Rekonstrukcija stadiona u BiH

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la badblueboylivno » 07 sep 2017, 01:18

Jedina zamjerka - krov pokriva samo pola tribine, donjih pola redova na milost i nemilost kiši i snijegu. :mrgreen:

Generalno, naklon tom mafijašu na uvrštavanju tog sela na svjetsku mapu i na gradnji stadiona vlastitom lovom! :tokralju:
Hayley <3

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Signore » 07 sep 2017, 12:38

badblueboylivno je napisao/la:Jedina zamjerka - krov pokriva samo pola tribine, donjih pola redova na milost i nemilost kiši i snijegu. :mrgreen:
Isti problem je i na juznoj tribini. Krov otprilike pokrije ulaze, a onih 5-6 redova ispod ulaza su pod otvorenim nebom. Pokrivanje kompletne tribine bi bilo zahtjevnije, a samim tim i skuplje. Vise cijenim ovo rjesenje nego stubove :mrgreen:

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la badblueboylivno » 07 sep 2017, 14:17

Signore je napisao/la:Vise cijenim ovo rjesenje nego stubove :mrgreen:
I ja, mada ne vjerujem da je to toliko skuplje. Ali dobro, ionako stadion neće biti pun osim na euro utakmicama (i eventualno utakmicama reprezentacije), a to su iznimke zbog kojih nije problem pokisnuti. :mrgreen:
Hayley <3

Avatar
irfo
Interni moderator
Postovi: 15110
Pridružen/a: 09 nov 2008, 14:20
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la irfo » 07 sep 2017, 14:47

Turci za pet godina ce napraviti ukupno 30 stadiona, otkud im pare da ovo sve finansiraju :shock:
NEW PRIMITIVES ALL OVER BASCARSIJA

"Želјo je prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca, karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom."

Avatar
JavierBosnia
Postovi: 6426
Pridružen/a: 12 jul 2015, 14:18
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la JavierBosnia » 07 sep 2017, 17:09

Na stadionu Grbavica će, između ostalog, biti potrebno da se unaprijedi sljedeće:

1.Klupe za rezervne igrače, koje trenutno imaju po 17 mjesta,a za FIFA takmičenje treba imati 23 mjesta;
2.Proširiti novinarske lože te obezbijediti priključke za struju i internet;
3.Postaviti nove i proširiti postojeće platforme za TV kamere;
4.Renovirati područje „tunela“ kako bi se dobio prostor za „Flash“ pozicije za potrebe TV emitera;
5.Renovirati svlačionice i prostor za kamere emitera koji nemaju prava prenosa utakmice;
6.Ukloniti sve postojeće banere i komercijalna obilježja sa stadiona:
7.Sanirati sve prilaze stadionu;
8.Obezbijediti prostor za dodatna parking mjesta;
9.Izvršiti servis terena za igru;
10.Unaprijediti rasvjetu, reflektore, itd.

Nadam se da će ove klupe za rezervne igrače nove postaviti a ne dodati samo još 5 mjesta. Vrijeme je da se one mjenjaju
Tunel također da se malo osvježi, ako neko ima da objasni sta znaci ovo "flash", da li je to ono snimanje dok su igraci u tunelu
Renovirati svlacionice? Mislim da su one rađene nedavno, ako neko zna sta se treba jos raditi tu.
EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3

Avatar
SlevinKelevra
Postovi: 11909
Pridružen/a: 30 okt 2012, 23:40
Lokacija: NYC, USA
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la SlevinKelevra » 07 sep 2017, 17:41

irfo je napisao/la:Turci za pet godina ce napraviti ukupno 30 stadiona, otkud im pare da ovo sve finansiraju :shock:
Drzavni projekat. Isto kao i Madjarska...

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54367
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la MortemHz » 07 sep 2017, 18:15

SlevinKelevra je napisao/la:
irfo je napisao/la:Turci za pet godina ce napraviti ukupno 30 stadiona, otkud im pare da ovo sve finansiraju :shock:
Drzavni projekat. Isto kao i Madjarska...
Nista specijalno, to moze i Bosna da hoce. Turska je konkretno 20 puta veca od Bosne ali moglo bi pola nase lige napraviti stadione da hoce samo. Usudio bi se reci i vise ali da ne bude da pretjerujem. Imamo mi fine budzete samo sto one ne idu nikad u sport, vrlo vrlo rijetko, skoro nikako.
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
SlevinKelevra
Postovi: 11909
Pridružen/a: 30 okt 2012, 23:40
Lokacija: NYC, USA
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la SlevinKelevra » 07 sep 2017, 18:31

