NBA History

Where amazing happens.

Moderatori/ce: KK_Bosna,CashMan,kad_kako,Pasha

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la BernardBarnjak » 11 jul 2017, 19:33

slika
Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

Avatar
Tracy3McGrady
Postovi: 8123
Pridružen/a: 12 feb 2012, 02:47
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la Tracy3McGrady » 18 jul 2017, 21:37

Iskoristit cu priliku da mom omiljenom igracu cestitam 46. rodjendan, i ujedno zahvalim sto me je uputio na pravi put, zvani NBA i ekipu zvanu Magic. Happy Birthday Penny
Ovaj Text sam, nasao ne nekoj stranici i moram svaku rijec prevesti, vjerovatno ce potrajati, ali on to zasluzuje, nadam se da ces (Ik17) procitati, a za ostale cu postaviti isto na NBA History.

Drama bez Happy End-a

"Kako da zaustavimo ovog momka?", pitali su se njegovi protivnici ocajnicki. Anfernee "Penny" Hardaway je slavljen kao naslednik najveceg, zvanog Michael Jordan- sve dok ga razne povrede nisu unistile. Njegova Karijera je docekala neslavan kraj.

O nedostatku samopouzdanja se nikada nije mogao pozaliti, odnosno to je prenosio svim navijacima ovog sporta. Iako je imao vise razloga za suprotno: Veliki broj povreda su ga sprijecile, njegov nenormalno veliki potencijal da iskoristi i da zavrsi slavno svoju karijeru.


Umjesto toga je kod pojedinaca nazvan kao vic figura, sa laznim optuzbama da postoji sex-tape sa slavnim glumcem Jaleel White (Steve Urkel). Oni su vec odavno ocigledno zaboravili, daje ovaj covjek u mladim godinama opravdavao usporedbu sa slavnim MJom, i unistio ligu kao najveci tsunami.

18.07.1971 Godine, rodjen je Anefernee Deon Hardaway u memphisu i vec kao mali, nije imao nista drugo u glavi osim sporta. Ali njegova Baka, koja ga je odhranila, mu je zabranila da se bavi svojom prvom zeljom, zvanom American Football.

Od "Pretty" postaje "Penny"

Football je preopasan, i baka se plasila da se ne povrijedi. Tako da je "jaje" zamijenio kosarkaskom loptom. Od jutra do na vecer je neumornoo bacao na kos, dok bi kad se smrkne vjezbao svoj ballhanding u kuci.

Njegovoj baki ne duguje samo svoju karijeru, vec i njegov nadimak. Kao jedno lijepo i umiljato dijete, njegova baka zvala ga je "pretty" ali zbog njenog naglaska, to je zvucalo kao "Penny", i tako je nastalo novo ime u svijetu kosarke.

U srednjoj skoli je vec bio Go to Guy, iako je vec bio 201cm, bio je tako brz da ga je njegov coach stavljao tamo gdje mu je bio potreban. Nekad kao Centar, nekad kao play maker. Uzimao je odlucujuce suteve, i branio je najbolje suparnicke igrace. Magazin "Parade" su ga izabrali kao High school Player of the Year (1989 i 1990), tako da je mogao da bira college i odlucio se za stipendiju u Memphisu, u blizini svoje bake

Akademski nepodoban

Njegove skolske obaveze na zalost nije shvatao ozbiljno kao kosarku, i bio je toliko los djak da je morao pauzirati godinu dana. Morao je zapeti kako bi na kraju uspio da upise pedagogiju. Ali slijedi slijedeci korak u nazad, ovaj put ne njegovom krivicom: Penny je ranjen u nogu i opljackan, i karijera mu je bila pod znakom pitanja.

Mladi Penny se oporavio i uspio da se vrati nazad, nestvarnim ucinkom je uspio dobiti poziv od USA Basketball Development Team, koji su bili sparing partneri dream Teamu-u 1992. koji se tako pripremao za OI u Barceloni. Zajedno sa njim su bili i Criss Webber, Allan Houston i Grant Hill i oni su ujedno i jedini uspjeli da savladaju originalni Dream Team.

