Zagonetke

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
bodi123
Moderator
Postovi: 19262
Pridružen/a: 25 mar 2013, 20:48
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la bodi123 » 21 mar 2017, 22:56

Federer17 je napisao/la: Ne odabirem mahinalno uopste, vec nakon sto izvrsim inverziju. Ubacim grupu B u skupinu sa grupom D i vidim da imaju 15 kg, a grupu C u skupinu sa grupom A. Iz ovoga ponovo vidim da je 'problem' u grupi B, jer ponovo (sada u BD) imam 15 kg (kao sto je bio slucaj sa AB), a u drugoj skupini (AC) je 20 kg (kao sto je bilo CD).
Ovaj dio tebe zeza. Ne vidis ti da imas 15 kila jer ti jos uvijek ne znas koja je kuglica teza ili laksa. Ti u tom slucaju o kojem pises vidis da je AC tezi od BD, a u prvom vaganju si imao CD teze od AB, i onda pogresno zakljucujes da je C najteza, fakat ne kontam kako ovo ne mozes svariti, u ovom je sva poenta. :mrgreen: :)

Ustvari ovako, vidis ti da u B moze biti problem, ali ja vidim da i u C moze biti problem, razumijes, dobio si opet 2 opcije i sansa je 50-50 hoces li odabrati pravu grupu ili ne, samo sto ti mahinalno odbacujes drugu potencijalnu grupu a uzimas onu za koju u podsvjesti znas kakva je. :mrgreen:

@Uno

Pa ovaj algoritam se ispise sa par brzih petljica u 20 redova hebo ga. :mrgreen:
„Neću više dolazit' na Grbavicu, pucat ću vam – s Vratnika!“ - Asim Ferhatović Hase

Avatar
Jeftha
Postovi: 2671
Pridružen/a: 08 okt 2015, 15:51
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Jeftha » 21 mar 2017, 22:59

Unofficialpage je napisao/la:Ti reće da si ovo riješio programerski, onda ja mogu programiranje o klin okačiti, jer to nisam skontao. :urnebes:
Okaci tastaturu o klin.
Remember, remember the 5th of November.

"On je nogometni Christoph Waltz – savršeni glumac za ulogu lošeg momka kojeg je lako voljeti i kad na terenu radi odvratne stvari."

Corruptio optimi cuiusque pessima.

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Unofficialpage » 21 mar 2017, 23:01

Moguće da je lakše nego što se čini, a sigurno je lakše u programiranju. :mrgreen:

Nego, znaš li ti programirati za iOS? :D
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
bvb
Postovi: 2904
Pridružen/a: 28 mar 2013, 11:29
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la bvb » 21 mar 2017, 23:02

Federer17 je napisao/la:...
@Federer, sustina je u tom da iz rezultata prva dva vaganja (AB vs CD i AC vs BD) ne mozes zakljuciti to sto si ti napisao i sto ti je input za treci korak.

Postoje 4 moguca rezultata iz ova dva vaganja:
1) AB < CD i AC < BD => A je najlaksa ili D je najteza
2) AB < CD i BD < AC => B je najlaksa ili C je najteza
3) CD < AB i AC < BD => C je najlaksa ili B je najteza
4) CD < AB i BD < AC => D je najlaksa ili A je najteza

Zapravo, sve su ovo simetricni slucajevi i kao sto vidimo uvijek imamo dvije moguce opcije pa nemamo dovoljno informacija da zavrsimo sve u sljedecem vaganju.

Da nadjemo jos jednu da ubijes vrijeme? :D

Avatar
bodi123
Moderator
Postovi: 19262
Pridružen/a: 25 mar 2013, 20:48
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la bodi123 » 21 mar 2017, 23:02

Evo ti i ovaj primjer.

Imamo 2 slucaja, kada je B laksa od ostalih, i kada je C teza od ostalih

Idemo brzinski.

