Rekonstrukcija stadiona u BiH

tale07
Postovi: 1794
Pridružen/a: 12 avg 2013, 12:48
Kontakt:

Re: RE: Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la tale07 » 21 nov 2017, 23:42

jestamaji je napisao/la:livada iza kuće mog starog u doglodima je bolja od naših terena, ali vještačka trava nema šta da traži u srednjoevropskom profesionalnom fudbalu. možda na islandu ili sjeveru norveške, ali ne ovdje!
Moze u francuskoj, rusiji, svici... Al jok ne moze kod nas. Ipak se ovdje igra vrhunski fudbal pa.je jako bitno da je prava trava.

https://i0.wp.com/bhraja.ca/wp-content/ ... =615%2C330

Pa bolje da se igra na dobroj sljaci nego na ovim oranicama.

Sent from my MI 4W using Tapatalk

Avatar
Vijadukt
Postovi: 2841
Pridružen/a: 10 jul 2016, 16:16
Lokacija: Visko
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Vijadukt » 22 nov 2017, 22:20

Danas su započeli radovi na glavnom terenu stadiona Luke. Na samom travnjaku se radi čepovanje terena, busjenovanje, nasipanje kvarcnog pijeska i bacanje sjemena nove trave. Pored navedenih aktivnosti na samom travnjaku radi se i na sistemu navodnjavanja odnosno iskakajućih prskalica. Navedeni radovi će se obavljati narednih dana.

facebook NK Bosna
"Der Schlüssel zum Erfolg ist Kameradschaft und der Wille, alles für den anderen zu geben!"

Avatar
Lik
Postovi: 5272
Pridružen/a: 05 mar 2009, 10:50
Lokacija: Tribina
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Lik » 25 nov 2017, 00:38

Nisam upratio da je bilo, nastavak radova u kampu FK Sarajevo.

https://www.fksarajevo.ba/bs/marketing/ ... itnes/4248
BIT
ĆEŠ
OPET
PRVAK
ČEST
1946

Avatar
Vijadukt
Postovi: 2841
Pridružen/a: 10 jul 2016, 16:16
Lokacija: Visko
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Vijadukt » 25 nov 2017, 19:52

Postavljanje sistema navodnjavanja (iskakajuće prskalice) na stadionu Luke.

slika

slika

slika

Slike preuzete sa fejsbuk stranice općine Visoko.
"Der Schlüssel zum Erfolg ist Kameradschaft und der Wille, alles für den anderen zu geben!"

Avatar
KrajisnikBosnjak
Postovi: 3564
Pridružen/a: 28 okt 2016, 19:59
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la KrajisnikBosnjak » 25 nov 2017, 21:33

Vijadukt je napisao/la:Postavljanje sistema navodnjavanja (iskakajuće prskalice) na stadionu Luke.

slika

slika

slika

Slike preuzete sa fejsbuk stranice općine Visoko.
Svaka čast. Lijepo to izgleda. :bih:

Ugl. ima li informacija kad će se početi sa uređenjem Koševa i Grbavica, kao što su najavili ovi iz KS?
⚜ Simpatizer reprezentacija BiH i FK Sarajevo 🔴⚪

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la AnelZ » 26 nov 2017, 00:11

Ako bude tih radova to ce biti tokom pauze tj. nakon zavrsetka sezone ako ce se vec raditi travnjak.

gigglessmoke
Postovi: 1460
Pridružen/a: 11 mar 2017, 11:21
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la gigglessmoke » 26 nov 2017, 11:16

Vijadukt je napisao/la:Postavljanje sistema navodnjavanja (iskakajuće prskalice) na stadionu Luke.

slika

slika

slika

Slike preuzete sa fejsbuk stranice općine Visoko.
Dobra ledina. Za ispašu ovaca. Za fudbala nije, ni drenaže ni klinca palca, ali bitno je da se navodnjavanje montira.

Avatar
Vijadukt
Postovi: 2841
Pridružen/a: 10 jul 2016, 16:16
Lokacija: Visko
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Vijadukt » 26 nov 2017, 11:48

gigglessmoke je napisao/la:
Dobra ledina. Za ispašu ovaca. Za fudbala nije, ni drenaže ni klinca palca, ali bitno je da se navodnjavanje montira.
Daj bolji teren u ovom rangu takmicenja osim u Mostaru. Ne mozes suditi kakav je teren na osnovu slike krajem mjeseca novembra.
Drenaza nije potrebna jer je vrlo povoljan sastav zemljista. Naravno da bi trebala kad bi se doslo na nivo da se igraju europski mecevi, reprezentacija, medjutim realnost je drugi rang u drzavi sa teznjom da se igra u prvom. A i za taj prvi rang je Wembli. To slobodno priupitaj igrace i klubove koji gostuju na ovom terenu.
Navodnjavanje vec postoji, voda dolazi iz rijeke Bosne, samo sto su se prskalice morale rucno pomjerati.
slika
Teren se redovno odrzava. Ove sedmice su mijenjali busjenje, bacili sjeme za travu, posuli kvarcni pijesak, cepovali.
"Der Schlüssel zum Erfolg ist Kameradschaft und der Wille, alles für den anderen zu geben!"

