Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 101

Avatar
Asteriks
Postovi: 14274
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 13 avg 2017, 09:50

Kao prvo da ukratko pojasnim - motori u kratkom vremenskom intervalu razvijaju veliki obrtni moment pri malom broju obrtaja, dolazi do naglih udara radilice (znaci ne ravnomjernih i konstantnih). Eh, zamajac sluzi da ublazi te vibracije i kao neka vrsta protuutege.

Eh sad, kod jacih turbo dizelasa, treba balansirati i ublaziti taj udar i opterecenje komponenti u prenosu snage iz motora na tockove. Zato su napravili zamajac iz dva dijela, po principu rada lamele, koji su nazvali plivajuci. Sad se sila sa jednom dijela prenosi na drugi dio zamajca na koji je naslonjen na lamelu.

Treba provjeriti precizno koji modeli ga imaju, a interval zamjene zavisi od samog stila voznje. Onda, original se ne moze porediti za bagatelom. Mijenja se ovak ugrubo - od 150 - 200 000, znaci pomenuti original.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
BosnianKingdom
Postovi: 2877
Pridružen/a: 13 jun 2015, 10:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la BosnianKingdom » 13 avg 2017, 13:27

Asteriks je napisao/la:Kao prvo da ukratko pojasnim - motori u kratkom vremenskom intervalu razvijaju veliki obrtni moment pri malom broju obrtaja, dolazi do naglih udara radilice (znaci ne ravnomjernih i konstantnih). Eh, zamajac sluzi da ublazi te vibracije i kao neka vrsta protuutege.

Eh sad, kod jacih turbo dizelasa, treba balansirati i ublaziti taj udar i opterecenje komponenti u prenosu snage iz motora na tockove. Zato su napravili zamajac iz dva dijela, po principu rada lamele, koji su nazvali plivajuci. Sad se sila sa jednom dijela prenosi na drugi dio zamajca na koji je naslonjen na lamelu.

Treba provjeriti precizno koji modeli ga imaju, a interval zamjene zavisi od samog stila voznje. Onda, original se ne moze porediti za bagatelom. Mijenja se ovak ugrubo - od 150 - 200 000, znaci pomenuti original.
To mi je bitno, prije 50k je mjenjano, tako da mogu dok je kod mene da guram. I turbina mi je zamjenjena prije 25k tako da sam i tu miran. Srećom sve u Hamburgu radjeno pa sam miran i fina garancija.
Sabrine mi moje!


Avatar
Centre forward
Postovi: 6128
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 14 avg 2017, 16:42

:crazy:

05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
EdoMajka
Postovi: 507
Pridružen/a: 12 dec 2014, 17:18
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la EdoMajka » 15 avg 2017, 19:09

Imam problem na Golf 4.Uvezena je 2005 sa 66k predjenih kilometara i do dana danasnjeg nije imala ni jedan kvar.U posljednje vrijeme prilikom dostizanja vece brzine kao da mi u jednom trenutku propadne gas i od tog trenutka tesko auto ide,nema snagu... Kao da se ugasi turbina jedva predjem 2,5-2.8 obrtaja.Ugasim auto pa upalim, auto normalno sve radi ima i snagu i sve. Neki kazu da je otisla turbina,neki kazu da je otisao AGR ventil,neki kazu provozaj auto samo u crvenom malo i bit ce oke. Jel se neko susretao s ovim ?
"Hard work beats talent,when talent fails to work hard "

Avatar
mike10
Postovi: 311
Pridružen/a: 11 avg 2012, 09:38
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la mike10 » 15 avg 2017, 19:23

Moguce da je u pitanju maf senzor

Avatar
Asteriks
Postovi: 14274
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 15 avg 2017, 19:44

