Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Jeftinijim kartama
48
10%
Poboljsanjem uslova na stadionima
110
23%
Dovodjenjem kvalitetnih pojedinaca
57
12%
Pomocu medija
57
12%
Poboljsanjem kvaliteta takmicenja
197
42%
 
Ukupno glasova: 469

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la Signore » 15 jun 2015, 12:51

AnelZ je napisao/la:jedna zanimljivost Zvijezde:

Posjeta:
2009-10 - 2153 (osma posjecenost u ligi); 12. u ligi
2010-11 - 1833 (peta posjecenost u ligi); 8. u ligi
2011-12 - 1320 (peta posjecenost u ligi); 7. u ligi
2012-13 - 1307 (sesta posjecenost u ligi); 11. u ligi
2013-14 - 897 (sedma posjecenost u ligi); 14. u ligi
2014-15 - 686 prva polusezona (jedanaesta posjecenost u ligi); 16. u ligi
Udjes u PL, ljudi se zapale, redovno na stadionu, nije bitna pozicija, bitno da se igra PL. Kasnije posjeta opada, ljudi se izvolje, a rezultata nema da ih zadrze. Klasican primjer loseg marketinga kluba.

Ne znam zasto, al uvjeren sam da bi na posjetu vise utjecalo poboljsanje infrastrukture nego kvalitete nogometa. Da imas nov i usminkan stadion na kojem mozes kao covjek otici u cist WC, na kojem mozes kupiti sok, pivu, pojest neke grickalice i da je sve to dostupno na nekom normalnom standu unutar tribine, a ne kako se seljacki nosa u kutijama i uz prigodne povike prodaje.

Kod nas se dodje na stadion, sjednes na beton ili prljavu stolicu (ima i onih koji pored stolice izaberu sjedenje na stepenicama), nemas krova, sve izgleda orunulo. WC ne postoji, a i ako postoji trebas gas masku i cizme da udjes u njega. I onda tome dodas da se ne igra bas najbolji nogomet i mnogi ce odustati od dolazenja.

Najmodernije sportsko zdanje na kojem sam bio je Arena Zagreb. Na jedan ulaz za pola sata udje 15 tisuca ljudi. Imas hrpu standova sa rekvizitima kluba (bilo da igra RK, Medvescak ili Cibona), imas ogromne standove/sankove na kojima se prodaje pice i grickalice(jest preskupo, al jbg). Ko covjek uzmes nesto prije utakmice i na poluvremenu. Udjes u dvoranu, sve stolice su ciste, sjednes, uzivas u grickalicama i picu, osjecas se ko gospodin, a ako je utakmica za k* ti ces svejedno doci opet jer je dobar ugodjaj. Jedina mana sto imaju manjak WC-a i jako cesto su guzve i stajanja u redu, ali je barem sve cisto i moderno.

Bio sam i u DS koji je tri puta manji. WC-i su uzasni, standovi su obicni stolovi koji se mogu vidjeti i kod nas po stadionima, al tribine su barem ciste. Nije me se ni najmanje dojmilo, ali je bila dobra utakmica, dobra atmosfera, prvi put na hokeju pa sam jos koji put dosao, ali sam odustao jer i nisam neki veliki fan, a nije bilo niceg sto ce me zadrzati. Nakon kojeg mjeseca je bio spektakl u Areni u kojoj sam prije bio na rukometu i kosarci i logicno da sam otisao. Znao sam da ce biti spektakl, a i sama Arena je dozivljaj.

Stoji stvar da ce dolaziti koga zanima i tko voli klub. Ali do kad ce biti tih koji vole klub? Treba privuci nove ljude, ljude koji ce s vremenom zavoljeti klub i koji ce kasnije dolaziti bez obzira na sve.

EDIT: Od kad imas ove posjete? Imas li one sezone kad smo mi igrali PL?

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la AnelZ » 15 jun 2015, 14:58

Signore je napisao/la: EDIT: Od kad imas ove posjete? Imas li one sezone kad smo mi igrali PL?
I ja za ove podatke vjerujem drugima jer sluzbenih nema.

