ABA LIGA 2015/16

Moderatori/ce: nerminh74,KK_Bosna,CashMan

KO OSVAJA ABA LIGU 2015/16?

CRVENA ZVEZDA
19
33%
CEDEVITA
21
37%
PARTIZAN
2
4%
BUDUĆNOST
3
5%
UNION OLIMPIJA
1
2%
CIBONA
1
2%
ZADAR
1
2%
MEGA LEKS
5
9%
METALAC
1
2%
Niko od navedenih
3
5%
 
Ukupno glasova: 57

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la dscile » 20 mar 2016, 09:26

lumani je napisao/la:
dscile je napisao/la:U NBA koliko ja znam nemaju obicaj ni praviti faul u zadnjem napadu kada protivnik ima tri poena manjka i zadnji napad (zbog cega SAS i izgubi jedan prsten), tako da tamo ne cudi.

U Evro uslovima kod nasih trenera sam ja to vidjao dosta puta.. Mislim da sam u skorije vrijeme i na jednoj EL tekmi, samo sto se ne mogu tacno sjetiti kojoj. Mislim da je bila neka tekma Reala kada su i jedna i druga ekipa htijele zadnji napad.
eto danas si vidio koliko je pametno ;) pogotovo kada si se odbranom vratio u igru.

tu tekmu sto si gledao,tu je bilo +2 kada su pravili faul,jer su se bojali trice.

p.s prosle godine Radonjic na +3 u Istanbulu nece da pravi faul,pa je Micov zabi sa 8 metara :) :)
Pametno je kako kada, sve zavisi od trenera. Da su pogodili zadnji sut sad bi pola ljudi pisalo o njemu kao genijalcu.

p.s. Radonjic je trazio da se pravi faul, samo sto igrac koji je bio na Ercegu nije ocekivao da ce ovaj opucati cim napravi korak u nasu polovinu :)

vedoz
Postovi: 1335
Pridružen/a: 25 jun 2014, 23:16
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la vedoz » 20 mar 2016, 18:04

Svaka čast za Megu, Budućnost rupa ali tako im i treba kad su se riješili Nikolića i Ivanovića koji su ove sezone jedni od ključnih za klub koji ih je izbacio iz doigravanja :)

lumani
Postovi: 14844
Pridružen/a: 21 apr 2012, 10:15
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la lumani » 20 mar 2016, 21:16

dscile je napisao/la:
lumani je napisao/la:
dscile je napisao/la:U NBA koliko ja znam nemaju obicaj ni praviti faul u zadnjem napadu kada protivnik ima tri poena manjka i zadnji napad (zbog cega SAS i izgubi jedan prsten), tako da tamo ne cudi.

U Evro uslovima kod nasih trenera sam ja to vidjao dosta puta.. Mislim da sam u skorije vrijeme i na jednoj EL tekmi, samo sto se ne mogu tacno sjetiti kojoj. Mislim da je bila neka tekma Reala kada su i jedna i druga ekipa htijele zadnji napad.
eto danas si vidio koliko je pametno ;) pogotovo kada si se odbranom vratio u igru.

tu tekmu sto si gledao,tu je bilo +2 kada su pravili faul,jer su se bojali trice.

p.s prosle godine Radonjic na +3 u Istanbulu nece da pravi faul,pa je Micov zabi sa 8 metara :) :)
Pametno je kako kada, sve zavisi od trenera. Da su pogodili zadnji sut sad bi pola ljudi pisalo o njemu kao genijalcu.

p.s. Radonjic je trazio da se pravi faul, samo sto igrac koji je bio na Ercegu nije ocekivao da ce ovaj opucati cim napravi korak u nasu polovinu :)

Na +2 praviti faul je ok,ako se bojis te trice barem imas zadnji napad ili produzetak..Praviti faul na +1 samo moze debil.

Avatar
44Bertans
Postovi: 1520
Pridružen/a: 15 avg 2014, 18:40
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la 44Bertans » 22 mar 2016, 12:32

Ološ koji vodi ABA nastavlja da obmanjuje javnost. Rekli su da je KSS dao glas Evroligi.... Ovi to demantovaše... Vjerujem da je došao kraj regionalnom takmičenju, pa kud koji, mili moji.
Na svetu ništa veće ne može da postoji nego što je naša ljubav prema crno beloj boji!

nerminh74
Moderator
Postovi: 7546
Pridružen/a: 22 mar 2008, 19:31
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la nerminh74 » 22 mar 2016, 12:55