EdoMajka je napisao/la:Imam problem na Golf 4.Uvezena je 2005 sa 66k predjenih kilometara i do dana danasnjeg nije imala ni jedan kvar.U posljednje vrijeme prilikom dostizanja vece brzine kao da mi u jednom trenutku propadne gas i od tog trenutka tesko auto ide,nema snagu... Kao da se ugasi turbina jedva predjem 2,5-2.8 obrtaja.Ugasim auto pa upalim, auto normalno sve radi ima i snagu i sve. Neki kazu da je otisla turbina,neki kazu da je otisao AGR ventil,neki kazu provozaj auto samo u crvenom malo i bit ce oke. Jel se neko susretao s ovim ?
Crijevo vakuuma, maf senzor il začađenje turbopunjaca gdje pri povecanju brzine imas mahnit tlak. Kad se dostigne odredjena vrijednost tlaka, upravljacki modul da bi zastitio motor prelazi u safe mode i tu nemas sanse za veci broj obrtaja.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Centre forward
Postovi: 6128
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 15 avg 2017, 19:59

Majstore, svaka čast za Golfa, haman si ga održav'o maximalno.
Koliko sad ima na satu i koji mu je motor ?
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
EdoMajka
Postovi: 507
Pridružen/a: 12 dec 2014, 17:18
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la EdoMajka » 15 avg 2017, 23:42

Centre forward je napisao/la:Majstore, svaka čast za Golfa, haman si ga održav'o maximalno.
Koliko sad ima na satu i koji mu je motor ?
Sad ce 200k. Stari je to odrzavao i odrzava predobro.

Pregledat cu to sutra,ali cudno mi je sto npr prilikom 100km/h izbacim iz brzine,na brzinu ugasim upalim i sve normalno dalje..
"Hard work beats talent,when talent fails to work hard "

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la theboss_RD07 » 18 avg 2017, 23:06

Mislim da sad ce se moc nabavit auta iz njemacke skroz jeftino. Kako sam skonto od 1.1. uvode zabranu za sva vozila koja ne ispunjavaju bar EURO5 standard. Ova ostala mozes za dzabe dobit

Avatar
arelinho
Postovi: 16415
Pridružen/a: 19 jan 2012, 00:13
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la arelinho » 18 avg 2017, 23:08

theboss_RD07 je napisao/la:
Mislim da sad ce se moc nabavit auta iz njemacke skroz jeftino. Kako sam skonto od 1.1. uvode zabranu za sva vozila koja ne ispunjavaju bar EURO5 standard. Ova ostala mozes za dzabe dobit
Da se voze ili uvoze?

Avatar
anonimni
Postovi: 10125
Pridružen/a: 04 jan 2012, 14:54
Lokacija: Uvijek uz tebe!
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la anonimni » 18 avg 2017, 23:10

I ja to nađoh na netu, valjda da se voze kod njih u većim gradovima
Željezničar 1921! Arsenal FC 1886!

Kapiten Blue Traina

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la theboss_RD07 » 18 avg 2017, 23:14

arelinho je napisao/la:
theboss_RD07 je napisao/la:
Mislim da sad ce se moc nabavit auta iz njemacke skroz jeftino. Kako sam skonto od 1.1. uvode zabranu za sva vozila koja ne ispunjavaju bar EURO5 standard. Ova ostala mozes za dzabe dobit
Da se voze ili uvoze?
Voze
Centre forward je napisao/la::crazy:


Svabo je nevjerovatan :crazy:

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18611
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 20 avg 2017, 15:43

Edomajka, prljava turbina
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la sekerbay » 22 avg 2017, 19:30

Asteriks je napisao/la:.
Tuzla-Zagreb ravno 2 sata. Od toga, tuzla-županja, 37 minuta. Vozio neki frik, ybt :mrgreen:
Kasnije par riječi o prolazu kroz sloveniju.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14274
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 23 avg 2017, 08:25

Sta nidje nisi ispod 180. :P

Gledam ovaj RS3, pet cilindara, strasan motor, fenomenalno ubrzanje, jednostavno perfekcija u hatchback paketu.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la sekerbay » 23 avg 2017, 12:31

Ma nisam to bolan ja. Svakakvih insana čita forume, tako da... :mrgreen:
Težak je hrvatski autoput, kaže.
Ima onih presretača. Onda, loma se zaleti, pa kad priđe nekom autu, on uspori, uvjeri se da nije presretač pa nastavi :mrgreen:
Najveća postignuta brzina tog bolida je bila 326 :cool:

E sad slovenija.
Ko da si znao koga ćeš pomenuti.
Asteriks je napisao/la:Gledam ovaj RS3
Takav je vozio kroz sloveniju ispred mercedesa.
Sad, S ili RS, pitanje je sad. Uglavnom, novije auto.
Talijanske tablice, ali je neki bošnjo.
Odlično auto. Dero je frajo kroz krivine, to je nevjerovatno.
Slabo su kad skidali ispod 200 :mrgreen:
Ono, bude negdje da neko izleti, ili par auta u koloni, ali, čim se sklone, gas koliko god put dozvoljava tj. koliko auta mogu podnijeti a da ne izlete u kanal :mrgreen:
Ne smijem se zakleti jer ne znam tačno koliko se izgubilo na karavankama, ali mislim da se slovenski autoput tj. onaj potez između novog mesta i villacha syebo za 1:05
ili sat i deset.
Austrija je već kročila jer se kroz istu prolazilo kad raja ide na poso, a njemačka je us.rala i šefa i stanicu :mrgreen: pleme im njihovo, ko da niko živ ne radi. Autoban pun ko šibica.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14274
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 23 avg 2017, 13:16

To kao neka dogovorena nabijanja gdje u tandemu letite preko 200. :mrgreen:

Ebote a ja jucer prema Mostaru 120, cinilo se bas da letim.

Ovaj RS3, 2.5 petocilindras je jedan od najboljih motora te kubikaze, koriste ga pored RS3 i Audi TT RS, RS Q3 itd. Motor godine 2015/16.

Karbonski kocioni disk, svaki iduci model laksi od prethodnika... Sportski hatchback koji ima sigurno najvecu elasticnost i garantujem da je trenutno top 3 na svakoj stazi u ovoj klasi.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la sekerbay » 23 avg 2017, 14:33

Vidi se da nisi furo po autoputevima.
Nema tu dogovora. Ako već neko vozi takvo auto, govorimo o većini, onda zna šta znači kad mu se kratko zalijepiš za auto ili kad usporiš kraj njega pa naglo dodaš gas.
Asteriks je napisao/la:Ebote a ja jucer prema Mostaru 120, cinilo se bas da letim.
Zato što su naši putevi tolika katastrofa, kad voziš 80, izgleda ko 200 :mrgreen:
Kad dole vozim 100 pa dodam puni gas, ubi ona lampica što se pali kad auto šlajdra :mrgreen:
Kod nas ljudi niz karaulu voze 30. OK, jes da je kiša padala. Ja potjero 80 il 100, hoće auto da izleti iz krivine :mrgreen:
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14274
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 23 avg 2017, 16:13

Aludirao sam na ugovorene trke gdje se npr. 3 - 4 vozaca sa mocnim SUV il sportskim vozilima trkaju iz pravca Sarajeva ka Mostaru pa tak grupno uzimaju kolone, prave pizdarije itd.

Nisu samo putevi katastrofa, problem je sto na svakoj punoj ocekujes dvicu koja je uzela zamaha nekih 100 metara a tek ustvari na pola puta da mahne bus.

Zato ono malo pravca rokas stoju mozda mal vise a onda obaraj. Sama konstrukcija magistrale M 17 je haoticna iz vise razloga a osnovni problem je citko vidljiv pocev iz Donje Jablanice do Salakovca (svaki, iole manji udes moze zavrsiti kobno jer su pregrade smijesne) a onda onaj dio Salakovac Mostar toliko uzak da na pojedinim mjestima kada u susret ide kakav kiper mos zavrsiti u nekoj vrsti potoka.

Nedavno je neki cica imao manju nezgodu na ulazu u Mostar, dosla hitna odveli mu zenu a on izasao da se presvuce, stao na pozidu i onda buuum - 10m naglavacke u provaliju, epilog - smrt na licu mjesta. Niti je bilo kakve oznake, nista, zatim rupe od pola metra na sred ceste, radovi gdje se trokut stavlja samo 30m od mjesta desavanja itd. Ebote sracunaj samo zaustavno vrijeme sa 100 km/h kod prosjecnih konzervi.

Mislim da bi kakvom amg-u yebo mamicu za mjesec dana. Em sto bi negdje izbusio karter em bi ozbiljno zajebo podvozje mozda cak i lonac, a o ovjesu da ne pricam.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: alacious i 17 gostiju.