Evo za Zepce koje imam:

2002-03: 2247 (šesta posjeta lige)
2003-04: 1925 (osma posjeta lige)
2004-05: 700 (petnaesta posjeta lige)
2005-06: nemam podatke
2006-07: 1040 (dvanaesta posjeta lige)
2007-08: nemam podatke

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la Signore » 15 jun 2015, 19:00

Hvala. Prema knjizi Zepacki sportski vremeplov ovo su ti bile posjete:

2002/03 - 2368
2003/04 - 1666
2004/05 - 1333
2005/06 - 1000
2006/07 - 800
2007/08 - 533

Trebalo mi je nesto da usporedim, jer mnogi osporavaju autora knjige. Sve u svemu, ista prica kao kod Zvijezde. Ljudi se ohladili

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la AnelZ » 16 jun 2015, 00:02

Ogromna mi razlika kod sezone 2004-05, bas me zanima koje blizi istini... Ostalo je sve tu negdje.

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la Signore » 16 jun 2015, 08:49

Mislim da je tvoj podatak blize istini. Zepce je odigralo bas uzasno tu sezonu. Katastrofalan start, onda je dosao vas Nikic, malo popravio stvari, a na proljece je on otisao pa se iz kola u kolo bilo bod-dva ispod/iznad zone ispadanja. Cisto sumnjam da je u takvoj situaciji toliko gledatelja bilo. Opstanak osigurali u zadnjem kolu na Grbavici.

Avatar
Shadows
Postovi: 2439
Pridružen/a: 26 dec 2015, 20:30
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la Shadows » 27 nov 2016, 00:52

Tribine su ogledalo drustva.
Prioriteti se mijenjaju, lokalpatriotizam smanjuje.

Avatar
Sarajlijica1946
Postovi: 8177
Pridružen/a: 21 jan 2016, 11:37
Lokacija: https://www.fksarajevo.ba/bs/
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la Sarajlijica1946 » 27 nov 2016, 09:20

Shadows je napisao/la:Tribine su ogledalo drustva.
Prioriteti se mijenjaju, lokalpatriotizam smanjuje.
Tribina je odraz kvaliteta na terrenu, pogledaj gdje su igraci zelje zavrsili poslije zrinjskog i tako u nedogled. Tesko da ce ko pratiti te klosare i slicno neko osim onih hiljadu do dvije pacenika :kafa:

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61427
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la Virtu4l » 30 nov 2016, 11:00

Signore je napisao/la:Ne znam zasto, al uvjeren sam da bi na posjetu vise utjecalo poboljsanje infrastrukture nego kvalitete nogometa. Da imas nov i usminkan stadion na kojem mozes kao covjek otici u cist WC, na kojem mozes kupiti sok, pivu, pojest neke grickalice i da je sve to dostupno na nekom normalnom standu unutar tribine, a ne kako se seljacki nosa u kutijama i uz prigodne povike prodaje.
Ovo je jedina istina kada je ova tema u pitanju.
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
avenija
Postovi: 13634
Pridružen/a: 31 mar 2009, 12:53
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la avenija » 30 nov 2016, 14:13

@AnelZ imas li prosjek za Celik od npr 2002 do 2012.
Dva najcrnija dana u historiji Grada Zenica.
21.10.1697 Eugen Sevojski spalio cijeli grad do temelja.
02.10.2016 Lokalni izbori

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54351
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la MortemHz » 30 nov 2016, 14:22

avenija je napisao/la:@AnelZ imas li prosjek za Celik od npr 2002 do 2012.
2002 - 2.567
2003 - 5.553
2004 - 4.643
2005 - 5.215
2006 -
2007 - 5.033
2008 -
2009 -
2010 - 2.490
2011 - 1.947
2012 - 1.273
2013 - 2.780
2014 - 2.127
2015 - 1.073
2016 - 937
Tekuća sezona - 1.275
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
Neandertalac
Postovi: 8185
Pridružen/a: 07 sep 2011, 11:21
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la Neandertalac » 30 nov 2016, 19:50

Po meni, ovde je najviše do saveza. Rade kako njima odgovara a ne klubovima i na kraju gledaocima kao krajnjim korisnicima. Da se od početka jedinstvene lige imao kriterij i zahtijevali određeni Uslovi da bi se uopšte učestvovalo u takmičenju danas bi svi imali bar osnovne minimume.
Travnati teren, moderan, prskalice, grijanje i sve potrebno za igru tokom većeg dijela godine
Bar jedna tribina sa uslovima "dostojnim" čovjeka.
Reflektori.
Tv prenosi.