Penny je oducio da prekine studije i da se totalno posveti sportu. Sa dva Triple-Double ucinka u svojoj prvoj godini, gdje je to bila veoma rijetka pojava i tako s eprijavio na draft 1993. godine. GSW su ga birali na trecoj poziciji, i odma ga mijenjali za prvi pick odnosno Chriss Webber.

Proboj u Magicu

U Orlandu je ucio od Scott Skiles-a PG poziciju i naslijedio ga kao starter. Vec u drugoj sezoni je postizao preko 20ppg. sa preko 50% FG, to remek djelo je ponovio i godinu kasnije.

1994/95 se nasao u prvoj petorci ALL Star-a i sa O'Neilom je marsirao do finala, savladajuci Jordanove Bullse, protiv Houston Rocketsa, iako je odigrao odlicnu seriju (24,5Ppg i 8ass) izgubili su glat u 4 utakmice.

Taj poraz ga je psihicki unistio, kako je to kasnije priznao: "Kad osvojis prsten, postajes poseban igrac. Taj poraz i one povrede poslije su mi stvorlili nevjerovatan pritisak u mojoj karijeri. Timovi me vise nisu respektovali."

"Kako da zaustavimo ovog momka?"

Islo je sve kako treba na pocetku: U slijedecoj sezoni je Shaq bio dugo povrijedjen i Penny je sam predvodio Magic, sto mu na kraju donosi i trece mjesto na MVP utrci. 1996. je putovao na OI u Atlantu kao clan Dream Team 2, gdje je osvojio zlatnu medalju.

Nakon Atlante, Shaq je pratio mamac zvani Hollywood, dok bi Penny bio cesto povrjedjen. Ali bas pred play Off je opet bio spreman - i to kako! Legendarni trener Pat Riley je hvalio Pennya: "On je nevjerovatan, ne mozes ga braniti ako ga ne dupliras!"

I Rajliov igrac P.J. Brown nije mogao vjerovati, kakve mogucnosti je Hardaway imao: "jedan sut je penny pogodio padajuci u nazad, iz okreta sa trice. To se inace samo u filmovima moze vidjeti! Mi smo bili kao paralizovani i pitali smo se: 'kako zaustaviti ovog momka?'"

Na kraju je Miami pronasao put, u prvoj rundi je bio kraj za Orlando.

Opet koljeno

Slijedece godine je Penny morao na prvu operaciju koljena, zbog koje je pauziraju skoro cijelu sezonu. Zbog ranog povratka, prevelika zelja da nastupi na All-Staru, morao je prihvatiti razne kritike, sa kojim se nije nosio najbolje.

Brian Shaw, njegov najbolji prijatelj iz vremena dok je igrao za Magic je rekao: On je previse senzibilan, previse posvecuje paznju pricama sa strane, koje su zeljeli da mu se mjesaju u privatan zivot".

1999. je otisao u Sunse, gdje je sa Kiddom cinio backcourt. Tek u polufinalu je bio kraj, protiv lakersa i bivseg suigraca Shaqa. Ali i u Sunsima ga stizu povrede, fraktura koljena je slijedeca u nizu.

Kad se ponovo oporavio, tu je vec bio Stephon Marbury koji je bio glavni PG i koji je uzimao suteve umjesto da asistira. Penny je prekomandovan na klupu, mjesto mu je uzeo izvjesni Joe Jonson. Ali Penny odradjuje odlicno svoju ulogu sestog igraca i nikad se nije zalio. "moj pristup? Dolazim i radim jako na svakom prokletom treningu, da bi momke, sebe i tim ucinio boljim. Kad dodje vrijeme da udjem u igru, ja sam spreman."

