Književnost

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41150
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 15 sep 2017, 14:02

Da malo odmorimo od fikcije, nešto za ljubitelje historije, bez obzira jel to nečija profesija ili samo hobi, pa čak i za laike koji nisu nikad voljeli taj predmet :)

slika

Harari historiju homo sapiensa ne dijeli na ere niti na doba već na revolucije. Prva je kognitivna koja se zbiva 70 000-50 000 p.n.e, zatim slijedi agrarna 12 000-10 000 p.n.e, pa unifikacijska, a trenutačno se zbiva naučna. Vodi nas kroz historiju svijeta od početka do danas, kroz fokus na te 3 ere i razloge iza tih revoluija.

slika

Diamond ovdje na početku postavlja pitanje zašto su stepeni razvoja (ponajprije tehnološkog, ali i društvenog) u različitim dijelovima svijeta različiti, odnosno zašto su se uspješne civilizacije razvile u Euroaziji, ali ne i u Australiji (barem ne do dolaska Euroazijaca), podsaharskoj Africi i velikim dijelovima Amerike, odnosno zašto je euroazijska civilizacija preživjela i pokorila sve druge pri čemu odbija da je ta nadmoć posljedica bilo kakve intelektualne, genetičke ili moralne superiornosti. Obavezno pročitati, stil je dosta zabavan, nije suhoparan, a da ne bih spoilerisao, poenta je da te razlike ponajviše pripisuje okolišu, kombinuje antropologiju, biologiju, lingvistiku, genetiku, historiju, dakle pravi multidisciplinarni pristup, obzirom da se i on sam bavi ili je bavio sa tim naukama ili granama nauka. :)
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9831
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Nail for Real » 25 sep 2017, 14:09

Nail for Real je napisao/la:Poceo da citam, djeluje zanimljivo.
slika
Da sam bolje upoznat sa hinduizmom i budizmom, mozda bi mi bolje legao. Mislim, shvatam ljudsku potrebu za mitologijom, ali nisam previse fan panteona bozanstava sa ljudskim osobinama. To mi je previse plitko, promisljanje o bozanstvu kroz prizmu ljudskih strasti...helem neise, ne mogu reci da sam nesto posebno fasciniran romanom (a neki konsenzus je da bih trebao biti, izgleda), medjutim, ima odlicno napisanih dijelova (ali i dijelova koji se cine zbrzanim), i cio SPOILER dio o Hellwellu i hindu sejtanima mi je kul i misteriozan. I da, ovdje nema onoga sto ja trazim - misterije. Dobro, mozda malo oko glavnog lika, ali sve ostalo (likovi, mjesta, itd.) je prilicno uprosceno (osim dijelova o desavanjima u proslosti), sto me prilicno odbija. Fantastiku citam ne zbog onoga sto se prikaze, vec zbog onoga sto ostane u sjeni, sto se nagadja.

Da ne duzim dalje, ok je roman. Ko voli hindu mitologiju, svidjece mu se definitivno (ili mozda nece). Ja cu se vratiti mom Silmu :mrgreen: .
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9831
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Nail for Real » 25 sep 2017, 21:23

Uff, ovo je magija :) .

Ocekivao sam prilicno krvave, nasilne pjesme, prevario sam se :) .
slika
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Profesor
Postovi: 4244
Pridružen/a: 01 avg 2011, 19:11
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Profesor » 06 okt 2017, 22:56

Mogu li se naci knjige na nasem jeziku na tom fbreader-u?

Avatar
Romagnoli13
Postovi: 14390
Pridružen/a: 20 avg 2015, 10:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Romagnoli13 » 06 okt 2017, 23:22

Agatha Christie- SMRT NA NILU.

Odlična knjiga za popuniti slobodne sate u ovim jesenskim noćima.
'Namaz moj, i obredi moji, i život moj, i smrt moja doista su posvećeni Allahu, Gospodaru svjetova.''' (El-En'am)

Avatar
Pegi10
Postovi: 2829
Pridružen/a: 15 apr 2014, 20:10
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Pegi10 » 07 okt 2017, 00:10

Profesor je napisao/la:Mogu li se naci knjige na nasem jeziku na tom fbreader-u?
Knjige imas na balkan.download :salut:
Obrisi tacku izmedju balkan i download.
Na temi Film i Kinematografija postoje samo Nerminovic i neznalice :kafa:
Dantes, Bog za kompjutere :kafa:
Quarterbeg, kloc za muziku :kafa:
Katastrofa šta se sve snima, previše se ljudima pustilo.

