By alan_kardec

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Odgovori
Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

By alan_kardec

Post Postao/la alan_kardec » 17 feb 2013, 04:07

Eto došlo vrijeme da i ja nešto pametno napišem :D . Dugo sam se dvoumio da li da započnem kolumnu pošto to nikad ranije nisam radio pa sam se, na neki način i probojavao i reakcija forumaša, ali eto prelomio sam.

U prvoj kolumni ću pisati o bolivijskom fudbalu. Možda se pitate zašto baš bolivijskom. Nedavno sam gledajući neke klipove na YT, naletio na highlightse sa finalne utakmice Copa Americe iz 1997. O tome nešto kasnije. Ipak ono što me više inspirisalo je to da su druge kolege forumaši počeli pisati o estonskom, litvanskom, kineskom fudbalu, a postoje i najave da će se pisati i o fudbalu u Andori, pa rekoh zašto ne :mrgreen: .




BOLIVIJA slika


Bolivija, zemlja visokih planinskih vrhova, kišnih šuma i velikog revolucionara Simona Bolivara po kome je i dobila ime. Zemlja o kojoj u medijima možete pročitati ili čuti prvenstveno zbog njihovog ekscentričnog predsjednika Eve Moralesa, inače dobrog jarana sa Chavezom i Castrom ili zbog nekih prirodnih nepogoda kao npr.poplava koje ovih dana haraju ovom siromašnom zemljom. Sa sportskog aspekta gledano, potpuno nepoznata zemlja.

O njihovom klupskom fudbalu ne bih mnogo pisao. Imena Oriente Petrolero, Bolivar, Real Potosi, The Strongest... većini nas su poznata samo iz kladioničarskih biltena. Prva liga broji 12 klubova, igra se Apertura i Clausura kao i u ostalim Južnoameričkim ligama. Nikada mi nije bilo jasno kako se računaju rezultati iz Aprture i Clausure, šta se tu sabira, šta se oduzima, dijeli :? :? ... nebitno. Najtrofejniji klub je Bolivar sa 17 titula nacionalnog prvaka. Njihova liga je jedina u Južnoj Americi koja nikada nije imala osvajača jednog od dva kontinentalna takmičenja Copa Libertadores ili Copa Sudamericana. To dovoljno govori o snazi bolivijskih ekipa. Ipak, gostovanja u Boliviji su uvijek bila vruća i za one najjače, brazilske i argentinske gigante.

Za razliku od klupskog, o reprezentativnom fudbalu se ima šta pisati. Tri puta su igrali na Svjetskim prvenstvima (1930, 1950 i zadnji put 1994.) Prva dva nastupa nisu vijedna spomena. Odigrali su svega tri utakmice na oba turnira i zabilježili sva tri ubjedljiva poraza bez postignutog gola ( Jugoslavija 0:4, Brazil 0:4 i Urugvaj 0:8). Nakon toga nastaje velika pauza u uspjesima bolivijskog fudbala kojeg je nakratko prekinulo osvajanje kontinentalnog prvenstva Copa Americe 1963. godine (jedinog trofeja u njihovoj istoriji, tada su bili i domaćini turnira). Poslije se pauza se nastavila sve dok 1993. godine, za selektora nije doveden brkati španski doktor medicine Xabier Azkargorta.

slika

Iskusan trener koji je dugo vremena radio u španskom fudbalu kao trener Espanyola, Valladolida, Seville, Tenerifa... ali nikada nije imao nekog većeg uspjeha. Ipak pripisuju mu da je upravo on otkrio sjajnog Argentinca, neprevaziđenog tehničara, Fernanda Redonda kojeg je kao dvadesetjednogodišnjaka doveo iz Argentine u Tenerife. Takođe ima zasluge za razvoj i legende japanskog fudbala Shunsuke Nakamure kojeg je otkrio kao mladića sa 18 godina. Koliko je cijenjen u Španiji govori i podatak da ga je Florentino Perez doveo u Real Madrid čim je preuzeo funkciju predsjednika kluba. Radio je kao nekakav ambasador Reala za Latinsku Ameriku i tamo je otvarao fudbalske škole. Poslije je sličnu funkciju imao i u Valensiji. Danas je opet na funkciji selektora Bolivije.

