Svastara

Moderatori/ce: Monolog,Unofficialpage

retro
Postovi: 3453
Pridružen/a: 06 jul 2010, 10:23
Kontakt:

Svastara

Post Postao/la retro » 25 maj 2012, 15:31

Evo kao i na NBA podforumu, tema za raspravu ko je bolji, ciji je tata jaci, ko ima vecu zaradu, ko ljepse izvodi udarce, ko je brzi, atleticari, uniqlo, nike, itd...

Da ne bi upropastili teme GS i ATP opcenito. ;)
Genius, outrageous, the best ever! RF!

retro
Postovi: 3453
Pridružen/a: 06 jul 2010, 10:23
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la retro » 27 maj 2012, 00:21

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

:mrgreen:
Genius, outrageous, the best ever! RF!

Avatar
Papilon20
Postovi: 809
Pridružen/a: 25 dec 2008, 16:14
Lokacija: Sarajevo-Kosevsko Brdo
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la Papilon20 » 27 maj 2012, 00:47

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

Malo zezancije sa proslogodisnjeg RG :)

retro
Postovi: 3453
Pridružen/a: 06 jul 2010, 10:23
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la retro » 28 maj 2012, 22:50

slika

GOAT ili ne? :mrgreen:

Desni klik->view image
Genius, outrageous, the best ever! RF!

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61422
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la Virtu4l » 31 maj 2012, 00:27

retro je napisao/la:ko je bolji
Nadal.
retro je napisao/la:ciji je tata jaci
Teško pitanje.
retro je napisao/la:ko ima vecu zaradu
Nadal.
retro je napisao/la:ko ljepse izvodi udarce
Nadal.
retro je napisao/la:ko je brzi
Nadal
retro je napisao/la:atleticari
Nadal, Murray & Monfils.
retro je napisao/la:uniqlo
Dijanin sin.
retro je napisao/la:nike
Nadal

6 : 1
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
soba 39
Postovi: 1316
Pridružen/a: 13 feb 2010, 22:43
Lokacija: RS
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la soba 39 » 31 maj 2012, 14:52

Virtu4l je napisao/la:
retro je napisao/la:ko je bolji
Nadal.
retro je napisao/la:ciji je tata jaci
Teško pitanje.
retro je napisao/la:ko ima vecu zaradu
Nadal.
retro je napisao/la:ko ljepse izvodi udarce
Nadal.
retro je napisao/la:ko je brzi
Nadal
retro je napisao/la:atleticari
Nadal, Murray & Monfils.
retro je napisao/la:uniqlo
Dijanin sin.
retro je napisao/la:nike
Nadal

6 : 1
Samo te handri ATP lista :mrgreen:
"Indija,Pakistan..."

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la formance » 08 avg 2012, 21:32

Jeste li se dogovorili ko je najveći ?! :mrgreen:

Nego, pogledajte ove "gladijatore".

Nevjerovatno koliko varijacija su pokazali s obzirom na tada dostupnu i u mnogo čemu ograničenu tehnologiju.

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

Connors nije briljirao na evropskoj, ali je to nadoknađivao pred domaćom publikom na Američkoj Har-tru šljaci, gdje je i osvojio svih 13 šljakastih titula. Ovo je bila Borgova osveta Connorsu, koji ja ga je nekoliko mjeseci ranije pobijedio u finalu USO-a u 4 seta na istoj ovoj podlozi.
Borgova anticipacija i passing shotevi su neponovljivi, kao i njegove all round karakteristike i transformacija u zavisnosti od podloge na kojoj igra. Nikad se takav igrač neće roditi. Kada govorimo o najboljim teniserima svih vremena, konkurencija može biti velika i Bjorn može biti samo "one of the best", međutim kada govorimo o najvećim, tu privilegiju može imati samo mali broj igrača. Renshaw, Tilden, Perry, Lacoste, Laver, Gonzalez, Rosewall, Borg, Federer i Sampras. Između ovdje pomenutih, ja definitivno biram Borga. On je teniser koji je imao najveću ulogu u popularizaciji ovog sporta i njega su najviše obilježile neke okolnosti, kako na terenu, tako i van njega.


