Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Aktuelna dešavanja na domaćoj i međunarodnoj sportskoj sceni.

Moderatori/ce: ribery,insider,rio_Ferdy88

filip13
Postovi: 38041
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la filip13 » 18 sep 2020, 00:21

lucky13 je napisao/la:
18 sep 2020, 00:16
to je tvoje misljenje da ni 1 od 12 naj amera nije bio u repki. i da nije bilo mjesta za kalinu isto tako. igralo je 10 ebenih ol star igraca, najbolji sveucilisni igrac i najbolji mislim asistent lige ili tako nesto bjese.
nije moje nego misljenje onih koji su na kraju sezone 2001/2002 birali najbolje petorke i iz prve dvije petorke nema ni jednog u sastavu koji su tad ameri poslali,to je bila rezervna postava,znas li ko je bio raef lafrentz,antonio davis,pa to su im bili centri,prosjecni nba igraci

lucky13
Postovi: 1930
Pridružen/a: 20 jul 2018, 09:54
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la lucky13 » 18 sep 2020, 00:30

pa mozda nema jer su se obrukali na SP-u? i upitno je kako i sta biraju. mislim da se vecina u samoj americi ne slaze da recimo ove godine nema jokica u 1. petorci. to sto nije tamo ne znaci da nije najbolji centar lige. mislim da se vode dobre polemike oko toga.

nisam jos nasao idealne 5 te sezone ali jesam ovo:
https://www.basketball-reference.com/le ... aders.html

lideri lige - i u sljedecim kategorijama imamo (gledam samo najbolje znaci na br1 lige po toj statistickoj kategoriji):

Assists
1. Andre Miller • CLE
Assist Pct
1. Andre Miller • CLE
Assists Per Game
1. Andre Miller • CLE
Blocks
1. Ben Wallace • DET
Rebounds Per Game
1. Ben Wallace • DET
Blocks Per Game
1. Ben Wallace • DET
Defensive Win Shares
1. Ben Wallace • DET
Block Pct
1. Ben Wallace • DET
Defensive Box Plus/Minus
1. Ben Wallace • DET
Defensive Rating
1. Ben Wallace • DET
Points
1. Paul Pierce • BOS
Free Throw Pct
1. Reggie Miller* • IND

znaci:
najbolji poenter lige - pol pirs,
najbolji % slobodnih - redzi miler,
najbolji defanzivac (po svim kategorjama), najbolji skakac, najbolji bloker po svim kategorijama - ben valas,
najbolji asistent po svim kategorijama - andre miler
Zadnja izmjena: lucky13, dana/u 18 sep 2020, 01:31, ukupno mijenjano 2 puta.

lucky13
Postovi: 1930
Pridružen/a: 20 jul 2018, 09:54
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la lucky13 » 18 sep 2020, 01:14

kada oduzmem one negativne ili beznacajne kategorije lidera kao minuti na parketu (antoni volker), broj suteva (antoni volker), % promasaja (antoni volker), faulovi, izgubljene lopte itd... sa pozitivnim karakteristikama imamo sljedece lidere lige te sezone:

Tim Duncan • SAS,
Ray Allen • MIL,
Elton Brand • LAC,
Andre Miller • CLE,
Jason Kidd • NJN,
Ben Wallace • DET,
Paul Pierce • BOS,
Shaquille O'Neal • LAL,
Brent Barry • SEA,
Steve Smith • SAS,
Reggie Miller • IND,
Allen Iverson • PHI,
Danny Fortson • GSW,
Metta World Peace • TOT

od 14 apsolutnih lidera lige u nekim kategorijama 4 su igrali na SP-u. najbolji defanzivac, asistent, poenter i suter slobodnih. sasvim solidno rekao bih.

imali su znaci najboljeg razigravaca i najboljeg poentera lige u napadu, najboljeg defanzivca (kao i skakaca i blokera) lige u odbrani i najboljeg covjeka kome mozes dati loptu kada se ocekuje faul recimo, ne zvuci bas kao 3 tim i najlosija ekipa svih vremena.