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Signore » 26 nov 2017, 12:35

Teren u Visokom je odlican. Trava je znala biti zuta, ali ovaj novi sistem navodnjavanja ce to rijesiti. Bitno da je teren ravan i dobar za igru. Moze proci i po kisi, mada nikad nisam bio za vrijeme nekih vecih padalina.

Avatar
JavierBosnia
Postovi: 6418
Pridružen/a: 12 jul 2015, 14:18
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la JavierBosnia » 26 nov 2017, 16:51

Nakon ovog danas dolazim do zakljucka da Grbavica treba teren da sredi na zimskoj pauzi ako se stvore uvjeti da se to odradi. Jednom, ali kvalitetno, na nivou BP

Drugi zakljucak, pomalo diskutabilan, traziti rjesenje za krov na istoku pa krenuti u izgradnju juga. Nakon krova srediti prostorije ispod istoka i poceti ih izdavati, sto ce uz povecanu posjetu istoka polako stvarati kapital za jug.

Ovako se kapacitet sve vise povecava, a navijaca sve manje
EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la AnelZ » 26 nov 2017, 20:45

Da li je neko upucen koliko je realno da se teren radi tokom zime? Ja bi rekao da to nije bas optimalno te da itekako moze ostetiti/unistiti novopostavljenu podlogu jer je potreban period adaptacije.

No da teren treba da bude glavni prioritet, slazem se no mislim da bi utakmica bila odgodjena i da su postojali grijaci jer oni se gase prije utakmice te ne smiju se upaliti tokom utakmice dok je snijeg padao poprilicno snazno i opet bi stvorio velike probleme. Slazem se i za krov na istoku koji je prioritetniji nego novi jug.

UltrasZenica
Postovi: 479
Pridružen/a: 26 sep 2013, 22:09
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la UltrasZenica » 26 nov 2017, 21:15

AnelZ je napisao/la:Da li je neko upucen koliko je realno da se teren radi tokom zime? Ja bi rekao da to nije bas optimalno te da itekako moze ostetiti/unistiti novopostavljenu podlogu jer je potreban period adaptacije.

No da teren treba da bude glavni prioritet, slazem se no mislim da bi utakmica bila odgodjena i da su postojali grijaci jer oni se gase prije utakmice te ne smiju se upaliti tokom utakmice dok je snijeg padao poprilicno snazno i opet bi stvorio velike probleme. Slazem se i za krov na istoku koji je prioritetniji nego novi jug.
Tesko da mozes radit teren preko zime,barem na nasim podrucjima zbog vremena, a pitanje bil se i trava primila.Mozda bi se mogla samo trava zamijenit al s tim ne dobijas nista jer teren bez dobre drenaze je za ku.rca. ;)

Za grijace ne znam sta da ti kazem.Gledao sam utakmicu bundeslige i bila je slicna situacija kao danas na grbavici. Znam da su odmah pocistili snijeg po linijama.Vjerovatno su ukljucili grijace (95% da jesu) i snijeg se brzo istopio i ako je padao konstantno, nije se zadrzavo na terenu.Utakmica se normalno igrala...

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Signore » 26 nov 2017, 23:08

Teren se ne moze ni zagrijati odmah. Za zagrijavanje terena je potrebno 24 sata. Svi koji ocekuju snijeg pripreme se ranije. Teren se zagrije i snijeg se sam od sebe jako brzo topi i ne zadrzava se. Takodjer treba biti jako oprezan pri odabiru temperature. Velika i nagla toplina moze spaliti korijen trave i zato je potrebno 24 sata za zagrijavanje, a ne smje se ni odrzavati velika temperaturna razlika u odnosu na temperaturu zraka.

I osim grijaca jednako bitna je drenaza. Dzabe istopljen snijeg ako se isti u obliku vode zadrzava na povrsini i svejedno stvara blato. Pa ne mogu grijaci osusiti teren, oni su tu da ga odmrznu ili da pomognu u topljenju snijega i slicno. I s njima je teren mokar i mek, ali jako pogodan za igru ako su pored grijaca i ostale stavke zadovoljavajuce. Nekad ni drenaza ne pomaze, ali to je ipak visa sila. Ovo danas na Grbavici se dalo spasiti.

