NBA chat/svastara/prepucavanja

Where amazing happens.

Moderatori/ce: KK_Bosna,CashMan,kad_kako,Pasha

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Kawhi » 07 apr 2017, 23:08

alemsa je napisao/la:
Kawhi je napisao/la: Robovlasništvo nisu izmislili bijelci niti je imalo veze s rasizmom i nečijom bojom kože.
Velika vecina robova u Americi su bili crnci, koincidencija?
Posljedica kolonizacije. Kad su Evropljani kolonizirali obalu Afrike u trgovanju sa Afrikancima su dolazili do robova i onda ih u Ameriku premještali. Dakle, Afrikanci crnci su porobljavali Afrikance crnce i bijelci su tu uletili slučajno. Izvoz robova iz Afrike seže još do halifata i nema nikakve veze s njihovom bojom kože.
Da ne spominjem koliko nema smisla da crnci smiju iznositi fakte i/ili vrijeđati bijelce, a ovi drugi to ne smiju.
Epidaurus je napisao/la:
Sarmelino je napisao/la: True,pricalo se o tome kako bi drugacije bilo primljeno da je neko "nas" rekao nesto slicno za crnce.
Ne fakat jel tebi isto kad crnac kaze za "nas" da smo neatleticni, sporiji i ne mozemo puno skocit (sto je usput dokazano kroz sve sportove, a i naucno zbog duzih tetiva kod crnaca itd) i kad "mi" kazemo za njih da su glupi (a apsolutno nigdje nije dokazano da imaju nizi koeficijent inteligencije od nas) ?
Ista stvar. Niko i ne govori za crnce da su glupi. Inteligencija nema veze s bojom kože. Jedina je priča da su bijelci pogodniji za neki posao od crnaca, kao što su crnci pogodniji za košarku od bijelaca.
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21296
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Epidaurus » 07 apr 2017, 23:14

Sarmelino je napisao/la: Ne,pusti filipov primjer. Nije isto logicno.Pricam samo da bi se trebao svaki rasizam osudjivati jednako.Istina je da su crnci brzi jaci i itd,ali i mi imamo svoje prednosti,kada bi ih neko naveo u ovakvom primjeru kao Ball ne bi se isto proveo sigurno.
Pa imamo zasigurno, pogotovo se to odnosi na cistu snagu (koliko ces crnaca vidjeti na onim strongman takmicenjima ili u bacackim disciplinama u atletici ?) ili u plivanju. Mislim da se nijedan crnac, iole realan, ne bi naljutio da Phelps recimo kaze da smo "mi" superiorniji od njih u plivanju jer imas tu tezu dokazanu na tolikim primjerima do sad. Meni su iskreno i razumljive nekad i previse burne reakcije crnaca na izjave bijelaca iako nisu toliko diskriminirajuce zbog svega toga sta su ljudi prosli kroz historiju.

Avatar
Sarmelino
Postovi: 17290
Pridružen/a: 29 avg 2015, 11:58
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Sarmelino » 07 apr 2017, 23:17

Epidaurus je napisao/la:
Sarmelino je napisao/la: Ne,pusti filipov primjer. Nije isto logicno.Pricam samo da bi se trebao svaki rasizam osudjivati jednako.Istina je da su crnci brzi jaci i itd,ali i mi imamo svoje prednosti,kada bi ih neko naveo u ovakvom primjeru kao Ball ne bi se isto proveo sigurno.
Pa imamo zasigurno, pogotovo se to odnosi na cistu snagu (koliko ces crnaca vidjeti na onim strongman takmicenjima ili u bacackim disciplinama u atletici ?) ili u plivanju. Mislim da se nijedan crnac, iole realan, ne bi naljutio da Phelps recimo kaze da smo "mi" superiorniji od njih u plivanju jer imas tu tezu dokazanu na tolikim primjerima do sad. Meni su iskreno i razumljive nekad i previse burne reakcije crnaca na izjave bijelaca iako nisu toliko diskriminirajuce zbog svega toga sta su ljudi prosli kroz historiju.
Pa da, samo sto na obe strane imas nerealnih,svi jednaki u svemu i svima dobro.Ne mozes u americkom drustvu nista uraditi a da ne uvrijedis nekog na neki naicn.
plešu vještice trče vukovi
puške pucaju lete duhovi
svira tambura plešu vragovi
munje sijevaju cvatu makovi

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Donnie Darko » 07 apr 2017, 23:22

Kakve veze ima gdje je i kad nastalo robovlasništvo? Crnci u americi su bili žrtva istog, od strane gle čuda bijelaca, i ne može poslije svega toga odjednom tretman i jednih i drugih kad je rasizam u pitanju biti jednak. Ne možeš odjednom odraditi reset jednog kompletnog društva, i očekivati da zaborave sve što se njihovim roditeljima, djedovima i nenama i tako dalje dešavalo. Ono, izvinite, nismo bili u pravu, možel sad sve ok bit :hmmmm: I nećemo se praviti naivni, možda rasa ne igra ključnu ulogu u izvornom robovlasništvu, ali u americu definitivno jeste. Robovlasništvo je usadilo, i kasnije razvilo rasizam koji se ne može mjeriti ni sa jednim drugim.

