Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
61%
Benzin
22
22%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 100

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 17 jan 2018, 14:52

Pa ovako kako Volkswagen grupa vaga cijene i postavlja ih za nove automobile i ta strategija definitivno odavno nije za BIH. Za nas standard je trenutno i novi Golf preskupo auto.
A ono sto je u tom nasem platnom rangu ne nudi apsolutno nista, od opreme pa do motora za nove automobile nude minimum, a opet cijene idu 3-4-5k iznad automobila neke druge marke u toj klasi. Mi smo za njihovo kvalitetno auto sa dobrom opremom osudjeni da cekamo da ga neko u inostranstvu podere 200-300k i da cijena pada. I opet nam to dodje bolje nego kupovina nekog novog modela iz njihove grupe koji je ono najniza klasa koju prave.

Ali sreca pa kod nas se moze voziti sve zivo, ali npr ljubitelji te marke mislim da za par godina nece moci da naprave prelazak na novije modele jer jednostavno nece imati novca za to. Mislim moci ce se mozda prebaciti samo na Skode :D A Seati mislim da nesto kod nas i ne idu, kada ti nudi 1.0 za 24-25k Ibizu, a unutra gola ko bi je uzeo realno. Cijene su kao kod Japanaca, a Japanci za tu cijenu mislim da vise pruze.
Zadnja izmjena: tuzlak1987, dana/u 17 jan 2018, 14:57, ukupno mijenjano 4 puta.

Avatar
Centre forward
Postovi: 6093
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 17 jan 2018, 14:52

Šta znači nasljednik tehničkih komponenti ? Arteon leži na MQB platformi koju koristi cca. 25 modela u okviru VW grupe. Da li to znači da su SEAT Ibizza i Arteon isto auto ? To je prije svega genijalnost inženjera iz Wolfsburga i spremnost da skoro identičan proizvod prodaju u 25 oblika!

Auto koje je duplo skuplje od Passata nema mnogo dodirnih tačaka sa njim. VW će sa njim pokušat' da napadne višu srednju klasu i da prije svega uzme dio kolača Lexusu, Volvu, Infinitiju, Cadilacu i sl. Taj potez je mog'o bit' uradjen i davno, al' je bilo potrebno da Audi kao brend dobije specifičnu težinu pa da se krene sa novom expanzijom. Ulazak VW u viši cjenovni rang stavlja Seat i Škodu u današnju poziciju VW. Fiat je mrtav, ostalo je još samo da sahrane Francuze.

Kako god, odlično i kvalitetno auto i da imam 20-ak automobila u garaži, on bi mi deff bio 21-i. :D :kafa:
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14220
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 17 jan 2018, 14:58

Netacno, to je jedna generalna platforma koja se grana na odredjene linije.

Pa tako imas specijaliziranu iz kojih se razvijaju nove (pod)grupe, gdje su motori identicni/isti, ista elektronika, koja se naravno nadogradjuje.

Platforma za CC je PL46 a ona se grana na A6 i B6 podplatformu. Tu se bas Audi A4 i Passat CC razlikuju u nekim stvarima iako je ista PL46.

To sto ce nakon Passata napadat vise klasu ne daje mu pravo da se zove nasljednikom jel?

Svakako odlicno auto, a mos postaviti cijenu pas vidit o cemu pricam. Naravno kasnije sto dodje je skuplje, ugladjenije, luksuznije..., logicno.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
R32
Postovi: 3052
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 17 jan 2018, 15:06

Bas tako, a ovo je nasljednik cc-a. Samo sto to pokusavaju drugacije prikazati.
Prva serija je bila vw Pasat cc
Druga serija samo vw cc
I evo treca serija Arteon.
Postepeno su napravili razmak i odvojili od izgleda Pasata i samog modela.
Meni je i dalje onaj prvi jako privlacan
Mia San Mia

Avatar
Centre forward
Postovi: 6093
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 17 jan 2018, 15:12

Pa kako je netačno ako je u pitanju jedna te ista platforma ? :crazy:

Logično da se za različite modele (klasno, cjenovno, brendovski) vrši modifikacija te ISTE platforme. Takav progres uštedio je VW grupi milijarde dolara, da tu platformu razvlači na 20-ak modela. Tehnološki i inženjerski to je jedno te isto rješenje. To je ono što VW najviše i zamjere, da na puno različitih karoserija imaš jedno te isto auto.

