Nova pravila u rukometu

Odgovori
vogosca
Postovi: 18
Pridružen/a: 09 okt 2013, 16:14
Kontakt:

Nova pravila u rukometu

Post Postao/la vogosca » 19 avg 2014, 16:25

Svjedoci smo da se cesto prica o novim pravilima tj. o uvodjenju novih pravila u rukometnu igru. Imali smo vec par eksperimentalnih utakmica u regionu i naisle su na dobar odjek. Postavio sam temu sa namjerom da vidimo sta bi svako od nas promijenio, nadogradio ili uveo novo u rukometnu igru a sto se tice pravila same igre, mislim na vrijeme igre, broj igraca, vremenski rok napada, izvodjenje faula itd itd. Pucajte sa komentarima.

Avatar
saransak
Postovi: 82
Pridružen/a: 23 okt 2014, 19:29
Kontakt:

Re: Nova pravila u rukometu

Post Postao/la saransak » 05 nov 2014, 08:16

ratatatata.
..
ukinuti brzi centar, neviđena buka u sportu, negledljivo u neka doba.

pasiva bi mogla biti riješena nekim dozvoljenim vremenskim intervalom za napad kao u košarci, da odrade na način kao i dva minuta isključenja jer se mnogo griješi u procjeni o pasivi

pravila postojeća su ok, poraditi prvenstveno na edukaciji sudaca o istim

ne znam kad je neki igrač dobio dva žuta, tako da su mi malo ti kartoni žute boje blago rečeno slabo iskorišteni osim za gledanje kroz prste i provlačenje, natezanje za pojedince i tim
Zadnja izmjena: saransak, dana/u 05 nov 2014, 08:33, ukupno mijenjano 1 put.

spursman
Postovi: 703
Pridružen/a: 29 sep 2014, 12:25
Kontakt:

Re: Nova pravila u rukometu

Post Postao/la spursman » 05 nov 2014, 08:32

Vremenski ograničiti napad, pravilo pasivnog napada je nejasno i primjenjuje se tek na kraju utakmice. Također žuti kartoni na početku utakmice kasnije dvije minute, glupo pravilo. Trebalo bi izbaciti žute kartone i kažnjavat prekršaje sa dvije minute, a teže sa crvenim kartonom.
audere est facere!

Avatar
Trigger
Moderator
Postovi: 2129
Pridružen/a: 03 jul 2009, 14:43
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Nova pravila u rukometu

Post Postao/la Trigger » 06 nov 2014, 15:28

Zanimljiva tema, samo da za to imaju "sluha" oni koji odlučuju... :!:

Neću ništa dodavati - mada imam i svoja razmišljanja, jer smatram da bi ovo, što slijedi, bilo sasvim dovoljno za 'reformu' i popularizaciju rukometa.


Vlado Štencl (Stenzel), jedan od najuspješnijih rukometnih trenera u svijetu - osvajač je zlatne olimpijske medalje s Jugoslavijom i svjetskog prvenstva s Njemačkom, između ostalih uspjeha - se zalaže se za promjenu pravila rukometne igre.

"Na SP-u u Portugalu 2003. IHF (Međunarodni rukometni savez) Stenzela je pozvao da na 'licu mjesta' čelnim ljudima predstavi svoje (djelomično radikalne) vizije i ideje. A njih je predstavio i u intervjuu koji je objavio ugledni njemački dnevni list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) (2009. godine)

