Vaterpolo u BiH

Atletika, stoni tenis, šah, plivanje, vaterpolo, biciklizam, ragbi...

Moderator/ica: rio_Ferdy88

Monci
Postovi: 1990
Pridružen/a: 13 maj 2009, 18:10
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la Monci » 17 dec 2012, 14:46

suissebih je napisao/la:FORMIRANJE VATERPOLO SAVEZA BIH

23.09.2012.
Imajući u vidu da su se formiranjem vaterpolo saveza Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, stekli uslovi za osnivanje Vaterpolo saveza Bosne i Hercegovine, direktor Četvrtog međunarodnog vaterpolo turnira „SARAJEVO CHAMPIONS CHALLENGE 2012“, mr. sc. Aldvin Torlaković inicirao je održavanje sastanka putem kojeg bi se razmatrale mogućnosti za formiranjem ovog saveza. Na današnjem sastanku prisustvovali su: počasni gost na Turniru i predstavnik LEN-a – Gianni Lonzi; predsjednik Vaterpolo saveza Republike Srpske - Dalibor Simić; predstavnici Vaterpolo saveza Federacije BiH, Emir Tahmiščija – potpredsjednik i Damir Neimarlija – sekretar; Predsjednik plivačkog saveza BiH – Jusuf Borić. Jusuf Borić, prisutne je upoznao o pozitivnim iskustvima kod formiranja Plivačkog saveza BiH. Tom prilikom, posebno je istaknuo da je za uspjeh kod većine stvari najneophodnija dobra volja i da on ovom prilikom prepoznaje dobru volju kod svih sudionika sastanka, te da se nada da će vrlo brzo doći do formiranja Vaterpolo saveza BiH. Gianni Lonzi, počasni gost na Turniru i predstavnika LEN-a izrazio je oduševljenje održavanjem sastanka, istaknuvši da je za sveobuhvatniji razvoj vaterpolo sporta neophodno formiranje saveza na državnom nivou. Formiranjem saveza kao krovne institucije za ovaj sport na državnom nivou otvaraju se vrata za izlazak na međunarodnu sportsku scenu kako za klubove, tako i za bh reprezentaciju. Ovom prilikom izrazio je radost što će Evropska plivačka i vaterpolo asocijacija najvjerovatnije dobiti novog člana. Prisutni predstavnici entitetskih saveza su se složili da je obostrani interes formiranje krovnog saveza. Zaključeno je da će sekretari entitetskih saveza do 01. novembra ove godine prikupiti potrebnu dokumentaciju za registraciju, uraditi prijedlog statuta i zakazati sastanak osnivačke skupštine.

Preuzeto sa http://www.olimpijskibazensarajevo.ba/" onclick="window.open(this.href);return false;
Evo ga dolazi lagano i kraj "JOS" jedne godine a od formiranja Vaterpolo saveza Bosne i Hercegovine nema nista.Zalosno da sport izuzetne tradicije u okruzenju i ovom djelu Evrope i Mediterana(na kraju i mi imamo izlaz na more i Mediteranska smo zemlja) kod nas ne moze uopste da se organizuje na drzavnom nivou.Ne znam kome je to uopste u interesu,ali pitanje je prvenstveno za ove iz Federalnog vaterpolo saveza,sta oni rade i cime se bave.....zao mi djece samo ubise se od treninga a za sta kako im objasniti??? :( :( :(

Avatar
ASD
Postovi: 26176
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la ASD » 25 dec 2012, 21:39

