Najveće svjetske misterije

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sekerbay » 16 dec 2017, 18:01

kobe24 je napisao/la:Daj sad odmah, ostalo je to sve u glavi. Dotuci ove neznalice.
Ma ovo što oni pišu stuče ilmihal za prvi stupanj vjerske pouke :mrgreen: Problem je što to valja nakucat :)
Probat ću neš kraće.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21314
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Epidaurus » 16 dec 2017, 18:02

Neke stvari iz ovih velikih monoteistickih religija (krscanstvo, islam i judeizam) se ni po cemu ne razlikuju od grckih mitova npr. Malo je zabrinjavajuce u sta sve ljudi vjeruju i spremni su one koji se ne slazu s njima napadat na sve moguce nacine.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14319
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 16 dec 2017, 18:03

Eto vidis, u tome i jeste razlika izmedju tebe i mene. Ja vjerujem Allahu, ti naucnicima. Meni je malo nemoguce da je to sve u cjelosti ostalo zapisano medju ljudima koji su mahom bili nepismeni, kroz hiljade godina, bez ikakvih tehnoloskih dostignuca kao sto je to danas slucaj. Mnogi filozofi, naucnici su stosta otkrivali, pa su bili pobijani, i dan-danas se pobijaju. Dovoljno je malo precesljati hemiju, modele atoma, teorije relativiteta i sl., koliko razlicitih ucenja, a sva su se u odredjenim periodima smatrala tacnim. Sad bi se oni mozda trebali ismijavati...?
Da, Platonova Drzava je izmisljeno djelo, a covjek jedan od najuticajnijih filozofa na istoriju civilizacije. :lol: U tom periodu putovao sredozemljem a u Grckoj osnovao akademiju. O svih grckih filozofa imao je najvise uticaja na glediste o paklu.

Znas li slucajno da su islamski ucenjaci prevodili grcka dijela, analizirali ih (u ranom srednjem vijeku). Arapi su od grckih tekstova opcenito preuzimali i prevodili ono što se smatralo vrijednim prema helenističkim kriterijima i što se kao takvo poucavalo u skolama. Tako su i klasicne grcke filozofske tekstove primalina nacin kako ih se čitalo i komentiralo u helenistickim skolama. Ljudi od tada imaju dostupne sve grcke teksove na svom jeziku i niko, nikad ozbiljan nije pobio najvaznije Platonovo djelo kao i njegov uticaj. Znaci cak i danas kada imaju moderne arheoloske institute itd.

Nigdje nisam napisao da odbacujem doktrinu islama, nego pisem o orginalnosti.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 16 dec 2017, 18:07, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Lillard
Postovi: 26297
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Lillard » 16 dec 2017, 18:07

Ateisti napadaju, vrijeme.je za povlacenje
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37573
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la tuzlak1987 » 16 dec 2017, 18:11

slika

Svaka ziva prica, mit, ep, osoba iz ovog komadica. Spisak Bozjih poslanika i kojem su narodu bili dani: narod Arabije, Izraelcani, Egipcani, 12 zidovskih plemena, narod Sodome i Gomore, Niniva, narod Kanaana, Jeruzalem.
Zadnja izmjena: tuzlak1987, dana/u 16 dec 2017, 18:18, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Federer17
Postovi: 7133
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Federer17 » 16 dec 2017, 18:15

Arapi su prije islama bili najponizeniji narod, nazadni u svakom smislu. Njih je tek islam uzdigao. Nisam ja opovrgnuo nista pozitivno sto je Platon 'donio', niti bilo ko od naucnika koji nisu muslimani, to uopste nije od islama. U pitanju su neke druge stvari.

Originalnije od Kur'ana ne postoji i musliman mora vjerovati u svaku njegovu rijec, inace je opasno (da ne kazem da nije musliman). Doktrina nije samo vjerovati da postoji neko nadnaravan, vec i vjerovati u sve druge ruknove islama.

