Istorija zimskih olimpijskih igara (1924-2010)

XXI Zimske olimpijske igre

Moderatori/ce: ribery,insider,doci

Odgovori
Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13135
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Istorija zimskih olimpijskih igara (1924-2010)

Post Postao/la Admir_Sa » 09 feb 2010, 15:36

Ako se admini slazu, ja cu ovde napisati poneshto o svakoj do sada odrzanoj olimpijadi

Istorija zimskih olimpijskih igara, Chamonix 1924-Vancouver 2010

Prve moderne olimpijske igre odrzane su 1896 godine, a idejni obnovitelj olimpizma bio je francuski Baron Pier De Kuberten, koji je obnovio i modernizovao tradiciju nastalu jos u drevnoj Grckoj. Naravno da se tada samo govorilo o ljetnim olimpijskim igrama, koje su se kontinuirano odrzavale svake cetvrte godine. 1911 godine na sjednici MOK-a u Budimpeshti talijanski predstavnik predlozio je ideju o organizovanju i zimskih olimpijskih igara. Predsjednik Kuberten je bio neodlucan, a predstavnici nordijskih zemalja nisu htjeli ni da cuju o tom prijedlogu, jer su imali svoje tradicionalne nordijske igre. Uslijedio je neki nacelan dogovor da se 1916 godine organizuju dodatne zimske igre, koje bi organizovala zemlja domacin pravih olimpijskih igara, za 1916 godinu to je bila Njemacka, Berlin. Zbog prvog svjetskog rata od planiranog se nishta nije ostvarilo. 1921 godine na osnovu nacelnih dogovora iz Budimpeshte 1911 godine odluceno je da domacin ljetnih olimpijskih igara 1924 godine, Paris, Francuska, organizuju i sedmicu zimskih sportova, kako su tada nazvali tu manifestaciju. Prijedlog je proshao jer je sve vishe zemalja pokazalo svoje simpatije prema zimskim sportovima, unatoc protivljenju skandinavaca. Mozda i presudnu ulogu odigrao je predsjednik Francuskog Olimpijskog Komiteta, koji je imao odredjene simpatije prema zimskim sportovima, a preuzeo je i taj rizik da Francuska bude domacin prvim zimskim igrama. Odluceno je da to bude gradic Chamonix, tada jedini grad u Francuskoj koji je ispunjavao uslove za takmicenja. Poshto je takmicenje odlicno proteklo i pobralo simpatije shirom svijeta, na sastanku MOK-a 1925 u Pragu, ozakonjene su moderne zimske olimpijske igre, a retrospektivno je odluceno da su se u Chamonix –u 1924 prvi put odrzale moderne Olimpijske igre i da ce se kao i ljetne odrzavati svake cetvrte godine. Treba naglasiti da su se na ljetnim olimpijskim igrama 1908 u Londonu odrzavala natjecanja u umjetnickom klizanju, a 1920 u Antverpenu u hokeju na ledu i umjetnickom klizanju.

CHAMONIX 1924

Prve zimske Olimpijske igre odrzane su od 25 januara do 5 februara 1924 godine u Francuskom Chamonixu. Chamonix je tada bio jedini francuski zimski centar koji je ispunjavao uslove za takmicenja. Prvi sportovi koji su se odrzali na prvim zimskim olimpijskim igrama bili su: Nordijskko trcanje na 18 i 50km, nordijska kombinacija, skijaski skokovi, brzo klizanje, hokej na ledu, bob i umjetnicko klizanje. Zene su nastupile samo u umjetnickom klizanju. Izvan konkurencije odrzana su bila i takmicenja u Karlingu i Patrolnom trcanju (slicno kao danas biatlon). 2006 godine MOK je odlucio da prizna takmicenje u karlingu i dodijeli olimpijske medalje retrospektivno tadasnjim osvajacima, zlato su uzeli britanci. Zvijezda prvih zimskih igara bio je norveski nordijac Thorleif Haug, pobjednik utrka na 18 i 50km, kao i u kombinaciji. U skokovima je bio treci, a zanimljiv kuriozitet dogodio se bash sa Haugovim trecim mjestom. 50 godina kasnije jedan norveski strucnjak za ski skokove uvidio je gresku prilikom bodovanja, pa je utvrdio da je Haug trebao biti cetvrti, a treci Amerikanac novreskog porijekla Anders Hagen. Haugova kcerka je 1974 predala bronzanu medalju tada vec 86-godisnjem Hagenu i time potpuno opravdala misiju olimpijskih igara koja ukljucuje prije svega pravednost i prijateljstvo. Koliko su Norvezani bili ponosni na Hauga dokaz je i spomenik koji su mu josh za zivota podigli u njegovom rodnom mjestu Konsbergu. Sva tri zlata u skokovima pripala su Norvezanima, a zanimljivo da je tada zlatni Thams ucestvovao 12 godina kasnije na ljetnim OI u jedrilicarskoj regati. Zvijezda u brzom klizanju bio je Finac Thunberg sa 3 zlata, srebrom i bronzom. U umjetnickom klizanju svedjanin Grafstrom odbranio je zlato iz Antverpena, a u konkurenciji parova i kod zena nenadmashna je bila Becka skola. Kanadjani su suvereno osvojili turnir u hokeju, a ukupna gol razlika na kraju turnira bila im je 97:3 u 5 utakmica. U bobu su se takmicli samo cetverosjedi, a pobjedili su svajcarci, ispred britanaca i belgijanaca. Vrijedi istaci da se u umjetnickom klizanju u zenskoj konkurenciji takmicila i Sonja Heni, jedna od najsjajnijih zvijezda umjetnickog klizanja svih vremena. Imala je neshto malo manje od 12 godina i bila je posljednja. Jos da napomenem jedan zanimljiv detalj. U utrci na 50km skijaskog trcanja takmicila su se tri takmicara iz tadasnje Jugoslavije, dva su odustala, a Dushan Zinaja je stigao na cilj 6 sati nakon pobjednika, ali tada na cilju vec nije bilo sudija, pa mu plasman nije ni ubiljezen.

slika

ST. MORITZ 1928

Druge zimske olimpijske igre odrzane su od 11-19 februara 1928 godine u Svicarskom zimskom centru St. Moritz. Sto je recimo Las Vegas pandam u Americi za svijet kocke, to je tada bio St Moritz za zimske sportove u Svicarskoj, exkluziva na najvecem nivou. Broj sportova u odnosu na Chamonix se nije puno promjenio, samo je dodana disciplina skeleton, jer ju je jedino moguce bilo izvesti na bob stazi u St. Moritzu. Broj sportista se sa 300 u Chamonixu, povecao na oko 500 sportista. Zvijezda u nordijskim disciplinama bio je Norvezanin Grotumsbraten, koji je bio najbolji na 18km i u kombinaciji. Na 50km sve medlaje uzeli su Svedjani, a vjerovatno zbog toga sto su potrefili pravo mazivo za skije, jer su uslovi na stazi bili krajnje neobicni, zbog prodora toplog vjetra temperatura se kretala od 0-15 stepeni. U skokovima prva dva mjesta osvojili su Norvezani, dok je trece mjesto ceha Burkerta smatrano prvoklasnom senzacijom, jer je tada nepojmljivo bilo da neko moze skandinavcima parirati u skokovima. Grafstrom je odbranio zlato u umjetnickom klizanju i time zaokruzio broj zlatnih olimpijskih medalja na 3, a Sonja Heni je svoje prvo zlato od tri koliko ima, osvojila u St Moritzu. Francuski par Joly-Brunet pobjedio je u konkurenciji parova. Prva zvijezda u brzom klizanju prije 4 godine u Chamonixu Finac Thunberg osvojio je nova dva zlata, a jedno zlato osvojio je buduci veliki shampion Ivar Balangrud iz Norveske. Zanimljivo je da su organizatori imali dosta problema sa toplim vjetrom Fenom, pa je takmicenje na 10 000m u brzom klizanju prekinuto, a kasnije i otkazano zbog otapanja leda. Amerikanci su uzeli zlato i srebro u bobu cetverosjedu, a isto su ponovila dvojica Amerikanaca i u Skeletonu. Hokejaski turnir osvojili su opet Kanadjani, ali ne bash toliko suvereno kao 4 godine ranije. Za vrijeme odrzavanja druge zimske olimpijade MOK je zasjedao i nacelno je postignut dogovor sa fis-om o eventualnom uvodjenju i alpskog skijanja u program nekih buducih zimskih olimpijskih igara.

slika

Sonja Heni

LAKE PLACID 1932

Treca zimska Olimpijada odrzana od 4-13 februara u Americkom Lake Placidu, drzava New York. Igre je otvorio guverner drzave New York Frenklin Ruzvelt, kasnije predsjednik Amerike. Nikakvih znacajnijih promjena nije bilo kada se govori u broju sportova, samo je jedna razlika bila u odnosu na igre 4 godine ranije. Umjesto skeletona, takmicenje se odrzalo u bob-u dvosjedu. Svedjani su podijelili prva dva mjesta u trci na 18km, a Finci su im se istom mjerom revansirali u trci na 50km. Zanimljivo je da su Norvezani u ove dvije discipline uzeli samo jednu medalju, i to bronzu na 50km. Ipak u nordijskoj kombinaciji i skijaskim skokovima Norvezanima nije bio niko ravan. Od sest mogucih medlaja uzeli su svih 6, a tada se pojavila i prva velika zvijezda skijaskih skokova, Birger Ruud. Umjetnicko klizanje proteklo je skoro identicno kao i 4 godine ranije, Sonja Heni i francuski par, sada vec supruznici Brunet odbranili su zlato i zauvijek se preselili u Ameriku, dok je Karl Shafer iz Austrije pobijedio velikana Grafstroma i osvojio svoje prvo zlato, najavivshi tako svoju veliku karijeru. Brzo klizanje je ponudilo mozda i najvishe drame, ali ne na samim ledenim pistama. Naime, Amerikanci su odlucili da se starta zajedno, a ne u intervalima po dvoje kako je bilo uobicajeno. Skandinavci su se bunili, ali i pogubili u takvom sistemu takmicenja, pa su sva zlata uzeli Amerikaci, po dva John Shea, i Irving Jaffee. Jaffee je prije 4 godine nakon 2 trke na 10000 metara bio prvi, ali se otopio let i takmicenje ne otkazano, a ovim zlatnim medaljama mu se zla sreca itekako vratila, sa kamatama sto bi se reklo. Takmicenje u bobu je proteklo krajnje dramaticno, padova je mnogo bilo, sto se izrazito svidjelo americkoj publici. Na kraju su se najbolje snasli naravno domacini i uzeli zlato i u cetverosjedu, i u dvosjedu. Hokej je protekao opet u znaku zemlje sa javorovim listom.


