Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
61%
Benzin
22
22%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 100

Avatar
Lakoste
Postovi: 7825
Pridružen/a: 17 nov 2015, 19:46
Lokacija: London
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Lakoste » 10 nov 2017, 11:50

Jasko, ja kad sam kupovao auto, i meni se svidjala ta Astra H, medjutim majstor me je otjerao od tog motora 1.7. Sad, ti najbolje znas, i meni su govorili nemoj peugeota, sta ce ti peugeot i ja opet kupim peugeota. Evo vozim vise od pola godine i nikakvih problema, samo zamijenio sijalicu u faru i to je to.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 10 nov 2017, 11:59

Lakoste je napisao/la:Jasko, ja kad sam kupovao auto, i meni se svidjala ta Astra H, medjutim majstor me je otjerao od tog motora 1.7. Sad, ti najbolje znas, i meni su govorili nemoj peugeota, sta ce ti peugeot i ja opet kupim peugeota. Evo vozim vise od pola godine i nikakvih problema, samo zamijenio sijalicu u faru i to je to.
I meni se drama svidja 307 ali eto i meni svi govore šta će ti to. Pa me odvracali od citroena c4. Tako da ću ipak sada s babom dijeliti auto pa ne bih da se zaletimo bezveze. Inače sam ja izbirljiv baš.
Reci cu babi da se dobro posavjetujte sa par majstora.
PEUGEOT PEZO 307 SW 2007 MODEL 1.6 HDI TEK UVEZEN (6.400 KM)
https://www.olx.ba/r/27435643/503273

Ford Focus 1.8 TDCI (6.700 KM)
https://www.olx.ba/r/27375944/503273
Ova dva su mi isto fina.
Ili ako ima neko konkretan prijedlog ili neku autokucu ili slično.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 10 nov 2017, 12:03

Taj Focus je zmaj i po meni nesto najrobusnije sto mos dobit za male pare kad je u pitanju nase trziste.

Jedino se u zadnje Skoda Octavije istice kao najtrazenije auto na ovim prostorima al tu je vec rijec o novijim modelima iako su i oni nesto stariji strasno trazeni. Kaze mi lik sa autootpada ide ko halva.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 10 nov 2017, 12:05, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 10 nov 2017, 12:05

Asteriks je napisao/la:Taj Focus je zmaj i po meni nesto najrobusnije sto mos dobit za male pare kad je u pitanju nase trziste.
Daje mi ga za 6 :crazy:

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 10 nov 2017, 12:06

Pazi, moguce da je pred veliki servis. Tu treba detaljno provjerit ubrizgavanje i po meni odradit pregled al u provjerenom servisu.

Obicno gazda kad treba ulozit par joja (zupcasti, pumpu) pa istrosene disk plocice, onda zglobove, spone itd., spusta cijenu bez pogovora.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 10 nov 2017, 12:08, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 10 nov 2017, 12:07

Asteriks je napisao/la:Taj Focus je zmaj i po meni nesto najrobusnije sto mos dobit za male pare kad je u pitanju nase trziste.

Jedino se u zadnje Skoda Octavije istice kao najtrazenije auto na ovim prostorima al tu je vec rijec o novijim modelima iako su i oni nesto stariji strasno trazeni. Kaze mi lik sa autootpada ide ko halva.
Drug imao škodu, 10-11 je platio. Odlična bila ali nažalost ukrali mu je.

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18607
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 10 nov 2017, 23:50

Ma najbitnije je stanje. Evo moj babo i ja nismo planirali Ibizu, ali naisli na tako dobro auto. Mi ga i ne prodajemo, ali ponude pljuste svaki mjesec :lol: Stanje auta je sve i sve.

