Bilijar kao sport u FBIH

Atletika, stoni tenis, šah, plivanje, vaterpolo, biciklizam, ragbi...

Moderator/ica: rio_Ferdy88

Avatar
n0de
Postovi: 5
Pridružen/a: 19 apr 2010, 13:39
Kontakt:

Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la n0de » 19 apr 2010, 22:29

Pozz raja ...

Evo gledam na forumu nigdje nema topica o Bilijaru pa da se zaletim i postavim temu ... :D
Sta vi mislite o Bilijaru, Bilijaru u BIH .... Evo odnedavno BIH je dobila i Bilijarski savez tacnije prije godinu i pol .... Nedavno je zavrseno i Prvenstvo a u toku je ekipno takmicenje klubova na podrucju federacije BIH.

Necu nikog reklamirati ali evo da pojasnim kako to ide ...

Nadjes klub koji posjeduje stolove "9" ke, kupis sebi stap koji je cirka 150 KM. Registrujes se u klubu .... Tamo naravno i treniras, dobijes klubske majice za nastupe u ligi, Registriras se u savezu ( 50 KM / godina )i postanes certificirani igrac FBIH, to je uslov da bi nastupali u Ligi. Potrebni dokumenti za savez ( slika, antidoping prijava i registracija igraca )

Postoje pravila za igre ( 8, 9, 10, straight ) - mozete naci na stranicama bilijar saveza FBIH.

Bilijar u BIH po meni je jako skup sport, kazem sport, jer to i jeste na svu srecu po BIH jer tek sada ulazimo u fazu razvitka istog. Nedavno su takodjer nasi reprezentativci i nastupali na EP u zagrebu gdje je jedino Slaven Kozaric ( Tyson ) koji je viceprvak u BIH unio prvu tj. historijsku pobjedu u istoriji "sporta" bilijarskog kod nas ....

Bilijar, za razliku od većine sportova, koristi relativno malo fizičkih resursa našeg tijela. U fokusu je zamah dominantne ruke, kod dešnjaka desne i obrnuto. Trudimo se da nam udarci budu konstantni i da kretanje zadnje ruke bude, shodno tome, što stalnije da bi rezultati naših aktivnosti bili predvidljiviji.
S druge strane, bilijar se dugo uči jer je tijelu potrebno vreme da stvori nove refleksne lukove i automatizam pokreta koje treba predvidljivo da koristi u bezbrojnim situacija u kojima se nalazimo dok igramo. Bilijar je igra obrazaca i njih je nemoguće sve naučiti jer je svaka partija novi obrazac koji treba prepoznati, zato učimo principe igre koje je prilagođavamo datim situacijama.
Pored svega bilijar je mentalno i psihološki veoma zahtjevan sport i potrebno je vrijeme da bi se izgradile ove osobine.
Početnici najbrže napreduju u prvoj godini treniranja, kada se uče osnovne tehnike. Tad nervni sistem ubrzano stvara nove sinapse. To nervno-motorno pamćenje je osetljivo i potrebno je vrijeme da naučeni obrasci postanu spontani. U tom periodu se dostiže plato mogućnosti koji se održava sljedećih dvije do tri godine.
Zatim sledi sljedeći skok u kvalitetu koji je odraz mentalnog i psihološkoh, prije svega emotivnog, sazrijevanja. Igrači su stekli određenu rutinu, istustvo i naučili da igraju pod pritiskom i sposobni su da pomjere granice svoje igre. Poslije tog perioda napredovanje je sporije ali nije ograničeno i postaje odraz filozofije i odnosa prema igri.


OPREMA:

Pored bilijarskog stola i prateće opreme (kugle, rek, pomoćni štapovi...) osnovnu bilijarsku opremu čine:
slika

- štap za igru
- štap ili štapovi za razbijanje i skakanje
- torba ili kofer za štapove i dodatnu opremu
- dodatna oprema: kiks, rukavice, alatke za obradu kapice, sredstva za održavanje štapova itd.

Što se tiče historije bilijara u BIH ali kao sporta .... Jedini napredak je ostvario Slaven Kozarić ( tyson ) koji je na posljednjem EP koji se u Martu ove godine održao u Zagrebu odnijevši prvu pobjedu u istoriji bilijara BIH.Kasnije je izgubio od 3. rangiranog evropskog prvaka Nielsa Fejina. Tu je i Dino Ćerimagić koji je također jedan od top igrača u BIH.

