Film i kinematografija - ARHIVA POSTOVA

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Rooney88
Postovi: 16872
Pridružen/a: 06 nov 2010, 18:04
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Rooney88 » 20 jul 2017, 22:51

Ima li ovih s premijere? Utisci? Sta ste se usutili. :D
R.I.P

MIRZA RASCIC

Željezničar za život cijeli!

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Donnie Darko » 21 jul 2017, 00:19

Dunkirk je skoro pa savršen film. Pod tim ne mislim na savršen kao 10/10 ili 5/5 film ili koji već rating, da je najbolji ikada ili u svom žanru, već jednostavno mislim da je Dunkirk tačno ono što je trebao biti. Savršena egzekucija Nolana, bez ozbiljnije greške u koracima. Od Inceptiona, možda čak i od TKD nije ovako uspješno odradio film.

Mislim svi smo znali da će film izgledati odlično, da će setovi izgledati impresivno, da će akcija i kamera ostavljati bez daha, da će Zimmer, a ono, biti Zimmer, to se moglo vidjeti iz prvog kadra prvog teaser trailera, dobra vijest je što je Nolan i svoje mane ovdje uspio pretvoriti u prednosti. Dijaloga je veoma malo, neću reć da ga skoro nema jer bi to bilo pretjerivanje, i samim time nema ni mnogo ekspozicije. I dalje je prisutna, ali svega u par kratkih navrata, i na veoma prirodan način.

Ko želi karakterizaciju likova, nek bježi što dalje od Dunkirka. Nekima će to vjerovatno smetati, ali meni je to savršen fit za ovakav tip filma. Akcija počinje bukvalno od prve scene, tačnije ne počinje već smo bačeni u sred iste, u sred haosa, i ne popušta do samog kraja. Glavnog lika nema, tačnije ne fokusira se na likove, već na događaj, a ljudi koje pratimo su jednostavno tu. Nema niko vremena za socijalizaciju i upoznavanje, nema niko vremena da priča o majci, ženi, kćerki koja ga čeka kod kuće, nema flashbakova, čisto preživljavanje od početka do kraja. To mi je genijalno. Dunkirk, to jest plaža i okean su glavni likovi. Činjenica da je većina glumaca, pogotovo ovih mlađih, poptuno nepoznata, itekako pomaže, lakše se čovjek uživi. Čak i ovi poznatiji nisu superzvijezde, Branargh, Rylance i Murphy. Tom Hardy to jeste, ali i on lice pokaže u svega dva navrata.

Jedino što bih izdvojio kao manu, što sam primjetio više puta u filmu, a mislio sam da to neće biti slučaj, je što je previše čist, previše uglađen, a to je naravno rezultat PG13 ratinga. Iako ni to nije nužno loša stvar, jer daje poseban izgled, ne sjećam se da sam ikada gledao film koji izgleda ovako, a to je jako teško uraditi poslije toliko ratnih filmova. Ali opet, malo krvi i prljavštine bi dodalo dodatnu dimenziju filmu, ne nužno u mjeri Hacksaw Ridgea, ali malo ne bi škodilo :mrgreen:

Glumci su svi fantastični. Lika koji je dobio najviše vremena na ekranu uopšte ne poznajem, mrsko mi provjeravati ali ne vjerujem da sam ga igdje ranije gledao. Hardy opet glumi očima, to je možda čak postao i klišej, ali lik je stvarno gospodar toga. Ima par scena, njegovo lice u krupnom planu, samo vidiš oči i obrve, bez dijaloga, ispriča ti sve što treba da znaš preko najminimalnijih pokreta. Ostali svi također dobri, istakao bih Rylencea kojem također nije potreban dijalog da bi vladao scenom. Harry Styles je također bio odličan.

Nisam se još ni dotakao stvari poput storytellinga i Zimmerovog scorea. Nolan ne bi bio Nolan kada ne bi unio dozu svoje pretencioznosti u scenarij, ovdje je odabrao da simultano priča tri različite priče koje se ne odvijaju nužno u isto vrijeme, ali lik je jednostavno previše dobar da to ne bi funkcionisalo. Isto važi i za Zimmera. Mislim čak da nema ni jedan jedini koherentan komad muzike ovdje, teško je opisati malo, u pitanju su samo zvukovi i buka, ali savršeno pristaje stvarima koje se dešavaju na ekranu. U jednoj sceni je možda malo pretjerao, ono baš over the top sa Branarghom u krupnom planu, više bi pristajalo u Inglorious Basterds ili neki drugi Tarantinov film. Ali nije ni ovdje nužno loše.

