Kolumne Monolog (ili možda dijalog)

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
kobe24
Postovi: 6536
Pridružen/a: 14 jun 2010, 21:43
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la kobe24 » 14 okt 2011, 20:47

Claus je napisao/la:Veličanstveno!

Mislim da je ovo skladan termin za @Monologovu posljednju kolumnu. Jako lijepo napisano, metaforički uredno sročeno, a gramatika i pravopis pefektni (treba li raspravljati na tu temu?). :mrgreen:

Očekujem još friških tekstova, i to poslije dvoboja Davida i Golijata (ili eventualnog baraža).
:lol: :lol: :lol:
Ti suti! Legenda te provalio, i, prema tome... :D :D
A sto se tice kolumne, stvarno si je odlicno napisao. Sa zadovoljstvom sam je procitao par puta, to malo ko zavrijedi! ;)
"Ja samo želim da učinim dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam."

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 14 okt 2011, 21:32

Hvala svima.

@Kobe,
Vjeruj mi kad ti kažem da ne stojim iza nicka @Claus. Pusti ti @Legendu, nema pametnijeg posla pa traži kojekakve teorije zavjere na ovom forumu. :mrgreen: Uostalom, to mogu dokazati, nije nikakav problem. :D
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
legenda reala
Postovi: 33800
Pridružen/a: 30 jun 2010, 00:53
Lokacija: Gorazde
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la legenda reala » 14 okt 2011, 21:53

Monolog je napisao/la:Hvala svima.

@Kobe,
Vjeruj mi kad ti kažem da ne stojim iza nicka @Claus. Pusti ti @Legendu, nema pametnijeg posla pa traži kojekakve teorije zavjere na ovom forumu. :mrgreen: Uostalom, to mogu dokazati, nije nikakav problem. :D
Nemoj ti meni ništa dokazivati ,znam ja da si ovo ti :mrgreen:
Nego nešto bitnije nisi mi odgovrio na pitanje gore iznad ;)
Španski bijeli vuk, neprevaziđeni El Matador. Anđeo Madrida. Šef lob udaraca. Njegovo istinsko kraljevsko visočanstvo. Raul Gonzalez Blanco.

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 14 okt 2011, 21:59

legenda reala je napisao/la:Nego nešto bitnije nisi mi odgovrio na pitanje gore iznad
Ma standardno za nas freelancere. Oko 5 stoja. Nije neka para, a čovjeku lijepo. :mrgreen:
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
kobe24
Postovi: 6536
Pridružen/a: 14 jun 2010, 21:43
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la kobe24 » 15 okt 2011, 11:20

Monolog je napisao/la:Hvala svima.

@Kobe,
Vjeruj mi kad ti kažem da ne stojim iza nicka @Claus. Pusti ti @Legendu, nema pametnijeg posla pa traži kojekakve teorije zavjere na ovom forumu. :mrgreen: Uostalom, to mogu dokazati, nije nikakav problem. :D
Eto, ti nisi doticni gospodin @Claus. Ali, stvarno, slican stil pisanja imate (da ne kazem potpuno identican, bilo bi glupo, obzirom da nisu u pitanju iste licnosti, zar ne?!). Obojica ste perfekcioniste kada je u pitanju gramatika i pravopis. I obojica, kada je potrebno djelovati kriticki, tako djelujete, a kada je potrebno biti stilski i knjizevno dotjeran, to, takodjer, odlicno prezentujete (ti uglavno preko ovih kolumni, a on na neki drugi nacin). Od ovog momenta vjerujem da @Claus nije @Monolog, ali cu ipak @Legendinu teoriju/zavjeru drzati negdje u podsvijesti, s rezervom. Mozda je on ipak upravu, ko zna?! :D
"Ja samo želim da učinim dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam."

