FC Bayern München - Arhiva postova

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,hammers,geronimo

Da li podržavate transfer Havertza po cijeni od 80+ miliona?

1) Da
18
31%
2) Ne
41
69%
 
Ukupno glasova: 59

Avatar
ledar
Postovi: 3802
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 16:01

@sekerbay

Prvo, ovi podaci su za konzern, trebalo bi odvojiti Ag.

Drugo, 142,5 milja je EBITDA za koncern, inače 111 je za Ag. Da se dobije stvarna dobit treba oduzeti troškove kamata, amortizacije i poreza. Nijedna od tih stavki nije fiktivna, svaka je materijalna i utječe na visinu dobiti.

Treće, za 190,3 milja vidi

http://fcb-newsletter.yum.de/media/news ... chluss.pdf

Radi se o Forderung (potraživanjima), Anzahlungen (depozitima), Vorräte (zalihama), Bank und Kassenguthaben. Radi se zapravo o current asset, odnosno novcu i novčanim ekvivalentima tj. svemu što se može konvertirati u novac unutar godine dana. To nije nikakva rezerva sa strane koja se može trošit kako ko hoće nego se iz toga plaćaju tekući troškovi, plaće itd.

edit: bio sam stavio krivi pdf (konzerna a ne ag-a)
Zadnja izmjena: ledar, dana/u 18 okt 2017, 16:26, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
sljivo
Postovi: 14300
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sljivo » 18 okt 2017, 16:04

Vlasnici Bayerna su članovi kluba i oni postavljaju direktore i nešto sumnjam da bi na godišnjem sastanku sa članovima kluba neko od direktora radio nešto netransparentno a da ne govorimo o nekim "zaobilaženjima" i slično. Čisto sumnjam da ima neke "sivine" unutar kluba, pogotovo nakon afere sa Ulijem, ako na to Sećko potenciraš.

Avatar
ledar
Postovi: 3802
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 16:19

sekerbay je napisao/la:Hahaha, tako je to kad objašnjavaš na najprostiji mogući način. Ja ne znam nijednu firmu koja ne radi na sličan način. A vjeruj mi da znam dosta vlasnika firmi koje vrte stotinama miliona. Sve po zakonu, naravno. Jednostavno, preusmjeravaš novac. To je dozvoljeno, čak i poželjno. Firma ima "prijeko potrebnih" odbijanja.
Pa slažem se ja da se mulja i izvlači lova, nije to samo naš balkanski specijalitet. Američki milijarderi, pa i sadašnji predsjednik, su poznati po "zaobilaženjima" zakona, daju ogromne pare najboljim poreznim ekspertima da za njih smisle kako izvući lovu. Ali,to ima smisla za vlasnike da izbjegnu porez i uvećaju svoje bogatstvo. Kakve koristi bi od toga imala kompanija za svoje operativno poslovanje? Kad bi trošili taj novac u operativne svrhe, npr. za kupovinu igrača, kako bi ga pravdali, otkud im? Trebali bi ga stalno sklanjat pa povlačit, to bi bilo jako komplicirano i vrlo vjerojatno bi ih ulovili sa prstima u pekmezu (a još nisu ni umočili nego rade "za dobro kluba").

Dobit se može nešto smanjiti izborom nekih računovodstvenih politika (npr. šemom amortizacije), ali je to zapravo samo jedna vrsta izravnanja, ukupno se plati/otpiše isto samo je dinamika drukčija.

Avatar
proFCB
Postovi: 2354
Pridružen/a: 17 feb 2011, 15:03
Lokacija: Lukavac
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la proFCB » 18 okt 2017, 16:21

Martinez nije u konkurenciji za veceras?
Stern des Südens

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 16:35

Tih 190 miliona tražiš na pogrešnom mjestu.
Ako se radi o uloženoj lovi, onda se ista može vratiti čim zatreba. Ona raste jer redovno uzimaju kamatu. Helem, nema određenih rokova. Od tih para su kupovani neki igrači, recimo gomez.
To nije novac kojim se plaćaju plate.
sljivo je napisao/la:sumnjam da bi na godišnjem sastanku sa članovima kluba neko od direktora radio nešto netransparentno
Hahaha
Čovječe, sve je transparentno inače bi te finansijska oderala ko zeca.
Evo primjer fiktivne :mrgreen: firme.
Jedan forumaš ima firmu. Neam blage je l još uvijek aktivan :mrgreen:
Mala Firma koja godišnje pravi iznad 900 hiljada a manje od milion prometa.
Glavni troškovi su radnici i poslovni prostori i na njih se izdvaja oko 300.000 eura godišnje.
To su troškovi koji se ne diraju.
Drugo su troškovi za robu koji se naberu na oko 400.000
Treće su sitni troškovi, recimo za auta, i oni budu oko 50.000. Sad, da bi izbjegao dažbine koje bi morao da iskrvari na 250.000 eura dobiti, napravi da je robu platio 500.000 a auta 100.000. To može jer je jaran sa vlasnicima firme od kojih uzima robu i vlasnicima salona auta i mehanicarskih radnji. Sve to dogovore uz večeru koju opet odbiju od poreza :lol:
Onda vlasnik robne firme uloži lovu u reklamu i ista završi kod onog prvog. :mrgreen:
Sad, pošto se radi o velikom društvu, imaš kamaru načina da "ulažeš"
Jbg, rade se auto popravke kojih nema. Itd, itd.
Ima li neko da još uvijek misli da bayern godišnje potroši (materijalni trošak) 25 miliona na travu i lopte :mrgreen:
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
ledar
Postovi: 3802
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 17:07

