Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Hasansas1978
Postovi: 396
Pridružen/a: 08 jan 2017, 23:20
Kontakt:

Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Hasansas1978 » 17 mar 2017, 00:50

Ovu temu nastojim vec dugo da otvorim i da napisem mnogo toga u njoj, ali krenut cu odmah ko grom iz vedra neba i sa direktnom porukom, savjetom, molbom, shavatite kako hocete..A to se odnosi na sve one koji su jos uvijek na nekim pocetku i iskusenju...Nikada, ama bas nikada, nemojte ni da pokusate da radite te stvari koje mogu dovesti kao ovisnosti...Okanite se od toga na samom pocetku i uradite bilo sta drugo, ako ne znate sta ce te, pa drk...nje je uvijek dobra alternativa i smiruje sve zivo a dobro je i za zivce....

A u ovoj temi su vam napisati mnoge vrste ovisnosti...Nazalost, ja sam rodjen sa takvim malerom da se primam na te ovisnosti kao muha na ****...Zbog toga, od svih vrsta ovisnosti o kojima je moguce citati u knjigama predvidjenim za takva proucavanja, ja u sebi imam vecinu njih...

Na ovu temu, ja mogu pisati danima neperstalno, mogu napisati ne knjigu, nego cijelu enciklopediju..No u ovom prvom postu ja cu nastojati biti kratak i samo cu pisati direktno, i kratko i jasno, a poslije cu to sve na tenane objasniti....Dviije najopasnije ovisnosti su ovisnost o kockaknju ( to naravno spada i kladjenje za koje laici misle da je zabava i slicno, kao i ovisnost o drogama...Ovu prvu sam skoro prekucao kao neku igricu, a sa ovom drugom sam se mnogo puta susretao i uvijek bi me iz ne znam kojih razloga, ali na svu srecu, nekako preplasila, pa sam se uplaseci od nje, povlacio, sto je bila sreca u nesreci i dobar potez...To su po meni dvije ovisnosti koje nanose ogromne stete....dalje cu nabrajati ostale, no da se vratim na pocetak...Razlog zasto ja ovo pisem, je da barem jednu osobu uspijem nagovoriti da se vrati sa tog puta, bas kao sto sam se ja vratio kada je u pitanju ta ovisnost o frogama..Bio bih sretan kada bi bilo vise ljudi koji bi ovo procitali i razmislili prije nego sto naprave neko sranje u svom zivotu..Ali vjerujte, to sto ce te vi sjebati vas zivot, je samo dio problema. Vi ce te vrlo brzo i lako zagorcati i zivot ljudima koji su vam najblizi, i to je najveci problem...Uvijek razmislite o ovome i sjetite se da to sto radite ne unistava samo vas, jer mnogo je bolniije sto ce te stetu naciniti ljudima koji vas najvise vole i koji vam najvise vjeruju i koji su vam najblizi...

Nazalost mi zivimo u drzavi i drustvu gdje je sve naoako- Drzava je puna praznih roblema uzduz i popreko i sve puca po savu, tako da se o ovim problemima o ovisnosti jako malo i prica i jako malo pridaje paznja. A i kako ce, kad su najveci kriminalci oni koji bi trebali da se bore za narod i da zastite narod i njihove probleme. Stga boli njih ona stvar za ovakve probleme i iz toga slijedi da se na drzavu u ovom pogledu ne mozemo oslonuti. Dok su klasicni vidovi ovisnosti (droga, alkohol, kradja, laganje, prevara, varanje, koristoljublje i slicno) dio nasih zivota vec dugo vremena, mi smo na njih i navikli i to je sve donekle prihvaceno u drustvu, sto je jako jako zalostno. No ovdje bih rekao slejdece, a to je da je ovisnost o kockanju, posebno ona vrsta ovisnosti o sportskom kladjenjeu ili casinu , rekativno novi fenomen i mi jos nismo svjesni pravih posljedica. Vjerujte mi, zbog ovakvih problema na dnevnoj bazi odlaze mladi zivoti, ruse se porodice, stete su neizmjerne i nenadoknavice, ali kao sto i sami znate, o tome se rekativno malo prica. A ta ovisnost se iz dana u dan samo uvecava i broj prvenstveno mladih sto su zahvaceni sa tim progresivno raste..A za nase pslanike u skupstinama je najvaznije dal im je legao uvecani regres i da li su im povecani troskovi naknade za odvojeni zivot i ostale gluposti...