Avatar
alemsa
Postovi: 23872
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la alemsa » 07 apr 2017, 23:23

Kawhi je napisao/la: Posljedica kolonizacije. Kad su Evropljani kolonizirali obalu Afrike u trgovanju sa Afrikancima su dolazili do robova i onda ih u Ameriku premještali. Dakle, Afrikanci crnci su porobljavali Afrikance crnce i bijelci su tu uletili slučajno. Izvoz robova iz Afrike seže još do halifata i nema nikakve veze s njihovom bojom kože.
Da ne spominjem koliko nema smisla da crnci smiju iznositi fakte i/ili vrijeđati bijelce, a ovi drugi to ne smiju.
ma svatam ja da su takva vremena bila i da su oni kupljeni, ali ne mjenja cinjenicu da su bili robovi, i da us mimo svoje volje natjerani u Ameriku da rade na plantazama, da su bili tretirani kao zivotinje, pa rijec motherfucker ti potice iz tog doba kad su tjerali roba da j.ebe svoju mater, doslovno. Pa su pravili superslaves od njih, gdje su uzimali visokog jakog crnca sa dobrim zubima, pa istu takvu crkinju pa ih krizali da dobiju super roba. Pa nakon gradjanskog rata su smatrani gradjanima drugog reda, izolizni mnogim oblicima diskriminacije sve do 1960ih. Pa to jarane nije bilo toliko davno, gradjanski rat u Americi je bio prije 150 godina, od tvoje pra nene dede ga se sjeca :urnebes: sta je to 5 generacija.

A to da su glupi i sta sve ne ne znam, najbolji boxer, crnac, najbolji kosaraks crnac, najbolji gitarista crnac, najbolji reper crnac, najbolji pop crnac, najbolji fudbaler do nedavno (ako Peleta smatrate crncem) takodje itd. Sta bi tek bilo da su bili slobodni svo vrijeme.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Donnie Darko » 07 apr 2017, 23:26

alemsa je napisao/la: ma svatam ja da su takva vremena bila i da su oni kupljeni, ali ne mjenja cinjenicu da su bili robovi, i da us mimo svoje volje natjerani u Ameriku da rade na plantazama, da su bili tretirani kao zivotinje, pa rijec motherfucker ti potice iz tog doba kad su tjerali roba da j.ebe svoju mater, doslovno. Pa su pravili superslaves od njih, gdje su uzimali visokog jakog crnca sa dobrim zubima, pa istu takvu crkinju pa ih krizali da dobiju super roba. Pa nakon gradjanskog rata su smatrani gradjanima drugog reda, izolizni mnogim oblicima diskriminacije sve do 1960ih. Pa to jarane nije bilo toliko davno, gradjanski rat u Americi je bio prije 150 godina, od tvoje pra nene dede ga se sjeca :urnebes: sta je to 5 generacija.
Jest ali crnci danas po twitteru nema šta ne pišu o bijelcima, a i u hip-hopu ih često vrijeđaju.

slika

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Kawhi » 07 apr 2017, 23:29

Ja i dalje ne vidim razlog zbog kojeg oni smiju biti "rasisti", a bijelci ne. Ovo od Balla mi ne smeta čak se i donekle slažem s njim iako ne pratim NCAA.
Bili su robovi, danas nisu. To što su bili robovi im ne daje pravo da danas vrijeđaju i slične stvari. Isto ko što današnje bijelce ne treba ograničavati ono što su njihovi preci radili. Uostalom da nije bilo bijelaca nikada ni ne bi dobili slobodu.

Za tih 150 godina se kod nas 7-8 država promijenilo. :urnebes:

Btw nisam znao to za motherfucker.
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
Sarmelino
Postovi: 17290
Pridružen/a: 29 avg 2015, 11:58
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Sarmelino » 07 apr 2017, 23:31

Filipe sta nam uradi :rol:
plešu vještice trče vukovi
puške pucaju lete duhovi
svira tambura plešu vragovi
munje sijevaju cvatu makovi

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Kawhi » 07 apr 2017, 23:35

Sarmelino je napisao/la:Filipe sta nam uradi :rol:
Pa fina je rasprava, šta fali. Ja sam već naučio neke nove stvari.
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Donnie Darko » 07 apr 2017, 23:36

Kawhi je napisao/la:Ja i dalje ne vidim razlog zbog kojeg oni smiju biti "rasisti", a bijelci ne. Ovo od Balla mi ne smeta čak se i donekle slažem s njim iako ne pratim NCAA.
Bili su robovi, danas nisu. To što su bili robovi im ne daje pravo da danas vrijeđaju i slične stvari. Isto ko što današnje bijelce ne treba ograničavati ono što su njihovi preci radili. Uostalom da nije bilo bijelaca nikada ni ne bi dobili slobodu.