Monci je napisao/la:
suissebih je napisao/la:FORMIRANJE VATERPOLO SAVEZA BIH

23.09.2012.
Imajući u vidu da su se formiranjem vaterpolo saveza Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, stekli uslovi za osnivanje Vaterpolo saveza Bosne i Hercegovine, direktor Četvrtog međunarodnog vaterpolo turnira „SARAJEVO CHAMPIONS CHALLENGE 2012“, mr. sc. Aldvin Torlaković inicirao je održavanje sastanka putem kojeg bi se razmatrale mogućnosti za formiranjem ovog saveza. Na današnjem sastanku prisustvovali su: počasni gost na Turniru i predstavnik LEN-a – Gianni Lonzi; predsjednik Vaterpolo saveza Republike Srpske - Dalibor Simić; predstavnici Vaterpolo saveza Federacije BiH, Emir Tahmiščija – potpredsjednik i Damir Neimarlija – sekretar; Predsjednik plivačkog saveza BiH – Jusuf Borić. Jusuf Borić, prisutne je upoznao o pozitivnim iskustvima kod formiranja Plivačkog saveza BiH. Tom prilikom, posebno je istaknuo da je za uspjeh kod većine stvari najneophodnija dobra volja i da on ovom prilikom prepoznaje dobru volju kod svih sudionika sastanka, te da se nada da će vrlo brzo doći do formiranja Vaterpolo saveza BiH. Gianni Lonzi, počasni gost na Turniru i predstavnika LEN-a izrazio je oduševljenje održavanjem sastanka, istaknuvši da je za sveobuhvatniji razvoj vaterpolo sporta neophodno formiranje saveza na državnom nivou. Formiranjem saveza kao krovne institucije za ovaj sport na državnom nivou otvaraju se vrata za izlazak na međunarodnu sportsku scenu kako za klubove, tako i za bh reprezentaciju. Ovom prilikom izrazio je radost što će Evropska plivačka i vaterpolo asocijacija najvjerovatnije dobiti novog člana. Prisutni predstavnici entitetskih saveza su se složili da je obostrani interes formiranje krovnog saveza. Zaključeno je da će sekretari entitetskih saveza do 01. novembra ove godine prikupiti potrebnu dokumentaciju za registraciju, uraditi prijedlog statuta i zakazati sastanak osnivačke skupštine.

Preuzeto sa http://www.olimpijskibazensarajevo.ba/" onclick="window.open(this.href);return false;
Evo ga dolazi lagano i kraj "JOS" jedne godine a od formiranja Vaterpolo saveza Bosne i Hercegovine nema nista.Zalosno da sport izuzetne tradicije u okruzenju i ovom djelu Evrope i Mediterana(na kraju i mi imamo izlaz na more i Mediteranska smo zemlja) kod nas ne moze uopste da se organizuje na drzavnom nivou.Ne znam kome je to uopste u interesu,ali pitanje je prvenstveno za ove iz Federalnog vaterpolo saveza,sta oni rade i cime se bave.....zao mi djece samo ubise se od treninga a za sta kako im objasniti??? :( :( :(
Nazalost,nije do nas.
I ne treba sastavljati savez ako cemo se poslije kajati.

Avatar
tareeq
Postovi: 21
Pridružen/a: 31 jan 2013, 21:50
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la tareeq » 03 feb 2013, 00:25

Evo ovako to nekako ja vidim,Odrastao sam na moru tamo nema fudbala i necega kao kod nas tamo se igra vaterpolo ,i on mi je od malih nogu prirastao srcu ,zao mi je što on kao sport nije popularnij ali šta cemo .Što se tice samog Vaterpola u BiH mislim da tu ima potencijala za nešto više ,jer komšije i sa lijeve i sa desne strane (Hrvatska ,Srbija ) su najvece drzave danasnjeg vaterpola ,mislim da bi smo se uz njih mogli i mi progurati ,što da ne ,naravno da bi se uradio vaterpolo treba krenuti od uredenja same drzave ali to sada nije tema,Da bi jedan sport uspio trebaju novi ucesnici a to su naravno djeca ,rad sa djecom ,u Sarajevo postoji koliko toliko dobar rad sa djecom imamo cinimi se 5-6 klubova koji hajmo reci rade redovno i treniraju ,Mislim da bi trebalo oformit ligu pa vidjet kako ce to ici ,i ako bude licilo na nešto osnovat i reprezentaciju ,:D
ZALJUBIO SE ,OBLJUBIO I TO JE TO ,IMAO SRECE DOBIO ŠTO GOD TRAZIO !