Da se vratimo na 1993. godinu. U to vrijeme u CONMEBOL dijelu kvalifikacija za Sp, sistem takmičenja nije bio ni nalik ovom današnjem i bolje je ležao ovim manjim repkama, a dokaz je i upravo Bolivija. U to vrijeme su postojale dvije kvalifikacione grupe i po dvije prvoplasirane repke iz obje grupe, su išle na Sp. Bolivija je bila u grupi sa Brazilom u kojem su tada glavni igrači bili Rai, Romario, Bebeto, Branco... i koji je kasnije postao i svjetski prvak. Pored Brazila tu je bio i Urugvaj sa Francescolijem, Ruben Sosom, Daniel Fonsecom i ostalima, te Equador i Venezuela. Bilo je jasno da su Bolivijci autsajderi. Ali...
Pet pobjeda i jedan remi u 8 utakmica, od toga domaće pobjede protiv Brazila, Urugvaja i Equadora, dva ubjedljiva trijumfa protiv Venecuele od 7:0 i 7:1 te remi u Equadoru su bili dovoljni za drugo mjesto u grupi na kraju kvalifikacija i plasman na Sp u SAD, prvi put nakon više od 50 godina. Kući je ostao Urugvaj.
Na prvenstvo su stigli, opet kao autsajderi. Upali su u jako tešku grupu sa tada još uvijek aktuelnim svjetskim prvacima, Njemcima, vječitim favoritima Špancima, te Koreancima. Predstavili su se u lijepom svijetlu i pobrali simpatije gledalaca. U prvoj utakmici igrali su sa Njemcima i tijesno poraženi 1:0 golom Klinsmanna. Uslijedio je mršavi remi sa Koreancima 0:0 i u zadnjoj utakmici su sa Špancima igrali za prolaz u drugi krug i nažalost izgubili 1:3. Meč je ušao u istoriju bolivijskog fudbala zbog toga što je Erwin Sanchez zabio jedini njihov gol na Sp. Takmičenje su završili na posljedjem mjestu u grupi sa jednim (istorijskim) bodom.

slika

Glavni igrači te ekipe su bili superiskusni golman argntinskog porijekla Carlos Trucco, stoper Carlos Borja koji je bio i kapiten, Jose Milton Melgar koji je kasnije u rodnoj zemlji bio i ministar za sport, Gustavo Quinteros, Luis Ramallo, te potpomognuti mladim snagama kao što je Juan Manuel Peña koji je jedan od rijetkih bolivijskih igrača koji su uspjeli da naprave značajniju karijeru u Evropi, tačnije u Španiji gdje je sa uspjehom igrao u Valladolidu, Villarealu i Celti. Tu su još Marco Sandy, Oscar Sanchez, Jaime Moreno, u to vrijeme perspektivni napadač koji se okušao u Evropi u Middlesboroughu, ali nije uspio da se nametne. Kasnije je otišao u SAD, gdje je vremenom postao jedan od najboljih strijelaca MLS-a, Luis Cristaldo, Julio Cezar Baldivieso kojeg smatraju jednim od najboljih bolivijskih igrača svih vremena. Posebno mjesto pripada Erwin Platini Sanchezu (nadimak dovoljno govori) čovjeku koji je svoje najbolje igračke dane proveo u portugalskoj Boavisti sa kojom je uzeo i titulu i igrao jedno vrijeme zapaženu ulogu u LŠ. Još se sjećam njegovih sjajnih golova u dresu Boaviste (imao je strašan šut). Kasnije je jedno vrijeme bio i selektor Bolivije (2006-2009).