Inace smo i mi gledali Citroene najvise. Imali smo Focusa, jako smo bili zadovoljni. Nista na njemu od kvarova nismo imali, a vozili ga preko godinu dana. A znas na kakvom su glasu Fordovi. Imas pare, sacekaj dobru priliku i uzmi :thumbup:

Inace, obisli smo sve po Bosni sto se ima obici. Ne mogu da vjerujem kako oni prodavci imaju obraza da prodaju onakva smeca za one cifre :puke:
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
scorpy
Postovi: 540
Pridružen/a: 05 sep 2009, 12:26
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la scorpy » 11 nov 2017, 03:37

Kakva je Ford Fiesta 1.6 hatch automatic 89KW 2011 WT CL model.
Šta mu to znači.
Prešo 160k km. Jel to puno za to auto.
Hvala na odgovorima
Svidjelo mi se auto ženi. Burgundi boja:)

Avatar
Murga
Postovi: 3114
Pridružen/a: 20 jul 2013, 16:29
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Murga » 11 nov 2017, 05:48

Asteriks je napisao/la:
Jedan od najprodavanijih pick-upova te uopce modela ikad, legendarni Ford F. Izbor motora od V6 Cyclone motorima 3.3 - 3.5 kubikaze 290 KS, V6 EB 2.7 sa 325 KS, V8 5.0 sa cca 400 KS ili V6 3.5 dvije turbine od 450 KS. Potrosnja nekih 16l al koga boli qrac za istom kada imas ovaj model.

Cak su alu dijelovi doprinjeli smanjenju mase od cirka 250 kg.

Ustvari, dovoljno je pogledati mali isjecak ovog cudovista napravljenog po prohtjevima americkih rendzera. :)
Nisam neki ljubitelj trakova, ali Raptor im je zmaj.
Ne obra se bostan, dok sljive ne popadaju...

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 11 nov 2017, 08:18

Bosniacum Lilium je napisao/la:Ma najbitnije je stanje. Evo moj babo i ja nismo planirali Ibizu, ali naisli na tako dobro auto. Mi ga i ne prodajemo, ali ponude pljuste svaki mjesec :lol: Stanje auta je sve i sve.

Inace smo i mi gledali Citroene najvise. Imali smo Focusa, jako smo bili zadovoljni. Nista na njemu od kvarova nismo imali, a vozili ga preko godinu dana. A znas na kakvom su glasu Fordovi. Imas pare, sacekaj dobru priliku i uzmi :thumbup:

Inace, obisli smo sve po Bosni sto se ima obici. Ne mogu da vjerujem kako oni prodavci imaju obraza da prodaju onakva smeca za one cifre :puke:
Znači focus te fino služio. Mi se dvoumimo izmedju Astra i Focusa. To će babi biti "radničko" auto, a meni će biti za "grada". Pa bismo da nadjemo neku sredinu.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 11 nov 2017, 11:52

scorpy je napisao/la:Kakva je Ford Fiesta 1.6 hatch automatic 89KW 2011 WT CL model.
Šta mu to znači.
Prešo 160k km. Jel to puno za to auto.
Hvala na odgovorima
Svidjelo mi se auto ženi. Burgundi boja:)
Te benzinske verzije od 89 kw nema na nasem trzistu. Najzastupljeniji su ti tdci dizelasi ili oni beznici manje kubikaze, kada govorimo o sestoj generaciji. Mogu ti samo reci da su u izrade ove generacije ucestvovale dvije kompanije - Ford i Nissan te da je potrosnja (kombinovana) prema zvanicnim podatcima 6.5l a tezina cca 1100 kg. Ebga, 120 konja to vjerovatno odlicno nosi ova benzinjara.

O datom modelu bi se trebalo posavjetovati sa nekim vecim servisima il informisati preko stranih medija. Ugrubo neki kriteriji koji trebaju zadovoljit prosjecnog korisnika: sigurnost, pouzdanost/elasticnost, cijena odrzavanja, potrosnja pa onda medjuubrzanja itd.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

gojzerica
Postovi: 5171
Pridružen/a: 12 avg 2012, 21:46
Lokacija: zadnje sjedište moga auta
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la gojzerica » 11 nov 2017, 14:32

Jes moćan yebote.

slika

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14557
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alan_kardec » 11 nov 2017, 18:09

jel zna neko slučajno kako se kreću cijene diskova/disk pločica za fiat stilo?
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
Quinlan
Postovi: 2731
Pridružen/a: 26 sep 2016, 12:57
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Quinlan » 11 nov 2017, 22:16

Goodyear Ultra Grip 8 ili Michelin Alpin 5 ili Continental TS-860? sta uzeti(za sad mi je ovaj neki redoslije)

edit:
ipak po ovom testu continental prvi :mrgreen:

Avatar
scorpy
Postovi: 540
Pridružen/a: 05 sep 2009, 12:26
Kontakt:

Re: RE: Re: Automobili, motori...