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Claus » 16 okt 2011, 18:50

@kobe24: Prije svega, laskaju pohvale na osnovu mojih komentara, zahvaljujem se, al' ja i @Monolog nismo ista ličnost. :mrgreen:

Vjerujem da imamo (dosta) sličnosti, stil pisanja, gramatika i pravopis, stajališta... no sve to možemo zanemariti kada govorimo o tome da je ovo fake profil (što naravno nije istina). ;) Zezanje mi stvarno ne smeta, ali govorim ovo da se ne bi od strane drugih pogrešno protumačilo. Znaš i sam da ima svakakvih forumaša. :lol:

madridist
Postovi: 10857
Pridružen/a: 13 jul 2011, 13:58
Lokacija: terra
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la madridist » 16 okt 2011, 19:26

čestitam majstore ,da imamo takvih ljudi u školama djeca bi možda nešto i naučila,čestitam na kolumnama samo naprijed
“We are all born ignorant, but one must work hard to remain stupid.”
Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales
Don Alfredo Di Stefano

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la DANTES » 17 okt 2011, 00:23

Ako smijem dodati:
''U trenu kad je bitka bila na vrhuncu i kad je grmilo i sijevalo na sve strane, kad je nada ispunila nasa srca i kad je pobjeda bila na dohvatu, tad se umjesase Posmatraci, drevni carobnjaci u crnom. Zahvaljujuci svojim mocima mracni carobnjak sa ostrva i njegov gospodar carobnjak prvog reda uz pomoc ljigavog i nasiroko poznatog placenika Samira od Dolara ukradose pobjedu.Opet.Iako niko ne pobjedi,poruka je poslana: Cuvaj se Evropo, dolaze osvajaci, nisu jahaci zmajeva, ONI JESU ZMAJEVI!
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
VanBasten
Moderator
Postovi: 6792
Pridružen/a: 27 nov 2008, 13:00
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la VanBasten » 17 okt 2011, 00:29

Tata Dabre, ispričaj nam još jednu priču :D
glupost za hrabre je sebičan lijek

Dis tajm nekst jer, vil'bi čempions of Jurop

Avatar
LBJ MVP
Postovi: 15602
Pridružen/a: 10 jan 2010, 21:52
Lokacija: Casterly Rock
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la LBJ MVP » 17 okt 2011, 00:35

VanBasten je napisao/la:Tata Dabre, ispričaj nam još jednu priču :D
Sljedeću nek pred baraž objavi :D (samo da nas i tada ne urekne :mrgreen: )
Ovo treba u čitanke 8-) Inače volim reći da ništa nije savršeno,ali ovo je ako ništa jako blizu savršenstva ;)
Michael Owen: "Before I went there, Jamie Carragher said to me: “Oh, you’ll never get a game, Ronaldo will be playing and Raul will be playing, My answer was simple: “But it’s Real Madrid”.

Avatar
VanBasten
Moderator
Postovi: 6792
Pridružen/a: 27 nov 2008, 13:00
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la VanBasten » 17 okt 2011, 00:36

LBJ MVP je napisao/la:
VanBasten je napisao/la:Tata Dabre, ispričaj nam još jednu priču :D
Sljedeću nek pred baraž objavi :D (samo da nas i tada ne urekne :mrgreen: )
Ovo treba u čitanke 8-) Inače volim reći da ništa nije savršeno,ali ovo je ako ništa jako blizu savršenstva ;)
Za pravnika, više nego odlično. :mrgreen:
glupost za hrabre je sebičan lijek

Dis tajm nekst jer, vil'bi čempions of Jurop

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 14 nov 2011, 16:06

Šta nakon utorka?

Sutra je 234. dan "D" za našu fudbalsku reprezentaciju. Mah, za cjelokupno stanovništvo napaćene, a tako dobre države, najdraže nam Bosne i Hercegovine. Da, nakon svih tih istorijskih utakmica koje nam nisu u lijepom sjećanju (Danska, Srbija, Portugal, Francuska), može li peta biti sretna? Možemo li tek iz petog pokušaja ugledati svjetla velike fudbalske pozornice zvane Euro? Ili ćemo i ovaj put biti samo posmatrači? Zlobnici bi rekli da smo na to i navikli. Hm, zato i jesu zlobnici, zar ne? No, nekad se mora preći i posljednja prepreka. Tja, pa postoji prvi put za sve. Apsolutno za sve. Kako u sportu, tako i u životu općenito. Postoji prva ljubav (ne kaže se zabadava "prva ljubav zaborava nema"), prva pričest, prvi poljubac...