Za tih 150 godina se kod nas 7-8 država promijenilo. :urnebes:

Btw nisam znao to za motherfucker.
Nije problem u tome smije li neko biti rasista ili ne. Tehnički gledano svi smiju biti rasisti, naravno niko ne bi trebao, ali nije to poenta. Nikakav oblik rasizma nije u redu, samo što je nerealno očekivati da isti tretman bude za obje strane uzimajući u obzir kontekst. Rasizam crnaca u americi prema bijelcima ne valja, rasizam bijelaca prema crncima u americi ne valja puta 50.

Ne govorim o ovom specifičnom slučaju. Ne želim da se osvrćem na izjave L. Balla, jer ga ne shvaćam ozbiljno, i ne znam zašto mu se i dalje druža pažnja.

Avatar
alemsa
Postovi: 23872
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la alemsa » 07 apr 2017, 23:37

Kawhi je napisao/la:Ja i dalje ne vidim razlog zbog kojeg oni smiju biti "rasisti", a bijelci ne. Ovo od Balla mi ne smeta čak se i donekle slažem s njim iako ne pratim NCAA.
Bili su robovi, danas nisu. To što su bili robovi im ne daje pravo da danas vrijeđaju i slične stvari. Isto ko što današnje bijelce ne treba ograničavati ono što su njihovi preci radili. Uostalom da nije bilo bijelaca nikada ni ne bi dobili slobodu.

Za tih 150 godina se kod nas 7-8 država promijenilo. :urnebes:

Btw nisam znao to za motherfucker.
Pa rekao sam ti, bijelci su im ucinili dosta toga na racun rasizma, a oni sve sto cini zla je jezikom, sta bi ti radije da te diskirminira jezikom ili fizicki i sistematski?

Sta trebaju se zahvalit bijelcima sto su ih oslobodili jel? Pa sta da je Hitler igrom slucaja dobio rat, i odlucio da pusti Zidove iz Ausvica i ostalih logora, ti Zidovi bi se trebali zahvalit nacistima sto su ih pustili jel? Ili Japanci se trebaju zahvalit Americi sto ih nisu kopneno napali jer bi ih izginulo 3 miliona ovako ih je izginulo 250 hiljada.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
Sarmelino
Postovi: 17290
Pridružen/a: 29 avg 2015, 11:58
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Sarmelino » 07 apr 2017, 23:39

Kawhi je napisao/la:
Sarmelino je napisao/la:Filipe sta nam uradi :rol:
Pa fina je rasprava, šta fali. Ja sam već naučio neke nove stvari.
Otic ce noc u rasizam, a ne u historijsku partiju Westbrooka ubrzo :think:
Ne fali nista,co'ek zapocne i nestane :mrgreen:
plešu vještice trče vukovi
puške pucaju lete duhovi
svira tambura plešu vragovi
munje sijevaju cvatu makovi

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Kawhi » 07 apr 2017, 23:41

@Donnie rasizam ne valja pa prema bilo kome bio. Ne vidim nikakvu razliku između rasizama.

@Aleme diskriminacija jezikom će vremenom dovesti do fizičke i sistematske diskriminacije.

Btw glupa su ti poređenja.
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
alemsa
Postovi: 23872
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la alemsa » 07 apr 2017, 23:45

Kawhi je napisao/la:@Donnie rasizam ne valja pa prema bilo kome bio. Ne vidim nikakvu razliku između rasizama.

@Aleme diskriminacija jezikom će vremenom dovesti do fizičke i sistematske diskriminacije.

Btw glupa su ti poređenja.
To je ne moguce barem u Usa da ce doci ikad do tog.

Pa kako na osnovu cega se trebaju zahvalit bjelcima sto su pusteni? Ti nekog mucis pa ga pustis i on treba da ti se zahvali? Sjever ih je oslobodio, Jug je vec bio napravio fakticki svoju drzavu, svoje pare, svog predsjednika, svoju zastavu, na sjeveru su crnci bili slobodni.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21296
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Epidaurus » 07 apr 2017, 23:49

Kawhi je napisao/la:Ja i dalje ne vidim razlog zbog kojeg oni smiju biti "rasisti", a bijelci ne. Ovo od Balla mi ne smeta čak se i donekle slažem s njim iako ne pratim NCAA.
Bili su robovi, danas nisu. To što su bili robovi im ne daje pravo da danas vrijeđaju i slične stvari. Isto ko što današnje bijelce ne treba ograničavati ono što su njihovi preci radili. Uostalom da nije bilo bijelaca nikada ni ne bi dobili slobodu.