AB - CD

U prvom slucaju je CD teza od AB , potpuno isto kao i u drugom slucaju, znaci u oba slucaja je CD teza

I sad ti kazes AC - BD

i dobijes scenarij kojem odgovaraju i da je B laksa i da je C teza, sto je kontradiktornost i pogresan pristup
Unofficialpage je napisao/la:Moguće da je lakše nego što se čini, a sigurno je lakše u programiranju. :mrgreen:

Nego, znaš li ti programirati za iOS? :D
On zna jedino programirati u QBasicu. :mrgreen:
„Neću više dolazit' na Grbavicu, pucat ću vam – s Vratnika!“ - Asim Ferhatović Hase

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Unofficialpage » 21 mar 2017, 23:04

Mislio sam na tebe. :mrgreen:
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
bvb
Postovi: 2904
Pridružen/a: 28 mar 2013, 11:29
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la bvb » 21 mar 2017, 23:05

@bodi

Nemoj ba da demotivises covjeka, ja se ne slazem da je lagano isprogramirati. Stavise, ako zna isprogramirat to je onda samo plus. :D

Avatar
bodi123
Moderator
Postovi: 19262
Pridružen/a: 25 mar 2013, 20:48
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la bodi123 » 21 mar 2017, 23:07

Unofficialpage je napisao/la:Mislio sam na tebe. :mrgreen:
Znam, rekao sam ti. :mrgreen:
„Neću više dolazit' na Grbavicu, pucat ću vam – s Vratnika!“ - Asim Ferhatović Hase

Avatar
Federer17
Postovi: 7134
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Zagonetke

Post Postao/la Federer17 » 21 mar 2017, 23:09

bodi123 je napisao/la:
Ovaj dio tebe zeza. Ne vidis ti da imas 15 kila jer ti jos uvijek ne znas koja je kuglica teza ili laksa. Ti u tom slucaju o kojem pises vidis da je AC tezi od BD, a u prvom vaganju si imao CD teze od AB, i onda pogresno zakljucujes da je C najteza, fakat ne kontam kako ovo ne mozes svariti, u ovom je sva poenta. :mrgreen: :)

Ustvari ovako, vidis ti da u B moze biti problem, ali ja vidim da i u C moze biti problem, razumijes, dobio si opet 2 opcije i sansa je 50-50 hoces li odabrati pravu grupu ili ne, samo sto ti mahinalno odbacujes drugu potencijalnu grupu a uzimas onu za koju u podsvjesti znas kakva je. :mrgreen:
Ja ne znam kako ti ne mozes da svaris da ja ne odlucujem ni na osnovu cega, ne na osnovu neke pretpostavke, vec na osnovu promjene koju vidim na vagi kada izvrsim inverziju. Uopste ne zakljucujem da je C najteza, vec da je jedna od 3 jednake, koja nosi svojih 10 kg, sto vidim na vagi kada je stavim na obje strane. Isto to (da je jednaka kao i ostale 3) bih vidio kada bih je upario sa B grupom.

Hbg, ne znam kako to mozes nazvati u podsvijesti, ako B grupa gdje god se stavi (u koju god kombinaciju) ocigledno nije ista kao ostale 3. Tako bi bilo isto da neka od kuglica tezi npr. 12 kg (a ostale po 10). Gdje god da je prebacis, razlika bi bila u njoj.

@bvb, ta vasa racunanja, vjerovatno po sablonu i nekom vec ustaljenom fazonu (jer je bilo slicnih milion) nikad nisam radio, ali mi je ovo moje skroz logicno. Radio sam i na nacin na koji je @bodi vec napisao ranije, nakon sto sam vidio njegovu verziju (nisam sam dosao do iste).

Avatar
Jeftha
Postovi: 2671
Pridružen/a: 08 okt 2015, 15:51
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Jeftha » 21 mar 2017, 23:11

Nece vam ovo u zivotu trebati. :mrgreen:
Samo ideje su bitne, ima ko ce ih razraditi.
Remember, remember the 5th of November.

"On je nogometni Christoph Waltz – savršeni glumac za ulogu lošeg momka kojeg je lako voljeti i kad na terenu radi odvratne stvari."