Teško je biti objektivan, te skriti osjećaje kada je u pitanju neko koga voliš. A, vjerujem da svi mi ovdje volimo Bosnu i Hercegovinu. Kako i ne bismo? Nebitno što su pojedinci morali istu napustiti i otići trbuhom za kruhom, što nam sudbinu kroje osobe koje su nekompetentne i koje samo gledaju vlastiti džep i interes, što ne znamo kako će naša budućnost izgledati. Da, možda smiješno zvuči, no to je nebitno. To ne umanjuje ljubav koju osjećamo prema našoj Bosni. Jesam li u pravu? Nemamo rezervnu državu. Barem ja nemam. Vi? Nije to dio koji se zamijeni prilikom prvog kvara. Mijenjate li svoju ljubav nakon prve svađe? Negativan odgovor, zar ne?! Ista stvar je sa reprezentacijom. Svi dosadašnji neuspjesi (namjerno ne stavih navodne znakove) nisu ubili ljubav koju zasadiše naši preci. Prava, čista, bezuslovna ljubav. Ljubav prema domovini. Ahhh...Hm, kada se počne pričati o Bosni, ne mogu a da se ne sjetim Mehmedalije Mak Dizdara i "Zapisa o zemlji". Ma znate ono "Bosna, da prostiš, jedna zemlja imade. I posna i bosa da prostiš, i hladna i gladna, i k tomu još, da prostiš, prkosna od sna." (dobro, vjerovatno ljepše izgleda u izvornoj verziji, al' vjerujem da ni ovo nije za baciti)

Otiđoh predaleko, znam. :( No, tako to obično biva kada te obuzmu emocije. Ne možemo si pomoći. To je u našoj naravi.

Šta možemo očekivati sutra? Šta nakon sutra? Šta nakon pobjede? Šta ćemo u slučaju još jednog neuspjeha? Šta ćemo reći našim momcima koji će biti glavni akteri ove utakmice? Hoćemo li ih slaviti u oba slučaja? Ili ćemo se, pak, okrenuti onome što najbolje radimo - kuđenju? Hoćemo li ugledati svjetlo na stadionu Svjetlosti ili će nas ponovo prekriti mrkli mrak? Hoćemo li imati novu sliku u našim rječnicima pored pojma "ponos"? Hoćemo li sami kreirati novu definiciju istog? Da l' ćemo nakon sutra živjeti famoznu bosansku bajku? Da l' ćemo sutra saznati rasplet iste i hoće li nam se isti uopće dopasti? Hoćemo li disati kao jedno i nakon tih 90+ minuta?


Znam odgovore na određena pitanja, no na glavno ne znam. A taj odgovor će nam ponuditi Safet Sušić i njegovih 11 heroja, u to sam ubijeđen. Iza tog odgovora se kriju i odgovori na još neka pitanja. Ta pitanja ne postavih, al' učiniću to drage volje nakon sutrašnjeg prolaza i ovjeravanja vize za Poljsku i Ukrajinu.

slika ili
slika
Zadnja izmjena: Monolog, dana/u 15 nov 2011, 08:52, ukupno mijenjano 1 put.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
legenda reala
Postovi: 33800
Pridružen/a: 30 jun 2010, 00:53
Lokacija: Gorazde
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la legenda reala » 14 nov 2011, 16:15

Fino ,fino ,samo da nisi malo previše samouvjeren ,nemoj se poslije razočarati ;)

PS Dobar ti avatar :P

Odo sad ovu spilerfuhrerovu pročitati ,pa da ocjenim čija je bolja ;)

Pa tu ste ,ovaj piše sa ekonomskog stajališta ,a ti književničkog :mrgreen:

jel i ovaj put pet stoja :P :?:
Španski bijeli vuk, neprevaziđeni El Matador. Anđeo Madrida. Šef lob udaraca. Njegovo istinsko kraljevsko visočanstvo. Raul Gonzalez Blanco.

