Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
61%
Benzin
22
22%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 100

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 12 jan 2018, 15:15

Kubikaza ti je zbir zapremine svih cilindara.

Drugi takt rada benzinca je kompresija u pomenutim cilindrima. Znaci klip vise imas vecu smjesu na raspolaganju sto u konacnici znaci manje opterecenje pri istim obrtajima te veci potencijal elasticnosti.

Opet dosta toga zavisi od same kubikaze (kod istog broja cilindara) jer imas 1200, 1300... 1900... 2500 itd...

Konji su snaga tj. mogucnost djelovanja po jedinici vremena. Ti mos imati motor manje kubikaze, cak i klipa manje a da ima vise konja. Tome su doprinjele turbine.

Et, pokusao sam objasniti na najjednostavniji moguci nacin.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
miki_92
Postovi: 21593
Pridružen/a: 07 jun 2010, 19:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la miki_92 » 12 jan 2018, 15:17

valja li sta ovaj Chevy Cruze 2012
"This whole thing is pretty much done. We're more ghosts than people."

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 12 jan 2018, 15:38

Pa taj Cruze kako sam ja mogao da vidim kod nas vecinom dolazi sa onim 1.6 motorom kao Astre ili kao Vectra prije benzin 1.6. 110ks vecinom su se takvi prodavali.
Mislim da je unutrasnjost kod Opela bolje uradjena, da je ta plastika u Chevroletima slabije odradjena i sve ostalo. A sto se voznje tice da lice na Opele tj da ima dosta buke iz motora, da su tvrdi za ove nase puteve i da taj benzinac trosi kao i Vectra 9 litara u gradu.

Mislim da su se ti ljudi koji su ga uzeli u ono doba novog kada se pravio malo pokajali, privlacila ih cijena od nekih 25k koja je bila ali su dobili i slabu limariju i unutrasnjost uz neke iste stvari na Opelu, a bolje da su samo uzeli Opela nekog iz tog perioda to bi im bio bolji izbor.

Ma uglavnom mislim da nema vise gdje u BIH ni da se prodaju novi Chevroleti. :D Ono Aveo je vec prelose auto. I njega je dosta ljudi uzimalo kao novog i onda ga ne mogu prodati nakon 50k predjenih kilometara. I primjetio sam da se Chevy prodaje sa malim kilometrazama, a nije ni Astra iz tog perioda nesto pretjerano bolja.

Jedino sto moze da prodje je Insignia koja odskace u kvalitetu izrade ali i u cijeni.

Sada Opel Peugeotu i Citroenu, tu mozemo poceti da ocekujemo neke njihove kopije.
Zadnja izmjena: tuzlak1987, dana/u 12 jan 2018, 15:45, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Centre forward
Postovi: 6093
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 12 jan 2018, 15:42

To je u suštini Opel Astra. Vozilo nije lose ako je razumna cijena, održavano i ako je limarija OK.
Fin odabir za momka (po meni), vozit' američki auto.

Cheverolet se više ne prodaje u Evropi jer su jedni drugima otimali tržište. Sad kad Opel ima novog šefa najavili su povratak u Evropu.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Papastathopoulos
Postovi: 6995
Pridružen/a: 30 jun 2011, 16:20
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Papastathopoulos » 12 jan 2018, 16:06

Asteriks je napisao/la:Kubikaza ti je zbir zapremine svih cilindara.

Drugi takt rada benzinca je kompresija u pomenutim cilindrima. Znaci klip vise imas vecu smjesu na raspolaganju sto u konacnici znaci manje opterecenje pri istim obrtajima te veci potencijal elasticnosti.

Opet dosta toga zavisi od same kubikaze (kod istog broja cilindara) jer imas 1200, 1300... 1900... 2500 itd...

Konji su snaga tj. mogucnost djelovanja po jedinici vremena. Ti mos imati motor manje kubikaze, cak i klipa manje a da ima vise konja. Tome su doprinjele turbine.

Et, pokusao sam objasniti na najjednostavniji moguci nacin.
Teoretski jesi sve odlicno objasnio i svaka cast, ali konkretno sam pitao za ovaj duel Clio-Polo - je li ti smatras da bi Clio s tim navedenim performansama bio imalo "bolji, jaci, elasticniji" kako god hoces, od Pola sa navedenim karakteristikama ? znaci kad uzmes u obzir kubikazu, konje, tezinu auta, broj klipova...
Ko rano rani, il je pekar il nije normalan

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 12 jan 2018, 16:13

Ova nova Toyota Yaris bi se mogla dobro pokazati u toj kategoriji malih gradskih automobila.

