Film i kinematografija - ARHIVA POSTOVA

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
ASD
Postovi: 26223
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: RE: Re: Film i kinematografija

Post Postao/la ASD » 09 avg 2017, 15:35

Nail for Real je napisao/la: Uff, pogledah ovo...mislim, kontam kontam, ali daj brate :crazy: ...Satantango cu skinuti ako ne budem morao cekati 20 minuta da kazu jednu rijec :mrgreen: .

Al' sad ozbiljno.

THE TURIN HORSE
slika

E Tarr, madjarski reziser, je zajebo Tarkovskog. Kao Tarkovsky, stvara ambijent da isprica pricu, ali ovo je bas ekstreman slucaj. Scene dijaloga u filmu se mogu izbrojati na prstima, a radnja se vrti oko sest dana borbe za prezivljavanje oca i cerke. Film se nadovezuje na poznatu pricu o Niceu i konju namlacenom od strane vozaca, gdje on dobija nervni slom uzasnut prizorom nasilja i zla.

Ljudska patnja, gola egzistencija, odsustvo Boga, glavni su motivi filma. Film je savrsen za ''viewer response approach'', tako da svaki gledalac moze razviti svoju interpretaciju surovosti njihovog zivota: zivota bez radosti i zadovoljstva, bez ljubavi i osmjeha, bez nade u bilo sta.

slika
Jedan detalj je posebno zanimljiv: prozorsko okno, pred kojim oba lika vise puta sjede i gledaju. Gledaju u sta? Izbavljenje od pakla kojeg zive? Maglovita nada u bolju buducnost? To je, za mene, kljuc filma. Covjekovo ISCEKIVANJE. Byron kaze, zarobljen na Zemlji, u nebo dize pogled. Covjek je zaista slab, i jedino ga ideja o Bogu moze uzvisiti i spasiti. Zivot na Zemlji je pakao: a ovaj film predstavlja jedan od najtezih oblika tog zivota. U jednoj sceni, cerka cita o skrnavljenju svjetih mjesta koje je covjek prouzrokovao i koje dovodi do potrebe za pokajanjem koje ce donijeti svjetlo Bozje. Materijalizam, bogohuljenje, zlo u covjeku gusi religijski osjecaj koji se kao virus suri i zivot cini praznim.

slika
Ako je u Long Day's Journey into Night od O'Neilla magla jedan od glavnih motiva, u ovom filmu je oluja, koja prestaje tek sestog dana, i koja ima par uloga. Jedna je da stvori ambijent filma, a druga je metaforicka: oluja zivota koja unistava zivot ljudski. Prestaje na kraju filma, kada se cini da su oba lika slomljena.

Posljednja scena prikazuje gasenje svjetla i borbu likova da ga upale. Naravno, metafora za svjetlo postojanja, svjetlo zivota, svjetlo nade. ''Moras jesti'' izjava oca na kraju, sumorni pogledi nakon toga gdje oba lika samo sjede bezivotno odrazava lagani gubitak nade i mozda nihilizam. Film tu zavrsava, bez promjene, samo sumorni zivot, glad u mraku i gledanje kroz prozor.
slika


Sto se tice tehnickog aspekta filma, tesko da sam gledao film koji ima vise sjajnih dugih kadrova. Doduse, kamera nije nikada fiksna pa kadrovi nisu dosadni nimalo, a reziser odlicno koristi vjetar, crno-bijelu tehniku, i sjajni soundtrack da drzi paznju gledaocu, da mu jasno stavi do znanja da je guljenje krompira ili gledanje kroz prozor najuzbudljiviji trenutak u tome danu za ta dva lika. Ovaj soundtrack se komotno moze koristiti u nekom napetom filmu, ali on odlucuje da ga koristi za najobicnije scene, sto dodatno naglasava bezivotnost njihovih zivota.

[youtube][/youtube]

Uglavnom, film je odlican. Tezak za gledanje, niti je za svakoga niti se moze gledati uvijek, ali je jedinstven i nesvakidasnji.
Bela Tarr ne vjeruje u Boga, cisto sumnjam da je odsustvo Boga , nada za bogom ili da su ljudi prazni bez Boga ijedna od poenti filma.

Avatar
arelinho
Postovi: 16421
Pridružen/a: 19 jan 2012, 00:13
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la arelinho » 09 avg 2017, 15:43

Donnie Darko je napisao/la:
Derdiyok je napisao/la:Kad je za očekivati bolje snimke Pirata, Spidermana i Planete majmuna ?
Pirati će vjerovatno početkom ili sredinom septembra. A ova druga dva najranije krajem septembra, vjerovatno početkom oktobra.
Baywatch sa prevodom? :mrgreen:

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9844
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: RE: Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Nail for Real » 09 avg 2017, 15:47

ASD je napisao/la: Bela Tarr ne vjeruje u Boga, cisto sumnjam da je odsustvo Boga , nada za bogom ili da su ljudi prazni bez Boga ijedna od poenti filma.
Ne mora da vjeruje da bi film imao jednu od tema upravo temu Boga. Ni Nice nije vjerovao pa je pisao o Bogu.