slika slika
Borja i Melgar

1997. godina i novi uspjeh. Bolivija je bila domaćin Copa Americe i igrala veliko finale protiv tada aktuelnog svjetskog prvaka Brazila predvođenih, tada novom mladom zvijezdom, Ronaldom. Bolivija se prošetala kroz svoju grupu nadmoćno osvojivši svih 9 bodova (1:0 protiv Venezuele, 2:0 protiv Perua i 1:0 protiv Urugvaja). U četvrtfinalu su sa 2:1 pobijedili tada izuzetno jaku Kolumbiju koju je predvodio Faustino Asprilla. U polufinalu su bili bolji od Meksika sa 3:1. Finale je bilo priča za sebe. Kao što rekoh gore, nedavno sam na YT gledao highlightse sa tog finala i mogu reći da se Brazil provukao kroz iglene uši i bilo mi je žao Bolivije. Poluvrijeme 1:1, na početku drugog dijela nekoliko strašnih šansi za Boliviju, Tafarel je fantasičnim interevencijama više puta morao spašavati svoju ekipu. Kako to obično biva kad igraju veliki i mali, veliki su sa dva gola u finišu, u 79. I 90. Minuti stigli do titule.
Ekipa skoro pa nepromjenjena u odnosu na nastup sa Sp 1994. Nije bilo samo dugogodišnjeg kapitena Borje, ostali su svi bili tu. Selektor je opet bio Španac, ovog puta Antonio Lopez Habas koji je radio u mnogo španskih klubova, ali nekog većeg uspjeha nije imao. U biografiji mu stoji da je jedan kraći period bio trener Valensije i Celte koju je sačuvao u Primeri, u sezoni 2007-2008.
Glavni igrači te 1997. su bili Platini Sanchez sa 3 gola, Baldivieso sa 2, i tada relativno nepoznati Marco Etcheverry sa takođe 2 gola. U Evropi ništa značajno nije uradio, igrao je jednu sezonu u Albaceteu. MLS ga mnogo bolje pamti gdje je kao igrač DC Uniteda od 1996.-2003. U 190 tekmi zabio 34 gola.

slika slika

Baldivieso i Sanchez

Danas Bolivija nije ni blizu tih vremena. S vremena na vrijeme imaju poneki fin rezultat, ali do nekog kontinuiranog uspjeha u konkurenciji gdje su repke poput Brazila, Argentine ili Urugvaja, je jako teško doći. Pamti se senzacionalna pobjeda od 6:1 nad Argentinom, 2:1 pobjeda nad Brazilom (obje iz prošlih kvalifikacija za Sp), remi 1:1 sa Argentinom na zadnjem Copa America kad su gaučosi bili domaćini, pobjeda nad Urugvajom 4:1 u ovim kvalifikacijama.

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]


Glavni igrači su Marcelo Martins Moreno, onje prvo ime repke, momak sa brazilskim korjenima, koji je najavljivan kao velika zvijezda kad je u ljeto 2008. za 9 miliona evra iz Cruzeira prelazio u Shakhtar Donetsk, ali se nije najbolje snašao i postao je jedan od rijetkih skupih promašaja bogatog gazde Shakhtara, Rinata Akhmetova. Sada se vratio na mjesto uspjeha, u Brazil, gdje igra za Gremio. Osim njega tu su stoper argentinskog Colona, Ronald Raldes, veznjaci Ronald Garcia, Gualberto Mojica, Alejandro Chumachero koji se jedno vrijeme dovodio u vezu sa Partizanom, Ricardo Pedriel napadač turskog Sivaspora, Jhasmani Campos igrač Alanije Vladikavkaz, Juan Jose Arce još jedan nikad dokazani talenat od koga se mnogo očekivalo, dugo je igrao u Brazilu, bio je jedno vrijeme i u Tereku, a sad se vratio u domovinu i igra za Bolivar.

slika
Moreno

Sad su na selektorsko mjesto vratili Xabiera Azkargortu, ali stvari ipak nisu dobre za njih. Imaju svega 8 bodova iz 9 utakmica i zaostaju 4 boda za petim mjestom koje vodi u dodatni play off sa ekipom iz Okeanije, čini mi se. Ima još nade za njih.