[youtube][/youtube]

Meč između samih velikana ovog sporta, Rod Lavera i Kena Rosewalla, dvojice svojevremeno najvećih rivala.
Laver je bio tehnički fantastičan igrač, mnogi će reči da je bio najkompletniji teniser kojeg je ova igra ikada vidjela. Krasio ga je ubitačan forhend, koji je bio još opasniji samom spoznajom da ga je igrao lijevom rukom i također nevjerovatno dobar bekend. Po mnogima, jedan od najboljih u historiji ovog sporta. Slajsovi, voleji, lobovi, flat i spin udarci, sve se od njega moglo vidjeti.
- Rosewall je također bio nešto posebno. Fantastična igra na šljaci i rezultati koje je postizao čine ga jednim od najboljih igrača na toj podlozi ikad i stavlja ga među najbolje i najveće igrače svih vremena.
Po biografijama i analizama mnogih teniskih stručnjaka i sudionika tog vremena, svi se bez sumnje slažu da je to najbolji bekend u historiji ove igre. Flat, underflat, spin, ritern, slajs, paralele, dijagonale, passing shotevi, sve je to ovaj majstor prikazivao, a kako bi bez takvih karakteristika i varijacija uopšte mogao i igrati 4 finala Wimbledona i biti konkurentan više od 20 godina, konstanto boraveći u TOP 10 ?!
- Ono što ga stavlja u podređen položaj kada ga upoređujemo sa Laverom i Gonzalezom osim broja titula jeste i negativan H2H sa pomenutim dvojcem.

[youtube][/youtube]

O ovoj legendi nema puno klipova, ali ovaj jedan je zlata vrijedan. Najbolji servis ikada, od položaja tijela, izbačaja loptice, pa do samog zamaha i konstantnosti istog. Fantastično. Postizao je nevjerovatne brzine terorizirajući svoje protivnike jakim servisima. Priča se da su zbog njega htjeli mijenjati osnovna teniska pravila, a dobro je poznato da su igrači morali servirati sa jednim stopalom na liniji, odnosno nisu smjeli skakati u momentu kada udaraju lopticu. Uvijek sam se dvoumio imeđu njega i Lavera, jer obojica spadaju u sami vrh najvećih igrača ovog sporta i ni sam ne znam za koga bih se odlučio između njih dvojice. Vjerovatno za Pancha, što zbog servisa, što zbog 8 uzastopnih godina kao #1, što zbog prevelike dominacije Pro i Amaterskim tourom.

Našao sam još nekoliko klipova o Panchu. Radi se o meču njega i Schroedera (Schroeder je igrao tenis više iz rekreacije, nikada se nije htio posvetiti ozbiljno tom sportu, a praktično je jedini mogao parirati nosiocima tenisa 40-tih godina prošlog vijeka Bobby Riggsu i Jack Krameru). Obratite pažnju kako se i tada igrao kvalitetan i za oko privlačan tenis, vrhunski s obzirom na tada dostupnu tehnologiju.

http://www.britishpathe.com/video/wimbl ... +Schroeder

Ovaj meč je između njega i Lew Hoada. Lew Hoad je obilježio 50-te godine prošlog vijeka, zajedno sa Tony Tabertom, Don Budgom, Frank Sedgmanom, Mervyn Roseom itd. Vrhunski igrač.

http://www.britishpathe.com/video/lew-h ... les+tennis


Eto, malo da osvježimo temu.
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

retro
Postovi: 3453
Pridružen/a: 06 jul 2010, 10:23
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la retro » 16 avg 2012, 10:18

[youtube][/youtube]

Genijalni Svedjanin! Mnogo se pricalo o Edbergovom BH-u, posebno passingu iz tog udarca koji je medju najboljima ikada, kao i drugom servisu, kick servis koji je bio nevjerovatan!
Edberg je servirao kick servis hladno 185km/h. Naravno vecinom je poslije toga isao na mrezu.
Genijalno je plasirao udarce, ali kada bi raspalio po loptici bile su to prave bombe, igrac koji je opisivan kao neko ko izvodi cudne, mlake udarce, ali ustvari za mene je to bila cista genijalnost. Nesto slicno kao Nalbandian danas, ali samo "mrvicu" snaznije.
Edberg je BH mogao odigrati na bilo koji nacin, top spin iza osnovne linije, ravni flat BH, te slajs, defanzivni isto kao i ofanzivni. Nevjerovatne varijacije.

Steta sto nije uzeo Roland Garros kada je izgubio od Changa u finalu i kompletirao sva 4 GS-a.

Mislio sam se dotaci samo Edbergovog BH-a, sto je trebalo biti smisao ovog posta, ali eto jedan mali osvrt na veliko majstora! :mrgreen:
Genius, outrageous, the best ever! RF!