MortemHz je napisao/la:
SlevinKelevra je napisao/la:
irfo je napisao/la:Turci za pet godina ce napraviti ukupno 30 stadiona, otkud im pare da ovo sve finansiraju :shock:
Drzavni projekat. Isto kao i Madjarska...
Nista specijalno, to moze i Bosna da hoce. Turska je konkretno 20 puta veca od Bosne ali moglo bi pola nase lige napraviti stadione da hoce samo. Usudio bi se reci i vise ali da ne bude da pretjerujem. Imamo mi fine budzete samo sto one ne idu nikad u sport, vrlo vrlo rijetko, skoro nikako.
Normalno. Sve je do volje i istinske spremnosti ljudi na vlasti da fakat naprave nesto konkretno. Pa zamisli eto samo da se nasa silna ministarstva samo po jednom odreknu nabavke novog automobila (eto, umjesto u Audiju iz 2017., napravis veliku zrtvu i vozis se u Audiju iz 2016 :roll: ). To bi bilo sasvim dovoljno da obnovimo dvadesetak 'najbitnijih' stadiona u zemlji...

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la badblueboylivno » 07 sep 2017, 19:16

JavierBosnia je napisao/la:ako neko ima da objasni sta znaci ovo "flash", da li je to ono snimanje dok su igraci u tunelu
Brzinski intervju na poluvremenu i na kraju utakmice, kad igrači idu u svlačionicu, sa reklamama iza.

slika

:mrgreen:
Hayley <3

Avatar
irfo
Interni moderator
Postovi: 15110
Pridružen/a: 09 nov 2008, 14:20
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la irfo » 07 sep 2017, 19:21

badblueboylivno je napisao/la:
JavierBosnia je napisao/la:ako neko ima da objasni sta znaci ovo "flash", da li je to ono snimanje dok su igraci u tunelu
Brzinski intervju na poluvremenu i na kraju utakmice, kad igrači idu u svlačionicu, sa reklamama iza.

slika

:mrgreen:
Mislim da je to napravljeno bilo vec za evropsko utakmice, cini mi se da je ovo to



mada moguce da je ovo previse daleko od toga gdje tacno treba biti :mrgreen:
NEW PRIMITIVES ALL OVER BASCARSIJA

"Želјo je prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca, karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom."

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la badblueboylivno » 07 sep 2017, 19:23

irfo je napisao/la:mada moguce da je ovo previse daleko od toga gdje tacno treba biti :mrgreen:
Realno, čim navode da se to treba. :D

Ali štogod odrade, bit će super, dobro je došla ova kazna. :mrgreen:
Hayley <3

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Signore » 07 sep 2017, 19:46

MortemHz je napisao/la:
SlevinKelevra je napisao/la:
irfo je napisao/la:Turci za pet godina ce napraviti ukupno 30 stadiona, otkud im pare da ovo sve finansiraju :shock:
Drzavni projekat. Isto kao i Madjarska...
Nista specijalno, to moze i Bosna da hoce. Turska je konkretno 20 puta veca od Bosne ali moglo bi pola nase lige napraviti stadione da hoce samo. Usudio bi se reci i vise ali da ne bude da pretjerujem. Imamo mi fine budzete samo sto one ne idu nikad u sport, vrlo vrlo rijetko, skoro nikako.
Da je potrebno drzava bi ulozila, ali nije. Drzava od tih stadiona nece imati nikakve koristi, samo stetu zbog cijene odrzavanja, a i kome da ih pravi? Turska je velika, prave velike stadione s komercijalnim sadrzajima i tu ce drzava svaki dan ubirati porez. Madjari zele dignuti kompletan nogomet na visu razinu, a BiH za takvo nesto nije u mogucnosti.

Sve dok ja na autu mijenjam amortizere svake godine, ne trebam nikakav stadion :mrgreen: Ima precih stvari od stadiona, a to je putna infrastruktura, skole, bolnice i slicno. Uvijek cu biti zagovornik izgradnje stadiona, ali da ih gradi privatni kapital, klubovi uz pomoc sponzora i mozda neka minimalna pomoc drzave. Drzava treba graditi ono sto je nuzno (a to svakako nije ni novi Audi), a sto se sporta tice, ulagati treba u amaterski sport.

Mozda sam nekad mislio da bi drzava trebala rijesiti te stadione, al dodje ti jednom u glavu.