suissebih
Postovi: 50
Pridružen/a: 04 dec 2009, 08:45
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la suissebih » 23 avg 2013, 09:01

U periodu 31.08. - 01.09. U Neumu će se održati Otvoreni Federalni Vaterpolo Kup u kategoriji juniora na kojem će učestvovati i ekipe iz Banja Luke. Tako će ovo biti prvo zvanično vaterpolo takmičenje na kojem će učestvovati ekipe iz cijele BiH. Nastupit će:
VK Banja Luka - Banja Luka
VK Fortuna - Banja Luka
VK Jadran - Neum
PV Akademija B - Sarajevo
VK Torpedo - Sarajevo
VK Mladost - Sarajevo

Monci
Postovi: 1990
Pridružen/a: 13 maj 2009, 18:10
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la Monci » 24 avg 2013, 19:35

Odlicno je ovo i nadam se da ce drzavni savez jako brzo organizovati i prvo zvanicno takmicenje na drzavnom nivou.Ono sto po meni nije ok je da je takmicenje juniora a nastupaju igraci koji su 1993 godiste,mislim nije to vidjelo juniora,ali eto.....sigurno nekome odgovara sto je tako.

suissebih
Postovi: 50
Pridružen/a: 04 dec 2009, 08:45
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la suissebih » 06 sep 2013, 10:31

Neum: Gledaoci predmetima gađali sudije i gostujuće igrače

Otvoreni kup Federacije Bosne i Hercegovine u vaterpolu za juniore održan je prošlog vikenda u Neumu.
Na turniru je prvi put učestvovala ekipe iz Republike Srpske, pa se može reći da je ovaj turnir dijelom bio i prvo nezvanično prvenstvo Bosne i Hercegovine.
Organizator kupa bio je VK Jadran Neum, a učestvovali su PVK Akademija B (Sarajevo), VK Torpedo (Sarajevo), VK Mladost (Sarajevo), VK Fortuna (Banja Luka), VK Banja Luka i VK Jadran (Neum).
Tu završava ono što je počelo kao lijepa priča. Naime, iz PVK Akademija B u saopštenju, koje je objavilo Oslobođenje, objasnili su šta se događalo u Neumu.
Oni su istakli da je organizacija cijelog takmičenja bila na dosta lošem nivou s obzirom na to da, iako je obaveza organizatora obezbjeđenje takmičara i posjetilaca, na turniru nije bilo prisustva ni zaštitarskih agencija ni pripadnika MUP-a.
Iz Akademije B navode da je bilo neprimjerenog ponašanja.
"Također, treba istaći i da je ponašanje dijela publike bilo skandalozno uz mnogo nacionalističkih ispada i uvreda, pa do gađanja sudija i igrača raznim predmetima", navode iz sarajevskog kluba.
Nakon polufinalne utakmice zatražili su vanredni sastanak delegata i predstavnika drugog finaliste VK Banja Luka.
"Naš predstavnik, na osnovu činjeničnog stanja, iznio je mišljenje da bi finale bila utakmica visokog rizika, jer je već na polufinalnoj utakmici između Akademije B i Jadrana dovedena u pitanje sigurnost naših igrača, delegata i sudija", navode iz Akademije B i dodaju:
"Naime, za vrijeme takmičenja uopšte nije bilo ni zaštitara ni policajaca, odnosno nije bilo osnovnih uslova za održavanje takmičenja, tako da smo se dogovorili da se utakmica za prvo mjesto ne odigra s obzirom na nepovoljne okolnosti. Predložili smo da se finale odigra ili u Banjaluci ili u Sarajevu", saopštili su iz Akademije B koji su zbog, kako su naveli, zbog vlastite sigurnosti zatražili policijsku pratnju te su napustili Neum.
"Predstavnik VK Banja Luka nije ispoštovao dogovor te se pojavio na finalnoj utakmici i bez odigranog finala uzeo pehar za prvo mjesto", navode iz sarajevskog kluba.

