KK Bosna

Moderatori/ce: nerminh74,CashMan,ultrasstyle_tz

Avatar
Ethel
Postovi: 5186
Pridružen/a: 27 avg 2013, 18:29
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la Ethel » 19 feb 2017, 19:19

A kojeg to naseg igraca mladog su trenutno mogli dovesti na cetiri godine? Svi su manje vise nedostupni, a i da su doveli nista posebno ne bi dobili ti igraci igrajuci Ligu 10, ove godine je bitno da izbore finale i eto ABA lige, onda potraziti takve igrace i tada ce imati to smisla.
Forever and ever, we’ll follow the boys, of Man United, The Busby Babes.
#MFFL
Som-Hi Barça

Avatar
franklampard8
Postovi: 2967
Pridružen/a: 09 jan 2012, 22:35
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la franklampard8 » 19 feb 2017, 19:20

Najvece pitanje je u kakvom je Bosna finansijskom stanju
1946

Chstal
Postovi: 1753
Pridružen/a: 23 nov 2013, 18:40
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la Chstal » 19 feb 2017, 19:31

@ Ethel Bosna mora osvojiti titulu da bi igrala ABA ligu. Ovako koja god da završi mora platiti pozivinicu 150k eura. Danas sam dobio info da imaju pozivnicu od Aba lige ali trebaju platiti 150k. Također, Sparsi su dobili pozivnicu od Aba lige.

Ovaj put dovođenja igrača od 40 godina, dovođenje polovnih igrača iz Srbije nema nikakvog smisla. Na kraju sezone Bosna će završiti na drugom mjestu. Dovest će se još neki prosječni igrači, potrošit će se novac a nema nikakvog smisla. Igokea nije bolja za dva igrača, Igokea je bolja minimalno za 5 ili 6 vrhunskih igrača.


Mora se znati put kojim ova Bosna želi ići.

nerminh74
Moderator
Postovi: 7546
Pridružen/a: 22 mar 2008, 19:31
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la nerminh74 » 19 feb 2017, 19:34

Chstal je napisao/la:@ Ethel Bosna mora osvojiti titulu da bi igrala ABA ligu. Ovako koja god da završi mora platiti pozivinicu 150k eura. Danas sam dobio info da imaju pozivnicu od Aba lige ali trebaju platiti 150k. Također, Sparsi su dobili pozivnicu od Aba lige.

Ovaj put dovođenja igrača od 40 godina, dovođenje polovnih igrača iz Srbije nema nikakvog smisla. Na kraju sezone Bosna će završiti na drugom mjestu. Dovest će se još neki prosječni igrači, potrošit će se novac a nema nikakvog smisla. Igokea nije bolja za dva igrača, Igokea je bolja minimalno za 5 ili 6 vrhunskih igrača.


Mora se znati put kojim ova Bosna želi ići.
Hvala Bogu pa neko shvata o cemu pricam
KK Bosna - EL: 1979, Yu NC: 1978, 1980, 1983, Yu Cup: 1978, 1984, B&H NC: 1999, 2005, '06, '08, B&H Cup: 2005, '09, '10

nerminh74
Moderator
Postovi: 7546
Pridružen/a: 22 mar 2008, 19:31
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la nerminh74 » 19 feb 2017, 19:37

Ethel je napisao/la:A kojeg to naseg igraca mladog su trenutno mogli dovesti na cetiri godine? Svi su manje vise nedostupni, a i da su doveli nista posebno ne bi dobili ti igraci igrajuci Ligu 10, ove godine je bitno da izbore finale i eto ABA lige, onda potraziti takve igrace i tada ce imati to smisla.
Evo pominjem tog lazica jer je jedini igrac koji moze da se razvija, a igra ligu srbije
Takodzer su mogli potpisati delalica uz obecanje da ce se ici u aba ligu
Ako nije cilj aba liga, ovaj roster je preskup za BiH ligu da bi bio cilj samo uci u ligu 6
KK Bosna - EL: 1979, Yu NC: 1978, 1980, 1983, Yu Cup: 1978, 1984, B&H NC: 1999, 2005, '06, '08, B&H Cup: 2005, '09, '10

bordobijeli
Postovi: 14222
Pridružen/a: 27 okt 2011, 14:57
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la bordobijeli » 19 feb 2017, 19:40