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54367
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la MortemHz » 07 sep 2017, 19:53

Jeste Signore ali svaka drzava ima u budzetu određen iznos za sport. Bolje je da ti ne govorim koliki budzet grad Sarajevo, odnosno kanton, ljepse i bolje mi je stadion gledati nego uhljebima davati po 2-3 milje.
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Signore » 07 sep 2017, 20:07

MortemHz je napisao/la:Jeste Signore ali svaka drzava ima u budzetu određen iznos za sport. Bolje je da ti ne govorim koliki budzet grad Sarajevo, odnosno kanton, ljepse i bolje mi je stadion gledati nego uhljebima davati po 2-3 milje.
Ne znam kakvo je stanje sa Sarajevom, al kod nas je proracun za 2016. bio 7 milijuna maraka, a na sport je otislo nesto manje od 300.000KM. Pola tog iznosa je otislo na otplatu kredita za novu gradsku dvoranu. Pola je otislo klubovima. To je procentualno gledano 4%, tj. 2% budzeta za otplatu sportske infrastrukture u gradu. Po meni dovoljno.

Znam da neki ne daju ni toliko, cak ni priblizno, jer i dan danas imamo opcine koje nemaju ni pristojno igraliste, a da ne pricamo o stadionu, dvorani i slicno. Kod nas se stadion napravio vecinom od privatnih novaca, a dvoranu je platila opcina uz pomoc stranih donatora. Kompletan sport u opcini je na amaterskoj razini i ovo sto se dobije od opcine je sasvim OK, mada ne krijem i cinjenicu da sam se nakon detaljnog pregleda budzeta pitao 'koji ku*ac?'. Dosta para se bacilo na gluposti i svakako su mogle otici na sport, ali i na druge, bitnije stvari.

Avatar
JavierBosnia
Postovi: 6426
Pridružen/a: 12 jul 2015, 14:18
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la JavierBosnia » 07 sep 2017, 20:12

badblueboylivno je napisao/la:
irfo je napisao/la:mada moguce da je ovo previse daleko od toga gdje tacno treba biti :mrgreen:
Realno, čim navode da se to treba. :D

Ali štogod odrade, bit će super, dobro je došla ova kazna. :mrgreen:
Ma mix zonu napraviti kako spada onda haha

A majku mu zar je tesko na zidove tunela do svlacionica, do terena i slicno odraditi plakate pa to polijepiti. Naci finog dizajnera da odradi to, dobru ideju i sredi to da i vizuelno izgleda fino, normalno osvjetljenje i eto perverzije
EDIT: ZNam da je odradjeno ono na samom izlazu iz tunela nedavno ti plakati, ali uz malo ideje i kreativnosti neke to se i ostatku prostorija da usminkati
EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54367
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la MortemHz » 07 sep 2017, 21:13

Signore je napisao/la:
MortemHz je napisao/la:Jeste Signore ali svaka drzava ima u budzetu određen iznos za sport. Bolje je da ti ne govorim koliki budzet grad Sarajevo, odnosno kanton, ljepse i bolje mi je stadion gledati nego uhljebima davati po 2-3 milje.
Ne znam kakvo je stanje sa Sarajevom, al kod nas je proracun za 2016. bio 7 milijuna maraka, a na sport je otislo nesto manje od 300.000KM. Pola tog iznosa je otislo na otplatu kredita za novu gradsku dvoranu. Pola je otislo klubovima. To je procentualno gledano 4%, tj. 2% budzeta za otplatu sportske infrastrukture u gradu. Po meni dovoljno.

Znam da neki ne daju ni toliko, cak ni priblizno, jer i dan danas imamo opcine koje nemaju ni pristojno igraliste, a da ne pricamo o stadionu, dvorani i slicno. Kod nas se stadion napravio vecinom od privatnih novaca, a dvoranu je platila opcina uz pomoc stranih donatora. Kompletan sport u opcini je na amaterskoj razini i ovo sto se dobije od opcine je sasvim OK, mada ne krijem i cinjenicu da sam se nakon detaljnog pregleda budzeta pitao 'koji ku*ac?'. Dosta para se bacilo na gluposti i svakako su mogle otici na sport, ali i na druge, bitnije stvari.
Oko 700 miliona
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Hantraga
Postovi: 1316
Pridružen/a: 05 jul 2017, 21:49
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Hantraga » 07 sep 2017, 23:28

