Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
61%
Benzin
22
22%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 100

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 06 dec 2017, 22:52

Upalila mi se lampica na autu, odem uzmem onu knjigu i pise da je ona za ispusne gasove, kao moze doci do ostecenja katalizatora. Nista sada opsirno, samo kratko hitno se obratiti automehanicaru. Sta je otislo? A inace i pored toga lambda sonda je otisla, to znam provjereno, jedino sto nije zamjenjeno jer nije bilo odgovarajuce. :problem:

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alan_kardec » 06 dec 2017, 22:57

Asteriks je napisao/la:
alan_kardec je napisao/la:slaba mi baterija u autu, večeras skontah. Auto je stilo 1.9 jtd, 85 kw. Akumulator koje amperaže mi preporučujete i kojeg proizvođača?
Koji si imao do sada, msm koliko Ah i koje snage?

Gledajuci neke preporuke, otp oko 65ah kapaciteta i snage preko 550 A. Sad, sto se kvaliteta tice tu su Bosh Silver, Exide, Optima, kao ta neka krema ali imas jos dosta kvalitetnih.
ma neam ti pojma vjeruj. sad išao da provjerim, ali skroz nezgodno za vidjeti, a i nisam htio da ga raskopčavam. Kad sam kupio auto prije nekih godinu i po, ta baterija je bila u njemu, ja je nisam mijenjao, znači da je starija.

Hvala u svakom slučaju :thumbup:
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 06 dec 2017, 23:08

tuzlak1987 je napisao/la:Upalila mi se lampica na autu, odem uzmem onu knjigu i pise da je ona za ispusne gasove, kao moze doci do ostecenja katalizatora. Nista sada opsirno, samo kratko hitno se obratiti automehanicaru. Sta je otislo? A inace i pored toga lambda sonda je otisla, to znam provjereno, jedino sto nije zamjenjeno jer nije bilo odgovarajuce. :problem:
Et, sam si dao odgovor. Sonda ti mjeri gasove prije katalizatora, te podatke salje softweru motora a onda kompjuter odredjuje omjer vazduha i goriva u cilindru.

Katalizator cisti stetne plinove a taj problem sonde dovodi do prebogate il presiromasne smjese. U prvom slucaju dolazi do ulaska nesagorjelog goriva, vece potrosnje te vremenom zapusenja katalizatora a u drugom motor trokira i cini se da radi na cilindru manje il u safe mode, kako vec oces.

Nista se nece dogoditi odmah, nije hitno ako taj problem nemas vec duzi period. Skokni do majstora da zamjeni pomenutu sondu i picis dalje.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 07 dec 2017, 00:33

Asteriks je napisao/la:
tuzlak1987 je napisao/la:Upalila mi se lampica na autu, odem uzmem onu knjigu i pise da je ona za ispusne gasove, kao moze doci do ostecenja katalizatora. Nista sada opsirno, samo kratko hitno se obratiti automehanicaru. Sta je otislo? A inace i pored toga lambda sonda je otisla, to znam provjereno, jedino sto nije zamjenjeno jer nije bilo odgovarajuce. :problem:
Et, sam si dao odgovor. Sonda ti mjeri gasove prije katalizatora, te podatke salje softweru motora a onda kompjuter odredjuje omjer vazduha i goriva u cilindru.

Katalizator cisti stetne plinove a taj problem sonde dovodi do prebogate il presiromasne smjese. U prvom slucaju dolazi do ulaska nesagorjelog goriva, vece potrosnje te vremenom zapusenja katalizatora a u drugom motor trokira i cini se da radi na cilindru manje il u safe mode, kako vec oces.

Nista se nece dogoditi odmah, nije hitno ako taj problem nemas vec duzi period. Skokni do majstora da zamjeni pomenutu sondu i picis dalje.
Hvala :thumbup:

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sveti » 07 dec 2017, 13:14

Ma imam dvojcu jarana sto voze pola onog sa okruglim farovima i u obojce se pojavila ta sonda i voze bez problema. Jedino sto ne mogu tako proc tehnicki.

Mislim, vjerovatno na neki nacin steti autu ali nije hitno kako ja znam
naprijed rejal

Avatar
R32
Postovi: 3052
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 07 dec 2017, 13:28

Sveti je napisao/la:Ma imam dvojcu jarana sto voze pola onog sa okruglim farovima i u obojce se pojavila ta sonda i voze bez problema. Jedino sto ne mogu tako proc tehnicki.

