Svaštara

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Svaštara

Post Postao/la spielführer_21 » 31 mar 2011, 00:17

Kako naslov kolumne govori da će ovdje biti riječi o svemu i svačemu, tačnije o onom što mi trenutno preokupira misli. Već par puta sam počinjao pisati prvu kolumnu, ali bih svaki put odustao prije završetka iste. Zadnji put sam počeo pisati o mojim utiscima s meča protiv Rumuna, o igri, o budućnosti repke i slično, ali onda sam se odlučio da sačekam utorak... A poslije utorka nema baš puno smisla pisati o igri, zar ne?

Tako da sam odlučio da pišem o Suspenziji, odnosno sa suspenzijom ću početi- pa gdje završim. :mrgreen:

Prije svega, žao mi je reprezentacije kao i ostalima. Postoji realna mogućnost da ne nastavimo ove kvalifikacije, a imamo lijepe šanse da završimo među prve dvije u grupi. Još mi je više žao ove strašne generacije velikih igrača i još većih ljudi kojima još jedne kvalifikacije mogu propasti. Zatim mi je žao klubova, naravno najviše mog Želje jer, kao i repka, ni oni možda neće nastupiti u euro-takmičenjima ove godine. Nastup u kvalifikacijama LP ili EL mnogo znači našim klubovima, prvenstveno financijski, bez obzira što nemaju neke šanse da se plasiraju u grupnu fazu.
Ali... uvijek ima neko ali. Kad se malo bolje analizira situacija, možda nam suspenzija i dobro dođe, ali pod uslovom da se ne ponašamo kao do sada. Vratiću se na ovo kasnije...

Prvo, da kažem nešto više o odbijanju statuta na posljednjoj skupštini saveza. I prije same skupštine, realni ljudi su mogli pretpostaviti čak i biti sigurni da se statut neće usvojiti. Znamo ko je glasao protiv statuta, ja neću da ulazim dublje u razloge zašto su tako glasali, ali znam da ti razlozi nemaju veze sa zaštitom od mogućeg preglasavanja i zaštitom interesa konstitutivnih naroda u BiH. Evo i zašto:
Po novom statutu FSRS bi imao kao i po starom 20 predstavnika u Skupštini. Od 60 ukupno za usvajanje neke stavke treba najmanje 45 ili 46 glasova, dakle Srbi nikako ne bi mogli biti preglasani. Ni u predsjedništvu nije kvaka, ako normalno čovjek razmisli. Do sada je bilo tročlano Predsjedništvo, ali svaki od njih je Predsjedavajući na 16 mjeseci i kao takav u tom periodu ide na sastanke UEFE i FIFE. Novi statut nalaže jednog predsjednika koji bi imao dvogodišnji ili četverogodišnji mandat. Ali i po novom Statutu, jednom u tri mandata predsjednik mora biti iz FSRS. Dakle, umjesto što je predsjednik iz reda srpskog naroda do sada imao mandat 16 mjeseci, sad bi imao 2 ili 4 godine. U čemu je onda oštećen FSRS po novom statutu?
Što se tiče članova saveza iz reda hrvatskog naroda, oni su već imali opravdane zamjerke na statut. Mogli su biti preglasani u Izvršnom odboru, gdje od 15 članova su 4 Hrvata, a za odluku treba 11 glasova. Ali kvaka je u sljedećem: na takav statut su Hrvati predložili amandman koji je zahtijevao 12 glasova za donošenje odluke, što je UEFA i prihvatila. Međutim, na zasjedanju IO u martu, opet se odbija Statut, između ostalog i glasovima iz županija s hrvatskim predstavnicima. Zašto? Ne ulazim u to, ali je tu zapravo pravi preokret u priči. Naime nakon zasjedanja IO i odbijanja statuta, UEFA vuče neobičan potez i briše ranije usvojene amandmane. I tu se postavlja pitanje zašto? Tim brisanjem amandmana postalo je jasno da statut sigurno neće biti usvojen. Je li UEFA na kraju i htjela da se statut ne usvoji od strane ovog i ovakvog saveza?

Ja drugog objašnjenja nemam, vjerovatno bi isto bilo i bez brisanja amandmana, ali u UEFI su zbog nečeg željeli biti sigurni da se Statut neće usvojiti. To mi daje nadu da će stvari krenuti boljim putem, da će to UEFA i FIFA pogurati, da već negdje postoji plan.
Da zaključim: na kraju je jedino sigurno da će biti onako kako UEFA i FIFA traže. Pitanje je samo hoće li to ići brže ako oni sami poguraju ili sporije ako budu zahtijevali da se ovi naši dogovore. Ja se nadam da će ići brže. Ali tu dolazimo do idućeg problema: Šta mi možemo učiniti da to ide brže ili šta ćemo učiniti ako bude na ovom savezu da to riješi, a znamo da će tad stvari ići znatno sporije?
Hoćemo li kao i do sada, sjediti i šutiti, ili ćemo bar nešto pokušati promjeniti? A dugo smo bili nijemi prosmatrači onog šta se dešava oko nas i gledali kako nam kriminalci kroje sudbinu, ne samo u sportu- nego i u svim drugim sferama života. Jeste li ponosni na to? :oops:

