Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 101

Avatar
Asteriks
Postovi: 14292
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 28 nov 2017, 11:28

Pa okle kecu 2.0 (16 ventila) motori. :lol: Ko je pravio ovaj klip da mi je samo znati.

Ljudi su radili max kubikazu do 1800. Temeljna izvedba keca je 1.6 (naravno pod uticajem Audija).
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Quinlan
Postovi: 2731
Pridružen/a: 26 sep 2016, 12:57
Kontakt:

Re: RE: Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Quinlan » 01 dec 2017, 13:39

reeds je napisao/la:Zna li neko gdje ima u Sarajevu da se kupi cerada-pokrivac :) za auto... Gledao sam na olx-u ali nema ona koja meni treba... Hvala...
Evo opet mi izleti na fb pa se sjeti da si pitao
slika

Avatar
reeds
Postovi: 1520
Pridružen/a: 25 sep 2012, 22:11
Kontakt:

Re: RE: Re: Automobili, motori...

Post Postao/la reeds » 01 dec 2017, 23:31

Quinlan je napisao/la:
reeds je napisao/la:Zna li neko gdje ima u Sarajevu da se kupi cerada-pokrivac :) za auto... Gledao sam na olx-u ali nema ona koja meni treba... Hvala...
Evo opet mi izleti na fb pa se sjeti da si pitao
slika
Thanks :thumbup: :thumbup:

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 02 dec 2017, 21:34

Ako budes licno uzimao ovaj je iz Zivinica, kod krizaljke.
Mia San Mia

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18611
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 03 dec 2017, 19:08

sta je danss pokvarila uštipak
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
rasavoje
Postovi: 5128
Pridružen/a: 18 dec 2015, 23:23
Lokacija: made in PRC
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la rasavoje » 03 dec 2017, 20:50

Kvarim ja i ljude. :kafa:
♥ ce moje, kao i tvoje, vjecno da kuca za bordo boje!

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18611
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 04 dec 2017, 00:08

rasavoje je napisao/la:Kvarim ja i ljude. :kafa:
znam :kafa:
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
Gigabyte
Postovi: 193
Pridružen/a: 17 jan 2013, 02:02
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Gigabyte » 04 dec 2017, 22:37

Terenac/suv 2000+ godiste do nekih 15000 hiljada maraka. Bmw x5, ml320, freelander? Ima neko neki prijedlog?

Avatar
miki_92
Postovi: 21597
Pridružen/a: 07 jun 2010, 19:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la miki_92 » 05 dec 2017, 10:20

Lamborghini Urus: World's fastest SUV



slika

slika

slika
"This whole thing is pretty much done. We're more ghosts than people."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14292
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 05 dec 2017, 10:37

Gigabyte je napisao/la:Terenac/suv 2000+ godiste do nekih 15000 hiljada maraka. Bmw x5, ml320, freelander? Ima neko neki prijedlog?
Zavisi sto striktno hoces terenac ili SUV. Da li ces cesto putovati makadamom, uzbrdicama, godisnji izleti itd., ili oces provjerenog SUVa, ciji se motor oznake M57 (dizelas) ugradjivao u dosta BMW modela.

Cistokrvni terenac treba imati mogucnost blokade reduktora il diferencijala, pa onda trebas reduktor u pravom smislu te rijeci, dobre napadne uglove, vece uzdignuce, jak ovjes...

Ova X5-ica bi spram npr. jednog Wranglera trpila ozbiljne stete kada bi je koristio za off road poduhvat cesce i samim tim, vec ionako skupo odrzavanje otislo bi u pm.

Imas ti pra'ih terenaca na pretek: serije Land Rovera (Defender), pomenuti Wrangler, Cherokee, onda tata medju njima Merc G (nikako MLC i te cake), pa Lada Niva :) itd.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
miki_92
Postovi: 21597
Pridružen/a: 07 jun 2010, 19:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la miki_92 » 05 dec 2017, 10:58

@Asteriks na sta treba obratiti paznju kod kupovine Passata 6ice :mrgreen:
"This whole thing is pretty much done. We're more ghosts than people."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14292
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 05 dec 2017, 11:17

Zavisi koji motor izaberes a cest izbor je 1.9 TDI. Dijeli platformu sa Skodom Superb, a 6-ica je izvedena iz platforme na kojoj je radjen Golf 5.