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Unofficialpage » 16 dec 2017, 18:21

Samo islam ne datira od vremena postojanja Muhameda a.s. već od mnogo godina ranije, od Adema a.s. Nigdje nije rečeno da ono što je u Kur'anu nešto revolucionarlno da nikad ranije nije spomenuto već da je to knjiga koja sadrži sadržaje prijašnjih objava, Zebura, Tevrata, Indžila. Ono što je bilo u tim knjigama ima i u Kur'anu uz neke druge stvari. Pa zato i ima nekih stvari koje su bile spomenute i rađene mnogo godina prija od objave Kur'ana.
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Kawhi » 16 dec 2017, 18:22

Federer17 je napisao/la:Arapi su prije islama bili najponizeniji narod, nazadni u svakom smislu. Njih je tek islam uzdigao. Nisam ja opovrgnuo nista pozitivno sto je Platon 'donio', niti bilo ko od naucnika koji nisu muslimani, to uopste nije od islama. U pitanju su neke druge stvari.
Istina. Ali su ih i tada digli naucnici s osvojenih teritorija Egipta, Sirije, Mezopotamije, Perzije i Centralne Azije, odnosno s podrucja nekadasnjih carstava Rima i Perzije. Egipat, Irak i Sirija su u to doba bili dosta blizi Evropi nego Arabiji u kulturoskom smislu.
Cim su izgubili kontrolu nad tada novonastalim "islamskim svijetom" Arapi su se opet vratili u tu nazadnost samo sto su za sobom ponijeli i kolonizirane Sirijce, Egipcane i Iracane. Perzijanci i Turci su se najvise okoristili od toga, ali i Iberijci i sjeverozapadni Afrikanci.
Lillard je napisao/la:Ateisti napadaju, vrijeme.je za povlacenje
Nema nijednog ateiste ovdje.
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la DANTES » 16 dec 2017, 18:29

Federer17 je napisao/la: Originalnije od Kur'ana ne postoji i musliman mora vjerovati u svaku njegovu rijec, inace je opasno (da ne kazem da nije musliman). Doktrina nije samo vjerovati da postoji neko nadnaravan, vec i vjerovati u sve druge ruknove islama.
kopija biblije, koja je kopija tore
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Federer17
Postovi: 7133
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Federer17 » 16 dec 2017, 18:34

@Kawhi, ma to je normalno i neminovno, ali ne mozemo reci da je samo to razlog njihovog napretka. Niko od njih nije bio prisiljen da primi islam, a s druge strane, snaga muslimana i njihovo jedinstvo lezi u pokornosti Allahu. Ovo danasnje stanje najbolje govori o tome koliko smo mi daleko od toga. Osvajao se i Endelus, nije to samo Azija i Afrika.
Endelusko društvo bilo je rijetko viđeno pluralističko društvo čija su glavna obilježja bila sloboda, tolerancija i odsustvo prisilne asimilacije. Arapi, jevreji, kršćani i drugi živjeli su zajedno osam stoljeća. Kordoba je bila centar te civilizacije i intelektualno središte sa naučnim institutima i bibliotekama. U tom gradu sa oko milion stanovnika bilo je 17 univerziteta, 70 javnih biblioteka, 700 hamama, 600 džamija, 60 palača. Skoro svi ljudi u Kordobi znali su čitati i pisati, kako navodi orijentalista Reinhart Dozy.

Prvi značajniji evropski učenjak koji se bavio arapskim naukama bio je Gerbert Aurillac, koji je bio monah u Francuskoj i kasnije je postao papa Silvestar II. On je slao timove učenika u Endelus na kraju 10. vijeka. U Endelusu je bilo mnogo instituta na kojim su se mnogi studenti bavili prevodom rukopisa iz Bagdada i Kaira. Zahvaljujući ovim prijevodima, mnogo znanja iz arapskog, grčkog i rimskog svijeta sačuvano je i dalje prošireno po Evropi, što je direktno utjecalo na pokrete renesanse i prosvijetiteljstva.
@DANTES, a sve su to opet Allahove objave, koje nisu ostale originalne, nego su ih krscani i Jevreji izmijenili.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37573
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la tuzlak1987 » 16 dec 2017, 18:35

DANTES je napisao/la: kopija biblije, koja je kopija tore
Ko nas bre zavadi?