Avatar
marconato
Postovi: 12161
Pridružen/a: 10 jan 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la marconato » 18 sep 2020, 08:02

filip13 je napisao/la:
18 sep 2020, 00:15
marconato je napisao/la:
18 sep 2020, 00:08
filip13 je napisao/la:
17 sep 2020, 23:58
baš sa 2. ekiom,bez 10-12 najboljih igrača??
Bez prve petorke, osim Bogdana:

Teodosić, Kalinić, Bjelica i Jokic. + Nedović, Milutinov. Jović recimo nije ni igrao finale zbog povrede, a bio je prvi play na tom prvenstvu..
jesi siguran da je 21-godisnji milutinov 2017. bio ispred marjanovića,kuzmića

ja napisah,upitah kad je to srbija igrala sa 2. ekipom,kao ameri 2002. ,ne kad nisu poslali najbolju petorku nego kad su poslali kompletan rezervni tim
Nebitno, eto, nije Raduljica igrao...

Vrednije je sto smo mi u finalu bez svih ovih bili na jednu loptu sa Slovencima koji prije toga pregaze Špance, nego sto su Ameri, koji mogu poslati i 7-mi tim a da opet imaju jaci roster od bilo koga, ispali od nas u 1/4 finalu!
Crveno-bela boja kad se razlije svud', suze mi jurnu u oči, a srce iz grudi nema kud'...

filip13
Postovi: 38041
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la filip13 » 18 sep 2020, 09:07

lucky13 je napisao/la:
18 sep 2020, 01:14
kada oduzmem one negativne ili beznacajne kategorije lidera kao minuti na parketu (antoni volker), broj suteva (antoni volker), % promasaja (antoni volker), faulovi, izgubljene lopte itd... sa pozitivnim karakteristikama imamo sljedece lidere lige te sezone:

Tim Duncan • SAS,
Ray Allen • MIL,
Elton Brand • LAC,
Andre Miller • CLE,
Jason Kidd • NJN,
Ben Wallace • DET,
Paul Pierce • BOS,
Shaquille O'Neal • LAL,
Brent Barry • SEA,
Steve Smith • SAS,
Reggie Miller • IND,
Allen Iverson • PHI,
Danny Fortson • GSW,
Metta World Peace • TOT

od 14 apsolutnih lidera lige u nekim kategorijama 4 su igrali na SP-u. najbolji defanzivac, asistent, poenter i suter slobodnih. sasvim solidno rekao bih.

imali su znaci najboljeg razigravaca i najboljeg poentera lige u napadu, najboljeg defanzivca (kao i skakaca i blokera) lige u odbrani i najboljeg covjeka kome mozes dati loptu kada se ocekuje faul recimo, ne zvuci bas kao 3 tim i najlosija ekipa svih vremena.
najbolji strijelac te sezone je bio iverson,drugi je bio shaq,treći je bio pierce,ne prvi


evo ti dvije najbolje petorke te sezone

F – Tracy McGrady, Orlando Magic
F – Tim Duncan, San Antonio Spurs
C – Shaquille O'Neal, Los Angeles Lakers
G – Kobe Bryant, Los Angeles Lakers
G – Jason Kidd, New Jersey Nets



All-NBA Second Team:
F – Kevin Garnett, Minnesota Timberwolves
F – Dirk Nowitzki, Dallas Mavericks
F – Chris Webber, Sacramento Kings
G – Gary Payton, Seattle SuperSonics
G – Allen Iverson, Philadelphia 76ers


niko od njih nije bio u tom sastavu

gdje sam ja to napisao da je to njihov 3. tim i najlošija ekipa svih vremena?

filip13
Postovi: 38041
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la filip13 » 18 sep 2020, 09:09

marconato je napisao/la:
18 sep 2020, 08:02
filip13 je napisao/la:
18 sep 2020, 00:15
marconato je napisao/la:
18 sep 2020, 00:08


Bez prve petorke, osim Bogdana:

Teodosić, Kalinić, Bjelica i Jokic. + Nedović, Milutinov. Jović recimo nije ni igrao finale zbog povrede, a bio je prvi play na tom prvenstvu..
jesi siguran da je 21-godisnji milutinov 2017. bio ispred marjanovića,kuzmića

ja napisah,upitah kad je to srbija igrala sa 2. ekipom,kao ameri 2002. ,ne kad nisu poslali najbolju petorku nego kad su poslali kompletan rezervni tim
Nebitno, eto, nije Raduljica igrao...

