Studiranje

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la theboss_RD07 » 26 nov 2016, 21:45

Pricam njemacki skoro tecno. Treba mi mozda samo jedna sedmica aktivnog koristenja jezika da iskljucim i ovo 'skoro'

Avatar
IlProfessore
Postovi: 1790
Pridružen/a: 20 jan 2014, 00:37
Lokacija: Piazza del Duomo
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la IlProfessore » 27 nov 2016, 01:08

samo_lijevo je napisao/la:
Neutral je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:Da li moze na neki drugi način otići u Njemačku osim kao medicinski tehničar ? Znam da se za medicinskog tehničara prelagano završi za godinu dana, ali zanima me da li ima nešto slično da se može završiti i da se može otići u Austriju ili Njemačku ?
Ne znam za Austriju, za Njemačku može se otići uvijek kada im je potreban kadar za nešto.

Ne znam koja je ono stranica da vidiš šta tačno traže, ali lajkak one stranie na fb o Njemačkoj, tamo piši i traži informacije.

Čuo sam se neki dan sa prijateljem jednim nakon par mjeseci, kaže čeka radnu vizu od tri godine, njegov poslodavac nije tražio ni poznavanje njemačkog jezika :lol: , a studirao je građevinski fakultet, gdje bi imao posao i u BiH odmah, ali eto, ljepša Njemačka.
Sasvim dovoljno.

http://www.mangelberufe.de/index.html

Jedan gradjevinac je odbio 1.900 KM platu i nekretninu od firme da otplacuje kroz platu. Jednostavno zeli kvalitetniji zivot i mogucnost da napreduje u struci.
A koliko se to u Bosni otprilike kreću plate inžinjera građevine/magistara, a koliko u Njemačkoj ili Austriji?
“Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem.”

Avatar
samo_lijevo
Postovi: 11000
Pridružen/a: 24 nov 2010, 23:35
Lokacija: Garmisch-Partenkirchen
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la samo_lijevo » 27 nov 2016, 10:39

IlProfessore je napisao/la:
A koliko se to u Bosni otprilike kreću plate inžinjera građevine/magistara, a koliko u Njemačkoj ili Austriji?
Sve zavisi od godina iskustva.
U Njemackoj za 2015. godinu inzinjer godisnje prosjecno zaradi 51.500 Eura.
U BiH kao pocetnik za godinu dana sve preko 12.000 KM je da slavis dan i noc. Uglavnom imaju od 600 do 900 KM platu. Iskusniji imaju dupla primanja od pocetnika, ali za to treba vremena, truda, dokazivanja.

Za Austriju ne znam puno. Koliko vidim slabo ko ostaje, uglavnom se prebace u Njemacku. To je zapazanje od ljudi koje ja znam. Ne mora znaciti da je pravilo.
Jetzt lass mal die Kirche im Dorf

Nur gucken, nicht anfassen

Belo, oko mene sve je belo
sat na ruci, kosulja, cipele, odelo

Avatar
Santo
Postovi: 415
Pridružen/a: 04 okt 2015, 16:26
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Santo » 27 nov 2016, 15:05

theboss_RD07 je napisao/la:Pricam njemacki skoro tecno. Treba mi mozda samo jedna sedmica aktivnog koristenja jezika da iskljucim i ovo 'skoro'
Onda samo naprijed. Nijemci jako postuju strance koji poznaju njihov jezik i imaju prepoznatljivu volju za napredovanjem

Drzim ti fige
naprijed rejal

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la theboss_RD07 » 27 nov 2016, 16:50

Hvala care :thumbup:

Avatar
IlProfessore
Postovi: 1790
Pridružen/a: 20 jan 2014, 00:37
Lokacija: Piazza del Duomo
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la IlProfessore » 27 nov 2016, 22:13

samo_lijevo je napisao/la:
IlProfessore je napisao/la:
A koliko se to u Bosni otprilike kreću plate inžinjera građevine/magistara, a koliko u Njemačkoj ili Austriji?
Sve zavisi od godina iskustva.
U Njemackoj za 2015. godinu inzinjer godisnje prosjecno zaradi 51.500 Eura.
U BiH kao pocetnik za godinu dana sve preko 12.000 KM je da slavis dan i noc. Uglavnom imaju od 600 do 900 KM platu. Iskusniji imaju dupla primanja od pocetnika, ali za to treba vremena, truda, dokazivanja.