Nije sve tako crno

Iz Akademije B ističu žaljenje na ponašanje odgovornih ljudi iz vrha Federalnog vaterpolo saveza, kao i Vaterpolo saveza BiH, koje, kako tvrde nije bilo na zadovoljavajućem nivou.
"Žalosno je da se na takmičenjima gdje učestvuju mladi naraštaji i naša djeca dešavaju ovakve scene i ispadi, posebno u sportu koji je još u počecima i gdje se tek nedavno nakon dugog niza godina i dogovora oformio Vaterpolo savez BiH. Ipak, da nije sve tako crno potvrđuju i neki novi i mladi klinci koji polako, ali sigurno izrastaju u prvu generaciju vaterpolista BiH kao osnovni preduslov za formiranje i svih reprezentativnih selekcija naše države", zaključeno je u saopštenju.

****.ba

Sve je rečeno, osim da je u subotu naveće , na pauzi između prve i druge četvrtine, u plivalište doplivala raža veličine oveće tepsije što je izazvalo opštu pometnju među igračima i navijačima te ekspresni bijeg iz vode. Srećom nije bilo posljedica te je nakon 15-ak minuta utakmica nastavljena, s tim da neki igrači nisu željeli igrati što je razumljivo.

Monci
Postovi: 1990
Pridružen/a: 13 maj 2009, 18:10
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la Monci » 08 sep 2013, 17:58

Zalosno je sta se dopusta i sta pojedinci koji nikakve veze sa sportom nemaju rade.....Ljudi iz Neuma moraju shvatiti da nemaju logistike da se nose sa klubovima iz Banja Luke i Sarajeva..i na silu i nacionalizmom ne mogu nista postici.Zalosno je da djeca koja su 96 godiste i koja su(sto nigdje nije spomenuto) igrali i pobjedjivali 93 godiste pod pratnjm policije napustaju Neum,jer je neko htio da se fizicki obracunava sa njima.Osnovno sto se uci u bilo kojem sportu je podnijeti poraz i cestitati protivniku...primitivci iz Neuma....

Megaloman
Postovi: 273
Pridružen/a: 30 jun 2009, 11:52
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la Megaloman » 08 sep 2013, 19:04

Monci je napisao/la:Zalosno je sta se dopusta i sta pojedinci koji nikakve veze sa sportom nemaju rade.....Ljudi iz Neuma moraju shvatiti da nemaju logistike da se nose sa klubovima iz Banja Luke i Sarajeva..i na silu i nacionalizmom ne mogu nista postici.Zalosno je da djeca koja su 96 godiste i koja su(sto nigdje nije spomenuto) igrali i pobjedjivali 93 godiste pod pratnjm policije napustaju Neum,jer je neko htio da se fizicki obracunava sa njima.Osnovno sto se uci u bilo kojem sportu je podnijeti poraz i cestitati protivniku...primitivci iz Neuma....
Problem je u tome sto su oni shvatili da ne mogu biti motor vaterpola u BiH i da su pregazeni od strane sarajevskih klubova prvenstveno. Naravno, njima pridjev "sarajevski" a i samo Sarajevo znaci mnogo vise od grada ili glavnog grada drzave.
Ko ih ****, pregazeni su i ovo su im posljednji trzaji. Vjerovatno i posljednji trzaj. Iducih par desetljeca slijedi dominacija sarajevksih klubova - kako u takmicarskom segmentu tako i u samom savezu.