To su neke osnovne stvari koje mene iritiraju. Kako npr mogu opravdati onaj teren ( njivu ) u Lukavici. Nikako.
Sva suština problema.
Željezničar za život cijeli !

UPRAVA NAPOLJE!

Avatar
DenchiNL
Postovi: 7631
Pridružen/a: 10 okt 2008, 19:06
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la DenchiNL » 30 nov 2016, 20:53

interesantno da niste stavili opciju "doživotna zabrana za huligane prestupnike"

zakon o sportu sa posebnim paragrafom koji bi se bavio huliganima, piromanijom, videonadzorom na stadionima,
odgovornošću security agencija, klupskih stewarda...

i nakon toga uvoditi popularne mjere kao kantine klupske unutar stadiona, nagradne igre , itd. ono što kulturni zapad kojem se divimo radi... :thumbup:
Fudbal je potpun ako pobjediš, lijep poraz je ipak poraz, uništi im ego, počni od svog, završi započeto, suze radosnice se prave znojem, napadajte kao divovi, svaki sekund, svaki minut, svaku utakmicu, slomijte im srca, ušutkajte im navijače

Avatar
samocelik
Postovi: 6035
Pridružen/a: 27 nov 2011, 20:00
Lokacija: Uzavreli Grad
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la samocelik » 30 nov 2016, 20:58

Može pitanje kolega iznad. Šta su po tvome mišljenju huliganski prestupnici?
Godinama su te topili, ali ostao si jak kao Čelik!

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la admin » 30 nov 2016, 21:05

Mislim svi preskacete jedan znacajan faktor - globalizaciju i nepostojanje zastite domaceg trzista.

Kod nas je dostupan sav svjetski fudbal, naravno da vecina nece gledati nasu tanku ligu kad ima na dlanu sve svjetske lige. Drugacije je prije bilo kad si imao domacu ligu ako zelis gledati fudbal i to je to. Sad je fudbal 24/7 na televiziji, naravno da manje mami prosjecnog bosanca da se ode smrzavati na stadionu. Tako je u svemu, prije je I Zora cokolada bila odlicna, al sad samo Milku hoce raja. I sta se desi? Pa propadne domaca fabrika cokolade.

Sto je situacija bolja u italiji, njemackoj?... Pa neces sigurno gledati Premiership na Rai Uno. Moras kupiti Sky koji nema svako, pa plati i gledaj... Dok kod nas moze sve, a najgore je ono nase.

Avatar
HElo
Postovi: 1027
Pridružen/a: 12 jul 2014, 02:40
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la HElo » 30 nov 2016, 21:50

admin je napisao/la:Mislim svi preskacete jedan znacajan faktor - globalizaciju i nepostojanje zastite domaceg trzista.

Kod nas je dostupan sav svjetski fudbal, naravno da vecina nece gledati nasu tanku ligu kad ima na dlanu sve svjetske lige. Drugacije je prije bilo kad si imao domacu ligu ako zelis gledati fudbal i to je to. Sad je fudbal 24/7 na televiziji, naravno da manje mami prosjecnog bosanca da se ode smrzavati na stadionu. Tako je u svemu, prije je I Zora cokolada bila odlicna, al sad samo Milku hoce raja. I sta se desi? Pa propadne domaca fabrika cokolade.

Sto je situacija bolja u italiji, njemackoj?... Pa neces sigurno gledati Premiership na Rai Uno. Moras kupiti Sky koji nema svako, pa plati i gledaj... Dok kod nas moze sve, a najgore je ono nase.
:think: Pa ni na domacim zemaljskim kanalima nemas da pratis evropske nogometne lige opet moras biti pretplatnik kablovskih ili nekih drugih operatera, ista situacija kao u Italiji,Njemackoj...

Avatar
DenchiNL
Postovi: 7631
Pridružen/a: 10 okt 2008, 19:06
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la DenchiNL » 30 nov 2016, 21:59

samocelik je napisao/la:Može pitanje kolega iznad. Šta su po tvome mišljenju huliganski prestupnici?
utrčavanje u teren , korištenje baklji, gađanje predmetima, rasistički/fašistički povici, natpisi, itd.
dakle zakonom kažnjive delikventne aktivnosti koje nemaju mjesta u sportu i narušavaju bezbjednost posjetilaca.... :bih:
Fudbal je potpun ako pobjediš, lijep poraz je ipak poraz, uništi im ego, počni od svog, završi započeto, suze radosnice se prave znojem, napadajte kao divovi, svaki sekund, svaki minut, svaku utakmicu, slomijte im srca, ušutkajte im navijače