Za Austriju ne znam puno. Koliko vidim slabo ko ostaje, uglavnom se prebace u Njemacku. To je zapazanje od ljudi koje ja znam. Ne mora znaciti da je pravilo.
A jesi li slučajno upućen gdje je najbolje studirati istu u slučaju odlaska u inostranstvo, pošto sam samo upućen za TU Wien, i po neku mahalsku čujem za Graz gdje je najviše naše raje
“Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem.”

Avatar
samo_lijevo
Postovi: 11000
Pridružen/a: 24 nov 2010, 23:35
Lokacija: Garmisch-Partenkirchen
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la samo_lijevo » 27 nov 2016, 22:25

IlProfessore je napisao/la: A jesi li slučajno upućen gdje je najbolje studirati istu u slučaju odlaska u inostranstvo, pošto sam samo upućen za TU Wien, i po neku mahalsku čujem za Graz gdje je najviše naše raje
GFUNSA je vezan za Stuttgart. Nista ti vise ne treba osim Beca I Graza. Nista neces biti u zaostatku. Bec je bolji jer imas vecu sansu nakon zavrsetka. Koliko znam iz Graza nakon zavrsetka idu dalje ka Becu ili Njemackoj.
Jetzt lass mal die Kirche im Dorf

Nur gucken, nicht anfassen

Belo, oko mene sve je belo
sat na ruci, kosulja, cipele, odelo

Avatar
IlProfessore
Postovi: 1790
Pridružen/a: 20 jan 2014, 00:37
Lokacija: Piazza del Duomo
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la IlProfessore » 27 nov 2016, 22:27

samo_lijevo je napisao/la:
IlProfessore je napisao/la: A jesi li slučajno upućen gdje je najbolje studirati istu u slučaju odlaska u inostranstvo, pošto sam samo upućen za TU Wien, i po neku mahalsku čujem za Graz gdje je najviše naše raje
GFUNSA je vezan za Stuttgart. Nista ti vise ne treba osim Beca I Graza. Nista neces biti u zaostatku. Bec je bolji jer imas vecu sansu nakon zavrsetka. Koliko znam iz Graza nakon zavrsetka idu dalje ka Becu ili Njemackoj.
Hvala ti, živ bio :thumbup:
“Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem.”

bavarian_bk
Postovi: 4856
Pridružen/a: 24 sep 2009, 23:49
Lokacija: Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: Odg: RE: Re: Studiranje

Post Postao/la bavarian_bk » 28 nov 2016, 00:52

samo_lijevo je napisao/la:
IlProfessore je napisao/la: A jesi li slučajno upućen gdje je najbolje studirati istu u slučaju odlaska u inostranstvo, pošto sam samo upućen za TU Wien, i po neku mahalsku čujem za Graz gdje je najviše naše raje
GFUNSA je vezan za Stuttgart. Nista ti vise ne treba osim Beca I Graza. Nista neces biti u zaostatku. Bec je bolji jer imas vecu sansu nakon zavrsetka. Koliko znam iz Graza nakon zavrsetka idu dalje ka Becu ili Njemackoj.
Kako misliš druže "vezan za Stuttgart" ? Pošto ja imam u planu da se prebacujem u Stuttgart ali trenutno studiram u Bihaću građevinu pa mi malo upitno s priznavanjem položenih predmeta i toga, da vidim kakvo je stanje ako bi iz Sarajeva išao gore.