slika

GARMISCH-PARTENKIRCHEN 1936

Od 6-16 februara Njemacki grad Garmis-Partenkirhen ugostio je preko 700 takmicara i takmicarski shirom svijeta na cetvrtoj zimskoj olimpijadi. Domacin je za ovu priredbu napravio nekoliko za tadasnje vrijeme veleljepnih sportskih objekata. Konacno na ovoj olimpijadi u program zimskih olimpijskih igara uvedeno je i alpsko skijanje. Jedina disciplina bila je kombinacija (spust-slalom), a takmicenja su se odrzala i u muskoj, i u zenskoj konkurenciji. Sve zlatne i srebrene medalje u obje konkurenciji osvojili su Njemci. Treca u zenskoj konkurenciji Laila Schou-Nilsen vjerovatno ce ostati upamcena kao najsvestranija sportiskinja svih vremena. Sa znacanim uspjehom nastupala je u skijanju, brzom klizanju, tenisu, rukometu i biciklizmu! Zatnu medalju u skokovima odbranio je veliki Birger Ruud, a zanimljivo je da se takmicio i u skijanju, a cak je pobjedio u spustu, ali u slalomu je promashio jednu kapiju, dobio dodatnih 6 sekundi i nije uspio doci do medalje u kombinaciji. Sva tri zlata u nordijskoj kombinaciji pripala su normalno Norvezanima. Novina u nordijskom trcanju bila je utrka stafeta 4x10km, a prvi Olimpijski pobjednici u toj disciplini bili su Finci, ispred svojih susjeda Norvezana i Svedjana. Sva tri zlata u trci na 50km, kao i 8 godina ranije osvojili su Svedjani, a zlato na 18km pripalo je njihovom takmicaru Larsonu. Karl Shafer je opet pobjedio u umjetnickom klizanju, kao i velika Sonja Heni, dok su francuski par na prijestolju parova naslijedili njemci Herber-Baier. Svoju svjetsku klasu u brzom klizanju dokazao je Ivar Balangrud, osvojivshi 3 zlatne medalje, a samo je u trci na 1500m zlato prepustio sunarodnjaku Mathiesenu, a Balangurd se zadovoljio srebrom. Bob dvosjed pripao je Amerikancima, a u cetverosjedu dvostruku pobjedu slavili su Svajcarci. Hokej na ledu donio je na prvu veliko iznenadjenje zlatom Britanaca, ali treba napomenuti da su za VB igrali Kanadjani koji vuku porijeklo sa Britanskog otoka. Takmicenje u ski skokovima pratilo je uzivo 130 000 ljudi, sto je vjerovatno do dan danas ostalo jedno od najposjecenijih takmicenja svih vremena na zimskim olimpijskim igrama. Slijedeca zimska Olimpijada 1940 godine trebala se odrzati prvo u Saporou, pa oept u St Moritzu, da bi na kraju Garmis-Partenkirhen opet dobio dozvolu za organizovanje nove olimpijade. Sve je propalo zbog drugog svjetskog rata.

slika

Zlatni britanski tim u hokeju
Zadnja izmjena: Admir_Sa, dana/u 09 feb 2010, 17:04, ukupno mijenjano 2 puta.
nema potpisa

Avatar
biskitt
Postovi: 837
Pridružen/a: 05 jun 2008, 13:33
Kontakt:

Re: Istorija zimskih olimpijskih igara (1924-2010)

Post Postao/la biskitt » 09 feb 2010, 16:55

Odlicno! Neka je i copy/paste treba ovo sve prevesti...

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13135
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Istorija zimskih olimpijskih igara (1924-2010)

Post Postao/la Admir_Sa » 09 feb 2010, 17:01

biskitt je napisao/la:Odlicno! Neka je i copy/paste treba ovo sve prevesti...
Kakv crni copy-paste, sve iz glave!
nema potpisa

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13135
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Istorija zimskih olimpijskih igara (1924-2010)

Post Postao/la Admir_Sa » 10 feb 2010, 16:31

ST. MORITZ 1948

Pete zimske olimpijske igre, prve nakon drugog svjetskog rata odrzane su po drugi puta u Svicarskom St. Moritzu. Vjerovatno zbog neucestvovanja Svicarske u drugom svjetskom ratu St Moritz je bio najbolja opcija za obnavljanje olimpizma u nekom drugom svijetu, nastalom nakon drugog svjetskog rata. Igre su odrzane od 30 januara do 9 februara, ovaj put bez poteskoca sa vremenom, kojih je bilo 20 godina ranije. Prvi put na olimpijskim igrama medalje u alpskom skijanju dijelile su se posebno za slalom, spust i za kombinaciju. Najuspjesniji alpski skijas pete zimske olimpijade bio je Francuz, Henri Oreiller koji je pobjedio u spustu i kombinaciji, dok je slalom pripao domacem takmicaru Reinalteru. U zenskoj konkurenciji tri zlata su pripala razlicitim takmicarkama, spust svicarki Schlunegger, slalom Amerikanki Frase, a kombinacija Autrijanki Beiser. Sto se nordijskih disciplina tice pet od sest medalja u individulanom trcanju osvojili su Svedjani, samo je Finac Vanninen osvojio bornzu na 50km, u stafeti su ocekivano pobjedili Swedjani, ispred Finaca i Norvezana. Skijaski skokovi su protekli u poptunoj dominaciji Norvezana, a prvu zlatnu medalju u nordijskoj kombinaciji osvojio je takmicar koji ne dolazi iz Norveske. Pobjedio je Finac Hasu, ispred sunarodnjaka Huhtale. Svoju veliku karijeru na ovim olimpijskim igrama najavio je americki klizac Richard Button osvojivshi zlatnu medalju. Kanadjanka Scott bila je najbolja u zenskoj konkurenciji, a belgijski par Lannoy-Bauginet bio je nenadmashan u konkurenciji parova. Prvi put se dogodilo da u brzom klizanju u sve cetiri discipline imamo 4 razlicita pobjednika, ali nije novina da su dominirali skandinavci. Samo na 500m dvije medlaje osvojili su amerikanci i to dvije srebrene, jer su cak tri takmicara zauzela drugo mjesto sa istim vremenom. Skeleton je opet bio na programu igara u St Moritzu, a zlato je pripalo talijanu Bibbia, Svajcarska II je slavila u dvosjedu, a Amerika II u cetverosjedu. Na startu takmicenja u hokeju na ledu izbio je skandal sa Americkom reprezentacijom. Amerikanci su poslali dvije reprezentacije, jednu profesionalnu i jednu amatersku. Svicarski olimpijski komitet je priznavao jednu, a MOK drugu. Nakon svakodnevnog vijecanja, na kraju je odluceno da se Amerikanci diskvalifikuju, iako su osvojili cetvrto mjesto, a svi njihovi rezultati poniste. Zlato su osvojili Kanadjani i to na gol razliku, drugi su bili Cehoslovaci, treci domacini Svicarci. Tadasnja novonastala SFRJ imala je cak 17 predsavnika na igrama, a najbolji rezultat ostvario je Joze Knific, sa 14 mjestom u trci na 50km. Imali smo jos predstavnike u skijanju, skokovima i nordijskoj kobinaciji. St. Mortiz je potpuno opravdao povjerenje MOK-a, Olimpijske igre su se vratile na velika vrata nakon stanke od 12 godina, uzrokovane ratnim strahotama. Sljedece igre povjerene su po prvi put jednoj skandinavskoj zemlji. Oslo je domacin sestih zimskih olimpijskih igara.

slika

Oslo 1952

Konacno su i ucitelji vecine zimskih sportova dosli na svoje. Sesta zimska olimpijada dosla je u Norvesku i njen glavni grad Oslo. Na Holmenkolenu (planinama iznad Osla) nordijska takmicenja odrzavala su se kontinuriano jos u 19st, a i dan danas su cuvene te nordijske staze. Igre koje su trajale od 14 do 25 februara otvorila je Norveska princeza i tako postala prva zena koja je otvorila zimske olimpijske igre. Treba istaci i besprijekornu organizaciju igara, stim da je organizatore vrijeme idealno posluzilo. 30 drzava je uzelo ucesce na igrama, a medju njima i SFRJ sa 6 predstavnika,s to je bilo trostruko manje nego 4 godine ranije. U alpskom skijanju opet je bilo noviteta, umjesto kombinacije, takmicenje je odrzano u veleslalomu. Zlato u spustu osvojila je Austrijanka Beiser, koja je 4 godine ranije bila najbolja u kombinaciji i jedina je uspjela ponovo osvojiti zlato u Oslu. Slalom i veleslalom potpuno je protekao u znaku amerikanke Andrea Lawrence-Mead, dok je bronzana i u slalomu, i u veleslalomu bila Njemica Buchner. Iznenadjujuci pobjedik u spustu bio je Talijan Zeno Colo, Schnider iz Austrije je bio drugi, a u slalomu prvi. Veleslalom je pripao domacem takmicaru Eriksenu (osvojio je i drugo mjesto u slalomu), ispred tadasnjeg austrijskog velikana Kristiana Pravde (pao u slalomu na sveopce iznenadjenje). Kolijevka nordijskih disciplina Holmenkolen ugostio je najbolje nordijce tadasnjeg vremena. Na svetom Norveskom tlu dominirali su Finci, pobjedivshi u stafeti, dvostruku pobjedu su slavili na 50km (pobjedio je finski velikan Hakulinen), a koliko toliko obraz domacina spasio je Brenden zlatom na 18km, ispred dva Finca. Ipak u skokovima i nordijskoj kombinaciji Norvezani nisu dopustili iznenadjenje, dvostruko su slavili u skokovima, a u kombinaciji su zauzeli prvo i trece mjesto. Skokove je pratilo rekordnih 150 000 gledalaca! Novina u nordijskim disciplinama bila je da se po prvi put odrzalo takmicenje u zenskoj konkurenciji i to utrka na 10km. Sve tri medalje otisle su u Finsku. Richard Button je ponovo pobjedio u umjetnickom klizanju, Britanka Altwegg bila je najbolja u zenskoj konkurenciji, a njemacki bracni par Falk pobjedio je u parovima. Brzo klizanje se vratilo svojim starim navikama, tj da imamo visestrukog pobjednika na igrama. Hjalmar Andersen bio je tih dana junak cijele Norveske, pobjedio je na 1500, 3000 i 10000m, dok su amerikanci slavili dvostruku pobjedu u najbrzoj disciplini na 500m. U cetverosjedu i dvosjedu neodstizni su bili Njemci, a zanimljivo da je identican redosljed bio u obje konkurencije. Prvi Njemci, drugi Amerikanci, treci Svicarci. Kanadjani su po peti put osvojili zlato u hokeju na ledu, ispred susjeda Amerikanaca, dok su treci bili Svedjani. Najbolje plasirani Jugosloven na igrama bio je Janko Stefe, koji je bio trinaesti u spustu.