Ali mi ovisnici moramo krenuti od one narodne, sam pao, sam se ubio...Nije nas niko tjerao na ovo, to je bila stvar vlastitog izbora. I zato, kada se predje jedna odredjena crta, povratka vise nema, jer nema vam vise ko pomoci u tome, prepusteni ste sami sebi a ovaj problem je tako komleksan da zahtijeva posebnu pomoc i to od strane jako strucnog osoblja..A kod nas u drzavi jos malo pa nece biti ni struje, a kamo li ove vrste pomoci o kojoj pricam....Zato i jeste Johnny Cash pjevao onu pjesmu " I walk the line"...OK, on je bio smrkac, ali ova ovisnost o kocki i kladjenju je mnogo opasnija..Ali sjetite se, kada predjete tu crtu, povratka vise nema......

I za kraj, vracam se na pcoetak i ponovo dajem savjet svim ljudima, i mladim ali i onim starijim mudonjama sto misle da su pametni....Okanite se ovoga i dobro citajte sve sto pisem, jer nazalost, sve ovo pisem iz ugla onoga ko je prozivio i jos uvijel zivi sva ta sranja....Manite se toga i nadjite u zivotu neke korisne zanimacije, ima ih na hiljade...A ja cu vam u ovoj temi pisati o onome sto ne bi trebali raditi nikada, i iznijeti neke svoje detalje o mojim ovisnostima..Dobro je da sam neke od njih i pobijedio pa sa zadovoljstvom mogu pricati o njima...

Avatar
Amsterdam1312
Postovi: 2593
Pridružen/a: 20 jan 2016, 13:07
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Amsterdam1312 » 20 mar 2017, 07:54

Jel mogu znati o kojoj vrsti opijata si bio ovisan, ako nije problem ?

Avatar
Moggiano
Postovi: 684
Pridružen/a: 29 jun 2011, 18:18
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Moggiano » 02 apr 2017, 20:41

Nebitno na cemu je bio, bitna je poenta i upravu si druze!

Licno sam ja jedan od onih koji je haman upropastio familiju zbog gudre, ali hvala Bogu pa su stali iza mene kad je najteže bilo i hvala Bogu pa sam prepoznao tu podršku koja mi se milion puta pružala, ali mislio da sam najpametniji na svijetu pa ko yebe druge.

Rezultat dugogodišnjeg zayebavanja sa životom je gubitak posla, bruka para koju vracam mjesecno banci, haos u glavi povremeno, itd...
Jednostavno ja lično sam u najboljim godinama unazadio se mnogo, jer ono što je većini omladine normalno dostignuće kao što je vozačka dozvole,fax,posao, ja ovakvim tempom neću još dugo ostvariti osim posla kojeg tražim svaki Božiji dan u svojoj branši, ali nema me ko pogurat i ostaje se na honorarnom deranju guzova.

Probao sam od uličnog smeća do prve ruke razne stimulanse, nismo svjesni šta unosimo u sebe, šta radimo od mozga, a yebi me ako ima 20% nenadrogirane raje u sarajevskim klubovima petkom i subotom. Bukvalno svaka mahala ima DILERA, sjećam se vremena kada se znalo ko je narkoman i svi su bježali od njega, sad je većina narkomana ali postade to normalno i ne može se lako izofirat.

Slobodno zapalite kad možete džoju, ali nikad je ne palite da bi morali sebe natjerat da spavate!

Igrajte igrica po cijeli dan ako treba, trčite dok vam noge ne otpadnu, ganjajte trebe makar vas svaka izofirala, ali nikad ne ubijajte dosadu i razne brige gudrom jer ćete na kraju dana biti u još većoj dosadi i još većoj brigi.

Pozz
Na gostovanje Željo kreće, zaustavit nas niko neće...

semcho
Postovi: 1477
Pridružen/a: 05 nov 2010, 18:54
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la semcho » 12 jun 2017, 18:30