1. Stenzel predlaže ukidanje pravila o pasivnoj igri
"Što je to uopće pasivna igra?“ pita se Stenzel i argumentira da to pravilo ne postoji ni u jednom drugom sportu. "Gledatelji ne mogu shvatiti kada prestaje aktivna a kada počinje pasivna igra, to svaki sudac drugačije sudi“, kaže 74-godišnji Hrvat.
2. Stenzel predlaže ukidanje dvominutnih kazni
Umjesto tog pravila Stenzel predlaže (po uzoru na košarku) uvođenje pravila da svaki igrač koji napravi pet prekršaja mora napustiti teren i više nema pravo nastupa do kraja utakmice. "Rukomet je igra koja je zamišljena tako da šest igrača igra protiv šest drugih igrača... današnji napadači više razmišljaju o tome kako isprovocirati protivničko isključenje nego kako da zabiju gol više“, kaže Stenzel za FAZ.
3. Stenzel predlaže reformiranje pravila o dosuđivanju sedmeraca
"Suci ne bi smjeli ubuduće automatski suditi sedmerac u situaciju u kojoj obrambeni igrač blokira napad iza linije koja označava golmanski prostor od šest metara“, tvrdi hrvatski trener i predlaže da se kazneni udarci dosuđuju samo onda kada obrambeni igrači spriječe izgledne šanse za postizanjem gola. "Posve je nelogično da se braniči danas više koncentriraju na to da ne nagaze liniju nego na to kako da spriječe protivnika da puca na gol“.
4. Stenzel predlaže da momčadi mogu mijenjati igrače samo kada su u posjedu lopte
"Konačno moramo spriječiti inflaciju obrambenih specijalista u rukometu“, kaže Vlado Stenzel i podsjeća da je rukomet i ofenzivna igra u kojoj je cilj postizanje golova, a ne samo njihovo sprječavanje.

Temeljna ideja vodilja ovih (i još nekoliko drugih) Stenzelovih prijedloga je ograničavanje utjecaja sudaca na tijek igre.

U intervjuu za FAZ on je jasno rekao kako misli da suci zbog nedorečenih i nedovoljno jasnih pravila (npr. pasivna igra) odlučuju na temelju osobnog nahođenja, što po njemu nije dobro za transparentnost igre.
Stenzelove reformatorske ideje podržali su i drugi ugledni treneri. - Heiner Brand, Martin Schwalb, Velimir Kljaić, Noka Serdarušić....."

Od tada do danas - ne bi ništa... :cry:
Bosno moja poharana....

Avatar
gradacac10
Postovi: 924
Pridružen/a: 19 okt 2011, 09:36
Kontakt:

Re: Nova pravila u rukometu

Post Postao/la gradacac10 » 06 nov 2014, 18:22

Trogger ovo je po meni glupost, osim mozda pravilo predlozeno pod brojem 3. Pasivno ne ukinuti potpuno nego ograniciti napad na mozda 40ak sekundi, a ovo za izmjene igraca, pa svi treneru u svim intervjuima govore kako se utakmica dobija odbranom a ne napadom pa prema tome treba se koristiti i specijalista za odbranu.. a ovo za 2 minute, to treba ostaviti da sudije odluce kada ce i kako ih dati.. kad bi se usvojila ova predlozena pravila to vise ne bi bio rukomet i ona muska igra nego nesto slicno kosarci..

Avatar
Trigger
Moderator
Postovi: 2129
Pridružen/a: 03 jul 2009, 14:43
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Nova pravila u rukometu

Post Postao/la Trigger » 06 nov 2014, 19:26

gradacac10 je napisao/la:Trogger ovo je po meni glupost, osim mozda pravilo predlozeno pod brojem 3. Pasivno ne ukinuti potpuno nego ograniciti napad na mozda 40ak sekundi, a ovo za izmjene igraca, pa svi treneru u svim intervjuima govore kako se utakmica dobija odbranom a ne napadom pa prema tome treba se koristiti i specijalista za odbranu.. a ovo za 2 minute, to treba ostaviti da sudije odluce kada ce i kako ih dati.. kad bi se usvojila ova predlozena pravila to vise ne bi bio rukomet i ona muska igra nego nesto slicno kosarci..
Poštujem tvoje mišenje da je to za tebe "glupost" - tvoje pravo.
Međutim, ja sam samo citirao rukometnog experta kojeg je i IHF tražio i pitao za mišljenje. Ništa više a ni manje, a dobio je podršku od kolega koji su 'nešto' u svjetskom rukometu!!!

Uostalom, tema je otvorena da svako kaže ono što misli, a ko je 'u pravu', čiji je prijedlog bolji... to prepuštam širem auditorijumu uz napomenu da se 'nas' svakako ništa i ne pita....
IHF nije uvažio ni ove prijedloge (dati još 2003.) pa valjda to nešto "govori" - mada ja smatram da su prijedlozi dobri, još bi ih i dopunio (ali nisam toliko pretenciozan) i da je rukomet postao sport koji gubi na popularnosti a sudije postaju glavni- negativni akteri a to može voditi samo u propast.

pozz
Bosno moja poharana....