slika

CORTINA D`AMPEZZO 1956

Preko hiljadu takmicara i takmicarki uzelo je ucesce na sedmim zimskim olimpijskim igrama u malom talijanskom gradicu Kortini. Od 26 januara do 5 februara Kortina je bila u sredistu svjetske sportske javnosti. Po prvi puta na olimpijskim igrama ucesce su uzeli i takmicari iz Sovjetskog saveza. Talijani lire nisu stedili da se svijetu pokazu u sto boljem izdanju, a posebno su se ponosili veleljepnom skakaonicom koju su nazvali Italia. Kortina je svijetu podarila i prvog pravog junaka u alpskom skijanju, Austrijanca Tonia Sailera koji je suvereno pobjedio u sve tri discipline i time ushao u knjigu besmrtnih. Preko 50 000 ljudi ga je docekalo po povratku u Bec. Kolika je zvijezda bio na igrama potvrdjuje podatak da je u potpunosti zasjenio slavnu talijansku glumicu Sofiju Loren, koja je tih Olimpijskih dana u Kortini premijerno prikazivala svoj novi film. Ostali pobjednici pogotovo u zenskoj konkurenciji ostali su duboko u sjedni fenomenalog Austrijanca, ali napomene radi da spomenem da je zlato u spustu osvojila Svicarka Berthod, slalom njena zemljakinja Coliard, a veleslalom Francuskinja Reichert. Nordijske discipline ponudile su neke znacajnije promjene. Umjesto trke na 18km, trcalo se na 15km, a uvedena je i disciplina 30km. Prvak prije 4 godine na 18km Brenden pobjedio je na 15km, prvak na 50km Hakulinen sada je pobjedio na 30km, a Svedjanin Jangberg najbolji je bio na 50km i time najavio blistavu karijeru. Iznenadjujuci pobjednici u stafeti bili su trkaci iz SSSR. U zenskoj konkurenciji uvedena je i stafeta 3x5km, a pobjedile su finkinje, dok su na trci 10km dominirale takmicarke iz SSSR, osvojivshi prva dva mjesta. Prvo veliko slavlje Finaca u skokovima dogodilo se u Kortini, Antti Hyvarinen je bio zlatni, a Kallakorpi srebreni, dok je zlato u kombinaciji opet pripalo jednom Norvezaninu, zlatni je bio Stenersen. Umjetnicko klizanje je u potpunosti proteklo u znaku Amerikanaca, kod muskaraca su podijelili sva tri prva mjesta, dok u zenskoj konkurenciji samo zlato i srebro. Austrijski par Shwarz-Oppelt pobjedio je u parovima, a vrijedi istaci i madjarski par Nagy koji su bili treci, kao i cetiri godine ranije. Na brzoklizackim pistama zasjala je zvijezda iz SSSR, Jevgenij Grisin pobjedio je na 500 i na 1500m, njegov zemljak Zilkov bio je najbolji na 5000m, a svedjanin Ericsson spasio obraz ostatka svijeta zlatom na 10000m. Bob takmicenje obiljezilo je nekoliko teskih padova, a na opasnoj stazi najbolje su se snasli domacini i u dvosjedu osvojili prva dva mjesta, dok su se u cetverosjedu morali zadovoljiti srebrom, bolji su bili Svajcarci. Igrama u Kortini pocela je druga dinastija u hokeju na ledu, kanadsku dinastiju prekinula je dinastija SSSR, koja je suvereno osvojila turnir i najavila dugi niz olimpijskih pobjeda. SFRJ je predstavljalo 17 takmicara i nisu ostvarili neki zapazen rezultat.

slika

Toni Sailer

SQUAW VALLEY 1960

Po drugi puta zimske olimpijske igre odrzane su na teritoriji Sjeverne Amerike, ovaj put za razliku od 1932 na zapadnoj obali, blizo Los Angelesa. Igre koje su trajale od 18 do 28 februara otvorio je tadasnji americki potpredsjednik Nixon, a ceremoniju otvaranja igara rezirao je cuveni Volt Dizni. Oko 650 ucesnika iz 30 drzava bilo je prisutno tih februarskih dana na zapadu SAD-a. . Oragnizatori su strepili zbog slabe posjete na igrama, ali se srecom te crne slutnje nisu obistinile, pogotovo je bilo veliko interesovanje za alpsko skijanje. Od 9 medalja u alpskom skijanju u muskoj konkurenciji , cak 8 je pripalo razlicitim takmicarima, samo je austrijanac Hinterseer zlatu u slalomu, dodao i trece mjesto u veleslalomu. Francuz Vaurnet pobjedio je u spustu, a Svicarac Staub najbolji je bio u veleslalomu. Kod zena je bilo identicno kao i kod muskaraca, samo je domaca takmicarka Pitou osvojila dvije medalje, i to dva srebra u spustu i veleslalomu. Biebl iz Njemacke najbolja je bila u spustu, Heggtveit iz Kanade u slalomu, a Ruegg iz Svicarske u veleslalomu. Nordijske discipline nisu bile popracene kao alspke, ali neizvjesnosti nije nedostajalo. Jernberg i Hakulinen nastavili su osvajati medalje, Jernberg je svojoj kolekciji pridodao zlato na 30km i srebro na 15, a Hakulinen bronzu na 15kmm srebro na 50km i zlato u stafeti. Posebno je bilo zanimljivo u stafeti gdje je Hakulinen za nehsto manje od jedne sekunde pobjedio Norveskog predstavnika. Bruesven je pobjedio na 15km, a Finac Hamalainen je bio najbolji na 50km. Takmicenje u skokovima je dobilo jednu novu dimenziju, naime nije pobjedio skandinavac. Obraz skandinavije sacuvao je drugim mjestom Finac Halonen, a pobjedio je Njemac Recknagel. Norvezani su izgubili primat i u kombinaciji, takodjer je slavio Njemac Georg Thoma. Takmicarke iz SSSR bile su opet nenadmashne u trci na 10km, a u stafeti ovaj put najbolje su bile svedjanke. Prvi put na olimpijskim igrama odrzano je takmicenje u Biathlonu, a prvi olimpijski pobjednik bio je svedjanin Lestander, trcalo se na 20km. Bronzani u umjetnickom klizanju 4 godine ranije Amerikanac Jenkins, na domacem ledu osvojio je zlato, a isto je ponovila i njegova zemljakinja Heiss u zenskoj konkurenciji. Par Wagner-Paul iz Kanade pobjedio je u parovima. Na takmicenju u brzom klizanju po prvi put su se takmicile i zene. Takmicarka iz SSSR Skoblikova najbolja je bila na 1500 i 3000m, njena sunarodnica Guseva pobjedila je na 1000m,a na 500m Helga Hesse iz Njemacke je osvojila zlato. Kod muskaraca po dvije zlatne medalje podijelili su Norvezani i takmicari iz SSSR, Grisin i Kozickin pobjedili su na 500, odnosno 5000m, a Aas i Johansen na 1500 i 10000 metara. Domaci led i fantasticnu atosferu iskoristili su Amerikanci i napravili podvig u hokeju na ledu, Kanada je bila druga, a iznenadjujuce SSSR tek treci. Takmicari iz SFRJ iako su se bili prijavili, nisu otputovali na igre.

slika
nema potpisa

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13135
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Istorija zimskih olimpijskih igara (1924-2010)

Post Postao/la Admir_Sa » 11 feb 2010, 16:48

INNSBRUCK 1964

Konacno su i Austrijanci docekali da organizuju svoju prvu olimpijadu. Preko 900 sportista iz cijelog svijeta od 29 januara do 9 februara 1964 naslo je svoje mjesto ispod Berg Isela. Austrijanci su se svojski potrudili da se svijetu predstave u sto boljem svjetlu, a dodatne napore su cinili da sve staze sto bolje urede, jer snijega tih dana nije bilo dovoljno. Ova olimpijada ce ostati upamcena i po tome da su se prvi put desili i smrtni slucajevi. Austrlijanac Milne Ros je stradao na treningu spusta, a Englez Ksibecki na treningu sankanja, discipline koja se po prvi put pojavila na olimpijskim igrama. Austrijanci su sve svoje nade polagali na alpsko skijanje, a pogotovo na njihovu nacionalnu disciplinu spust. Njihovi takmicari opravdali su ocekivanja cijele nacije, kod dama u spustu slavili su trostruku pobjedu( Haas, Zimmermann, Hecher), a u muskoj konkurenciji slavio je Egon Zimermann. Austrijanci su imali pobjednika i u muskom slalomu, slavio je fotograf iz Linca Pepi Stiegler, ispred dva amerikanca. U veleslalomu najbolji je bio francuz Bonlieu, ispred velike austrijske nadolazece zvijezde Karla Scharnza i zlatnog iz slaloma Stieglera. Zlato i srebro u zenskom slalomu i veleslalomu podijelie su sestre iz Francuske, Marielle i Christine Goitschel. Marielle je bila bolja u veleslalomu ispred Christine, a obrnut poredak bio je u slalomu. Treba istaci da im je osobno predsjednik De Gol cestitao na ovim izvanrednim uspjesima. Treca u obje ove discipline bila je Amerikanka Saubert. Takmicenje u nordijskim disciplinama podarilo je svijetu jednu novu zvijezu ski trcanja iz Finske. Ero Mantyranta osvojio je dvije zlatne medalje , na 15 i 30km, ispred Norvezanina Groningena. Svedski velikan Jarnberg pobijedio je na 50km, a svedjani su bili najbolji i u stafeti. Ski skokovi po prvi puta su odrzani na dvije skakaonice, maloj i velikoj. Finac Kankonen pobjedio je na maloj skakaonici ispred norvezanina Engana, dok je Engan ispred Konkonena slavio na velikoj skakaonici. Tormond Knutsen slavio je kombinaciji, a Norvezani se ni u snu nisu nadali da ce nakon njega cekati cak 20 godina da ponovo pobjede u kombinaciji. Zene su po prvi put trcale na 5km, a Klavdija Bojarskih iz SSSR pobjedila je i na 5 i na 10km, dok su ocekivano takmicarke iz SSSR bile anjbolje u stafeti. Biathlon je protekao u znaku takmicara iz SSSR, Melanin je bio prvi, a Privalov drugi. Holandija je docekala i svoju prvu zlatnu medalju, Sjoukje Dijkstra bila je anjbolja u umjetnickom klizanju, par iz Ljeningrada Belausova-Protopopov pobjedio je u paru, dok je zapadni Njemac Schnelldorfer pobjedio u muskoj konkurenciji. Brzo klizanje kod muskaraca donijelo je 4 razlicita pobjednika Amerikanc, SSSR, Norvezanin i Svedjanin redom su osvajali zlatne medalje od najkrace do najdalje dionice. U zenskoj konkurenciji dominiralo je samo jedno ime, i to Lidija Skoblikova iz SSSR. Ona je osvojila sve cetiri zlatne medalje i postala apsolutni heroj igara u Insbrucku. Bob dvosjed je protekao u izennadjujucoj pobjedi Britanaca ispred Talijana, a Kanadjani su slavili u cetverosjedu. Istocni Njemci odnijeli su pobjedu u sankanju, a double je pripao domacinima. Zene su se takmicile samo u jednosjedu, a ocekivano su dominirale takmicarke iz Istocne Njemacke. SSSR je ocekivano slavio u hokeju i tako po drugi postao olimpijski prvak. Prvi put i Jugoslavija je uzela ucesce u hokeju na ledu. Na kraju su zauzeli 6 mjesto u grupi B, a 14 na kraju turnira. Majda Ankele je bila najbolje plasirana Jugoslovenka sa 25 mjestom u veleslalomu.

