U Paklu rata!

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
dinoo
Postovi: 4823
Pridružen/a: 31 okt 2011, 15:50
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la dinoo » 11 avg 2017, 11:36

UstanikSBII je napisao/la: Moram ti još reći da je ova zemlja posljednji dašak divlje Europe prilično surova kao da je zapela u srednjem vijeku, voli bih da mogu s ocem razmijeniti riječ o njegovim iskustvima, ali vjerujem da se nije puno promijenila. Na selu imaš osjećaj kao da još vladaju feudalni načini ustroja života, vjerski poglavari imaju veliku moć i narod ih gotovo bez pogovorno sluša čak više nego civilne vlasti.
Jel moguže da 70 (i više!) godina nismo odmakli od ove druge rečenice koju sam citirao :cry:

Ps. Pretpostavio sam na početku da će priča doći u Bosnu :D
Odlična priča, dovoljno brza ali i sa dovoljno detalja da možeš zamisliti većinu stvari kroz koje je lik prolazio.

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la FoSte95 » 11 avg 2017, 13:47

Kud nije šta više o Sarajevu rekao :( :(
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
UstanikSBII
Postovi: 2339
Pridružen/a: 04 apr 2017, 14:11
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la UstanikSBII » 11 avg 2017, 14:26

FoSte95 je napisao/la:Kud nije šta više o Sarajevu rekao :( :(
Ima jos ostace tu duze nego sto je mislio negdje do polovine 7 mjeseca bice samo polako ;)
DOĐOH VICE UGASIH!?!?!?

Zadnja klupa SS.ba liga!

Dulce et decorum est pro patria mori.

HKK Široki
Prvenstva: 10 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆
Kup 9 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

NK Široki Brijeg
Prvenstva 2 x 🏆🏆
Kup 3 x 🏆🏆🏆

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la FoSte95 » 11 avg 2017, 15:44

UstanikSBII je napisao/la:
FoSte95 je napisao/la:Kud nije šta više o Sarajevu rekao :( :(
Ima jos ostace tu duze nego sto je mislio negdje do polovine 7 mjeseca bice samo polako ;)
oo pa fino, biće još opisa dešavanja u gradu :mrgreen:
samo ti polako prevodi to, dođe ga ovo kao kakva serija, svaki dan nova epizoda haha :kafa:
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
UstanikSBII
Postovi: 2339
Pridružen/a: 04 apr 2017, 14:11
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la UstanikSBII » 11 avg 2017, 15:59

FoSte95 je napisao/la:
UstanikSBII je napisao/la:
FoSte95 je napisao/la:Kud nije šta više o Sarajevu rekao :( :(
Ima jos ostace tu duze nego sto je mislio negdje do polovine 7 mjeseca bice samo polako ;)
oo pa fino, biće još opisa dešavanja u gradu :mrgreen:
samo ti polako prevodi to, dođe ga ovo kao kakva serija, svaki dan nova epizoda haha :kafa:
I to dzabe haha pa imali ista bolje a bive vam tu svega ne moze u Bosni nista glatko haha
DOĐOH VICE UGASIH!?!?!?

Zadnja klupa SS.ba liga!

Dulce et decorum est pro patria mori.

HKK Široki
Prvenstva: 10 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆
Kup 9 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

NK Široki Brijeg
Prvenstva 2 x 🏆🏆
Kup 3 x 🏆🏆🏆

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la FoSte95 » 11 avg 2017, 16:48

UstanikSBII je napisao/la:I to dzabe haha pa imali ista bolje a bive vam tu svega ne moze u Bosni nista glatko haha
ne bi bilo loše i na filmsko platno prenijeti, da vratimo Sarajevo i BiH malo u filmsku žižu :rol:
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
UstanikSBII
Postovi: 2339
Pridružen/a: 04 apr 2017, 14:11
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la UstanikSBII » 11 avg 2017, 22:20

Nadam se da ću sutra stići objaviti jednu priču pošto sam ovih dana u stisci s vremenom. Ali evo čisto informativno da se moji fanovi :mrgreen: ne zabrinu ako me ne bude koji dan priča će nastaviti svojim tokom! ;) Budem li ovako prevodio ulomke čini mi se da će biti oko 50ak nastavaka :D
DOĐOH VICE UGASIH!?!?!?

Zadnja klupa SS.ba liga!

Dulce et decorum est pro patria mori.

