Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18607
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 21 nov 2017, 15:54

BIHfan je napisao/la:
Bosniacum Lilium je napisao/la:Ma gdje je to 2500 netto da sad odem i da se do lakata uvalim u hansova ****
U Minhenu pajdo. ;)
Mozes i 3000 imat ako uradis par fortbildunga i weiterbildunga. :thumbup:
Ako je tako, dolazim :kafa:
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 21 nov 2017, 15:54

The bos, tako sam nešto i mislio. Mene najviše zanima postoji li to za neka druga zanimanja ?

Avatar
BIHfan
Postovi: 10763
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BIHfan » 21 nov 2017, 16:20

Bosniacum Lilium je napisao/la:
BIHfan je napisao/la:
Bosniacum Lilium je napisao/la:Ma gdje je to 2500 netto da sad odem i da se do lakata uvalim u hansova ****
U Minhenu pajdo. ;)
Mozes i 3000 imat ako uradis par fortbildunga i weiterbildunga. :thumbup:
Ako je tako, dolazim :kafa:
Al nemas tu cifru odmah na pocetku, moras iskustva malo skupit i biti dokazan radnik logicno. Onda te pocnu Nijemci cijeniti a ne mislis odmah dodjes i sve pet. Moras prvo dobro guzicu oznojiti i nesto malo propatit da bi dosao do pozicije da imas para na kontu da kad udjes u market ne gledas cijenu.

Njemacka je super zemlja jer se trud i volja za radom brzo isplati, karijeru svako moze imat, svako moze imat super pare samo ako on istinski to zeli. Dok u Bosni bez "babe" ili neke stranacke povezanosti mozes pjevat borbene samo.
Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la theboss_RD07 » 21 nov 2017, 17:03

jasmin10 je napisao/la:The bos, tako sam nešto i mislio. Mene najviše zanima postoji li to za neka druga zanimanja ?
Postoji. Pored famozne obuke za njegovatelja ima tona ausbildunga, npr. za masinskog tehnicara, informaticara, bankara.. Pa cak sam vidio obuke za apotekara, trgovca, graficki dizajn, modni dizajn i sta god mozes zamislit.

E sad furka u svemu tome je sto je tesko uletit na te obuke. Njegovatelji su u Njemackoj najtrazeniji zato je lahko to sredit i to svi idu radit. Mozes ti i na ove druge uletit ali je tesko do boga. Zato sam i otvorio ovo. Mozda slucajno neko ima laksi nacin, neki prijedlog, stranicu, agenciju.

I da, za ove sto su pisali prije - Nemam nikakvu rodbinu u inostranstvu


Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la theboss_RD07 » 21 nov 2017, 17:35

TobeYarabi je napisao/la:evo idealnog rjesenja

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /171121101
Dobra ponuda, nema sta. Treba ti cetvrt miliona eura da ulozis i oni ti vrate sezdeset hiljada. Em se jos trebam ozenit i napravit djecurlije ko sulejman velicanstveni :urnebes:

Avatar
TobeYarabi
Postovi: 7176
Pridružen/a: 18 maj 2016, 17:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la TobeYarabi » 21 nov 2017, 17:37

theboss_RD07 je napisao/la:
TobeYarabi je napisao/la:evo idealnog rjesenja

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /171121101
Dobra ponuda, nema sta. Treba ti cetvrt miliona eura da ulozis i oni ti vrate sezdeset hiljada. Em se jos trebam ozenit i napravit djecurlije ko sulejman velicanstveni :urnebes:
ne znam to za cetvrt miliona, ja citam samo naslove :lol:

Avatar
Goalgetter
Postovi: 24481
Pridružen/a: 04 feb 2011, 12:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Goalgetter » 21 nov 2017, 18:40

Ko se bavi sa CNC programiranjem, tj. tokari, taj ce u Austriji recimo uvijek naci posao, djelimicno i jako dobro placeno. Ne sad 3000 netto, ali sa 2000 netto mozes racunati.