44Bertans je napisao/la:Ološ koji vodi ABA nastavlja da obmanjuje javnost. Rekli su da je KSS dao glas Evroligi.... Ovi to demantovaše... Vjerujem da je došao kraj regionalnom takmičenju, pa kud koji, mili moji.
Zar ne vidiš da to rade svi savezi, a to je u stvari kupovanje vremena da vide kako će se svi izjasniti pa da tako postupe
Inače ti kao navijač partizana bi trebao navijati za Aba ligu u suprotnom idu još crnji dani partizanu
KK Bosna - EL: 1979, Yu NC: 1978, 1980, 1983, Yu Cup: 1978, 1984, B&H NC: 1999, 2005, '06, '08, B&H Cup: 2005, '09, '10

gazijabih
Postovi: 320
Pridružen/a: 09 okt 2013, 15:31
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la gazijabih » 22 mar 2016, 15:29

Ne mogu da vjerujem da nacionalni savezi i ABA liga toliko loše pregovaraju sa EBC-om. Sam koncept ABA lige je dobar, ali broj mjesta u takmičenjima EUROLEAGUE i EUROCUP je presmiješan. Poređenja samo sljedeće:

Do 2012 godine nacionalni savezi Slovenije, Hrvatske i Srbije su davale prvake svojih država u formatu 24 ekipe u Euroleague. To se promijenilo sa prebacivanjem nadležnosti na ABA ligu i tu se izgubilo jedno mjesto. Ista stvar je sa ULEB CUP/EUROCUP gdje je bilo sa ovih prostora minimalno 4 ekipe (najčešće 2 iz Srbije i po jedan iz Hrvatske i Crne Gore). ABA liga je u tom takmičenju je imala idnirektno 3 euroligaša i 4 eurokupaša (7 predstavnika).

A od naredne sezone?

Imaće jednog euroligaša i 2 eurokupaša - što je poražavajuće za ove prostore. Ovo je tipičan primjer loših pregovora sa EBC-om i destabilizacija košarke na ovim prostorima. Ovakva postavka dovodi do uništenja košarke na ovim prostorima i podrška FIBA takmičenju je nužno zlo. Vođe ABA lige i nacionalni savezi ako i malo mozga imaju, MORAJU insistirati na tome da 2 idu direktno u EUROLEAGUE + 1 u kvalifikacije i 2 u EUROCUP + 2 u kvalifikacije ili ništa! Samo tako će se uspjeti izdići iznad prosjeka i navući sponzore na ovo takmičenje. Drugi način je rasformirati ABA ligu i tražiti preko nacionalnih saveza da svi imaju priliku kroz kvalifikacije (Slovenija, Hrvatska, Srbija, BiH, CG, Makedonija) u oba takmičenja.

Posljedice takvog sistema kakav je sada na snazi i koji će biti dovešće do totalnog raspada klubova, a najbolji primjeri su Olimpija, Cibona, Partizan, Zadar, pa i Bosna! Jednostavno ako jednu sezonu promašiš u ABA ligi, sponzori ti otkazuju, igrači odlaze, struka bježi a dugovi se povećavaju. Upravo pomenuti timovi su žrtva loše politike ABA lige i enormnog smanjenja broja timova u EUROTAKMIČENJIMA!

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la dscile » 22 mar 2016, 15:53

Ja ne znam samo kako si ti samo zamislio te pregovore. Pa ABA ligi treba Evroliga, a ne suprotno. Iz Bartomeuove perspektive to je nesto ovako: "Ako necete ono sto vam nudimo, idite u FIBA LS, a mi cemo pozvati 4-5 puta bogatiji klub iz Turske/Rusije/Izraela koji ce je rado igrati".
Potpisali su ugovore na 10 godina sa sponzorom koji ce dati 800-900 miliona u tom periodu i sa 11 najboljih/najbogatijih/najpoznatijih klubova iz Evrope. Bas ce ih potresti neki ultimatumi ABA lige gdje najveci klubovi imaju budzete od 5 milliona evra.

Savezi se svakako okrecu FIBI tako da one ekipe koje ne izbore plasmane u Djordjijeva takmicenja idu u ova druga.. bukvalno reci, siromasnija. Ono sto je Evrochallenge bio do ove godine, to ce od sledece biti FIBA LS ako se ostvari plan da Djordji ima i Evroligu i Evrokup. Kakva god da je, to je realnost..