Samo im je vala bezveze ispisano ovo Ludogorets. :D

Avatar
FliX
Postovi: 4707
Pridružen/a: 13 nov 2011, 22:55
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la FliX » 08 sep 2017, 00:27

irfo je napisao/la:Turci za pet godina ce napraviti ukupno 30 stadiona, otkud im pare da ovo sve finansiraju :shock:
Ne znam koliko si upoznat sa Turskom ekonomijom, ali to je najbrze rastuca ekonomija u Europi. Ljudi prave najveci aerodrom na svijetu, imaju jaku avio kompaniju, ceste strasne, infrastruktura haos izgradjena i unapredjuju je. Ljudi (gotovo) nista ne uvoze a SVE izvoze. MMF-u nisu nista duzni, cak je njima MMF duzan (jer im Turska pozajmljuje). Iz godine u godinu strasno napreduju i moze se reci da ce ubrzo (ako vec i nisu) rame uz rame sa ovim "nosiocima" EU :D

Da se vratimo, otkud im pare? :tokralju:

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la AnelZ » 08 sep 2017, 00:51

MortemHz je napisao/la:
Signore je napisao/la:
MortemHz je napisao/la:Jeste Signore ali svaka drzava ima u budzetu određen iznos za sport. Bolje je da ti ne govorim koliki budzet grad Sarajevo, odnosno kanton, ljepse i bolje mi je stadion gledati nego uhljebima davati po 2-3 milje.
Ne znam kakvo je stanje sa Sarajevom, al kod nas je proracun za 2016. bio 7 milijuna maraka, a na sport je otislo nesto manje od 300.000KM. Pola tog iznosa je otislo na otplatu kredita za novu gradsku dvoranu. Pola je otislo klubovima. To je procentualno gledano 4%, tj. 2% budzeta za otplatu sportske infrastrukture u gradu. Po meni dovoljno.

Znam da neki ne daju ni toliko, cak ni priblizno, jer i dan danas imamo opcine koje nemaju ni pristojno igraliste, a da ne pricamo o stadionu, dvorani i slicno. Kod nas se stadion napravio vecinom od privatnih novaca, a dvoranu je platila opcina uz pomoc stranih donatora. Kompletan sport u opcini je na amaterskoj razini i ovo sto se dobije od opcine je sasvim OK, mada ne krijem i cinjenicu da sam se nakon detaljnog pregleda budzeta pitao 'koji ku*ac?'. Dosta para se bacilo na gluposti i svakako su mogle otici na sport, ali i na druge, bitnije stvari.
Oko 700 miliona
700 miliona budzet Kantona, za Ministarstvo kulture i sporta je planirano 8 miliona KM odnosno 1,15% (još +2,7% ukupnog budzeta za institucije kulture tj. oko 19 miliona KM). Od toga za sport je planirano 4,5 miliona KM ili 0,65% ukupnog budzeta. Moras i gledati i opcine u tom slucaju koje procentualno izdvajaju nesto vise za sport nego Kanton; npr. Opcina Novo Sarajevo ima planirani budzet u 2017. u iznosu od 31 miliona KM te je za sport planirano oko 3%, od cega je petina otisla za potporu izgradnje istoka na Grbavici (200.000 KM), dok je proteklih godina dvorana bila finansirana sa nekih milion KM godisnje. Slazem se da bi na sport trebalo da ide nekih 3-4% budzeta Kantona tj. 20-30 miliona KM no kao i Signore smatram da taj novac treba da ide u amaterske i grassroots programe dok sve sto je profesionalno ili poluprofesionalno treba da sebe finansira kroz redovne aktivnosti. Eventualno treba se nagraditi veci uspjeh u vidu jednokratne nagrade ili neke vrste stipendije ako je sportista ili kolektiv iz naseg kantona.

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la AnelZ » 08 sep 2017, 02:00