Profesor
Postovi: 4244
Pridružen/a: 01 avg 2011, 19:11
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Profesor » 07 okt 2017, 11:05

Hvala :)

Avatar
Lord44
Postovi: 258
Pridružen/a: 14 sep 2017, 13:04
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Lord44 » 15 okt 2017, 15:01

"Zovem se Dario Džamonja. Rodio sam se 1955. godine u Sarajevu. U Sarajevu sam i umro 1993. kada sam ga napustio. Godine 1998. sam opet umro kada sam napuštao Ameriku i svoju djecu. Sada opet pokušavam živjeti u Sarajevu od pisanja."
Treci put je umro na danasnji dan.
Bilo je to prije 16 godina.
Eno, pred vratima tvojim
ispljuvaše pet sitnih bisera, olovku i pivo.
Potrči, Dario! Olovku i pivo u sobu ponesi,
Ostalo su bajke za drugačiju djecu.

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Penaltiky » 16 okt 2017, 17:07

Lord44 je napisao/la:"Zovem se Dario Džamonja. Rodio sam se 1955. godine u Sarajevu. U Sarajevu sam i umro 1993. kada sam ga napustio. Godine 1998. sam opet umro kada sam napuštao Ameriku i svoju djecu. Sada opet pokušavam živjeti u Sarajevu od pisanja."
Treci put je umro na danasnji dan.
Bilo je to prije 16 godina.
Kakva knjiga, procito je za dva dana. Steta sto nije pozivio.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41150
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 17 okt 2017, 15:52

slika

:tokralju:

Knjiga proučava učinke i primjene liberalnih teorija Miltona Friedmana i čikaške škole u različitim zemljama svijeta (od Južne Amerike, preko Azije, Poljske, Rusije, Južne Afrike, Iraka do samog New Orlansa), od šezdesetih godina prošlog stoljeća do 2007. Glavna teza autorice, govori da se primjena tih pravila (koje uključuju privatizaciju, javno smanjenje potrošnje i liberalizaciju plaća) uvijek događa bez pristanka naroda, već se umjesto toga koristi doktrina šoka kao oblik šok terapije, preko koje se dolazi do liberalizacije. Učinak primjene tih teorija dovodi do rasta nezaposlenosti, bogaćenja elite i općeg osiromašenja stanovništva. Zagovornici doktrine šoka među kojima su MMF i Svjetska banka traže način, kako bi uspostavili model slobodnog tržišta u nekoj zemlji, pri tome obično nasilno razarajući postojeći ekonomski sistem.

Jednom rječju eyeopening :clap:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
VGS
Postovi: 8854
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la VGS » 17 okt 2017, 16:05

Jednog užurbanog jutra u Washingtonu, usred vreve turista i živahnog kretanja vladinih službenika, dostojanstveni spokoj Bijele kuće uzdrman je salvom pucnjave. Skupina terorista napala je Predsjedničku kuću i uspjela ući uz nasilan masakr te iza sebe ostavila desetke mrtvih slučajnih promatrača. Zahvaljujući brzoj reakciji Tajne službe, predsjednik je evakuiran u svoj podzemni bunker, ali teroristi su uspjeli zarobiti gotovo stotinu taoca.

slika

Profesor
Postovi: 4244
Pridružen/a: 01 avg 2011, 19:11
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Profesor » 25 okt 2017, 20:35

Tarik Ali - U sjenci nara

Roman koji nas bava u Espanju u pocetak kraja muslimana na tom podrucju. Prica prati jednu aristokratsku porodicu, koji su bili kvazi begovi u jednom selu/pokrajini. Tople preporuke.