Desetak godina smo gledali kako nam nesposobni savez uništava i srozava ligu i klubove, i to klubove od kojih sutra treba i reprezentacija živjeti. Na forumu sam u mnogim postovima pročitao: „Ma samo da nam ne suspenduju repku, briga me za klubove- oni nas ionako sramote samo“. Da, nažalost ti klubovi se blamiraju u Europi, ali ne svojom krivicom već onih u Savezu.
A evo zašto bi nam klubovi i liga trebali biti važni: Naša repka ima trenutno dobre igrače, ali moram reći pukom srećom da je to tako. Okosnicu reprezentacije nam čine igrači koji nisu ponikli u domaćoj ligi, dječaci koji su rođeni ili odrasli u inostranstvu, djeca bh. emigracije. Spahić, Lulić, Mujdža, Pjanić, Salihović, Ibišević nikad nisu igrali u nekom bh. klubu. Treba biti vječno zahvalan njima i njihovim roditeljima koji nisu prekinuli veze sa domovinom i koji su odlučili da nastupaju za BiH. Ali lako su to mogli i da odbiju i nastupe za neke druge reprezentacije, kao što mnogi čine. Ovo su još uvijek generacije mladića koji pamte BiH ili im roditelji ne daju da izgube korijene. Nove generacije koje odrastaju u inostarnstvu više nisu Bosanci u svijetu, već državljani zemalja u kojima žive. Za desetak godina na mladiće bosanskog porijekla više nećemo moći računati, oni će biti Nijemci, Francuzi, Švicarci, Amerikanci i to je tako, žalosno ali je tako. Šta će nam ostati? Igrači koji su stasali u BiH, u bh. klubovima. Istim onim klubovima koje je savez uništavao godinama, koji igraju u ligi u kojoj se dešava ovo:
[youtube][/youtube]
A da niko ne odgovara.

Do ovoga je doveo savez koji nikakav plan za razvoj nogometa nije imao, koji ništa konstruktivno nije napravio. Zbog toga sam napisao "bolje da ne igramo nikad i nigdje, nego što igramo pod ovakvim savezom."
Sad tog saveza više nema, ima nada da će zaživjeti neki novi, bolji savez. Zašto mislim da je UEFI cilj da mi imamo bolji savez? Pa zbog razvoja nogometa. Balkan je područje nogometnih talenata, veličanstvenih igrača koji Europskim ligama, UEFI, FIFI trebaju. Velikim klubovima treba još koji Edin Džeko, a on u Bosni može stasati u dosadašnjim uslovima samo pukom srećom. Oko milion bosanskim emigranata (tokom i poslije rata) je proizvelo više igrača nego ova tri miliona što su ostala u BiH. Zbog čega je to? Je li tamo zrak bolji? Nije, tamo su samo uslovi u klubovima bolji. Uslovi kakve i naši klubovi trebaju da bi napravili svoje Salihoviće, Ibiševiće, Pjaniće i ostale. Čini mi se da to i UEFA vidi, samo mi ne vidimo i sjedim skrštenih ruku. A dočekali smo da se grobari bh. nogometa sami sruše, hoćemo li im dopustiti da se ponovo izdignu i zajašu konja koji se zove bh. nogomet?

Zašto se ne bi organizirali, počevši od ovog foruma ako treba?
Zašto ne bi obasipali UEFU i FIFU mailovima, u kojima tražimo samo jedno, da nam pomognu da spasimo bh. nogomet?
Zašto se ne bi udružili putem društvenih mreže, organizirali mirne proteste i šetnje? Animirali javnost?
Zašto u budućim mjesecima i sve dok suspenzija bude trajala ne podržimo naše klubove više nego ikad? Zašto sve navijačke grupe ne naprave identične poruke UEFI i FIFI i tako zajedno pokažemo šta želimo?
Zašto ne kontaktiramo naše nogometne legende da se svi uključe u lobiranje kod UEFE? Zašto putem medija ne izvršimo pritisak na iste da nam pomognu u borbi za spas bh.nogometa?
Ako ne sad, a kad?


[youtube][/youtube]
Zadnja izmjena: spielführer_21, dana/u 31 mar 2011, 00:42, ukupno mijenjano 1 put.
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
LBJ MVP
Postovi: 15602
Pridružen/a: 10 jan 2010, 21:52
Lokacija: Casterly Rock
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la LBJ MVP » 31 mar 2011, 00:21

svaka čast ;)
Michael Owen: "Before I went there, Jamie Carragher said to me: “Oh, you’ll never get a game, Ronaldo will be playing and Raul will be playing, My answer was simple: “But it’s Real Madrid”.

Avatar
Bosco
Postovi: 5906
Pridružen/a: 17 dec 2009, 23:41
Lokacija: 55th Pct
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Bosco » 31 mar 2011, 00:47

Spiefuhreru ako te smijem tako zvat, svaka čast na kolumni. Genijalna je. Kada opet bude glasanje za forumaša godine ako budem tu od mene imaš makar par bodova.

Posebno mi se svidjelo kako si pisao o budućnosti naši reprezentacije jer iako svi govore da je pred nama svijetla budućnost ja se baš i ne bih složio. Svijetla je samo bliža budućnost, idućih 10 godina maksimalno možda koliko ćemo mi realno još moći crpiti talente iz inostranstva. Ova danas djeca naših gastarbajtera sve manje veze imaju sa Bosnom i prije ili kasnije oni će se skroz okrenuti Europi i imati će veoma malo dodirnih tačaka sa Bosnom i onda eto belaja. Mnogi od njih će u srcu osjećat tu zemlju u kojoj su se rodili, stekli prijatelje, prve ljubavi. A naš savez ne radi ništa u vezi domaćeg fudbala i kada za 10-15 god okosnicu tima budu sačinjavali igrači iz ove lige mi ćemo biti poput Uzbekistana i Estonije. Moramo što prije počet ulagat u ovu ligu, dok još nije kasno i moramo je drastično poboljšati jer uskoro će biti kasno.

Još jednom svaka čast, pravo mi se sviđa svaki tvoj post, a kolumna je bila predobra.