Ovisnost, duboka tema, recimo evo ja licno se "skidam" sa cigareta, prvi dan danas. Covjece, kad skontam i hiljadu puta mi je to proslo kroz glavu, samo nikad mi nije sinulo kao jucer, 4 km za cigare, a litar mlijeka je oko 1 km. Nidje veze. Kad sracunam koliko mjesecno dajem za cigare, da mi dimi ispred ociju, auto se osjeti, pepeo svuda, puna pepeljara, a da mi nesto pašu toliko i ne. Od cijele kutije recimo 3-4 cigare ono legnu fino uz kafu ili ujutro, ostalo je cista navika, mozda bolje da nabavim spiner hahaha. Inace, znam dosta ovisnosti, makar to bio alkohol, evo prije par dana sam bio s ljudima koji rano ujutro potegnu za alkoholom, par dana kasnije, opet ih sretnem, opet ista prica. Da ne spominjem kladionice, bingo, tombole, poker aparate, koliko ljudi tu bace love. Samo nije mi nikad bilo jasno, koliko je zelja jaka recimo za nekim ovisnostima, da ljudi na nekim stvarima maksimalno stede da bi zadovoljili tu svoju zelju za jednom od tih ovisnosti.

Avatar
Effenberg
Postovi: 9259
Pridružen/a: 21 okt 2014, 12:42
Lokacija: Ravna i nepomicna Zemlja
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Effenberg » 20 jun 2017, 12:09

Ja sam se skinuo sa cigara samo tako. Prvi put sam prestao i 3 godine ne pusio izmedju 2009-2012. Onda se opet propusio pusio do tacno se sjecam 3.1.2013 i opet ih uspjesno bacio i od tad ni jedne. Pusio sam 15-20 na dan i pofin broj godina. Nije bio toliki problem i kriza osim mozda prvih 7 dana. Otvori se poslije apetit sve se popravi i disanje i kondicija i miris se bolje osjeti a bogami i potencija! :mrgreen:

Elem nikad nisam imao problema s alkoholom, nit pijem uopste cesto, bas ono iz gusta nekad flasu vina poslije dobrog rucka u par mjeseci ili par pivi uz rostilj. Nikad nemam potrebu da "moram" da pijem!

Al ko mi nadje lijek za kocku evo mu dukat! :D

Sjecam se jednog pajde svog koji mi je pricao i to mi je za zivota u vijuge urezano:

I kad umrem ja, i budu me nosili u tabutu, i povorka bude prolazila blizu kladionice kakve, ja cu ustat i reci: "Ljudi stan´te samo minut, ode odigrat jedan tiket!" :D
Coronados de gloria vivamos,
O juremos con gloria morir!

FoSte95
Postovi: 12491
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la FoSte95 » 08 avg 2017, 14:21

Sa svoje 22 godine mogu reci da nemam nekih pretenzijs ni prema alkoholu (jedinu pivu popijem 2-3 max), cigare nista, droga nista, tiket jednom u pola godine i to kada 'osjetim' da bi taj dan mogao dobiti na kladari :mrgreen:
E jedino previse ucim da fax zavrsim, ako se to u ovisnosti moze brojati hahaha
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
Otelo
Postovi: 33328
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Otelo » 18 avg 2017, 19:33

Effenberg je napisao/la:Ja sam se skinuo sa cigara samo tako. Prvi put sam prestao i 3 godine ne pusio izmedju 2009-2012. Onda se opet propusio pusio do tacno se sjecam 3.1.2013 i opet ih uspjesno bacio i od tad ni jedne. Pusio sam 15-20 na dan i pofin broj godina. Nije bio toliki problem i kriza osim mozda prvih 7 dana. Otvori se poslije apetit sve se popravi i disanje i kondicija i miris se bolje osjeti a bogami i potencija! :mrgreen:

Elem nikad nisam imao problema s alkoholom, nit pijem uopste cesto, bas ono iz gusta nekad flasu vina poslije dobrog rucka u par mjeseci ili par pivi uz rostilj. Nikad nemam potrebu da "moram" da pijem!

Al ko mi nadje lijek za kocku evo mu dukat! :D

Sjecam se jednog pajde svog koji mi je pricao i to mi je za zivota u vijuge urezano:

I kad umrem ja, i budu me nosili u tabutu, i povorka bude prolazila blizu kladionice kakve, ja cu ustat i reci: "Ljudi stan´te samo minut, ode odigrat jedan tiket!" :D
Ja smatram da svako ima neku vrstu ovisnosti, ne mora to biti samo kocka, cigare, alkohol, nego još mnogo drugih stvari. Ti na kladionicu daješ pare kao i onaj što je ovisan o tome da mora skupiti svaku poštansku markicu ili djevojka koja mora uzeti svaki mjesec dana novi komad odjeće i tako u krug. Da, neke ovisnosti su gore od drugih i psihička (fizička) potreba za tim. Ti znaš kako je tebi kad si se navikao svako jutro odigrati tiket i jedan dan ne možeš jer kladionica ne radi ili nemaš para, tako je i onim ostalima. Čak mislim da je lakše "liječiti" fizičke ovisnosti, tipa cigare, droga, alkohol nego ove psihičke poput šopinga ili skupljanja nečeg. To je već psihička potreba koju tvoj mozak traži, dok ako je nešto fizičko, naviknut će ti se organizam i da živi bez toga.