Avatar
Sarajlijica1946
Postovi: 8177
Pridružen/a: 21 jan 2016, 11:37
Lokacija: https://www.fksarajevo.ba/bs/
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la Sarajlijica1946 » 30 nov 2016, 22:07

DenchiNL je napisao/la:
samocelik je napisao/la:Može pitanje kolega iznad. Šta su po tvome mišljenju huliganski prestupnici?
utrčavanje u teren , korištenje baklji, gađanje predmetima, rasistički/fašistički povici, natpisi, itd.
dakle zakonom kažnjive delikventne aktivnosti koje nemaju mjesta u sportu i narušavaju bezbjednost posjetilaca.... :bih:
Na nase stadione mozes slona unijeti, a ne trave baklje itd hahaha. Kakvi mi i nasi stadioni, dobro je samo niko nek ne gine :lol:

Avatar
DenchiNL
Postovi: 7631
Pridružen/a: 10 okt 2008, 19:06
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la DenchiNL » 30 nov 2016, 22:12

Sarajlijica1946 je napisao/la: Na nase stadione mozes slona unijeti, a ne trave baklje itd hahaha. Kakvi mi i nasi stadioni, dobro je samo niko nek ne gine :lol:
pa tu je i problem dok god huligani budu mogli divljati i unositi pirotehniku, neće biti porasta druge kategorije gledalaca koji troše novac na stadionu i dođu sa djecom,djevojkom,suprugom, društvom, itd. jer se ne osjećaju sigurno....
Fudbal je potpun ako pobjediš, lijep poraz je ipak poraz, uništi im ego, počni od svog, završi započeto, suze radosnice se prave znojem, napadajte kao divovi, svaki sekund, svaki minut, svaku utakmicu, slomijte im srca, ušutkajte im navijače

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54351
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la MortemHz » 30 nov 2016, 22:15

DenchiNL je napisao/la:
Sarajlijica1946 je napisao/la: Na nase stadione mozes slona unijeti, a ne trave baklje itd hahaha. Kakvi mi i nasi stadioni, dobro je samo niko nek ne gine :lol:
pa tu je i problem dok god huligani budu mogli divljati i unositi pirotehniku, neće biti porasta druge kategorije gledalaca koji troše novac na stadionu i dođu sa djecom,djevojkom,suprugom, društvom, itd. jer se ne osjećaju sigurno....
Jeste, nekoga zanima ko ce upaliti par baklji na nekoj lijevoj tribini koja nema doticaja s tobom, de bgt ne budali. Problem je infrastruktura i minimalni, ljudski uslovi. Kvalitetu fudbala i normalne uslove zivota mozemo zaboraviti svakako.
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
DenchiNL
Postovi: 7631
Pridružen/a: 10 okt 2008, 19:06
Kontakt:

Re: Kako vratiti gledaoce na tribine bh stadiona?

Post Postao/la DenchiNL » 30 nov 2016, 22:25

MortemHz je napisao/la:
Jeste, nekoga zanima ko ce upaliti par baklji na nekoj lijevoj tribini koja nema doticaja s tobom, de bgt ne budali. Problem je infrastruktura i minimalni, ljudski uslovi. Kvalitetu fudbala i normalne uslove zivota mozemo zaboraviti svakako.
znači huligani nisu problem? svim zemljama planete gdje se igra fudbal se prvo to rješilo jer je bio gorući problem i onda porasla posjeta drastično(pa čak i u kolijevci i fudbala i huligana) ali eto nama to nije problem? :clap:

impresivan level moćnosti BiH kao fenomena po tvom mišljenju :thumbup:

eto ti prvo koševo(pa zenica) imaju solidne stadione i uslove i ??? đe su ljudovi???
:damn: :facepalm:
Fudbal je potpun ako pobjediš, lijep poraz je ipak poraz, uništi im ego, počni od svog, završi započeto, suze radosnice se prave znojem, napadajte kao divovi, svaki sekund, svaki minut, svaku utakmicu, slomijte im srca, ušutkajte im navijače

Odgovori

Natrag na “Premijer liga BiH”

Online

Trenutno korisnika/ca: aimar21, godrina, Holyybotlom, Krajina1999, Vanja8 i 65 gostiju.