Film i kinematografija - ARHIVA POSTOVA

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 08 avg 2017, 01:24

slika

:tokralju:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9844
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: RE: Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Nail for Real » 08 avg 2017, 05:45

rio_Ferdy88 je napisao/la:
Nail for Real je napisao/la:
rio_Ferdy88 je napisao/la:Toshiro, kad je on bio na avataru kod mene :kafa:
Dobro, ti si prvi hipster foruNa.

Skidam The Turin Horse, cini se kao pravi film za mene, sta velis?
O cika Tarr, majstor svog zanata, ako nisi vec odma i Satantango skini :kafa:
Uff, pogledah ovo...mislim, kontam kontam, ali daj brate :crazy: ...Satantango cu skinuti ako ne budem morao cekati 20 minuta da kazu jednu rijec :mrgreen: .

Al' sad ozbiljno.

THE TURIN HORSE
slika

E Tarr, madjarski reziser, je zajebo Tarkovskog. Kao Tarkovsky, stvara ambijent da isprica pricu, ali ovo je bas ekstreman slucaj. Scene dijaloga u filmu se mogu izbrojati na prstima, a radnja se vrti oko sest dana borbe za prezivljavanje oca i cerke. Film se nadovezuje na poznatu pricu o Niceu i konju namlacenom od strane vozaca, gdje on dobija nervni slom uzasnut prizorom nasilja i zla.

Ljudska patnja, gola egzistencija, odsustvo Boga, glavni su motivi filma. Film je savrsen za ''viewer response approach'', tako da svaki gledalac moze razviti svoju interpretaciju surovosti njihovog zivota: zivota bez radosti i zadovoljstva, bez ljubavi i osmjeha, bez nade u bilo sta.

slika
Jedan detalj je posebno zanimljiv: prozorsko okno, pred kojim oba lika vise puta sjede i gledaju. Gledaju u sta? Izbavljenje od pakla kojeg zive? Maglovita nada u bolju buducnost? To je, za mene, kljuc filma. Covjekovo ISCEKIVANJE. Byron kaze, zarobljen na Zemlji, u nebo dize pogled. Covjek je zaista slab, i jedino ga ideja o Bogu moze uzvisiti i spasiti. Zivot na Zemlji je pakao: a ovaj film predstavlja jedan od najtezih oblika tog zivota. U jednoj sceni, cerka cita o skrnavljenju svjetih mjesta koje je covjek prouzrokovao i koje dovodi do potrebe za pokajanjem koje ce donijeti svjetlo Bozje. Materijalizam, bogohuljenje, zlo u covjeku gusi religijski osjecaj koji se kao virus suri i zivot cini praznim.

slika
Ako je u Long Day's Journey into Night od O'Neilla magla jedan od glavnih motiva, u ovom filmu je oluja, koja prestaje tek sestog dana, i koja ima par uloga. Jedna je da stvori ambijent filma, a druga je metaforicka: oluja zivota koja unistava zivot ljudski. Prestaje na kraju filma, kada se cini da su oba lika slomljena.

Posljednja scena prikazuje gasenje svjetla i borbu likova da ga upale. Naravno, metafora za svjetlo postojanja, svjetlo zivota, svjetlo nade. ''Moras jesti'' izjava oca na kraju, sumorni pogledi nakon toga gdje oba lika samo sjede bezivotno odrazava lagani gubitak nade i mozda nihilizam. Film tu zavrsava, bez promjene, samo sumorni zivot, glad u mraku i gledanje kroz prozor.
slika


Sto se tice tehnickog aspekta filma, tesko da sam gledao film koji ima vise sjajnih dugih kadrova. Doduse, kamera nije nikada fiksna pa kadrovi nisu dosadni nimalo, a reziser odlicno koristi vjetar, crno-bijelu tehniku, i sjajni soundtrack da drzi paznju gledaocu, da mu jasno stavi do znanja da je guljenje krompira ili gledanje kroz prozor najuzbudljiviji trenutak u tome danu za ta dva lika. Ovaj soundtrack se komotno moze koristiti u nekom napetom filmu, ali on odlucuje da ga koristi za najobicnije scene, sto dodatno naglasava bezivotnost njihovih zivota.