Tako ja mislim, pa se nadam da se niko neće naći uvrijeđenim jer i ja znam popiti malo više, malo češće.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

GBelmin
Postovi: 45
Pridružen/a: 21 mar 2018, 19:06
Lokacija: Kakanj,BiH.
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la GBelmin » 22 jun 2018, 12:29

Nit pušim,nit pijem,nit se kockam,nit se drogiram nit planiram to raditi što sam naveo.
Kreniću sad evo u 3. srednji i u mom razredu 95% ide na nargilu,alkohol,kladionicu...mene su više puta zvali ja sam uvijek odbio,što će meni nargila ili alkohol ?
Što ću trošiti bezveze novac na nešto što mi ne treba,radije ću sebi burek uzet nego nargilu,cigare,alkohol...

Avatar
Captain4
Postovi: 10730
Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Captain4 » 23 jun 2018, 02:24

Ja sam ovisnik o Coca Coli, moram jednu mlatnuti za dan makar. Izdržao sam u januaru mjesec, ali sunce izašlo i šta ćeš ti tu. :hmmmmm: Ovisan sam i o sexu, ali evo postim tu cijeli život. :rol:
"We need to suffer. And we need to fight."

Avatar
CashMan
Moderator
Postovi: 2396
Pridružen/a: 29 nov 2012, 00:27
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la CashMan » 27 jun 2018, 22:36



:zviz:
Maybe I look like I don't care but deep down inside of me I don't give a single fuck!

Mig_Mig
Član IO SS.ba lige
Postovi: 12629
Pridružen/a: 03 okt 2008, 12:29
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Mig_Mig » 27 jun 2018, 23:14

semcho je napisao/la:Ovisnost, duboka tema, recimo evo ja licno se "skidam" sa cigareta, prvi dan danas. Covjece, kad skontam i hiljadu puta mi je to proslo kroz glavu, samo nikad mi nije sinulo kao jucer, 4 km za cigare, a litar mlijeka je oko 1 km. Nidje veze. Kad sracunam koliko mjesecno dajem za cigare, da mi dimi ispred ociju, auto se osjeti, pepeo svuda, puna pepeljara, a da mi nesto pašu toliko i ne. Od cijele kutije recimo 3-4 cigare ono legnu fino uz kafu ili ujutro, ostalo je cista navika, mozda bolje da nabavim spiner hahaha. Inace, znam dosta ovisnosti, makar to bio alkohol, evo prije par dana sam bio s ljudima koji rano ujutro potegnu za alkoholom, par dana kasnije, opet ih sretnem, opet ista prica. Da ne spominjem kladionice, bingo, tombole, poker aparate, koliko ljudi tu bace love. Samo nije mi nikad bilo jasno, koliko je zelja jaka recimo za nekim ovisnostima, da ljudi na nekim stvarima maksimalno stede da bi zadovoljili tu svoju zelju za jednom od tih ovisnosti.
I da cujemo? Kako ide nakon godine?
Max Allegri 300 💪💪💪

semcho
Postovi: 1477
Pridružen/a: 05 nov 2010, 18:54
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la semcho » 28 jun 2018, 18:03

Mig_Mig je napisao/la:
semcho je napisao/la:Ovisnost, duboka tema, recimo evo ja licno se "skidam" sa cigareta, prvi dan danas. Covjece, kad skontam i hiljadu puta mi je to proslo kroz glavu, samo nikad mi nije sinulo kao jucer, 4 km za cigare, a litar mlijeka je oko 1 km. Nidje veze. Kad sracunam koliko mjesecno dajem za cigare, da mi dimi ispred ociju, auto se osjeti, pepeo svuda, puna pepeljara, a da mi nesto pašu toliko i ne. Od cijele kutije recimo 3-4 cigare ono legnu fino uz kafu ili ujutro, ostalo je cista navika, mozda bolje da nabavim spiner hahaha. Inace, znam dosta ovisnosti, makar to bio alkohol, evo prije par dana sam bio s ljudima koji rano ujutro potegnu za alkoholom, par dana kasnije, opet ih sretnem, opet ista prica. Da ne spominjem kladionice, bingo, tombole, poker aparate, koliko ljudi tu bace love. Samo nije mi nikad bilo jasno, koliko je zelja jaka recimo za nekim ovisnostima, da ljudi na nekim stvarima maksimalno stede da bi zadovoljili tu svoju zelju za jednom od tih ovisnosti.
I da cujemo? Kako ide nakon godine?
Ma nikako, bilo je jedno vrijeme ono "jedna uz kafu" pa dvije, opet pusim, samo navika nista cejf...

