KAF Sarajevo Spartans

Atletika, stoni tenis, šah, plivanje, vaterpolo, biciklizam, ragbi...

Moderator/ica: rio_Ferdy88

Odgovori
sonik24
Postovi: 3418
Pridružen/a: 24 avg 2011, 19:38
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

KAF Sarajevo Spartans

Post Postao/la sonik24 » 03 dec 2013, 11:04

Kako bi volio da se i kod nas razvije scena sa ovim klubom, kad kazem kod nas mislim na region, kad bi mi Sarajlije bodrili ovaj klub kao sto u Zagrebu se bodri u hokeju Medvescak.

https://www.facebook.com/pages/KAF-Sara ... 4705348462" onclick="window.open(this.href);return false;

slika


Klub američkog fudbala Sarajevo Spartans predstavlja pionirski poduhvat grupe zaljubljenika u ovaj sport da se i na prostoru Bosne i Hercegovine zaigra najpopularniji američki sport.



Pejton Mening, Tom Brejdi, Bret Favr, Metju Staford, Pitsburg Stilersi, Dalas Kaubojsi, Grin Bej Pekersi i mnogi drugi igrači i klubovi iz američke profesionalne lige (NFL) su poznati i ne toliko strastvenim ljubiteljima ovoga sporta na našim prostorima. Kada bi im se spomenula imena poput Spartansa, Distrik Džajantse, Metjua Karvera, Mirze Slatine i ostalih začetnika ovoga sporta u Bosni i Hercegovini još uvijek bismo od velike većine dobijali negativne odgovore po pitanju poznavanja svega toga.

Da bismo dobili odgovore na neka pitanja stupili smo u kontakt sa Mirzom Slatinom, jednim od inicijatora nastanka KAF „Sarajevo Spartans“

- Potreba za formiranjem kluba američkog fudbala pojavila se kada je počela rasti grupa momaka koji su slobodno vrijeme provodili dobacujući se loptom za američki fudbal, imitirajući akcije NFL-a viđene na televiziji. Godina 2011. bila je ključna u razvoju i nastanku ovog sporta u BiH. Osnivačka sjednica organizovana je 11.07. i tada su se svi ti momci, do tada rekreativci, okupili pod krovom onoga što je danas poznato kao KAF Sarajevo Spartans. Prvi članovi su se u ovaj sport zaljubili boravkom u SAD-u, ili gledajući američki fudbal na televiziji, dok su mnogi koji su kasnije postali članovi kluba ljubav prema sportu razvili kroz treninge, započeo je priču Slatina te dodao da u klubu trenutno rade tri trenera i 30 igrača.

Dalas Kaubojsi su sredinom 2012. godine vrijedili 1,18 milijardi funti, a u listi najbogatijih sportskih klubova svijeta cijela američka liga (NFL) stala je u prvih 50 pozicija. To dovoljno govori o statusu koji ovaj sport uživa u SAD. Priča u Bosni i Hercegovini je potpuno suprotna. Svaka pomoć sponzora i prijatelja kluba je itekako dobrodošla kao i u svakom drugom sportu. Blagodeti američkog fudbala još uvijek nisu svima poznate tako da lokalne vlasti, po običaju, nemaju sluha za Spartanse.

- S obzirom da se radi o još uvijek novom sportu u BiH, razumjevanje lokalnih vlasti ne postoji. Klub se finansira iz članarina koje vrlo često nisu dovoljne da se pokriju troškovi putovanja na gostojuće utakmice i organizovanja domaćih. Uz pomoć par privrednih subjekata i sponzora omogućeno je funkcionisanje kluba ali radi se o neznatnim sredstvima koja nisu dovoljna za realizaciju ozbiljnijih planova. Smatramo da bi mogli ostvariti mnogo veće uspjehe uz odgovarajuća sredstva i infrastrukturu koja u gradu Sarajevu postoji ali nam nije stavljena na raspolaganje.

