FC Bayern München - Arhiva postova

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,hammers,geronimo

Da li podržavate transfer Havertza po cijeni od 80+ miliona?

1) Da
18
31%
2) Ne
41
69%
 
Ukupno glasova: 59

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 12:31

Eto druže, vidiš da nas ima više koji mislimo da je potrefio sa ovim poređenjem.
Osim toga, tema živi od tih sitnica koje ako ćemo iskreno, ne bi trebale imati mjesta na istoj.
Jbg, da obrišeš sav spam, ostalo bi par stotina stranica a tema bi davno završila na otpadu.
Ko misli drukčije, najtoplije preporučujem blogove i bayinu oficijelnu :mrgreen:
Pa pogledaj koliko uslovno rečeno spama ostavismo samo na ovoj stranici :mrgreen:
Ponavljam, da nije ovoga što samo indirektno ima veze sa temom, davno bismo stavili ključ u bravu.

Da, da, herr šljivo, koštali su nas ulinator i kalle.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Bilall
Postovi: 1404
Pridružen/a: 11 apr 2012, 14:48
Lokacija: Živinice
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la Bilall » 18 okt 2017, 13:16

Saurman je napisao/la:Ako je ovaj na klipu Bosanac ja sam Kinez, prije bi rekao da je Hrvat.
Uopste nema veze ko je. ;)
Ja se nikda nebih doticao tih stvari vezane za naciju ili nesto slicno, pa ni kroz forumsku zayebanciju.
Kod nas je to malo osjetljiva tema i ovdje tome nije mjesto. Helem, nismo svi isti.

Slabije pisem iz nekih svojih razloga ali forum citam i citati cu jer ima ljudi koji pisu kvalitetne postove (po mom misljenju).

Avatar
ledar
Postovi: 3810
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 13:44

schickeria je napisao/la:
Nas proracun je oko 550miliona eura ,drugi sljedeći bundesligas ima 400(bvb).
Prihodi 2015/16 su bili 588 milki, ali to je samo jedna strana priče. Druga strana su rashodi i to obično fali u svim tzv. "financijskim analizama".

O čemu se radi može se vidjeti na financijskoj godini 2011/12 za koju su javno dostupni svi podaci:

Prihod 332 milje
Rashodi po stavkama:
- materijalni trošak 26 milja
- trošak osoblja (plaće, mirovinsko itd.) 166
- otpisi (na imovini) 46
- ostali operativni troškovi (u koje spadaju i transferi) 71
- kamate, porezi itd. 12
Ukupni rashodi 321 milja
Dobit nakon poreza 11 milja.

Te godine transferna bilanca bila je -47 milja (potrošili ste 52 a dobili 5 milja). Da ste na akvizicije npr. umjesto 52 potrošili 70 milja bili bi točno na nuli (porez je oko 7 milja), a da ste potrošili 80 bili bi 10 milja u minusu.

Prevedeno na 2015/16 u kojoj je ostvarena dobit AG-a bila 20,6 milja mogli ste na pojačanja umjesto 88,5 potrošiti 122,5 milje. Sve preko toga bi išlo na minus stranu, odnosno nema đengi.

Ali đenge se mogu nabaviti, ima više načina:
- prodaja preostalih dionica do 50% -1 - to bi bilo najbolje rješenje i po nekoj gruboj procjeni mogli bi doći do 400 milki, s tim što bi to bilo jednokratna akcija i ne znam kako bi to primili navijači
- zaduženje kod kreditnih institucija; imate dobar rejting i mogli bi dobit vrlo dobre uvjete, ali naravno uvijek postoji rizik otplate ako nešto krene po zlu
- prodaja imovine, ne znam što imate da generira neki ozbiljan prihod, osim AA što bi vjerujem negativno odjeknulo
- povećanje ulaznica, što je istovremeno i nepopularno i nedovoljno, da ih povećate 20% dobili bi tek nekih 20 milja godišnje
- ostalo?

