Najveće svjetske misterije

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Kawhi » 02 nov 2017, 16:29

solinas je napisao/la:Zeznuta tema. ..
Sinoc sam gledao dokumentarac u kojem se kaze da su nas varali I da je konacno rjesenje zidovskog pitanja ustvari podloga za stvaranje izraela. ..I da uopste nije stradao toliki broj zidova. ..Da je zidovsko pitanje nesto sasvim drugo od onog sto smo ucili.
Neke stvari su me zapanjile. ..imali ljudi bazen kino pozoriste u logorima. ..ne u svim ali. ..uglavnom broj je stostruko kao uvecan. ...ma ko ce znati jarane ludnica. ..
A onda sam odgledao sranja o antarktiku I Highjump I to. ..zanimljivo stivo
Greatest Story Never Told aka nacističko propagandno smeće?
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
solinas
Postovi: 10097
Pridružen/a: 24 jan 2015, 23:06
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la solinas » 02 nov 2017, 16:32

Kawhi je napisao/la:
solinas je napisao/la:Zeznuta tema. ..
Sinoc sam gledao dokumentarac u kojem se kaze da su nas varali I da je konacno rjesenje zidovskog pitanja ustvari podloga za stvaranje izraela. ..I da uopste nije stradao toliki broj zidova. ..Da je zidovsko pitanje nesto sasvim drugo od onog sto smo ucili.
Neke stvari su me zapanjile. ..imali ljudi bazen kino pozoriste u logorima. ..ne u svim ali. ..uglavnom broj je stostruko kao uvecan. ...ma ko ce znati jarane ludnica. ..
A onda sam odgledao sranja o antarktiku I Highjump I to. ..zanimljivo stivo
Greatest Story Never Told aka nacističko propagandno smeće?
Ma ne to. .Na tel.sam od kuce postavim video. ..
Gledao sam I to ali neuvjerljivo mi. ..pristrasno.
"Modra boja,na bijelome platnu,
Sest ljiljana vezenih u zlatu,
To je zastava ,nasa Bosanska".

"Velikim Bogom se kunemo, da robovi biti necemo".
Prvi predsjednik predsjednistva R BIH Alija Izetbegovic.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 02 nov 2017, 17:00

Upravo zbog ovog kluta koji navodim, stanja medju savezncima, sovjetska sluzba bezbjednosti je unijela pomutnju u cijelu pricu bojeci se pa pomenutog kulta, tacnije groba koji bi mogao posluziti kao sveto mjesto pristalica. Pogledaj malo nastavak odnosa Rusije i Zapada epilogom koji slijedi tj. u hladnom ratu koji je bio posljedica sukoba datih ideologija. Bilo je tu masa nesuglasnica sto 1933., pa zbog pakta Ribbentrop-Molotov, do na kraju samog uredjenja poslijeratne Evrope.

Imas knjigu Smrt Hitlera (Ada Petrova, P. Watson), pa Vinogradov, Teptzov o dokumentima KGB-a itd.

Istorija je ozbiljna nauka u kojoj se strucnjaci bave detaljnom analizom svih historijskih izvora, autenticnosti, imaju pristup svim arhivima, podlijezu ogromnom broju provjera,...

Sve sto sam naveo imas u zvanicnoj literaturi, pocev od britansko - americke borbe za prestiz, stiuaciju sa drogama u nacistickoj Svabiji, razlog Fordove suradnje sa Hitlerom,...

Dok se ne pojavi literatura koja opovrgava navedeno i koja ima suglanost najvisih zanstvenih krugova, odbijam drugacije misliti.