Avatar
SGD53
Postovi: 1995
Pridružen/a: 14 okt 2014, 21:24
Lokacija: Checkpoint Charlie
Kontakt:

Re: Nova pravila u rukometu

Post Postao/la SGD53 » 11 nov 2014, 20:15

Ponajprije treba uvesti ograničeno vrijeme napada, jer stvarno gdje prestaje aktivna a gdje počinje pasivna.. ta procjena zavisi od sudca do sudca i od situacije do situacije, a uz to ne smijemo zaboraviti kada npr ekipa odugovlači pa trener pozove time out i onda kao oni imaju veću toleranciju za vrijeme napada.

I situacija kada se desi da pred kraj poluvremena ili pred kraj utakmice bude dosuđeno 9 metara za ekipu i onda ostaje samo vrijeme da se šutira, to je pravilo pomalo kontradiktorno jer ako se sjetite utakmice SP U-21 BiH - Egipat kada smo mi postigli gol koji sudija nije priznao jer se u rukometu priznaje gol koji je postignut za vrijeme igre dakle do zvuka sirene, a u situacijama kada se šutira 9 metara onog trenutka kada lopta izađe igraču iz ruke je kraj utakmice ?? Ako nije onda treba uvesti da se igra dok je lopta u terenu (kao u košarci) dakle ako si bacio prije kraja utakmice vrijedu šut čak i ako lopta uđe nakon zvuka sirene, ako ne onda ni ovi 9-eterci nemaju smisla jer tu se čitava ekipa poreda u živi zid i igrač puca "radi reda" sljedeće pitanje, kada je u tom trenutku kraj utakmice, kada sljedeći igrač dodirne loptu ili kada lopta izađe van terena ? Ako je prvo pravilo onda je dovoljno da neko u živom zidu dodirne loptu ili da golman dodirne loptu ali onda bi se priznavao gol samo u slučaju da je lopta ušla direkno u gol.. šta u slučaju ako se igrač kod takvog deveterca "baci" u živi zid i nad njim bude napravljen prekršaj, šta će se takvi deveterci svirati u krug, ili će se suditi pasivna igra pri vremenu 30:00 ili 60:00 ???
Šta ako igrač koji šutira deveterac namjerno napravi prekršaj nad igračem u živom zidu, da li će biti suđen faul za protivničku ekipu ??
Po meni bi tu trebalo riješiti na način da će se šutirati deveterac bez živog zida, ili napraviti neki kompromis jer to pravilo se kosi sa drugim pravilima rukometa...
1953, 1971, 1973, 1976, 1977, 1978, 1989, 1990

Avatar
FaraonTM
Postovi: 11010
Pridružen/a: 08 jul 2013, 23:24
Lokacija: Z' guza na guz
Kontakt:

Re: Nova pravila u rukometu

Post Postao/la FaraonTM » 11 nov 2014, 20:23

Definitivno ograničiti vrijeme napada i otprilike to je to, sve ostalo bi neutralisalo ono draž rukometa, nešto slično kao što ljudi govore da bi trebalo napraviti neke "offside senzore" u fudbalu, pa da se ono uvijek zna je li ili nije ofsajd. To je dobro ali gubi se ona draž :D
Željo je život, sve ostalo su sitnice!

Holy South!

Forza Milan!

Go Mavs!

Avatar
SGD53
Postovi: 1995
Pridružen/a: 14 okt 2014, 21:24
Lokacija: Checkpoint Charlie
Kontakt:

Re: Nova pravila u rukometu

Post Postao/la SGD53 » 11 nov 2014, 20:28

FaraonTM je napisao/la:Definitivno ograničiti vrijeme napada i otprilike to je to, sve ostalo bi neutralisalo ono draž rukometa, nešto slično kao što ljudi govore da bi trebalo napraviti neke "offside senzore" u fudbalu, pa da se ono uvijek zna je li ili nije ofsajd. To je dobro ali gubi se ona draž :D
To jest, ali za razliku od offside gdje sudac pogriješi nekad ovamo nekad onamo u rukometu se obično "jačem" toleriše duži napad, kod zaleđa sudija okine jednom dvaput "kako ti grah padne" (govorimo o vrhunskom nogometu ne o našim beton ligama) dok u rukometu primjećeno je da "jača" ekipa ima i duži napad, ako već ne treba uvesti vrijeme napada onda neka se reguliše pasivna igra i neka se uvede neki interval napada, npr da se ne može svirati pasivna igra za napad ispod 40 sekundi da napad ne može trajati duže od 90 sekundi i da se na svojoj polovini ne smije igrati duže od 6 sekundi uzastopno, govorim sada optprilike ali mislim da razumijete šta želim da kažem :)
1953, 1971, 1973, 1976, 1977, 1978, 1989, 1990

Avatar
samo_lijevo
Postovi: 11000
Pridružen/a: 24 nov 2010, 23:35
Lokacija: Garmisch-Partenkirchen
Kontakt:

Re: Nova pravila u rukometu

Post Postao/la samo_lijevo » 11 nov 2014, 22:08

SGD53 je napisao/la:Ponajprije treba uvesti ograničeno vrijeme napada, jer stvarno gdje prestaje aktivna a gdje počinje pasivna.. ta procjena zavisi od sudca do sudca i od situacije do situacije, a uz to ne smijemo zaboraviti kada npr ekipa odugovlači pa trener pozove time out i onda kao oni imaju veću toleranciju za vrijeme napada.

I situacija kada se desi da pred kraj poluvremena ili pred kraj utakmice bude dosuđeno 9 metara za ekipu i onda ostaje samo vrijeme da se šutira, to je pravilo pomalo kontradiktorno jer ako se sjetite utakmice SP U-21 BiH - Egipat kada smo mi postigli gol koji sudija nije priznao jer se u rukometu priznaje gol koji je postignut za vrijeme igre dakle do zvuka sirene, a u situacijama kada se šutira 9 metara onog trenutka kada lopta izađe igraču iz ruke je kraj utakmice ?? Ako nije onda treba uvesti da se igra dok je lopta u terenu (kao u košarci) dakle ako si bacio prije kraja utakmice vrijedu šut čak i ako lopta uđe nakon zvuka sirene, ako ne onda ni ovi 9-eterci nemaju smisla jer tu se čitava ekipa poreda u živi zid i igrač puca "radi reda" sljedeće pitanje, kada je u tom trenutku kraj utakmice, kada sljedeći igrač dodirne loptu ili kada lopta izađe van terena ? Ako je prvo pravilo onda je dovoljno da neko u živom zidu dodirne loptu ili da golman dodirne loptu ali onda bi se priznavao gol samo u slučaju da je lopta ušla direkno u gol.. šta u slučaju ako se igrač kod takvog deveterca "baci" u živi zid i nad njim bude napravljen prekršaj, šta će se takvi deveterci svirati u krug, ili će se suditi pasivna igra pri vremenu 30:00 ili 60:00 ???
Šta ako igrač koji šutira deveterac namjerno napravi prekršaj nad igračem u živom zidu, da li će biti suđen faul za protivničku ekipu ??
Po meni bi tu trebalo riješiti na način da će se šutirati deveterac bez živog zida, ili napraviti neki kompromis jer to pravilo se kosi sa drugim pravilima rukometa...
Sudija je svirao pasivnu igru protiv Egipta.
Ako vrijeme nije isteklo deveterac se uglavnom izvede dodavanjem,ali zna se desiti da igrac iznenada sutira na gol.
Ako je vrijeme isteklo a prije toga bio faul,onda u tom slucaju jedan igrac izvodi prekrsaj i prilikom suta jedna mu noga mora biti na podlozi.U ovom slucaju vrijeme ne igra ulogu,gleda se samo da li si postigao gol.Nekada je bilo pravilo da se cijela ekipa okupi oko lopte i okrene ledjima kako bi zbunili igrace u zidu i golmana.Danas to vise nije moguce,kao sto sam napisao izvodi ga samo jedan igrac.
Jetzt lass mal die Kirche im Dorf

Nur gucken, nicht anfassen

Belo, oko mene sve je belo
sat na ruci, kosulja, cipele, odelo

Odgovori

Natrag na “Rukomet”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 8 gostiju.