Avatar
don_burza
Postovi: 5198
Pridružen/a: 09 okt 2010, 00:42
Lokacija: Hellfire Peninsula
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la don_burza » 31 mar 2011, 00:59

Kolumna je dobra svaka cast

a ovo za talente

jbg imacemo mi uvjek tih talenata ovdj ekoji ce izgraditi sebi imena i karijere pogotovo ova djeca sto se sad radjaju

evo naprimjer ja sam svom sinu dao ime Edin( ajd pogodite po kome) :D a Bog te pito koliko jos ima Vedada Emira i Edina koji su rodjeni u zadnju godinu dvije

nisam reko ja da ce oni svi biti fudbaleri al sto se mene tice to cu mu prvo predloziti i davati mu loptu cim bude mogao da hoda
tako sigurno i vi
Thomas Müller - Fußballgott

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la spielführer_21 » 31 mar 2011, 01:10

Hvala za po(h)vale :mrgreen:

@don_burza a.k.a. john cleese foruma
imaćemo mi talenata, ovo je takvo područje. Ide nam to od ruke tj. od noge, ali u modernom nogometanju ne uspijevaju talenti već mašine. Primjer: Zajko Zeba zna s loptom što Gennaro Gattuso ne može ni zamisliti, ali ko je postao igračina? Talentu je lakše da uspije tamo gdje ima izgrađen sistem (da ne nabrajam sad šta sve ulazi u taj sistem, umorio sam se od pisanja ove kolumne), a kod nas nema ni s od sistema i zbog toga Zeba igra u Želji, a Gattusso u Milanu. Lakše je postati igrač u Italiji, nego ovdje.
Hvala Bogu da će biti još Džeka ili Džeki :roll: ali oni će biti incident i senzacija kao ovaj EDž, a ne pravilo kao što trebaju biti... Pod uslovom da ne promjenimo sve iz korijena..
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Monolog » 31 mar 2011, 08:33

Ibišević je igr'o za kadetsku reprezentaciju BiH dok je nastup'o za Zmaj od Bosne.

Što se tiče kolumne, u mnogočemu dijelim tvoje mišljenje. @Charuga ( :lol: ), imaš dara za pisanje, mora se priznati. Tema koju si izabr'o je u ovom trenutku i najbolnija za bh. javnost. No, odlično si je obradio. Iskreno se nadam da ćeš nastaviti sa izbacivanjem novih stvari. Btw, ovo sam pročit'o prije negoli sam popio jutarnju kaficu, pa ti vidi.


Pazi, kada su talentovani mladići u pitanju, ima tu više faktora zašto se kod nas isti prije mogu vidjeti sa flašom piva u ruci, negoli sa loptom (nebitno o kojem sportu je riječ). Dakle, to ti je ona poznata naša: "Igraće sin mog prijatelja; sin osobe koja dođe na tribine kada je neka utakmica u pitanju, te koji se pojavi dan pred istu na treningu i poslije sa "trenerom" ode na piće". Dokle god se to dopušta, talenti će propadati, a osobe koje nisu ni "f" od fudbalera će trčati zelenim terenima. I sam sam bio svjedok takvih slučajeva; znam kako je kada te netalentovani tatini sinčići izbace iz ekipe, znam kako je kada dijete od 10-12 godina plače u svojoj sobi zbog proklete nepravde. Eh, danas to dijete ne krivi samo savez, već i mnoge druge ljude.

Izvinjavam se na ovom off-u, al' znaš šta sam želio reći/napisati/. Pozdrav @Charuga.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la spielführer_21 » 31 mar 2011, 10:52

Monolog je napisao/la: Pazi, kada su talentovani mladići u pitanju, ima tu više faktora zašto se kod nas isti prije mogu vidjeti sa flašom piva u ruci, negoli sa loptom (nebitno o kojem sportu je riječ). Dakle, to ti je ona poznata naša: "Igraće sin mog prijatelja; sin osobe koja dođe na tribine kada je neka utakmica u pitanju, te koji se pojavi dan pred istu na treningu i poslije sa "trenerom" ode na piće". Dokle god se to dopušta, talenti će propadati, a osobe koje nisu ni "f" od fudbalera će trčati zelenim terenima. I sam sam bio svjedok takvih slučajeva; znam kako je kada te netalentovani tatini sinčići izbace iz ekipe, znam kako je kada dijete od 10-12 godina plače u svojoj sobi zbog proklete nepravde. Eh, danas to dijete ne krivi samo savez, već i mnoge druge ljude.

Izvinjavam se na ovom off-u, al' znaš šta sam želio reći/napisati/. Pozdrav @Charuga.
Znam o čemu govoriš, i ja sam se susretao sa istim problemima, ali sve ti je to što moji Japanci kažu SISTEM. Za sve to najveću krivicu snosi savez. Pravi ljudi na pravom mjestu sa pravim planom- to nam treba, to nemamo.



Mada bih ja više volio da se obrati pažnja na onaj boldani dio teksta prije Štulićeve pjesme.. :mrgreen: Tu je suština bila.

P.S. Evo malo Dežulovića za prije ručka :mrgreen:
http://www.****/index.php?id=14629
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Braco_vrbanjusa
Postovi: 71
Pridružen/a: 28 mar 2011, 13:03
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la Braco_vrbanjusa » 31 mar 2011, 13:18

To ti je pitanje tipa je li starija koka ili jaje...Sad da odes bilo kojem menadzeru npr u bilo koji engleski klub i da ga pitas zelis li da ti nabavimo odlicnog talenta ili odlicnu radilicu na terenu, ne bi dobio siguran odgovor.

