Najveće svjetske misterije

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la DANTES » 16 dec 2017, 19:30

Federer17 je napisao/la:
@Dantes, kako ne moze kad je jedno originalno, neizmijenjeno, a drugo narod pisao kako mu odgovara? Koliko verzija biblija imamo danas?
Samo jednu.
I bibliju i kuran pisali su ljudi. Nije stigla faksom sa neba.
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Federer17
Postovi: 7109
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Federer17 » 16 dec 2017, 19:37

Asteriks je napisao/la:Cuj zarobljen u istoriji, ovim zavrsavam pokusaj razumne diskusije na datu temu. Znaci iznosim ti razna gledista a ti se samo drzis onog vjerskog.

Shvatit ces nekad sta znace dokazi, pisano i sto znaci original, tj. nesto sto je nastalo prije neceg.
Dokazi historijskih podataka koji su mahom netacni, neprovjereni, prenoseni s koljena na koljeno, od strane ljude koji nisu imali ni 1% danasnjih mogucnosti? Ja ti i cijelo vrijeme govorim cega se ja drzim i ne bjezim od toga, a ti se kao s jedne strane vjerujes u Allaha, a s druge odbacujes sve sto pise u Kur'anu. Kontradiktorno, malo je reci. Da idemo sad u detalje, proucavati sve te anticke filozofe, dosli bismo vjerovatno do gomile nebuloza, neistina, granica sa zdravim razumom... Ponajvise zbog toga sto su ti ljudi bili ograniceni mnogim stvarima, kojima su nama danas na dohvatu ruke, a bili su vjerovatno intelektualno puno iznad mnogih danasnjih 'naucnika'. I sad, hiljadama i hiljadama godina poslije, trebamo se cvrsto drzati tih nekih postulata? :roll:

Meni je dokaz Kur'an i vjerodostojan sunnet, a sve osim toga prihvatam ili odbijam, u zavisnosti od toga koliko je (ne)istinito u skladu s tim.

@Dantes, Kur'an je objava dostavljena posljednjem poslaniku, Muhammedu, neka je Allahov mir i spas na njega, preko meleka Dzibrila. Nema potrebe da pises takve stvari.

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la DANTES » 16 dec 2017, 19:41

Federer17 je napisao/la:
Asteriks je napisao/la:Cuj zarobljen u istoriji, ovim zavrsavam pokusaj razumne diskusije na datu temu. Znaci iznosim ti razna gledista a ti se samo drzis onog vjerskog.

Shvatit ces nekad sta znace dokazi, pisano i sto znaci original, tj. nesto sto je nastalo prije neceg.
Dokazi historijskih podataka koji su mahom netacni, neprovjereni, prenoseni s koljena na koljeno, od strane ljude koji nisu imali ni 1% danasnjih mogucnosti? Ja ti i cijelo vrijeme govorim cega se ja drzim i ne bjezim od toga, a ti se kao s jedne strane vjerujes u Allaha, a s druge odbacujes sve sto pise u Kur'anu. Kontradiktorno, malo je reci. Da idemo sad u detalje, proucavati sve te anticke filozofe, dosli bismo vjerovatno do gomile nebuloza, neistina, granica sa zdravim razumom... Ponajvise zbog toga sto su ti ljudi bili ograniceni mnogim stvarima, kojima su nama danas na dohvatu ruke, a bili su vjerovatno intelektualno puno iznad mnogih danasnjih 'naucnika'. I sad, hiljadama i hiljadama godina poslije, trebamo se cvrsto drzati tih nekih postulata? :roll:

Meni je dokaz Kur'an i vjerodostojan sunnet, a sve osim toga prihvatam ili odbijam, u zavisnosti od toga koliko je (ne)istinito u skladu s tim.

@Dantes, dosla je objava posljednjem poslaniku, Muhammedu, neka je Allahov mir i spas na njega, preko meleka Dzibrila. Nema potrebe da pises te nebuloze.
Iz naučnog ugla nebuloze su što ja i ti vjerujemo u nešto što su ljudi samo možda sanjali zar ne? Vjernik sam, ali mnogo me nervira nadmenost vjernika. Ništa manje od qrčevitost antiteista
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sekerbay » 16 dec 2017, 19:42