Ebte pa samo sam za svoj diplomski - Privreda BiH za vrijeme A-U proveo mjesec ipo u muzeju te koristio 14 knjiga i 6 rasprava/clanaka. Shodno tome znam kako nastaje ozb literatura.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 02 nov 2017, 17:57, ukupno mijenjano 2 puta.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sekerbay » 02 nov 2017, 17:10

:)
Evo kako ugledni historičari izdaju stručnu analizu :mrgreen:

.Istoričari su radije prihvatali „stručni“ izveštaj britanskog isto- ričara, profesora s Oksforda i nekadašnjeg obaveštajnog oficira Hjua Trevor-Ropera, u kojem se insistira na tome da je Hitler 30. aprila 1945. u Firerovom bunkeru izvršio samoubistvo. Za saveznički cilj bilo je od suštinske važnosti da se pokaže kako je Hitler mrtav, da bi se dopustilo novoj Nemačkoj da nikne iz pepela stare. Rad Trevor-Ropera, objavljen 1947. kao knjiga sa naslovom Hitlerovi poslednji dani, sadrži brojne manjkavosti, od svedočenja Hane Rajš — „Hitlerove omiljene avijatičarke“ — koja je porekla da je ikada upoznala Trevor-Ropera i da je kazala ono što je on naveo kao njene reci, pa do Hitlerovog ađutanta iz Luftvafea, Nikolausa fon Belova, koji je kasnije izjavio da je slagao oksfordskog profesora i dobro se nasmejao svaki put kad je video kako su njegove laži bile ponavljane. Hitlerov vozač, Erih Kempka, [3] uzastopno je bio ispitivan, ali je na kraju 1974. godine priznao: „Govorio sam američkim i britanskim islednicima svašta, sve ono što sam mislio da žele da čuju

Sa, da, vrlo jednostavno, baš ko u našem ratu kada bi naši zarobljenici pred srbima psovali bosnu i sve bosansko
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Pantelija
Postovi: 12681
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Pantelija » 02 nov 2017, 23:40

hunting hitler, history
ko je gledao, ko nije neka pogleda, pracenje tragova i dojava spijuna u virjeme za i psolije 2-sr
ima dosta fascinanstnih dokaza i cinjenica .
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 08 nov 2017, 10:48

slika

Fenomenalni grad - Angkor Wat, jedno od najvecih svjetskih svetista. Izgradjen za vrijeme Kmerskog Carstva u prvoj polovini 12. stoljeca. Kompleks nema izlivene temelje nego stoji na nasipu sljunka preko kojeg je posebna vrsta klesanog kamena.

Inace lezi na osjetljivom tlu pa su Kmeri, da bi regulirali osipanje i u konacnici potonuce navedni opasali kanalima vode, koja sluzi kao spona a naucnici su otkrili da je upravo to razlog cvrstine, jer pritisak i popunjene praznine djeluju kao stabilizator. :bow:

To nije sve, pored sredisnjeg hrama, izgradjen je citav irigacioni sistem pa su cak potocima dopremali milione blokova prilikom same izgradnje. Pola godine nivo vode opada ispod normalnog prosjeka i da bi ovo carstvo prebrodilo krizu te uspjesno uzgajalo prijeko potrebnu rizu (treba min 5 cm stajske vode za uzgoj iste) dizali su nasipe, pravili brane i catrnje.

Laserska analiza okolne dzungle pokazala je kak je ovo carstvo na vrhuncu moci brojalo i do 800 000 stanovnika.

Osvajacke pohode su izvodili pomoc zeljeza al tu rudu nisu imali, neg se vrsila trampa usjeva rize za ovaj, tada dragocjeni materijal.

Jos jedan trik prilikom izgradnje hrama, svaki blok je urezana neka vrsta potkovice gdje je ubacivano zeljezo da bi se dobila cvrsta veza.

Epilog - preko 9 vijekova ova kolosalna gradjavina odoljeva vremenu a da ponovim - bez ebenih izvedenih temelja, bez cementa onog kakvog mi poznajemo. Vezivni materijal vjerovatno krec i ljepiva riza. :tokralju:

Danasnja, obavezna literatura nam predstavlja samo par lokacija kao svjetska cuda distancirajuci se skoro potpuno od podrucja dalekog istoka, a kao sto vidimo Angkor Wat i sama prica oko navedenog spada u sami vrh.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Kawhi » 08 nov 2017, 19:43

Meni je fascinantno koliko su područje Indije i Indokine pali qrcu za uši, a nekad bili toliko napredni. Gotovo je neobjašnjivo. Danas Indija i Pakistan predmet zayebancije širom svijeta, a za ove dole se jedino zna da u Tajlandu ima trandži. :rol:
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
hskzmostar
Postovi: 2817
Pridružen/a: 14 mar 2015, 20:16
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la hskzmostar » 08 nov 2017, 20:32