Avatar
Sarmelino
Postovi: 17290
Pridružen/a: 29 avg 2015, 11:58
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Sarmelino » 16 dec 2017, 18:37

Svaka vjerska knjiga je pravljena kako određenim paše. Za bibliju i toru je to opste poznato, dok se oko kur'ana i dalje ne prihvata istina. Ja ne znam kako neko moze vjerovati da nesto sto je pisano po palminim listovima,kamenju i cemu vec ne ostalo isto. I kad se sastavljao prvi kur'an mogli su izostaviti i promjeniti šta im je volja. Ok je vjerovati, ali dajte malo logike. Kao i sto znamo da arapsko pismo i nije bas nesto jednostavno, postoji x emisija sa legitimnim dokazima o tome i o raspravama učenjaka o tome šta koji ajet znači jer su neke riječi toliko slične. I još mi ne ide u glavu to što Allah zna naše sudbine, ali nas ipak drži ovdje.
Još fali da se evolucija počne negirati :kafa:
plešu vještice trče vukovi
puške pucaju lete duhovi
svira tambura plešu vragovi
munje sijevaju cvatu makovi

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la DANTES » 16 dec 2017, 18:39

Federer17 je napisao/la:

@DANTES, a sve su to opet Allahove objave, koje nisu ostale originalne, nego su ih krscani i Jevreji izmijenili.
Logička greška. Ne može novije biti manje izmenjeno od starijeg. Ako ćemo pravo samo je tora original.
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Asteriks
Postovi: 14319
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 16 dec 2017, 18:48

Pa to i jest poenta cijele diskusije, sto se sve monoteisticke religije nadovezuju jedna na drugu a na iste je pomenuti grcki filozof imao ogroman uticaj.

Znaci Platon kaze da ljudi imaju dusu koja nastavlja zivjeti poslije smrti. Sta jos kae - mi smo ustvari besmrtni, a dusa odlazi sudijama/bogovima, ili na pravdu (za dobra covjeka) il strasna kazna za onog koji to nije.

Onda, prvi pokusaj vjerovanja u jednog boga potice iz Egipta (Amenhotep IV) itd. Kada na sve ovo dodamo razna bozanstva, iz kojih je vremenom mogao nastati i Sotona (Anubis, ev stritno iz Egipta)... dobijemo saroliku lepezu podloge za buduca ucenja.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Galion » 16 dec 2017, 18:50

"Religija je opijum za narod" :wave:

Avatar
Federer17
Postovi: 7133
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Federer17 » 16 dec 2017, 18:58

Sarma, upecala te, izgleda, ova tema opasno. Idi malo na snijeg da ti se glava ohladi. :mrgreen:

Koliko nebuloza na jednom mjestu, straaasno... :urnebes:

@Dantes, kako ne moze kad je jedno originalno, neizmijenjeno, a drugo narod pisao kako mu odgovara? Koliko verzija biblija imamo danas?

Sta kaze Allah:
A ako sumnjate u ono što objavljujemo robu Svome, načinite vi jednu suru sličnu objavljenim njemu, a pozovite i božanstva vaša, osim Allaha, ako istinu govorite.

Pa ako ne učinite, a nećete učiniti, onda se čuvajte vatre za nevjernike pripremljene, čije će gorivo biti ljudi i kamenje. (El-Bekara)

Reci: "Kad bi se svi ljudi i džini udružili da sačine jedan ovakav Kur’an, oni, takav kao što je on, ne bi sačinili, pa makar jedni drugima pomagali." (El-Isra')
@Asteriks, ti si druze duboko zarobljen u historiji i nikako da shvatis poentu onoga sto ti ja pokusavam reci. Samo jos napisi da je Platon stariji od Allaha, neuzubillah, i da zakljucimo sve po pitanju tvoje teorije. Ja jedno, ti deseto. Vjerujes u Allaha, a ne vjerujes Allahu, kako je to moguce? Ne vjerujes u Njegove rijeci objavljene Poslaniku a.s.? Dzaba idemo iz supljeg u prazno, kad se sve svodi na isto.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14319
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 16 dec 2017, 19:01

Cuj zarobljen u istoriji, ovim zavrsavam pokusaj razumne diskusije na datu temu. Znaci iznosim ti razna gledista a ti se samo drzis onog vjerskog.