Evo sada čekamo aBd u junu ili julu neznam tačno, treba biti održan Sarajevo open Turnir u Sarajevu, koji je od strane EPBF-a svrstan u najjače turnire u svijetu pa će mo vidjeti kako će situacija teći, a ovom prilikom Vas i pozivam da prisustvujete ovom događaju, sve u svemu bit će te svi obavješteni.

Evo i spisak klubova gdje mozete igrati PRAVI bilijar a ne tipicni kafanski kako mi to zovemo :)

Nadam se da ce ovaj sport zazivjeti u BIH, a trenutno nas ima registrovanih oko 200-tine, ja i dalje vjerujem da ce nas biti vise ....

Eto ... ajmo talkati :D
Zadnja izmjena: n0de, dana/u 20 apr 2010, 13:12, ukupno mijenjano 1 put.

dubioza
Postovi: 450
Pridružen/a: 28 okt 2008, 07:55
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la dubioza » 20 apr 2010, 09:27

Meni je stvarno zao sto u Zenici nema ni jedan bilijar kulb jer sam veliki ljubitelj tog sporta. Do prije 2 god je bio jedan klub ali zbog finansiskik problema doslo je do gasenja. U njemu sam ostavljao zadnju marku. Nije bilo dana kad nisam igao makar sat il dva al sad se skroz slabo ide mozda sedmicno ili jos rjedje po koja partija. Kad bih se otvorio jedan takav klub bez razmisljanja bi se prijavio. Nadam se da ce ovaj sport zaziveti na nasem prostoru i biti odma poslije fudbala.
Republika Zenica

Avatar
n0de
Postovi: 5
Pridružen/a: 19 apr 2010, 13:39
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la n0de » 20 apr 2010, 11:13

Za otvaranje jednog kluba je potrebno dosta novca za uloziti .... naime, jedan stol 9ka kosta cirka 3.000 EUR ... pa se ljudim cini da se ne isplati ....
slika
slika
slika

Evo naveo sam par fotografija kluba Balabushka koji ima sve EPBF standarde, ovo je naravno primjer kluba, tu je i Predator iz Sarajeva koji takodjer ima stolove i ambijent za 10!

To da ce nekada bilijar odmah ici iza nogometa :) Mi ce mo se svi truditi da bilijar dignemo na jedan nivo koji zasluzuje .... koliko ce mo uspjeti ... ostaje nam da vidimo :mrgreen: ali isto tako bez zainteresiranosti raje, medija ... nista necemo uspjeti ....

dubioza
Postovi: 450
Pridružen/a: 28 okt 2008, 07:55
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la dubioza » 20 apr 2010, 11:25

Imamo u areni 5-6 stolova za 9ku i mogao bi se osnovati klub sto se opreme tice, samo treba malo volje da se sve to pokrene. Mislim da bi bilo dosta ljudi zainteresovanih za ucestvovanje al za sad se samo igra radi rekreacije. Nadam se da ce u skorijoj buducnosti osnovati klub ne samo u zenici nego u svim gradovima pa da se to digne na jedan veci nivo.
Republika Zenica

Avatar
n0de
Postovi: 5
Pridružen/a: 19 apr 2010, 13:39
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la n0de » 20 apr 2010, 11:37

dubioza je napisao/la:Imamo u areni 5-6 stolova za 9ku i mogao bi se osnovati klub sto se opreme tice, samo treba malo volje da se sve to pokrene. Mislim da bi bilo dosta ljudi zainteresovanih za ucestvovanje al za sad se samo igra radi rekreacije. Nadam se da ce u skorijoj buducnosti osnovati klub ne samo u zenici nego u svim gradovima pa da se to digne na jedan veci nivo.
BIH ima zasigurno dosta dobrih igrača u ovom sportu .....samo treba dosta volje, truda i novca ... bilijar je jos jako skup sport za baviti se u BIH .... 6-10 km je 1 sat ... ali vjerujem ... kako se bude pojacavao broj igraca, broj clanova svih klubova da ce cijene biti i nize ....