Da upitam: koji su sada slijedeci organizacioni koraci nakon ovoga? Drzavno prvenstvo (A ili juniori?)? Reprezentacija i ucesce reprezentacije u takmicenjima?
Dvorac u polju il´naziv zanata, vise se voli grad od sindikata
Mjesto gdje zivis, mjesto rodjenja - vise se voli od zaposlenja

Monci
Postovi: 1990
Pridružen/a: 13 maj 2009, 18:10
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la Monci » 09 sep 2013, 09:14

Ko sve vodi savez na državnom nivou,daj bože da išta organizuju;ipak po mom mišljenju najrealnije je da se i državno prvenstvo napravi za mlađe kategorije,ali po pravilima Europske i svjetske vaterpolo federacije gdje ljudi od 20 godina nisu juniori.
Što se reprezentacije tiče mislim da bi trebalo krenuti sa odabirom selektora za mlađe kategorije,i nakon toga organizacija nekih kampova,priprema i selektiranja najtalentovanije djece.
Meni se ne sviđa makedonski pristup gdje su kupili seniore a djece niti na vidiku.Vaterpolo je i previše siromašan sport za takve projekte.Kvalitetan i sistematski rad sa vlastitim mlađim kategorijama je budućnost našeg vaterpola.
Iskreno obzirom da vaterpolo trenutno vode ljudi koji ga nisu niti na televiziji pogledali nikad,ne očekujem neke pozitivne iskorake ubuduće.Volio bi da nisam u pravu,i da sve stvari idu u suprotnom smjeru,ali nisam optimističan previše.

suissebih
Postovi: 50
Pridružen/a: 04 dec 2009, 08:45
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la suissebih » 12 sep 2013, 13:09

Od 20. do 22. septembra na Olimpijskom bazenu Otoka održat će se peti međunarodni vaterpolo turnir SARAJEVO CHAMPIONS CHALLENGE 2013 na kojem će nastupiti:

GALATASARAY Istanbul
CRVENA ZVEZDA Beograd
JADRAN Herceg Novi
JADRAN Split

U ovom periodu odigrat će se i tri revijalne utakmice između selekcija grada Sarajeva i grada Banja Luke u kategorijama U-16, U-18 i U-20.

Ulaz na tribine će biti slobodan tokom trajanja turnira.

suissebih
Postovi: 50
Pridružen/a: 04 dec 2009, 08:45
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la suissebih » 18 sep 2013, 14:43

„Sarajevo Champions Challenge 2013“ raspored utakmica i satnica

20.septembar 2013.
17.30- CRVENA ZVEZDA: GALATASARAY
19.00- JADRAN HERCEG NOVI: JADRAN SPLIT

21.septembar 2013.
15.00- Revijalna utakmica Selekcija gradova Sarajeva i Banja Luke U-16
16.00- Revijalna utakmica Selekcija gradova Sarajeva i Banja Luke U-18
17.30- GALATASARAY: JADRAN SPLIT
19.00- CRVENA ZVEZDA: JADRAN HERCEG NOVI

22.septembar 2013.
09.00- Revijalna utakmica Selekcija gradova Sarajeva i Banja Luke U-20
10.30- GALATASARAY: JADRAN HERCEG NOVI
12.00- JADRAN SPLIT: CRVENA ZVEZDA

Monci
Postovi: 1990
Pridružen/a: 13 maj 2009, 18:10
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la Monci » 23 feb 2014, 18:55

Danas je pocela vaterpolo liga KS za mladje kategorije....rezultate cu javiti naknadno,ali ne moze kod nas bez ubleha pojedini vec najavljuju istupanja iz takmicenja:-):-):-):-)

suissebih
Postovi: 50
Pridružen/a: 04 dec 2009, 08:45
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la suissebih » 24 feb 2014, 10:29

Počela nova sezona Vaterpolo lige Kantona Sarajevo

Utakmicama prvog kola, danas je počela nova sezona Vaterpolo lige Kantona Sarajevo.