Njegovo uzorsko ponasanje nije bilo dovoljno. Nakon povrede ruke, Sunsi ga trejduju u Knickse, gdje je takodje cesto bio povrijedjen. Coach Lenny Wilkens je brzo izgubio strpljanje: "uvijek je povrijedjen."

Arthritis u koljenima ga je tjerao samo da posmatra kolege: Prebacen je na inactive-list, ali ni tu se nije zalio:"Moram vjerovati treneru, da ce donositi ispravne odluke i nadam se da nece trajati dugo. Ja sam spreman, kad god zatrebam ekipi."


Ali nazalost nije bio potreban: Preko Orlanda je dospio u Miami, gdje se dogodio reunion sa Shaqom, ali zbog losih statsa je otpusten. Bez ikakvog postovanja bacen ispred vrata. To je to! Od nekada velikog talenta nije ostalo mnogo. nastavio je dugacku listu, naslijednika Jordana, koji nisu uspjeli.

Drama bez Happy End-a

Posle toga je pokusavao u vise navrata da uhvati prikljucak. Izmedju ostalog je pregovarao sa Hesatsima, da bi sa Jamesom, Wadeom i Boshom uspio da osvoji zeljeni prsten. Sansu nije dobio, zbog cega ne znam.

"Nisam dobio sansu, moju karijeru da zavrsim kako sam zelio", rekao je Penny tuzno o njegovoj burnoj karijeri. Toliko toga je moglo biti moguce.

Za njegov 46. evo i najboljih 40 poteza za Magic


Sa ovim dvosatnim prevodom, zelim ti sve najbolje heroju mog djetinstva :tokralju: :tokralju: :salut: :salut: :salut:
Anfernee "Penny" Hardaway #1

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la BernardBarnjak » 27 jul 2017, 21:07

slika
Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

filip13
Postovi: 37997
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA History

Post Postao/la filip13 » 29 jul 2017, 07:25


filip13
Postovi: 37997
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA History

Post Postao/la filip13 » 31 jul 2017, 16:37


filip13
Postovi: 37997
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA History

Post Postao/la filip13 » 31 jul 2017, 20:51


Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la BernardBarnjak » 01 avg 2017, 13:54

Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

filip13
Postovi: 37997
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA History

Post Postao/la filip13 » 01 avg 2017, 18:38

BernardBarnjak je napisao/la:
:tokralju: :tokralju:

filip13
Postovi: 37997
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA History

Post Postao/la filip13 » 01 avg 2017, 19:05


filip13
Postovi: 37997
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA History

Post Postao/la filip13 » 06 avg 2017, 21:23


Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la BernardBarnjak » 08 avg 2017, 09:49

Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

filip13
Postovi: 37997
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA History

Post Postao/la filip13 » 10 avg 2017, 16:49


filip13
Postovi: 37997
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA History

Post Postao/la filip13 » 10 avg 2017, 17:31


Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la BernardBarnjak » 10 avg 2017, 19:24

:njanjanja:

slika
Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la BernardBarnjak » 14 avg 2017, 12:33

Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la BernardBarnjak » 16 avg 2017, 14:07

Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la BernardBarnjak » 17 avg 2017, 15:33

Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA History

Post Postao/la BernardBarnjak » 18 avg 2017, 11:43

Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

filip13
Postovi: 37997
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA History

Post Postao/la filip13 » 18 avg 2017, 18:35


Avatar
Tracy3McGrady
Postovi: 8123
Pridružen/a: 12 feb 2012, 02:47
Kontakt:

Re: RE: Re: NBA History

Post Postao/la Tracy3McGrady » 18 avg 2017, 19:23

BernardBarnjak je napisao/la:
Ma Penny nema kredibilitet da bilo šta kaže, Penny je nebitan ;)

Penny Hardaway #1
Anfernee "Penny" Hardaway #1

Odgovori

Natrag na “NBA”

Online

Trenutno korisnika/ca: Maestro^^, Voland i 8 gostiju.