Avatar
Saurman
Postovi: 29492
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la Saurman » 18 okt 2017, 13:58

Bilall je napisao/la:
Saurman je napisao/la:Ako je ovaj na klipu Bosanac ja sam Kinez, prije bi rekao da je Hrvat.
Uopste nema veze ko je. ;)
Ma naravno. ;) A o tome koju bi Kimmch poziciju trebao igrati neka razmišlja Jupp i amidža. :mrgreen:
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
ledar
Postovi: 3810
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 14:15

Dakle, kad kobasičar kaže da ne želi dat 100 milki za transfer ne kaže on to zato što je škrt ili tjera neki svoj inat, nego zato što mu se ne sviđaju načini kako da dođe do love. Jer toliki profit nemate ne samo vi nego ga nema niko na svijetu, vi ste po EBIDTA-i vjerojatno najjači na svijetu ali je to opet nedovoljno.

Prodavo dionice on vjerojatno ne bi, ako proda do plafona iscrpio je "zlatnu rezervu" a postoji i opasnost da investitori počnu utjecati na poslovnu politiku kluba. Kreda isto nije neko bajno rješenje, lako je nataknut omču ali šta kad se u ovom nogoloptačkom ludilu jednom počne zatezat? Prodaja Arene se protivi germanskom svjetonazoru, mislim da bi mu svaka stanica u tijelu vrištala na samu takvu ideju. Da se povećaju karte za 100% valjda bi ga linčovali.

Pitanje glasi: Kako do love? Anyone?

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 14:21

Prvo što me zanima jeste taj materijalni trošak. Šta sve spada u tu kategoriju?
Drugo, taj trošak na uppslenike. Živo me zanima kako to izgleda nakon što se oprostilo par insana koji su bili na bayinim jaslama plus, kako će to izgledat kad se oproste ovi glavni igrači.
Treće, šta je sa stadiona?
Kad se to sve iskristalizira, zanima me hoće li troškovi biti smanjeni na neku cifru manju od 250 miliona.
Prihodi moraju rasti. Wachstum je u kapitalizmu sve, a i o.
Ako se to ispuni, bayern će biti u stanju da iz sezone u sezonu dovodi kapitalce koji mogu koštati i 100 miliona.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
ledar
Postovi: 3810
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 14:27

Prodaja dionica do 50%-1 je kratkoročno možda dobra, ali šta kad se ukine pravilo 50%? E.v. bi u svakom scenariju morao zadržati 25%+1 dionicu da obrani strateške interese, a ko bi onda ulagao velike pare za preostalih 25% dionica ako se 50% ranije rasproda? Veliki strateški investitor koji bi uložio oko milijardu eura tražio bi naravno potpunu kontrolu tj. većinski paket, nema toga "ideje naše, benzin vaš".

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 14:29

OK, to su cifre iz 2011. godine. Što se tiče stadiona, isti je otplaćen već 2014. Dakle, već te godine su imali oko 30 miliona više - pare koje se, između ostalog, mogu preusmjeriti na transfere.
Dakle, da ne bismo valjali imaginarne cifre, baratamo onima koje su objavljene i pravimo poređenja.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Centre forward
Postovi: 6140
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la Centre forward » 18 okt 2017, 14:33

Ako i dodje do toga dionice bi smjeli kupovat samo Allianz, Siemens, VW il' Adidas. Ako dopuste da neko sa strane uskoči u Bayern nek spale sve od Salzburga do Flandrije.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
sljivo
Postovi: 14312
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sljivo » 18 okt 2017, 14:37

U tu svu čistu zaradu od treba se uračunati i dividende koje se plaćaju ka ova tri dioničara. To je sitno ali i to se mora ispoštovati.

Nema načina/šanse da se dobiju pare a da se nešto od klupskog invertara, ustroja ne zamijeni za to. To je jednostavno tako. Ovo što sad Bayern pravi je, mislim, maksimum što se može a da se uređenje i politika kluba ne promijeni. Ukoliko se nešto drastično ne promijeni, ne gledajući inflaciju, mi ni u budućnosti, ikad, nećemo praviti visoke transfere.

