Kuglanje (Ninepin bowling)

Atletika, stoni tenis, šah, plivanje, vaterpolo, biciklizam, ragbi...

Moderator/ica: rio_Ferdy88

Odgovori
Avatar
Mirzoni89
Postovi: 769
Pridružen/a: 19 mar 2012, 01:48
Lokacija: Bihać
Kontakt:

Kuglanje (Ninepin bowling)

Post Postao/la Mirzoni89 » 19 sep 2013, 03:09

Prije nego sto vam otkrijem historijat kuglanja, prvo cu vam objasniti sta je kuglanje, da ga ne bi brkali sa bowlingom sto u doslovnom prevodu na engleski znaci.

"Način igranja u nine-pin bowlingu se dijeli na: igru u pune, igru u čišćenje i mješovito igranje.

Igra u pune se izvodi tako da je na postolju postavljeno svih 9 čunjeva za svako bacanje; svaki srušeni čunj daje učinak kugle od 1 do 9 u zavisnosti od broja oborenih čunjeva.

Igra u čišćenje se izvodi tako da se počne s prvim bacanjem u "pune", a u nastavku, daljim bacanjem se nastoje oboriti preostale čunjeve koji su ostali. Nakon rušenja cijele postave postavlja se ponovno svih 9 čunjeva.

Rezultati igranja u pune (15 hitaca) i igranja u čiščenje (15 hitaca) se sabiraju i tako se dobije ukupan zbir na jednom setu igranja. Ukupno se igraju 4 seta na 4 različite staze i tako se dobije konačan rezultat jednog igrača"

U svim kategorijama, natjecanja mogu biti:
ekipna (broj igrača u sastavu utvrđuje priređivač, po takmičarskim pravilima je to 6)
u parovima (jedan par čine dva igrača)
mješoviti ili mix parovi (jedan par čine jedan igrač i jedna igračica)
pojedinačna natjecanja.
NK Jedinstvo 1919 - Zajedno kroz zivot idemo...

Avatar
Mirzoni89
Postovi: 769
Pridružen/a: 19 mar 2012, 01:48
Lokacija: Bihać
Kontakt:

Re: Kuglanje (Ninepin bowling)

Post Postao/la Mirzoni89 » 19 sep 2013, 03:26

E pošto sam ja iz Bihaca, mogao bi napisati općenitu historiju, dobropoznatu i onda historijat razvitka kuglanja na teritorijama Unsko-Sanske regije...

"Povijest kuglanja datira unazad nekoliko tisuća godina. Tijekom prve polovice dvadesetog stoljeća, engleski egiptolog sir Flinders Petrie pronalazi ostatke primitivnih kuglačkih kugli i čunjeva u grobu egipatskog dječaka koji datiraju iz 3200 g. P.K., što je gotovo prije 5200 godina. Međutim, porijeklo kuglanja se također može pronaći u Njemačkoj oko 300 g. AD.

Prvo pisano spominjanje kuglanja uključuje engleskog kralja Edwarda III koji, u 1366 g., zapravo zabranjuje kuglanje kako bi prisilio svoje vojnike da se više fokusiraju na streljaštvo. Sa dvora kralja Edwarda, kuglanje se održalo do doba Henrya VIII, u to doba kuglanje je postalo popularno i u njemu su uživali uglavnom pripadnici plemstva.
U evoluciji kuglanja značajnu ulogu imaju igre “skittles” i “kegelspiel”. U Njemačkoj se popularizira “kegelspiel”, igra u kojoj igrač kotura male drvene kugle prema devet čunjeva, koji su postavljeni u kvadratnu formaciju. Klasično kuglanje je predstavljeno u Americi tijekom kolonijalnih ratova, porijeklom iz Europe putem Njemačkih, Engleskih i Nizozemskih doseljenika te postaje iznimno popularno, posebice u Texasu, gdje se još i danas odvijaju organizirana natjecanja po nešto drugačijim pravilima bodovanja nego u Europi. 1814. u Connecticutu zakonom je zabranjeno kuglanje jer je bilo vezano s kockanjem i organiziranim kriminalom. Postoji teorija da je “bowling” (10pin) nastao dodavanjem jednog čunja klasičnom kuglanju koje je bilo zabranjeno, te nastaje nova igra koja je današnji sinonim za kuglanje općenito u svijetu. Paralelno sa razvitkom kuglanja u Njemačkoj, u Engleskoj se razvija “Skittles” koji je nešto drugačiji od klasičnog poimanja kuglanja.
U Evropi trenutno postoje tri vrste kuglanja na devet čunjeva. To su “classic” (NBC), “bohle” (NBB) i “schere” (NBS). Najpopularnije je “classic” koje je zastupljeno u najviše zemalja."