@sekerbay

Ok, recimo da bayo stalno preplaćuje materijalni trošak, nabavlja i popravlja aute i autobuse po dvostrukoj cijeni, daje na gradnju i održavanje zgrada dvostruko itd. Ovi se izlažu riziku da ih inspekcija svuče do gola jer se zna cjenik, stanje zaliha, itd. no dobro oni to vuku u krug jer je po pretpostavci takva cijela ekonomija i svim revizorima to prolazi ispod radara. I sad bayo ima dobru zalihu kod ovih dobavljača i želi kupit igrača, npr. za 80 milki. Očekuje da će mu ovi uskočit sa polovinom iznosa, sa 40 milja. Kako će to izvest? Trebalo bi koordinirat konzorcij od recimo 50 većih dobavljača da vrati klubu preplaćeno. Kako? Što bayo za njih isporučuje da mogu iskompenzirat?

Priznajem da nisam shvatio poentu o 190 milja. Objasni malo bolje, jesu to neki skriveni novci kojih nema u računima? Ako ih ima gdje su prikazani?

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 17:17

Ako hoćeš da saznaš, najbolje je da pratiš tokove novca.
Pogledaj ko sve sjedi uz ulija i kaleta, ko donosi odluke.
Ako im zatreba, uzet će sa Festgeldkonta. Kako će namiriti? Pitaj njihove "dužnike"
Ako još zafali, ima adidas, vw, telekom...
Neko će to sve nazvati kriminalnom energijom, a ja ću kazati da se radi o pomaganju među prijateljima.
Sve je to jedan veliki krug prijatelja koji se međusobno pomažu.
Mislim da nema potrebe da idem u detalje.

Na googlu možeš naći ovo vezano za bayernov Festgeldkonto
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

schickeria
Postovi: 2078
Pridružen/a: 06 jul 2016, 11:47
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la schickeria » 18 okt 2017, 17:38

Da ne ulazimo u mracne poslove jer to ne mozemo znati niti cemo ikada saznati drzimo se pristupacnih podataka i stvari rasclanimo na najjednostavniji nacin.
Sve su to velike interesne skupine koje si međusobno pomazu i jasna je stvar da je snaga bayerna povezana sa politickom pozadinom i snagom csu u koaliciji sa cdu.Politika je uvijek imala utjecaj na sport i uvijek ce tako biti.Mi smo ponos bavarske i dok bude jaka bavarska ekonomija i mi cemo biti super jaki stroj

Problem su nam sitni ugovori sa tv pravima i prihod ud utakmica ,tu mozemo najvise podignuti cifre ali u njemackom nogometu da bi opstao socios model mora biti puno populizma i zato ne vjerujem da ce doci do povecanja cijena karata.
Mi mozemo ulaziti u velike transfere, to su nebrojeno puta rekli financijski direktor i ulli honess ali jednostavno nemamo potrebe a nije bas da ni ne trosimo ,i ove godine smo potrosili 100 miliona eura, ako netko misli da je jedan neymar duplo vrijedniji od tolisosa ,sulea,comana ,rodrigueza onda nek misli tako .Po meni nije i to ce se pokazati
Nama za daljnji napredak treba jaca liga,sa jacom ligom bi nam se povecala tv prava,opca popularnost kluba u dalekim zemljama i bilo bi lakse privuci top igrace da ne odu u barcu real i prem jer je tamo atraktivnije .
Postali smo taoci bundeslige makar neki mislili da mi drzimo bundes u saci ,nama najvise pase veliki bvb ,leipzig,schalke.....
Do sada je ova strategija kupovanja bila maksimalno uspjesna i ne vidim uopce razloga zasto se toliko inzistira na velikim transferima

Evo koga zanima http://telesport.telegram.hr/analize/ba ... ica-novca/
Zadnja izmjena: schickeria, dana/u 18 okt 2017, 17:43, ukupno mijenjano 1 put.

schickeria
Postovi: 2078
Pridružen/a: 06 jul 2016, 11:47
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la schickeria » 18 okt 2017, 17:42

proFCB je napisao/la:Martinez nije u konkurenciji za veceras?
Nije ,ali se vraca vidal