Od 2008. promjenjeno je ubrizgavanje, tj. preslo se na elektricno/pojedinacno CR, ali ti su modeli skupi.

Na sta obratit paznju, prvo na servisnu knjizicu ako je uopste ima (i to iz uglednog servisa, ne neke spise kvazi majstora). Mjeri se kompresija, ponasanje u leru (boja dima na auspuhu, da li baca ulje na cepu), pa prati se temperatura, detaljna analiza voznjom uzbro itd. Onda imas mali milion pregleda limarije (solje, pragovi, pod) pa ovjes, ponasanje u krivinama itd. Tu se cuje svaka istrosenost tacnije lupanje.

Zatim plivajuci zamajac, vidi da li trese pri saltanju te kada odvajas lagano u prvoj.

Znaci ak nema servisnu radis u stratu veliki servis (zupcasti, vodena). Naravno dobit ces tacne podatke o intervalu zamjene remena, moja neka procjena je 120k, ali ima tacno reguliran br km.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Gigabyte
Postovi: 193
Pridružen/a: 17 jan 2013, 02:02
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Gigabyte » 05 dec 2017, 16:43

Asteriks je napisao/la:
Gigabyte je napisao/la:Terenac/suv 2000+ godiste do nekih 15000 hiljada maraka. Bmw x5, ml320, freelander? Ima neko neki prijedlog?
Zavisi sto striktno hoces terenac ili SUV. Da li ces cesto putovati makadamom, uzbrdicama, godisnji izleti itd., ili oces provjerenog SUVa, ciji se motor oznake M57 (dizelas) ugradjivao u dosta BMW modela.

Cistokrvni terenac treba imati mogucnost blokade reduktora il diferencijala, pa onda trebas reduktor u pravom smislu te rijeci, dobre napadne uglove, vece uzdignuce, jak ovjes...

Ova X5-ica bi spram npr. jednog Wranglera trpila ozbiljne stete kada bi je koristio za off road poduhvat cesce i samim tim, vec ionako skupo odrzavanje otislo bi u pm.

Imas ti pra'ih terenaca na pretek: serije Land Rovera (Defender), pomenuti Wrangler, Cherokee, onda tata medju njima Merc G (nikako MLC i te cake), pa Lada Niva :) itd.
Auto koji bi vozio svakodnevno za sve moguce potrebe, rijetko makadam I ta cuda. Islo bi se na planinu skoro svake sedmice kao I sada ali do sada je taj odlazak podnosilo I malo auto. Jednostavno volim taj osjecaj komocije koji mi pruzaju dzipovi. Sarajevske uzbrdice buca potoka, kobilje glave, zmajevac I ostalo su neke destinacije koje cesto obilazim.

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54269
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la MortemHz » 05 dec 2017, 17:23

miki_92 je napisao/la:Lamborghini Urus: World's fastest SUV



slika

slika

slika
:ljepota:
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
Asteriks
Postovi: 14292
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 06 dec 2017, 11:15

Auto koji bi vozio svakodnevno za sve moguce potrebe, rijetko makadam I ta cuda. Islo bi se na planinu skoro svake sedmice kao I sada ali do sada je taj odlazak podnosilo I malo auto. Jednostavno volim taj osjecaj komocije koji mi pruzaju dzipovi. Sarajevske uzbrdice buca potoka, kobilje glave, zmajevac I ostalo su neke destinacije koje cesto obilazim.
Ovo i jest definicija SUV vozila.

Nisi jedini koji voli osjecaj komocije + da dodam i onaj sigurnosti. Uz jaku sasiju, karoseriju, dosta prostora, masu od 2100 kg itd., sigurno modeli za pozeliti.

Tu je jedini dizelas u ponudi, ali onaj pravi, brendirani bmw-ov, koji se ugradjivao u trecu zatim sedmu seriju itd.