Kuglaški sport u Bosni i Hercegovini zvanično egzistira od 1950. godine, odnosno, kada je osnovan Kuglaški savez Bosne i Hercegovine, u Bihaću od 1957 godine.
Na ovim prostorima, bivše Bihaćke regije – sada Unsko-sanskog kantona, kuglanjem se aktivno počelo baviti 1957. godine. Naime, te godine je grupa željezničkih sportskih entuzijasta dobrovoljnim radom izgradila prvu kuglanu u Bihaću. Dvostazna asfaltna kuglana, klasičnog tipa – na ručno postavljanje čunjeva – bila je u to vrijeme sasvim dovoljna za potrebe ljubitelja ovog veoma zanimljivog streljačko-atletskog sporta. Te godine je u okviru bihaćkog ŽTP-a i osnovan prvi bihaćki kuglaški klub "Signal" – koji se ubrzo uključio u takmičenje Zapadno-krajiške lige, prvo u disciplini Narodni, a poslije i Međunarodni način takmičenja. U disciplini Narodni način, takmičilo se 10 igrača koji su igrali šest setova ( prvi od 10 igrača u sastavu jedne ekipe, počinjao je igru čišćenja, bacio tri hica a nakon njega je nastavio čišćenje drugi igrač po rasporedu, pa treći i tako dok svih deset igrača ne izbacaju po tri hica - kada se izvrši zbrajanje oborenih čunjeva i zaključi set. Nakon tog igra se slijedeći set s jedinom novinom, da čišćenje otvara drugi igrač po rasporedu, pa treći set, treći igrač po rasporedu i td. Zbir dvije ekipe iz 6 setova, određuje pobjednika) , a u svakom setu je svaki igrač bacao po tri hica u čišćenju. U drugoj disciplini, Međunarodni način, ekipa je brojala 6 igrača koji su bacali po 200 hitaca mješovito (100 u pune – 100 u čišćenje). Ukupan zbir šest igrača bio je i krajnji rezultat. Osim toga takmičilo se u disciplini parova i pojedinačno gdje je svaki pojedinac bacao 200 hitaca mješovito kod muškaraca a kod žena 100 hitaca mješovito u dva dana.

Sa razvojem ostalih sportova na ovim prostorima, i kuglanje je s vremenom preraslo u sport širokog zanimanja. Nicali su novi klubovi (uz postojeći "Signal", osnovani su "Geroj" i "Krajinametal") i sekcije većih preduzeća Bihaća ("Polietilenka", "Žitoprerada", "Krajinametal" "Kombiteks", "Gorenje","Krajinaputevi",
"PTT" i tako dalje), – pa su izgradnjom sportske dvorane "Luke" u Bihaću - u čijem je sastavu izgrađena i četverostazna automatska kuglana – zadovoljene porasle potrebe i iz osnova se promijenio i unaprijedio rad u kuglaškom sportu.

Osim ove u Bihaću, i u Cazinu je izgrađena automatska kuglana sa četiri staze (osnovan klub "Krajina"). U ovoj cazinskoj kuglani je održano ekipno Državno prvenstvo Bivše Jugoslavije u disciplini Narodni način. Na ovom svojevrsnom kuglaškom spektaklu je nastupio i veliki klub iz Zagreba "Medveščak" (klub četverostrukog pojedinačnog Prvaka svijeta - Nikole Dragaša) ali i bosanskohercegovački klub "Sloga" iz Bosanskog Novog koji je iznenadio , takoreći "zaskočio" favorizovane ekipe i sasvim zasluženo osvojio titulu Prvaka Jugoslavije. Ovo je najveći uspjeh jedne ekipe u istoriji bosanskohercegovačkog kuglanja. Uz ove kuglane i četverostaznu automatsku kuglanu kuglaškog kluba "25 maj" u Sanskom Mostu, kuglanje u ovom dijelu Bosne i Hercegovine dobilo je takmičarski i rezultatski zamah. Osnovane su Općinske i Regionalne lige.
Bihać je u to vrijeme imao tri kuglane (dvostazna klasična - kod Doma željezničara, dvostazna automatska - u sklopu Domu armije i automatska četverostazna u Sportskoj dvorani "Luke) i tri kluba: "Signal", "R.LJ.Geroj" i "Krajinametal". Osim toga u Bihaću je egzistirao i ženski kuglaški klub "Signal".

