Chat - ARHIVA POSTOVA

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Vijadukt
Postovi: 2841
Pridružen/a: 10 jul 2016, 16:16
Lokacija: Visko
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Vijadukt » 22 okt 2017, 11:04

ne povraca ti se kad ti trgovac nabije marzu iste vrijednosti kao i ovi kamatu?
"Der Schlüssel zum Erfolg ist Kameradschaft und der Wille, alles für den anderen zu geben!"

madridist
Postovi: 10857
Pridružen/a: 13 jul 2011, 13:58
Lokacija: terra
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la madridist » 22 okt 2017, 11:11

Vijadukt je napisao/la:ne povraca ti se kad ti trgovac nabije marzu iste vrijednosti kao i ovi kamatu?
Marza i kamata nemaju veze jedno s drugim i ti to znas samo nas farbas.
Kamata je medjunarodno smece koje lihvari koriste od onog gvneta koje pozajmi 100km a onda otme 300km do onog gvneta u odijelu koje te sveze na 20 godina te ti pozajmi 100k a uzme 155k maraka ili eura svejedno.
A brate kad dodjes iskesirati kucu i mislis da ce prodavac zaraditi na tebi 100k ti se onda ili cjenjkas ili odes na drugi plac i pokusaj bolje proci sa kamatom nema toga.Izlihvarit ce te svaka banka apsolutno na isti nacin.
“We are all born ignorant, but one must work hard to remain stupid.”
Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales
Don Alfredo Di Stefano

Avatar
Vijadukt
Postovi: 2841
Pridružen/a: 10 jul 2016, 16:16
Lokacija: Visko
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Vijadukt » 22 okt 2017, 11:24

madridist je napisao/la:
Vijadukt je napisao/la:ne povraca ti se kad ti trgovac nabije marzu iste vrijednosti kao i ovi kamatu?
Marza i kamata nemaju veze jedno s drugim i ti to znas samo nas farbas.
Kamata je medjunarodno smece koje lihvari koriste od onog gvneta koje pozajmi 100km a onda otme 300km do onog gvneta u odijelu koje te sveze na 20 godina te ti pozajmi 100k a uzme 155k maraka ili eura svejedno.
A brate kad dodjes iskesirati kucu i mislis da ce prodavac zaraditi na tebi 100k ti se onda ili cjenjkas ili odes na drugi plac i pokusaj bolje proci sa kamatom nema toga.Izlihvarit ce te svaka banka apsolutno na isti nacin.
Ne farbam, sto bih farbao. Normalno da nije isto. Ti pricas o trgovcu i bankaru. Ja pricam cisto o bankarima. Ne vjerujem da se mozes sa secinom bankom cjenkati.

Ako ces moje misljenje ja sam apsolutno protiv kredita. Ja takve ljude ismijavam, posebno kad ko fol kupe stan, a ono zive u stanu od banke narednih 15-20 godina i pri tome gledaju sta ce pojesti i kupiti. Ali hajde, valjda ga stid okopavati njivu od roditelja, hoce da je haustorce, valjda to moderno sta li.
"Der Schlüssel zum Erfolg ist Kameradschaft und der Wille, alles für den anderen zu geben!"

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la sekerbay » 22 okt 2017, 11:49

Pa 30.000. Stan je koštao 100.000
Ono je bio orjentacijski primjer jok činjenično stanje.
Izgleda da treba dodatno pojašnjenje.
Evropska centralna banka drži kamatu ispod nule kako bi ojačala privredu.
Ali ona te pare daje bankama, jok recimo državama a pogotovo ne privatnim licima.
Korist od toga imaju i građani jer njihove banke uzimaju manju kamatu, ali.
Majku mu, sve bi bilo dobro da nema tog ali.
Dođeš u banku i hoćeš stambeni kredit.
Prodavači objekata su takođe **** jer zbog niskih kamata podižu cijene stambenih prostora.
To je onaj tzv. balon kojeg se svi plaše.