Heynckes je poslozio pravila u svlacionici ,igraci nemaju pravo koristit mobitel,moraju biti tocni u dolasku na trening i zagrijavanje traje duze,mora biti cista svlacionica kao i ljubazan odnos sa svim zaposlenicima u klubu ,jedu svi zajedno nakon utakmica i zabranjene su grupice unutar teama

Avatar
muhamedhulk
Postovi: 8077
Pridružen/a: 15 sep 2012, 18:04
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la muhamedhulk » 18 okt 2017, 18:20

ja razumijem da je lahm postao mjerilo za sve buduce nase bekove ali...
to sto nema fizicke predispozicije kao lahm nije znak da nece biti/nije vec sad dobar nek. pa maldini je po fizici bio stoper a bio prvoklasni bek.
druga stvar, sto svaki bek mora biti po 'defaultu'? mozda kimmich pokaze da se odlican bek moze biti i kad nisi 'kao ostali' bekovi?
na kraju, klubu treba desni bek, momku ide, sto bi se kukalo da je bolji na sredini? ustvari preciznije, sredina je potentna i niko ne garantuje da bi igrao da je ostao u sredini; thiago, vidal, tolisso, sad i javi. :hmmmmm:
NEMA NAZAD!
FC Bayern Rekordmeister!
Sarajevo šampion!
Dallas Cowboys!

Safet Sušić - najbolji igrač u historiji Sarajeva i BiH, najbolji selektor u historiji reprezentacije BiH!

Avatar
muhamedhulk
Postovi: 8077
Pridružen/a: 15 sep 2012, 18:04
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la muhamedhulk » 18 okt 2017, 19:02

Bayern veceras naAS4 i AS1hr :kafa:
NEMA NAZAD!
FC Bayern Rekordmeister!
Sarajevo šampion!
Dallas Cowboys!

Safet Sušić - najbolji igrač u historiji Sarajeva i BiH, najbolji selektor u historiji reprezentacije BiH!

Avatar
ledar
Postovi: 3802
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 19:14

@sekerbay

Pogledao sam za Festgeldkonto, to je upravo ono o čemu sam govorio. S njega idu sva plaćanja, od plaća igrača, materijalnih troškova do troškova transfera, nema tu ništa posebno osim činjenice da nijedan klub nema takvu količinu novaca i novčanih ekvivalenata, jer drugi transfere obično plaćaju tuđim novcem.

Oko menadžera vjerujem da ima nepravilnosti i zaobilaženja zakona, u smislu da neki vjerojatno izvlače novac preko konzultantskih i drugih usluga, ali kokošarenje kao model poslovanja cijelog kluba i skrivanje neke velike love po dobavljačima čini mi se jako malo vjerojatnim.

Avatar
ledar
Postovi: 3802
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 19:25

@schikeria

Transferbilanca ove godine je -71 milja (103,5 rashod, 32,5 prihod) i to se već bilo trošilo sezone 2012/13. Mogli ste potrošit još 30 milja, preko toga bili bi u minusu (pod uvjetom da nema skrivenih crnih fondova).

Ja mislim da Neymar, Mbappe ili KDB ipak čine razliku u odnosu na Tolissa ili Comana, možda to nije vidljivo u bundesu ali kad dođu odlučujuće CL utakmice onda će se to pokazati. Sad jesu li duplo bolji nisu, ali nije to ni potrebno, ako su 30% bolji to u velikim okršajima može bit presudno za uspjeh,
Zadnja izmjena: ledar, dana/u 18 okt 2017, 19:32, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
sljivo
Postovi: 14300
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sljivo » 18 okt 2017, 19:29

Mogu zamislit kako kolega Ledar šamara kafiće kad im ode u "posjetu". :mrgreen:

Avatar
effe_sa
Postovi: 7496
Pridružen/a: 31 jan 2010, 23:43
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la effe_sa » 18 okt 2017, 19:44