Godina koja nam polako izmiče donjela je određeni napredak ovoga sporta. Zajedno sa drugim klubom iz BiH, Distrik Džajantsima iz Brčkom, a u nedostatku još klubova iz BiH, igrana je regionalna AFL liga gdje su se još takmičili i Split Sivulvsi iz Hrvatske.

- AFL je bila sjajna prilika da pred domaćom publikom pokažemo šta znamo i koliko se razvio ovaj sport u Sarajevu u proteklom periodu. Tri utakmice odigrane na domaćem terenu bile su sjajna prilika da i noviji, manje iskusni članovi, stanu na teren i pokažu se u takmičarskoj utakmici. Pored toga što smo ostvarili odličan odnos sa ekipom iz Splita, ovo je ujedno bila i prva prilika da i formalno surađujemo sa Hrvatskom asocijacijom američkog fudbala (HSAN).

Ljubav prema sportu nije uvijek dovoljna da se oformi neki klub. Utiče tu još dosta faktora. Da li zbog tih faktora ili nečega drugog pored dva postojeća kluba postoje priče da je trenutno još samo Mostar zainteresovan da ima svoj klub američkog fudbala. Treći klub bi omogućio stvaranje krovnog saveza Bosne i Hercegovine ali Mirza smatra da ova država ima potencijal za bar šest centara američkog fudbala.

- Nažalost, nemamo saznanja da postoji inicijativa za formiranja kluba američkog fudbala u još nekom osim gore navedenih gradova. Onog trenutka kada takvo nešto saznamo, otiči ćemo u taj grad, održati trening kamp i pomoći nastanak novog kluba koliko god budemo mogli. Na taj smo način pomogli nastanak kluba u Brčkom, te promovirali američki fudbal u Mostaru. Prema našim procjenama, BiH ima kapacitet za 6 kvalitetnih klubova koji bi bez većih problema mogli parirati klubovima u regionu. Pritom prvenstveno mislim na veće gradove jer je tužno da sportski centri kao Zenica, Tuzla, Banja Luka ili Bijeljina nemaju svoje predstavnike u ovom sve popularnijem sportu.

Zna se koji sportove drže primat kada djeca odlučuju da se bave fizičkom aktivnošću. Fudbal, košarka, rukomet, borilački sportovi su uglavnom ti koji po pravilu okupljaju najviše omladine oko sebe. Za kraj smo pitali Mirzu šta može da poruči djeci koja su još uvijek neodlučna oko izbora svog sporta.

- Američki fudbal je sport koji zahtjeva disciplinu i naporan rad, možda i više nego u bilo kojem drugom sportu jer svih 11 igrača napada ili odbrane na terenu mora dati sve od sebe kako bi ostvarili svoj cilj. Ako jedna osoba pogriješi, napravi lošu odluku ili propusti čovjeka kojeg pokriva, rezultat mogu biti primljeni poeni, ili, u najgorem slučaju, povreda. Sa druge strane, to je sport koji jako puno nudi, pogotovo na našim prostorima. Članovi klubova su vrlo bliski a nivo identifikacije sa klubom ide do te mjere da se neka od najboljih prijateljstava ostvaruju upravo na ovom zelenom terenu. Putovanja, upoznavanje novih ljudi i pripadnost nečemu velikom i novom, nešto je što malo sportova danas može ponuditi, zaključio je na kraju Mirza Slatina.

Poslije svega ovoga nama ne preostaje ništa drugo nego da poželimo sreću Sarajevo Spartansima u nastavku njihove viteške borbe za napredak ovoga sporta u Bosni i Hercegovini, ali ne samo Sarajlijama već i Brčacima, Mostarcima i svima ostalima koji su spremni da se uključe u projekat zvani američki fudbal u Bosni i Hercegovini.

sonik24
Postovi: 3418
Pridružen/a: 24 avg 2011, 19:38
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: KAF Sarajevo Spartans

Post Postao/la sonik24 » 29 dec 2013, 16:57

http://football-slovenia.com/aafl-se-pr ... -spartans/" onclick="window.open(this.href);return false;

Odgovori

Natrag na “Ostali sportovi”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 12 gostiju.