Vrednije je sto smo mi u finalu bez svih ovih bili na jednu loptu sa Slovencima koji prije toga pregaze Špance, nego sto su Ameri, koji mogu poslati i 7-mi tim a da opet imaju jaci roster od bilo koga, ispali od nas u 1/4 finalu!
:thumbup:

lucky13
Postovi: 1930
Pridružen/a: 20 jul 2018, 09:54
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la lucky13 » 18 sep 2020, 09:35

filip13 je napisao/la:
18 sep 2020, 09:07

najbolji strijelac te sezone je bio iverson,drugi je bio shaq,treći je bio pierce,ne prvi


evo ti dvije najbolje petorke te sezone

F – Tracy McGrady, Orlando Magic
F – Tim Duncan, San Antonio Spurs
C – Shaquille O'Neal, Los Angeles Lakers
G – Kobe Bryant, Los Angeles Lakers
G – Jason Kidd, New Jersey Nets



All-NBA Second Team:
F – Kevin Garnett, Minnesota Timberwolves
F – Dirk Nowitzki, Dallas Mavericks
F – Chris Webber, Sacramento Kings
G – Gary Payton, Seattle SuperSonics
G – Allen Iverson, Philadelphia 76ers


niko od njih nije bio u tom sastavu

gdje sam ja to napisao da je to njihov 3. tim i najlošija ekipa svih vremena?
nasao sam i ja na vikipediji... u 3. petorci su 3 igraca: dzerman o nil, ben valas i poul pirs a preostala 2 i nisu ameri. ako jos izbacis novickog iz 2. petorke koji nije amer i nije mogao igrati za amere na njegovo mjesto upada ben valas. ne znam ali im ta 2. petorka nema uopste centra bar po tome sto pise. to znaci po nekom izboru sa kraja sezone koji i ne mora da znaci da su ti bili najbolji u trenutku prvenstva jer se biraju igraci za sezonu 2001 i 2002 a ne u tom trenutku. i to je opet neki izbor gdje neko glasa a ne opsti konsenzus. dalje u timu ima 12 igraca a ne 5. tako da nisu poslali 3. tim. ako gledam individualne nagrade za tu sezonu, ben valas je proglasen najboljim defanzivcem lige a dzermejn o nil je najvise napredovao iliti explodirao te sezone. sve u svemu ne bas toliko los roster.

i nikada ne moze poraz biti znacajniji od pobjede. po gotovo poraz od slovenije od pobjede nad amerima u americi pa bio taj poraz i na pola lopte!

najvise postignutih poena u sezoni: https://www.basketball-reference.com/le ... stats::pts

1 Paul Pierce SG 2144p za 82 utakmice
2 Tim Duncan* PF 2089p za 82 utakmice
Zadnja izmjena: lucky13, dana/u 18 sep 2020, 10:03, ukupno mijenjano 7 puta.

filip13
Postovi: 38041
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la filip13 » 18 sep 2020, 09:42

ja nisam rekao da su poslali lošu ekipu nego da nisu poslali bar 10 najboljih igrača i nabrojaoi sam tih 10 igrača

lucky13
Postovi: 1930
Pridružen/a: 20 jul 2018, 09:54
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la lucky13 » 18 sep 2020, 09:51

10 najboljih po tvom misljenju.
Zadnja izmjena: lucky13, dana/u 18 sep 2020, 10:04, ukupno mijenjano 2 puta.

filip13
Postovi: 38041
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la filip13 » 18 sep 2020, 09:56

10 igrača koji su zvanicno izabrani u dvije najbolje petorke lige

Avatar
marconato
Postovi: 12161
Pridružen/a: 10 jan 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la marconato » 18 sep 2020, 09:57

Mozda sam pogresno shvacen, da ne bude zabune...

Vece je nase postignuce sto smo bez ovih 7-8 igraca, tj prve petorke uzeli srebro na EP, nego americko postignuce sto su ispali od nas u 1/4, pa taman i da su poslali 7. ekipu.
To sam htio sa kazem, jer vidim da mi filip lajkuje, a lucky se vraca na to kao da je pogresno protumacio moju konstataciju!

Poenta je da kad nama fali 7 igraca je isto kao kad Amerima fali 27... ;)
Crveno-bela boja kad se razlije svud', suze mi jurnu u oči, a srce iz grudi nema kud'...

lucky13
Postovi: 1930
Pridružen/a: 20 jul 2018, 09:54
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la lucky13 » 18 sep 2020, 10:04

filip13 je napisao/la:
18 sep 2020, 09:56
10 igrača koji su zvanicno izabrani u dvije najbolje petorke lige
sa sve novickim (od 12 amera izabranih u 3 petorke 3 su igrali na prvenstvu i ti izracinas da 10 najboljih nije igralo i to kao zvanicno. svaka cast na racunici).

