Filozofija

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
ZahaKING
Postovi: 1028
Pridružen/a: 06 maj 2014, 08:45
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la ZahaKING » 18 jul 2014, 03:20

MaGiCa je napisao/la:
ZahaKING je napisao/la: mi smo ispite iz historije filozofije 1 spremali iz Koplstonove knjige :mrgreen:
mada su Sokrates i kinici. uh ne d'o Bog nikome, posebno ako se spremaš za usmeni 2-3 dana samo :)
da budem iskren, žao mi je što sam prekinuo studij, ima se tu svašta naučiti, ali realno hljeba od tog nema danas...to su nam i rekli, osim ako nemamo kakvih štela
Chekaj, kolega, gde si studirao?
Jeste da hljeba nema, ali su matematika i filozofija kraljice znanosti... :bow:
U Sarajevu, na Filozofskom fakultetu :mrgreen:
Vjerovatno znaš za profesora Nijaza Ibrulja, prof. Damira Marića...eh oni su mi predavali :)

A slažem se da su kraljice znanosti, protežu se u svakoj sferi života, mada danas neki više cijene neke druge stvari. Ja sam iskreno tuta bio za matematiku, jedva 2, sve ostalo u srednjoj 5. Na fakultetu mi je filozofija išla, samo sam imao jedan problem. Mene je izrazito nerviralo ponavljati "od a do ž", onako kako profesor/knjiga kaže. Uvijek sam volio pojednostaviti sebi određene stvari, pa sam na ispitu tako "pogriješio". Kako profesor reče, u principu mi je bila tačna definicija, ali nije napisana onako kako se tražilo iz knjige. :)
Bez dlake na jeziku dok su cure depilirane.
More lijepih rozih p..., ali fali im sitnica, to što ima samo jedna, pa je moga k.... vrijedna! :D

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la MaGiCa » 18 jul 2014, 12:25

Pa dobro, dokle si doshao :?:
Ako ti je ostalo malo, zavrshi, jbga kajacesh se mozhda kad budesh stariji. ;)

Chuo sam za profesore Ibrulja i Marica, ali lichno poznajem samo Jasminku Avdispahic i prof.Vlaisavljevica. Je l' ti on predavao Uvod :?:

Avatar
Pappy
Postovi: 2912
Pridružen/a: 29 jan 2014, 16:26
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la Pappy » 18 jul 2014, 23:31

Nisam neki ljubitelj filozofije, čitaj smučila mi se na faksu, a sada dobijam još dvije. Međutim, ovo je sjajno napisano burazeru. Da je ovako nešto u fakultetskoj svakodnevnici, možda bi se i dalo štogod naučiti.. :D

Belphegor
Postovi: 10
Pridružen/a: 20 jul 2014, 16:27
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la Belphegor » 22 jul 2014, 01:16

MaGiCa je napisao/la:Pa dobro, dokle si doshao :?:
Ako ti je ostalo malo, zavrshi, jbga kajacesh se mozhda kad budesh stariji. ;)

Chuo sam za profesore Ibrulja i Marica, ali lichno poznajem samo Jasminku Avdispahic i prof.Vlaisavljevica. Je l' ti on predavao Uvod :?:
Evo mene s šestim profilom ovdje :) Znaš da filozofi ne odustaju od rasprave :mrgreen:

Išao sam prvi semestar, pa sam onda odselio (čitaj: "prekinuo"), međutim iskren da budem, volio bih se vratiti jednog dana. Ne da bih nekad u budućnosti mogao citirati nekoga u dubokoumnim razgovorima ili "pametovati" (kako obično neobrazovani ljudi uskog uma kažu), nego zbog općenitog znanja.
Još u prvim danima studija nam je rečeno, a kasnije smo se u to i uvjerili, da mi primamo svo znanje, od svih "sektora" po malo, dok se ostali baziraju samo na jednu stvar. Znači cjelinu obrađujemo skroz. :)

I da, jedan od omiljenih predmeta mi je bio logika, iako ima zapetljanih formula (kad se već dođe do njih) i još kad nam je došao begriffsschrift od Fregea :crazy: :crazy: .
Imao sam "sreću" da se ne bavim tim na ispitima, odselio sam kao što rekoh, ali samo čitanje toga (tj. uz prethodno prevođenje s Njemačkog na naš od strane jednog prijatelja) je bila glavobolja.

Hmm, Jasminku ne znam, a prof. Ugo predaje na drugoj godini :) Mislim da predaje Uvod, nisam siguran totalno.

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la DANTES » 18 avg 2014, 00:31

samo da se upišem u temi, pa ću čitati nekad kad stignem... nadam se da iznosiš svoje stavove, kroz prizmu pravaca i mislilaca...
pa bumo videli
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
muamerc
Postovi: 6766
Pridružen/a: 27 avg 2009, 14:12
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la muamerc » 26 dec 2014, 00:09

U toku sam sa isčitavanjem i istraživanjem, doduše amaterskim, filozofske literature i saznam da ovdje ima tema za istu. Mislio sam da je više praćena ali nije. Šteta, baš sam mislio da ću saznati još dosta toga i sa ovog mjesta.