Nije fudbal vise ko nekad kad Safet uzme loptu pa predibla 5 igraca i zabije gol. nema toga saad (zapravo mogu to ponekad samo uraditi onakvi kao Messi i slicni)..Sad koliko se trazi talent trazi se i fizicka sprema...Traze se borci, fajteri, trkaci.....

E mi imamo talent al nemamo ove radilice ebiga..ko sto neko rece, kod nas momak cim zaigra jednom u nekoj vaznoj utakmici ili u prvom timu, odmah ga isto vece mozes vidjeti sa pivom u ruci (nerijetko i sa cigarom)...ebiga..

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la spielführer_21 » 21 maj 2011, 20:26

Kolumna br. 2: Pobjednici sezone


Opet nogomet se, premda lov i rat oličava, u jednom od života razlikuje: grubostima, naime i prljavštinom ništa se ne postiže.
-riječi su jednog muzičara, pjesnika, historičara, filozofa i nogometaša, negdje s početka ovog milenijuma. Ne prođe od tada ni 13 bajrama, a na utakmici svih utakmica, slavnom el clasicu, dvoboju najbolje i najskuplje ekipe svijeta bili smo svjedoci da su se jedni služili grubostima, a drugi odgovorili prljavštinom. Izgleda da je moderni nogomet ipak jednak životu u potpunosti.

Pripadam onoj grupi koja, kako u nogometu tako i u životu, staje na stranu autsajdera kontra moćnika. Valjda jer sam i sam autsajder. Nogomet je igra koja autsajderima daje nešto više izgleda da pobjede, nego što to život čini. Ipak u najnovijoj fazi modernog nogometa, David sve rijeđe pobjeđuje Golijata, a Golijata protiv Golijata nije gušt gledati kao što nam je to pomenuti el clasico pokazao.

Zbog toga sam odlučio da kolumnu posvetim “autsajderima” koji su ove sezone pobjednici, bar za mene. Ekipama, koje su pored giganata sa višestruko većim budžetima, uspjele da osvoje nešto (neki trofeje, drugi srca navijača).

Apsolutni pobjednik sezone je Borussia Dortmund, kao što znate novi prvaci Njemačke. Iako se u Bundesligi "čuda" češće dešavaju (npr. Wolfsburg) nego u drugim ligama, način na koji je BvB09 osvojila "salataru" je impresivan. Nisu bili miljenici sreće (sjetimo se samo promašaja dvojca Barrios-Lewandovski i neiskorištenih penala), istina imali su nešto slabijeg Bayerna za protivnika, ali ni prošlosezonski Bayern ne bi mogao računati na titulu pored Kloppovog stroja ove sezone. Igra, broj stvorenih prilika po utakmici, način na koji su glavni konkurenti potučeni na terenu i starost (mladost) glavnih igrača u timu su fascinantni i opijum za svakog ljubitelja ove igre. Ne bih ulazio u nikakve daljne analize igre i igrača, jer smo svi pratili put BvB-a do naslova prvaka (i oni koji ih vole i rijetki koji ih ne vole), već ću samo reći hvala BvB još jednom i čestitati navijačima BvB-a kojima baš zavidim. Ovo je nogomet:
[youtube][/youtube]

Još je nekoliko klubova koji su zaslužili da ih se pomene:
Lille, riskirat ću i reći osvajač duple krune u Francuskoj. U najslabijoj od Liga petice nema velikana, kojeg mali klubovi moraju preskočiti da bi došli do trofeja, ali ima Lille je mnogo manji grad i klub od Marseillea, Lyona, Parisa. Pametnim radom i ulaganjem u omladinski pogon su uspjeli prvo da se približe velikanima, a onda i da ih preskoče. O Lilleu više ovdje: http://www.sportsport.ba/ino_fudbal/nov ... uske/57183

No nisu samo trofeji bitni, iako je slatko kad moćnici ostanu bez istih, pa tako ne smijem zaobići ni Valenciu i Napoli. Klub sa Mestalle se dugo muči s finansijskim problemima zbog kojih moraju prodavati najbolje igrače. Kad se na početku ove sezone prodali alfu i omegu tima: Davida Villu i Davida Silvu, mnogi su im predviđali rezultatske neuspjehe. No zahvaljujući pametnim ulaganjima u ne tako zvučna pojačanja i treneru Unaiu Emeryu, napravili su čak i rezultatski iskorak u odnosu na prošlu godinu, a i igra im je "melem za oči" i što je najvažnije- Valencia je na najboljem putu da se finansijski oporavi i nadamo se jednog dana opet stane rame uz rame s Barcom i Realom.

Napoli je iskoristio razočaravajuće sezone Rome i Juventusa, te se dokopao Lige prvaka što je naznaka da će u budućim sezonama opet igrati jednu od najvažnijih uloga u Serie A. Napoli je upravo sinonim za "klubove koji se prkosom, ljubavlju i inatom bore protiv onih novčano moćnijih", no da ne bih ja davao predavanja o Napoliju, kad imamo experta na forumu http://www.sportsport.ba/forum/viewtopi ... =35&t=4065 Čitajući njegovu kolumnu (ako već niste) naučićete nešto novo i o Napoliju između ostalih.