Avatar
samo_lijevo
Postovi: 11000
Pridružen/a: 24 nov 2010, 23:35
Lokacija: Garmisch-Partenkirchen
Kontakt:

Re: Odg: RE: Re: Studiranje

Post Postao/la samo_lijevo » 28 nov 2016, 01:00

bavarian_bk je napisao/la: Kako misliš druže "vezan za Stuttgart" ? Pošto ja imam u planu da se prebacujem u Stuttgart ali trenutno studiram u Bihaću građevinu pa mi malo upitno s priznavanjem položenih predmeta i toga, da vidim kakvo je stanje ako bi iz Sarajeva išao gore.
Ne mogu ti odgovoriti u potpunosti, zato je najbolje da se ti raspitas oko toga.

Uglavnom bila je saradnja, vjerujem da i dalje ima. Na hodnicima imaju neki plakati vezani za fakultet u Stuttgartu. Cuo sam da je bilo razmjena studenata. Da li to jos postoji, kakvi su sad odnosi ne mogu ti reci.
Jetzt lass mal die Kirche im Dorf

Nur gucken, nicht anfassen

Belo, oko mene sve je belo
sat na ruci, kosulja, cipele, odelo

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Kawhi » 30 nov 2016, 02:01

Postoji li iko da radi dobre tutoriale za matlab na youtubetu?
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
Kaunas
Postovi: 13292
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Kaunas » 30 nov 2016, 08:40

Traze li Svicarci krankenpflegere ili to samo u Njemackoj i Austriji? Znam da su kod svicaraca paklene plate u zdravstvu, npr. servirka 3500 CHF ( ako su mene slagali, lazem i ja vas).
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Neutral » 30 nov 2016, 08:43

Kaunas je napisao/la:Traze li Svicarci krankenpflegere ili to samo u Njemackoj i Austriji? Znam da su kod svicaraca paklene plate u zdravstvu, npr. servirka 3500 CHF ( ako su mene slagali, lazem i ja vas).
Njemačka 99%, Švicarci traže ozbiljnije. Otišla od kolege sestra sa mužem tamo, on radi na rendgenu.

Plate su šokantne, pa se zezamo ono: "Kad je dobio prvu platu, pitao kome još moram dati" :lol:

NAJGORA_BAGRA
Postovi: 4150
Pridružen/a: 13 jan 2011, 01:47
Lokacija: http://www.fksloboda.ba/
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la NAJGORA_BAGRA » 30 nov 2016, 10:34

Kawhi je napisao/la:Postoji li iko da radi dobre tutoriale za matlab na youtubetu?

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Kawhi » 30 nov 2016, 19:31

NAJGORA_BAGRA je napisao/la:
Kawhi je napisao/la:Postoji li iko da radi dobre tutoriale za matlab na youtubetu?
:salut:
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
Believe
Postovi: 3181
Pridružen/a: 16 mar 2013, 18:22
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Believe » 01 dec 2016, 00:33

IlProfessore je napisao/la: A jesi li slučajno upućen gdje je najbolje studirati istu u slučaju odlaska u inostranstvo, pošto sam samo upućen za TU Wien, i po neku mahalsku čujem za Graz gdje je najviše naše raje
Ja ti mogu garantovati za TU Graz da je jako dobar fakultet.U gotovo svakom semestru imas neke laboratorijske vjezbe sto je jako bitno,dakle nije sve apstraktno,nego neke stvari zaista i u praksi brzo shvatis.Austrija je jaka sto se tice elektronike npr. svako ko takvo nesto zavrsi,ovdje moze dobro zivjeti.Ja vjerovatno planiram bas taj smjer uzeti tako da nisam siguran za prebacivanje u Njemacku,ali ko zna sta zivot nosi,vidjet cemo. :mrgreen:
You'll never walk alone.