Avatar
Lillard
Postovi: 26267
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Lillard » 30 jun 2018, 01:45

Captain4 je napisao/la:Ja sam ovisnik o Coca Coli, moram jednu mlatnuti za dan makar. Izdržao sam u januaru mjesec, ali sunce izašlo i šta ćeš ti tu. :hmmmmm: Ovisan sam i o sexu, ali evo postim tu cijeli život. :rol:
Monster, nekad sam znao mlatnut 20 u mjesecu :mrgreen:

Sad, hvala Bogu, jednog ili dva tu i tamo :mrgreen:
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Penaltiky » 30 jun 2018, 16:27

Čuj dvajs pića mjesečno ovisnost :mrgreen:
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Muameer
Postovi: 360
Pridružen/a: 21 dec 2018, 23:24
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Muameer » 27 avg 2020, 02:51

Ovisnost o pametnim mobitelima i Internetu,barem 4 sata " buljim" u ovo

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la leorey » 16 sep 2020, 14:37

Svak ko razvije bilo kakvu ovisnost bez marke u dzepu je budaletina nevidjena. Jedno je kad si recimo celebrity pa ti dostupan najbolji kokain, LSD i jos mozes pokera do mile volje.

A drugo je kad radis u kiosku a jedan šot heroina ti tipa 100KM normalno da ces razorit i sebe i sve oko sebe jer nemas ni da se prehranis kako treba.

Dakle budaletina bez mozga i takvi zasluzuju sve najgore sto im se desi u zivotu.
27.10.2020

Hasansas1978
Postovi: 396
Pridružen/a: 08 jan 2017, 23:20
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la Hasansas1978 » 13 okt 2020, 21:56

Drago mi je da je ostala ova trma i da sam je ponovo pronasao. Zaboravio sam na nju iskreno. Pisat cu ponovo na njoj. Imam toliko toga da vam pisem i ja sam licno primjer da nikada nije kasno.

Moram prvo da procitam sve vase komentare.

Avatar
delinjo
Postovi: 24109
Pridružen/a: 02 jun 2015, 15:42
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la delinjo » 21 nov 2020, 02:53

leorey je napisao/la:
16 sep 2020, 14:37
Svak ko razvije bilo kakvu ovisnost bez marke u dzepu je budaletina nevidjena. Jedno je kad si recimo celebrity pa ti dostupan najbolji kokain, LSD i jos mozes pokera do mile volje.

A drugo je kad radis u kiosku a jedan šot heroina ti tipa 100KM normalno da ces razorit i sebe i sve oko sebe jer nemas ni da se prehranis kako treba.

Dakle budaletina bez mozga i takvi zasluzuju sve najgore sto im se desi u zivotu.
ne seri,omakne se :mrgreen:
GO ROGER !!....peRFect !!!!
VOLIM ZELJEZNICAR!!

RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la leorey » 29 nov 2020, 17:07

delinjo je napisao/la:
21 nov 2020, 02:53
leorey je napisao/la:
16 sep 2020, 14:37
Svak ko razvije bilo kakvu ovisnost bez marke u dzepu je budaletina nevidjena. Jedno je kad si recimo celebrity pa ti dostupan najbolji kokain, LSD i jos mozes pokera do mile volje.

A drugo je kad radis u kiosku a jedan šot heroina ti tipa 100KM normalno da ces razorit i sebe i sve oko sebe jer nemas ni da se prehranis kako treba.

Dakle budaletina bez mozga i takvi zasluzuju sve najgore sto im se desi u zivotu.
ne seri,omakne se :mrgreen:
Pa omaknut se moze samo budalama koji nemaju pametnije stvari radit u zivotu, vecinom besposlicarima. :kafa:
27.10.2020

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Ovisnost - razne vrste ovisnosti

Post Postao/la SMR187 » 11 jan 2021, 00:10

Joj. Brat se utripovo da zivi u Corellijevom spotu
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.