[youtube][/youtube]

Uglavnom, film je odlican. Tezak za gledanje, niti je za svakoga niti se moze gledati uvijek, ali je jedinstven i nesvakidasnji.
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 08 avg 2017, 11:50

Tarr i jest majstor dugog kadra.

Novi Aronofsky,

Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
xaviesta
Postovi: 5935
Pridružen/a: 05 mar 2011, 17:37
Lokacija: The dark side of the moon
Kontakt:

Re: RE: Re: Film i kinematografija

Post Postao/la xaviesta » 08 avg 2017, 15:00

Nail for Real je napisao/la: Uff, pogledah ovo...mislim, kontam kontam, ali daj brate :crazy: ...Satantango cu skinuti ako ne budem morao cekati 20 minuta da kazu jednu rijec :mrgreen: .
Sreča ne traje puno, sedam i po sati. :mrgreen:
Werckmeister Harmonies sam ja gled'o i nikako da se nakanim da pogledam i ovaj Turin Horse.
Don't hate what you don't understand.

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9844
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: RE: Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Nail for Real » 08 avg 2017, 15:07

xaviesta je napisao/la:
Nail for Real je napisao/la: Uff, pogledah ovo...mislim, kontam kontam, ali daj brate :crazy: ...Satantango cu skinuti ako ne budem morao cekati 20 minuta da kazu jednu rijec :mrgreen: .
Sreča ne traje puno, sedam i po sati. :mrgreen:
Werckmeister Harmonies sam ja gled'o i nikako da se nakanim da pogledam i ovaj Turin Horse.
Mora da me zajebavas :rol: :rol: :rol: ...joj Rio na kojim li si ti drogama brate moj :rol: .

Zivo me zanima sta bi Klare napisao o Torinskom Konju :rol: .
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11406
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Aerials » 08 avg 2017, 15:55

Trainspotting 2, onak'. Da nije kraja filma, bio bi bezveze. Cijeli film retrospektiva njihovog prijateljstva uz provlačenje neke osvete zbog onog što je Mark uradio u prvom.
Prvi dio dosta, dosta bolji.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
Pegi10
Postovi: 2829
Pridružen/a: 15 apr 2014, 20:10
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Pegi10 » 08 avg 2017, 16:00

Aerials je napisao/la:Trainspotting 2, onak'. Da nije kraja filma, bio bi bezveze. Cijeli film retrospektiva njihovog prijateljstva uz provlačenje neke osvete zbog onog što je Mark uradio u prvom.
Prvi dio dosta, dosta bolji.
Nisi dobro dozivjela film, sljedeci put uzmi fiks pa ga pogledas :kafa:
Na temi Film i Kinematografija postoje samo Nerminovic i neznalice :kafa:
Dantes, Bog za kompjutere :kafa:
Quarterbeg, kloc za muziku :kafa:
Katastrofa šta se sve snima, previše se ljudima pustilo.

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11406
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Aerials » 08 avg 2017, 16:17

Pegi10 je napisao/la: Nisi dobro dozivjela film, sljedeci put uzmi fiks pa ga pogledas :kafa:
Baš evo tražim šta da se popravim malo. Možda pustim opet kad nađem. :hmmmm:
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
Derdiyok
Postovi: 24186
Pridružen/a: 10 maj 2015, 04:48
Lokacija: Σα
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Derdiyok » 09 avg 2017, 03:33

http://www.imdb.com/title/tt4633690/ :kafa:
Aerials je napisao/la:Trainspotting 2, onak'. Da nije kraja filma, bio bi bezveze. Cijeli film retrospektiva njihovog prijateljstva uz provlačenje neke osvete zbog onog što je Mark uradio u prvom.
Prvi dio dosta, dosta bolji.
Prije pet minuta se dvoumio da li da ga pregledam :mrgreen:
® GONGASHI POWERHOUSE ®