irfo je napisao/la:Turci za pet godina ce napraviti ukupno 30 stadiona, otkud im pare da ovo sve finansiraju :shock:
Veliki dio finansija za izgradnju stadiona je prikupljeno tako sto su stare stadione u centru grada prodavali i onda gradili nove moderne stadione na periferiji. To je moguce kada imas rast stanovnistva i povecavanja atraktivnosti i vrijednosti zemljista u centru iz godine u godinu dok je kod nas u vecini gradova to skoro ne moguce zamisliti zbog depopulacije. Mogao je i Željezničar prodati Grbavicu i pomocni teren za 20-30 miliona KM te kupiti zemljiste negdje ne Stupu ili Bojniku te odmah izgraditi moderan stadion (sve prezentacije koje su izasle za Grbavicu su imali cijenu od nekih 30 miliona KM). Naravno, prodaja starih stadiona nije bila dovoljno da pokrije citavu finansijsku konstrukciju pa je tu ulazila i drzava, lokalna zajednica i klub da se pokrije ostatak. Ipak se u Turskom fudbalu vrti veliki novac tako da je ekonomska opravdanost bila tu kao i sposobnost klubova da iznesu takve projekte. Drzava je imala razlog da podrzi sve te projekte zbog zelje organizacije nekog velikog takmicenja pa kada se grade stadioni ili su vec izgradjeni sansa za dodjelu domacinsta se povecava.
FliX je napisao/la:Ne znam koliko si upoznat sa Turskom ekonomijom, ali to je najbrze rastuca ekonomija u Europi. Ljudi prave najveci aerodrom na svijetu, imaju jaku avio kompaniju, ceste strasne, infrastruktura haos izgradjena i unapredjuju je. Ljudi (gotovo) nista ne uvoze a SVE izvoze. MMF-u nisu nista duzni, cak je njima MMF duzan (jer im Turska pozajmljuje). Iz godine u godinu strasno napreduju i moze se reci da ce ubrzo (ako vec i nisu) rame uz rame sa ovim "nosiocima" EU :D

Da se vratimo, otkud im pare? :tokralju:
Turska ima solidan rast i to niko ne porice te ne stoji lose u ovom srednjem stalezu drzava, ali u posljednje vrijeme sa politikom koju vodi je ocigledna stagnacija koja bi mogla dovesti drzavu u ekonomski pad. Valuta slabi pa tako dok je 2012. jedan € bio jednak 2,3 turske lire danas jedan € ima vrijednost 4,2 turske lire sto je dovelo do pojeftinjenja turske robe za evropsko trziste no isto tako je nominalno oslabilo ekonomsku sliku naroda jer prosjecna plata nije toliko drasticno rasla. U 2016. rast BDP za Tursku je bio 2,9% dok je tipa BiH imala rast od 3% dok u proteklih pet godina Turska biljezi rast od 11,1% 2011. godine (najveci u Evropi), 4,8% 2012 godine (najveci u Evropi), 8,5% 2013 godine (drugi u Evropi), 5,2% 2014 godine (cetvrti u Evropi), 6,1% 2015 godine (treci u Evropi) i 2,9% 2016 godine (cetrnaesti u Evropi). Turska ima preko 400 milijardi $ vanjskog duga odnosno 5000$ po osobi te je to jednako 47% njenog BDP sto nije strasno (BiH npr. ima vanjski dug jednak 31% BDP-a), ali citajuci nase medije covjek bi pomislio Turska nema pfeninga duga no u sustini dug nije nesto sto se treba gledati sa prezirom sve dok rast ekonomije je veci nego rast godisnje kamate. Turka jeste doprinosila sa cak 1,5% svjetskog ekonomskog rasta u periodu izmedju 2000. i 2010. no isto tako je Njemacka doprinosila sa 4,6% ili Španija sa 2,6%. Od 1990. do 2007. Turska je biljezila godisnji rast od 7,8% kada se uzme u obzir i rast stanovnistva sto je veoma dobro no u Evropi su veci rast zabiljezili u tom periodu Poljska, Albanija, Češka, Rumunija, Estonija, Irska, Slovačka, Litvanija, Mađarska i Latvija koji su skoro svi na istom nivou kao Turska. I odakle ti informacija da Turska skoro nista ne uvozi, a da sve izvoze? Vanjskotrgovinski deficit Turske iznosi skoro 50 milijardi $ i treci je najveci deficit svijetu (samo UK i SAD ispred), pokrivenost uvoza izvozom iznosi 77% (BiH je na oko 60%, Srbija na oko 75%)

Zelim samo reci da Turska napreduje i to adekvatnom brzinom za razliku od nas (nama je potreban godisnji rast od minimum 6% da bude osjetan, mi biljezimo u prosjeku duplo slabiji) no tu ima jos mnogoooo posla da bi bilo za pohvalu sto bi covjek zakljucio da samo procita tvoj komentara. Da, Turska radi na itekako velikim infrastrukturnim projektima i svaka im cast ali to je i posljedica velikog rasta stanovnista u samoj drzavi te oskudna infrastruktura koja je postojala do tog trenutka. Ti kazes da unapredjuju infrastrukturu dok bi ja to nazvao da je tek izgradjuju na nivo koju su trebali da imaju prije nekih 20-30 godina kada se uzme u obzir renome i znacaj te drzave te sila od grada koji je Istanbul.

Odgovori

Natrag na “Ostalo”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 19 gostiju.