I inace da kazem da kvalifikacije za EL ne postoje.

gazijabih
Postovi: 320
Pridružen/a: 09 okt 2013, 15:31
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la gazijabih » 22 mar 2016, 16:20

Košarkaška Eurolige od sezone 2016/17. igrat će se u novom formatu sa 16 klubova, odlučeno je na sastanku vodstva Eurolige u Barceloni. Odlučeno je da će 11 klubova biti stalni sudionici elitnog natjecanja "Starog kontinenta", tri će ući u ligu kao prvaci svojih zemalja, a preostala dva kluba bili bi pobjednik Eurokupa, te pobjednik kvalifikacijskog turnira.
Prva varijanta:
Ovaj format od 16 ekipa ima za cilj da u nekoj bližoj budućnosti NBA dobije redukovanu EURO KONFERENCIJU. U tom takmičenju svakako neće biti mjesta za ekipe s ovih prostora prvenstveno iz finansijskih razloga. Ovo je posljednji filter sa formiranjem TOP 16 i finalno kristalisanje najstabilnijih ekipa tipa (Real, Barcelona, CSKA, Panathinaikos, Olypiakos, Fenerbahce, Efes, Maccabi). Već se zna kojih 8 ekipa ima sigurnu kartu za NBA i već nekoliko sezona imaju pripremne utakmice sa NBA ekipama. Ne mogu se zaobići ekipe iz Francuske, Njemačke i Italije - a u skorijoj budućnosti i nekog iz Engleske (već godinama tamo NBA promoviše košarku - pogotovo englezima ne bi bio problem s finansijske strane pokrenuti tu priču, a uslove imaju). NBA ne može sebi dopustiti da neke ekipe nestaju zbog lošeg poslovanja i da bude otvoreno jedno-dva mjesta na ispadanje u EURO DIVIZIJU.

Druga varijanta:
Odcjepljenje klubova od saveza i formiranje EURO NBA po formatu i pravilima NBA (istočna i zapadna konferencija po modulu sa sjevernim i južnim divizijama) i to sa čisto finansijskog aspekta (kao što i sama priča TOP 16 nameće format takmičenja). Ko bude imao para i sponzore moći će dobiti licencu na neki određeni broj godina i mogućnost prodaje ili produženja iste (kao u USA). To je već sada TOP 16.

Ovaj format TOP 16 upravo ugrožava ekipe s ovih prostora, jer ih gura u drugi plan. Pokazalo se da ekipe s ovih prostora uvijek pomrse račune velikih ekipa i prave im finansijske gubitke. Tome se želi stati u kraj sa ovakvim formatom i isticanja u prvi plan finansije. S druge strane, ti kad imaš Arenu Beograd ili Zagreb (sa 20-tak hiljada mjesta), aerodrom i infrastrukturu - možeš i doći do licence na 5-10 godina (sponzori sami dolaze iz svih krajeva Evrope za EURO NBA). Evo uzmimo npr Crvenu Zvezdu (arena + aredorom + fanaticni navijaci) - njih će bilo koji EU spozor pokriti i kupiće ih neki ruski tajkun kao Brooklyn Netse. Taj modalitet je sve bliže u Evropi - samo je problem broj ekipa, država učesnica i rasprostranjenost.



Da se vratim na suštinu priče. Više bi se moglo isposlovati kroz saveze nego preko ABA lige. Tu je suština priče. S druge strane, ABA liga ima smisao samo onda kada imaju i plasmani na značaju. Pravljenjem jedne od ove 2 varijante, svakako ovaj prostor najviše gubi, a ostaje pitanje kako oživjeti ili ostaviti u životu ove ekipe koje ne mogu primirisati TOP 16. Jedan od modaliteta je formiranje EUROTAKMICENJA po modalitetu NCAA lige. Tu finansijski segment ne bi toliku ulogu igrao nažalost. Jedino prestiž, a valja se pomiriti sa činjenicom da ekipa koja je godinama značila nešto u Evropi je završila na marginama košarke.

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la dscile » 22 mar 2016, 16:47

To sto ti je u tom kvadraticu, taj citat, je stara vijest. U EL ide 11 klubova koji su dobili licencu na 10 godina, sampion ABA, sampion Njemacke, prvi ili drugi iz VTB lige, osvajac EK i jedan Wild card. Tako barem sada stvari stoje, ako opet ne dodje do nekih promjena.

Ide se na potpuno zatvaranje najkvalitentijeg takmicenja, ali cisto sumnjam da ce imati ikakve veze sa NBA. Mislim na povezanost. Prosjecni NBA timovi, oni van PO, bi razbijali sampiona EL i oni nemaju nikakvu potrebu da takve ekipe ubacuju u svoje takmicenje. I ja ne govorim da je ovo zatvaranje dobro za kosarku.. vec sam pisao svoj stav o tome, kada je bila najavljena. Samo govorim kako stvari stoje. Prilicno sam siguran da bi se ABA vec ove godine raspala da nije Djordji dao to jedno mjesto u EL i tri u EK.