Kawhi je napisao/la:Meni je fascinantno koliko su područje Indije i Indokine pali qrcu za uši, a nekad bili toliko napredni. Gotovo je neobjašnjivo. Danas Indija i Pakistan predmet zayebancije širom svijeta, a za ove dole se jedino zna da u Tajlandu ima trandži. :rol:
Meni je fascinantno kako smo mi pali kurcu za usi a prije u Mostaru pravili avione za Francuze danas samo pravimo kavu po kaficima,kako smo pali za usi kad dizes kredit da kupis star auto u prosjeku 15 godina,kad imas mirovinu manju od 200 eura a zimi racun za struju 100eura.fascinantno kako smo na najljepsem dijelu u europi sa morem i planinama al glupim ljudima koji sve uniste,kako jedan London i Pariz imaju vise ljudi nego cijela nasa drzava a toliko sirotinje i bijede u 21.stoljecu
2005,2009,2014,2016,2017,2018 Sampioni !
Jeb..vehlikane koji imaju manje titula nego Pero Stojkic

Avatar
Saurman
Postovi: 29447
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Saurman » 09 nov 2017, 16:39

slika

slika
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 15 nov 2017, 12:27

Dr. Wilhelm König, gledajući stare stvari u podrumu muzeja pronašao je nešto što je izmenilo (moglo bi izmjeniti) ceo koncept antičke tehnologije.

Pronađeni su lonci neuobičajenog oblika. Svaki je bio 6 inča visok, sa cilindrom bakarnog lima 5 inča visine i 1 1/2 inča diametra.
Donji deo ovog misterioznog cilindra bile su poklopljene sa bakarnim diskom i zalepljene sa bitumenom. Drugi izolatorski sloj bitumena bio je na površini i koristio je da drži metalnu šipku koja je bila u sredini bakarnog cilindra. Metalna šipka je nepogrešivo bila dokaz da je korodirala od kisenile zbog izlapelosti.

Sa pozadinom iz mahanike, Dr. Köng je odmah prepoznao ovu konfiguraciju bakra, i metalne šipke sa kiselinom, koja sigurno nije slučajno tako nameštena, a da su glinene posude bile drevne električne pregrade.

Potvrda njegove indetifikacije je došla posle II Svetskog Rata kada je naučni istoričar Willz Ley, u saradnji sa Willard Gray u General Electric High Voltage Labaratoriji u Pittsfild-u, Massachusetts, konstruisali i duplirali model ove drevne glinene posude. Došli su do zaključka da kada dodaju bakar sulfat, sirćetnu kiselinu ili limunsku kiselinu, ćelije proizvode 1 1/2 i 2 Volt-a struje. Ove drevne baterije iz Bagdadskog Muzeja u Iraq-u su iz perioda Persijske okupacije, negde između 250 B.C. i 650 A.D. Takođe ovi mali električni objekti, koji su prestavljali neku formu baterije, su otkrivene u Iraq-u u Vavilonskim (Babylonian) ruševinama koje datiraju nazad iz 2000 B.C. Izgleda da Persijanci i kasniji Bagdadski majstori nasledili ove baterije od ranije civilizacije na srednjem istoku.

Slični objekti su pronađeni i u Egiptu od poznatog Francuskog arheologa 19-tog veka Auguste Mariette.

Takodje sv. Augustin (A.D. 354-430) tvrdi da u Egipatskom hramu posvećenom bogu Isis, postojala je lampa koju ni vetar ni voda nisu mogli ugasiti. Do otkrica struje i svetla, mi smo posedovali samo sveće, i gasne lampe koje su dimile i ostavljale trag na plafonu...

Samo pre nekoliko godina metalni kaiš ručnog rada pronađen je u Kini na iskopinama poznatog generala Kineske dinastije, Chou Chu, koji je živeo od 265 A.D -316 A.D. Ovaj kajš je bio ispitan od Institute of Applied Phsics of the Chinese Academy of Sciences i od Dunbai Polytechnic. Njihove analize pokazale su da metalni kajš je bila legura 5% Mangana, 10% Bakra i 85 % Aluminijuma.