HKK Široki
Prvenstva: 10 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆
Kup 9 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

NK Široki Brijeg
Prvenstva 2 x 🏆🏆
Kup 3 x 🏆🏆🏆

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 3092
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la Slatinash_7 » 12 avg 2017, 15:29

Ako ne spomene Waltera laze :D
inace super prica :)
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la FoSte95 » 12 avg 2017, 21:49

Slatinash_7 je napisao/la:Ako ne spomene Waltera laze :D
inace super prica :)
Hahaha da vidimo poklapaju li se radnje sa kultnim filmon :mrgreen:
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
Pasha
Moderator
Postovi: 6029
Pridružen/a: 17 jan 2009, 15:02
Lokacija: Jalija
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la Pasha » 12 avg 2017, 23:06

Stvarni Valter, do jula nije ozbiljnije djelovao po Sarajevu, a ubrzo po izbijanju ustanka je napustio grad i odlazi u okolinu Tuzle. U Sarajevo se vratio tek 1943.

Kad već volite historiju :mrgreen:
ništa mi neće ovaj dan pokvarit', nikakvi crnjaci i ružne stvari,
ništa mi neće ovaj dan pokvarit', ni umišljene ćurke, ni zli komentari!

Vraćamo ti staru slavu, ne damo te zaboravu!

Avatar
UstanikSBII
Postovi: 2339
Pridružen/a: 04 apr 2017, 14:11
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la UstanikSBII » 14 avg 2017, 13:18

VI. Uspostava vlasti

Po ulasku u Sarajevo i preuzimanju vlasti dobivamo upute da pomognemo što bržu uspostavu vlasti naročito u većim sredinama te na važnim prometnim komunikacijama. Sa napadom na Rusiju neće se žuriti te se moj boravak u Bosni produžava. Polako upoznajem grad i dobivam zadaću da sa par lokalnih Muslimana pomognem u formiraju mjesta za novačenje ljudi. Mogu reći da su me se domaći ljudi prilično dojmili, ali su dosta nepovjerljivi te veliko većinom priprosti ljudi bez velikog obrazovanja. Pošto je u Sarajevu islam većinska religija i vlada još neki privid “plemićkih odnosa“ (takav je njegov opis iako ne znam ovdje na što točno misli, možda na ustroj u društvu ). Vlasti hrvatske države imaju odlične odnose sa vjerskim vođama pa to pridonosi brzoj uspostavi kontrole nad gradom. Ljudima odgovora ozračje sigurnosti na javnim zgradama se vijore naše zastave kao i zastave nove hrvatske države. Grad pomalo djeluje zbunjeno ali ipak odlično funkcionira bez većih problema. Nekoliko noći provodim u šetnjama ulice su uske, ponekad i prašnjave, ali ipak odišu nekim posebnim duhom. Imate osjećaj kao da ste u davno zaboravljenom djelu Osmanskog carstva. Do tada nisam imao priliku susret se sa islamskom tradicijom i kulturom. Prvoga dana novačenja, (po karti koju mi pokazuje to bi danas bilo negdje oko područja stadiona Grbavica!) bio je veliki odaziv ljudi većim što zbog straha od srpskih odmetnika u istočnoj Bosni, što iz domoljubnih razloga. Hrvatska vojska je samo na našem mjestu u je upisano 631 dobrovoljac kojeg je o svom trošku odlučila opremiti komanda njemačke vojske koliko mi je poznato tog se dana regrutiralo preko 3 000 vojnika na širem području grada Sarajeva. Negdje pred kraj travnja čini mi se da je bio 22-23 datum, dobivamo informacije da grupe srpskih pobunjenika i navodnih komunista namjerno pale sela i ubijaju ljude u istočnoj Bosni kako bi izazvali nemire. Moram priznati da se meni osobno činilo da komunista na području Sarajeva uopće nama! Kao svoj argumente navodio sam priličnu konzervativnost naroda na tom području nesklona naglim promjenama! Isto tako dobar dio seoskih zajednica i dalje je funkcionirao u vidu nekog polu feudalnog odnosa, te im je komunizam kao ideja bio stran i neprihvatljiv! Dobivamo upute da krenemo prema manjem selu SI od Sarajeva zvanom Vučina! (Vuk ili Vučina u prijevodu na hrvatski kako on kaže, ali koliko iščitavam iz karte to bi odgovaralo mjestu Vučja Luka a ne Vuk ili Vučina) Dobili smo zadatak osiguranja šireg područja operativne zone Sarajevo u krugu od nekih 30-40km kako bi se život u samom gradu odvijao koliko toliko normalno! U misiju kreće oko 200 njemačkih vojnika i oko 800 pripadnika hrvatskih snaga mahom domaćih ljudi. Putem nas zaustavljaju često lokalni seljani koje traže oružje i zaštitu na što ih komanda upućuje da se jave nadležnim organima u Sarajevu kako bi pomogli u osiguranju pojedinih sela, te da vojska nije u mogućnosti čuvati svaki zaseoka. Nama na ruku idu nemiri koje rade srpski pobunjenici i navodni komunisti jer se domaće stanovništvo mahom za zaštitu obraća novim hrvatskim vlastima ili direktno Nijemcima. To kod domaćih ljudi stvara novu dozu povjerenja a odbojnost prema pobunjenicima što svakako pridonosi našem položaju u Bosni!