Za kraj je ostala Engleska Premier liga, u kojoj me jedino impresionirao Blackpool, no kolo prije kraja oni imaju realne šanse da ispadnu. Nadam se da neće, ali i ako ispadnu to će biti "muška smrt", jer bez obzira što su daleko "najsiromašnij klub" u EPL nadigravali su se sa svima, a mnoge velikane i potpuno nadigrali. Uostalom, da završim priču sa riječima čovjeka s početka kolumne:

….ne gremo na utakmice samo zbog pogodaka i pobjeda, razumete?!
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la spielführer_21 » 09 jun 2011, 21:02

Sad sam više od sat vremena pisao kolumnu a nisam kopirao tekst nigdje kako inače radim, u međuvremenu se izgleda automatski odjavio , i kad sam kliknuo "pošalji" otvori mi se prozor za prijavljivanje na forum. Ja brže bolje back, ali teksta nema... Kako sam se strpio na ne bacim komp kroz prozor ne znam ni ja sam :evil:
Ponosan sam na svoj strpljenje i jake živce, eto samo toliko ovom prilikom :|
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la spielführer_21 » 14 nov 2011, 13:42

Kolumna br. 3: Igra novca ili bolji dani za BiH

Poraz od Hrvatske na Wembleyu i propuštanje europskog nogometnog prvenstva 2008. donijelo je engleskoj ekonomiji gubitke veće od milijardu funti. Najviše su izgubili proizvođači i prodavači nogometnih dresova i ostalih rekvizita, zatim TV kuće, vlasnici pub-ova i putničke agencije. Zastrašujući podatak.

Od sličnog scenarija ovih dana strahuju i Portugalci. Ako reprezentacija predvođena Cristianom Ronaldom u utorak ne uspije pobjediti Bosnu i Hercegovinu, portugalski nogometni savez, ali i ekonomija doživjeće težak udarac. Istina, mnogo manji u poređenju s Englezima, kad su u pitanju brojevi. Portugal je znatno manja i siromašnija država od Engleske, da bi se ti gubici mjerili u milijardama, ali poraz od BiH bi za Portugalce bio jednako katasrofalan kao i onaj engleski od Hrvatske.
Nogometni savez svake države koja se plasira na EURO inkasiraće 8 miliona eura, Portugalci uz to računaju i na dodatnih 5-6 miliona koje bi zaradili plasmanom u četvrtfinale, što je i objektivni cilj ove reprezentacije Portugala, koja je redovni učesnik svjetskih i europskih prvenstava. Zadnju veliku smotru Portugalci su propustili 1998. tako da je novac od participacije na velikim takmičenjima unaprijed uračunat u planove i budžet njihovog nogometnog saveza.
Još desetke miliona eura bi izgubili proizvođači dresova i sponzori okupljeni oko reprezentacije, tačnije njene prve zvijezde- Ronalda. Jedan od mnogih je Castrol koji je službeni sponzor EP-a i kojem je Ronaldo zaštitno lice već niz godina, a ne bi bilo zgodno da ih reklamira igrač koji nije na prvenstvu, zar ne?
Uz sve nabrojano ako dodamo i gubitke portugalskih TV stanica, putničkih agencija, vlasnika barova i ugostitelja, vrlo vjerovatno da se eventualni gubici mjere u stotinama miliona eura. Jer, ponavljam još jednom, Portugal je nogometna velesila i nastup na europskom prvenstvu je u financijskim planovima svih Portugalaca, kako onih koji troše za vrijeme „nogometnog ludila“, tako i onih koji zarađuju.

Zbog svega ovog, mnogi navijači BiH se pribojavaju da Portugal doslovno ne smije ispasti u baražu, pa se tako strahuje više od njemačke sudijske trojke nego od samih igrača Portugala. No, ni Englezi „nisu smjeli“ izgubiti od Hrvatske te kišne londonske noći, pa ipak jesu i niko im nije mogao pomoći.

Na kraju se postavlja pitanje: koliko bi Bosna i Hercegovina profitirala od plasamana na EP. Da ne računamo prije vremena i ne baksuziramo, ali mnogo za naše uvjete- to je sasvim sigurno. Najviše bi profitirao Nogometni/fudbalski savez BiH, koji bi „preko noći“ iz pozicije dužnika koji jedva sklapa kraj s krajem došao u poziciju da ima i viška sredstava koja može ulagati u razvoj bh. nogometa. Ako Zmajevi izbore nastup u Poljskoj i Ukrajini, neće se jednako slaviti u cijeloj BiH, ali bi koristi mogli imati svi i to zbog priljeva novca na koji niko nije računao. Ne treba ni zanemariti zaradu u drugim privrednim granama, koliko će se dresova prodati, koliko će profitirati TV kuća koja bude prenosila EP, koliko će se piva popiti u našim gradovima za vrijeme EP-a.

U utorak se Sušićevi puleni bore za bolje dane nogometa u BiH, za bolju Premijer ligu, za bolje uvjete na svim terenima i u svim kategorijama, za promjene nabolje koje može donijeti samo novac. U suprotnom, te promjene ćemo čekati još bar 2 godine kad reprezentacija ima priliku izboriti novo veliko takmičenje, jer novac nikad, a pogotovo ne u vremenu ekonomske krize, ne pada sa neba. Budimo relani- mnogo nam znači plasman na EURO, svima!
Zadnja izmjena: spielführer_21, dana/u 16 nov 2011, 23:03, ukupno mijenjano 1 put.
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
alacious
Postovi: 4306
Pridružen/a: 12 nov 2009, 21:36
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la alacious » 14 nov 2011, 15:36

Ekstra receno,svaka cast! ;)

Avatar
LBJ MVP
Postovi: 15602
Pridružen/a: 10 jan 2010, 21:52
Lokacija: Casterly Rock
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la LBJ MVP » 14 nov 2011, 23:37

Bolji si on monolognog ovaj put,al tako i treba ipak predstavljaš Međede :)
Michael Owen: "Before I went there, Jamie Carragher said to me: “Oh, you’ll never get a game, Ronaldo will be playing and Raul will be playing, My answer was simple: “But it’s Real Madrid”.