Post Postao/la scorpy » 12 nov 2017, 06:00

Asteriks je napisao/la:
scorpy je napisao/la:Kakva je Ford Fiesta 1.6 hatch automatic 89KW 2011 WT CL model.
Šta mu to znači.
Prešo 160k km. Jel to puno za to auto.
Hvala na odgovorima
Svidjelo mi se auto ženi. Burgundi boja:)
Te benzinske verzije od 89 kw nema na nasem trzistu. Najzastupljeniji su ti tdci dizelasi ili oni beznici manje kubikaze, kada govorimo o sestoj generaciji. Mogu ti samo reci da su u izrade ove generacije ucestvovale dvije kompanije - Ford i Nissan te da je potrosnja (kombinovana) prema zvanicnim podatcima 6.5l a tezina cca 1100 kg. Ebga, 120 konja to vjerovatno odlicno nosi ova benzinjara.

O datom modelu bi se trebalo posavjetovati sa nekim vecim servisima il informisati preko stranih medija. Ugrubo neki kriteriji koji trebaju zadovoljit prosjecnog korisnika: sigurnost, pouzdanost/elasticnost, cijena odrzavanja, potrosnja pa onda medjuubrzanja itd.
Ja naletio na taj model. Na Tajlandu napravljen.
Interesuje me najviše motor. Da li je bolje imati malo manje snage motor ili veći. Da li se puno kvare ti 89KW motor. Malo auto 3,95m a tako jak motor. 6brzina automatik. Da li mu je puno 165 000 km.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 12 nov 2017, 12:38

Da li je bolje imati malo manje snage motor ili veći
Sto se same snage tice, zavisi, recemo imas motore manje kubikaze ali sa pojacalom (turbina) pa isporucuje 90 + konja. Isto tako imas motor vece zapremine, bez pojacala iste snage ali je tromiji jer je tezi i nema to potpomognuto ubrzanje, nema isto ubrizgavanje ali je robusniji,... Kubikazu pominjem jer je ona taj neki potencijal radnog opterecenja.

Striktno tvoje pitanje, vise snage kod jednog benzinca je dobro al do odredjene mjere. Znamo da benzinjare vole vise povuci (potrosnja) iako je ta razlika kod novijh modela spram dizela dobro srezana.

Zavisi od namjene, te same marke motora jer ak prevozis teret, putujes na duze relacije, vozis makadamom, uzbrdicama i slicno, naravno da je bolje provjeren dizelas vece kubikaze i snage ili benzinjaru 1.6/1.8 od 90 + konja. Opet, vracamo se na marku motora, ebo ti sve ovo ak je pod haubom neki fuš sa hronicnom greskom, prijevremenim habanjem te uopce kratkim vijekom.

S druge strane, ako ti auto sluzi za gradsku voznju, putujes neke krace relacije il duze al nemas potrebe za nest vecom brzinom, onda mos izabrati i manje konja/manju kubikazu pogotov ak je jeftiniji za odrzavat.

Zakljucak bi mogao ici na foru potrebe i sta ti ocekujes. Naravno da je bolje sa masinom izac uz Bradinu neg se prikopcat za karavanom i sjeckat do Sarajeva. Npr. moja definicija auta udobnost, sigurnost, zvjer ispod haube, dosta snage itd. Neko to drugcije gleda pa mu pomenuta snaga nista ne predstavlja, pogotov sto umjesto limuzine vozi lagani hatchback gdje ima vise neg dovoljna medjuubrzanja zbog startnosti, tezine itd.

I da, taj model je, cini mi se, dobrim dijelom izveden iz Focusa (na njemu radili inzinjeri Forda i Nissana) al za tu godinu (snagu) tog motora nisam dosad nista cuo od nasih strucnjaka pa se ne bih upustao u neko ocjenjivanje.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 13 nov 2017, 09:00

Pozdrav raja. Posto prvi put u zivotu kupujem gume ja veze nemam o tone. Imam Audija a4, b6 2003 godiste. E sada bibtrebao uzeti neke gume. Da li ove pasu? Hvala.