i jos jedna vazna napomena, ako imas recimo 3 najbolja igraca lige a sva 3 igraju recimo pleja ili svi igraju centra. svaki ce biti u po jednoj 5ci. ali su i dalje 3 najbolja igraca. ne znaci da onaj koji je u 3. petorci ima 10-14 boljih igraca od sebe!

znaci i dalje najbolji poenter, najbolji asistent, najbolji defanzivac i najbolji suter slobodnih lige su bili u postavi i to statistika jasno pokazuje + igrac koji je explodirao te godine! evo vidim i da su ben valas i pol pirs bili u 10 americkih igraca za MVP te sezone. sto opet ne znaci da bas u tom trenutku kada se igralo prvenstvo nije bilo vise ili manje boljih od njih. sale u ostalom cesto govori da 12 najboljih igraca ne znaci i najbolji tim. a to se najbolje vidjelo bas sa srbijom na posljednjim prvenstvima. daleko losiji tim je bio na loptu od zlata da bi puno bolji tim, prvenstvo nakon toga dozivio debakl. do duse falio je teo da povuce i organizuje, smiri, preuzme odgovornost. doslo se nadmeno, jokic nespreman i tako to bude.
Zadnja izmjena: lucky13, dana/u 18 sep 2020, 10:42, ukupno mijenjano 10 puta.

filip13
Postovi: 38041
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la filip13 » 18 sep 2020, 10:04

marconato je napisao/la:
18 sep 2020, 09:57
Mozda sam pogresno shvacen, da ne bude zabune...

Vece je nase postignuce sto smo bez ovih 7-8 igraca, tj prve petorke uzeli srebro na EP, nego americko postignuce sto su ispali od nas u 1/4, pa taman i da su poslali 7. ekipu.
To sam htio sa kazem, jer vidim da mi filip lajkuje, a lucky se vraca na to kao da je pogresno protumacio moju konstataciju!

Poenta je da kad nama fali 7 igraca je isto kao kad Amerima fali 27... ;)
:thumbup:

lucky13
Postovi: 1930
Pridružen/a: 20 jul 2018, 09:54
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la lucky13 » 18 sep 2020, 10:19

marconato je napisao/la:
18 sep 2020, 09:57
Mozda sam pogresno shvacen, da ne bude zabune...

Vece je nase postignuce sto smo bez ovih 7-8 igraca, tj prve petorke uzeli srebro na EP, nego americko postignuce sto su ispali od nas u 1/4, pa taman i da su poslali 7. ekipu.
To sam htio sa kazem, jer vidim da mi filip lajkuje, a lucky se vraca na to kao da je pogresno protumacio moju konstataciju!

Poenta je da kad nama fali 7 igraca je isto kao kad Amerima fali 27... ;)

ok, to vec ima smisla ... ali niko ne spori da su ameri dozivjeli debakl u svom dvoristu. neki doduse pisu da im se fuckalo da uzmu medalju u svom sportu i u svojoj kuci.

mostar25
Postovi: 64
Pridružen/a: 18 avg 2020, 09:45
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar25 » 18 sep 2020, 16:48

marconato je napisao/la:
17 sep 2020, 23:26


Zapravo, to sto pises nema nikakvog pokrica!

Na poslednjih 8 SP u fudbalu imas 5 razlicitih osvajaca: Njemačka, Brazil, Francuska, Italija i Španija.
Na poslednjih 7 EP u fudbalu imas 6 razlicitih osvajaca:
Danska, Njemačka, Francuska, Grčka, Španija i Portugal.

Dok u košarci na poslednjih 8 SP imas 3 osvajaca:
Jugoslaviju/SCG, SAD i Španiju.
Na poslednjih 14 EP u košarci imas 9 razlicitih osvajaca:
Jugoslavija, Njemačka, Italija, Litvanija, Grčka, Rusija, Španija, Francuska i Slovenija.

Kazes lakse je "manjoj" naciji uzeti zlato u kosarci, a zapravo kad je EP u pitanju, od 9 osvajaca imas samo 2 underdoga (Njemačka i Slovenija) sto nije ni 1/4,, dok u fudbalu na EP od 6 osvajaca imas isto 2 underdoga (Danska i Grčka) sto je 1/3.
haha, naravno da znam tko je osvajao takmičenja u fudbalu, ali to je mali broj u odnosu na koliko se zemalja ozbiljno bavi fudbalom i sanja veliki rezultat . i kao što vidiš, ti osvajači su obično velike i bogate zemljetine. a što se tiče basketa u svim tim zemljama osvajača basket je drugi ili treći sport po popularnosti i po ulaganju se ne može mjeriti sa fudbalom. plus treba ti manji broj igrača da bi složio dobru ekipu. da ne govorim koliko su takmičenja smiješna jer rijetko kad netko šalje najbolje što ima nego obično budi neki kombinirani sastavi. što se tiče basketa, van tih zemalja koje su osvajale EP i nema puno zemalja koje se ozbiljno bave basketom. pogotovo u europi.