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Devil » 20 apr 2010, 20:05

Kod nas je situacija malo drugacija sto se tice bilijara,imamo odlicnog predstavnika koji nas reprezentuje, Sandro Tot,poznavaoci bilijara su svakako culi za njega.Nekoliko veoma zapazenih rezultata u svojoj karijeri.Sto se tice klubova nisam nesta preterano upoznat ali znam da u Bg imaju sigurno 2 profesionalna bilijar kluba,a u jednom se cak i odrzavao neki kup ne znam tacno koji ali je u Evropi po rangu odmah iza EP.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
n0de
Postovi: 5
Pridružen/a: 19 apr 2010, 13:39
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la n0de » 21 apr 2010, 09:16

Devil je napisao/la:Kod nas je situacija malo drugacija sto se tice bilijara,imamo odlicnog predstavnika koji nas reprezentuje, Sandro Tot,poznavaoci bilijara su svakako culi za njega.Nekoliko veoma zapazenih rezultata u svojoj karijeri.Sto se tice klubova nisam nesta preterano upoznat ali znam da u Bg imaju sigurno 2 profesionalna bilijar kluba,a u jednom se cak i odrzavao neki kup ne znam tacno koji ali je u Evropi po rangu odmah iza EP.
heheh Sandor je odlican igrač kao i Andreja Klasovic. U Bg ima jedan klub Libero 5 ja mislim da cak i Sandor igra za taj klub .....
A Sandor ti je 26 trenutno na rang listi u EU.
Ivica Putnik iz Hrvatske 36.
Nasih iz BIH jos nema :) :geek:

ramiz predator
Postovi: 2
Pridružen/a: 16 maj 2010, 02:24
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la ramiz predator » 16 maj 2010, 02:33

e ovako.. Bilijar klub Libero je iz cacka. U BG egzistira vise klubova ali udva se igra i ntrenira a to su bilijar klub Cue ball koji se nalazi u majke Jevrosime i vlasnik mu je Andereja Klasovic I Aca markovic koji je i predsjednik bilijar saveza srbije. Inece igracki Srbija je izuzetno jaka. Ima Sandora Tota koji je bivsi evropski prvak u osmici i osvajac preko 300 turnira diljem svijeta i ziva je lkegenda svjetskog bilijara. Ima Zorana Svilara iz Novog Sada koji je prije dvije gosine bio drugi igrac evrope u dvije discipline. Klasovic, Cvetojevic, Verkic ; Mladenovic sve su to vrhunski igraci.
Hrvatska
Ivica Putnik prije dvije godine evropski prvak u disciplini 14.1 i sada jedan od najboljih igraca Evrope i imaju jos puno dobrih igraca. takodjer u Hrvatskoj ima jako dosta klubova i to vrhunskih.
Bosna I hercegovina
mozemo reci da smo jos uvijek u povoju ali mislim da mi u predatoru radimo ako Bog zapovijeda od skole biliara, stolova koji su vrhunski, organizacije kluba i savih drugih detalajha, A to dokazujemo za stolom. Ekipni smo prvak drzave a iz naseg kluba je i najbolji igrac biliara u BiH svih vremena Dino Cerimagic koji je ujedni i prvak BiH ukupni i u dvije discipline .

ramiz predator
Postovi: 2
Pridružen/a: 16 maj 2010, 02:24
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la ramiz predator » 16 maj 2010, 02:36

e da sto se tice kupova i turnira jedini pravi turmnir u regiji pa i medju 5 u evropi je SArajevo open biliajrski spektaklkoji ce se ove godine odrzati treci put za redom u Radon Plaza Hotelu. Turnir kojis e nalazi u ERPBF kalendaru. Turnir na koji ove godine dolazi aktuelni svjetski prvak i jos puno igraca koji spafdaju u svjetske legende i najboplje igrace

Avatar
Sevillista<
Postovi: 114
Pridružen/a: 16 maj 2010, 08:31
Lokacija: Andalusia
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Sevillista< » 16 maj 2010, 11:20

Bilijar je prelijepa igra, vazda me opusti. U BiH je najzastupljenija igra 8-ball na koju smo svi navikli, ono ubacis crnu na kraju :) Iskreno nisam ga odavno igrao uživo, nešto malo brjlavim preko neta, ali nije to to...
Un club un de ciudad, VAMOS SEVILLA!
Arsenal je samo klubić ljubomoran na uspješne kolege Man UTD, Chelsea, Liverpool, Blackburn... Bojkot Facebook!