slika

GRENOBLE 1968

Prve zimske olimpijske igre odrzane su u Francuskoj, a igrom slucaja i jubilarne desete odrzane su u Francuskoj u periodu od 6 do 18 februara. Preko 50000 ljudi prisutvovalo je svecanom otvaranju igara, a preko 1250 sportista svecao je prodefilovalo ispred njih, a predsjednik De Gol je svecano otvorio desete zimske olimpijske igre. Jedan od zanimljvih detalja je i nastup prvog Eskima na igrama, za Dansku je nastupio Apolo Linge. 12 godina prije u Kortini desilo se da u alpskom skijanju pobjedi jedan covjek u sve tri discipline, Toni Sailer. Na veliku radost domacina njihov apsolutni heroj Jean-Claude Killy taj uspjeh je ponovio u Grenoblu. Killy je inace i prvi pobjednik svjetskog kupa, koji je nastao 1967 godine. Prvo je pobjedio u spustu, pa u veleslalomu, a takmicenje u slalomu ostat ce jedno od najprepricavanijih dogadjaja ikada na olimpijskim igrama. Velika magla se tog dana spustila na planinu iznad Grenobla, a hiljade i hiljade ljudi je krenulo da pomogne svom heroju da ostvari i trecu pobjedu. Nakon prve voznje Killy je vodio ali ne ubjedljivo jer je unutar jedne sekunde bilo cak preko deset takmicara. Drugu voznju Killy je odvezao malo manje dobro, vodio je, ali njegovo vrijeme nije bilo bash dobro. Austrijski velikan Karl Schranz krenuo je sa starta na stazu prekrivenu gustom maglom. Na kapiji broj 21 iznenadno se zaustavlja jer je primjetio jednog uredjivaca staze blizo. Ziri mu je dodijelio ponovni start, uz naknadno vijecanje sta se zapravo dogodilo. Schranz je oept startao, projurio je stazom i ostvario prvo vrijeme. Ali to nije bio kraj drame tog 16.02. 1968 na Samrusu. Ziri je zasjedao i sokirao Schranza, naime ustanovili su da je u onoj voznji kada se zaustavio kod kapije 21, prije toga fulio kapije 17 i 18. Bio je to veliki sok za Schanza, a ni zalba austrijanaca nije orodila plodom. Oko 20:00 Killy je i zvanicno proglashen pobjednikom i izjednacio rekod Sailera od prije 12 godina. Ne treba psoebno ni naglashavati kakav je status nakon Grenobla Killy imao u Francuskoj. U sjenci Killyevih nastupa proteklo je takmicenje u zenskoj konkurenciji. Austrijanke su osvojile zlato i bronzu u spustu, Marielle Goetschl pobjednica u veleslalomu prije 4 godine sada je bila najbolja u slalomu, a kanadjanka Nancy Green pobjedila je u veleslalomu. Norvezani su dominirali na 15 i 50km u skijaskom trcanju, a prvoklasn senzaciju napravio je Talijan Franco Nones pobjedivshi na 30km i tako postao prvi srednjoevropljanin koji je pobjedio u skijaskom trcanju. Norvezani su pobjedili u stafeti, ispred Svedske i Finske. Ski skokovi su bivali sve popularniji, pa ne iznenadjuce podatak da je na maloj skakaonici pobjedio Cehoslovak Raska, a na velikoj Rus Belousov. Predstavnik zapadnje Njemacke Keller pobejdnik je takmicenja u kombinaciji. Svedjanka finskog porijekla Toini Gustafson pobjedila je na 5 i 10km u zenskoj konkurenciji, a Norvezanke su bile najbolje u stafeti. U biathlonu je prvi put uvedena i stafeta 4x7,5km, a pobjedili su predstavnici SSSR, dok je u individualnom natjecanju najbolji bio Norvezanin Solberg. Wolfgang Schwarz iz Austrije i Peggy Fleming iz Amerike novi su pobjednici u umjetnickom klizanju, dok je par Belausova-Protopopov ponovo osvojio zlatnu medalju. Takmicari iz Holandije na velika vrata su usli u svijet brzog klizanja, u obje konkurencije od moguce 24 medalje, osvojili su cak 9, a posebno su se istakli Cornelis Verkerk i Carolina Geysen sa po jednim zlatom i srebrom. Bob stazom dominirali su talijani, dvostruku pobjedu slavili su u bobu, a u doublu sankanja osvojili su zlato. SSSR je po treci put dominirao u hokeju na ledu, a reprezentacija Jugoslavije suvereno je osvojila grupu B i time ostvarila zavidno deveto mjesto, sto im je najbolji rezultat ikada. Majda Ankele bila je najuspjeshnija sa dvanaestim mjestom u slalomu.


slika

Killy

SAPPORO 1972

Zemlja izlazeceg sunca od 3 do 13 februara bila je u centru svjetske sportske javnosti. Prvi put zimske Olimpijske igre odrzane su u Aziji, a Japanci kao Japanci sve su organizovali savrsheno. Mrlju na ove igre bacio je Everi Brendidz tadasnji predsjednik MOK-a koji je prijetio diskvalifikacijom svih alpskih skijasha za koje je mislio da nisu amateri. Na kraju je jedini diskvalifikovan nesretni Karl Schranz, tada jedan od najboljih skijasha koji je zarko zelio svoje prvo Olimpijsko zlato. 8 godina ranije bio je drugi, 4 godine ranije za zelenim stolom mu je oduzeta zlatna medalja, a par dana pred igre u Saporou je diskvalifikovan, i time vjerovatno postao jedan od najbaksuznijih sprotista svih vremena. Nakon Schranzove diskvalifikacije pitanje sata je bilo kada ce se cijela asutrijska olimpijska reprezentacija povuci sa igara, ali ipak na nagovor samog Karla Schranza, ostali sportisti iz Austrije imali su priliku boriti se za medalje, a tim potezom Schranz je dokazao svoju ljudsku velicinu. Na povratku u Becu docekalo ga je preko 40000 ljudi. Nije bilo iznenadjenje sto je Svajcarac Russi pobjedio u spustu, kao ni sto je Gustav Theni (talijan) pobjedio u veleslalomu, ali pobjeda Spanca Ochoe u slalomu smatrana je velikom senzacijom. U zenskoj konkurenciji vrijedi istaci dva imena, i to svicarke Nadig i Austrijanke Proll. Iako je Proll bila favoritkinja, Nadig je pobjedila ispred Prollove i u veleslalomu, a i u spustu. Barbara Cochran iz Amerike pobjedila je u slalomu. U skijaskom trcanju ni jednu jedinu medalju nisu osvojili Finci, sovjeti su slavili u stafeti i na 30km (Vedenin), Norvezani Tyldum i Myrmo bili su anjbolji na 50km, a Svedjanin Lundback pobjedio je na 15km. Skokovi na maloj skakaonici u potpunosti su pripali domacinima, a Poljak Fortuna iznenadjujuce je pobjedio na velikoj skakaonici. Ulrich Wehling iz Istocnje Njemacke svoju prvu od tri olimpijske pobjede ostvario je u kombinaciji. Kao i obicno kod zena jedna pobjednica bila je i na 5 i na 10km, ovaj put to je bila Galina Kulakova iz SSSR, a sovjeti su slavili i u stafeti. U odnosu na prije 4 godine iste pobjednike smo dobili u biathlonu, stafeta sovjetima, a indivudalno takmicenje Solbergu iz Norveske. Ceohoslovaci su docekali i svog pobjednika u umjetnickom klizanju Ondreja Nepelu. Trixi Schuba iz Austrije najbolje je u zenskoj konnkurenciji, a legendarni par iz Lenjingrada nasljedili su njihovi sunarodnjaci Rodnina-Uljanov. Holandjanin Art Schenk osovjio je cak 3 zlata u brzom klizanju, dok su kod zena dva zlata otisla u Ameriku, a po jednu u SR njemacku I Holandiju. Bob stazom ocekivano su dominirali srednjoevropljani, kao i sovjeti u hokeju na ledu. Reprezentacija Jugoslavije zauzela je 11 mjesto u hokeju, a ski skakac Danilo Pudgar osmim mjestom na velikoj skakaonici ostvario najbolji plasman za Jugoslaviju ikada.