A druga stvar, ovakva vrsta filma je idealna da gledalac obrazuje sopstveno vidjenje filma, reziser tesko da namece neku ideolosku poruku ili temu. Ja sam ga protumacio na ovaj nacin, neko drugi moze drugacije ;).
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Donnie Darko » 09 avg 2017, 16:06

arelinho je napisao/la:
Donnie Darko je napisao/la:
Derdiyok je napisao/la:Kad je za očekivati bolje snimke Pirata, Spidermana i Planete majmuna ?
Pirati će vjerovatno početkom ili sredinom septembra. A ova druga dva najranije krajem septembra, vjerovatno početkom oktobra.
Baywatch sa prevodom? :mrgreen:
Za prijevod ne bih znao, ali film će biti na netu u najboljoj kvaliteti najkasnije 15. augusta :mrgreen:

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la High » 09 avg 2017, 17:03

Žabu jednostavno moram pogledati!
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

Avatar
Blejzer10
Postovi: 10347
Pridružen/a: 03 nov 2016, 00:58
Kontakt:

Re: RE: Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Blejzer10 » 09 avg 2017, 17:54

Nail for Real je napisao/la:
ASD je napisao/la: Bela Tarr ne vjeruje u Boga, cisto sumnjam da je odsustvo Boga , nada za bogom ili da su ljudi prazni bez Boga ijedna od poenti filma.
Ne mora da vjeruje da bi film imao jednu od tema upravo temu Boga. Ni Nice nije vjerovao pa je pisao o Bogu.
Upravu si, odsustvo Boga je zapravo jedna od najčešćih tema među ateistima umjetnicima. Imaš struju koja to gleda s pozitivne strane, slobode i oslobođenja, tipa kao Sartre sa svojom filozofijom, ili drugu kao Dostojevski (iako nije ateista) tipa koja u tome ne vidi mogućnost života. I imaš Kamija negdje između sa apsurdom. Pogledaj braću Cohen tipa sa filmom A serious man

Inače Bella Tarr predaje na Masteru u Sarajevu, u privatnoj onoj akademiji. Skoro svi njegovi studenti pokušavaju tretirati film kao on, sa tim dugim kadrovima bez mnogo dinamike i radnje, vrijeme koje se doslovno mora izdržati kao u Turinskom konju, ali gotovo uvijek fejlaju i smore i artsy publiku.

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la DANTES » 09 avg 2017, 18:34

Ovakvi filmovi čovjeku probude želju za samoubistvom. Dok sam bio mlađi gledao sam ih, ono jer sam eto kao ja sad intelektualno nadmoćan pa se malo qrčim. Srećom odrastao sam, i shvatio da ne moram gledati depresivne filmove o egzistencijalnim pitanjima. Dovoljno je što živim u Bosni.
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9844
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: RE: Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Nail for Real » 09 avg 2017, 19:32

Blejzer10 je napisao/la:
Nail for Real je napisao/la:
ASD je napisao/la: Bela Tarr ne vjeruje u Boga, cisto sumnjam da je odsustvo Boga , nada za bogom ili da su ljudi prazni bez Boga ijedna od poenti filma.
Ne mora da vjeruje da bi film imao jednu od tema upravo temu Boga. Ni Nice nije vjerovao pa je pisao o Bogu.
Upravu si, odsustvo Boga je zapravo jedna od najčešćih tema među ateistima umjetnicima. Imaš struju koja to gleda s pozitivne strane, slobode i oslobođenja, tipa kao Sartre sa svojom filozofijom, ili drugu kao Dostojevski (iako nije ateista) tipa koja u tome ne vidi mogućnost života. I imaš Kamija negdje između sa apsurdom. Pogledaj braću Cohen tipa sa filmom A serious man

Inače Bella Tarr predaje na Masteru u Sarajevu, u privatnoj onoj akademiji. Skoro svi njegovi studenti pokušavaju tretirati film kao on, sa tim dugim kadrovima bez mnogo dinamike i radnje, vrijeme koje se doslovno mora izdržati kao u Turinskom konju, ali gotovo uvijek fejlaju i smore i artsy publiku.
Mozda nije zavrsio moj tekst, napisao sam na kraju da naginje nihilizmu sa onom zavrsnom scenom.

A ja svu umjetnost posmatram onako kako me je Tolstoj naucio: kakav je autorov odnos prema Bogu, prema sebi, prema univerzumu, prema drugim ljudima...drustvena tematika me manje interesuje u filmovima.

A ja sam veliki fan Dostojevskog, Braca Karamazovi mi je jedan od omiljenih romana, i dijelim dosta toga sa misljenjima Fjodora :) .