Toliko o tome.
Sad, kažeš banci, super, vidio sam vašu reklamu, stambeni kredit za 1,30 ili 1,50% kamate.
Kažu da, ali samo na 10 godina.
Ako imaš lovu da kuću otplatis za 10 godina, ti si na konju.
Sad se vraćamo na cijene.
Trenutno ne možeš naći normalnu kuću za manje od 300.000 eura. Nemoguće. Možeš kršinu u koju moraš ulagati ogromna sredstva.
E tu te upeca pogana banka.
Nakon 10 godina, oni određuju kolika će biti kamata. Il to il traži drugu banku koja će finansirat taj ostatak.
Ali svi za ostatak traže polijepo.
Na kuću od 300.000 na kraju potrošiš 450.000 ili 500.000
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Marsal
Postovi: 22612
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Marsal » 22 okt 2017, 12:16

Koji će vam qrac stan i krediti :mrgreen:
Skupite za fin komad zemlje, hvala Bogu ista nikad nije bila jefitnija i lagano počnete praviti svoj kućerak.
Em ćete živjeti izvan gradske buke, em ćete imati svoj komad raja, svoju baštu gdje na miru možete ispeć roštilj i popit kafu u tišini i rahatluku.
Da ne spominjem koliko je jeftinije napravit kuću nego kupit stan i koliko je dugoročno isplatnije.

Ali žao je ljudima živjet par kilometara izvan centra. To je selo, to je seljački, nisu in i u centru zbivanja :lol:
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la sekerbay » 22 okt 2017, 12:26

Ovo marsalovo je najbolje rješenje.
IL to, il skuckat 20.000 i na babinoj kući podići još jedan sprat.
To je prednost domicilnog stanovništva.
Kad dođe tuđin, on mora il kupit il iznajmit.
U bosni sam ko mladić učestvovo u izgradnji četiri kuće.
Jbg, zaleti se raja i pomogne.
Danas ti njemu, sutra on tebi i tako u krug.
Još se zezaš sa rajom pa ti bude ekstra, a ušteda bude ogromna.
U vezi kvaliteta života...
Švapski bogataši su pametni ljudi. Njih ne možeš vidjeti u gradu. Oni su van grada, u prirodi.
Tamo grade vile. Neće oni da udišu co2 i da slušaju buku.
Da je tuzla u njemačkoj, bogataši bi živjeli na vršanima, doknju, ilinčici i sl.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Vijadukt
Postovi: 2841
Pridružen/a: 10 jul 2016, 16:16
Lokacija: Visko
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Vijadukt » 22 okt 2017, 12:27

Marsal je napisao/la:Koji će vam qrac stan i krediti :mrgreen:
Skupite za fin komad zemlje, hvala Bogu ista nikad nije bila jefitnija i lagano počnete praviti svoj kućerak.
Em ćete živjeti izvan gradske buke, em ćete imati svoj komad raja, svoju baštu gdje na miru možete ispeć roštilj i popit kafu u tišini i rahatluku.
Da ne spominjem koliko je jeftinije napravit kuću nego kupit stan i koliko je dugoročno isplatnije.

Ali žao je ljudima živjet par kilometara izvan centra. To je selo, to je seljački, nisu in i u centru zbivanja :lol:
vala u Visokom ne mozes kupiti metra zemlje zbog Arapa. Cijene su nenormalne, ludilo koliko ljudi cijene zemlju. :crazy:
"Der Schlüssel zum Erfolg ist Kameradschaft und der Wille, alles für den anderen zu geben!"

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Penaltiky » 22 okt 2017, 12:39

E meni je seljacki to nadogradjivanje na sprat babine kuce. Koji cu se onda **** i selit?