Avatar
uNbx
Postovi: 7027
Pridružen/a: 13 jul 2014, 17:32
Lokacija: Anestezija
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la uNbx » 21 nov 2017, 18:45

AlanSmith14 je napisao/la:Dobio radnu dozvolu za Njemacku prije godinu dana. Otisao u Karlsruhe 2. novembra, vratio se u BiH 12. novembra ... odjavio radnu dozvolu i sve ostalo ... i nikada ne planiram više ići tamo.
Svakog ko želi ići razumijem potpuno. Ja sam htio hljeba preko pogače i brzo sam vidio da to nije to.
Sad ti je jasna antologijska Šantićeva:

Ostajte ovdje!...Sunce tuđeg neba,
Neće vas grijat kô što ovo grije;
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.
jedan devet čet'ri šest
željkan vazda mačić čest

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la theboss_RD07 » 21 nov 2017, 19:03

uNbx je napisao/la:
AlanSmith14 je napisao/la:Dobio radnu dozvolu za Njemacku prije godinu dana. Otisao u Karlsruhe 2. novembra, vratio se u BiH 12. novembra ... odjavio radnu dozvolu i sve ostalo ... i nikada ne planiram više ići tamo.
Svakog ko želi ići razumijem potpuno. Ja sam htio hljeba preko pogače i brzo sam vidio da to nije to.
Sad ti je jasna antologijska Šantićeva:

Ostajte ovdje!...Sunce tuđeg neba,
Neće vas grijat kô što ovo grije;
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.
Ostani ti pa sipaj gorivo citav zivot za 650KM :)

Avatar
hodža
Postovi: 9739
Pridružen/a: 09 avg 2010, 00:15
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: RE: Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la hodža » 21 nov 2017, 19:22

Goalgetter je napisao/la:Ko se bavi sa CNC programiranjem, tj. tokari, taj ce u Austriji recimo uvijek naci posao, djelimicno i jako dobro placeno. Ne sad 3000 netto, ali sa 2000 netto mozes racunati.
Hoces mi sredit pos'o, eto me odmah tamo [emoji16]
FORZA MARŠAL !!!

Avatar
uNbx
Postovi: 7027
Pridružen/a: 13 jul 2014, 17:32
Lokacija: Anestezija
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la uNbx » 21 nov 2017, 19:41

theboss_RD07 je napisao/la:
uNbx je napisao/la:
AlanSmith14 je napisao/la:Dobio radnu dozvolu za Njemacku prije godinu dana. Otisao u Karlsruhe 2. novembra, vratio se u BiH 12. novembra ... odjavio radnu dozvolu i sve ostalo ... i nikada ne planiram više ići tamo.
Svakog ko želi ići razumijem potpuno. Ja sam htio hljeba preko pogače i brzo sam vidio da to nije to.
Sad ti je jasna antologijska Šantićeva:

Ostajte ovdje!...Sunce tuđeg neba,
Neće vas grijat kô što ovo grije;
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.
Ostani ti pa sipaj gorivo citav zivot za 650KM :)
Znao sam ja ostati i po mjesec u kući bez struje zbog previsokih računa, pa ti isključe i niko te ne pita ništa. Živim ovdje u teškoj situaciji, ne pada mi na pamet podvit rep i dopustit da me klošari otjeraju iz mog grada i moje domovine. Borim se kako znam i umijem. Naravno, ne osuđujem one koji odlaze, nemamo svi iste prioritete i ne nalazimo svi svrhu u istim stvarima.
jedan devet čet'ri šest
željkan vazda mačić čest

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 21 nov 2017, 19:57

Goalgetter je napisao/la:Ko se bavi sa CNC programiranjem, tj. tokari, taj ce u Austriji recimo uvijek naci posao, djelimicno i jako dobro placeno. Ne sad 3000 netto, ali sa 2000 netto mozes racunati.
Ja probao preko toga ali poslodavac želio samo radnike sa eu pasosem. :cry:

Avatar
Huska
Postovi: 3145
Pridružen/a: 05 jul 2010, 13:10
Kontakt:

Re: RE: Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Huska » 21 nov 2017, 20:16

Goalgetter je napisao/la:Ko se bavi sa CNC programiranjem, tj. tokari, taj ce u Austriji recimo uvijek naci posao, djelimicno i jako dobro placeno. Ne sad 3000 netto, ali sa 2000 netto mozes racunati.
U njemackoj takodjer... i te pare i to veoma brzo barem kod mene tako bilo...