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 14 nov 2011, 16:22

Ova je iz duše, nije na prodaju. :mrgreen:
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
bambina
Postovi: 1319
Pridružen/a: 06 dec 2009, 18:14
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la bambina » 14 nov 2011, 19:02

Svaka čast lijepo,jasno ,kakvih nebuloza i gluposti možeš pročitat na portalima,vidi se da su emocije tu i realnost .
Bravo,čestitam ;)

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la DANTES » 14 nov 2011, 22:44

prošla je bila bolja...... :D
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la spielführer_21 » 14 nov 2011, 23:13

legenda reala je napisao/la: Odo sad ovu spilerfuhrerovu pročitati ,pa da ocjenim čija je bolja ;)
Čuj, čija je bolja.. Za curice koje vole patetiku je bolja od ovog Tuzlaka :mrgreen: Šalim se, teško je bilo šta napisati pred ovakav događaj, nije to utakmica, to je događaj. Mnogo lakše će biti pisati nakon utorka...
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
LBJ MVP
Postovi: 15602
Pridružen/a: 10 jan 2010, 21:52
Lokacija: Casterly Rock
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la LBJ MVP » 14 nov 2011, 23:31

Za par godina ću biti ko ti,ateista,alkoholičar(i sad jesam,ali ne toliki),pisaću ovako nešto po forumima i biću moderator na forumu,ako mi se posreći :lol:
Hajd da i ja pročitam ovu od mog kolege iz ekipe,možda bolje piše nego što pogađa rezultate :P :mrgreen:
Michael Owen: "Before I went there, Jamie Carragher said to me: “Oh, you’ll never get a game, Ronaldo will be playing and Raul will be playing, My answer was simple: “But it’s Real Madrid”.

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 24 dec 2011, 16:57

Napusti nas 2011. godina

Zar je moguće da je tako brzo protekla ova godina?! Ne stigoh uraditi mnoge stvari koje zacrtah, a 2012. već krupnim koracima dolazi. Uh. Jbt, kao da se jučer pričalo o Džekovom potpisu za City, o Torresovom mega transferu u Chelsea, te precijenjenosti Carolla. Ne znam za vas, al' ovo su vijesti koje i nisu toliko stare. Da vidimo šta smo to imali priliku gledati u ovih nepunih 365 dana 2011. godine.