Za ove upućenije, ako neko prati, šta preporučujete za čitanje? Vjerovatno to će biti Kolpston ili bih odmah na Hegela ( :stop: ) jer je čini mi se, žargonski rečeno, prekuc'o. :)

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la DANTES » 27 dec 2014, 18:59

Seren Kirkegor se ne bi složio...
Veber je bio dobar.. međutim njegovi radovi o harizmatskom vođi pomalo liče na osnovu nacizma i hitlerovog kulta...
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la alan_kardec » 28 dec 2014, 01:11

.
Zadnja izmjena: alan_kardec, dana/u 28 dec 2014, 09:27, ukupno mijenjano 1 put.
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
Marvin
Postovi: 4253
Pridružen/a: 08 avg 2014, 09:05
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la Marvin » 28 dec 2014, 02:13

Uzmem ponekad citati Nietzsche-a... Kakav um :bow:
Imam osjecaj da je lik imao nemjerljiv IQ. Bukvalno zastrasujuca inteligencija.

Avatar
muamerc
Postovi: 6766
Pridružen/a: 27 avg 2009, 14:12
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la muamerc » 29 jun 2015, 13:19

Marvin je napisao/la:Uzmem ponekad citati Nietzsche-a... Kakav um :bow:
Imam osjecaj da je lik imao nemjerljiv IQ. Bukvalno zastrasujuca inteligencija.
Svakako. Ljudi ga uzimaju s predrasudama jer nije shvacen, a, sto jest jest, tesko je shvatljiv. Nevjerovatno kako je pisao, nevjerovatno...

Avatar
muamerc
Postovi: 6766
Pridružen/a: 27 avg 2009, 14:12
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la muamerc » 30 jun 2015, 23:19

Platon - Alegorija pećine

[youtube][/youtube]

Avatar
shzna
Postovi: 4777
Pridružen/a: 11 jul 2013, 22:10
Lokacija: MANIJACI 1987
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la shzna » 07 avg 2015, 20:52

MaGiCa je napisao/la:-
Koja bi se, dobra, filozofska djela mogla naći u bibliotekama?
Ultras Željezničar i jedanaest ratnika, oduvijek je najbolja taktika!

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la MaGiCa » 07 avg 2015, 23:46

shzna je napisao/la:Koja bi se, dobra, filozofska djela mogla naći u bibliotekama?
Zavisi gde si, zavisi na kom si nivou i zavisi shta te interesuje... :zviz:

Avatar
muamerc
Postovi: 6766
Pridružen/a: 27 avg 2009, 14:12
Kontakt:

Re: Filozofija

Post Postao/la muamerc » 07 avg 2015, 23:59

shzna je napisao/la:Koja bi se, dobra, filozofska djela mogla naći u bibliotekama?
Svako je dobro ukoliko nije teško za čitanje (i ovo je dobro samo uzima puno energije). Tjera te da istražuješ dalje i dalje - uvijek ima dalje (na kraju skontaš da se vrtiš u krug, al nebitno :)). Ukoliko nemaš iskustva ja bih ti preporučio da ideš redom, prvo antički svijet (mislim na Grčku) pa onda dalje, a ukoliko imaš ne znam koji ti je pravac blizak... Opet naljbolje će ti preporučiti Magica ili neko od ovih ko bolje poznaje materiju.

Avatar
shzna
Postovi: 4777
Pridružen/a: 11 jul 2013, 22:10
Lokacija: MANIJACI 1987
Kontakt:

Re: RE: Re: Filozofija

Post Postao/la shzna » 08 avg 2015, 00:47

MaGiCa je napisao/la:
shzna je napisao/la:Koja bi se, dobra, filozofska djela mogla naći u bibliotekama?
Zavisi gde si, zavisi na kom si nivou i zavisi shta te interesuje... :zviz:
Konkretno, interesuju me Niceova djela, pa se pitam dal bi se ta djela mogla naci u biblioteci, a sve mi mrsko da odem do iste :mrgreen:

Postano kroz Forum SportSport.ba app.
Ultras Željezničar i jedanaest ratnika, oduvijek je najbolja taktika!

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: RE: Re: Filozofija

Post Postao/la MaGiCa » 08 avg 2015, 09:19

shzna je napisao/la:Konkretno, interesuju me Niceova djela, pa se pitam dal bi se ta djela mogla naci u biblioteci, a sve mi mrsko da odem do iste :mrgreen:

Postano kroz Forum SportSport.ba app.
Svaka biblioteka ima barem "Kako je govorio Zaratustra", ako nishta vishe od toga.
A uglavnom je Nietzsche prisutan i kroz "Rodjenje tragedije", "Sumrak idola", "S one strane dobra i zla" i "Volja za moc". ;)

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.