Akademija B, Dabar, Mladost, Orka i Torpedo, takmičit će se u kategorijama kadeta, mlađih juniora i juniora.

Prva utakmica na današnjem programu trebala je biti odigrana u kategoriji kadeta između Torpeda i Orke, ali zbog neopravdanog nedolaska ekipe Orke, utakmica je registrovana službenim rezultatom 5:0 u korist Torpeda.

Torpedo i Akademija B odmjerili su snage u kategoriji mlađih juniora. Igrači Akademije B su uspjeli ostvariti rezultatsku prednost u prve dvije četvrtine, što je bilo dovoljno da na kraju slave rezultatom 11:6 (2:0)(2:0)(3:3)(4:3). U pobjedničkim redovima najbolji pojedinci bili su Samir Isanović i Adi Hadžić sa po tri pogotka, dok je sa istim brojem postignutih golova u Torpedu najbolji bio Mehmedalija Đipa.

Mladost je danas u kategoriji mlađih juniora igrala protiv Dabra, ekipe koja po prvi put učestvuje u ovom ligaškom takmičenju. Bolju uigranost i iskustvo iskoristili su igrači Mladosti, koji su bez ikakvih poteškoća slavili sa 13:3 (3:1)(5:1)(1:0)(4:1). U ovom susretu posebno se istakao Bakir Tahmiščija, koji je postigao 12 pogodaka.

U juniorskoj kategoriji, Akademija B je nadigrala Mladost i savladala rezultatom 22:4 (8:1)(6:2)(4:0)(4:1). Najbolji pojedinci u pobjedničkom sastavu bili su Hamza Aganović i Imad Fazlinović sa po šest, te Adi Hadžić sa pet pogodaka.

Naredno kolo na rasporedu je 2. marta 2014. godine.

****.ba

Monci
Postovi: 1990
Pridružen/a: 13 maj 2009, 18:10
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la Monci » 24 feb 2014, 19:16

Imas li ti info da neki najavljuju istupanje iz lige?Presmjesno ufurali se vidili malo Stambola i ko je ko oni :D :D

suissebih
Postovi: 50
Pridružen/a: 04 dec 2009, 08:45
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la suissebih » 25 feb 2014, 08:29

Koliko znam nema ništa zvanično da je najavljeno nećije istupanje iz lige, a ne znam ni zašto bi. Vjerovatno se radi o malo nepromišljenoj izjavi.

Monci
Postovi: 1990
Pridružen/a: 13 maj 2009, 18:10
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la Monci » 25 feb 2014, 19:38

Pa i ja sam cuo nezvanicno da su ovi iz Torpeda nesto nezadovoljni,ne znam sta su ocekivali nisu Akademiji ni do koljena.Inace ja mislim da bi ova sezona mogla dodatno iskristalisati situaciju u Sarajevu i da bi na kraju mogla tri kluba ostati....sto je sigurno iskorak naprijed.

suissebih
Postovi: 50
Pridružen/a: 04 dec 2009, 08:45
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la suissebih » 03 mar 2014, 21:32

Odigrano drugo kolo Vaterpolo lige KS

Drugo kolo Vaterpolo lige Kantona Sarajevo odigrano je danas na Olimpijskom bazenu Otoka.

U kategoriji kadeta snage su odmjerili Akademija B i Orka, a konačan rezultat glasio je 16:2 u korist Akademije B. Najbolji pojedinac susreta bio je Hadžić (Akademija B) sa šest pogodaka.

Ekipa Dabra, nova ekipa u ligi, danas je igrala utakmicu protiv Torpeda u kategoriji mlađih juniora, saopćeno je iz Olimpijskog bazena Otoka.
Igrači Torpeda iskoristili su iskustvo i bolju uigranost, te na kraju slavili s 20:6. U pobjedničkom sastavu istakli su se Đehović sa sedam i Đipa sa šest pogodaka.