Toliko od mene, bar za sada.
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
Cautinho
Postovi: 7247
Pridružen/a: 29 jan 2012, 09:04
Lokacija: Područje visoke dominacije
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la Cautinho » 17 feb 2013, 12:47

Cuj Bolivija...Imas ista o Tadzimerikanizuru?
Keep walking.

Avatar
azTer
Postovi: 2023
Pridružen/a: 09 okt 2011, 23:22
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la azTer » 17 feb 2013, 15:01

zanimljiva kolumna, samo ako već pišeš, potrudi se saznat neke informacije, a ne da kažeš "pojma nemam što je nešto ovako ili onako". to je malo neozbiljno jbg. :)

ne bih se složio da je moreno bio promašaj, problem je što je tad u šahtaru bila zajebana konkurencija pa nije baš mogao da se nametne. dobar je to igrač, nevjerovatno pokretljiv za svoju visinu.

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la alan_kardec » 17 feb 2013, 21:25

Cautinho je napisao/la:Cuj Bolivija...Imas ista o Tadzimerikanizuru?

nemam ništa. šta je uostalom Tadžimerikanizur?



azTer je napisao/la:zanimljiva kolumna, samo ako već pišeš, potrudi se saznat neke informacije, a ne da kažeš "pojma nemam što je nešto ovako ili onako". to je malo neozbiljno jbg. :)

ne bih se složio da je moreno bio promašaj, problem je što je tad u šahtaru bila zajebana konkurencija pa nije baš mogao da se nametne. dobar je to igrač, nevjerovatno pokretljiv za svoju visinu.


pa kažem da mi je prva kolumna zato ne zamjeri, biće bolje.


Što se tiče Morena, nisam rekao da je loš igrač već da je bio promašaj Šahtjora, a promašaj i loš igrač nisu dva ista pojma. To ti govori njegova statistika, bio je i po nekim posudbama gdje takođe nije mnogo pokazao. Ipak to ne znači da je loš igrač. Evo ti primjera, niko ne može reći da su Sneijder, Robben i Huntelaar, loši igrači, ali su bili Realovi promašaji, to je evidentno.
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
azTer
Postovi: 2023
Pridružen/a: 09 okt 2011, 23:22
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la azTer » 17 feb 2013, 23:12

nisam ja rekao da si ti napisao da je loš igrač.
azTer je napisao/la: ne bih se složio da je moreno bio promašaj

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la Devil » 18 feb 2013, 01:43

Za pocetak dobro,ali mora ovo puno bolje,sto rekose gore nadji tacne informacije,nija sramota google upaliti i "raspitati" se.
Vidim prozivas moje egzotike i vec mi odradi reklamu za Andoru. :mrgreen:
Mada pitanje je da li cu to da odradim,nasao sam materijala da sada ubacim samo jednu egzotiku. :lol:
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la alan_kardec » 18 feb 2013, 03:47

Devil je napisao/la:nadji tacne informacije,nija sramota google upaliti i "raspitati" se.

pa jel to ima nekih netačnih informacija? :?
naravno da sam pri pisanju konsultovao google, ne misliš valjda da u glavi imam rezultate Bolivije iz kvala za sp 1994. :lol:
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la Devil » 18 feb 2013, 18:53

Pa nema netacnih informacija,medjutim...
Prva liga broji 12 klubova, igra se Apertura i Clausura kao i u ostalim Južnoameričkim ligama. Nikada mi nije bilo jasno kako se računaju rezultati iz Aprture i Clausure, šta se tu sabira, šta se oduzima, dijeli ... nebitno
O ovome govorim,malo se potrudi da ovo pojasnis kada budes nesta drugo pisao,ima na wikipediji,to je danas bar lako jbg. ;)
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Kiselikrastavci
Postovi: 185
Pridružen/a: 16 feb 2013, 00:13
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la Kiselikrastavci » 20 feb 2013, 01:54