A tek sam poceo da gledam ovakve filmove, mislim mlad sam jos uvijek, ali nepobitno je da zadiru u zivota. Ne mogu se stalno gledati naravno, nekad treba i Michael Bay :mrgreen: , ali zbog ovakvih filmova film jeste umjetnost.
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Avatar
Brokula
Postovi: 30909
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Brokula » 09 avg 2017, 21:23

Izašli su Guardiansi na finom snimku.
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Avatar
xaviesta
Postovi: 5935
Pridružen/a: 05 mar 2011, 17:37
Lokacija: The dark side of the moon
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la xaviesta » 09 avg 2017, 22:28

http://www.imdb.com/title/tt0091251/
Bilo bi previše da kažem da je najkvalitetniji film na temu rata ali blizu je, napotresniji definitivno.
Don't hate what you don't understand.

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Kawhi » 09 avg 2017, 22:40

xaviesta je napisao/la:http://www.imdb.com/title/tt0091251/
Bilo bi previše da kažem da je najkvalitetniji film na temu rata ali blizu je, napotresniji definitivno.
Hocu odavno da ga pogledam, al me strah da je kakvo rusko-komunisticko propagandno njesra, a to mi se ne gleda.
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41223
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 09 avg 2017, 23:47

xaviesta je napisao/la:http://www.imdb.com/title/tt0091251/
Bilo bi previše da kažem da je najkvalitetniji film na temu rata ali blizu je, napotresniji definitivno.
Ja bih ga nazvao najboljim antiratnim, i ne bi bilo previše :kafa:

A Klimov sa njim otišao u pemziju, što ti je reć otići na vrhuncu :tokralju:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Finn
Postovi: 9140
Pridružen/a: 24 avg 2015, 09:23
Lokacija: SA
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Finn » 09 avg 2017, 23:54

http://bosonoga.com/2017/08/09/sudbina- ... vi-dallas/

Malo o "mekonesansi", s obzirom da je i Dark Tower teško flop'o. No, ne sumnjam da će se McConaughey vratiti. Serenity na čelu sa Stevenom Knightom obećava.

Inače, preporuka za ovaj portal, dosta zanimljivih filmskih i muzičkih stvari se može pročitati.

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Donnie Darko » 10 avg 2017, 00:06

Finn je napisao/la:http://bosonoga.com/2017/08/09/sudbina- ... vi-dallas/

Malo o "mekonesansi", s obzirom da je i Dark Tower teško flop'o. No, ne sumnjam da će se McConaughey vratiti. Serenity na čelu sa Stevenom Knightom obećava.

Inače, preporuka za ovaj portal, dosta zanimljivih filmskih i muzičkih stvari se može pročitati.
Mekonosansa je okončana drugog marta 2014., odnosno tada je krunisana, poslije toga je ušao u novu fazu svoje karijere. Što se njega samog tiče, nema tu brige sve dok pristupa ozbiljno i ne snima romantične komedije. Većina glumaca upadne u sličnu fazu lošijih filmova, ali to nije do njega, u većini filmova je odličan. Na primjer Gold, nevjerovatno prosječan i neprivlačan film, ali je on vrhunski u njemu.

Michael Fassbender recimo trenutno ima prilično dug niz u najmanju ruku upitnih filmova, i opet važi za jednog od najboljih glumaca i uz Hardija je vjerovatno najtraženiji. U 2016. i 2017. mu je Light Between the Oceans daleko najbolji film, a i taj film je teško okarakterisati dobrim, iako ima svojih momenata. I on je kao i Matthew odličan u većini tih uloga, u Alienu briljira ali džaba kad je film klimav.

MM u tom periodu barem im Kuba, fantastičan film, kao i njegov doprinos.

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Kawhi » 10 avg 2017, 02:13

slika

Kako jednostavna, a dobra priča o običnim ljudima. Odavno nisam bolji film pogledao.
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin


Avatar
Grima
Postovi: 113
Pridružen/a: 23 maj 2013, 15:56
Lokacija: Fields of the Rohirrim
Kontakt:

Re: RE: Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Grima » 10 avg 2017, 23:02

Braveheart23 je napisao/la:http://www.imdb.com/title/tt3721936/?ref_=tt_rec_tt

da li je neko gledao? valja li?
Slab je ovaj..


Avatar
Chinaglia
Postovi: 31065
Pridružen/a: 16 jan 2014, 11:54
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Chinaglia » 11 avg 2017, 16:10

The Drop (2014)
smece od filma, nema price, nije interesantan, ma nista, nista

Warrior (2011)
ovo treba sluzit kao primjer kako unistit potencijalno savrsen film

ima pricu, emociju, glumu i onda ga usere kraj, sto je cisto vrijedjanje inteligencije gledaocima, mislim koji k burazeru, daj malo realnosti... u redu, cak i u ovako krajnje retardiranom kraju, ima druga strana medalje, kako on oprosti bratu, sto je zapravo i bio cilj jelte, al bez obzira, kraj je mogao i morao biti skroz drugaciji

blasfemija je staviti ga u istu recenicu sa Rockyjem i Million Dollar Baby :salut:

Avatar
Dzoni
Postovi: 11298
Pridružen/a: 23 feb 2012, 18:06
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Dzoni » 12 avg 2017, 01:28

Na HBO 3 je upravo završio najgori stand-up svih vremena:T. Ja Miller pedantno smjesan.
Koji debil, dan te ****.

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: samoposmatram i 26 gostiju.