Meni je najveci problem sto nema domaci mladi igraca. Kapa do poda vasiljevicu i ikonicu al bosna se mora okrenuti mladima

Avatar
Ethel
Postovi: 5186
Pridružen/a: 27 avg 2013, 18:29
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la Ethel » 19 feb 2017, 19:42

Chstal je napisao/la:@ Ethel Bosna mora osvojiti titulu da bi igrala ABA ligu. Ovako koja god da završi mora platiti pozivinicu 150k eura. Danas sam dobio info da imaju pozivnicu od Aba lige ali trebaju platiti 150k. Također, Sparsi su dobili pozivnicu od Aba lige.

Ovaj put dovođenja igrača od 40 godina, dovođenje polovnih igrača iz Srbije nema nikakvog smisla. Na kraju sezone Bosna će završiti na drugom mjestu. Dovest će se još neki prosječni igrači, potrošit će se novac a nema nikakvog smisla. Igokea nije bolja za dva igrača, Igokea je bolja minimalno za 5 ili 6 vrhunskih igrača.


Mora se znati put kojim ova Bosna želi ići.
Da, ali moraju igrati finale da bi dobili pozivnicu preko Adriatic grupe koja je sponzor i Bosne i ABA lige, tako da bi ovi vjerovatno pokrili troskove te pozivnice...

Evo primjera Slobode sto igra sa djecom pa tesko da ce vidjeti polufinale Lige, a da ne pricam o nekom finalu. Bosni je to finale prioritet zbog sponzora, sljedece sezone ce se 10x lakse privuci mladi igraci ako se bude igrala ABA liga.
nerminh74 je napisao/la:
Ethel je napisao/la:A kojeg to naseg igraca mladog su trenutno mogli dovesti na cetiri godine? Svi su manje vise nedostupni, a i da su doveli nista posebno ne bi dobili ti igraci igrajuci Ligu 10, ove godine je bitno da izbore finale i eto ABA lige, onda potraziti takve igrace i tada ce imati to smisla.
Evo pominjem tog lazica jer je jedini igrac koji moze da se razvija, a igra ligu srbije
Takodzer su mogli potpisati delalica uz obecanje da ce se ici u aba ligu
Ako nije cilj aba liga, ovaj roster je preskup za BiH ligu da bi bio cilj samo uci u ligu 6
Lazic je izabrao logicnu opciju i otisao kod Mute Nikolica cija ekipa isto ima neke ambicije za igranje ABA lige, svako normalan bi izabrao Charleoi ispred obecanja Bosne da ce igrati sljedece sezone ABA ligu...
Forever and ever, we’ll follow the boys, of Man United, The Busby Babes.
#MFFL
Som-Hi Barça

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la Wandelanoite » 19 feb 2017, 19:43

Bosna mora dovesti ove mlađe nase igrače Atica, Lazića, Nedima Đedovića, Memića iz USA itd. Isto tako treba vratiti igrače kao sto su Halilovic, Gajić, Stipanović tj. mislim na nase potencijalne iskusnije igrače i njima jos 2 kvalitetna Amerikanca za ABA ligu + 1,2 iskusan igrac iz regije i to je to.
Otprilike nesto ovako
PG: Amer tipa Reynolds iz Cibone, Zahiragic, Vasiljevic
SG: Gajic, Atic, Durmo
SF: Amer tipa Oliver iz Olimpije, Lazić, Ned. Đedović
PF: Halilovic, Karahodzic, Dragičević
C: Stipanovic, Lončar i npr. Marinković iz Zadra.

Ova ekipa bi lagano bila oko 7,8 mjesta u ABA ligi. Sad ne znam oko para da li se ovo moze ispratiti.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
invincible1921
Postovi: 10049
Pridružen/a: 11 apr 2013, 19:30
Lokacija: Istocno od raja
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la invincible1921 » 19 feb 2017, 19:59

Ovo sto pojedni pisu je ravno tome da ja napisem,,joj da je zelji dva dobra igraca prosli bi grupu LP.