Avatar
MElloo
Postovi: 13017
Pridružen/a: 29 nov 2009, 17:23
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la MElloo » 30 nov 2017, 15:19

Dajte neki fantasy serijal da procitam preko zime
Samo ne got i lotr
Teenurno se dvoumim izmedju uspon crvenog i nocne straze
Ako ko ima sta bolje neka predlozi

Avatar
Pegi10
Postovi: 2829
Pridružen/a: 15 apr 2014, 20:10
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Pegi10 » 30 nov 2017, 16:08

MElloo je napisao/la:Dajte neki fantasy serijal da procitam preko zime
Samo ne got i lotr
Teenurno se dvoumim izmedju uspon crvenog i nocne straze
Ako ko ima sta bolje neka predlozi
Red Rising definitivno iako je vise sf nego fantasy ili Kingkiller Chronicle ako ti ne smeta posto jos nije zavrsen serijal. Mozes i Dark Tower procitati.
Na temi Film i Kinematografija postoje samo Nerminovic i neznalice :kafa:
Dantes, Bog za kompjutere :kafa:
Quarterbeg, kloc za muziku :kafa:
Katastrofa šta se sve snima, previše se ljudima pustilo.

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la DANTES » 30 nov 2017, 16:10

Pegi10 je napisao/la:
MElloo je napisao/la:Dajte neki fantasy serijal da procitam preko zime
Samo ne got i lotr
Teenurno se dvoumim izmedju uspon crvenog i nocne straze
Ako ko ima sta bolje neka predlozi
Red Rising definitivno iako je vise sf nego fantasy ili Kingkiller Chronicle ako ti ne smeta posto jos nije zavrsen serijal. Mozes i Dark Tower procitati.
Ponosan sam... :clap:
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Kawhi » 30 nov 2017, 22:08

Jel ko čitao Doba Razuma?
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la DANTES » 15 dec 2017, 00:05

slika
Preporuka svim ljubiteljima distopijskih sf romana. Drugi dio je onako, ali treći zato kida..
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41150
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 15 dec 2017, 15:32

slika

:tokralju: :tokralju: :tokralju:

Kakvo remek djelo, kakav stil, Gabriele nek ti je vječna slava :salut:

Svakako knjiga koja se ne čita za dan, nego polahko, poglavlje po poglavlje, nije baš lagano štivo, posebno zbog stila i načina pisanja, konstrukcije rečenica, nešto po čemu ga možemo prepoznati međ hiljadu pisaca :salut:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
MElloo
Postovi: 13017
Pridružen/a: 29 nov 2009, 17:23
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la MElloo » 15 dec 2017, 15:38

rio_Ferdy88 je napisao/la:slika

:tokralju: :tokralju: :tokralju:

Kakvo remek djelo, kakav stil, Gabriele nek ti je vječna slava :salut:

Svakako knjiga koja se ne čita za dan, nego polahko, poglavlje po poglavlje, nije baš lagano štivo, posebno zbog stila i načina pisanja, konstrukcije rečenica, nešto po čemu ga možemo prepoznati međ hiljadu pisaca :salut:
Od te knjige me mjesec dana bolila glava
Yebala ga ista imena

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Kawhi » 15 dec 2017, 15:39

rio_Ferdy88 je napisao/la:slika

:tokralju: :tokralju: :tokralju:

Kakvo remek djelo, kakav stil, Gabriele nek ti je vječna slava :salut:

Svakako knjiga koja se ne čita za dan, nego polahko, poglavlje po poglavlje, nije baš lagano štivo, posebno zbog stila i načina pisanja, konstrukcije rečenica, nešto po čemu ga možemo prepoznati međ hiljadu pisaca :salut:
Tek sad procitao? U koju si to srednju isao?
MElloo je napisao/la:
rio_Ferdy88 je napisao/la:slika

:tokralju: :tokralju: :tokralju:

Kakvo remek djelo, kakav stil, Gabriele nek ti je vječna slava :salut:

Svakako knjiga koja se ne čita za dan, nego polahko, poglavlje po poglavlje, nije baš lagano štivo, posebno zbog stila i načina pisanja, konstrukcije rečenica, nešto po čemu ga možemo prepoznati međ hiljadu pisaca :salut:
Od te knjige me mjesec dana bolila glava
Yebala ga ista imena
Kad odgovaras lektiru iz ovog i moras objasniti ko je koji lik. :rol:
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: nerkolfc i 29 gostiju.