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... nt=app_ios

Ili ove

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... nt=app_ios
Aljegri, out!

Avatar
scorpy
Postovi: 540
Pridružen/a: 05 sep 2009, 12:26
Kontakt:

Re: RE: Re: Automobili, motori...

Post Postao/la scorpy » 13 nov 2017, 09:16

Asteriks je napisao/la:
Da li je bolje imati malo manje snage motor ili veći
Sto se same snage tice, zavisi, recemo imas motore manje kubikaze ali sa pojacalom (turbina) pa isporucuje 90 + konja. Isto tako imas motor vece zapremine, bez pojacala iste snage ali je tromiji jer je tezi i nema to potpomognuto ubrzanje, nema isto ubrizgavanje ali je robusniji,... Kubikazu pominjem jer je ona taj neki potencijal radnog opterecenja.

Striktno tvoje pitanje, vise snage kod jednog benzinca je dobro al do odredjene mjere. Znamo da benzinjare vole vise povuci (potrosnja) iako je ta razlika kod novijh modela spram dizela dobro srezana.

Zavisi od namjene, te same marke motora jer ak prevozis teret, putujes na duze relacije, vozis makadamom, uzbrdicama i slicno, naravno da je bolje provjeren dizelas vece kubikaze i snage ili benzinjaru 1.6/1.8 od 90 + konja. Opet, vracamo se na marku motora, ebo ti sve ovo ak je pod haubom neki fuš sa hronicnom greskom, prijevremenim habanjem te uopce kratkim vijekom.

S druge strane, ako ti auto sluzi za gradsku voznju, putujes neke krace relacije il duze al nemas potrebe za nest vecom brzinom, onda mos izabrati i manje konja/manju kubikazu pogotov ak je jeftiniji za odrzavat.

Zakljucak bi mogao ici na foru potrebe i sta ti ocekujes. Naravno da je bolje sa masinom izac uz Bradinu neg se prikopcat za karavanom i sjeckat do Sarajeva. Npr. moja definicija auta udobnost, sigurnost, zvjer ispod haube, dosta snage itd. Neko to drugcije gleda pa mu pomenuta snaga nista ne predstavlja, pogotov sto umjesto limuzine vozi lagani hatchback gdje ima vise neg dovoljna medjuubrzanja zbog startnosti, tezine itd.

I da, taj model je, cini mi se, dobrim dijelom izveden iz Focusa (na njemu radili inzinjeri Forda i Nissana) al za tu godinu (snagu) tog motora nisam dosad nista cuo od nasih strucnjaka pa se ne bih upustao u neko ocjenjivanje.
Evo danas preuzeo to auto. Što se tiče ubrzanja kao zvijer je. Malo na gas odmah vuče. Naspram Mondea 2012 dizelaš ali sa 120Kw.
Manje auto ali jako na startu. Prvi utisci sa nekih predjenih 10ak km dok sam ga dovezao. Valjda neće puno više trošiti od 6,1l na 100km što piše u priručniku.
Tražio sam Focusa da kupim ali mi prije 3-4 mjeseca naletio jeftino Mondeo a sada za ženu Fiesta. Mondeo je baš startno auto ali ova Fiesta još startnija. Lagana a jak motor. Zasad sam zadovoljan Mondeom iako oba auta su prilično puno prešla. Mondeo(2012) 180k km a Fiesta(2011) 168k km. Ali ja ne vozim mnogo. Samo na posao većinom. Možda oko 10 000km godišnje tako da bih trebao biti zadovoljan bar 5godina ako ne i više

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 13 nov 2017, 19:04

Uzeli astru koju sam postavljao. Na prvu mi se svidja baš.

Avatar
reeds
Postovi: 1520
Pridružen/a: 25 sep 2012, 22:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la reeds » 13 nov 2017, 19:43

Zna li neko gdje ima u Sarajevu da se kupi cerada-pokrivac :) za auto... Gledao sam na olx-u ali nema ona koja meni treba... Hvala...

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 21 gost.