Motor benzinski, četiri cilindra Obujam 1496 cm3 Snaga 82 kW (111 KS) pri 6000 o/min Najveći okretni moment 136 Nm pri 4400 o/min Pogon prednji Mjenjač šeststupanjski, ručni Spremnik goriva 42 l Dimenzije D/Š/V 3945/1695/1510 mm Ubrzanje 0–100 km/h 11 s Najveća brzina 175 km/h Potrošnja 6,3 l/100 km CO2 109 g/km.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 12 jan 2018, 16:20

Teoretski jesi sve odlicno objasnio i svaka cast, ali konkretno sam pitao za ovaj duel Clio-Polo - je li ti smatras da bi Clio s tim navedenim performansama bio imalo "bolji, jaci, elasticniji" kako god hoces, od Pola sa navedenim karakteristikama ? znaci kad uzmes u obzir kubikazu, konje, tezinu auta, broj klipova...
Ovako, taj Polo ima ubrzanje cca 15 sec na 100 km/h, kombinovana potrosnja 6.5 a tezina auta 1010.

Clio trosi pola litra manje te ima krace ubrzanje i krucijalno medjuubrazanje za 2 sec.

Eto prezentirao sam ti ovo suhim brojevima + da dodam duzi zivot na preko 2500 obrtaja. :salut:

Polo radi pod dosta vecim opterecenjem kada u datom intervalu razvije istu snagu kao Clio. A sam si svjedok generalke, ravnanja stublina motora itd.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Papastathopoulos
Postovi: 6995
Pridružen/a: 30 jun 2011, 16:20
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Papastathopoulos » 13 jan 2018, 16:17

Asteriks je napisao/la:
Teoretski jesi sve odlicno objasnio i svaka cast, ali konkretno sam pitao za ovaj duel Clio-Polo - je li ti smatras da bi Clio s tim navedenim performansama bio imalo "bolji, jaci, elasticniji" kako god hoces, od Pola sa navedenim karakteristikama ? znaci kad uzmes u obzir kubikazu, konje, tezinu auta, broj klipova...
Ovako, taj Polo ima ubrzanje cca 15 sec na 100 km/h, kombinovana potrosnja 6.5 a tezina auta 1010.

Clio trosi pola litra manje te ima krace ubrzanje i krucijalno medjuubrazanje za 2 sec.

Eto prezentirao sam ti ovo suhim brojevima + da dodam duzi zivot na preko 2500 obrtaja. :salut:

Polo radi pod dosta vecim opterecenjem kada u datom intervalu razvije istu snagu kao Clio. A sam si svjedok generalke, ravnanja stublina motora itd.
E odlicno, svaka cast majstore

Ali eto vidjecu ako bas dodje do toga da prodam auto onda bi mozda gledao kao u jarana Peugeot 307 i to onaj motor HDI 66kw bez fap-a i plutajuceg zamajca posto su oni otprilike cijenom kao Polo, a odlicna su auta...ne dodaje mi se puno para za drugo auto
Ko rano rani, il je pekar il nije normalan

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 13 jan 2018, 23:02

Ma gradska auta su predobra. Tipa Yaris, Polo, Clio, Fiesta itd itd..

Fakat se razmišljam da iduće auto koje budem uzimao, bude neko gradsko auto po mogučnosti novo.

Pug 208 je špica, Kia Rio isto.
Aljegri, out!

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 14 jan 2018, 00:17

VelaHavle je napisao/la:Ma gradska auta su predobra. Tipa Yaris, Polo, Clio, Fiesta itd itd..

Fakat se razmišljam da iduće auto koje budem uzimao, bude neko gradsko auto po mogučnosti novo.

Pug 208 je špica, Kia Rio isto.
https://www.olx.ba/artikal/26810552/toy ... -sol-novo/

:ljepota:

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Ferdo » 14 jan 2018, 02:18

Lexus automobili, svi novi modeli i njihova unutrašnjost. Premium osjeća iznad BMW-a Audija i Mercedesa. Čisti sex. Spoj avangarde i klasike, spoj 80ih i 2010ih, spoj kvalitete i kvantitete. Ne može se Švabo s ovim tipom interijera nosit. :ljepota:

Lexus ES

slika

slika

Lexus GS

slika

slika

Lexus GX

slika

slika

Lexus IS

slika

slika

Lexus LC

slika

slika

Lexus LS

slika

slika

Lexus LX

slika

slika

Lexus NX

slika

slika

Lexus RC

slika

slika

Lexus RX

slika

slika

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 14 jan 2018, 10:03

tuzlak1987 je napisao/la:
VelaHavle je napisao/la:Ma gradska auta su predobra. Tipa Yaris, Polo, Clio, Fiesta itd itd..

Fakat se razmišljam da iduće auto koje budem uzimao, bude neko gradsko auto po mogučnosti novo.

Pug 208 je špica, Kia Rio isto.
https://www.olx.ba/artikal/26810552/toy ... -sol-novo/

:ljepota:
Na sve to garanciju imas. Msm 5 godina auto vozis, samo redovan servis i zdravo.

Boja perfektna :njanjanja:
Aljegri, out!