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la spielführer_21 » 15 nov 2011, 12:47

LBJ MVP je napisao/la:Bolji si on monolognog ovaj put,al tako i treba ipak predstavljaš Međede :)
Hvala i tebi i @alaciosu... Pa čuj, Međedi su iz Travnika, A u Travniku se rodio Ivo Andrić.. mislim da sam rekao dosta :mrgreen:
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la spielführer_21 » 16 nov 2011, 22:58

Kolumna br. 4:

Ko nam je kriv?

Portugal se ipak spasio financijsksih gubitaka koja sam im prizivao u prethodnoj kolumni, mi smo još jednu priliku za bolje sutra, nažalost, propustili. Kvalifikacijski ciklus je iza nas, svode se računi, jesmo li podbacili ili smo napredovali? treba li selektor ostati ili ne? ko je kriv što nećemo vidjeti Poljsku i Ukrajinu? jer neko mora biti kriv, bar u našim očima, jer nam je nekako lakše svaliti krivicu na drugoga nego priznati da postoje i bolji od nas.

O našoj igri tokom cijelih kvalifikacija i radu selektora Safeta Sušića, ne bih mnogo govorio jer ne dajem sebi za pravo da sam toliko stručan. Naravno, mogu uputiti kritiku (dobronamjernu) i na jedno i na drugo. Jesmo li mogli bolje? Naravno da jesmo, uvijek može bolje. Ali da bi se završilo u grupi ispred Francuske ili izbacio Portugal, igrati bolje nije dovoljno, mora se igrati savršeno. Isto vrijedi i za taktičku postavku. Pravo pitanje je imamo li pravo zahtijevati od selektora i njegovih igrača da budu savršeni?

U zemlji u kojoj ništa ne funkcioniše uopšte, koja je po svim parametrima na svjetskom začelju (od stepena korupcije, preko obrazovanja, do političkog i ekonomskog stanja), malo ko se libi da od nogometaša i uopšte sportaša traži da budu savršeni. Zašto? Da li to želimo da preko njih pošaljemo svijetu sliku o nama koja je bitno drugačija od naše stvarnosti. Ok, razumijem to, obično kažemo da su političari krivi za sve naše nedaće (i za korupciju, i loše obrazovanje, i nezaposlenost...), a Zmajevi su ti koji nas trebaju obradovati jer to zaslužujemo. Zaslužujemo li zbilja? da li je tačna slika da smo bazgriješni ljudi koje isključivo njihovi političari (ok, i „komšije“ u i oko Bosne) potkopavaju?

Pa ne bih rekao da jesmo. Biću slobodan da uz sve krivce za visoki poraz koje je protekla noć i jutro iznjedrilo u medijima, na ulici, na forumima, a to su prije svih Sušić, Lulić i još par igrača, te Starke, optužim još „nekog“ za poraz od 6:2. Taj „neko“ su cijenjeni navijači, odnosno građani BiH, kojima selektor Portugala treba da bude beskrajno zahvalan što su motivisali portugalske igrače i navijače kako on to nikad nije bio u stanju da učini.
Od samog dolaska u Sarajevo, igrači Porugala su bili izloženi provokacijama i ismijavanju, naročito njihova najveća zvijezda. Nastavak je uslijedio u Zenici, gdje je sve začinjeno upotrebom lasera i zvižducima kojima je popraćena himna gostiju. Mnogi su bili oduševljeni načinom na koji je dočekan C.Ronaldo i društvo i pripisivali navijačima i terenu zasluge za lošu partiju portugalske zvijezde. No, zaboravili su pri tome da se za 4 dana treba igrati u Portugalu pred njihovim navijačima, a gle čuda, ne posjeduju samo Bosanci i Hercegovci ono što zovemo inat ili želja za osvetom.
Na Luz stadionu, naše igrače je dočekalo sve što i Portugalce u Zenici, zvižduci za našu himnu, laseri upereni u oči našeg golmana, provociranje naših najboljih igrača... A na terenu Portugalci su bili željni ne samo pobjede i prolaska, nego i željni da nam omrznu nogomet. Strašna motivacija se vidjela kod svih igrača i selektora Benta, pa i na načinu na koji su proslavljali golove. Ne želim ni vjerovati ni reći da bi BiH slavila u Portugalu da nije bilo „onoga u Zenici i Sarajevu“, ali sam siguran da ne bi pretrpila ovakav poraz i igrala protiv jednako motivisanih i „krvoločnih“ Portugalaca.

Ovo pišem samo s jednim ciljem, da se u budućnosti, tj. već u idućim kvalifikacijama svi potrudimo malo više nego do sada. I selektor koji mora pronaći po 2 riješenja za svaku poziciju, da nam se opet ne bi desio "slučaj Mujdža"; i igrači koji bi iz utakmica u Portugalu i Francuskoj morali izvući pouke za budućnost; te navijači koji ne moraju baš u svakom protivniku tražiti „smrtnog neprijatelja“ jer je BiH isuviše mala, mlada i ranjiva država da bi se sa takvim bremenom nosila. Stoga, nastojmo u budućnosti da stvaramo što više prijatelja i koristimo nogomet za pozitivnu reklamu zemlje i društva.