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la formance » 16 avg 2012, 18:48

Edberg, po mnogima najbolji S&V igrač ikada, mada bih ja izabrao JohnyMaca, ali obojica su bili zastrašujuće dobri na mreži. John je imao prednost što je ljevak, a ljevaci uglavnom neodgovaraju dešnjacima, jer ih je znatno manje na touru i jer se ne moraju prilagođavati igri protivnika kao dešnjaci njima. Naravno, drugačiji hvat reketa, elastičnost zgloba i sam udarac ljevaka daje veću i drugačiju rotaciju loptici, a Laver, McEnroe, Rios i Nadal su najbolji primjeri.
Edberg nije imao razoran servis kao Sampras, Phillipoussis, Krajiček, Ivanišević itd, ali je to zamijenjivao neugodnim kickom i slajsom koji su mu omogučavali sigurniji izlazak na mežu, a tu bi do izražaja dolazila njegova vrhunska anticipacija. Dodamo li k tome odlične prilazne udarce (chip and charge, bekend paralele itd) i odlično pokrivanje mreže, plus nevjerovatan osjećaj prilikom udarca, možemo shvatiti o kakvom igraču se tu radilo. Bio je vanserijski talenat, imao nevjerovatno puno varijacija u svojim udarcima, širok repertoar koji nekada nije znao pravilno rasporediti ili koristiti.

Mislim da je 6GS titula za igrača takvog kalibra malo. Mogao je puno više, ali s obzirom na konkurenciju postigao je jako puno. Veliki igrač, jedan od najvećih Open ere. Rezultatima svakako ne može među najbolje, ali svojim ponašanjem na terenu, fair playom i svemu čime je obilježio ovaj sport definitivno ulazi među najveće. Veliki Edberg.

[youtube][/youtube]
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Svastara

Post Postao/la High » 04 sep 2012, 12:01

Je l' ima ko neki link (ne sjećam se koji je teniski turnir u pitanju) kad je Tipsarević osvojio turnir, i sad neko auto je bilo kao nagrada između ostalog. Na kraju kad je pobijedio i ušao da se malo provoza u istom, neko mu dobacuje ''Pusti Šabana, pusti Šabana''. To je bilo, ja mislim, prije 2-3 mjeseca najviše. Onaj komentator sa Sportkluba, kao i ja, je oplakao totalno. Ako bi neko našao link tog videozapisa, neka ovdje okači, da se malo nasmijem/o.
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

retro
Postovi: 3453
Pridružen/a: 06 jul 2010, 10:23
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la retro » 04 sep 2012, 13:01

U Stuttgartu je to bilo, kad je dobio mecku. I poklonio Biljani(zeni). :lol:
Genius, outrageous, the best ever! RF!

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Svastara

Post Postao/la High » 04 sep 2012, 13:01

Ima l' kakav video? :D
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

retro
Postovi: 3453
Pridružen/a: 06 jul 2010, 10:23
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la retro » 04 sep 2012, 13:08

Evo ga. :mrgreen:

[youtube][/youtube]

7:22
Genius, outrageous, the best ever! RF!

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Svastara

Post Postao/la High » 04 sep 2012, 13:14

Evo na kraju se čuje '' Pusti Šabana''. :mrgreen:
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la formance » 06 dec 2012, 23:22

Da pokušamo malo osvježiti i ovu temu, budući da je poprilično duga pauza između dvije sezone, nema ni nekih večih rasprava, pa hajmo pokušati unijeti malo zanimljivosti u stranice ovog pdf-a. :mrgreen:

Navedite kako bi izgledao vaš savršen teniser, za svaki udarac ponaosob. Za čiji forhend bi se odlučili, ko po vama ima najbolji bekend, ko ima ili je imao najubojitiji servis, voleje, Chip and charge tehniku, ritern, passing shoteve itd. Dakle, ne ograničavajte se samo na današnji teniski period, nego na historiju generalno, obuhvatite posljednjih 25+ godina, odnosno period kada su grafitni reketi zamijenili drvene, radi koliko toliko veče mogučnosti za jednostavnije i efikasnije poređenje. Dakle, odlučite se za udarac nekog igrača i po mogučnosti objasnite zašto ste izabrali baš njega. Možete navesti više igrača, ali odlučiti se samo za jednog. Mnogo igrača je uzimalo reket u ruke, ali neki se uvijek izdvajaju od ostalih, kako rezultatima, tako i svojim karakternim osobinama i karizmom specifičnom samo za njih pojedinačno.

Servis:
Ritern:
Forhend:
Bekend:
Voleji:
C&C:
Passing shotevi:


Opletite.
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

samosarajvo
Postovi: 3652
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la samosarajvo » 07 dec 2012, 00:24

formance je napisao/la:Da pokušamo malo osvježiti i ovu temu, budući da je poprilično duga pauza između dvije sezone, nema ni nekih večih rasprava, pa hajmo pokušati unijeti malo zanimljivosti u stranice ovog pdf-a. :mrgreen:

Navedite kako bi izgledao vaš savršen teniser, za svaki udarac ponaosob. Za čiji forhend bi se odlučili, ko po vama ima najbolji bekend, ko ima ili je imao najubojitiji servis, voleje, Chip and charge tehniku, ritern, passing shoteve itd. Dakle, ne ograničavajte se samo na današnji teniski period, nego na historiju generalno, obuhvatite posljednjih 25+ godina, odnosno period kada su grafitni reketi zamijenili drvene, radi koliko toliko veče mogučnosti za jednostavnije i efikasnije poređenje. Dakle, odlučite se za udarac nekog igrača i po mogučnosti objasnite zašto ste izabrali baš njega. Možete navesti više igrača, ali odlučiti se samo za jednog. Mnogo igrača je uzimalo reket u ruke, ali neki se uvijek izdvajaju od ostalih, kako rezultatima, tako i svojim karakternim osobinama i karizmom specifičnom samo za njih pojedinačno.