Shvatit ces nekad sta znace dokazi, pisano i sto znaci original, tj. nesto sto je nastalo prije neceg.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sekerbay » 16 dec 2017, 19:12

DANTES je napisao/la:Znaš li da je on bio jedan od arhanđela. Ne znam postoje li oni u islamu
postoji i zove se iblis. citajuci kurán bez razumijevanja i bez sure kehf, pomislili bismo da se radi o andjelu. ovako znamo da je jedasn od dzina.
Asteriks je napisao/la:Znas li slucajno da su islamski ucenjaci prevodili grcka dijela, analizirali ih (u ranom srednjem vijeku). Arapi su od grckih tekstova opcenito preuzimali i prevodili ono što se smatralo vrijednim prema helenističkim kriterijima i što se kao takvo poucavalo u skolama. Tako su i klasicne grcke filozofske tekstove primalina nacin kako ih se čitalo i komentiralo u helenistickim skolama. Ljudi od tada imaju dostupne sve grcke teksove na svom jeziku i niko, nikad ozbiljan nije pobio najvaznije Platonovo djelo kao i njegov uticaj. Znaci cak i danas kada imaju moderne arheoloske institute itd.
istina. posebno u sufizmu.
jos uvijek cekam pojasnjenje u vezi toboznjih misterija kojih ni islam nije postedjen :) :)
ev odgovora na par tvojih tvrdnji. pokusat cu da bude sto krace.
najmladjoj od svih religija
recimo da bi te ova tvrdnja udaljila iz svake ozbiljne diskusije.
islam u svom znacenju je najstarija vjera i, ako cemo preciznije, ako postoji taj jedan Bog, a vjerujem da postoji, jedina priznata vjera.
govorimo o znacenju. islam znaci potciniti se bozijoj volji. islam i musliman kao izvedenica je vjera svih bogobojaznih ljudi.
Mozda su poslanici dolazili svim narodima, te prenosili univerzalnu objavu koja je dobrim dijelom iskrivljena.
u ovo nema nikakve sumnje jer imamo ocigledne i svima dostupne dokaze. prilozit cu barem dva.
ima dosta zajednickog sa krscanstvom
samo na prvi pogled i laicima tj. pocetnicima koji su daleko od studioznog izucavanja.
autori biblije, novog i starog zavjeta su ljudi. ne sumnjamo da u toj knjizi ima bozijih rijeci koji su usmenim predajama prenosene s koljena na koljeno da bi na kraju bile zapisane u bibliji.
kur´an je boziji govor. identican tekst u onom najsarijem primjerku i u ovim danasnjim.
pomenuh primjere...
prvi je s pocetka biblije. krscani vjeruju da je zemlja stara nekih 6000 godina tj. da je bog stvorio sve za sest dana kakvi su nasi dani i da je sedmi dan odmarao. kur´an to ne kaze. pogotovo osudjuje ovo u vezi odmora.
drugo, biblija kaze da je bog stvorio dva svjetla, dvije sijalice, jedno za dan, drugo za noc.
kur´an kaze da mjesec nema svog svjetla nego da reflektuje suncevu svjetlost.
jesu li dva primjera dovoljna da uocis drasticnu razliku?

dalje, vecina islamskih ucenjaka ne vjeruje u isusovo raspece. ok, ima i neki mali broj koji kazu da je razapet, ali ni oni ne govore da je umro na krizu, a pogotovo ne da je to uradio zbog ljudskih grijeha niti da je ustao nakon tri dana(ruku na srce, ovo ne govori ni biblija).