Kao neko rješenje bi moglo biti rad na podizanju vrijednosti brenda koji bi onda kroz otkup dionica i učešće drugih (do tih 49%) prodavao za velike pare, ulazak na istočno i američko tržište radi prodaje svojih proizvoda ali to je uslovljeno nekim drugim faktorima koji su jednostavno nezaobilazni kao npr. govorno područje koje nije englesko, jačina lige, različiti sistemi vrijednosti i slično, i kroz promociju mlađih igrača i njihovu prodaju.

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 14:41

Eto, par klikova i nađu se cifre za 2015/16 godinu.
Troškovi su bili 260 miliona eura dok je neto zarada bila 33 miliona. Treba napomenuti bayernov čuveni Festgeldkonto koji je te godine bio težak nevjerovatnih 190 miliona. Dakle, bayern je te godine imo toliko love da je mogo kupiti i nejmara. OK, ja bi dodo tih par cenera koji bi zafalili
Za bayu nema zime.
Oni se trude da uštede, al ako zapne, ako ekipa padne, ima da iskeširaju jednog hazarda bez da trepnu
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
sljivo
Postovi: 14312
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sljivo » 18 okt 2017, 14:47

Mogu iskeširat i onda klapna. Slijedeći igrač kojeg možeš dovest, kad ti zatreba, je Zoran Kokot.

Avatar
ledar
Postovi: 3810
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 14:58

@sekerbay

Ja sam našao da su zadnji javno objavljeni izvještaji koji su bili potpuni (sa svim stavkama) oni iz 2011/12. Za troškove (ausgaben) postoji još referenca na fussball-geld.de do godine 2013/14.

slika

Tablica je potpuno korektna za godinu 2011/12, pa je onda valjda dobra i za dalje godine. Na zadnje dvije prikazane godine se lijepo vidi utjecaj transfera: ukupni troškovi 2012/13 od 382,5 milje su pali za 66 milki na 316 milki sezonu kasnije, ponajviše zato što je 12/13 transferna bilanca bila -70 milki, a godinu kasnije -22 (skoro 50 milja manje).

Za 2015/16 su od troškova objavljeni samo troškovi personala 260 milki i čini se da bi ta cifra mogla biti dobra (iako bi trebalo vidjeti kompletne izvještaje). No, kako god se okrene mora se doći do neto dobiti 20,6 milje za Ag, odnosno 33 milje za konzern.

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 15:11

Šljivo, Ne brini se ti za bayern. Brigu o lovi ostavi njima.
Čovječe, oni su u zadnjih 10 godina platili milijardu i dvije stotine miliona eura poreza :)
Dokle god njemačka privreda radi kako radi, za bayern neće biti zime.
Ledar,
Te cifre je objavio "zeit"
Problem je što raja ne konta kako to sve fercera.
Ti moraš "napraviti" troškove inače bi ona cifra od 1,2 milijarde poreza bila daleko veća.
Porez isto moraš platiti samo što imaš stručnjake koji nađu način da ne platiš koliko bi stvarno morao.
Svi mi to radimo, ja na malo, bayern na velike cifre.
Pare ili kruže, ili uopšte ne napuste tvoju kasu.
Kruže na papiru. To su "troškovi" koje imamo.
Ako nekad stvarno nešto zafali, za sekundu se nađe lova.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
ledar
Postovi: 3810
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 15:16

sekerbay je napisao/la:Eto, par klikova i nađu se cifre za 2015/16 godinu.
Troškovi su bili 260 miliona eura dok je neto zarada bila 33 miliona. Treba napomenuti bayernov čuveni Festgeldkonto koji je te godine bio težak nevjerovatnih 190 miliona. Dakle, bayern je te godine imo toliko love da je mogo kupiti i nejmara. OK, ja bi dodo tih par cenera koji bi zafalili
Za bayu nema zime.
Oni se trude da uštede, al ako zapne, ako ekipa padne, ima da iskeširaju jednog hazarda bez da trepnu
260 milja su troškovi personala, ukupni troškovi su? Ako imaš neki noviji Gewinn/Verlustrechnung (iza 2011/12) slobodno priloži. Objavljena je jedino bilanca 2015/16 a to malo govori. U jednom članku se kaže da su troškovi personala 47% ukupnih troškova a to bi onda bilo 553 milje. To mi je malo upitno jer bi onda ostalo samo 35 milja za kamate, deprecijaciju, porez i dobit.