Servis: Roger Federer -
Ritern:
Forhend:
Bekend:
Voleji:
C&C:
Passing shotevi:


Opletite.

Ja cu uzimati samo igrace iz posljednje decenije i to prvenstveno one koje sam gledao vise puta.

Servis: Roger Federer - prvenstveno jer nije neki dvo metras.Najprecizniji servis sa najvise varijacija.U obzir dolazi i Ivo karlovic
Ritern: Novak Đoković
Forhend: Roger Federer - (malo subjektivno mozda ali medju bolje se moze svrstati i Nadalov topspin forehand, udarac koji ako se zna dobro iskoristiti biva veoma razoran - istina je da bi na nekim drugim podlogama u drugim vremenima taj udarac bio nesto drugaciji ali to nije tema)
Bekend: Nalbandian 2H, Tomy Hass 1H
Voleji: Radek Stepanek - jedan od rijetkih koji taj udarac jos i koristi.
C&C:
Passing shotevi: Rafael Nadal - i bekhend i forehand strana.To sto je ljevoruk mu daje prednost također, jos kad dodas njegovu brzinu i mogucnost da se namjesti na teske udarce dobijes najbolji passing shoot ikada ;)

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la MaGiCa » 07 dec 2012, 15:35

@formance

Dobra ideja, posebno zato sto insistiras na post1986. i grafitnim reketima.
Po mom misljenju, kategorije volley, return i passing shots moraju biti vezani za period pre usporavanja podloga, jer nije isti tenis bio pre kao i sada. Sa druge strane, osnovni udarci sa oba krila mogu da budu iz bilo koje ere, s tim da bih servis stavio u ovu eru, jer je mnogo teze servirati na sporijim podlogama sa velikim odskokom.
Dakle:

servis: Roger Federer (zbog varijacija)
return: Agassi (jasno je da je u ono vreme on bio najbolji, a da je Connors ipak iz ere drvenih reketa)
forehand: Nadal (Federerov jeste lepsi, ali je riskantniji ;) )
backhand: Djokovic (njegovo izdanje iz 2011. je najbolje izdanje nekog igraca sa 2HBH koje sam video)
volleys: Edberg (za mene najbolji volley igrac ikad)
c&c: Sampras (to je ocigledno)
passing shots: Agassi (ipak se on borio protiv s&v igraca, za razliku od nove generacije)

Fali ti samo kategorija "running FH", ali posto je tu dilema odavno resena (Sampras>Lendl), mozda je i bolje sto je nisi uvrstio. 8-)

Avatar
likma23
Postovi: 1727
Pridružen/a: 10 avg 2011, 11:07
Lokacija: Samo gdje se ne radi
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la likma23 » 07 dec 2012, 17:32

Servis: Roger Federer - nije dvometraš a ima dobar servis
Ritern: Novak Djoković - jedan od najboljih reternera
Forhend: Nadal, Federer - osobito mi se sviđa FH Nadala ali i Federera
Bekend: Djokovic - Ima dobar BH, može š njim :D svašta uradit
Voleji: Tsonga :D - dobro igra na mreži
C&C: Sampras - ne znam šta je ovo pa sam stavio nekog koje već stavio :D
Passing shotevi: Nadal - i FH i BH sjajn udara, što bi se reklo probija dobro igrače na mreži, pogotovo u trku
Roger Federer the best!!!

Damir Dzumhur!!!!

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la Claus » 07 dec 2012, 21:02

C&C bi trebao biti Chip and Charge ako se ne varam. A ako znamo da je @MaGiCa stavio Samprasa pod tu kategoriju, onda bi trebalo biti jasno. :mrgreen:

Avatar
likma23
Postovi: 1727
Pridružen/a: 10 avg 2011, 11:07
Lokacija: Samo gdje se ne radi
Kontakt:

Re: Svastara

Post Postao/la likma23 » 07 dec 2012, 21:20

Najgori je problem sto ja ne znam ni sta je Chip and Charge :D . Zato sam ja i stavio Samrasa, kad kolega @Magica tako misli :D
Roger Federer the best!!!

Damir Dzumhur!!!!

Odgovori

Natrag na “Tenis”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 10 gostiju.