Mislim, vjerovatno na neki nacin steti autu ali nije hitno kako ja znam
Cvaja na pravo mjesto i sve prolazi :lol:
Ma nista strasno, vecinom rezultuje vecu potrosnju, najvise to steti :D
Mia San Mia

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sveti » 07 dec 2017, 13:32

Meni je haman otiso druk lezaj na citroenu c2, zajedno sa vrlo moguce spanerom alternatora. Zuji kad dam gas i prestane kad pustim. A kad stanem i pritisnem kvacilo, kuplung ispod haube ronda, melje. Ne znas odakle vise tuce :rol:
naprijed rejal

Avatar
R32
Postovi: 3052
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 07 dec 2017, 14:05

Prodaj na vrijeme, uz opis Tip top stanje :lol:
Mia San Mia

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sveti » 07 dec 2017, 14:11

R32 je napisao/la:Prodaj na vrijeme, uz opis Tip top stanje :lol:
Maksimalno utegnut :rol:

Prodo bi ga da mu skoro nisam sve servise uradio mater mu yebem :urnebes:
naprijed rejal

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 08 dec 2017, 10:33

Prodo bi ga da mu skoro nisam sve servise uradio mater mu yebem
Kako lupka/tuce ak si mu sve servise odradio? Nije valjda da ti serviseri ne znaju sta su lezaj - korpa - lamela, tacnije set kvacile i da nisu bliknuli na zamajac. :?
slika
slika
Legendarni Rekord Olimpija, prvi karavan u Evropi. Tu se pocela topiti razlika dostavnog i osobnog auta, a sve to potjerano naglim rastom njemacke privrede 50-ih. Naravno to je nastavljeno sa Opel Kadetom A klase.

Ovo na slici je vec unaprijedjeni Rekord B iz '66 (limuzina), koji je imao 4 brzine, kubikaze 1.7 i 75 konja. Ko ga nije dozivio iz prve ruke tesko mu se moze opisati sto je legenda, sto vazi i za Moskvic. Tada je kostao nekih 8000 DM a isao oko 150 km/h, naravno sa paknama naprijed/nazad, pa je masu od tone pri toj brzini bilo itekak tesko zaustavit.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sveti » 08 dec 2017, 11:38

Asteriks je napisao/la:
Prodo bi ga da mu skoro nisam sve servise uradio mater mu yebem
Kako lupka/tuce ak si mu sve servise odradio? Nije valjda da ti serviseri ne znaju sta su lezaj - korpa - lamela, tacnije set kvacile i da nisu bliknuli na zamajac. :?

.
Nije lupkalo kad sam uradio veliki (zupcasti i vodenu) i mali servis a majstor vrlo vjerovatno nije ni pogledao tamo gdje nije "morao"

Sta mislis koliko jos smijem vozit ovako? Neki govore nije strasno neki govore mozes napravit totalku
naprijed rejal

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 08 dec 2017, 11:48

Ne znam odakle tacno lupa. Ak je direktno iz motora to bi mogla biti pizdarije vecih razmjera.

Isto tako moze lupati oko gume a to je onda kineticki, selen, lafete, kugle itd.

Skripa, vjerovatno remenice a to se lako regulise kao i dobrim dijelom ovo navedeno, sem motora, sto opet ne mora znaciti uvijek da je lose.

Znas onu staru, kae kako znati kad majstoru? Vrlo lako, vozi dok ne podje lupat.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sveti » 08 dec 2017, 13:11

Asteriks je napisao/la:Ne znam odakle tacno lupa. Ak je direktno iz motora to bi mogla biti pizdarije vecih razmjera.

Isto tako moze lupati oko gume a to je onda kineticki, selen, lafete, kugle itd.

Skripa, vjerovatno remenice a to se lako regulise kao i dobrim dijelom ovo navedeno, sem motora, sto opet ne mora znaciti uvijek da je lose.

Znas onu staru, kae kako znati kad majstoru? Vrlo lako, vozi dok ne podje lupat.
Vuko sam majstoru ustanovio je da je kuplung. Vrlo vjerovatno druk lezaj i zamajac. A moram se uputit 300 km do prijatelja koji je dobar majstor i koji ce mi pregledat auto detaljno i vidjet ima li jos kakvih sranja. Mislim ici cu autoputem pa teoretski necu toliko ni koristiti kvacilo :rol:

Ybg hoce mi ovaj majstor 400 eura za popravak sto mi je trenutno previse jer nemam taj novac
naprijed rejal

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 08 dec 2017, 15:45

Set kvacila + zamajac zna biti opasno skup, pogotov kod modela koji imaju plivajuci, ali si zato miran par godina ak normalno saltao.