Za tih 150 godina se kod nas 7-8 država promijenilo. :urnebes:

Btw nisam znao to za motherfucker.
Niko ne kaze da "oni" smiju biti rasisti ali meni je njihova mrznja prema "nama" sasvim razumljiva (isto ko sto ja recimo ne volim nimalo Turke zbog 500 godina, sad sto je vecina Bosnja poluretardirana i obozava ih, to je drugi par cipela) jer to sta su im bijelci radili u Americi i Africi je nesto strasno. Cak i tamo gdje su vise imali indirektan uticaj su napravili ogroman konflikt medju plemenima koji traje i dan danas (Liberija). S druge strane, ja ne razumijem zbog cega pojedini bijelci mrze crnce toliko i kako je tako velikoj grupi ljudi uopce palo na pamet da ljude drugacije boje koze koriste ko roblje.

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Donnie Darko » 07 apr 2017, 23:51

Kawhi je napisao/la:@Donnie rasizam ne valja pa prema bilo kome bio. Ne vidim nikakvu razliku između rasizama.
Ja ne govorim o rasizmu, govorim o reakciji na isti. Nemoguće je i nerealno očekivati jednaku reakciju u Americi uzimajući u obzir historiju, i to ne tako davnu, naprotiv.

Avatar
Sarmelino
Postovi: 17290
Pridružen/a: 29 avg 2015, 11:58
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Sarmelino » 07 apr 2017, 23:55

Epidaurus je napisao/la: Niko ne kaze da "oni" smiju biti rasisti ali meni je njihova mrznja prema "nama" sasvim razumljiva (isto ko sto ja recimo ne volim nimalo Turke zbog 500 godina, sad sto je vecina Bosnja poluretardirana i obozava ih, to je drugi par cipela) jer to sta su im bijelci radili u Americi i Africi je nesto strasno. Cak i tamo gdje su vise imali indirektan uticaj su napravili ogroman konflikt medju plemenima koji traje i dan danas (Liberija). S druge strane, ja ne razumijem zbog cega pojedini bijelci mrze crnce toliko i kako je tako velikoj grupi ljudi uopce palo na pamet da ljude drugacije boje koze koriste ko roblje.
Najpametnija do sada. :ljepota:
plešu vještice trče vukovi
puške pucaju lete duhovi
svira tambura plešu vragovi
munje sijevaju cvatu makovi

Avatar
alemsa
Postovi: 23872
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la alemsa » 08 apr 2017, 00:01

Epidaurus je napisao/la: Niko ne kaze da "oni" smiju biti rasisti ali meni je njihova mrznja prema "nama" sasvim razumljiva (isto ko sto ja recimo ne volim nimalo Turke zbog 500 godina, sad sto je vecina Bosnja poluretardirana i obozava ih, to je drugi par cipela) jer to sta su im bijelci radili u Americi i Africi je nesto strasno. Cak i tamo gdje su vise imali indirektan uticaj su napravili ogroman konflikt medju plemenima koji traje i dan danas (Liberija). S druge strane, ja ne razumijem zbog cega pojedini bijelci mrze crnce toliko i kako je tako velikoj grupi ljudi uopce palo na pamet da ljude drugacije boje koze koriste ko roblje.
Ma Bog zna mozda je i Egipat imao velikog utiacaja na to, mozda i najbolja civilizacija ali im je fakticki unisteno bruku historijskih cinjenica, samim unistenjim Biblioteke Alexandrije. A bijelac kao rasa je morao uvjek vladat gdje god je otisao, to je urezano u dnk, i uvjek biti na vrhu sto se tice statusa. Kasnije je Egipat imo najbolji pamuk na svijetu, onda su Ameri doveli crnce i postali br.1 izdavac pamuka na svijetu :) i to koincedentalno :)
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
SlevinKelevra
Postovi: 11909
Pridružen/a: 30 okt 2012, 23:40
Lokacija: NYC, USA
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la SlevinKelevra » 08 apr 2017, 00:14

alemsa je napisao/la:(ako Peleta smatrate crncem)
Ma, nidje veze... :think:

slika

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9844
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Nail for Real » 08 apr 2017, 00:47

Oj teme...
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Odgovori

Natrag na “NBA”

Online

Trenutno korisnika/ca: Semrush [Bot] i 6 gostiju.