slika

INNSBRUCK 1976

Nakon odustajanja Denvera, dvanaeste zimske olimpisjke igre objerucke je prihvatio Insbruck, iako su oni domacini bili samo 12 godina ranije. Ovaj put repriza je zasjenila premijeru, a igre su odrzane od 4 do 15 februara. Opet prvo pa musko sto bi se reklo za domacine. Kao i priej 12 godina prva na programu bila je austrijska nacionalna disciplina spust, a da sve bude kao i prije 12 godine pobrinuo se velikan iz Austrije Franz Klammer koji je pobjedio ispred Russija, pobjednika iz Saporoa. Svicarci su slavili dvostruku pobjedu u veleslalomu, a talijan Gros najbolji je bio u slalomu. Najveci skijash svih vremena Ingemar Stenmark ucestvovao je na ovim igrama, treci je bio u veleslalomu, a slalom nije zavrsio. Ime koje je obiljezilo alpsko skijanje na ovim igrama je ime Rosi Mittermaier iz Njemacke, Njemica je pobjedila u spustu i slalomu, a drzga je bila u veleslalomu. Takmicenje na 15 i 30km u proteklo je u pobjedama predstavnika SSSR, Buzakova i Savaljeva, dok je skijaski maraton na 50km pripao Norvezaninu Formu. Finci su nakon dosta godina slavili u stafeti. Dvostruku pobjedu na maloj skakaonici slavili su istocni Njemci, Aschenbach i Daneberg, a vladari velike skakaonice na Berg Iselu postali su domaci skakaci, prvi je bio Scnabl, a drugi Inauer. Kombinaciju je po drugi put osvojio Wehling. Po jedno zlato i srebro podijelile su na 5 i 10km medjusobno Helena Takalo iz Finske i Raisa Smetanina iz SSSR, a u stafeti slavile su takmicarke iz SSSR. Biathlon je dobio svog novog pobjednika, Kruglov iz Rusije bio je najbolji, a dominaciju sovjeta potvrdila je utrka stafeta gdje su bili najbolji, sipred Finske. Umjetnicko klizanje na ovim igrama dobilo je i novu disciplinu, a to je takmicenje u konkurenciji plesnih parova, a prvi pobjednici postali su Pahomova i Gorskov iz SSSR. Irina Rodnina, ovaj put u paru sa Zajcevim pobjedila je u parovima, dok je britanac Curry bio najbolji u muskoj konkurenciji. Dorothy Hemil najbolja je bila klizacica u Innsbrucku. I brzo klizanje u muskoj konkurenciji dobilo je novu disciplinu, i to na 1000m. Takmicari iz USA, SSSR, Norveske i Holandije podijelili su sve medalje u muskoj konkurenciji, dok je kod zena zvijezda igara bila Averina iz SSSR sa dva zlata, na 1000 i na 3000m. Istocnji Njemci dominirali su u bobu, sankanje jednosjed u potpunosti je njima pripao, zlatni su bili u dovsjedu, a dvostruku pobjedu slavile su i istocnje njemice u jednosjedu. SSSR nastavio je dominirati hokejaskim terenima, ovaj put Cehoslovaci su bili drugi, a Njemci Zapadni treci. Jugoslavija je kao i prije 8 godina zauzela 9 mjesto u hokeju na ledu, a vrijedi napomenuti i da je na ovim igrama za Jugoslaviju debitovao Bojan Krizaj, u veleslalomu bio je osamnaesti.

slika

LAKE PLACID 1980

Istok SAD-a, drzava New York, gradic Lake Placid nakon 48 godina opet su dobili povjerenje MOK-a da organizuju zimske olimpijske igre. Ovo su prve olimpijske zimske igre gdje se vec uveliko pocelo pricati o zaradi i komercijalizaciji igara. Organizatori su prodali tv prava za rekordnih tada 12mil dolara, a kakav progres u tom smjeru su dozivjele ZOI dokazuje i cinjenjica da su organizatori sljedecih igara u Sarajevu ista tv prava prodali za cak 91,5mil dolara. Kao i obicno takmicenje u skijanju pocelo je spustom za muskarce, a Austrijanci su dobili svog novog heroja. Klammera je naslijedio Leonhard Stock, a drugi je bio isto Austrijanac Wirnsberger. Slalom i veleslalom potvrdili su vec dokazanu mega-svjetsku klasu Ingemara Stenmarka, koji je suvereno pobjedio u obje discipline. Sto je tih godina Stenmark bio u muskoj konkurenciji, Hani Wenzel iz Lihtenstajna bila je u zenskoj. Pobjedila je u slalomu i veleslalomu, a spust je osvojila Anemarie Mozer Proll i tako se konacno dokopala olimpijskog zlata. Jedino zlato u ski trcanju koje nije otislo u SSSR je ono sa trke na 15km gdje je svedjanin Wasberg bio najbolji, ispred Finca Mieta. I ova ce trka ostati upamcena kao jedna od najdramaticnijih ikada, pobjednika i drugoplasiranog razdvajala je jedna jedina stotinka sekunde! Eh sad zamislite koliko je to kada se trci na 15km i to vishe od 40minuta. Zimjatov je pobjedio na 30 i 50km, a ocekivano SSSR je slavio u stafeti. Toni Inauer pobjedio je na maloj skakaonici, a dominaciju Finaca na velikoj skakaonici poceo je Jouko Tormanen. Trece, ujedno i posljednje zlato u kombinaciji osvojio je Wehling. Smetanina je bila najbrza na 5km i time dodala jos jednu zlatu medalju, a iznenadjenje predstavlja pobjeda Barbare Patzold iz Istocne Njemacke na 10km, a i u stafeti slavile su Njemice. Trci biathlona na 20km, dodana je jos jedna na 10km, sve medalje osvojili su predstavnici SSSR I Istocne Njemacke, samo su bronzu u stafeti osvojili Njemci, ali zapadni. Par Lincuk-Karponosov nastavio je sovjetsku dominaciju u plesu, a u parovima Rodnina je osvojila svoje trece zlato, a njen partner Zajcev drugo. Zvijezda igara nesumnjivo je bio sjajni Erik Hejden. Amerikanac je osvojio svih 5 zlatnih medalja, a sigurno bi dodao jos koju 4 godine kasnije, da nije zanemario klizanje, a posvetio biciklizmu. Kod zena nije bilo jednog imena koje je dominiralo, medalje su ravnomjerno bile rasporedjenje izmedju Istocne Njemacke, SSSR, Holandije i Norveske. Predstavnici Svicarske i obje Njemacke ocekivano su dominirali u bobu i sankanju kod muskaraca. Vera Zozulja prekinula je tradiciju pobjeda Istocnih Njemica u sankanju. Hokej je donio dramu kakva se na olimpijskim igrama jos nije pamtila. Odlucujuca utakmica se igrala izmedju Amerikanaca i Sovjeta. Sovjeti su bili apsolutni favoriti, ali ovaj put mladalacko srce americkih igraca je bilo jace. Mike Eruzione, kapiten tima, postigao je odlucujuci pogodak par minuta prije kraja i time cijelu Ameriku bacio u nacionalni trans. Amerikanci su tu pobjedu nazvali Miracle on Ice, a cak je film snimljen na tu temu. Igraci tog zlatnog tima 22 godine kasnije u Salt Lake Cityu upalili su olimpijski plamen na devetnaestim zimskim olimpijskim igrama. Jugoslovenski predstavnik Bojan Krizaj ostvario je cetvrtim mjestom u veleslalomu najbolji rezultat za Jugoslaviju u istoriji, a svega 2 stotinke su mu nedostajale da uzme medalju. Sretniji je bio Asutrijanac En.

slika
nema potpisa

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13135
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Istorija zimskih olimpijskih igara (1924-2010)

Post Postao/la Admir_Sa » 12 feb 2010, 22:42

SARAJEVO 1984
Sama ideja za ZOI u Sarajevu rodila se poćetkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća među sportskim entuzijastima kojih u to vrijeme u Sarajevu nije manjkalo. Ljudi su se istinski i sa puno volje prihvatili posla, upoznavali se sa upitnicima MOK-a, ispitivali mogućnosti za održavanje igara, izrađivali brojne projekte i slićno....... Vodila ih je samo ljubav prema sportu, prema gradu Sarajevu. Do 1977 su skoro svi projekti bili zavšeni, čekala se samo saglasnost gradskih vlasti da se i zvanično preda kandidatura za dobijanje ZOI. Grad je u potpunosti podržao incijativu i jedan mukotrpan proces je završen, možda i najteži kada je u pitanju organizacija zimskih olimpijskih igara. Ćekao se samo 18. Maj i sesija i Atini, kada se zvanično trebalo dodijeliti domačinstvo ZOI 1984 godine. Kako smo dobru kandidaturu imali najbolje se može vidjeti po otvorenom lobiranju tadašnjeg predsjednika MOK-a Lorda Kilanina da upravo naše Sarajevo dobije igre. Na otvaranju sesije u Atini Kilanin je rekao: “Možemo da idemo u Goetteborg, to će biti disperzija olimpijskih igara. Možemo da idemo u Saporo, gdje smo već jednom bili. Treba da otkrivamo nove prostore.To je Sarajevo”. Nažalost Sarajevo se nikada nije odužilo ovom velikom čovjeku..... Konkurencija Sarajevu su bili svedski Geteborg i japanski Saporo. Glasanje je počelo i u prvom krugu otpada Geteborg, a u trci za igre ostaje Sarajevo i Saporo. Ipak sa tri glasa više odnosimo pobjedu i time zauvijek ulazimo u Olimpijsku istoriju.