Uglavnom, samo sam zelio da ti razlucim pojam SUVa od terenca. :salut:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Gigabyte
Postovi: 193
Pridružen/a: 17 jan 2013, 02:02
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Gigabyte » 06 dec 2017, 15:18

Asteriks je napisao/la:
Auto koji bi vozio svakodnevno za sve moguce potrebe, rijetko makadam I ta cuda. Islo bi se na planinu skoro svake sedmice kao I sada ali do sada je taj odlazak podnosilo I malo auto. Jednostavno volim taj osjecaj komocije koji mi pruzaju dzipovi. Sarajevske uzbrdice buca potoka, kobilje glave, zmajevac I ostalo su neke destinacije koje cesto obilazim.
Ovo i jest definicija SUV vozila.

Nisi jedini koji voli osjecaj komocije + da dodam i onaj sigurnosti. Uz jaku sasiju, karoseriju, dosta prostora, masu od 2100 kg itd., sigurno modeli za pozeliti.

Tu je jedini dizelas u ponudi, ali onaj pravi, brendirani bmw-ov, koji se ugradjivao u trecu zatim sedmu seriju itd.

Uglavnom, samo sam zelio da ti razlucim pojam SUVa od terenca. :salut:
Imas neki prijedlog za kupovinu? Do nekih 15000 maraka? Kakva je opcija X5 benzin-plin? S tim da bih gledao modele sa automatik mjenjacem. Gledao sam ML 320 benzin-plin, sta mislis o tome?

Avatar
Asteriks
Postovi: 14292
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 06 dec 2017, 17:01

ML 320 druge generacije ima CR ubrizgavanje (dizelas) i trosi nekih 10l kombinovane. Mali servis oko 500, veliki boga pitaj. Na svako 100 000 se mijenja remen. To je noviji ML dizel 320 i kosta preko 25 000.

Sto se striktno tvog pitanja tice, znaci ML 320 benzin/plin od 1998. - 2003. taj trosi oko 14l kombinovane, sto znaci da ces u gradu izaci i na 20, pogotov zimi.

Imas Toyotu RAV 4, pouzdan SUV, 115 konja, znaci pricamo o tvojoj cjenovnoj klasi do nekih 16 000. Naravno tu je 4x4 pogon, itd. Onaj BMW X5-ica je dosta jaca ali ces je tesko naci ispod 300k, pa je skakljivo glede ulaganja pogotov bez servisne.

Tu je Nissan X trail dizelas, koji je radjen na poznatoj Nissanovoj platformi a iz iste su ponikli: Almera, Nissan Primera, Sunny itd.

Toyota RAV ti je nesto robusnija od ovog Nissana ali je X trail bolji u krivinama i udobniji. Ipak, Toyota ne samo da je robusnija neg ima i dugovjecniji motor mozda cak moze u rang sa X5-icom, od koje je jeftinija za odrzavanje.

Sad ti vidi sto zelis, jaci, elasticniji, izdrzljiviji ili ekonomicniji SUV (ne samo potrosnja neg i odrzavanje), ali budi siguran da neces pogrijesiti ako kupis bilo koji od navedenih. Znaci ovdje pricamo o pomenutoj cjenovnoj klasi.

Da oces makadam, lovacke izlete u nepristupacna mjesta i ostalo, onda bi i terenac Niva bila cak jedna od opcija. :mrgreen:
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 06 dec 2017, 18:47, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 06 dec 2017, 17:39

Pisao sam nedavno da smo uzeli astru. Na njoj ima navigacija i CD od nacigacije ali nema BiH, Hrvatska...
Mogu li ja negdje skinuti ili kupiti CD na kojem će biti i naša i susjedne države ?

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14562
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alan_kardec » 06 dec 2017, 22:06

slaba mi baterija u autu, večeras skontah. Auto je stilo 1.9 jtd, 85 kw. Akumulator koje amperaže mi preporučujete i kojeg proizvođača?
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
Asteriks
Postovi: 14292
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 06 dec 2017, 22:33

alan_kardec je napisao/la:slaba mi baterija u autu, večeras skontah. Auto je stilo 1.9 jtd, 85 kw. Akumulator koje amperaže mi preporučujete i kojeg proizvođača?
Koji si imao do sada, msm koliko Ah i koje snage?

Gledajuci neke preporuke, otp oko 65ah kapaciteta i snage preko 550 A. Sad, sto se kvaliteta tice tu su Bosh Silver, Exide, Optima, kao ta neka krema ali imas jos dosta kvalitetnih.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: LegendKiller, VensanKasel i 38 gostiju.