U drugom susretu konkurencije mlađih juniora Mladost je savladala ekipu Orke rezultatom 10:3. Igrač utakmice bio je Nuhić (Mladost) s četiri pogotka.

Akademija B i Torpedo sastali su se u kategoriji juniora. Igrači Akademije B dominirali su tokom cijele utakmice i slavili s 18:8. U redovima pobjednika posebno su se istakli Isanović s pet i Ajanović s četiri pogotka, dok je u redovima Torpeda najbolji igrač bio Đipa sa četiri postignuta gola.

Naredno kolo na rasporedu je 16. marta 2014. godine.

****.ba

Monci
Postovi: 1990
Pridružen/a: 13 maj 2009, 18:10
Kontakt:

Re: Vaterpolo u BiH

Post Postao/la Monci » 05 mar 2014, 21:42

Imaju li negdje mozda tabele da se moze vidjeti kako stvari stoje,jer sportsport ocito ne zanima vatrpolo:-(:-(:-(

Avatar
EroHercEro
Postovi: 166
Pridružen/a: 14 mar 2014, 11:09
Lokacija: Ljubuški
Kontakt:

Vaterpolo: JADRANSKA LIGA

Post Postao/la EroHercEro » 17 mar 2014, 00:24

Jadranska vaterpolska liga je liga u kojoj se od jeseni 2008. godine natječu hrvatski, crnogorski, slovenski i talijanski klubovi.
Prva sezona, koja je počela 26. rujna 2008., okupljala je 12 klubova, 8 iz Hrvatske, 3 iz Crne Gore i 1 iz Slovenije. Za sezonu 2009./10. priključen je crnogorski Cattaro, a uveo se i "final four." U sezoni 2011./12. nastupao je talijanski Pro Recco.
Odluka za osnivanje ove lige pala je na kvalifikacijskom turniru za prvenstvo Europe 2008., koji se održavao u Dubrovniku, a s kojeg su sudioništvo izborile upravo Hrvatska i Crna Gora.

Trenutno se igra šesta sezona Jadranske vaterpolske lige. Branitelj naslova je hrvatski klub riječko Primorje. Igra 12 klubova dvokružno (22 kola), nakon čega slijedi Final Four.

Predstavnici vaterpolskih saveza Hrvatske, Srbije i Crne Gore su 26. siječnja u Beogradu dogovorili proširenje regionalne lige. Ligi se od iduće sezone priključuju klubovi iz Srbije. Premda još nije definiran točan broj klubova, poznato je kako će sudjelovati najmanje 12, a najviše 16 klubova. Poznato je i kako će u drugoj sezoni igrati 10 najbolje plasirana kluba iz prve sezone, te dva kluba iz kvalifikacija. Svake će se godine organizirati turniri Final 8 najboljih klubova sudionika, te nove lige u mlađim selekcijama (U-14 i U-16).

Liga će imati i svoj Upravni odbor u kojem će biti po tri člana iz Hrvatske i Srbije, dva iz Crne Gore, a po svemu sudeći jednog predstavnika imat će i sponzor lige. Osnovat će se i novo trgovačko društvo i to sa ravnopravnim udjelom sva tri saveza.

Avatar
EroHercEro
Postovi: 166
Pridružen/a: 14 mar 2014, 11:09
Lokacija: Ljubuški
Kontakt:

Re: Vaterpolo: JADRANSKA LIGA

Post Postao/la EroHercEro » 06 apr 2014, 15:27

Nakon 22 odigrana kola završen je prvi dio ovog takmičenja. Na završni turnir, na kojem će se dobiti ovogodišnji pobjednik Jadranske vaterpolske lige, a koji će se održati 12. i 13. travnja u Zadru, su se plasirale četiri najbolje momčadi nakon ligaškog dijela natjecanja pa će u polufinalnim susretima igrati Primorje i Jadran Herceg Novi, te Jug i Mladost.

Odgovori

Natrag na “Ostali sportovi”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.