Period do igara je više bio rutina, gradili su se objekti, gradilo se olimpijsko selo, sponozori su se nalazili, sve je išlo po planu i Sarajevo je bilo spremno da se svijetu pokaže u svom punom sjaju. Ne treba ni spominjati da se hiljade i hiljade volontera svojevoljno prijavilo da pomogne organizaciji igara.
Sarajevo kao „zimski“ grad daleko je bio poznat po svojim zimama, snijegu....Ali dani pred olimpijadu su svitali bez ijedne pahulje snijega.....Počelo se već pričati o našem baksuzluku, ljudi su bili u nekom strahu...imali smo snježnje topove i sve, ali Olimpijadu bez snijega Sarajlije nisu mogle zamisliti. Noć uoči svečanog otvaranja igara, Sarajevo je zatrpao veliki snijeg, tako da se na neki naćin i priroda poigrala sa Sarajevom. Niko na svijetu tog jutra osmog februara nije bio sretniji i ponosniji od Sarajlija, niko....
Svečana ceremonija otvaranja igara održana je na stadionu Kosevo, a slika iz tada već olimpijskog Sarajeva obišla je cijeli svijet. Olimpijsku zastavu od gradonačelnika Lake Placida (predhodnog domaćina igara) primio je Uglješa Uzelac (tadašnji gradonačelnik Sarajeva) i ponosno je zaviorio simbolizirajući na taj naćin sav trud, rad, želju i volju da budemo domaćini olimpijade. Igre je otvorio Mika Špiljak, predsjednik zemlje.
Tradicija otvaranja olimpijskih igara, pored paljenja olimpijskog plamena je i svečano polaganje olimpijske zakletve u ime sudija i u ime sportista. Zakletvu u ime sudija polagao je Dragan Perovic (sudija-alpsko skijanje), a u ime sportista skijaš Bojan Križaj. Scena kada Bojan polaže zakletvu je otprilike izgledala ovako: Bojan Kkrizaj:»Zaklinjem se da ce mo na Olimpijskim igrama nastupati u pravom sportskom duhu,da će mo poštovati pravila i prema njima se ravnati.....ovde je Bojan zaboravio riječi iz zakletve i nakon aplauza sa tribina Koševa priveo zakletvu riječima «U slavu sporta i čast svoje domovine»
Olimpijski plamen tačno u 15:44 minute upalila je klizačica Sanda Dubravčić i veliki događaj je počeo.
ZOI 1984 su bile prve u mandatu Juana Antonia Samarana i tu je nastala neraskidiva veza jednog grada i jednog Čovjeka. Da je istinski prijatelj Sarajeva Samaran je dokazao više puta. U vihoru rata došao je u okpoljeni grad, sa suzama u očima gledao zapaljenu Zetru i tada je obečao da će je MOK obnoviti ćim to vrijeme dozvoli. Obečanje je naravno ispunio. Na otvaranju zimskih olimpijskih igara 1994 u Lilerhameru Samaran nije zaboravio Sarajevo. Poslao je poruku MOK-a za koju je rekao da je jača nego ikada, da se zaustavi razaranje Sarajeva, da se zaustave borbe..... Pozvao je cijeli svijet da minutom šutnje odaju počast Olimpijskom gradu Sarajevu. Meni dan danas kada se toga sjetim suze krenu na oči...... Na zatvaranju igara u Sarajevu Samaran je rekao „Doviđenija drago Sarajevo“ nakon čega je puštena pjesma „Lijepo je bilo u Sarajevu...“, a Vučko se spuštao sa krova dvorane. Ta slika je sigurno najupečatljivije ostala u sječanju sa ceremonije zatvaranja igara.
Zastavu SFRJ Jugoslavije na otvaranju i zatvaranju igara nosio je Jure Franko, jedini osvajač medalje za našu zemlju (kao da su znali ko je treba nositi).
Deveti februar je već donio prva uzbuđenja na borilištima, prve medalje, prve suze, prve tuge.......Pa krenimo redom kroz sva natjecanja i sjetimo se svih zvijezda sa naše Olimpijade.
Takmičenja u Alpskom skijanju održavala su se na Jahorini za žene i na Bjelašnici za muškarce.
Muški spust oduvijek je spadao u najatraktivnije discipline na igrama, a zbog vremenskih uvjeta uvijek je bio prvi na programu, zbog mogučnosti pomjeranja ako vremeneke prilike ne dozvole da se održi u zakazanom terminu. Ako smo se ičega plašili onda je to to ova trka spusta. Prvi problem je bio i prije igara, naime prema pravilima MOK-a visinska razlika izmedju starta i cilja spusta treba biti minimalno 800metara. Pošto je vrh Bjelašnice na visini od 2067m, cilj dole u ravnini na 1273, falilo je par metara. Na vrhu Bjelašnice izgrađen je jedan objekat, a spustaši su upravo startali sa krova tog objekta, tj sa visine od 2076m. Tako se dobila potrebna visinska razlika od 800 metara, tj tačno 803 metra. Drugi problem je bio mnogo teži i nije bio pod uticajem čovjeka. Kao što znamo Bjelašnica je poznata kao nepredvidiva i vrlo surova planina, a rijetki su dani kada na vrhu ne puše jak vjetar i kada je vidljivost na normalnom nivou. Ipak nakon dva otkaza spusta, 16.02 (veleslalom je bio 14.02, tako da smo specifični i po tome što je trka veleslaloma bila prije utrke spusta) je startovao legendarni spust. Pobjedio je čuveni amerikanac Bill Johnson, koji je svega dvadesetak dana prije Sarajeva ostvario svoju prvu pobjedu u karijeri, bilo je to u Wengenu, a potražite na youtube scenu kako se izvukao od pada u toj utrci. Nakon Sarajeva pobjedio je jos na dvije utrke i onda je njegova karijera krenula silaznom putanjom, imala je sve samo ne sportski tok. Postao je prvi amerikanac koji je osvojio zlatnu olimpijsku medalju u skijanju i time postao apsolutni heroj svih amerikanaca. Drugi je bio svicarac Peter Muller, a treći austrijanac Anton Steiner. Zanimljivo da je ta bronca jedina medalja za Austriju na tim igrama!? Još jedna zanimljivost vezana za Johnsona je da se pokušao kvalifikovati za spust utrku na zoi 2002!?, ali je u Montani doživio stravičan pad, dugo je bio u komi, a posljedice povreda osjeća dan danas. Bio je poznat kao skijas koji uopšte nije kalkulirao, moto mu je bio „živite brzo“, a na ramenu desne ruke istetovirao je „ski to die“ (skijanje do smrti). 7 stotinki je djelilo velikog Pirmina Zurbrigena (tada jos mlad) od medalje, ali on će to naplatiti sa kamatama 4 godine kasnije u Calgariju. Kada se zadnji spustaš spustio niz najneobićniju spust stazu u istoriji OI, Bjelašnica je pokazala svoje pravo lice, za tren oka se vrijeme pokvarilo i Bjelašnica se vratila svojoj „svakodnevnici“ nakon što se i ona solidarisala sa nama , podarila nam 3 sata extra lijepog vremena, dovoljnog da se održi već sad legendarna utrka spusta.
Prije početka igara MOK je iz samo njima znanih razloga suspendovao sa igara največe skijaše tog vremena, Stenmarka, Girardelija i Hani Wenzel. Razlog je bio taj da su oni bili profesionalci, a profesionalcima tada nije bio dozvoljen nastup na igrama, mada je javna tajna da su tada skoro svi skijali za „pare“.
Utrka veleslaloma za muškarce 14.02. 1984 ostat ce upisana zlatnim slovima u svim knjigama kada se govori o sportu bivše države. Zemlja domačin nikada u istoriji igara nije ostala bar bez jedne medalje, a strah da bash mi ne ostanemo je bio velik. Realno jedino smo u veleslalomu i slalomu u muškoj konkurenciji, kao i u ski skokovima mogli oćekivati medalje. Kao što je tih dana sve išlo nama u korist, tako i prva muška trka i odma medalja! Da do kraja igara možemo potpuno uživati. Jure Franko je bio četvrti nakon prve trke, drugu je odvezao u najboljem vremenu i sasvim zasluženo obradovao cijelu državu, od Vardara pa do Triglava. Sarajevo je taj dan naprosto „poludilo“, velika fešta je bila na dodijeli medalja ispred Skenderije, a osmijeha Jure Franka sa dodijele medalja, sa sjetom se sjećaju svi koji su tada bili ispred Skenderije. U legendu je odavno ušao tarnsparent koji se pojavio tada, „Volimo Jureka, više od Bureka“. Kao i Samaran, ni Jure nije zaboravio svoje Sarajevo. 2006 na olimpijsku trku veleslaloma u Torinu, osobno je došao i poveo tridesetak dječaka i djevojčica iz Sarajeva. Prvo mjesto je osvojio Max Julen iz svicarske, a treći je bio Andreas Wenzel iz Lihtenstajna.
I utrka slaloma ušla je u olimpijsku legendu. Prvi puta se desilo da na prva dva mjesta budu braća. Tih februarskih dana to je uspjelo braći Philu i Steveu Mehre iz Amerike. Treći je bio jedan od najpoznatijih francuskih slalomaša svih vremena Didie Bouvet.
Žene su svoja natjecanja imala na Jahorini. Spust je protekao u dominaciji svicarke Mikaele Figini, veleslalom amerikance Debie Armstrong, a slalom talijanke Paolete Magoni.
Skijaški skokovi su sigurno imali najbolju posjetu na igrama, preko 50 000 ljudi je pratila oba takmičenja. Oćekivanja su bila ogromna od domačih takmičara, prvenstveno od Primoža Ulage i Vasje Bajca. Ali nakon prvog skoka Primoža Ulage na maloj skakaonici sve nade su potonule. Skoćio je mizernih 56-57 metara, daleko ispod najniže kritične tačke, a iz publike su se ćuli komentari tipa „da lavor baciš niz skakonicu, više bi odletio“, „usra ga Dzulaga“ i slićno.. Veliko je to razocarenje bilo za sve .... Sarajevo je na neki naćin krunisalo dva velika šampiona u ski skokovima, prvi je slavni njemac Jens Weissflog, koji je pobjedio na maloj skakaonici, a drugi je veliki veliki finac Mati Nykenen, koji je suvereno pobijedio na velikoj skakaonici, ostvarivši do sada najveću bodovnu razliku u odnosu na drugoplasiranog od 17,5 bodova.

Sto se tiće takmicenja u ski trčanj, ono je proteklo u znaku Finkinje Marije Lise Hemalainen, inaće najuspješnije učesnice Olimpijade sa tri zlata na 5,10, 20km i bronze u štafeti.U muškoj konkurenciji Sweđanin Gunde Swan sa dva zlata, srebrom i bronzom obilježio je ski trčanje u muškoj konkurenciji .Posebno će ostati u sjećanju nać in na koji su šwedi došli do zlata u štafeti kada je četvrtu izmjenu trčao Gunde Swan, on je punih 9 kilometara smanjivao razliku za predstavinkom tadašnjeg Sovjetskog Savaza da bi ga na kraju ostavio za 10secundi.

Umjetnicko klizanje održavalo se u Zetri, gdje je svoju blistavu karijeru zapoćela slavna Katarina Vit koja je osvojila svoje prvo zlato u Sarajevu i kako kaze da joj je to i najdraža medalja u karijeri. Iako je Rosal Samners bila apsloutna favortkinja Katarina je zadivila svijet i tjesno ali zasluženo došla do zlatne medalje. Nije samo Katarina zadivila svijet u Zetri,mozda ćak i vise zapažen i ubjedljiv nastup imao je britanski par iz Notinghema Jayne Torvil i Cristopher Dean koji su zadivli svijet odplesavši slavni Ravelov BOLERO. Mnogi će se složiti da je njihova tadašna izvedba i najbolja u istoriji Olimpijskih igara. Nije ni ćudo da će kasnije omiljeni kompozitor u Sarajevu upravo biti slavni Ravel. Zlato u takmičenju sportskih parova pripalo je Olegu Vasiljevu i Jeleni Volovoj, a u muškoj konkurenc iji zaluženo je pobjedio Scot Hamilton.

U brzom klizanju svojim nastupima ostaće upamćeni Njemica Karin Enke, Kanađanin Gaetan Buser i Swed Tomas Gustafson koji su medzusobno podjelili skoro sve zlatne medalje. Igre u Sarajevu su bile posljednje na kojima se takmićenje u brzom klizanju održavalo na otvorenom.

Sto se Boba tiće, u četverosjedu su slavili Istočni Nijemci sa postavom: Andreas Kirhner, Roland Wetzig, Wolfgang Happe, Dietmar Schaurhammer,dok su posljednja dvojica pobjedila u dvosjedu.

Zlato u sankanju u muskoj konkurenciji pripalo je Talijanu Hildgartenru,dok su u doublu slavili Stangasinger i Worbaher iz zapadne Njemacke.Kod zena sve tri osvajačice medalja bile su iz istočne Njemacke, prva Stefi Martin, druga Betina Smitd, treća Ute Weis.