Od Sarajeva smo nekih 40km u smjeru SI dolazimo do manjeg naselja gdje su domaći ljudi na čelu sa nekim Ibrahimom zarobili 20ak pobunjenika a nekolicinu ubili u izravnim obračunima. Vlasti odlično koriste njegov primjer kao pokazatelj da rade na zaštiti stanovništva jer su prethodno oružjem opremili oko 30ak njegovih ljudi i rasporedili ih na čuvanje sela. Sastanku traje u jednoj kući, na njemu učestvuje spomenuti Ibrahim, jedna hrvatski časnik te predstavnik njemačkih snaga koliko se sjećam narednik Hans! (nije sigurna u njegovo ime) Izlaze nakon 45 min iz kuće te daju zapovijed da se 20ak pobunjenika strijelja, a po dogovoru njihovo oružje ostaje lokalnoj vojsci. Pošto je noć padala zarobljenici su utamničeni u jednu kuću i postavljene su straže. Oko 3:30 čuju se pucnjevi, napadnuti smo! Znam da sam brzo zgrabi pušku i izletio van. Vani na podu leži već jedan pripadnik hrvatskih snaga u kutu vidim i ranjenog njemačkog vojnika. Pucam bez razmišljanja u pravcu šume iz koje dolazi paljba po nama. Pobunjenici bježe kreće potjera za njima, pa rekao bih nekih 500 ljudi među kojima sam i ja. Unakrsna izmjena vatre na jakoj mjesečini zujanje metaka kroz gustu šumu i detonacije granta kao da sam se probudio u nekom snu. Mjesečina je zbilja jaka iako je šuma bila prilično gusta moglo se dobro vidjeti za to doba noći! Ispred sebe vidim čovjeka na nekih 40-50 te skupa sa svojom 2 kolega pucamo u njegovu smjeru! On pada na mjestu, razmjenjuju se pucnjevi s obje strane ušli smo u šumu do nekih 300-400 metara kako bi natjerali pobunjenike u bijeg. Dalje ne idemo zbog mogućnosti da upadnemo u klopku a i teren je težak i nije nam poznat! Borbe su trajale sat i 30 minuta. Dolazim do čovjeka prema kojem sam pucao prije nekih 20ak minuta, nepomičan mrtva leži na tlu u lokvi krvi! Kasnih sam se godina pitao d ali je to moje prvo ubojstvo ljudskog bića? Ta me misao dugo progonila nakon rata, ali u ratu jednostavno Dario nemaš kad da razmišljaš, ako ti ne ubiješ njega on tebe sigurno hoće! Takva je vražja igra moj Dario! U selo se vraćamo oko 5h već se prve zrake sunca probijaju do nas. Ibrahimove jedince su već po odbijanju napada skupa sa ostatkom hrvatskih snaga ubile sve zarobljenike. Mi smo imali gubitke od 5 hrvatski mrtvih vojnika i 3 ranjenih te 2 ranjena njemačka vojnika! U šumi je poginulo 9 ustanika a 3 su bila ranjena te odmah na licu mjesta likvidirana! Pred nama je bio još jedna naporan dan koji nije dobro počeo!
DOĐOH VICE UGASIH!?!?!?

Zadnja klupa SS.ba liga!

Dulce et decorum est pro patria mori.

HKK Široki
Prvenstva: 10 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆
Kup 9 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

NK Široki Brijeg
Prvenstva 2 x 🏆🏆
Kup 3 x 🏆🏆🏆

Mig_Mig
Član IO SS.ba lige
Postovi: 12645
Pridružen/a: 03 okt 2008, 12:29
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la Mig_Mig » 14 avg 2017, 15:59

:thumbup: :clap:
Max Allegri 300 💪💪💪

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la FoSte95 » 14 avg 2017, 17:03

da si pametan bio pa švercat robu iz Austrije u bosnu :kafa:
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
dinoo
Postovi: 4823
Pridružen/a: 31 okt 2011, 15:50
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la dinoo » 15 avg 2017, 09:50

Jesi li planirao stavljati slike tih karti i drugih zanimljivih detalja?

Priča odlična,samo nastavi :)

Avatar
UstanikSBII
Postovi: 2339
Pridružen/a: 04 apr 2017, 14:11
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la UstanikSBII » 15 avg 2017, 10:42

dinoo je napisao/la:Jesi li planirao stavljati slike tih karti i drugih zanimljivih detalja?