Bosni treba 5 igraca, podosta para i organzacije da bi mogla rec "E HAJMO KRENUTI SA NULE"
ZELJEZNICAR volim ja, igru kratkih pasova, ludilo na tribinama

Nemoj da places zemljo svi cemo krenut' u boj....

SAVEZ NAPOLJE!

nerminh74
Moderator
Postovi: 7546
Pridružen/a: 22 mar 2008, 19:31
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la nerminh74 » 19 feb 2017, 20:19

Ethel je napisao/la:
nerminh74 je napisao/la:
Ethel je napisao/la:A kojeg to naseg igraca mladog su trenutno mogli dovesti na cetiri godine? Svi su manje vise nedostupni, a i da su doveli nista posebno ne bi dobili ti igraci igrajuci Ligu 10, ove godine je bitno da izbore finale i eto ABA lige, onda potraziti takve igrace i tada ce imati to smisla.
Evo pominjem tog lazica jer je jedini igrac koji moze da se razvija, a igra ligu srbije
Takodzer su mogli potpisati delalica uz obecanje da ce se ici u aba ligu
Ako nije cilj aba liga, ovaj roster je preskup za BiH ligu da bi bio cilj samo uci u ligu 6
Lazic je izabrao logicnu opciju i otisao kod Mute Nikolica cija ekipa isto ima neke ambicije za igranje ABA lige, svako normalan bi izabrao Charleoi ispred obecanja Bosne da ce igrati sljedece sezone ABA ligu...
Zasto je bilo logicnije otici kod Mute kada si sam naveo da su vece sanse Bosne da ode u ABA, a delalic je vec ovu sezonu odigrao u BiH i mislim da je ipak bolje igrati za malo manje novca kod kuce ABA ligu
I to je jedini preduslov ABA liga, ako ne idu na nju onda ponavljam ova ekipa je preskupa da bi se samo igrala liga 6, a finale je samo trosak
KK Bosna - EL: 1979, Yu NC: 1978, 1980, 1983, Yu Cup: 1978, 1984, B&H NC: 1999, 2005, '06, '08, B&H Cup: 2005, '09, '10

Chstal
Postovi: 1753
Pridružen/a: 23 nov 2013, 18:40
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la Chstal » 19 feb 2017, 20:23

@Ethel Bosna ima pozivnicu, dobili su prije mjesec dana. Problem je novac.

@Wandelanoite skupo je to. Veoma skupo. Problem Bosne je sto nema bazu igrača za Aba ligu tj nekih 6-7 igrača. I onda samo dodaš još 4-5 pojačanja za Aba ligu.

Treba neko doći i napraviti početni budžet od 650k eura. Od čega bi išlo 150k za pozivnicu a ostatak na igrače, trenere i putovanja.

Avatar
fico
Postovi: 1286
Pridružen/a: 25 dec 2015, 17:33
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la fico » 19 feb 2017, 20:25

Umjesto tog vašeg pametovanja ''treba ovog dovest, treba onog'' bilo bi puno korisnije i bolje da dolazite na utakmice Bosne. Danas je najveća pobjeda što je Skenderija bila krcata! Sponzori će uvijek prije pare uložiti u klub poput Bosne koji ima tradiciju i navijače, nego u vještački klub poput Sparsa.
A svakako da se slažem da bi trebali što više mladih igrača forsirati i posebno mi je drago kad je Šarić u igri. Durak i Dragolj nažalost jedva imaju minutažu u Ligi 10, a samim time nisu kapacitet za Aba ligu.
SARAJEVO

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la Wandelanoite » 19 feb 2017, 20:30

Chstal je napisao/la:@Ethel Bosna ima pozivnicu, dobili su prije mjesec dana. Problem je novac.