Asteriks je napisao/la:Nadji mi tekstove tore, koja oblikuje ovo sto pripisujem Platonu a da su stariji od pomenutog.
Ako su našli tekst star 2600 godina, logično je da je uz njega išao i onaj o temi o kojoj govoriš. Prateći redoslijed, on je prije onog pronađenog.
Drugo, gdje je to što pripisuješ platonu?
Radi li se o usmenim predanjima, ili imaš tekst na starogrckom?
I ono bitno... Kako Platon opisuje pakao i sud ljudima?
Asteriks je napisao/la:Gdje je ta najstarije pisana Tora u kojoj se spominje pakao?
Pitaj jevreje. Mene to ne zanima. Samo sam se poslužio tim tekstom kako bih dokazao da je tanah stariji od platona.
Asteriks je napisao/la:Znas li da su hebresjke vjerske knjige pisane i doradjene od 5. do 2. stoljeca p.n.e. a one, kakve danas poznajemo, datiraju iz doba helenizma (1. i 2. stoljece p.n.e).
Nije riječ o doradama u koje ne sumnjamo. Riječ je o originalu. Doradivane su sitnice tj. rađene finese. OK, dovoljno za grešku, ali nedovoljno da iskrive značenje.
I treće, u ostatku posta je objašnjenje, a njega si ignorisao.
Pogotovo te neke tobožnje misterije koje su se "uvukle u islam"
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 16 dec 2017, 19:49

Pitam te o verziji Tore koja je dostupna ljudima. Znas i sam da je mijenjanja, doradjivana pod uticajem ovog ili onog. Original ne posjeduje niko pa prema tome imas mladje verzije tako da na osnovu toga ne mozes nista tvrditi.

Procitaj slobodno mal vise o Platonovom ucenju, imas dostupne razne verzije a dio toga sa iznio ovdje, nema potrebe da se ponavljam.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Federer17
Postovi: 7109
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Federer17 » 16 dec 2017, 19:53

@Dantes, ne volim ni ja krajnosti, iako vjerovatno nekad i sam upadnem u to (da li nesvjesno, ili iz revolta).

Avatar
Sarmelino
Postovi: 17290
Pridružen/a: 29 avg 2015, 11:58
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Sarmelino » 16 dec 2017, 19:56

Ma nije Federeru, ne brini.
plešu vještice trče vukovi
puške pucaju lete duhovi
svira tambura plešu vragovi
munje sijevaju cvatu makovi

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sekerbay » 16 dec 2017, 19:58

Asteriks je napisao/la:Pitam te o verziji Tore koja je dostupna ljudima.
Tvoja specijalnost je ignorisanje onoga što bi te dovelo u nelagodu situaciju ili se ne poklapa sa tvojim svjetonazorom :mrgreen:
Kao što rekoh, ako je nađeni dio identičan današnjim, logično je da su i stariji isti.
Što se tiče platona i njegovih tumačenja, a i tu si izvrdao, radi se o politeistickom viđenju koje je u startu u koliziji sa islamskim. Dakle, nikakava sličnost
Vrati se na moj predzadnji post i sve će ti se samo kazati.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Federer17
Postovi: 7109
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Federer17 » 16 dec 2017, 20:24

Sarmelino je napisao/la:Ma nije Federeru, ne brini.
Jasta je ba. De mi reci koji bi covjek, da kojim slucajem sam sebi pise tu knjigu po kojoj ce zivjeti, zabranio blud i priblizavanje zeni? Ima li muskarac da kaze kako se tome bez problema moze oduprijeti, kako nema potrebu za tim? Kako onda mozes reci da je svaka knjiga, objava, napisana kako je kome odgovaralo? xD

Avatar
Sarmelino
Postovi: 17290
Pridružen/a: 29 avg 2015, 11:58
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Sarmelino » 16 dec 2017, 20:26

Federer17 je napisao/la:
Sarmelino je napisao/la:Ma nije Federeru, ne brini.
Jasta je ba. De mi reci koji bi covjek, da kojim slucajem sam sebi pise tu knjigu po kojoj ce zivjeti, zabranio blud i priblizavanje zeni? Ima li muskarac da kaze kako se tome bez problema moze oduprijeti, kako nema potrebu za tim? Kako onda mozes reci da je svaka knjiga, objava, napisana kako je kome odgovaralo? xD
Ne mora značiti da je pisana, nego da se nešto izostavilo npr. Glupo se na ovu temu uopste raspravljati, još Hendo fali da dođe. Krajnje je naivno vjerovati da je nesto ostalo netaknutno stoljećima. Pogotovo u tom početnom stadiju, sastavljanju.
plešu vještice trče vukovi
puške pucaju lete duhovi
svira tambura plešu vragovi
munje sijevaju cvatu makovi

Avatar
Federer17
Postovi: 7109
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Federer17 » 16 dec 2017, 20:32

Sarmelino je napisao/la: Ne mora značiti da je pisana, nego da se nešto izostavilo npr. Glupo se na ovu temu uopste raspravljati, još Hendo fali da dođe. Krajnje je naivno vjerovati da je nesto ostalo netaknutno stoljećima. Pogotovo u tom početnom stadiju, sastavljanju.
Pa ko je onda pisao, kako je nastala?