A sto se tice zamjene travnjaka zimi. Mislim da se to ne prakticira iz prostog razloga sto su dani dosta kraci i nedostaje svjetlosti. Svi to rade ljeti, dani su duzi i puno je vise svjetlosti pa se trava puno lakse prima. Iz istog razloga veliki klubovi svoje travnjake znaju tretirati svjetloscu kako bi poboljsali kvalitet trave. A tu je i snijeg koji bi sve dodatno unistio. Zimi se mogu raditi neke osnovne preinake, ali nista ozbiljno. Mislim da bi najbolje bilo to raditi ljeti, i to puno prije pocetka sezone, jer bi trava imala puno vise vremena za prilagodbu, mada mnogi terene znaju raditi u zadnji tren pa na kraju ipak uspiju, jer travi ipak i ne treba bas puno vremena. Mislim da je 10-15 dana sasvim dovoljno, iako se znalo igrati nakon svega par dana pa uz male popravke to kasnije bude dobro.

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la AnelZ » 27 nov 2017, 01:52

Danasnji snijeg je bio jednak jakom pljusku, veoma mokar i tezak. Mislim da bi i dobra drenaza imala problema iako bi barem postojala vjerovatnoca da se odigra utakmica. Problem je danas i bio sto je snijeg padao dosta dugo nakon "pocetka" utakmice. No slazem se, potrebno je popraviti uslove i pokusati da ne moramo strahovati svaki novembar/decembar te februar/mart da li cemo moci odigrati zakazanu utakmicu.

Bas me zanima kako ce biti 6/7 februara kada je zakazana utakmica omladinske lige prvaka, moglo bi biti veselo :D

Avatar
avenija
Postovi: 13490
Pridružen/a: 31 mar 2009, 12:53
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la avenija » 27 nov 2017, 12:28

Sto se tice grijaca, ne griju oni travnjak direktno, vec se ispod zavrsnog sloja busjena i trave ravna 10-15 centimetara kvarcnog pijeska koji je dobar provodnik toplote koji ce cuvati i provoditi toplotu koju stvaraju grijaci koji se nalaze u ili ispod tog sloja sa pijeskom.

Kada bi se postavili odmah ispod busjena travnjak bi izgorio na prvo paljenje.
Dva najcrnija dana u historiji Grada Zenica.
21.10.1697 Eugen Sevojski spalio cijeli grad do temelja.
02.10.2016 Lokalni izbori

nellic07
Postovi: 488
Pridružen/a: 12 nov 2012, 11:46
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la nellic07 » 27 nov 2017, 15:58

Neka je ovdje rekao pravu stvar.Prvo graditi krov na istoku,pa tek onda raditi južnu tribinu.Ako se sagradi jug,i to bez krova nema se kome graditi.Ljudi će biti manje.Fudbal se igra zbog gledalaca.Hoćemo normalne uvjete.Tribina bez krova nema smisla.

Avatar
KrajisnikBosnjak
Postovi: 3564
Pridružen/a: 28 okt 2016, 19:59
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la KrajisnikBosnjak » 27 nov 2017, 20:19

Grbavica iz kola u kolo pokazuje da je očajan stadion, kao i svi u Bosni i Hercegovini sem Bilinog polja.

Ovo je očaj, užas, ma nemam riječi kojima bi opisao ovaj stadion! Pa zar je ovoj državi, odnosno KS toliko teško izdvojiti koji milion maraka pa da se ne stidimo kad neko dođe iz Evrope ili konkretno da pošaljemo normalnu sliku u svijet povodom ovog derbija, možda i jedine velike utakmice u BiH danas...
⚜ Simpatizer reprezentacija BiH i FK Sarajevo 🔴⚪

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la AnelZ » 28 nov 2017, 00:13

Velež, Mostar

slika

slika

Avatar
BosnianKingdom
Postovi: 2877
Pridružen/a: 13 jun 2015, 10:41
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la BosnianKingdom » 28 nov 2017, 07:43

Je li ovo onaj parking preko puta ili prilaz stadionu sto je nesta i grad Mostar obećavao?
Sabrine mi moje!

AlemC85
Postovi: 7391
Pridružen/a: 08 maj 2010, 21:50
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la AlemC85 » 28 nov 2017, 13:21

BosnianKingdom je napisao/la:Je li ovo onaj parking preko puta ili prilaz stadionu sto je nesta i grad Mostar obećavao?
Ovo je prilaz Stadionu a veliki parking je na suprotnoj strani puta M-17.

Odgovori

Natrag na “Ostalo”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.