Aluminujum otkriven tek 1808 g.
Es wurde erst im Jahr 1808 durch Sir Humphry Davy entdeckt und benannt.


Danas, proces dobijanja aluminijuma iz boksita je jako kompleksan i dobija se na temp od 950-1000 Celzijusa. Postavlja se pitanje - odakle Kinezima ovo znanje tehnologije 20-tog veka u trećem veku? Itd... :mrgreen:

Poenta nije u tome da sada ovdje prezentiram neku alhemiju, mađije i sta vec, neg jednostavno zagubljena blaga (znanja) antickih civilizacija koja su tek mnogo kasnije ugledala svijetlo dana. Naravno rijec je o pretpostavci nekih arheoloskih krugova pa bi istoj trebalo pruziti mal prilike.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Saurman
Postovi: 29447
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Saurman » 16 nov 2017, 13:16

Kad smo kod ruda i metala šta tek reći za ovo. :)

slika

Predmet su pronašli radnici 1974 pored rijeke Mures u Rumuniji inače radi se o klinu koji je od aluminijuma a ne bi bilo ništa čudno da nije pronađen pored kosti mastadona.Starost predmeta se procjenjuje na najmanje 11 000 godina.

Predmet sadrži 89% aluminijuma,6.2% bakra,1.8% cinka,2.84% silicij,0.11% kadmij,0.0024% nikl,0,0023% kobalt i drugih elementa u manjim količinama.
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la theboss_RD07 » 16 nov 2017, 13:37

Pantelija je napisao/la:hunting hitler, history
ko je gledao, ko nije neka pogleda, pracenje tragova i dojava spijuna u virjeme za i psolije 2-sr
ima dosta fascinanstnih dokaza i cinjenica .
volim gledat history imaju dosta zanimljivog sadrzaja. Ali nekako ti njihovi dokumentarci djeluju previse fiktivno da bi stvarno vjerovao u te stvari. Da li sticem takav dojam zato sto izmedju stvari tipa Ancient Aliens ubace i nesto kao Hunting Hitler... ne znam.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 16 nov 2017, 15:24

PostPostao/la Saurman » 16 nov 2017, 13:16
Istorija prvih civilizacija krece nekak sa Mezopotamijom otp 5000 god. p.n.e. Ovi nalazi bi mogli pomjeriti tu granicu i malo redefinisati pojam rane civilizacije, pogotov kad uzmemo u obzir da su se u procesu dobijanja pomenutog metala koristile visoke peci. Da bi napravio te peci trebas organizaciju rada, pa materijal itd., ali ako se ovo potvrdi pokrenut ce velike promjene. Onda, moras poznavati smjesu, pa trebas znanja iz hemije, a to je velika misterija jer nam dosadasnji, zvanicni dokazi prezentiraju prilicnu skucenost do pojave starog Sumera.

Naravno znamo da je datiranje ove gradje itekak precizno.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
sljivo
Postovi: 14279
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sljivo » 16 nov 2017, 16:54

Asteriks je napisao/la:...
Pošto često potenciraš da bi to znanje jedino neko mogao prenijeti nama volio bih da znam na koga tačno misliš? Mora da imaš neku teoriju (koju nikad nisi jasno iznio ovdje) pa me interesuje koja je. Ako to jeste slučaj postavio bih ti nekoliko pitanja u tom kontekstu jer me zanima zašto neke stvari nisu tekle u drugom smjeru nego što je slučaj kroz historiju.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 16 nov 2017, 17:10

Tu temu smo pofino iscrpili da bi se sada vracali na istu. Msm da ima godina il vise kak sam naglasavao te nejasnoce o "vakumu" do naglog progresa.

Ovdje se vise obazirem na prikazanu literaturu te zamrsenost pojedinih razdoblja kao i definicije + lociranje ranih civilizacije.

Znaci ako se, bubam 10 000 g. p.n.e izradjivao ovaj materijal, postavlja se pitanje kada/kako je narod koji je radio na pomenutom tu tehniku usavrsio, kakva je bila organizacija itd.Vecinom se ovo vrijeme veze za sakupljacku ishranu.