Dakako, ne možemo a da ne počnemo sa fudbalom. Tja, pa zar ćemo pričati o politici? O zemljotresima? Poplavama? Ne, moramo krenuti sa fudbalom. Kao svaki navijač BiH, i ja na kraju doživih veliko razočarenje. Dobro, možda to na tabeli i na FIFA-inoj rang listi i ne izgleda loše, al' ne mogu pobjeći od iščekivanja moje reprezentacije na nekom velikom takmičenju. Dođavola sa baražom, sa Francuskom u konopcima i sličnim stvarima. Hoću Zmajeve da gledam kako hrabrom i požrtvovnom igrom pokušavaju pokoriti Evropu/Svijet. Hoću, al' malo morgen. Ni pod komandnom palicom Safeta Sušića se nismo uspjeli plasirati na prvenstvo Evrope. Dok će jedni napadati Safeta i govoriti kako nije dovoljno dobar, drugi će, pak, braneći lik i djelo našeg selektora, krivicu svaliti na fudbalere. Istina je negdje između, kao i obično. Pojedini fudbaleri su podlegli pritisku, neki nisu bili u stanju uloviti formu, al' je i Safet Sušić imao nekoliko čudnih odluka koje su nas koštale direktnog plasmana na predstojeće evropsko prvenstvo. Moglo je gore, al' moglo je i bolje. Blamažu kontra Portugala ne moramo ni spominjati. Ok, igrali smo protiv ponajboljih krila svijeta, al' valjda i mi posjedujemo neku snagu. Valjda i mi znamo igrati lopte. Odgovore dobismo u 180 minuta patnje, nerviranja, bezidejnosti. Kako drugačije okarakterisati igru u tom dvomeču? Gol iz nedozvoljene pozicije i jedanaesterca i to je to. Zar je to naš maksimum? Dobro, možda ovo sada govori navijač iz mene, a ne objektivni posmatrač cijenjene vještine zvane fudbal, no sasvim je sigurno da smo mogli i morali pružiti mnogo veći otpor Portugalcima. Morali smo, no nismo to bili u stanju učiniti. Na kraju moradosmo pružiti ruku mnogo boljim Portugalcima i ponovo se zadovoljiti tom drvenom nagradom. Eeeee. Nego, jesam li rekao da smo odlično odigrali dvomeč kontra Bjelorusije? Nisam. Eh, sada to govorim. Šest bodova protiv neugodnog protivnika nas je, možemo slobodno reći i dovelo u tu situaciju. O pariškoj nesreći ne bih trošio riječi. Stvarno je šteta što nismo bili dovoljno čvrsti i mentalno jaki te tako mnogo jačoj reprezentaciji pokloniti baraž kroz koji bi se laktali ne bi li ugledali ukrajinsko-poljska svjetla. Ne možemo govoriti o našoj reprezentaciji, a da ne spominjemo previranja u i oko fudbalskog saveza. Stvarno smo maheri po tom pitanju. Mislim da bismo mogli dobro zaraditi snimajući sportske sapunice. Sva sreća pa postoje kompetentni ljudi; ljudi koji žive i vole fudbal, te kojih nije briga koliko cifri će leći na lični račun u nekoj od evropskih banaka. Kapa dolje njima. Kapa dolje. Što se tiče klupskog fudbala, niko od naših predstavnika se nije domogao grupne faze nekog takmičenja (Liga Prvaka i Liga Evrope). Dobro, to i nije neko iznenađenje, jer, ruku na srce, kako očekivati neki zapažen rezultat kada o našem sportu niko i ne vodi računa. Borac, Željezničar, Sarajevo su ipak mnogo siromašniji od skoro svih klubova, te je svaki gol, bod, a o pobjedi da ne pričam, dragocjen. Izraelci i Česi su bili preveliki zalogaj za naše predstavnike. Dobro, uvijek je tu sljedeća godina; godina u kojoj će neko od naših klubova pokušati napraviti nešto više. Pokušati iii...
Što se tiče osvajača lige prvaka, vjerujem da je tu slavila ipak najbolja ekipa. Barcelona je u ovoj kalendarskoj godini pokazala snagu osvojivši i špansko prvenstvo, španski super kup, super kup Evrope, te svjetsko klupsko prvenstvo. :shock: Impresivno, nema šta. Realu su prepustili samo španski kup. Messi, Xavi, Iniesta pokazuju da su sa razlogom strah i trepet ostalim klubovima. Ponekad se pitam ima li tome kraja. Odgovora još uvijek nema. Treba pohvaliti i portugalskog prvaka Porta koji je osvojio evropsku ligu pobijedivši u finalu još jednog portugalskog predstavnika Bragu. U Engleskoj je i dalje United gazda (uspjeli su prestići Liverpool po broju trofeja), u Francuskoj svake godine neki nefavorit pokaže svoju snagu (Lille), u Italiji je Milan pokazao da još nije za baciti, a Dortmund dokaza svijetu kako je moguće pobijediti Bayern. Dinamo i dalje dominira Hrvatskom, Partizan Srbijom. Ništa novo, rekli bismo.