Avatar
hskzmostar
Postovi: 2817
Pridružen/a: 14 mar 2015, 20:16
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la hskzmostar » 14 jan 2018, 20:35

Ima li netko sa iskustvom uvoza automobila u BiH iz njemacke npr koliko bi me kostalo dodatno uvoz npr Audia a6 od oko 15 tisuca eura?
KOLIKO jos tu dodje nameta ako ne racunamo putne troskove?
2005,2009,2014,2016,2017,2018 Sampioni !
Jeb..vehlikane koji imaju manje titula nego Pero Stojkic

madridist
Postovi: 10857
Pridružen/a: 13 jul 2011, 13:58
Lokacija: terra
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la madridist » 14 jan 2018, 21:39

hskzmostar je napisao/la:Ima li netko sa iskustvom uvoza automobila u BiH iz njemacke npr koliko bi me kostalo dodatno uvoz npr Audia a6 od oko 15 tisuca eura?
KOLIKO jos tu dodje nameta ako ne racunamo putne troskove?
Pdv je 17% i placas ga na iznos koji carinici procijene za tvoje auto.
Katalog koji koriste i njihova procjena obicno nema veze sa cijenom koju imas na fakturi sa mjesta gdje si ga kupio.
Zavisi od godista najvise i na taj iznos kiji ti pises vjerujem da ce ti odrezat par hiljada eura.
Plus cijena homologacije oko 200e i to je to.
“We are all born ignorant, but one must work hard to remain stupid.”
Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales
Don Alfredo Di Stefano

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54024
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la MortemHz » 14 jan 2018, 21:59

madridist je napisao/la:
hskzmostar je napisao/la:Ima li netko sa iskustvom uvoza automobila u BiH iz njemacke npr koliko bi me kostalo dodatno uvoz npr Audia a6 od oko 15 tisuca eura?
KOLIKO jos tu dodje nameta ako ne racunamo putne troskove?
Pdv je 17% i placas ga na iznos koji carinici procijene za tvoje auto.
Katalog koji koriste i njihova procjena obicno nema veze sa cijenom koju imas na fakturi sa mjesta gdje si ga kupio.
Zavisi od godista najvise i na taj iznos kiji ti pises vjerujem da ce ti odrezat par hiljada eura.
Plus cijena homologacije oko 200e i to je to.
Jesi siguran da je samo to?
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
hskzmostar
Postovi: 2817
Pridružen/a: 14 mar 2015, 20:16
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la hskzmostar » 14 jan 2018, 22:30

Automobile Weberpals GmbH zna li netko njemacki,kakve su ovo cijene u ovoj autokuci nekako mi izgleda prejeftino a kilometraza svako ato od 60 000 do 90 000???

Hvala na informacijama druze madridist :thumbup:
2005,2009,2014,2016,2017,2018 Sampioni !
Jeb..vehlikane koji imaju manje titula nego Pero Stojkic

Avatar
A_d_0
Postovi: 3223
Pridružen/a: 19 dec 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la A_d_0 » 14 jan 2018, 22:48

Momci potreban mi je neko ko se solidno razumije u automobile, imao bi pitanje na PP ako je moguce.

Avatar
BosnianKingdom
Postovi: 2877
Pridružen/a: 13 jun 2015, 10:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la BosnianKingdom » 14 jan 2018, 23:43

madridist je napisao/la:
hskzmostar je napisao/la:Ima li netko sa iskustvom uvoza automobila u BiH iz njemacke npr koliko bi me kostalo dodatno uvoz npr Audia a6 od oko 15 tisuca eura?
KOLIKO jos tu dodje nameta ako ne racunamo putne troskove?
Pdv je 17% i placas ga na iznos koji carinici procijene za tvoje auto.
Katalog koji koriste i njihova procjena obicno nema veze sa cijenom koju imas na fakturi sa mjesta gdje si ga kupio.
Zavisi od godista najvise i na taj iznos kiji ti pises vjerujem da ce ti odrezat par hiljada eura.
Plus cijena homologacije oko 200e i to je to.
A pored pdva gdje je carina? Ne znam kakva je sad situacija i da li izdaju EURO1 obrazac i da li ga nasi prihvataju.
I takodjer ako ti iznos na fakturi bude veci od njihove procjenjene vrijednosti, onda uzimaju iznos sa fakture. A ako bude manji onda svoj procjenjeni iznos iz kataloga uzimaju.
Sabrine mi moje!

Avatar
anonimni
Postovi: 10102
Pridružen/a: 04 jan 2012, 14:54
Lokacija: Uvijek uz tebe!
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la anonimni » 15 jan 2018, 02:51

Koliko znam carina jos nije ukinuta a niko EUR1 i dalje ne daje, dakle 15% jos dodajte na te cijene, PDV se obracunava mislim na cijenu+carina a ne samo na bruto cijenu sa stranice i da, nema sanse da zakinete carinike ni na koji nacin (mislim na ovo sto je @BK rekao, uvijek uzimaju vecu osnovicu :mrgreen: )
Željezničar 1921! Arsenal FC 1886!

Kapiten Blue Traina

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Ferdo » 15 jan 2018, 03:54

Kakva carina? Davno je to ukinuto. Samo PDV plaćaš a još uzmi u obzir da ti na izlasku i Njemačke vrate njihov PDV a to je nekih 23% od cijene.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: MElloo i 16 gostiju.