Sve u svemu, ovo se definitivno treba gledati u kinu. Spektakl od početka do kraja, hladno, surovo, prelijepo. Čak i ako nekoga odbije manjak emocije i karakterizacije, vrijedi platiti čisto zbog nevjerovatnih kadrova. Kakva šteta što nema IMAX negdje blizu.

4.5/5
Rooney88 je napisao/la:Ima li ovih s premijere? Utisci? Sta ste se usutili. :D
Eto, jel sad u redu :mrgreen: Treba sačekati da se malo utisci slegnu, ja sam gledao od 18:00, ove što su gledali kasnije treba sačekati do sutra :D

Avatar
Rajaz
Postovi: 13351
Pridružen/a: 06 apr 2014, 21:59
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Rajaz » 21 jul 2017, 00:52

Ukoliko ste pročitali review ili već odranije znate o čemu se radi, nemojte očekivati neočekivano. Film je dosljedna kopija onog što se desilo 1940-te godine, s prihvatljivom dozom patetike.
Nakon filma sam se pitao da li je Nolan izvukao maksimum iz ovako nezahvalne priče i zapravo mislim da jeste.

8/10

Btw, da li je Hardy ikada lakše zaradio par miliona u karijeri ?

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14908
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la BernardBarnjak » 21 jul 2017, 14:07

slika
Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9844
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Nail for Real » 21 jul 2017, 14:58

Djeluje zanimljivo.
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Avatar
SiamoNoi
Postovi: 25684
Pridružen/a: 04 maj 2012, 15:23
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la SiamoNoi » 21 jul 2017, 15:11

Vracam se u igru s filmovima ovih dana.Jbt pogledao tek nesto manje od 40 novih naslova ove godine.Treba stisnut sad.Da ne pricam da nemam pojma sta se do sada događalo u 2017. pa će se za početak proć kroz temu da vidimo šta ima pametno za pokupit na listu.

Sinoc uletio i vidio da je Dunkirk stigao.Jedino sam njega cekao ove godine,malo i zaboravio zbog posla da ovih dana dolazi.Red je da se najkasnije iduceg tjedna ode pogledati Nolana.Inace nemam očekivanje jer nije zdravo za gledanje,ali ovdje su zbog Nolana visoka.

Avatar
Barcod
Postovi: 1722
Pridružen/a: 19 jul 2014, 19:11
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Barcod » 21 jul 2017, 16:59

Arsenal All The Way !

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Kawhi » 21 jul 2017, 18:02

Kako Isaac nije bio nominovan za Ex Machinu?
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
messilla
Postovi: 31106
Pridružen/a: 05 jul 2011, 13:30
Lokacija: Times Square, NYC
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la messilla » 21 jul 2017, 18:21

Meh. Nisam nesto odusevljen Dunkirkom. Sto opet ne znaci da film nije odlican, ali, iako sam zahvaljujuci @Donnieju i @Rajazu znao sta me otprilike ceka, ipak su ocekivanja kada su u pitanju Nolanovi filmovi ovaj put bila prevelika.

Ne mogu reci da mi nesto posebno smeta u samom filmu, no jednostavno sam ocekivao vise napetosti i uzbudjenja. Rekao bih i da je Nolan izvukao maksimum ovdje, a treba izdvojiti i Zimmera standardno. :salut:

Jbga mozda sam treba sacekati da se sve malo slegne. Mozda bude jos bolje nakon drugog gledanja, ali eto osjetih potrebu da nesto napisem. :mrgreen:
Now the old king is dead! Long live the king!