190 milja je kratkotrajna imovina (umlaufvermögen, current asset) koja se mečira sa kratkotrajnim obvezama (current liabilities), kao što su isplata plaća i bonusa, mirovinskih i drugih davanja, tekuće održavanje itd.

Višak love je jedino dobit, a to je i po definiciji - višak prihoda nad rashodima.

Avatar
sljivo
Postovi: 14312
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sljivo » 18 okt 2017, 15:20

Evo na ova dva linka (jedan 2015, drugi 2016) imate detaljno:

izbriši . na blog.spot

http://swissramble.blog.spot.ba/2015/02 ... model.html

http://swissramble.blog.spot.ba/2016/12 ... ation.html

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 15:35

Pa još je rano za ukupne troškove. Oni se objavljuju kasnije. 626,8 je ukupan Umsatz za sezonu 15/16
Neto dobit 33 miliona. Stvarnu dobit zna šaka ljudi.
Drugo, te godine je bayern raspolagao sa gotovo 145 miliona eura. To je lova koja ostane kada se plate svi troškovi, a prije poreza i kamata.
http://www.finance-magazin.de/blogs/dri ... a-1395141/
To je ustvari prava dobit o kojoj sam govorio u prethodnom postu. Sad je na bayrrnovim ljudima zaduženim za finansije da tu lovu "ulože" usmjere u "prave troškove", pa kad se to odvoji, ostane cifra koja se prikaže državi i na koju platiš porez. Ostalo pokažeš raji ;)

Ne, Festgeldkonto je bayernova ušteđevina. To je keš koji stoji na računu.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
ledar
Postovi: 3810
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 15:36

sekerbay je napisao/la: Porez isto moraš platiti samo što imaš stručnjake koji nađu način da ne platiš koliko bi stvarno morao.
Svi mi to radimo, ja na malo, bayern na velike cifre.
Pare ili kruže, ili uopšte ne napuste tvoju kasu.
Kruže na papiru. To su "troškovi" koje imamo.
Ako nekad stvarno nešto zafali, za sekundu se nađe lova.

Tu se radi o dvije stvari.

Prvo, lažno prikazivanje financijskih izvještaja je kažnjivo i može se dobiti lijepa zatvorska kazna. Za neplaćanje poreza kobasičar je već robijao, a osim toga u takvim radnjama trebalo bi sudjelovati još rukovodećeg kadra koje bi stavilo svoje glave na panj. Ne kažem da je nemoguće ali onda su oni financijski jako dobro obeštećeni, što bi upućivalo na krađu velikih razmjera u klubu. Osobno, ne vjerujem u taj scenarij.

Drugo, lažno prikazivanje financijskih izvještaja obično ide u drugom pravcu, da prikažeš bolju sliku nego što imaš. Ovako, sklanjanje para sa računa u porezne oaze i offshore tvrtke ili izvlačenje preko fiktivnih računa rade obično vlasnici da zamrače pare, a da bi to radila tvrtka iz poslovnih razloga to bi stvarno bilo nevjerojatno.

Avatar
ledar
Postovi: 3810
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 15:42

@sljivo

Hvala na linkovima.

Računi su inače za koncern, trebalo bi izdvojiti fc bayern AG.

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 15:56

Hahaha, tako je to kad objašnjavaš na najprostiji mogući način. Ja ne znam nijednu firmu koja ne radi na sličan način. A vjeruj mi da znam dosta vlasnika firmi koje vrte stotinama miliona. Sve po zakonu, naravno. Jednostavno, preusmjeravaš novac. To je dozvoljeno, čak i poželjno. Firma ima "prijeko potrebnih" odbijanja.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Zaključano

Natrag na “FC Bayern München”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 8 gostiju.