Takmičenje u biatlonu odrzavalo se samo u muškoj konkurenciji, a vrijedi izdvojiti Norvezanina Erika Kvalfosa koji je osovjio zlato na 10km i bronz na 20km, te bio s reprezentacijom Norveške srebrni na 4x7,5km. Druga zvijezda u biatlonu bio je Peter Angerer iz zapadne Njemacke koji je osvojio zlato na 20km,srebro na 10km, te broncu u stafeti 4x7,5km.

Norvezani su čak 20godina ćekali na zlato u nordijskoj kombinaciji i doćekali ga u Sarajevu, kada je Tom Sandberg ostvario san dug 20godina.
I na kraju poslastica svake olimpijade Hokej. Najbolja petorka mozda ikada vidzena u svijetu tih februarskih dana oduševljavala je sve ljubitelje hokeja tada. Naravno rijeć je o čuvenoj Ruskoj petorci koju su ćinili bekovi Fetisov i Kasatonov, te ćuveni napadacki trojac Krutov-Larionov-Makarov.
Treba jos spomenut i golmana Vladislava Tretjaka.Tadašnja naša država zabilježila je jednu jedinu pobjedu protiv Italje 5:1 koja je bila proslavljena na ulicama Sarajeva kao da smo prvaci..Poraženi smo od Rusa 9:1 a strijelac za nas bio je Scop, vrijedi jos istaći utakmicu protv SR Njemacke kada smo poveli u 59 secundi, strijelac je bio Mustafa Bešic, ali smo izgubili na kraju.

Po broju medalja najviše su osvojili Takmičari iz bivšeg Sovjetskog saveza 25, drugi su Istočni Nijemci sa 24, a treci Finci sa 13. Najviše zlatnih medalja osvojili su Istocni Nijemci 9, slijede Rusi sa 6, a po 4 su skupili USA,Finska i Swedska.
Maskota igara bio je neponovljivi Vučko, djelo slovenskog strip-crtača Jože Trobeca.
Na kraju ovog texta najiskrenije bi se želio zahvaliti svim ljudima koji su zaslužni zašto je Sarajevo dio Olimpijske istorije.

slika


CALGARY 1988

Nakon dva uzaludna pokusaja 1964 i 1968, Calgary je konacno dobio organizaciju zimskih olimpijskih igara, prvu na tlu Kanade. Olimpijska baklja upaljena je 13 februara na McMahon stadionu, a plamen je gorio do zatvaranja igara, 28 februara. Alpske discipline su nakon dugog niza godina dobile i nove stare olimpijske discipline, nova je superveleslalom, a stara je kombinacija. Kao prvi pobjednici u superveleslalomu ostat ce upamceni Francuz Frank Picar u muskoj i Sigrid Wolf u zenskoj konkurenciji. Svicarski superstar Pirmin Curbrigen dominirao je u spustu, a svijet alpskog skijanja dobio je novu veliku zvijezdu, slalom i veleslalom pripao je Albertu Tombi, kome se nakon igara klanjao cijeli apeninski poluotok. Posebno je ostala impresivna druga voznja slaloma, vjerovatno jedna od najboljih izvedbi na Olimpijadama svih vremena. Tomba ce ostati i upamcen i po tome sto je veliku njemacku zvijezdu u klizanju Katarinu Wit pozvao na veceru, ali za razliku od slaloma i veleslaloma nije uspio. Koliko su talijani bili ponosni na Tombu, toliko su i Svicarci na veliku Vreni Schneider, zlatnu u slalomu i veleslalomu, dok je u kombinaciji slavila Anita Wachter, najavivshi tako svoju veliku karijeru. Svaka cast Tombi i Vreni, ali najveca zvijezda igara sigurno je bio veliki Mati Nikenen sa dva individualna zlata i jednim timskim, plus dvije medalje iz Sarajeva velikana iz Finske do dan danas drze na Olimpijskom Olimpu sto se tice ski skokova. Calgary je ujedno najveci, ali i posljednji veliki bljesak Nikenena, sve kasnije vishe nije ni bitno kada govorimo samo o sportu. Jos sto se tice ski skokova vrijedi istaci i nastup Britanskog orla Eddia Edwardsa (potrazite na youtube). Nordijska kombinacija dobila je po prvi puta pobjednika iz Svicarske, a zapadni Njemci su slavili u stafeti i tako ostali zabiljezeni kao prvi pobjednici u nordijskoj kombinaciji stafeta. Svedjani predvodjeni velikanima Svanom i Wabergom odbranili su zlato u stafeti 4x10km, dok je Svan slavio na 50km, a na 15 i 30km dominirali su sovjeti, Devjatjarov i Prokurorov. Iako nisu bili zlatni, velike karijere najavili su Vladimir Smirnov i Vegard Ulvang. Sovjetske takmicarke suvereno su vladale u zenskoj konkurenciji, a planove im je donekle pokvarila Finkinja Matikainen pobjedom na 5km. Osam od devet medalja u sankanju poupili su predstavnici obje Njemacke, a ujedno to je bila posljednja zimska olimpijada da su nastupali odvojeno. U bobu su im ipak izmakle zlatne medalje, bolji su bili predstavnici SSSR u dvosjedu i predstavnici Svicarske i cetverosjedu. Njemac Roetsch najbolje je skijao i pucao, pobjedivshi tako u obje discipline, pa po broju medalja stao je rame uz rame sa Tombom, Nikenenom.... Katarina Wit odbranila je zlato u osvojeno 4 godine ranije, dok je Amerikanac Boitano naslijedio svog zemljaka Hamiltona na vrhu takmicenja u klizanju. Oba zlata u konkurenciji plesnih i sportskih parova, ocekivano su otisle u SSSR. Iako se od reprezentacije oprostio veliki golman Tretjak, Sovjeti su dominirali hokejaskim turnirom i sasvim zasluzeno osovjili novo zlato. Prvi put u njihovoj istoriji Finci su bili drugi. Ivone Van Genip iz Holandije vladala je broklizackim stazama i osvojila tri zlata, dok je najbolji u muskoj konkurenciji bio svedjanin Gustafson sa dva zlata na 5000 i 10000m. Atrakcija na igrama bio je nastup bob tima sa Jamajke. Reprezentativci Jugoslavije kuci su se vratili sa cak tri medalje, sto je tada bio fenomenalan uspjeh. Skijashica Matea Svet osovjila je srebro u slalomu, skakacka cetvorka Tepes, Debelak, Zupan i Ulaga debelo je popravila utisak iz Sarajeva, i u timskom natjecanju osvojila drugo mjesto, prvo je vec unaprijed bilo rezervisano za Fince predovdjene mitskim skakacem Nikenenom. Matiaz Debelak na velikoj skakaonici bio je treci, a treba istaci da mu je za 0,2 boda pobjeglo i drugo mjesto.

slika

ALBERTVILLE 1992

Cak sedam gradova bilo je u konkurenciji za domacina sesnaestih zimskih olimpijskih igara. Cak sest rundi glasanja bilo je potrebno da se izabere domacin igara 1992, a po treci put cast je pripala jednom Francuskom gradu. Albertville je od 8 od 23 februara ugostio preko 1800 sportista iz cijelog svijeta, sto je do tada bio apsolutni rekord. Zbog burnih politickih dogadjaja tih godina, sovjeti su nastupali pod zastavom MOK, a Njemci nakon dugo dugo godina prvi put zajedno. Zenski biathlon, brzo klizanje na kratkim stazama i slobodno skijanje postali su od 1992 olimpijski sportovi. Austrijanci su cekali punih 12 godina da ponovo pobjede u svojoj nacionalnoj disciplini, tih dana slavili su konacno pobjedu Patrika Ortliba u spustu. Tomba je ponovo bio najbolji u veleslalomu, dok je tron u slalomu prepustio Norvezaninu Jaggeu. Kjetil Andre Omot zlatom u superveleslalomu najavio je zetvu medalja sa velikih natjecanja, a legenda iz Luxemburgha Marc Girardeli osvojio je dvije srebrene medalje. Pernila Wiberg i Debora Kompanjoni bile su najbolje u veleslalomu i superveleslalomu, dok je prvu medalju na zimskim igrama za juznu hemisferu osvojila Novozelandzanka Coberger u slalomu. Petra Kronberger iz Austrije bila je nenadmashna u slalomu i kombinaciji. U Albervillu su ski skakaci po prvi puta nastupali sa V stilom, a najbolje se snashao finski zlatni decko Toni Nieminen, pobjedio je sa svega 16 godina na velikoj skakaonici i time postao najmladji olimpijski pobjednik u istoriji. Treci je bio na maloj skakaonici, a predvodio je Fince do novog ekipnog zlata. Austrijski veteran Ernst Fetori pobjedio je na maloj skakaonici. Kombinatorci su dobili nove pobjednike u stafeti u vidu Japanaca predvodjeni velikim Ogivarom, dok je individualno natjecanje pripalo dvojici Francuza. Ski trcanje u potpunosti su obiljezila dva Norvezanina i to vec dokazani Ulvang i velika nadolazeca zvijezda Bjorn Dhelie. Podijelili su po dva zlata, a suvereno su pobjedili i u stafeti. Ljubov Jegerova je poput dva norveska velikana osvojila dva zlata, dok je Stefania Belmondo iz Italije slavila u trci na 30km. Jegorova, Smetanina, Lazutina... bile su dominantne u stafeti. Georg Hackl osvojio je svoje prvo zlato u sankanju, a osvajace medalje jos na 4 olimpijade, sto ga svrstava u najvece olimpijce svih vremena. Hokej na ledu je opet protekao u znaku SSSR, dok su Kanadjani nakon dugo vremena bili drugi. Karling je bio disciplina koja se demonstrativno izvela na ovim igrama, a u oficijalni program igara uci ce 6 godina kasnije u Naganu.