De nam dokaz da je Kur'an 'taknut', ili pricas bez dokaza?

Avatar
Sarmelino
Postovi: 17290
Pridružen/a: 29 avg 2015, 11:58
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Sarmelino » 16 dec 2017, 20:41

Federer17 je napisao/la:
Sarmelino je napisao/la: Ne mora značiti da je pisana, nego da se nešto izostavilo npr. Glupo se na ovu temu uopste raspravljati, još Hendo fali da dođe. Krajnje je naivno vjerovati da je nesto ostalo netaknutno stoljećima. Pogotovo u tom početnom stadiju, sastavljanju.
Pa ko je onda pisao, kako je nastala?

De nam dokaz da je Kur'an 'taknut', ili pricas bez dokaza?
Koliko ja znam, sastavljani su orginalni zapisi na svakakvim stvarima. Ne govorim da je neko uzeo Kur'an ispred sebe i ispravljao ajet po ajet, nego da se nešto izostavilo sa namjerom ili bez. Jel ima kakav dokaz da su se našli svi zapisi? Prije tog je koliko ja znam sve bilo prenošeno sa koljena na koljeno tj. hafizi su jedini poznavali Kur'an, tu je lagano moglo doci do kakvih promjena. Ako nisu tačni ti podaci o sastavljanju Kur'ana onda je to do mektebskog i školskog obrazovanja. Ne vidim jednostavno zašto bi Kur'an jedini preživio tolike godine. Vidim da me smatraš nekim hardcore ateistom, daleko sam od toga.
plešu vještice trče vukovi
puške pucaju lete duhovi
svira tambura plešu vragovi
munje sijevaju cvatu makovi

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21278
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Epidaurus » 16 dec 2017, 20:47

Ocito su nebuloze sve stvari koje govore da islam nije savrsen i da u njemu ima dosta nelogicnih stvari. Smijesno vam vjerovat u grcke mitove al zato je apsolutno logicno i ispravno vjerovat da se melek ukazao u zivotu do tad nepismenog covjeka i "potaknuo" ga da napise Kur' An il da je Muhammed na Buraku putovao na nebo i vidio Dzennet i Dzehenem.

Avatar
Jeftha
Postovi: 2671
Pridružen/a: 08 okt 2015, 15:51
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Jeftha » 16 dec 2017, 20:47

Bolje biti hardcore ateista nego poluvjernik.

Mozda je Platon bio Boziji poslanik?
Remember, remember the 5th of November.

"On je nogometni Christoph Waltz – savršeni glumac za ulogu lošeg momka kojeg je lako voljeti i kad na terenu radi odvratne stvari."

Corruptio optimi cuiusque pessima.

Avatar
Federer17
Postovi: 7109
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Federer17 » 16 dec 2017, 20:59

Epidaurus je napisao/la:Ocito su nebuloze sve stvari koje govore da islam nije savrsen i da u njemu ima dosta nelogicnih stvari. Smijesno vam vjerovat u grcke mitove al zato je apsolutno logicno i ispravno vjerovat da se melek ukazao u zivotu do tad nepismenog covjeka i "potaknuo" ga da napise Kur' An il da je Muhammed na Buraku putovao na nebo i vidio Dzennet i Dzehenem.
Nemoj barem pokazivati koliko nemas pojma. Kur'an uopste nije zapisan za vrijeme poslanika a.s.

@Sarma, ma ne smatram uopste, iako sam ja nebitan u svemu ovom. Nije do obrazovanja, vec do tebe koji to nisi naucio kako treba.

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21793
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Unofficialpage » 16 dec 2017, 21:04

Epidaurus je napisao/la:Ocito su nebuloze sve stvari koje govore da islam nije savrsen i da u njemu ima dosta nelogicnih stvari. Smijesno vam vjerovat u grcke mitove al zato je apsolutno logicno i ispravno vjerovat da se melek ukazao u zivotu do tad nepismenog covjeka i "potaknuo" ga da napise Kur' An il da je Muhammed na Buraku putovao na nebo i vidio Dzennet i Dzehenem.
Nije ga potaknuo već mu donosio poruku od Allaha dž.š. Kur'an nije napisao Muhamed a.s. onako kako je njemu naumpadalo već je Kur'an riječi od Boga. I islam ne datira od vremena Muhameda a.s. to jest od Kur'ana, da tek tad postoji već islam postoji od prvog čovjeka na planeti Adema a.s. i prijašnjim narodima su dolazili Poslanici i donosili objave i u Kur'anu su sve sastavljanje, tako da je sasvim logično da postoje stvari koje su bileiz godina p.n.e.
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 16 dec 2017, 21:12