@Wandelanoite skupo je to. Veoma skupo. Problem Bosne je sto nema bazu igrača za Aba ligu tj nekih 6-7 igrača. I onda samo dodaš još 4-5 pojačanja za Aba ligu.

Treba neko doći i napraviti početni budžet od 650k eura. Od čega bi išlo 150k za pozivnicu a ostatak na igrače, trenere i putovanja.
Mislim da bi Atica, Gegica, Karahodzica, Lončara i Đedovića mogli dovesti na posudbu pa isplacivati u nekim ratama i bonusima, a zasto ne Napravit neki dogovor sa Sparsima pa dovesti i Durmu i Zahiragica besplatno za neki procenat daljnji. Ja bi tu dodao Gordica, Stipanovica, Halilovica, Gajica i Hasandica. Realno potrebne su pare za ABA ligu i pronaći ce se sigurno nacin ovo je sasvim solidna ekipa i nije nista lošija od ovih prvih 5 ekipa.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
Ethel
Postovi: 5186
Pridružen/a: 27 avg 2013, 18:29
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la Ethel » 19 feb 2017, 20:31

Chstal je napisao/la:@Ethel Bosna ima pozivnicu, dobili su prije mjesec dana. Problem je novac.

@Wandelanoite skupo je to. Veoma skupo. Problem Bosne je sto nema bazu igrača za Aba ligu tj nekih 6-7 igrača. I onda samo dodaš još 4-5 pojačanja za Aba ligu.

Treba neko doći i napraviti početni budžet od 650k eura. Od čega bi išlo 150k za pozivnicu a ostatak na igrače, trenere i putovanja.
Da, ali je uslov Adriatica da igraju finale kako bi dobili novac za pozivnicu, zato se i dovela ova ekipa da bi se igralo to famozno finale..

@nerminh74 Zasto ne bi? Ako je po cemu Muta poznat onda je to rad sa mladim igracima, kvalitetne partije ga mogu preporuciti boljem klubu zbog veza koje Muta sigurno ima, a na kraju krajeva ima osigurane utakmice sa Zvezdom, Partizanom, Mega Leksom, FMP-om itd.

Ovamo ima klub u dugovima koji planira da igra ABA ligu, igrat ce je vjerovatno, ali da se ne lazemo nije ni to na stabilnim nogama. Ali eto ako ne izbori Dynamic ABA ligu Bosna ima u planu da angazuje Lazica..
Forever and ever, we’ll follow the boys, of Man United, The Busby Babes.
#MFFL
Som-Hi Barça

nerminh74
Moderator
Postovi: 7546
Pridružen/a: 22 mar 2008, 19:31
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la nerminh74 » 19 feb 2017, 20:43

Ethel je napisao/la:

@nerminh74 Zasto ne bi? Ako je po cemu Muta poznat onda je to rad sa mladim igracima, kvalitetne partije ga mogu preporuciti boljem klubu zbog veza koje Muta sigurno ima, a na kraju krajeva ima osigurane utakmice sa Zvezdom, Partizanom, Mega Leksom, FMP-om itd.

Ovamo ima klub u dugovima koji planira da igra ABA ligu, igrat ce je vjerovatno, ali da se ne lazemo nije ni to na stabilnim nogama. Ali eto ako ne izbori Dynamic ABA ligu Bosna ima u planu da angazuje Lazica..
Izvini Muta je poznat po run and gun kosarci, sa slabim odbaranama, aco stajl
Isto je poznat po forsiranju najboljih igraca po 30+ minuta, pa kod njega je kalinic imao minute kakve sada ima u feneru sa manje ovlasti, a jovic mu je igrao po 5 minuta pa od ove dvojice radonjic napravi igracine
On nije poznat po radu sa mladim
A delalic je ponavljam vec odigrao sezonu u BiH ligi i sada ide na 2+1 godinu u Belgiji, mogao je i ovdje odigrati jos 2 godine i otici kao dokazaniji igrac
KK Bosna - EL: 1979, Yu NC: 1978, 1980, 1983, Yu Cup: 1978, 1984, B&H NC: 1999, 2005, '06, '08, B&H Cup: 2005, '09, '10

Avatar
sb1996
Postovi: 2638
Pridružen/a: 19 feb 2016, 10:40
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la sb1996 » 19 feb 2017, 20:52

Kao što sam i pisao prije, nitko Igokeu ne moze dobiti bez 2-3 pojacanja sa ABA nivoa.