Kroz ovo vrijeme od skoro pola stoljeća, kroz bihaćko kuglanje je prošlo aktivno ili rekrativno na hiljade sudionika. Neki još i danas aktivno ili rekreativno druguju sa kuglom. Spomenimo neke za koje postoje dokumenti o aktivnosti (ako neki nisu u ovom pomenu a smatraju da trebaju biti neka se jave na ovaj blog pa će biti uvršteni, autor je radio na osnovu zapisnika sa takmičenja i druge dokumenatacije koja postoji...). To su: Jure Bošnjak, Pero Matoš, Mihajlo Kiš,Drago Poljak, Safet Bišćević, Ismet Sarajlić, Marko Krznarić, Omer Kličić, Sead Toromanović, Mate, Adem i Agan Prošić, Šefket, Sead i Senad Husarević, Mehmed Begović, Suljo Nuhić, Slavko Vunjak, Zoran Dević,Kemal Jodanović, Mirsad Akmadžić, Osman Hadžić, Milorad Lakić, Lazo Miljuš, Džin Senad, Smajo Arnautović, Ilija Drndelić, Hasan Festić, Esad Budimlić, Mirsad Mujanović, Jusuf Lipovača, Selim Ibrahimbegović, Reuf Delić, Rasim Kličić, Dragan Petrović, Muharem Lipovača, Rada Kličić,Nasiha Selimović, Mersuda Sarajlić, Mufida Hošić, Vesna Hošić, Milka Miljuš, Radojka Ivančević, Senada Bratić, Fikreta Miljković, Dževida Topić, Mila Delić, Rašida Pečenkovič (sada Rahmanovič),Safet Falatović, Enver Mustafić, Jasmin Komić, Hilmija Jašarević, Nedžad Toromanović, Suad Salkić, Momo Petrović... Iz plejade spomenutih kuglaša, posebno treba izdvojiti nekoliko imena koji su - kako rezultatima, tako u aktivnom radu na unapređenju ovog sporta posebno obilježili ovo pola stoljeća bihaćkog kuglanja. To su prije svega: pokojni Drago Poljak, rahmetli Mirsad Akmadžić, Ismet Sarajlić, Slavko Vunjak,pokojni Pero Matoš, pokojni Jure Bošnjak...
Danas, poslije blizu 50 godina, ove prostore na području Unsko-sanskog kantona, u kuglanju predstavlja samo jedan ženski klub "Una" (Bihać) i jedan muški klub - "Bihać" .
U kuglanju su bitno promijenjena i obogaćena takmičarska pravila i sistemi igranja. Kuglanje je sada nešto kraća – ali i dinamičnija igra u kojoj igrači u ligaškom takmičenju na svakoj stazi igraju sa protivnikom za rezultat i osvajanje set poena. Ostala takmičenja (u paru, pojedinačno, ekstra turniri) imaju u pojedinim fazama, ista ili druga pravila."
NK Jedinstvo 1919 - Zajedno kroz zivot idemo...

Avatar
Mirzoni89
Postovi: 769
Pridružen/a: 19 mar 2012, 01:48
Lokacija: Bihać
Kontakt:

Re: Kuglanje (Ninepin bowling)

Post Postao/la Mirzoni89 » 19 sep 2013, 03:59

Takmičenja u BiH se odvijaju kroz 2 ranga takmičenja za muškarce i jedne lige za žene. Muška takmičenja se odvijaju kroz Premijer ligu BiH, u kojoj se takmiči 12 klubova:
Banja Luka: Knin Revita, Ada Nova Banka i Borac
Gradiška: Kozara i Gradiška
Sarajevo: Željezničar
Tuzla: Sloboda
Maglaj: Maglaj
Mostar: Zrinjski
Bileća: Hercegovac
Kakanj: Rudar
Međugorje: Međugorje

Prva liga Federacije:
Vogošća: Vogošća i Brioni
Visoko: Bosna
Bihać: Bihać
Čitluk: Brotnjo
Orašje: Posavina
Zavidovići: Krivaja
Ljubače: Zrinski

Prva liga RS:
Brčko: Rad
Dubica: Dub
Teslić: Mineral
Lijevče Polje: Lijevče
Derventa: Derventa
Trebinje: Trebišnjica
Patkovača - Bijeljina: OSSA

I u ženskoj kategoriji se takmiči 4 kluba:
Gradiška: Kozara
Bihać: Una
Banja Luka: Vrbas
Lukavac: Rad
NK Jedinstvo 1919 - Zajedno kroz zivot idemo...

Odgovori

Natrag na “Ostali sportovi”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 10 gostiju.