Košarkaši su, za razliku od fudbalera, ipak igrali evropsko prvenstvo. Mada, s obzirom kako su prošli kvalifikacije, sigurno da nisu zaslužili naći se u ovom društvu. Nisu ni Talijani, jer ni oni ne bi otišli u Litvaniju da nije čudne odluke FIBA-e o proširenju prvenstva. Jbg, tako i mi odosmo tamo u nadi da ćemo skinuti skalp nekom velikanu. Pale su Hrvatska i Crna Gora, al' nas je velesila Finska toliko uništila da je to za ne povjerovati. Poraz protiv Grčke je unaprijed upisan, dok je najveće iznenađenje prvenstva (Makedonija), pokazala da je timska igra nešto na čemu bismo trebali i morali raditi. Ako se neko pita, Španija je osvojila ovo prvenstvo. A kako i ne bi? Jednostavno, odlično su popunjeni na svakoj mogućoj poziciji. Francuzi su se morali zadovoljiti evropskim srebrom, a Rusi bronzom. Navarro je MVP prvenstva zahvaljujući bombama koje su (skoro) uvijek završavale u protivničkom košu.
U najjačoj svjetskoj ligi je Dallas predvođen Nowitzkim (vjerovatno najboljim evropskim košarkašem svih vremena) uzeo naslov. Bilo je vrijeme da Nijemac osvoji prsten. Stvarno bi bila šteta da jedna takva karijera bude završena bez naslova prvaka u najjačoj ligi svijeta. No, sa Kiddom, Marionom, Chandlerom i Terryjem se potrudio da to ne bude slučaj. Izdajnik James je i pored toga što je otišao u Miami kod Wadea, ipak ostao bez prstena. Možda ove godine bude imao više sreće. Ne treba zaboraviti ni povratnike u sami vrh (Chicago Bullse) koji su predvođeni mvp-om lige, Derrickom Roseom pokazali koliko mogu. Ipak, Miami je za njih bio prejak i uništio ih u konferencijskom finalu. O lock-outu ne bih trošio riječi. Mada, malo je nedostajalo da zadnja ovogodišnja utakmica bude upravo to finale između Dallasa i Miamija. Sreća pa je dogovor pao, te možemo i dalje uživati u najjačoj svjetskoj ligi.
Glede Evrope, Panathinaikos je sasvim zasluženo uzeo naslov u Euroligi. Jbg, kada neko u četvrtfinalu izbaci prvog favorita, onda je to dovoljan argument. Maccabi se morao zadovoljiti "samo" finalom, dok je Montepaschi uzeo treće mjesto pobijedivši madridskog Reala.
Široki je pokazao da je najbolja bh. ekipa i to bez premca. Vjerujem da se to neće promijeniti u skorijoj budućnosti. A i kako bi? Ljudi pokazuju da su najzdravija okolina što se tiče ulaganja u ovaj sport. Bravo zbog toga. No, dakako da moram spomenuti i tužnu stranu ovog sporta. Sloboda Dita je ubijena. Mi smo ubice. Svaki stanovnik grada Tuzle je zabio nož u srce ovom klubu. Dobro, Vujovićev ubod je bio najbolniji, al' ne smijemo zaboraviti ni ona naša bockanja. Jednostavno, ne smijemo.

Godinu za pamćenje je imao Novak Đoković. Rijetko ko je očekivao onakvu dominaciju svjetskog broja jedan. Dobro, kada je to sve krenulo, on i nije bio broj jedan. Sada? Sada to jeste i momak je to apsolutno zaslužio. Pao je veliki Nadal; pao je i najveći Roger, no udzigao se Novak. Osvojio je 3/4 GS-a i tako pokazao da ga ne možemo smatrati one hit wonderom. Ne možemo. Nizao je rekord za rekordom, Nadala je bukvalno tjerao da počne skupljati tacne, a ostali su se pitali ima li kraja toj seriji. Ima. Povreda je jača. Ostaje nada da će Nole sljedeće godine biti zdrav, pa da opet gledamo okršaje kontra Rafe, Rogera, Murraya i Del Potra. Nadal se morao zadovoljiti samo RG-om i Davis Cupom, a Roger je odradio godinu bez GS-a.
Što se tiče naših tenisera, moramo spomenuti Davis Cup reprezentaciju naše zemlje. Dobismo Maroko 3:2, istim rezultatom Estoniju u Tuzli, a onda nam presudi Danska. Hm, ostaje nam da vidimo mogu li Amer Delić i momci sljedeće godine biti još bolji. Turska je naš naredni protivnik u febreuaru mjesecu.

Rukometnu godinu je obilježila sarajevska Bosna. Uspjela je doći do 1/16 finala Lige Prvaka. Uspjeh je mnogo veći kada u obzir uzmemo ono što nas uvijek koči - finansije (nedostatak istih). Stvarno je hvale vrijedan podatak da ekipa kojoj je godišnji proračun jednak plati Ikera Romera, bude u poodmakloj fazi ovog takmičenja. No, dalje nije moglo. Ni pod tačkom razno. A, pred kraj godine se susrećemo sa stvarima koje nikako ne bismo trebali spominjati. Politika, nedostatak novca, raznorazne malverzacije. Bosna još nije doživjela Ditinu sudbinu, te se iskreno nadam da to neće ni biti slučaj. Pomolite se. Tu istu Ligu Prvaka je osvojila Barcelona za koju brani Šarić. I to naglasak na brani. Momak je sigurno ponajbolji golman, a to iz utakmice u utakmicu pokazuje. Reprezentaciju nećemo spominjati. Rađa bi trebao biti krivično gonjen zbog onoga što je uradio. Ustvari, zbog onoga što nije uradio. Ustvari, zbog toga što postoji. Zar je moguće da izgledamo poput amatera? Moguće je, dame i gospodo. Itekako moguće.