Ipak ono vaznije, ne treba nikako zanemariti kulturu Vince (ovi nalazi iz Rumunije) sto bi bacilo drugu sliku na autohtono stanovnistvo te generalno rani napredak Balkana (kaci i dijelove BiH). U konacnici dobili bi premjestanje tezista sa Bliskog istoka ovamo.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Pantelija
Postovi: 12681
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Pantelija » 16 nov 2017, 18:56

theboss_RD07 je napisao/la:
Pantelija je napisao/la:hunting hitler, history
ko je gledao, ko nije neka pogleda, pracenje tragova i dojava spijuna u virjeme za i psolije 2-sr
ima dosta fascinanstnih dokaza i cinjenica .
volim gledat history imaju dosta zanimljivog sadrzaja. Ali nekako ti njihovi dokumentarci djeluju previse fiktivno da bi stvarno vjerovao u te stvari. Da li sticem takav dojam zato sto izmedju stvari tipa Ancient Aliens ubace i nesto kao Hunting Hitler... ne znam.
nije, ovdje se fakat barata cinjenicama, dokumentima cia, fbi i sl koji su objavljeni (mislim onda kad je onaj objavio sto zbrisa u rusiju).
Ugl radi se o podatcima amerrickim, francuskih, engleskih i sl obavjestajaca o kretanju nacista, medju kojima i hitleru.
Od ocevidaca, do materijalnih dokaza, jako puno stvari koje se poklapaju same od sebe itd.

Ko nije pogledao, vrijedi
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
Saurman
Postovi: 29447
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Saurman » 26 nov 2017, 19:09

Bivši agent CIA-e priznao: Njujorške kule nisu srušili avioni

Bivši agent i pilot CIA-e John Lear potpisao je priznanje da Kule bliznakinje u New Yorku nisu oborene 11. septembra tako što su avioni udarili u njih.

Kako navodi, zvanična priča o tome da su dva aviona oborila kule je "fizički nemoguća“.

Pošto je ruski predsjednik Vladimir Putin prošle godine naveo da će objaviti satelitske fotografije koje dokazuju da su Kule uništene "kontroliranom eksplozijom", izgleda da će doći do opovrgavanja zvaničnog izvještaja Komisije za 11. septembar.

Pismeno priznanje je ozbiljna pravna stvar i važi za pravnu istinu ukoliko se ne pobije. Sada protivnici Learove teorije moraju predstaviti svoje dokaze ako žele da pobiju njegovu izjavu, prenose američki mediji.

Ako to ne učine, vlada SAD-a će morati priznati da zvaničan izvještaj Komisije za 11. septembar nije bio istinit.

John Lear nije bilo kakav pilot, on je unuk osnivača Lirdgeta, Billa Leara. Penzionisani je vazdušni kapetan i bivši pilot CIA-a koji je upravljao više od 100 različitih aviona tokom 40 godina aktivnog letenja. On ima više pilotskih certifikata nego bilo koji drugi certifikovani pilot. On je letio u Aziji, Africi, istočnoj Evropi i na Bliskom istoku.

Odnosno, Lear se razumije u letenje i avione. Evo šta je on napisao i potpisao u svom pismenom priznanju:

"Nijedan Boeing 767 nije udario u Bliznakinje kao što vlasti i mediji lažno tvrde. Takav sudar je fizički nemoguć iz nekoliko razloga. U slučaju pravog udara, avion bi počeo da se okreće kada bi njegov prednji dio udario u čelične stubove kule.

Zatim bi došlo do odvajanja vertikalnog i horizontalnog repa aviona i njihovog padanja na zemlju. Motor aviona bi zadržao svoj oblik prilikom udara i bio bi pronađen među ostacima srušene kule.

Nijedan Boeing 767 ne može da ostvari brzinu od 810 km/h na visini od 300 metara iznad nivoa mora. Motor jednostavno ne može da izdrži zapreminu gustog zraka pri tolikoj visini i brzini.

Dio trupa aviona sa 3-4 rupe na prozorima nije mogao da preživi udar u čelični stub kule na brzini od 800 km/h.