Inace klubovi nece igrati Evro takmicenja samo radi prestiza.. pa imao si primjere, bas iz ovog regiona, da su klubovi odustajali od EK i onih nizih takmicenja jer im se ne isplati ucestvovati.

nerminh74
Moderator
Postovi: 7546
Pridružen/a: 22 mar 2008, 19:31
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la nerminh74 » 22 mar 2016, 16:59

dscile je napisao/la: Prosjecni NBA timovi, oni van PO, bi razbijali sampiona EL i oni nemaju nikakvu potrebu da takve ekipe ubacuju u svoje takmicenje.
sve tačno sem ovoga
ako bi se igralo po FIBA pravilima, prve 3-4 ekipe EL mogu se nositi sa donjim domom NBA, prvenstveno radi timske igre i boljih trenera jer u NBA nema baš toliko kvalitetnih trenera, pogotovo u donjem domu
KK Bosna - EL: 1979, Yu NC: 1978, 1980, 1983, Yu Cup: 1978, 1984, B&H NC: 1999, 2005, '06, '08, B&H Cup: 2005, '09, '10

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la dscile » 22 mar 2016, 17:02

Pa pazi, rekao sam prosjecni, oni van PO.. Nisam tu mislio na trenutnu Phillu, Brooklyn, Lakerse.. Nego na timove kao sto su Washington, Utah, Sacramento, Detroit, Bucksi.. Ali kao sto i ti rece, i pravila bi dosta uticala.

filip13
Postovi: 37911
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la filip13 » 30 mar 2016, 17:15


filip13
Postovi: 37911
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la filip13 » 03 apr 2016, 08:44


Avatar
djoleprijedor
Postovi: 2583
Pridružen/a: 20 jul 2012, 15:23
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la djoleprijedor » 13 apr 2016, 13:38

Kako prenosi portal Mondo u sredu ujutro ABA liga je potpisala četvorogodišnji ugovor sa kompanijom ECA, koja rukovodi Evroligom i Evrokupom. Prema ovom sporazumu predviđeno je da šampiona ABA lige igra u Evroligi, a naredna tri kluba po plasmanu u Evrokupu.

Mondo takođe piše da je čelnicima ABA lige nagovešteno da bi u slučaju proširenja Evrolige region mogao da dobije još jedno mesto i to tako što bi neki od klubova dobio dugoročniji ugovor. S obzirom na istorijat učešća u tom takmičenju to znači da bi i Partizan mogao da konkuriše za to mesto.

Što se tiče Evrokupa sledeće sezone će u nejmu igrati Cedevita, Budućnost i Partizan, a postoji mogućnost da specijalnu pozivnicu dobije ljubljanska Olimpija, koja je veoma zainteresovana za učešće u ovom takmičenju.
Mens sana in corpore sano.

Avatar
akisarajevo92
Postovi: 17728
Pridružen/a: 16 mar 2014, 11:24
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la akisarajevo92 » 26 apr 2016, 15:08

Regionalna košarkaška liga posle 15 godine mogla bi da prestane da postoji u dosadašnjem formatu i igraće se posle nacionalnih prvenstava.

Kako navode mediji u regionu, a to je potvrdio i predsednik Košsarkaškog saveza Slovenije Matej Erjavec, već su počeli prvi razgovori o formiranju novog takmičenja.

Slovenci su zvanično saopštili da su povukli podršku sadašnjoj ABA ligi, to je pre nekoliko dana uradio KSBiH, a uskoro bi trebalo i Košarkaški savezi Srbije i Hrvatske, koji ne žele da njihovi nacionalni timovi budu izbačeni iz FIBA takmičenja.

Naravno, sve je još daleko od definitivnog i izgleda da će svi ’mali’ morati da sačekaju konačan rasplet na relaciji FIBA-Evroliga pre nego što svačija sudbina bude poznata.

U međuvremenu, u četvrtak počinje finalna serija plej-ofa ABA lige izmedju Crvene zvezde i Mega Leksa.
Don't believe the hype.

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la dscile » 26 apr 2016, 16:30

Zvezda uzme titulu, ABA liga se pocne gasiti :mrgreen:
J*bem ti tajkunske dusmane iz FIBE sto rade protiv nas :P

vedoz
Postovi: 1335
Pridružen/a: 25 jun 2014, 23:16
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la vedoz » 27 apr 2016, 11:47

Mega Leks će u finalu ABA lige protiv Crvene zvezde igrati bez Ognjena Jaramaza, Aleksandra Aranitovića, Timothé Luwawua, Alpha Kabe i Nikole Pavlovića.

Šteta za Megu, moglo je ovo bit zanimljivo finale.

Avatar
Tribalian
Postovi: 10759
Pridružen/a: 18 apr 2011, 02:35
Lokacija: Sever Marakane
Kontakt:

Re: ABA LIGA 2015/16

Post Postao/la Tribalian » 27 apr 2016, 14:37

Dogovoren sastanak Euroleague i FIBA,nadam se da ce se dogovoriti oko toga da se ne unistavaju lige i da ne propada evropska kosarka.
.... nekad bol, nikad strah, nekad muk.....

Odgovori

Natrag na “Evropska košarka”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 6 gostiju.