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la DANTES » 09 avg 2017, 10:56

Ovaj novi Trainspotting je onako. Čak i gledljiv.. Ali previše umiven. Koliko god prošli bio prljav ovaj je suprotnost
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11406
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Aerials » 09 avg 2017, 11:10

DANTES je napisao/la:Ovaj novi Trainspotting je onako. Čak i gledljiv.. Ali previše umiven. Koliko god prošli bio prljav ovaj je suprotnost
Ma film čisto za ubijanje vremena. Ništa posebno ne prikazuje. :D
Derdiyok je napisao/la: Prije pet minuta se dvoumio da li da ga pregledam :mrgreen:
Pregledaj ako baš ne znaš šta da gledaš. :D
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la DANTES » 09 avg 2017, 11:13

Žena iz voza. Više sam očekivao. Nije loš film, ali moglo to i bolje. Nije baš napet. Gluma je osrednji, priča zanimljiva.
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: RE: Re: Film i kinematografija

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 09 avg 2017, 11:19

Nail for Real je napisao/la:
xaviesta je napisao/la:
Nail for Real je napisao/la: Uff, pogledah ovo...mislim, kontam kontam, ali daj brate :crazy: ...Satantango cu skinuti ako ne budem morao cekati 20 minuta da kazu jednu rijec :mrgreen: .
Sreča ne traje puno, sedam i po sati. :mrgreen:
Werckmeister Harmonies sam ja gled'o i nikako da se nakanim da pogledam i ovaj Turin Horse.
Mora da me zajebavas :rol: :rol: :rol: ...joj Rio na kojim li si ti drogama brate moj :rol: .

Zivo me zanima sta bi Klare napisao o Torinskom Konju :rol: .
Ugasio bi ga nakon 15 sek :rol:

I onda recenzirao :urnebes:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Derdiyok
Postovi: 24186
Pridružen/a: 10 maj 2015, 04:48
Lokacija: Σα
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Derdiyok » 09 avg 2017, 13:56

Kad je za očekivati bolje snimke Pirata, Spidermana i Planete majmuna ?
® GONGASHI POWERHOUSE ®

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Donnie Darko » 09 avg 2017, 14:03

Derdiyok je napisao/la:Kad je za očekivati bolje snimke Pirata, Spidermana i Planete majmuna ?
Pirati će vjerovatno početkom ili sredinom septembra. A ova druga dva najranije krajem septembra, vjerovatno početkom oktobra.

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14908
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la BernardBarnjak » 09 avg 2017, 14:07

slika
Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9844
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Nail for Real » 09 avg 2017, 14:41

Uhh, podsjeca me na moje djetinjstvo, savrsena scena. Rio, legendo!
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Kawhi » 09 avg 2017, 15:15

Kakav je ovo circle jerk Ria i Naila na temi dok u pozadini igra neki istocno timorski film? Ipak ima i vecih neznalica od Donija.
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
Nail for Real
Postovi: 9844
Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
Lokacija: Sandžak
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Nail for Real » 09 avg 2017, 15:17

Kawhi je napisao/la:Kakav je ovo circle jerk Ria i Naila na temi dok u pozadini igra neki istocno timorski film? Ipak ima i vecih neznalica od Donija.
Idi gledaj Power Rangerse il' tako nesto.
My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11406
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Aerials » 09 avg 2017, 15:22

The Belko Experiment :hmmmmm: možda 6/10. Bez ikakvih očekivanja sam počela gledati, pročitala sam samo ukratko o čemu se radi, i na početku mi je bio interesantan, al' se pokazalo da nije ništa posebno. Klasični "listen to me or you'll be dead" film,
na kraju samo jedan preživi, kako uzbudljivo.
Najviše me zaintrigirala završna scena, koliko god film bio neka srednja žalost, ja bih kakav nastavak samo zbog tog na kraju. :mrgreen:

Exam mi je bio bolji, a da je nešto kao ovaj fazon. Barem ima neki twist na kraju, za razliku od ovog.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: 19vendetta87, Jabroni i 29 gostiju.