Podrska, nastavi! Meni je Bolivija 1994. jedna od drazih fudbalskih prica npr.
Zadnja izmjena: Kiselikrastavci, dana/u 20 feb 2013, 02:09, ukupno mijenjano 1 put.
To je samo posao. Trava raste, ptice lete, valovi udaraju u pijesak. Ja tucem ljude. (Muhamed Ali)
Potrosio sam devedeset posto zarade na pice i zene. Ostalo sam spiskao. (Dzordz Best)

Avatar
Kiselikrastavci
Postovi: 185
Pridružen/a: 16 feb 2013, 00:13
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la Kiselikrastavci » 20 feb 2013, 01:57

nemam ništa. šta je uostalom Tadžimerikanizur?
Pa drzava jbg :lol:
To je samo posao. Trava raste, ptice lete, valovi udaraju u pijesak. Ja tucem ljude. (Muhamed Ali)
Potrosio sam devedeset posto zarade na pice i zene. Ostalo sam spiskao. (Dzordz Best)

Avatar
ceze
Postovi: 4332
Pridružen/a: 11 dec 2011, 00:58
Lokacija: Brdoviti Balkan
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la ceze » 14 apr 2013, 03:47

Interesantno.
Lično ne bih imao ništa protiv jos koje kolumne.
Gdje prestaje razum, počinje Bosna ...

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la alan_kardec » 14 apr 2013, 12:53

ma vjeruješ da mi je mrsko tipkati i guglati podatke. :oops: Imam par nekih ideja u glavi o čemu da pišem. Biće uskoro neki post sličan ovome o Boliviji.
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la DANTES » 14 dec 2014, 16:27

alan_kardec je napisao/la:ma vjeruješ da mi je mrsko tipkati i guglati podatke. :oops: Imam par nekih ideja u glavi o čemu da pišem. Biće uskoro neki post sličan ovome o Boliviji.
uskoro a?
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la alan_kardec » 15 dec 2014, 00:16

au brate đe me nađe. :oops:

Ma ova kolumna je bila čisto da probam, da skinem mrak što bi se reklo. :lol: Vidim svi nešto piskaraju pa ajde reko i ja ću.
Inače uvijek sam volio pisati. U osnovnoj sam redovno dobijao četvorke i petice. :mrgreen: I kad već pričamo o ovoj kolumni, imao sam ja inspiracije, htio sam nešto pisati o, recimo, originalnomRonaldu, Liverpoolu, engleskom reprezentativnom fudbalu... i onda mi pade na pamet Nigerija, Bora Milutinović, njihova zlatna generacija (Kanu, Ikpeba, Amokachi, Lawal...), i već sve bio napisao, ostalo još nešto malo i desi mi se peh, syebe mi se hard na starom laptopu i ode sve u pm (možda se čini kao glup izgovor, ali je zaista tako bilo). Poslije toga sam skroz oladio od tipkanja, bio i zaboravio na kolumnu.
Nek si me podsjetio, možda dobijem kakve inspiracije opet.
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: By alan_kardec

Post Postao/la DANTES » 15 dec 2014, 12:32

alan_kardec je napisao/la:au brate đe me nađe. :oops:

Ma ova kolumna je bila čisto da probam, da skinem mrak što bi se reklo. :lol: Vidim svi nešto piskaraju pa ajde reko i ja ću.
Inače uvijek sam volio pisati. U osnovnoj sam redovno dobijao četvorke i petice. :mrgreen: I kad već pričamo o ovoj kolumni, imao sam ja inspiracije, htio sam nešto pisati o, recimo, originalnomRonaldu, Liverpoolu, engleskom reprezentativnom fudbalu... i onda mi pade na pamet Nigerija, Bora Milutinović, njihova zlatna generacija (Kanu, Ikpeba, Amokachi, Lawal...), i već sve bio napisao, ostalo još nešto malo i desi mi se peh, syebe mi se hard na starom laptopu i ode sve u pm (možda se čini kao glup izgovor, ali je zaista tako bilo). Poslije toga sam skroz oladio od tipkanja, bio i zaboravio na kolumnu.
Nek si me podsjetio, možda dobijem kakve inspiracije opet.
sto da ne, samo raspali, ima tu stofa
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.