mostar25
Postovi: 64
Pridružen/a: 18 avg 2020, 09:45
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar25 » 18 sep 2020, 16:58

lucky13 je napisao/la:
17 sep 2020, 23:24


opet ti uporedjujes medalju za medalju i to bez koncepta. koliko bi promocije dobila hr da se dobije drim tim i osvoji zlato? koliko bi promocije dobila da se svake godine, do dvije, osvoji neka medalja u kosarci? koliko bi se radovao ukupno? ako si se radovao mjesec dana za SP srebro a nek bi se za basket zlato radovao eto sedam, koliko bi se radovao za 5 zlata i jos 6 drugih medalja. koliku promociju pravi nole? ajd 1 slem, osvojio je i cila i sad tim. ali svake godine po slem, 2 ili 3 i tako jednu ebenu deceniju? koliko je to kumulativne radosti? kolika je to promocija? da li promocija od hr srebra traje jos uvjek od 2018? i kolika je sada? nole je bio br1 i 2018 i osvojio je vimbl i USO tada, i nakon toga AO prosle i ove godine i W prosle godine. i ko je vise promocije napravio? nole je tada bio br1 i sada je br1 i prije 10 godina je bio br1. pa ne traje vase srebro 100 godina radosti i promocije. u 3 godina 2 medalje. ni jedna zlatna. o tome pricamo. ne medalja vs slem. ne medalja vs medalja. nego medalja vs 10 godina dominacije i 17 slemova i medalja vs 8 godina dominacije, 7 medalja i 5 zlata uz samar drim timu u sred amerike!
brate za jednu hrvatsku medalju u fudbalu je čulo više ljudi nego za stotine srbijanskih medalja u basketu ili noletovih grand slamova. imala je i hrvatska ranih 90ih lijepe rezultate u basketu i igrače u nba-u, imala je i ivaniševića, ali tek je 98 bilo ono pravo. da ne govorim sada o 2018. i naravno da ta promocija traje i danas. da srbija napravi nešto slično možda bi i ti postao svjestan o čemu govorim. sve je to lijepo, ne bi ni ja imao ništa protiv da hrvatska ima nekog kao nole ili vaše rezultate u basketu ( iako ni vi jako dugo niste osvojili tozla), ali ako već ne može sve, ostavio bi ovako jer me ni 10 godina osvajanja medalja u basketu ili tenisu ne može usrećiti i nije značajno za zemlju kao medalja u fudbalu.

lucky13
Postovi: 1930
Pridružen/a: 20 jul 2018, 09:54
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la lucky13 » 18 sep 2020, 17:03

ok, da zakljucimo... hr je svjetska super sila u sportu uopste i daleko bolja od amerike, kine i rusije zajedno.

mostar25
Postovi: 64
Pridružen/a: 18 avg 2020, 09:45
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar25 » 18 sep 2020, 17:13

nije. srbija je ukupno gledajući nešto uspješnija. ali poanta je da će većina hrvata to preživjeti, ako su uspješniji u fudbalu.
da hrvatska osvojii zlato u basketu i dalje ne bi o njoj bilo napisano ni približno tekstova tipa "kako oni mogu s tako malom populacijom, a mi ne možemo?" kao što je bilo napisano nakon mundijala 2018 u svim kutevima svijeta a ne samo u srbiji

Avatar
marconato
Postovi: 12161
Pridružen/a: 10 jan 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la marconato » 18 sep 2020, 17:43

mostar25 je napisao/la:
18 sep 2020, 16:48
marconato je napisao/la:
17 sep 2020, 23:26


Zapravo, to sto pises nema nikakvog pokrica!

Na poslednjih 8 SP u fudbalu imas 5 razlicitih osvajaca: Njemačka, Brazil, Francuska, Italija i Španija.
Na poslednjih 7 EP u fudbalu imas 6 razlicitih osvajaca:
Danska, Njemačka, Francuska, Grčka, Španija i Portugal.