Ponavljam, Passat i Arteon ne idu u istu rečenicu jer ne pripadaju istom segmentu tržišta, ne napadaju istu klijentelu i ako išta zakoči prodaju Arteona to je VW logo na prednjoj strani. Ironično, al' tako je.

VW je to uradio i sa teretnim programom. MAN je od Scanije preuzeo mjenjač i retarder koji su do sad dobavljali od ZF-a, dok je na drugu stranu otišla Comon Rail tehnologija , ekološka i dizajnerska rješenja. Urodilo je plodom.
Nova kraljica je prelijepa. :kafa:
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14220
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 17 jan 2018, 15:19

Pa kako je netačno ako je u pitanju jedna te ista platforma
R32 ti je objasnio kao i ja, sto znaci nasljednik.

Šta znači nasljednik tehničkih komponenti ? Arteon leži na MQB platformi koju koristi cca. 25 modela u okviru VW grupe. Da li to znači da su SEAT Ibizza i Arteon isto auto ?
To je netacno.

Imao si prvo B1 platformu - Passat i Audi 80, pa B2 - Passat B2, Audi Quatro itd. do ove koju sam napisao.

Generalno sve je MQB ali nemos Aertona nazvati nasljednikom Skode dok itekak mos nasljednikom Passata.

Slobodno guglaj ak os detaljnije.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
rookielbj
Postovi: 470
Pridružen/a: 05 nov 2017, 22:51
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la rookielbj » 17 jan 2018, 15:22

Arteon je prelijep osvjezenje pravo.

Avatar
Centre forward
Postovi: 6093
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 17 jan 2018, 15:27

Majstore, ne može bit' nasljednik Passata ako se on još uvijek proizvodi.
Passat CC i CC su bili Passat, dok Arteon to nije. Tu je kvaka. Arteon nije nasljednik Škode, nigdje to nisam napis'o. Ne može nešto bit' nasljednik Škode, nema logike, tumačio to logično ili gramatički.

Volio bih inženjera mašinstva da nam objasni neke stvari. Google jeste moćan, al' ne toliko. Na njemu teško da možeš nać recept za Coca Colu ako me kontaš. Pozz.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14220
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 17 jan 2018, 15:31

Izveden iz njegove (pod)paltforme covjece.

U Americi Passat CC je izbacio Passat iz imena i nosio dalji naziv brenda VW CC.

Taj naziv VW CC je 2017 zamjenjen sa Aerton i od tada ce se proizvoditi pod tim imenom. Mislim da sad kontas.

http://fortune.com/2017/03/06/volkswagen-arteon-geneva/
https://www.motorauthority.com/news/110 ... -spy-shots
ne može bit' nasljednik Passata ako se on još uvijek proizvodi.
http://performancedrive.com.au/volkswag ... port-2323/
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 17 jan 2018, 15:41, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Centre forward
Postovi: 6093
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 17 jan 2018, 15:41

Tehnički je sličan, to je sasvim normalno i logično. Ja sam distancu pravio na osnovu imidža koji predstavljaju ta dva auta u okviru matične kuće te ekonomski cilj koji je postavljen pred Arteon. No dobro, ne treba dalje.

OT.
Ferrari će ipak konstruisati SUV model!

„Samo preko mene mrtvog“, govorio je nekad izvršni direktor kompanije FCA, Serđio Markione, kada su ga pitali da li Ferrari planira proizvodnju SUV modela.

Međutim, vremena se menjaju, pa je Markione, na Sajmu automobila u Detroitu novinarima rekao da se sada u planovima kompanije Ferrari nalazi i SUV, ili kako ga je on nazvao „FUV (Ferrari Utulity Vehicle)“ model.

Izvršni direktor kompanije FCA nije izneo nikakve dodatne detalje, ali je jasno naglasio da će taj model izgledati kao Ferrari ali i da će se i tako voziti.