A kuca je dugorocno skuplja dosta od stana. I iziskuje vremena, idealno je stan + vikendica blizu grada.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Marsal
Postovi: 22612
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Marsal » 22 okt 2017, 12:40

Vijadukt je napisao/la:
vala u Visokom ne mozes kupiti metra zemlje zbog Arapa. Cijene su nenormalne, ludilo koliko ljudi cijene zemlju. :crazy:
Dobro, vi što ste oko Sarajeva pravo ste nayebali, ali ostatak države ima pravo povoljnih prilika.
Npr moj dadža je prodao stan za 60.000 maraka i od toga izgradio pravooo finu kućicu i ostalo mu da kupi sebi kamion pošto je autoprijevoznik.
Naravno, nije odmah ista skroz dovršena, ali tokom godina uz neka mala ulaganja završi se i fasada i sve ostalo. Tako da je otprilike za 60.000 maraka dobio nešto što je po meni makar dvaput vrijednije od zatvorske ćelije u centru grada još na 11. spratu :mrgreen:
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Penaltiky » 22 okt 2017, 12:44

Al kad kupujes stan il kucu pripazi na komsiluk, kod mene u ulicu se sad naselilo jedno 30 novih porodica u zadnjih 10 godina, tri normalne od tog dvije romske :mrgreen: , ostalo od zla oca od gore matere, seljadija mrtva, jos kad pusti izvornu bacacem plamena bi ih pomilovo, a policija nece da dodje prije 23 h
Zadnja izmjena: Penaltiky, dana/u 22 okt 2017, 12:45, ukupno mijenjano 1 put.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

madridist
Postovi: 10857
Pridružen/a: 13 jul 2011, 13:58
Lokacija: terra
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la madridist » 22 okt 2017, 12:44

“We are all born ignorant, but one must work hard to remain stupid.”
Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales
Don Alfredo Di Stefano

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la tuzlak1987 » 22 okt 2017, 12:46

Mi u Tuzli nismo bas nesto sa zemljom kao nasljedstvom ali se moze uvijek kupiti, nije skupa zemlja ovdje toliko u odnosu na stavove. 15 hiljada i mozes dobiti fin komad zemlje za kucu.
Ali se onda i spremi da citav zivot budes majstor sebi oko kuce. :D

Ali to sto nije dobro kod nasih komsija je to sto nema nikakvih pravila kojih se susjedi trebaju pridrzavati, svako pravi nakadaru kakvu on zeli i onda normalno naselje sa kucama izgleda ruzno, nije nikog briga da mu susjedstvo bude uredno i fino uradjeno do detalja.

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Penaltiky » 22 okt 2017, 12:47

tuzlak1987 je napisao/la:Mi u Tuzli nismo bas nesto sa zemljom kao nasljedstvom ali se moze uvijek kupiti, nije skupa zemlja ovdje toliko u odnosu na stavove. 15 hiljada i mozes dobiti fin komad zemlje za kucu.
Ali se onda i spremi da citav zivot budes majstor sebi oko kuce. :D
Dobro je sad ide intenzivno toplifikacija po kucama pa briga manje.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Marsal
Postovi: 22612
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Marsal » 22 okt 2017, 12:50

tuzlak1987 je napisao/la:Mi u Tuzli nismo bas nesto sa zemljom kao nasljedstvom ali se moze uvijek kupiti, nije skupa zemlja ovdje toliko u odnosu na stavove. 15 hiljada i mozes dobiti fin komad zemlje za kucu.
Ali se onda i spremi da citav zivot budes majstor sebi oko kuce. :D
Ma nema ništa ljepše nego raduckat oko kuće, vjeruj mi.
Arbeit macht frei. :mrgreen:
Zavisi sve i od čovjeka do čovjeka, neko voli imat malo bašče, a neko bi odmah hektar zemlje.
Npr moje dvorište je nešto manje od duluma, oko 800 kvadratnih metara otprilike. Ima posla tu i tamo, ali ništa sad toliko previše da se ne može stići, da se slomiš i to. Jednom urediš fino i ostatak je samo održavanje.
Ja sad da moram živit u stanu mislim da bih izdržao jedno dva mjeseca prije nego što bih se bacio sa zgrade.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Penaltiky » 22 okt 2017, 12:53

Ma za oslobađanje radom idem na pos'o :mrgreen:
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la sekerbay » 22 okt 2017, 12:53

Pa nadogradiš i imaš više mjesta i svoj ulaz. Drugo, kad ti roditelji ostare, možeš se brinuti o njima.
Gradnja kuće je odlična stvar pod uslovom da je ne grade dunđeri. Ako uradiš kako treba, rahat si 50 godina.
A ako ne uradiš, znaj da ćeš nakon 5 godina mijenjati fasadu. :mrgreen:
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Penaltiky » 22 okt 2017, 12:57