Corruptio optimi cuiusque pessima.

Avatar
bvb
Postovi: 2904
Pridružen/a: 28 mar 2013, 11:29
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la bvb » 21 mar 2017, 23:16

Federer17 je napisao/la: @bvb, ta vasa racunanja, vjerovatno po sablonu i nekom vec ustaljenom fazonu (jer je bilo slicnih milion) nikad nisam radio, ali mi je ovo moje skroz logicno. Radio sam i na nacin na koji je @bodi vec napisao ranije, nakon sto sam vidio njegovu verziju (nisam sam dosao do iste).
Ma, nije tacno buraz ni jedno ni drugo, nit je sablon nit je ovo tvoje tacno. :D Ja mislim da ste iskomplikovali sa tim brojevima 10 i 5 jer to samo unosi zabunu. Ne mozes jarane znat grupu na osnovu dva vaganja, samo mozes znat da je jedna od dvije grupe, kao sto gore napisah.

Edit: Ali mozda ti mislis da kad imas na vagi AB vs CD i da dok prebacujes grupe C i B (dok ih dizes s vage) gledas sta se desava s vagom, to bi vec bilo dodatno vaganje. :D
Zadnja izmjena: bvb, dana/u 21 mar 2017, 23:19, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Unofficialpage » 21 mar 2017, 23:17

bodi123 je napisao/la:
Unofficialpage je napisao/la:Mislio sam na tebe. :mrgreen:
Znam, rekao sam ti. :mrgreen:
Ima li šta da ne znaš? :mrgreen:

Šta je lakše iOS ili Android? :D
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Chstal
Postovi: 1753
Pridružen/a: 23 nov 2013, 18:40
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Chstal » 21 mar 2017, 23:19

bvb je napisao/la:Evo jedan s novcicem, mada nije nesto zanimljiv. D

Dva igraca bacaju novcic (50-50, dakle uredan novcic :D) dok ne dobiju zeljeni niz. Niz za prvog igraca je GPG (Glava-Pismo-Glava), a za drugog GPP (Glava-Pismo-Pismo). Cilj je imati zeljeni niz iz sto manje bacanja. Igra se ponavlja mnogo puta (recimo 1000 puta) i pobjednik je onaj s manjim prosjecnim brojem bacanja.

Primjer:
Prva serija bacanja:
igrac1: G P P P G P G => 7 pokusaja
igrac2: G P G P P => 5 pokusaja

Druga serija:
igrac1: P G G P G => 5 pokusaja
igrac2: P P G P P => 5 pokusaja

Prosjek1 = 6
Prosjek2 = 5
...
...

Koji je krajnji ishod igre:
a) Igrac 1 ce imati manji prosjek
b) Igrac 2 ce imati manji prosjek
c) Oba igraca ce imati isti (skoro isti, priblizan) prosjek

Ovaj zadatak nisam shvatio. Sta se ovdje trazi? Vjerovatnoca je ista za obojicu, jer imaju istu sekvencu po 50%. Posto si objasnio da obojica bacaju zasebno novcice: igrac 1 moze napraviti sekvencu iz 3 pokusaja, igrac 2 takodjer mozes napraviti sekvencu iz 3 pokusaja. Maksimalno pokusaja obojici je potrebno beskonacno dok im ne padne sekvenca GPP ili GPP.

Avatar
Ramsey16
Postovi: 3312
Pridružen/a: 26 jan 2014, 19:26
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Ramsey16 » 21 mar 2017, 23:20

@Uno uci Cordovu bolan :D

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Unofficialpage » 21 mar 2017, 23:23

Ramsey16 je napisao/la:@Uno uci Cordovu bolan :D
Znači 2d animacije, blender, parse, firebase, cordova, web, ios, windows ne mere se sve naučiti :mrgreen:
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
bodi123
Moderator
Postovi: 19262
Pridružen/a: 25 mar 2013, 20:48
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la bodi123 » 21 mar 2017, 23:24

Unofficialpage je napisao/la:
bodi123 je napisao/la:
Unofficialpage je napisao/la:Mislio sam na tebe. :mrgreen:
Znam, rekao sam ti. :mrgreen:
Ima li šta da ne znaš? :mrgreen:

Šta je lakše iOS ili Android? :D
Android naravno, iOS developingom se slabo kod nas ljudi i bave.