2nd#Tripl3t

London! Paris! Rome! London! Berlin!
1992 2006 2009 2011 2015

Avatar
Chinaglia
Postovi: 31065
Pridružen/a: 16 jan 2014, 11:54
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Chinaglia » 22 jul 2017, 01:01

http://www.imdb.com/title/tt3460252/

bolje bi bilo da vrijedi, jer poslije onog smeca od Interstellara, ne bih podnio jos jedan los film od 3 h

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la DANTES » 22 jul 2017, 11:55

Chinaglia je napisao/la:http://www.imdb.com/title/tt3460252/

bolje bi bilo da vrijedi, jer poslije onog smeca od Interstellara, ne bih podnio jos jedan los film od 3 h
De banujte ga.. :kafa:
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la High » 22 jul 2017, 20:39

To je filmčina, momče. Da se šta ne zezaš?


Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016) - kakav polušund. :lol: Još me natjeraše da pogledam.
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

Avatar
messilla
Postovi: 31106
Pridružen/a: 05 jul 2011, 13:30
Lokacija: Times Square, NYC
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la messilla » 22 jul 2017, 22:56



Novi Spielberg
Now the old king is dead! Long live the king!

2nd#Tripl3t

London! Paris! Rome! London! Berlin!
1992 2006 2009 2011 2015

Avatar
SiamoNoi
Postovi: 25684
Pridružen/a: 04 maj 2012, 15:23
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la SiamoNoi » 23 jul 2017, 10:40

Zenzo je napisao/la:također novi SAW u oktobru 2017.
Krajem prošle godine mislim sam se prvi put bacio na Saw i toliko me ubilo sve nakon treceg dijela da evo vec jedno 4 mjeseca odgađam pogledat zadnji.

Avatar
irfo
Interni moderator
Postovi: 15103
Pridružen/a: 09 nov 2008, 14:20
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la irfo » 23 jul 2017, 10:42

justice league ne obecava
NEW PRIMITIVES ALL OVER BASCARSIJA

"Želјo je prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca, karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom."

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Donnie Darko » 23 jul 2017, 12:36



:ljepota:

Avatar
Tritolone
Postovi: 12321
Pridružen/a: 12 apr 2011, 21:19
Lokacija: Croatia
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Tritolone » 23 jul 2017, 15:38



Super mi je ovaj 80s retro stil :tokralju:
Io non rubo il campionato ed in Serie B non sono mai stato!

Urlando contro il cielo

Tu regina di milano
Io son pazzo di te

Go into a room too fast kid, the room eats you.

Avatar
Blejzer10
Postovi: 10347
Pridružen/a: 03 nov 2016, 00:58
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Blejzer10 » 23 jul 2017, 17:07

SiamoNoi je napisao/la:
Zenzo je napisao/la:također novi SAW u oktobru 2017.
Krajem prošle godine mislim sam se prvi put bacio na Saw i toliko me ubilo sve nakon treceg dijela da evo vec jedno 4 mjeseca odgađam pogledat zadnji.
Bolje i nemoj gledat. Uvredljiv je za inteligenciju :mrgreen:

Avatar
SiamoNoi
Postovi: 25684
Pridružen/a: 04 maj 2012, 15:23
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la SiamoNoi » 23 jul 2017, 21:34

Nakon sto sam se priblizio brojci 900 dodao sam i SW na listu.God help me.
Blejzer10 je napisao/la:
SiamoNoi je napisao/la:
Zenzo je napisao/la:također novi SAW u oktobru 2017.
Krajem prošle godine mislim sam se prvi put bacio na Saw i toliko me ubilo sve nakon treceg dijela da evo vec jedno 4 mjeseca odgađam pogledat zadnji.
Bolje i nemoj gledat. Uvredljiv je za inteligenciju :mrgreen:
Ma moram dovrsit kad sam krenuo :mrgreen: Dobro je jos to.Al kad imas opsesiju dovršit zapoceto,a krenes sa Wrong Turn...Drugi dio je mislim nesto najgore ikad sto sam gledao.Na kraju sam se zabavljao tako da trazim detalje zbog kojih bi mozda mogao dignut ocjenu pa sam mislim lupio 2/10 jer se ona jedna zenska skinula :rol:

Avatar
Zenzo
Postovi: 3862
Pridružen/a: 25 dec 2016, 17:33
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Zenzo » 23 jul 2017, 21:39

Treba SAW gledati od prvog do zadnjeg, meni i nije los film samo treba dosta stvari povezati.

Jigsaw 2017 u oktobru.
- Zeljeznicar -

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Giuseppe1, Judd i 31 gost.