Avatar
IlProfessore
Postovi: 1790
Pridružen/a: 20 jan 2014, 00:37
Lokacija: Piazza del Duomo
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la IlProfessore » 01 dec 2016, 07:34

Believe je napisao/la:
IlProfessore je napisao/la: A jesi li slučajno upućen gdje je najbolje studirati istu u slučaju odlaska u inostranstvo, pošto sam samo upućen za TU Wien, i po neku mahalsku čujem za Graz gdje je najviše naše raje
Ja ti mogu garantovati za TU Graz da je jako dobar fakultet.U gotovo svakom semestru imas neke laboratorijske vjezbe sto je jako bitno,dakle nije sve apstraktno,nego neke stvari zaista i u praksi brzo shvatis.Austrija je jaka sto se tice elektronike npr. svako ko takvo nesto zavrsi,ovdje moze dobro zivjeti.Ja vjerovatno planiram bas taj smjer uzeti tako da nisam siguran za prebacivanje u Njemacku,ali ko zna sta zivot nosi,vidjet cemo. :mrgreen:
A jel to sve važi ako si totalni jezički laik hahahaha :mrgreen:

Npr. gledao sam završne ispite na TU Wien iz građevine i zaista su lakši nego ovdje, međutim mislim da bi to sve došlo na isto radi (ne)poznavanja jezika XD Nije to nešto što se svari preko noći ako nemaš osnovu...
“Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem.”

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Neutral » 01 dec 2016, 07:40

Drug, naučno je dokazano da se jezik možeš naučiti za tri mjeseca, s tim da je njemački jedan od lakših za savladati, posebno pričanje i razumjevanje, pisanje je drugi level, to je zaista teško. Recimo njemački pripada prvoj grupi, tj. lakše za naučiti, a recimo četvrtoj grupi pripada japanski. Što spominjem japanski, pregledao sam par tistuća epizoda japanskog i znam samo par riječi, to je tako težak i kompleksan jezik da ga čovjek ne može sam od sebe naučiti ni pod razno, za to su potrebni kursevi i japanci da pomognu. A koliko puta si čuo famoznu priču da je neko naučio njemački radi rtl 2 i animes u taj vakar, ili španski radi Esmeralde :mrgreen:

http://blog.thelinguist.com/how-long-sh ... a-language

Eto ti plan kako da naučiš jezik, dosta vremena moraš investirati, ali ako hoćeš zaista da odradiš to što si naumio, što da ne.

Avatar
IlProfessore
Postovi: 1790
Pridružen/a: 20 jan 2014, 00:37
Lokacija: Piazza del Duomo
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la IlProfessore » 01 dec 2016, 21:45

Bgm je ovo intenzivno samoinicijativno učenje jezika :mrgreen:
Ma dobro, da nijjet za počinjanje postoji, činjenica je hahahaha. Ali sam ja debil upisao kurs engleskog, ne znam ni zašto, al eto valjda je prevagnula želja da imam makar jedan certifikat iz poznavanja stranog jezika a i obnavljam godinu pa imam i više vremena. S tim da ako ovu godinu očistim aBd onda predstoji spolno općenje fakulteta sa mojim lohotnim znanjem i vjerovatno neću imati vremena ni da pošteno jedem tako da mi ovaj gore sistem učenja njemačkog dođe ko SF. Mada ću pokušati u međuvremenu sam sebe tjerati i makar neke osnove raditi uz neku net literaturu i ove aplikacije. Sad si me motivisao i nafurao do krajnjih granica :cool: :mrgreen:
“Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem.”

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Neutral » 01 dec 2016, 21:48

Ja sam to isto mislio, upao na 4 stepen engleskog jezika od 6, nije postojao 5 jer niko nije došao do toga, dakle, na najveći sam mogući upao. Išao sam dva mjeseca i rekao sebi koji će mi to đavo u BiH. Imaš u Konjicu, platiš 80KM, oni te testiraju, ako si za 5 stepen dadnu ti odmah certifikat za 4, ako si za 4, odmah ti dadnu za 3 itd. Ovo nije varanje, nego znaš ili ne znaš.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: alemsa, Amazon [Bot] i 20 gostiju.