Zaključak bi bio ovakav: je li neuspjeh za Bosnu i Hercegovinu biti drugi u grupi s Francuskom? Nije, bio bih lud da tvrdim suprotno. Je li neuspjeh za BiH ispasti u baražu od Portugala? Nije ni za mnogo renomiranije reprezentacije. Neuspjeh je ne izvući pouke i iskustvo iz poraza, neuspjeh je prepustiti se „čarima“ primitivizma i ne znati sportski primiti poraz od BOLJIH, neuspjeh je popljuvati one koji nas u očima svjetske javnosti predstavljaju boljima nego što to zbilja jesmo.
Zadnja izmjena: spielführer_21, dana/u 17 nov 2011, 14:15, ukupno mijenjano 1 put.
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
LBJ MVP
Postovi: 15602
Pridružen/a: 10 jan 2010, 21:52
Lokacija: Casterly Rock
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la LBJ MVP » 16 nov 2011, 23:42

Svaka ti zlata vrijedna ;)
Michael Owen: "Before I went there, Jamie Carragher said to me: “Oh, you’ll never get a game, Ronaldo will be playing and Raul will be playing, My answer was simple: “But it’s Real Madrid”.

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la spielführer_21 » 19 nov 2011, 13:12

Kolumna br.5: Put ka sreći ili vikend jednog luzera

Ako ste student znate da se vikendom ne uči, osim ako nije pitanje života i smrti. Vikendom se spava i izlazi i spava i izlazi i spava, a onda dođe ponedjeljak. No i to vrijedi samo za prvi i eventualno drugi vikend u mjesecu, ostalim vikendima izlaze „guzonjini“ sinovi i oni koji imaju takve za prijatelje. Ostali (kojima i sam pripadam, htio to ili ne) skupe neku siću i igraju kladionicu, pretvarajući dosadni vikend u dva dana sanjarenja o moru, jahtama i sponzorušama koje ih čekaju nakon što tiketi „prođu“. Nije ovo reklama za kladionicu, već priča o životu.

Ritual ispunjavanja tiketa kreće negdje oko podne, lista u ruke i slijedi lagano polučasovno traženje formule za put ka sreći. Principi su određeni uvjetima, a uvjeti su minimalna uplata (marka, dvije), jer da imamo više ne bi ni igrali kladionicu; eventualni dobitak što je veći- to bolje; kladimo se isključivo na nogomet jer to ionako pratimo i bez kladionice; prednost imaju lige petice, a ako „zafali“ parova može uletiti neko iz portugalske, holandske ili ovih naših nesretnih liga. U ostale lige se ne valja ni zagledati previše, da ne zaboli glava.

Počinjemo! Od liga petice, abecedno prvi dolaze Englezi. Norwich-Arsenal kreću već u 15 do dva, a kao što znamo Arsenal je ekipa za koju nije sigurno ni da će istrčati na teren, a kamo li pobijediti bilo koga, ne isplati se da padneš prvi par na tiketu. Od ostalih parova, na favorite tipa Manchester United i City se ne igra jer su kvote premale, a i odvratni su. Nego, traži ekipe tipa Stoke, Fulham i slične, kući teško gube, a često dobre kvote- ubilo se za azijskog hendikepa. Evo prvog para: Stoke kući protiv QPR, igrao bih čistog keca, ali je Džeko rekao da je QPR zajeban pravo, pa ću ih odigrai u azijskom. Drugi je Everton protiv Wolvesa, moraju uzeti da pobjegnu sa začelja. Ostalo sve nesigurno. Idemo dalje.

Francuzi, šta reći? Ne znam ni zašto njih svrstavaju u lige petice? Već po kvotama se vidi da će tu biti najviše remija, vjerovatno i undera, ali hajde znaj da nećeš „nagaziti“ na onaj jedini par koji će otići over. Žive muke, već se počinjem znojiti. Na kraju se odlučujem igrati under(ispod 3 gola) na utakmicama: Ajaccio-Caen, jer je teren na Korzici „ala Bilino Polje“ i Evian-Lorient, jer na utakmicama Lorienta bude češće tako nego over (10:3 za undere). Iz prethodne stavke možete vidjeti da je statistika važno pomoćno sredstvo u ovom procesu.

Sljedeći su Italijani. Samo tri utakmice u subotu. Inter protiv Cagliaria igram pod obavezno jer je i njima pobjeda pod obavezno, čudi relativno visok koeficijent, znači- mogućnost štele, ali jbga- riskiramo. Druga tekma je Fiorentina-Milan, domaćini su **** odavno (čitaj: od dolaska Mihajlovića), Milan u naletu- znači dvica, ali u azijskom jer to su Italijani i neće puno žaliti ni ako bude remi. Treća je derbi i to preskačemo.

Onda idu Švabe, po običaju kiša golova i malo ikseva. Koln-Mainz, zanimljiv par, kod domaćih neki potresi u klubu, gosti se vraćaju u formu, dobra kvota na azijskom hendikepu dvica=1.85- uzimam! Kad Werder igra onda je to ziher 3+, tako će biti i ovaj put protiv G’ladbacha. Kvota na Schalke je primamljiva, oni u formi, Nurnberg nije, ali instinkt mi kaže da je potencijalno iznenađenje tamo gdje se najmanje nadaš + što im ne igraju neki bitni igrači, kako čujem. Instinkt, još jedno oružje kladioničara koje te većinom zajebe, jer je plod tvoje podsvijesti i emocija više nego racionalnosti. Preskačemo dakle i Schalke, kao i sve ostalo, uključujući i derbi Bayern-Dortmund. Tu su simpatije uz goste naravno, ali Bavarci su opasni skotovi, mora se priznati.

Zadnji, ali ne i najgori (jer postoje Francuzi, dakako) su Španci. Tu se na Real i Barcu isplati samo over golova igrati, ovaj put preskačem Real jer igra s Valenciom, a i Ronaldo je dao po guzanu Bosni, ali je dobio po aduktoru zauzvrat. Zaragoza je zrela za primiti 4+ na Camp Nou, dakle to igramo. Uz Barcu i Villareal je privlačan kec kontra Betisa, jer znamo ono staro pravilo o ekipama koje moraju početi pobjeđivati.