Bolt nije osvojio svjetsko zlato u trci na 100 metara :!: Diskvalifikovan je zbog pogrešnog starta, a to je iskoristio njegov sunarodnjak Blake i tako se domogao svjetskog zlata. Al' Usain je dominirao u trci na 200 metara i tu se okitio svjetskim zlatom. Veliki šaljivdžija je pokazao da je ono bio samo pad koncentracije. Što se tiče Blanke Vlašić, morala se zadovoljiti svjetskim srebrom (2.03), te čestitati Chicerovoj na osvojenom prvom mjestu. Šteta za našu komšinicu, no sasvim sam siguran da će ona opet biti tamo gdje pripada - na samom vrhu. Na svjetskom prvenstvu u Koreji su SAD bile najuspješnija nacija sa 25 osvojenih medalja. Kapa dolje.

No, zato Hrvatska ima Ivicu Kostelića. Prvi Hrvat koji je sezonu završio kao ukupni pobjednik svjetskog kupa sa 400 bodova ispred prvog pratioca Didier Cuchea. Osvojio je mali kristalni globus u slalomu i kombinaciji, što je hvale vrijedan podatak. Bravo Ivice. Bravo. Guay, Ligetty, Grange, Svindal i Innerhofer su se okitili zlatnim medaljama na SP-u. U ženskom skijanju je bilo napetije, a Maria Rieshc je osvojila veliki kristalni globus sa samo 3 boda prednosti ispred ponajbolje skijašice Lindsey Vonn. Interesantno je to da nijedna od njih nije osvojila nijednu zlatnu medalju na svjetskom prvenstvu održanom u februaru 2011. godine. Tu su Austrijanke (Goergl, Schild, Fenninger) pokupile kajmak, a samo se još Tina Maze može pohvaliti svjetskim zlatom (veleslalom).

Wladimir Klitschko i David Haye se mogu pohvaliti jednom od najdosadnijih borbi kada je boks u pitanju. Vjerujem da su i najveći ljubitelji ove plemenite vještine zaspali prilikom borbe dvaju divova. Ukrajinac je bio manje loš i na kraju odbranio naslov. Nek mu bude.
No, BiH se može i mora pohvaliti svojim Felixom Sturmom. Svojim? Mah, nebitno. Svojim Adnanom Ćatićem. Ovako je bolje, zar ne? Naime, uspio je odbraniti titulu u posljednjem meču kontra Murraya. Imamo se čime dičiti. Imamo.

Završiću posljednju ovogodišnju kolumnu sa Formulom 1. Sebastian Vettel je bio nepobjediv. Jednostavno, pokazao je klasu. Iako mnogi i dalje sumnjaju u njegov vozački kvalitet, on ne posustaje. Dobro, može se reći da Red Bull ima najjači bolid, al' Nijemac zaslužuje svaku pohvalu. Jer, mogao bi i Webber dominirati prvenstvom s obzirom da je njegov timski kolega. Mogao bi, al' to ne čini. Dakle, ne možemo samo reći kako je to zbog bolida. Vettel posjeduje znanje i to je to. No, sasvim sigurno da možemo reći kako je Ferrari najveće razočarenje. Lutali su tokom cijele sezone i veoma rano ispali iz trke za konačnog pobjednika u konkurenciji konstruktora. Alonso je donekle vukao Ferrari, no ni on nije čudotvorac. Ne možemo izostaviti ni vozaće McLarena (Buttona i Hamiltona), jer su i oni imali veliki udio ove sezone. No, sve što su na kraju mogli učiniti je pružiti ruku najboljem vozaču posljednje 2 sezone - Nijemcu. Ništa, očekuje nas sigurno još jedna odlična sezona naredne godine.

Garry Speed, Marco Simoncelli, Socrates, Joe Frazier - počivajte u miru.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Claus » 24 dec 2011, 20:02

Bijaše mi dosadno pa pročitah kolumnu, i to od početka do kraja. Obuhvaćeno je sve, što je možda i najvažnije, a većina stvari je objektivno napisana (nema razloga protiviti se bilo čemu). Mogao si dodati i svoje mišljenje o tome šta očekuješ u narednoj godini, ali o tom potom. :D

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.