ledar je napisao/la:
Pogledao sam za Festgeldkonto, to je upravo ono o čemu sam govorio. S njega idu sva plaćanja, od plaća igrača, materijalnih troškova do troškova transfera, nema tu ništa posebno osim činjenice da nijedan klub nema takvu količinu novaca i novčanih ekvivalenata, jer drugi transfere obično plaćaju tuđim novcem.
Mislim ipak da nije ovako, nego da je to novac koji stoji sa "strane". Iako se to ne može 100 % garantovati, ali ipak prema onome što se moglo zaključiti prema različitim izvorima, ovaj novac se koristi, samo za posebne namjene.
ledar je napisao/la:
Ja mislim da Neymar, Mbappe ili KDB ipak čine razliku u odnosu na Tolissa ili Comana, možda to nije vidljivo u bundesu ali kad dođu odlučujuće CL utakmice onda će se to pokazati. Sad jesu li duplo bolji nisu, ali nije to ni potrebno, ako su 30% bolji to u velikim okršajima može bit presudno za uspjeh,
Mislim da ipak treba razlikovati transfere Neymara i Mbappea s jedne strane i KDB-a s druge strane. KDB je opet donekle normalan transfer, a ova prva 2 prevazilaze sve granice normale. S njima je teško ostvariti pravi profit, ma koliko jedan Neymar bio marketinški jako značajan. A faktički s takvim investicijama bi PSG morao osvojiti LP, a oni možda neće doći ni do polufinala. Dva igrača trebaju da ti naprave čudo, a imaš drugih šupljina u timu. Po nekoj logici bi njima ta 2 igrača morala sama minimalno donijeti nekih 500-600 miliona eura profita ili jednostavno da zanemare finansije pa da ostvare sportski uspjeh. A dva dobra sigurno ne mogu spojiti, a ne mogu po svakoj logici nijedno... :)

Transferi poput Neymara će biti vrlo brzo prošlost. U to sam siguran. Živi bili pa vidjeli. Tako da će ti novčani iznosi transfera uskoro pasti. Ova 2 primjera gore treba pratiti kao izolovane slučajeve, a ne kao nešto što će postati svakodnevnica. Pa takve transfere trenutno ne mogu Barca i Real praviti, bez da prodaju nekog svog bitnog igrača. I onda da očekujemo da će se to pustiti PSG-u. Pa već su krenule istrage protiv njihovog vlasnika.

A inače kada se već toliko priča o Bayernovim transferima i finansijama, onda treba spomenuti da je opštepoznata činjenica da je nerijetko neko od Bayernovih sponzora finansirao neki od većih transfera ili bar učestvovao u njemu. Znači ovdje govorim o posebnom učešću u transferu, a ne o udjelu i takvom učešću u klubu...
Abteilung Attacke...
FC Bayern - Champions of Europe - 6X Champions league
Željo, FC Bayern
BiH, Deutschland

Avatar
Nerminovic
Postovi: 12592
Pridružen/a: 05 jun 2014, 01:21
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la Nerminovic » 18 okt 2017, 19:49

Solidna ekipa za jedan Celtic, bit ce golovs

Sendt fra min HUAWEI VNS-L31 med Tapatalk
Champions of SportSport League 2017

BackSpace United

Avatar
muhamedhulk
Postovi: 8077
Pridružen/a: 15 sep 2012, 18:04
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la muhamedhulk » 18 okt 2017, 19:50

slika
NEMA NAZAD!
FC Bayern Rekordmeister!
Sarajevo šampion!
Dallas Cowboys!

Safet Sušić - najbolji igrač u historiji Sarajeva i BiH, najbolji selektor u historiji reprezentacije BiH!

Avatar
ledar
Postovi: 3802
Pridružen/a: 08 mar 2013, 00:51
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la ledar » 18 okt 2017, 20:07

effe_sa je napisao/la: Mislim ipak da nije ovako, nego da je to novac koji stoji sa "strane". Iako se to ne može 100 % garantovati, ali ipak prema onome što se moglo zaključiti prema različitim izvorima, ovaj novac se koristi, samo za posebne namjene.
Jedno jednostavno pitanje: gdje se nalazi taj novac u aktivi 2015/16?

Pod Umlaufvermögen tj. current assets. Mislim da je sve jasno.

Kad bi bila neka čudna koincidencija da tih 190,3 milja nije onih 190,3 iz Umlaufvermögen, onda bi bio u Finanzanlage (jer nema gdje drugdje bit, ne može bit ni u nematerijalnoj imovini ni u stvarima) ali onda se ne bi mogao koristit za transfere jer se radi o financijskim investicijama dugoročne prirode (fixed asset).

Avatar
Omerbavarac
Postovi: 17782
Pridružen/a: 12 maj 2009, 12:24
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la Omerbavarac » 18 okt 2017, 20:19

Opet bez Hamesa. :roll:

Ocito je da Jupp forsira trio Alaba, Boa i Muller koji su u najlosijoj formi od pocetka sezone.
Vratice ih sigurno u njihovo najbolje izdanje ali cemo izgubiti na nekim drugim igracima, nazalost.
ato-femto-piko-nano-mikro-mili-centi-deci-kilo-mega-giga-tera-peta-exa-zetta-yotta-xona-weka-wunda-uda-treda-sorta-rinta-quexa-pepta-ocha-nena-minga-luma-BAYERN !!

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: FC Bayern München

Post Postao/la sekerbay » 18 okt 2017, 20:23

ledar je napisao/la:Pogledao sam za Festgeldkonto
Daj da vidim gdje si gledo :)
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Zaključano

Natrag na “FC Bayern München”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.