Avatar
BitiSrcemVezan
Postovi: 3763
Pridružen/a: 24 avg 2014, 00:31
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la BitiSrcemVezan » 19 feb 2017, 20:54

nerminh74 je napisao/la:
BitiSrcemVezan je napisao/la: Nermine, ja te stvarno poštujem, al' da su ove sezone rahmetli Kindžeta iz groba podigli i potpisali imam osjećaj da bi ti rekao 'ta će nam on, istrošen, bolje da smo platili odštetu Partizanu za Vrapca

Naprijed Bosna! :bih:
Pazi stara poslovica kaze ko se jednom o vruce mlijeko opeče u hladan jogurt puše, a meni se to već 2 puta desilo
Sjećaš li se prošlog dizanja dosao neno, doveli kenu, kasnije i ikonica i vasiljevica, ali sem nihada nikog nismo proizveli i sta bi
Jednostavno sada mislim da je bolje potipisivati nase mlade potencijale pa da oni igraju uz veterane, a ne oven isluzene iz regiona to me više ne privlači
Ma sjećam se ja svega, ali ta ti priča i nije pretjerano realna. Talenti baš žude da dođu u prestižno bh. košarkaško takmičenje i da još pritom potpišu višegodišnje ugovore, kako bi se što duže zadržali i što bolje razvili. A pogotovo ovi koje ti navodiš su isplativi pravo, pa nismo se valjda trebali tuči sa Partizanom i preplaćivati nekakve Karahodžiće da bi udovoljili nekom, a od njega nekad i možda napravili nekog igrača.

I može se doći nekad u Skenderiju i podržati Bosna koja je do prije par mjeseci igrala A1 ligu sa Donjim Vakufom, a sada se bar pokušava potuči sa Igokeom za trofej Kupa BiH, taman da je 5 Miljana Bocki u startnoj petorci :mrgreen:

Da je ova ekipa preskupa ako je jedini cilj Liga 6 (uz finale) i onda dogodine ništa, slažem se da jeste, ali vjerujem da neki veći plan postoji.
1946

nerminh74
Moderator
Postovi: 7546
Pridružen/a: 22 mar 2008, 19:31
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la nerminh74 » 19 feb 2017, 21:25

BitiSrcemVezan je napisao/la:
nerminh74 je napisao/la:
BitiSrcemVezan je napisao/la: Nermine, ja te stvarno poštujem, al' da su ove sezone rahmetli Kindžeta iz groba podigli i potpisali imam osjećaj da bi ti rekao 'ta će nam on, istrošen, bolje da smo platili odštetu Partizanu za Vrapca

Naprijed Bosna! :bih:
Pazi stara poslovica kaze ko se jednom o vruce mlijeko opeče u hladan jogurt puše, a meni se to već 2 puta desilo
Sjećaš li se prošlog dizanja dosao neno, doveli kenu, kasnije i ikonica i vasiljevica, ali sem nihada nikog nismo proizveli i sta bi
Jednostavno sada mislim da je bolje potipisivati nase mlade potencijale pa da oni igraju uz veterane, a ne oven isluzene iz regiona to me više ne privlači
Ma sjećam se ja svega, ali ta ti priča i nije pretjerano realna. Talenti baš žude da dođu u prestižno bh. košarkaško takmičenje i da još pritom potpišu višegodišnje ugovore, kako bi se što duže zadržali i što bolje razvili. A pogotovo ovi koje ti navodiš su isplativi pravo, pa nismo se valjda trebali tuči sa Partizanom i preplaćivati nekakve Karahodžiće da bi udovoljili nekom, a od njega nekad i možda napravili nekog igrača.