Naime, do kraja ove godine, Ferrari će potpuno izaći iz dugova, pa će im ovaj model doneti dodatni profit, većinom sa azijskih tržišta, u koje spada i Kina, te će u isto vreme, iz kompanije se nadaju, prodavati po 10.000 automobila godišnje.

Od modela kao što je Porsche Cayenne, preko Bentley Bentayga, i najavljenog Rolls-Royce Cullinan i Lamborghini Urus, Ferrari SUV će se naći u žestokoj konkurenciji. Međutim, novi „propinjući konjić“ neće biti konstruisan kako bi se takmičio sa Cayennom, što znači da će njegov glavni rival, kao i uvek biti, Lamobrghini i njihov model Urus.
:rol: :rol:
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14220
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 17 jan 2018, 16:04

Passat CC, odnosno VW CC je visa srednja klasa koja ce biti zamjenjena Aertonom koji cilja na visoku. Zasnovan je na njegovoj specijaliziranoj platformi i po svim pravilima ga definisemo nasljednikom.

Naravno CC je prekinuo sa proizvodnjom (cisto informativno).

Znaci VW grupacija u taj segment zeli poturiti glamur pa ce onda bolje odradjenim finesama, mal duzi razmak osovina i sta vec (upravljacki poboljsan sistem)... pokusati konkurisati luksuzu. To je sva poenta price.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Centre forward
Postovi: 6093
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 17 jan 2018, 16:15

Tu smo negdje.
Asteriks je napisao/la:Aertonom koji cilja na visoku.
Teško da će on pomrsit' račune S Klasi, Audiju Osmici i Bavarcu 7. :D
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 17 jan 2018, 16:18

Znaci konkurisat ce Audiju 4 ili 6?

Odlican je ali ko kupi svaka cast a i za odrzavanje treba izdvojit.
Aljegri, out!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14220
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 17 jan 2018, 16:22

Konkurisat ce Audiju 8-ici, Mercu S-klase, Hondi L itd.

Naravno i u toj klasi imas samu kremu tipa - Bentlya, onda imas klase SUV pa sportska bozanstva.

Audi A6 je srednji luksuz mada i tu imas i vise od klase.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Centre forward
Postovi: 6093
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 17 jan 2018, 16:24

Asteriks je napisao/la:Konkurisat ce Audiju 8-ici, Mercu S-klase, Hondi L itd
Griješiš jbt. Jesi li svjestan šta si uprav'o napis'o ? :)
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14220
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 17 jan 2018, 16:24

Bravo, mislio sam na ovaj mid luksuz A6-ice.

Ebga slomi se objasnjavaci znacenje nasljednika pa me klase ponesose. :tralala:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SMR187 » 17 jan 2018, 21:18

R32 je napisao/la:Vani je Arteon bas top, na prvi pogled pogotovu uzivo je bas vau.
Bas mocno izgleda
Brate kad sam prvi put vidio to auto kod nas u gradu ja se syebo. Nisam ni cuo bio za Arteona, prvo sto sam pomislio 'kad ovaj passat izadje' :D
Uglavnom uzivo kad ga vidis skontas kolika je zapravo brutala
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
harden
Postovi: 23293
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la harden » 17 jan 2018, 21:29

Prije nekoliko me preteče Arteon, haman sudar napravio koliko sam se zagledao. :ljepota:
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14220
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 21 jan 2018, 12:37

https://www.motor-talk.de/news/alle-det ... 42130.html

Novi Merc G, generalno najbolji model ikad od navedene klase, bilo da se radi o onom iz '92. il madjim verzijama.

Motor 4.0, bit turbo benzinac, 420 konja, koji se odlicno pokazao u modelu G500 iz 2015. godine.

Laksi od prethodnika za skoro 180 kg, cvrsca karoserija a popisao do sada svakog moguceg, cistokrvnog terenca. :salut:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Centre forward
Postovi: 6093
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 21 jan 2018, 12:47

Poslije Mercedesa W123 najbolji auto ikad.

Meni se na ovom novom modelu ne svidja instrument tabla i centralna konzola. Mislim da su to mogli odradit' više u retro stilu i bez displeja. Sve ostalo je mercedesovski.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 17 gostiju.