slika


LILLERHAMMER 1994

Sredinom osamdesetih godina odluceno je da se od 1994 godine zimske igre odrzavaju odvojeno od ljetnih, tako je svega dvije godine proslo od Olimpijade u Albervilu, a novu priliku za dokazivanje i nadmetanje sportashi su dobili samo 2 godine kasnije. U podnozju skakaonica velicanstveno su otvorene igre, a Juan Antonio Samaran svijetu je poslao poruku jacu nego ikada da se prestane sa borbama u Olimpijskom Sarajevu. Tomi Moe nakon Billa Johnsona postao je novi heroj amerikanaca pobjedivshi u spustu, dok je Wasmajer iz Njemacke najbolji bio u superveleslalomu i veleslalomu, a Stangasinger je slavio ispred Tombe u slalomu. Vreni Schneider, Katja Saizinger i Pernila Wiberg osvojile su po jednu zlatnu medalju u zenskoj konkurenciji. Bjorn Dheli je dodao na svoj konto jos dva zlata, srebro, a ocekivalo se i novo zlato u stafeti. Na sveopce iznenadjenje u krajnje interesantnoj trci, pred vishe od 40000 Norvezana slavili su Talijani, Fauner je u finishu pobjedio Dhelija. Tajac je zavladao oko staze i shirom Norveske. Manuela Di Centa i Jubov Jegorova bile su najbolje u zenskoj konkurenciji sa po dva zlata. Kazahstanac Smirnov nedodirljiv je bio u marathonu na 50km. Ski skokovi su proslavili domaceg takmicara Bredesena koji je pobjedio na maloj, a vratilo staru slavu Vajslogu na velikoj skakaonici. U timskom takmicenju Japanci su pred zadnji skok imali zicer situaciju, Harada je trebao skociti samo pristojno. Veliki Masahiko nije izdrzao, skocio je svega 97m i takoreci predao zlato u ruke Njemaca, za koje su skakale sve samo velicine poput Wajsloga, Thome, Dufnera..... Opet najbolji u stafeti kombinatoraca bili su takmicari iz zemlje izlazeceg sunca. Pobjednici u hokeju po prvi puta postali su Svedjani i tako prekinuli dominaciju sovjetskih hokejasha. Johan Olaf Kos osvojio je tri zlata u brzom klizanju i tako postao jedan od najuspjesnijih takmicara na ovim zimskim igrama. Po prvi puta reprezentacija BIH ucestvovala je na zimskim olimpijskim igrama, a veliku podrsku nashim bobistima pruzili su gledatelji koji su pratili takmicenje u bobu. Naravno da rezultat nije bio u prvom planu.

slika

NAGANO 1998

Preko 2000 sportista uzelo je ucesce na osmanaestim zimskim olimpijskim igrama u Naganu 1998 godine. Francuzi su cekali punih 30 godina za novi triumf u spustu, a njihove simpatije tih dana pobrao je Jean Luc Cretier koji je pobjedio u utrci spusta, a iza sebe je ostavio takve majstore kao sto su Trinkl, Ghedina, Kjus, Shciferer...Spust ce ostati upamcen po zastrasujucem padu najboljeg svjetskog skijasha Hermana Majera. Veliki shampion se expresno oporavio, sasvim dovoljno da osvoji dva zlata, par dana kasnije najbolji je bio u superveleslalomu, a neshto kasnije i u veleslalomu. Deborah Companjoni i Katja Siazinger osvojile su nove zlatne medalje, a iznenadjujuca pobjednica u slalomu bila je Hilde Gerg iz Njemacke. Ski skokovi su poceli takmicenjem na maloj skakaonici, a ispred domace zvijezde Funakija, na najvishem postolju stajao je Finac Soininen. Funaki nije razocarao domacu javnost, blistavom izvedbom na velikoj skakaonici zadivio je svijet dobivshi svih 5 ocjena 20. Timsko takmicenje je jos bilo u znaku sjecanja na ono od prije 4 godine. Ovaj put Masahiko Harada nije razocarao, a cetvorka Saito, Okabe, Harada i Funaki sasvim zasluzeno je slavila. Bjorn Dheli osvaja nova dva zlata u ski trcanju, ovaj put cetvrtu izmjenu prepushta mladjem Alsgardu, za talijane opet Fauner i opet drama na cilju. Mladost ipak pobjedjuje iskustvo, a Norvezani se revansiraju talijanima za poraz na doamcem terenu prije 4 godine. Potpuna dominacija ruskih takmicarki bila je u zenskoj konkurenciji, a ime koje treba istaci je Larisa Lazutina sa dva zlata plus zlato iz stafete. Prvi pobjednici u karlingu bili su Svicarci, dok su Kanadjanke slavile u zenskoj konkurenciji. Georg Hackl osvaja svoje trece uzastopno zlato ispred nadolazece zvijezde iz Italije Zieglera. Tara Lipinski iz Amerike postaje sa neshto vishe od 15 godina najmladja olimpijska pobjednica svih vremena, zlato je osvojila u umjetnickom klizanju. Hokejaski turnir je bio najjaci u istoriji igara. Po prvi puta nastupali su najbolji igraci svijeta, igraci iz nhl lige. Golman Ceske Dominik Hasek, dominirao je cijelim tokom turnira i odveo cehe do prve olimpijske zlatne medalje, a sebi dodijelio nadimak Dominator, koji i dan danas nosi. Preko 100000 ljudi bilo je na doceku u Pragu. Svijet biathlona u Naganu po prvi puta na olimpijskom tronu vidio je velikana iz Norveske Ole Einara Bjrorndalena. Veliki Ole kasnije ce pobjediti u sve cetiri discipline na igrama 2002 godine, a sa preko 90 pobjeda u svjetskom kupu postat ce najuspjesniji zimski sportas na svijetu. Snowboard kao olimpijski sport premijerno je izveden na ovim igrama.

slika
nema potpisa

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13135
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Istorija zimskih olimpijskih igara (1924-2010)

Post Postao/la Admir_Sa » 13 feb 2010, 16:42

SALT LAKE CITY 2002

Po cetvrti put u istoriji zimskih olimpijskih igara zemlja domacin je Amerika. Prve igre u novom milenijumu povjerene su Salt Lake Cityu, i to su ujedno bile i prve igre Zaka Roga kao predsjednika MOK-a. Olimpijski plamen svecano su upalili reprezentativci Amerike u hokeju na ledu koji su 22 godine prije u Lake Placidu osvojili iznenadjujuce prvo mjesto. Prvi put na igrama odrzano je takmicenje boba u zenskoj konkurenciji, dok se skeleton kao disciplina vratila u program igara nakon 1948 godine. Friz Strobl je nakon 10 godina ponovo vratio primat Austrije u spustu, dok je sa dvije zlatne medalje najuspjesniji skijas bio Norvezanin Amot. U zenskoj konkurenciji jedno ime obiljezilo je alpsko skijanje i to ono Janice Kostelic koja je sa tri zlatne medalje i jednom srebrenom postala najuspjesnija skijasica svih vremena. Nakon Calgarija 1988 jedan covjek je pobjedio na obje skakaonice, na sveopce iznenadjenje tih dana najduze je skakao mladi svicarac Simon Aman, ostavivshi iza sebe velike favorite prije natjecanja Poljaka Malisha i Njemca Hanavalda. Timsko takmicenje u skokovima ponudilo je dramu koja se do tada nije vidjela. Nakon 8 skokova, 40 sudijskih ocjena za jednog takmicara, samo 0,1 bod razdvajao je zlatne Njemce i samo srebrene Fince. Sa 4 zlatne medalje Ole Einar Bjrondalen postao je najuspesniji biatlonac svih vremena, dok su u zenskoj konkurenciji Njemice bile najuspjesnije. U ski trcanju vidjeli smo i konacni obracun Talijana i Norvezana u stafeti, Alsgard opet postaje junak Norveske i u finishu pobjedjuje Zorzija, za dvostruki revans nakon poraza 1994 godine. U ski trcanju premierno su izvedene discipline sprinta na 1,5km. Norveska muska reprzenetacija i Britanska zenska reprezentacija postali su pobjednici u Karlingu. Na olimpijskom tronu Georga Hackla zamjenio je talijan Ziegler u sankanju, Hackl ipak nije ostao bez medalje, nakon 3 zlata zadovoljio se srebrom. Sampa Lajunen je u nordijskoj kombinaciji osvojio 3 zlata i sasvim sigurno obezbjedio sebi mjesto medju herojima ovih igara. Australac Bradbury ostat ce vjerovatno upamcen kao jedan od najsretnijih Olimpijaca svih vremena. Prvo je u polufinalu schort track discipline obezbjedio mjesto u finalu tako sto su pala dva takmicara ispred njega, a u finalu cak cetiri takmicara padaju desetak metara prije cilja, a Bradbury sa osmjehom na licu ulazi u knjige besmrtnih. Holandjani su dominirali u brzom klizanju, dok su Njemice Pehstajn i Frizinger osvojile 3 zlata u zenskoj konkurenciji. Hokej je po drugi put odigran sa najboljim igracima na svijetu. U finalu su se sastali Kanadjani i Amerikanci, a bolja je bila Kanada zahvaljujuci nadahnutim igrama Iginle i Sakica. U zenskoj konkurenciji iste reprezentacije sastale su se u finalu, a takodjer je Kanada bila bolja, revansirvshi se tako za poraz od prije 4 godine.

slika

TORINO 2006

Jubilarne dvadesete zimske olimpijske igre odrzane su u talijanskom Torinu od 10 do 26 februara. U spustu iznenadjujuce pobjedjuje Francuz Deneria, dok se Austrijanka Dofrmaister pri kraju karijere konano dokopala zlatonog odlicja sa Olimpijskih igara. Janica Kostelic je dodala jos po jednu zlatnu i srebrenu medalju, a Benjamin Raih sa dvije zlatne medalje u slalomu i veleslalomu postigao je znacajan uspjeh. Nordijsko trcanje ponudilo je mnogo razlicitih pobjednika, a vrijedi istaci imena Krstine Smigun, Bjrona Linda i Katarine Noumanove. Skijaski skokovi su nakon vishe decenija Austrijance vratili na vrh. Morgenstern je pobjedio na velikoj skakaonici, a suvereno su pobjedili u timskom natjecanju. Malo iznenadjenje predstavlja pobjeda Bistoela iz Norveske na maloj skakaonici. Nordijsku kombinaciju obiljezio je jedan covjek, a njegovo ime je Felix Gotvald sa dva zlata i jednim srebrom. Biathlon je protekao u dominaciji Njemca Grajsa, kojem je jedan pobjeda falila da dostigne rekord Bjorndalena, dok su Ruskinje bile najuspjesnije u konkurenciji dama. Ziegler je ponovo bio najbolji u sankanju, a Njemica Otto ponovo je slavila u zenskoj konkurenciji. Opet najvishe spektakla na igrama donio je turnir u hokeju na ledu. U finalu su se susreli ljuti susjedi Svedjani i Finci, subjektivan cu biti i reci da je na kraju pobjedila sretnija reprezentacija. Meni je to finale ostalo jedno od najvecih razocarenje u zivotu sto se sporta tice.... Nisam puno pisao o ovim posljednjim igrama jer se nadam da se vecina nas jos dobro sjeca.

slika

Nadam se da sam vam ovim tekstovima bar malo priblizio olimpijsku istoriju. Uzivajmo svi zajedno u dvadesetiprvim zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru

Admir F
nema potpisa

Odgovori

Natrag na “VANCOUVER 2010”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.