Ma **** to, nema samostalnosti, isti **** ha zajedno ha imali odvojen ulaz u istoj kući. Radije bi se zavlio u kredit.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la tuzlak1987 » 22 okt 2017, 13:00

Ovako meni nije problem da zivim u kuci, samo bih se izolovao jos vise od 10 minuta iz grada jer i tu je sada sve puno ljudi i doselilo se dosta ljudi. Dosta ima losih komsija i tako to. Znam ovako covjeka koji je namjerno napravio 20-25 minuta van grada i nema niti sa jedne strane komsija vec samo prazan prostor.

Izolovao bih se vise gdje nemam oko sebe previse ljudi i napravio kucu. A ocu bih se zahvalio kada bi ponudio da pravim jer znam to vec u odnosu na svoju majku i na neke druge zene da uvijek dodje do problema u familiji kada vise porodica zivi u jednoj avliji. :D Jedino bih im dao da cuvaju dijete, dijete ne bih slao u obdaniste.
To mi je i sama mati rekla, da ne treba dolaziti u dvoriste vec treba sam se odvojiti pa kuca ili stan nije bitno.

Dobra stvar kuce je sto uvijek mozes izaci van, raspaliti rostilj, napraviti sebi staklenik i imati stalno neko povrce da kidas, napraviti mali vocnjak. Kada hoces u grad sjednes u auto i tu si za 10 minuta.
Ali uvijek ima posla, stvori se uvijek nesto da se radi. Moj otac radi citav zivot nesto oko kuce i ulaze i opet nije dovrsio pola :D

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Kawhi » 22 okt 2017, 13:21

sekerbay je napisao/la: Vidim ja jednom da imaju i munchmallow.
Nađem ja šefa i kažem da je isti sa krmecim zelatinom.
U roku odmah je nestao sa polica.
Helem, pouka je da se moraš borit za svoja prava.
Jesu ti Njemci zdepi.

Btw ja ne znam gdje vi zivite. Moji kad su nakon rata obnavljali kucu napravili prizemlje i sprat. Prizemlje opremljeno i tu zivimo. Sprat je bio ostavljen za slucaja da imaju jos djece, sto nisu, ili za mene kad stasam. Tako da ja imam spreman sprat samo ga treba opremiti. Mislio sam da svi tako rade. Dosta porodica ovdje opreme odmah i sprat iako im ne treba pa bezveze propada. Malo ruzno izgleda sto na spratu nema nista, ali je ekonomski isplativo.

Jedina je losa stvar sto ja u Bosni ne bih volio imati porodicu na selu zbog uzasnog javnog prevoza. Da sam u kakvoj normalnoj drzavi ne bih se bunio. Ovako bas ne bih volio gledati djecu kako prolaze sto i ja zbog obrazovanja. :mrgreen:
U Bosni je kakvo predgradje Sarajeva ili nekog veceg grada san snova. U centru Sarajeva ne bih nikad zivio, ali zato sve od Vogosce do Lukavice moze. :D
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la sekerbay » 22 okt 2017, 13:58

https://www.klix.ba/biznis/dijaspora-u- ... /171021072
Dijaspora u BiH šalje više novca od investitora.
Doznake hrvatskih radnika iznosile su 2252 milijarde, dok je u Bosnu i Hercegovinu iz inozemstva pristigla 1831 milijarda dolara, piše Al Jazeera Balkans.

Ovo je samo dio istine.
U ovom registru nema love koja se šalje autobusima ili donosi lično. Ja dođem dvaput i ostavim cenera. Tako rade svi bosancerosi. Neki više, neki manje.
Najviše ostave oni koji grade objekte.
Zato me ne čudi da se ne priča o tome što omladina napušta zemlju.
Čovječe, na svaku desetu hiljadu koja napusti državu, političari otvaraju šampanjac :mrgreen:
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: MrPink i 11 gostiju.