Dok u košarci na poslednjih 8 SP imas 3 osvajaca:
Jugoslaviju/SCG, SAD i Španiju.
Na poslednjih 14 EP u košarci imas 9 razlicitih osvajaca:
Jugoslavija, Njemačka, Italija, Litvanija, Grčka, Rusija, Španija, Francuska i Slovenija.

Kazes lakse je "manjoj" naciji uzeti zlato u kosarci, a zapravo kad je EP u pitanju, od 9 osvajaca imas samo 2 underdoga (Njemačka i Slovenija) sto nije ni 1/4,, dok u fudbalu na EP od 6 osvajaca imas isto 2 underdoga (Danska i Grčka) sto je 1/3.
haha, naravno da znam tko je osvajao takmičenja u fudbalu, ali to je mali broj u odnosu na koliko se zemalja ozbiljno bavi fudbalom i sanja veliki rezultat . i kao što vidiš, ti osvajači su obično velike i bogate zemljetine. a što se tiče basketa u svim tim zemljama osvajača basket je drugi ili treći sport po popularnosti i po ulaganju se ne može mjeriti sa fudbalom. plus treba ti manji broj igrača da bi složio dobru ekipu. da ne govorim koliko su takmičenja smiješna jer rijetko kad netko šalje najbolje što ima nego obično budi neki kombinirani sastavi. što se tiče basketa, van tih zemalja koje su osvajale EP i nema puno zemalja koje se ozbiljno bave basketom. pogotovo u europi.
Bavi se i kosarkom ogroman broj zemalja, ne sigurno kao fudbalom, ali nisu svi uspijesni naravno!
Sto se evrope recimo tice, u fudbalu imas jednu Englesku, Holandiju, Belgiju, Portugal...dok ih u kosarci nema nigdje i to nije zato sto ne ulazu, nego sto jednostavno nisu talentovani za to!
Ulaze Kina u fudbal vise od citave evrope, ali sta im vrijedi kad su operisani od fudbala...
U kosarci nemas sve gore pomenute, ali imas jednu Litvaniju, Letoniju, Grčku, Tursku...nacije koje su ocigledno vise talentovanije za basket, nego za fudbal, kao sto je i Srbija uostalom.
Koliko god je fudbal ispred kosarke, nije toliko ispred da su:
1 srebro i 1 bronza > od 5 zlata, 5 srebara i 1 bronze.

Opet ponavljam, sam podatak da su pored Amera u poslednjih 20 god samo Srbija i Španija uspjele uzimati zlato na SP je dovoljan dokaz koliko je to zapravo ogromno postignuce!
A kad smo kod ulaganja,prva Srbija ulaze nemjerljivo vise u fudbal, e sad zamisli koliko vise u kosarku ulazu sve bogatije zemlje evrope nego sto Srbija ulaze u tu istu kosarku!
Crveno-bela boja kad se razlije svud', suze mi jurnu u oči, a srce iz grudi nema kud'...

mostar25
Postovi: 64
Pridružen/a: 18 avg 2020, 09:45
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la mostar25 » 18 sep 2020, 18:22

negdje sam pročitao da je srbija u vrhu u europi po broju registiranih košarkaša i akademija. ja ne znam, ispravi me ako to nije točno.

ma sumnjam da recimo portugalci nisu talentovani za basket, kad već jesu za fudbal a i susjedi španjolci su im tu.. prije mislim da je to do tradicije, ulaganja i trenera. slično vrijedi i za englesku belgiju, holandiju. oni barem imaju te crnce koje bi mogli pripremiti da imaju dovoljno volje i znanja kao u fudbalu

litvanija, letonija, slovenija. netko može reći da su više talentovaniji za basket, ali ja ipak mislim da su tu uspješniji zato jer je konkurencija puno manja i treba ti manje igrača da složiš ekipu. slično vrijedi i za tursku i grčku koji i dalje više ulažu u fudbal. naravno niie sve samo do toga. hrvatska je jedan od dokaza, a sumnjam da su hrvati manje talentovani za basket od fudbala ili da su srbi toliko talentovaniji u basketu kao što rezultati govore.

pa srbija i španija su osvajale zlata kad su ameri došli u ne baš najačim sastavima i prilično neozbljni. a kad izbacimo najjače amere konkurenija nije tako strašna. posebno jer rijetko kad reprezentacije šalju najbolje što imaju. kad god su bili malo ozbiljniji da pokažu tko je gazda znalo se tko osvaja. tada im čak nije ni trebao najjači sastav

Odgovori

Natrag na “Aktuelne teme”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 22 gosta.