Al jezik svetinja, sa jezikom idu i pare i sve ostalo...

Avatar
Tweeds_10
Postovi: 3458
Pridružen/a: 29 jan 2010, 12:29
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Tweeds_10 » 21 nov 2017, 20:57

najbolja zivotna odluka !

Zavrsio fakultet elektrotehnike 2015 g., smjer Informatika, radio uz studij u struci i nakon studija otprilike jos godinu,imao nekih 1400 maraka odma nakon faksa, s tendencijom rasta, sto nije lose za pocetnika u Bosni , realno

prije godinu i po pocnem slat prijave za Austriju i ugovorim par intervjua u jednoj sedmici, uzmem godisnji i zapucam gore kod prijatelja, prodjem sve razgovore i nadjem se u situaciji da biram poslodavca

prihvatim ponudu koja mi se cinila kao najbolja(a sve su bile top) i do danas sam evo u alpskoj prijestolnici :)

fazon s austrijom je da mora poslodavac za tebe da trazi dozvolu, nije ko u dojclandu da ti predajes pa dobijes cim imas ugovor o radu , nego oni za tebe moraju garantovat ...da si manga u svom poslu ,da drugog na nivou au i eu za te pozicije nema :mrgreen: ,barem da odgovara opisu pozicije,tek onda ide odobrenje
zato nasi obilaze au, ali nije nemoguce
pi.

Muumii
Postovi: 422
Pridružen/a: 17 dec 2012, 20:49
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Muumii » 21 nov 2017, 21:40

theboss_RD07 je napisao/la:Zdravo raja!
Malo sam listao po ovom pdfu, mislim da nema nista otvoreno na ovu temu.

Prvenstveno sam otvorio temu jer imam par pitanja vezanih za odlazak u inostranstvo, a nisam htio da se post zagubi negdje u Chatu ili slicno, a vjerujem da se moze nac jos par forumasa kojima bi ova tema bila korisna.
Bilo kako bilo, zanima me kakve su mogucnosti za ausbildung stranaca u Njemackoj? Dolaze u obzir i Svicarska i Austrija, pa na kraju krajeva i bilo koja strana zemlja. Za koje struke se mogu skolovati stranci, koje mjesto je najlakse dobiti i koje su skole najlakse u smislu finansiranja.
Planirao sam ici preko jedne agencije sada u aprilu na ausbildung za medicinskog tehnicara, njegovatelja i slicno. To je sve sredjeno, kao sigurica, ali sam onda poceo razmisljati o drugim mogucnostima. Nisam pretjerano zainteresovan za tu struku, idem to raditi jednostavno jer nemam druge opcije.. Ovdje nemam pretjeranih mogucnosti s obzirom da imam samo zavrsenu gimnaziju.

Svjestan sam da je najlakse otici u Njemacku ako ces raditi kao medicinar, ali sta jos mogu? Npr. ja bih prije otisao na neko skolovanje u vezi masinstva i slicno. Ipak imam neko predznanje sa dvije godine fakulteta kod nas, jos me to i zanima. Takodjer me zanima elektrotehnika, racunari itd. itd.
Medicina je meni licno kao posao :puke: Ali sta se moze kad svi samo to nude.

Imam B2 certifikat sa Göthea, jezik pricam skoro pa tecno

hvala unaprijed
Ma prijatelju ako imas savjest,ako si posten,zelis radit,imas volju i zelju za napredovanjem,slobodno se zaputi u njemacku,fulat ne mozes,ako volis pit kafe po dva,tri sata,ako volis ciganluk ovaj bosanski i krkanluk,zaobidji njemacku,ako si za kulturan i normalan zivot Njemacka je za tebe. A sto se tice toga sta ces radit vjeruj mi da nije bitno kako ces otic tamo,strpi se malo dobij radnu dozvolu i vizu,kasnije ti se otvara prilika da upises bilo kakvu skolu,naravno jezik najvazniji. Niko ne kaze da je idealno,ne mozes kupiti stan-kucu dok ne dobijes drzavljanstvo,auto kakvo pozelis mozes vozit(naravno na kredit),tehnike kakve god zelis kupiti,odjeca i te stvari na pretek,miran zivot porodicni imat idealan,da ides na odmor gdje pozelis,ali bosnu da ne kazem prekrizit,al na 10-o mjesto stavit,a ti razmisli sta su ti prioriteti i zelje u zivotu,ali moje misljenje da ovdje u BiH nema zivota....