Nista strasno, ja sam isao 120 km bez trece brzine a zajebo mi se senzor i leptir gasa pa je sam sebi nabijao obrtaje. Dva kvara se desila u sat vremena a jedva se docepao kuce i majstora. Usao na vrata prljaviji neg dimnjacar.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sveti » 08 dec 2017, 17:06

Asteriks je napisao/la:Set kvacila + zamajac zna biti opasno skup, pogotov kod modela koji imaju plivajuci, ali si zato miran par godina ak normalno saltao.

Nista strasno, ja sam isao 120 km bez trece brzine a zajebo mi se senzor i leptir gasa pa je sam sebi nabijao obrtaje. Dva kvara se desila u sat vremena a jedva se docepao kuce i majstora. Usao na vrata prljaviji neg dimnjacar.
120 eura je za ovog mog malisana :mrgreen: ne znam da li ima plivajuci. Inace je citroen c2 1.6 vts

Skonto sam da pored toga jos zuji proporcionalno obrtajima. Sto vise obrtaja jaci zvuk neovisno o davanju gasa, i prestaje pritiskom kvacila. Jos sam primijetio da mi pedale za kocnicu i kuplung vibriraju. Da li to moze biti lezaj alternatora :think:
naprijed rejal

Avatar
R32
Postovi: 3052
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 08 dec 2017, 17:12

Pa sta si mu radio, imal sta ispravno :urnebes:
Mia San Mia

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sveti » 08 dec 2017, 17:33

R32 je napisao/la:Pa sta si mu radio, imal sta ispravno :urnebes:
Ima. Volan :rol:
naprijed rejal

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 08 dec 2017, 17:44

Dobro ga je Sveti istandaro.

Moguce da je spaner remena alternatora a vibracija upucuje na zamajac jer on i ima jednu od uloga da primiri silu koja nastaje kad jako stisnes gas.

Sad ne znam tacno za tvoj model ima plivajuci il fiksni to ce najbolje utvrdit serviser, ali definitivno nek pregleda, i jedan i drugi znaju dotrajati.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sveti » 08 dec 2017, 17:47

Asteriks je napisao/la:Dobro ga je Sveti istandaro.

Moguce da je spaner remena alternatora a vibracija upucuje na zamajac jer on i ima jednu od uloga da primiri silu koja nastaje kad jako stisnes gas.

Sad ne znam tacno za tvoj model ima plivajuci il fiksni to ce najbolje utvrdit serviser, ali definitivno nek pregleda, i jedan i drugi znaju dotrajati.
:rol:

Hvala kume. Zivio mi
naprijed rejal

Avatar
R32
Postovi: 3052
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 08 dec 2017, 17:59

De da se i ja malo pozalim :D
Nakon patnje sa maglenjem sofer sajbe moradoh mali hladnjak zamijenit. 160KM plus mandzetna, krajnica filteri ulje nabere se Bgm.
Sad imam drugih problema, jedan je da mi se slabo zagrijava, cini mi se da novi hladnjak i nova razhladna tekucina puno ga hlade.
Ono znam da se sdi tesko zagrijava, al temperaturu tesko da mogu na treci stepen okrenut, na jedinici i dvici grije i to je to.
Ako prebacim na 3 ili 4 osjetim da se pocinje hladit.
Nekako mi je bolje grijao prije, iako se ne mogu pozaliti jer ugrije i ovako al eto bas treba vremena.
Otprilike Zivinice - Doboj da bi bas osjetio tu vrelinu.

I jos jedan problem amortizeri, na nekoj voznji od oko 40kmh i malim neravninama bas se osjeti kako se cucka auto. Vece neravnine upije dobro.
I nije tako strasno, medjutim kad sam probao druge cetvorke na istim relacijama bas bolje upija.

Majstor kaze da nije nista strasno, ako hocu bolje da pogledam neke brendirane. Sad koliko je pametno bacit vecu svotu na to?
Ili se ipak okrenut ovim standardnim...
Mia San Mia

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: CAGarfia, tobaccos, Venom i 34 gosta.