Avatar
Galion
Postovi: 2770
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Galion » 13 jul 2010, 13:23

Prati li netko šta je sa ovom stranicom http://www.bilijarsavezfederacije.ba/ ne javljaju nikakve novosti?
Još me zanima zna li netko koliko se približno kreću cijene polovnih šestica i koliko polovnih sedmica?

Avatar
n0de
Postovi: 5
Pridružen/a: 19 apr 2010, 13:39
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la n0de » 12 nov 2010, 16:15

za kupovinu bilijar opreme mozes se obratiti ramizu iz predatora ....

Avatar
Cautinho
Postovi: 7247
Pridružen/a: 29 jan 2012, 09:04
Lokacija: Područje visoke dominacije
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Cautinho » 26 apr 2013, 22:25

Imal itko da je upucen u ovo,igra li bilijar aktivno?
Keep walking.

Avatar
Galion
Postovi: 2770
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Galion » 27 apr 2013, 11:04

Ja ga igram rekreativno, igram samo turnire stare osmice, ali znam se sa par igrača koji igraju aktivno internacionalne turnire. U FBiH igra se premijer liga za igrače, za juniore, žene i ekipno. Također je ove godine počela i snooker liga za igrače i prvi pobjednik je Kenan Terzić koji je osvojio prvih 5 od 6 rangiranih turnira.
Za više informacija posjeti sljedeće stranice:
http://www.bilijar.ba/ službena internet stranica bilijar saveza BiH
http://www.bilijar.info/ news portal za bilijar i snooker za regiju (Hrvatska, BiH, Srbija).

Avatar
Vandelanoitte
Postovi: 457
Pridružen/a: 26 jul 2012, 23:21
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Vandelanoitte » 05 maj 2013, 22:17

Cautinho je napisao/la:Imal itko da je upucen u ovo,igra li bilijar aktivno?
Šta te zanima ?
Wayne Rooney: "Barcelona nas je pobjedila nogometom, Real Madrid jadnom krađom!"
Pedro - najgori igrač svih vremena.

Avatar
Cautinho
Postovi: 7247
Pridružen/a: 29 jan 2012, 09:04
Lokacija: Područje visoke dominacije
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Cautinho » 14 maj 2013, 13:40

Pa evo,u samom bilijaru,imam jednu nepoznanicu.
Kako kugli dati puno felsa,znaci,u sam kraj udariti kuglu a da ne ode u krivom smjeru ili da je ne udaris dobro.Nadam se da razumijes,vidim kad igraju profi,daju skroz felsa u kraj kugle i sve super ispadne.
Keep walking.

Avatar
Galion
Postovi: 2770
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Galion » 14 maj 2013, 14:20

Cautinho to je malo teško objasniti preko tastature :)
Prvo za svaki felš, bilo da je gornji, donji, lijevi, desni, ili kombinacija dvaju, najvažnija stvar je da se na kapicu štapa, prije udarca, nanese ''kiks'' ili ''kreda'', kako je dosta ljudi zove. Profesionalci nanose ''kiks'' prije svakog udarca zbog povećanja trenja, što rezultira značajno smanjenje mogućnosti za pogrešku prilikom ciljanja.
Druga stvar je da položaj štapa treba biti paralelan onome položaju kad se kugla gađa bez felša, tj. u sredinu. Znači i dalje se pravo ''prolazi štapom kroz kuglu'', samo što kontakt nije u centru kugle, već na drugom mjestu, ovisno koji felš je potreban.
Treća stvar je osjećaj, udarac treba biti ''mekan'', kako se to u bilijaru kaže, nikakvo trzanje, već samo štapom se jednostavno prođe kroz kuglu.

Avatar
Cautinho
Postovi: 7247
Pridružen/a: 29 jan 2012, 09:04
Lokacija: Područje visoke dominacije
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Cautinho » 14 maj 2013, 14:24

Dobro,mislim da razumijem.
Sad me zanima,kako se kreda nanosi i zasto mi je ona vazna?
Keep walking.


Avatar
Cautinho
Postovi: 7247
Pridružen/a: 29 jan 2012, 09:04
Lokacija: Područje visoke dominacije
Kontakt:

Re: Bilijar kao sport u FBIH

Post Postao/la Cautinho » 14 maj 2013, 15:48

Zasto se kapice prave od trosivog materijala,a ne od neceg trajnog,kao guma,plastika,drugi materijali.
Keep walking.

Odgovori

Natrag na “Ostali sportovi”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 6 gostiju.