Sto se tice programiranja, opcenito vecinu sam naucio, sto se tice ostalih stvari oko ITa, naravno da ima, 3D ne radim puno, jedino kad mi treba kao periferna stvar, i jos dosta nekih manje bitnih stvari. :mrgreen:
„Neću više dolazit' na Grbavicu, pucat ću vam – s Vratnika!“ - Asim Ferhatović Hase

Avatar
Neandertalac
Postovi: 8185
Pridružen/a: 07 sep 2011, 11:21
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Neandertalac » 21 mar 2017, 23:25

Ako smijem, jedan lagani.

5+5+5=550

Dodaš jednu crtu da ovo bude ispravno.


Ako je bio već, oprostite.
Željezničar za život cijeli !

UPRAVA NAPOLJE!

Avatar
Ramsey16
Postovi: 3312
Pridružen/a: 26 jan 2014, 19:26
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Ramsey16 » 21 mar 2017, 23:25

Unofficialpage je napisao/la:
Ramsey16 je napisao/la:@Uno uci Cordovu bolan :D
Znači 2d animacije, blender, parse, firebase, cordova, web, ios, windows ne mere se sve naučiti :mrgreen:
Sve je to isto :D tako kazu valjda cemo i mi nekad tako pricati :D

Avatar
bvb
Postovi: 2904
Pridružen/a: 28 mar 2013, 11:29
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la bvb » 21 mar 2017, 23:30

Chstal je napisao/la: Ovaj zadatak nisam shvatio. Sta se ovdje trazi? Vjerovatnoca je ista za obojicu, jer imaju istu sekvencu po 50%. Posto si objasnio da obojica bacaju zasebno novcice: igrac 1 moze napraviti sekvencu iz 3 pokusaja, igrac 2 takodjer mozes napraviti sekvencu iz 3 pokusaja. Maksimalno pokusaja obojici je potrebno beskonacno dok im ne padne sekvenca GPP ili GPP.
Pa otprilike tako ide formulacija. Ne znam jarane kako da jednostavno objasnim. Nemaju istu sekvencu ocigledno, GPG i GPP, mozda sam ja pogrijesio bio nesto. Mozda je najbolje ovako preformulisati:
Bacaju novcic milion (ili eto beskonacno) puta, koji od igraca ce vise puta imati datu sekvencu, misli se na vjerovatnocu da ce imati vecu naravno (napomena, ali nebitna: kad igrac ostvari datu sekvencu, prethodna dva bacanja se ne racunaju za sljedecu sekvencu tj. ne mozemo imati 2 sekvence zaredom u 4 ili 5 bacanja, 6 je minimalno)
Zadnja izmjena: bvb, dana/u 21 mar 2017, 23:34, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Zagonetke

Post Postao/la Unofficialpage » 21 mar 2017, 23:30

bodi123 je napisao/la:Android naravno, iOS developingom se slabo kod nas ljudi i bave.

Sto se tice programiranja, opcenito vecinu sam naucio, sto se tice ostalih stvari oko ITa, naravno da ima, 3D ne radim puno, jedino kad mi treba kao periferna stvar, i jos dosta nekih manje bitnih stvari. :mrgreen:
Neki kažu iOS lakši za programiranje. Baš i ja ovih dana krećem s učenjem iOSa. Uporedo su i Android i iOS, otprilike Android što se tiče sintakse sam savladao. Još samo iskustvo. :mrgreen: Slabo ljudi ima iPhone, iPad, skupo je to za naše ljude. :D

3d mi se ne čini kao nešto baš puno bitno za mobitele. :mrgreen:
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: eldo, filip13, Kompromis, nerkolfc, numanumaye22, Sheyi, Surreal i 72 gosta.