trece, mi imamo mnoge ucenjake koji ce potpisati veliku vecinu teorije evolucije.
jer, ako cemo iskreno, muslimani su par stoljeca prije krscana imali svoju teoriju evolucije za koju vjerovatno nisi cuo.
krscani su je zvali muhamedanska teorija evolucije. da se izguglati. darvin je puki plagijator :mrgreen:
Kako neko ko je rodjen kao krscanin i citav zivot nema veze sa islamom moze spoznati istinu?
islam je dosao u gotovo svaku kucu.
mene je iznenadio primjer mog rodjaka. odem u bayern koji je srce krscanske njemacke da obidjem rodjaka. i onako cekajuci da se tip istusira, listam kanale i gle - kanal o kur´anu. mogu ti reci da je u toj bayernskoj kuci zadugo ucio kur´an.
usli kod jednog policajca, kad kur´an na stolu. ne, nije vjernik. izucava ga kako bi lakse izlazio na kraj sa strancima.
ar nije navedeno da je Allah svemoguci i kak je unaprijed odredio sudbinu ali i ljudima ostavio slobodu izbora ali da je Bog taj koji opet zna kojim ce ko putem krenuti?
da ovo procita neko neucen, rekao bi da je Allah tiranin, neuzubillah.
sudbina(odredba, kader) je tako lahka za objasniti. vjerujuci u kader, ti ne radis nista osim sto potvrdjujes Allahovu svemoc. inace, zar moze biti bog ako ne poznaje bucnost :) Allah je jedini koji poznaje buducnost. to je to. izbor je tvoj, a Allah je vec znao sta ces odabrati i to je zapisano.
lahko objasnjenje: od i do svake stvari vode dva puta a tvoje je da izaberes. recimo, hoces li se sastati sa zenom na halal nacin - brakom, ili ces to uraditi na haram nacin - van braka.
Zasto smo mi izabrani a ostali nisu?
primjer iznad kaze da nisu. svi imaju jednake predispozicije. problem je sto neki nece. evo, ope primjer :)
slevine, vrati se islamu i bit ces spasen. ako odbijes, znaj da ces biti izveden pred sud i da ce ovo forumsko slovo svjedociti protiv tebe. ako trazis dokaz za moj put, ja cu ti ga dati. zelis li?
Adem se spominje u religijama (knjigama) koje su mladje od Platona
bravo. Allah kaze da ce ti dati dokaz i u tebi samom. ako je tako, i ako se nadje dokaz da je kur´an govor savrsenog kreatora, onda valja vjerovati i u ostalo. u jednom od tih dijelova stoji da je spomenut dzehenem i to mnogo prije platona.
A gdje se pominje neka, monoteisticka religija prije 4 vijeka p.n.e, znaci prije Platona
jevreji su nasli tekstove iz tore stare 2600 godina.
isto tako, opisuju kira II koji je stariji od platona jer je zivio nekih 600 godina prije nove ere.
kopija biblije, koja je kopija tore
:) slabo poznajes bibliju. znas li bez gugla sta uopste znaci biblija, danto?
biblos bi zancilo knjige, tak da je ova tvoja biblija sastavljena od jevrejskog tanaha, sto opet nije sama tora nego tri knjige, kao i krscanskog novog zavjeta. inace, u citavoj bibliji neces naci rijec biblija.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14319
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 16 dec 2017, 19:24

jevreji su nasli tekstove iz tore stare 2600 godina.
Nadji mi tekstove tore, koja oblikuje ovo sto pripisujem Platonu a da su stariji od pomenutog.

Gdje je ta najstarije pisana Tora u kojoj se spominje pakao?

Znas li da su hebresjke vjerske knjige pisane i doradjene od 5. do 2. stoljeca p.n.e. a one, kakve danas poznajemo, datiraju iz doba helenizma (1. i 2. stoljece p.n.e).
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la DANTES » 16 dec 2017, 19:26

Sećo govorio sam tako da pojasnim laicima. A što se ostalog tiče sve što piše je obojeno pristrasnoscu jednog vjernika. Dakle i kad nisi u pravu ti si uvjeren da jesi. Istorijske činjenice mijenjaš dogmom i vjerskom mitologijom. I svaki vjernik to radi pa i ja. Jedino što ja znam stvari da gledam otvorenog uma.
Još nešto davno nekad na početku ove teme ukazao se admin i rekao da nema priče o religiji. Prema tome polako pređimo svi na chat. A ovu temu ostavimo na miru.
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 34 gosta.