Deset parova, ukupan koeficijent 127,18 po mom kalkulatoru, koji me jedini nikad slagao nije. I šta čovjek da radi sa 120 KM, ode to za sedmicu dana. Dakle, treba dopuna tiketa iz HPB liga (Holandija, Portugal, Balkan). Portugalci igraju kup ovog vikenda, to se preskače. U Holandiji na Ajax i PSV sramotno mali koeficijenti, ali sasvim solidan na Twente u azijskom hendikepu. Da vidimo šta ima kod nesretnih Jugoslovena. U našoj ligi zanimljivi koeficijenti na Želju i Borac, ali odustajem pri pomisli na „travnjak“ najboljeg stadiona u zemlji, onda pretpostvaljam kakvi su ostali. Ćao Premijer ligo do proljeća ili neke dojave. Kod susjeda Dinamo je svoje odradio, a Hajduk je hrvatska verzija Arsenala, kiksa gdje stigne a sada igra i protiv Dinamovog drugog sastava. Ostali u ligi ni sami ne znaju zašto igraju. Isto vrijedi i kod istočnih komšija, traži se Partizan ili Zvezda. Partizan otpada zbog koeficijenta, a Zvezda zbog satnice, samo mi fali da padnem prvi par prije nego što prave utakmice počnu.

Ništa, dešava se ono što sam slutio od početka, mora se tražiti popuna i iz nedjelje. Nije to ni tako loše, kad krene onda krene, a ako padneš u subotu samo u nedjelju uplatiš parove koji su ostali da ne gubiš vrijeme opet.
Kod Engleza derbi svega mi, samo ta utakmica ostala. Ni kako igrati, ni kako ne odigrati. Kontam, ako Chelsea ne uzme može se halaliti sa titulom, i Liverpool isto ali njima to lakše pada. Navikli su oni halaliti, rade to češće od hodže. Zato, keca stavljamo. Odmah prelazimo na Francuze, opet jed i bijeda. Na PSG mala kvota i to ona nesretna 1.3 (isto kao 13), neću igrati ni protiv Sochauxa da ne baksuziram Meši, pa se odlučujem za Auxerre. To je ekipa koja u sezoni skupi više remija od pobjeda i poraza zajedno, a i kvalitetniji su od Vallenciensa, znam to s Play Stationa, može tu proći X2.

U Italiji je nedjelja dan za nogomet, većina igra u 3, ali primjetio sam da je taj termin proklet i bude jako malo golova. Kontam da je zato što su (I)Talijani vjernici, a Bog kaže da se nedjeljom odmara, pa ih kažnjava za neposlušnost. Igra Juve kući, ali mafija sa Sicilije se uvijek namerači protiv ovih velikih ekipa što zbog svog temperamenta, što zbog kladionice. Biram samo Udinese, fino igraju, Parma nije nešto, tako da može doći dvica ili remi. Kod Švaba igram na Sttutgart bez razmišljanja i izbjegavam HSV-Hoffenheim, žao mi HSV da ne završi u cvajti, a s druge strane su Vedo i Sejo.
Kod Španaca slična situacija kao i u Italiji. Puno parova, malo šta sigurno. Bode u oči utakmica Sevilla-Bilbao, ludi Baski kontra još luđeg Spahića. Igram oba daju gol, Sevilla je domaćin, nekako će dati, a i Bilbao bi trebao kad već mogu Barci dva uvaliti, ako zatreba mogu i Spahića zvati da sredi koji penal.

Kad se sve zbroji 16 parova, kvota preko milju i po, kontam mogao sam i sistem odigrati. Najveći je strah svakog kladioničara pasti jedan par, pogotovo ako ih imaš 16 na tiketu. Ali vraga, biće da je maksimalan broj parova za sistem 15. Dvojba je staviti neke za fikseve ili izbaciti jedan par. Odlučujem se za drugu opciju, jer je veliki zayeb kad padneš na fiksu a prođeš „šetalice“. Izbacujem Twente, čisto da svi parovi budu iz Liga petice. Sistem 14 od 15, ako sve prođem 700 i kusur maruna u džep, ako me jedna obori, dobijem pedeset za kafe i ćevape iduće sedmice. Pasti dva ili više parova na ovako yebački aliziranom tiketu se čini nemogućim. Slijedi šetnja do kladionice i uplata dobitnog tiketa, uz par zavodničkih pogleda i osmijeha koji su upućeni uposlenici kladionice. A nakon što podignem lovu u ponedjeljak možda je i povalim, što bi mogla biti tema iduće kolumne.

slika
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
alacious
Postovi: 4306
Pridružen/a: 12 nov 2009, 21:36
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la alacious » 19 nov 2011, 13:41

TI si moj idol! :lol: :lol:

Cudna,ali dobra kolumna :)

Avatar
LBJ MVP
Postovi: 15602
Pridružen/a: 10 jan 2010, 21:52
Lokacija: Casterly Rock
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la LBJ MVP » 19 nov 2011, 14:42

Odsad samo pratim šta ti igraš na ss.ba ligi :lol:
Fina kolumna moram se počet,kladit al jbg meni draže marku za sok,sendvič ili lizalo dati jbg završi u stomaku :mrgreen:
Michael Owen: "Before I went there, Jamie Carragher said to me: “Oh, you’ll never get a game, Ronaldo will be playing and Raul will be playing, My answer was simple: “But it’s Real Madrid”.

Avatar
hodža
Postovi: 9739
Pridružen/a: 09 avg 2010, 00:15
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Svaštara

Post Postao/la hodža » 19 nov 2011, 15:19

Svaka čast ;)
FORZA MARŠAL !!!

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.