sekerbay je napisao/la:
Asteriks je napisao/la:Pitam te o verziji Tore koja je dostupna ljudima.
Tvoja specijalnost je ignorisanje onoga što bi te dovelo u nelagodu situaciju ili se ne poklapa sa tvojim svjetonazorom :mrgreen:
Kao što rekoh, ako je nađeni dio identičan današnjim, logično je da su i stariji isti.
Što se tiče platona i njegovih tumačenja, a i tu si izvrdao, radi se o politeistickom viđenju koje je u startu u koliziji sa islamskim. Dakle, nikakava sličnost
Vrati se na moj predzadnji post i sve će ti se samo kazati.
Ponavljam, ove jevrejske knjige, kakve mi poznajemo datiraju iz 1. vijeka p.n.e, a do tada su doradjivane, mijenjane itd.

Pogledaj malo predstavu pakla u starom zavjetu i kada je dobio svoj konacan oblik.

Dobar dio starog zavjeta ne spominje pakao, nego rijec sheol koja se prevodi kao grob, gdje su fakticki zavrsavali svi. Tacnije pojavljuj se ta rijec odredjen broj x ali je nije moguce prevesti kao pakao.

Kakva kolizija :lol:

Pricam o tome kako je krscanstvo starija vjera a kako je ista bila pod uticajem grckih filozofa, dok se uoblicila konacna verzija kakvu poznajemo.

Platonu je besmrtnost duse bila jedna od najdrazih tema.On je bio cvrsto uvjeren da dusa nastavlja zivjeti nakon covjekove smrti te da na onom svijetu dobiva zasluzenu nagradu ili kaznu, ovisno o tome kakvim je zivotom covjek zivio na Zemlji.

Zato se ta ideja o besmrtnosti te kazni uvukla u krscanski nauk.


Platok kae - naše pravo biće, koje je besmrtno i naziva se dušom, odlazi k drugim bogovima da (...) položi račun, lak za dobra čovjeka, a doista strašan za opaka
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sekerbay » 16 dec 2017, 21:20

Sarmelino je napisao/la:Vidim da me smatraš nekim hardcore ateistom, daleko sam od toga.
Ma budi šta hoćeš, tvoj izbor. Samo nisi musliman.
Ja ne vidim zašto se ne bi moglo raspravljati o sastavljanju kur'ana u mushaf kad je to historijska činjenica. Možemo napraviti da to bude neki historijski pristup bez religijskih primjesa.
Učesnici tog poduhvata su historijske ličnosti.
Asteriks je napisao/la:Ponavljam
Nema potrebe. Izignorisao si onaj post u kojem sam bio jasan.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Saurman
Postovi: 29447
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Saurman » 17 dec 2017, 21:57

New York Times: Pentagon ima program za istraživanje NLO-a

Pentagon je vodio tajni program za istraživanje neidentifikovanih letećih objekata (NLO) vrijedan više miliona dolara, javili su danas američki mediji.
Samo je mali broj zvaničnika bio upoznat sa programom AATIP (Advanced Aerospace Threat Identification Program), koji je počeo 2007. i ugašen je 2012. godine.

Američki dnevnik New York Times tvrdi da je program još uvijek aktivan i piše da su u dokumentima opisani čudni brzi leteći i lebdeći objekti. Međutim, naučnici izražavaju sumnju, navodeći da neobjašnjeni događaji ne moraju biti i dokaz vanzemaljskog života.

Napredni program za identifikaciju napredne svemirske prijetnje bio je zamisao penzionisanog senatora iz Demokratske stranke Harryja Reida.

"Nije me sramota što sam pokrenuo program. Učinio sam nešto što niko nije prije mene", naglasio je Reid.

Prema pojedinim izvještajima, program je Ministarstvo odbrane koštao više od 20 miliona dolara. Program je ugašen radi smanjenja troškova.

U priloženom videu zabilježen je bliski susret pilota letjelice F/A-18 Super Hornet i neidentifikovanog letećeg objekta, a materijal je objavilo Ministarstvo odbrane SAD-a, odnosno AATIP.
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
BlueBosnian
Postovi: 1391
Pridružen/a: 16 sep 2014, 13:14
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la BlueBosnian » 22 dec 2017, 15:42

madridist je napisao/la:U cetvrtak vanredna konferencija u NASA-i.
Blizimo se onoj koju svi ocekujemo :mrgreen:
I jesmo li se približili? :mrgreen:

Vjerovatno je riječ o nedavno otkrivenom nebeskom tijelu, za koje se pretpostavlja da je došlo izvan Sunčevog sistema..
I hope you're with me
I hope you're with me when it's over
You won't be lonely
You won't be lonely when it's over

It's over..

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Licniznanstvenik, Pensioner26, Venom i 20 gostiju.