Priča odlična,samo nastavi :)
Ipak to su osobne stvari i moram kontaktirati svog prijatelja da li je on za to! Što se mene tiče može, ali evo čekam njegvu suglasnost jel bi se tako u potpunosti razotkrio identitet osobe što svakako ne želim bez odobrenja njegove obitelji. Zato sam neka imena ljudi namjerno krivo napisao, a što se tiče njegovog imena on je još za života reako da nema problema da pored svega što kaže stoje svi njegovi osobni podaci! Pa evo to vam još ne mogu obećati ali ako ne dobijem dopuštenje za orginale možda ja napravim koju skicu i izsotavim nešto sitno a učinim priču time još boljom vidjeću sve kako se bude razvijalo. Novi nastavak može te očekivati na kioscima već sutra po pristupačnih 1,99KM! :mrgreen:
DOĐOH VICE UGASIH!?!?!?

Zadnja klupa SS.ba liga!

Dulce et decorum est pro patria mori.

HKK Široki
Prvenstva: 10 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆
Kup 9 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

NK Široki Brijeg
Prvenstva 2 x 🏆🏆
Kup 3 x 🏆🏆🏆

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la FoSte95 » 15 avg 2017, 10:47

UstanikSBII je napisao/la:
dinoo je napisao/la:Jesi li planirao stavljati slike tih karti i drugih zanimljivih detalja?

Priča odlična,samo nastavi :)
Ipak to su osobne stvari i moram kontaktirati svog prijatelja da li je on za to! Što se mene tiče može, ali evo čekam njegvu suglasnost jel bi se tako u potpunosti razotkrio identitet osobe što svakako ne želim bez odobrenja njegove obitelji. Zato sam neka imena ljudi namjerno krivo napisao, a što se tiče njegovog imena on je još za života reako da nema problema da pored svega što kaže stoje svi njegovi osobni podaci! Pa evo to vam još ne mogu obećati ali ako ne dobijem dopuštenje za orginale možda ja napravim koju skicu i izsotavim nešto sitno a učinim priču time još boljom vidjeću sve kako se bude razvijalo. Novi nastavak može te očekivati na kioscima već sutra po pristupačnih 1,99KM! :mrgreen:
haha ovo bio kao ono probni period, sada ide plaćanje :kafa: :mrgreen:
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
UstanikSBII
Postovi: 2339
Pridružen/a: 04 apr 2017, 14:11
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la UstanikSBII » 15 avg 2017, 10:53

FoSte95 je napisao/la:
UstanikSBII je napisao/la:
dinoo je napisao/la:Jesi li planirao stavljati slike tih karti i drugih zanimljivih detalja?

Priča odlična,samo nastavi :)
Ipak to su osobne stvari i moram kontaktirati svog prijatelja da li je on za to! Što se mene tiče može, ali evo čekam njegvu suglasnost jel bi se tako u potpunosti razotkrio identitet osobe što svakako ne želim bez odobrenja njegove obitelji. Zato sam neka imena ljudi namjerno krivo napisao, a što se tiče njegovog imena on je još za života reako da nema problema da pored svega što kaže stoje svi njegovi osobni podaci! Pa evo to vam još ne mogu obećati ali ako ne dobijem dopuštenje za orginale možda ja napravim koju skicu i izsotavim nešto sitno a učinim priču time još boljom vidjeću sve kako se bude razvijalo. Novi nastavak može te očekivati na kioscima već sutra po pristupačnih 1,99KM! :mrgreen:
haha ovo bio kao ono probni period, sada ide plaćanje :kafa: :mrgreen:
Na kraju kad snime po ovom film i sitnim slovima napišu hvala Ustaniku i portalu ss.ba! :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
DOĐOH VICE UGASIH!?!?!?

Zadnja klupa SS.ba liga!

Dulce et decorum est pro patria mori.

HKK Široki
Prvenstva: 10 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆
Kup 9 x 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

NK Široki Brijeg
Prvenstva 2 x 🏆🏆
Kup 3 x 🏆🏆🏆

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la FoSte95 » 15 avg 2017, 11:16

već vidim naslov - bh. kandidat za Oskara :bih: :kafa:
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
dinoo
Postovi: 4823
Pridružen/a: 31 okt 2011, 15:50
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la dinoo » 15 avg 2017, 11:36

Ovo je definitivno materijal za knjigu, film bi došao sam po sebi, nakon uspješne knjige ;)

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: U Paklu rata!

Post Postao/la FoSte95 » 18 avg 2017, 08:51

trial period prošao :mrgreen: :kafa:
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 6 gostiju.