Avatar
Federer17
Postovi: 7109
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Federer17 » 21 nov 2017, 22:16

Sto auto na kredit, kada se za 3-4 milje eura moze kupiti nesto solidno?

Btw, kolika netto primanja ima jedan doktor opste prakse u Njemackoj ili Austriji? Citao sam svakakve price, od nekih, za mene, enormnih cifara, pa i do onih realno ne toliko velikih... zato bih volio da neko, ko iz prve ruke zna, napise koliko se to otprilike krece.

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21278
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Epidaurus » 21 nov 2017, 22:37

Zivim u Austriji (Graz preciznije) vec 4. godinu od cega sam prvu godinu ucio jezik, a onda krenuo na fakultet i sad sam upisao 3. godinu elektrotehnike. Sa masinstvom/elektrotehnikom imas ogroman broj mogucnosti ovdje jer Austrijanci mahom rijetko upisuju ta dva faksa jer su za njihove standarde teski, a i imaju mogucnost da zavrse ove kao "vise" skole tipa HTL (visa skola za masinstvo/elektrotehnikU).

To je po meni dosta dobra stvar za ljude kojima se bas ne da lomit od ucenja sto faks realno zahtjeva (2. i 3. godina, prva ne toliko), relativno ga je lako zavrsit, imas dosta prakse plus jos dobijes sve potrebne knjige i literaturu od skole potpuno besplatno. Graz je u Austriji fkt fenomenalna opcija za skolovanje, bilo na faksu bilo na nekoj od ovih "visih" skola tipa pomenuti HTL, Ortwein (visa za gradjevinu/arhitekturu) itd. Fazon s tim skolama je sto nakon zavrsenih 6 semestara (ako ne znate njemacki idete 2 semestra na njihov kurs jezika i uopce nije potrebno znanje jezika kao za faks te time vam ta skola traje semestara) trebate raditi u struci jos 2 godine nakon cega dobijate diplomu kao da ste zavrsili trogodisnji bachelor tog studija. Nakon toga mozete cak upisati i master na nekom univerzitetu za taj smjer koji ste zavrsili na HTLu. Nedavno sam cak vidio oglas kod nas na univerzitetu da Magna (jako jako velika internacionalna firma) trazi nekog sa zavrsenim bachelorom elektrotehnike ili nekog ko je zavrsio HTL te da je pocetna plata 3000 eura. Uglavnom po meni jako dobra opcija za ljude kojima je faks previse zahtjevan i na tome ima dosta nasih ljudi. Takodjer je i plus sto je potpuno besplatno.

Avatar
Sveti
Postovi: 10165
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 21 nov 2017, 22:52

Federer17 je napisao/la:Sto auto na kredit, kada se za 3-4 milje eura moze kupiti nesto solidno?

Btw, kolika netto primanja ima jedan doktor opste prakse u Njemackoj ili Austriji? Citao sam svakakve price, od nekih, za mene, enormnih cifara, pa i do onih realno ne toliko velikih... zato bih volio da neko, ko iz prve ruke zna, napise koliko se to otprilike krece.
Doktori koji imaju svoje privatne praxe izlaze komotno na deset hiljada nekada i vise. Za doktore u bolnicama nisam siguran
naprijed rejal

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41150
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 21 nov 2017, 23:12

Znam ih dosta koji su se tako vratili iz Austrije a otisli studirat tamo, jednostavno nisu imali nikoga svog tamo, morali raditi da bi mogli platiti troskove i nisu mogli stici na faksu sve zbog toga i onda se vratili, jedino ostali ovi koji su se udali i ozenili.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.