I može se doći nekad u Skenderiju i podržati Bosna koja je do prije par mjeseci igrala A1 ligu sa Donjim Vakufom, a sada se bar pokušava potuči sa Igokeom za trofej Kupa BiH, taman da je 5 Miljana Bocki u startnoj petorci :mrgreen:

Da je ova ekipa preskupa ako je jedini cilj Liga 6 (uz finale) i onda dogodine ništa, slažem se da jeste, ali vjerujem da neki veći plan postoji.
Pa prica za sulejmanivica i karahodzica je bila ako se Bosna plasira u ABA ligu
Sto se tice podrske, previse sam ja potrosio na Bosnu da sada letim jer eto igra finale kupa, sta bi dobio ako bi to bio labudzi pjev samo da mi opet proradi cir na zelucu
Neka sacekat cu ja malo (mada cu najvjerovatnije otici na koju) da pocnem ici na utakmice (a tako dosta koje ja znam razmislja) jer kao sto rekoh ko se o vruce mljeko opece ...
KK Bosna - EL: 1979, Yu NC: 1978, 1980, 1983, Yu Cup: 1978, 1984, B&H NC: 1999, 2005, '06, '08, B&H Cup: 2005, '09, '10

Avatar
Ethel
Postovi: 5186
Pridružen/a: 27 avg 2013, 18:29
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la Ethel » 19 feb 2017, 23:34

nerminh74 je napisao/la:
Ethel je napisao/la:

@nerminh74 Zasto ne bi? Ako je po cemu Muta poznat onda je to rad sa mladim igracima, kvalitetne partije ga mogu preporuciti boljem klubu zbog veza koje Muta sigurno ima, a na kraju krajeva ima osigurane utakmice sa Zvezdom, Partizanom, Mega Leksom, FMP-om itd.

Ovamo ima klub u dugovima koji planira da igra ABA ligu, igrat ce je vjerovatno, ali da se ne lazemo nije ni to na stabilnim nogama. Ali eto ako ne izbori Dynamic ABA ligu Bosna ima u planu da angazuje Lazica..
Izvini Muta je poznat po run and gun kosarci, sa slabim odbaranama, aco stajl
Isto je poznat po forsiranju najboljih igraca po 30+ minuta, pa kod njega je kalinic imao minute kakve sada ima u feneru sa manje ovlasti, a jovic mu je igrao po 5 minuta pa od ove dvojice radonjic napravi igracine
On nije poznat po radu sa mladim
A delalic je ponavljam vec odigrao sezonu u BiH ligi i sada ide na 2+1 godinu u Belgiji, mogao je i ovdje odigrati jos 2 godine i otici kao dokazaniji igrac
Kalinic je imao 25,5 minuta u prosjeku kod Mute, sto je sa 21 godinu dovoljno, covjek je u petorci drzao Milenka Tepica sa 15 godina protiv Partizana, doveo je Stefana Markovica u Hemofarm, Milana Macvana, Bobana Marjanovica... Bojan Bakic mu je kao momak startovao u Euroligi

Pola reprezentacije Srbije je on uveo u seniorsku kosarku i svi ga smatraju kao nekoga ko voli rad s mladim igracima i nekoga ko zna da prepozna talenat.

Ako on nije poznat u radu sa mladim igracima, ne znam onda ko jest i zasto svi smatraju suprotno.
Forever and ever, we’ll follow the boys, of Man United, The Busby Babes.
#MFFL
Som-Hi Barça

nerminh74
Moderator
Postovi: 7546
Pridružen/a: 22 mar 2008, 19:31
Kontakt:

Re: KK Bosna

Post Postao/la nerminh74 » 19 feb 2017, 23:39

Ko svi?! Niti jednog navedenog igraca on nije stvorio.
Ali nema veze ovo je tema Bosne, moje misljenje sam iznio, a vidjecemo kako ce teci
KK Bosna - EL: 1979, Yu NC: 1978, 1980, 1983, Yu Cup: 1978, 1984, B&H NC: 1999, 2005, '06, '08, B&H Cup: 2005, '09, '10

Odgovori

Natrag na “Bh. košarka”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.