Mnogi dijelovi aviona su morali pasti na zemlju jer nisu mogli da se probiju kroz masivne čelične stubove kule, uključujući tri jezgra motora ukupne težine 4,5 tone, koji nisu mogli da nestanu tek tako. Nemoguće je da je čitav avion tek tako nestao u sudaru“, kaže Lear.
:kafa:
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
sljivo
Postovi: 14279
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sljivo » 30 nov 2017, 20:03

Saurman je napisao/la:...
Našli Jetija :mrgreen:


Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 12 dec 2017, 10:41

Legendarni Kineski zid vijekovima predstavlja misteriju a prezentira moc lokalnih dinastija. Pozrtvovanost naroda imala je za cilj, da uprkos strasnim troskovima, nehumanim uvjetima, pocev od prvih zemljanih slojeva ucvrscivanim prucem, do sofisticiranih peci u kojima su se pekli glineni blokvi, odbrani zemlju. Sve te izgradnje i dorade sezu od prije nove ere do polovine 17. stoljeca i Ming dinastije.

Godinama analizirajuci pomenutu misteriju tog vanserijskog poduhvata, novija istrazivanja su upotpunila neke stavke preko kojih se olako prelazilo.

Sam zid zavrsava u moru (tacnije ulazi 20m) a odatle preko pustinje Gobi te planinskih visoravni cini sit, koji je podignut sa namjenom zastite od mongolskih nomadskih plemea, jer su ista, trbuhom za kruhom, napadala bogate ravnice rize i ostalih kultura iz svojih surovih predjela.

To je naravno opce poznato, ali, da bi sama gradjavina ispunila svrhu, morala je imati neprestalne patrole te nevjerovatan broj vojnika, kuhara, zabavljaca, obavjestajaca, tacnije sarolik sastav raznih slojeva. Raspored je isao tako, da na svaki kilometar imamo grupe od po 150 vojnika. Znalo se desiti u jednom trenutku na velicanstvenom zidu bude cak i milion vojnika. :bow:

Kule su cinile temeljnu moc odbrane a bile su predvidjene ne samo za to, nego i kao privremena mjesta boravista. U donjem dijelu nalazilo se mjesto za ogrijev, mali otvori su bili razbacani na sve strane, a spavalo se na sanducima prekivrenim kozom.

Srz i cijela poenta bila je odbrana a ista je morala posjedovati oruzje koje se stalno nadograduje, u korak s vremenom. Luk i strijela cinili su najstarije poznato, a tome mozemo dodati i kamenje. Revolucija se desila izgradnjom topova ali konacni prekoret nosi prvo mehanicko u masovnoj proizvodnji - a to je samostrijel. Nevjerovatna preciznost, brzina priprema, lakoca rukovanja te mogucnost duzeg ciljanja (obicni lukovi su trazili vecu vjestinu) dovela je max jacanja, vec tada ionako jake odbrane.

Naravno to se trebalo popratiti obavjestajnim sluzbama, koje su neprestalno cirkulisale po ovom cudu. Kljucni signali bile su zastave. Npr. kada bi protivnik isao u napad na pustinjski granizon, obavjestajci su dizali zastave (nesto poput danasnjih zmajeva) a svaka je predstavlja po 100 vojnika. Znaci tri zastave su znacile da ide vojska od cca 300 neprijatelja. Tada je prva najbliza kula radila iste signale, slala potporu onoj na koji je isao napad a sama se popunjavala iz sljedece po redu. Alternativa tome bili su dimni signali.

Navedeno ne bi bilo moguce bez besprijekorne pokornosti vladarima odredjenih perioda gdje je ljudski zivot bio itekak jeftin a sve sa ciljem odbrane ognjista i slobode tog ogromnog prostranstva.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 12 dec 2017, 10:59, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
sljivo
Postovi: 14279
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sljivo » 12 dec 2017, 10:58

Ljudi napravili milijardu km Zida a ovi ga samo zaobišli. :tokralju: Da su te resurse uložili u vojsku oni mi umjesto Mongola došli do Evrope.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: 19vendetta87, tobaccos i 28 gostiju.