Athletic Club de Bilbao

Moderatori/ce: ribery,Monolog,hammers,geronimo

Avatar
Bertrand
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 apr 2011, 22:08
Kontakt:

Athletic Club de Bilbao

Post Postao/la Bertrand » 08 jul 2011, 19:49

slika

Athletic Club, poznatiji kao Athletic Bilbao, je španski fudbalski klub iz grada Bilbaoa, u pokrajini Baskiji. Fudbal se u Baskiji nije počeo igrati tek tako, već je došao posredstvom trgovaca iz kolijevke fudbala, Engleske. Krajem 19. stoljeća, nastaju i prvi klubovi, Bilbao F.C. osnovan od strane engleskih rudara i lučkih radnika i Athletic Club, osnovan od strane baskijskih studenata koji su se vratili sa studija u Engleskoj. Ova se dva kluba spajaju 1902. godine u jedan pod nazivom Club Vizcaya. Pod tim nazivom su osvojili i prvi Kup Kralja, pobijedivši Barcelonu, da bi se 1903. godine, klub preimenovao u Athletic Club de Bilbao, ime koje s ponosom čuvaju i dan danas. Zanimljivo je da postoje dvije verzije o izboru boje današnjih dresova. Jedna je da su radnici iz Sunderlanda donijeli svoje crveno-bijele dresove, kao poklon domaćinima, a druga je da je crvena tkanina u to vrijeme bila mnogo jeftinija od plave, koju su nosili tokom svojih samih početaka.

Bilbao je treći najuspješniji klub u Španiji, odmah iza Real Madrida i Barcelone. Iz španske LA Lige, Bilbao nikada u svojoj historiji nije ispao, a podatak da u klubu jedino smiju igrati rođeni Baski, ili makar igrači sa precima baskijskog porijekla, još više ovaj klub čini posebnim. 80-ih godina prošlog stoljeća, pravilo je malo ublaženo, pa je sada dovoljno da je igrač nogometno odrastao u Baskiji. I bez obzira na ovo, Athletic ostaje jedinstven na fudbalskoj mapi svijeta.

Što se tiče uspjeha, Bilbao je osam puta bio prvak Španije, zadnji put još prije 27 godina, tačnije u sezoni 1983/84, predvođen trenerom Javierom Clementeom, i igračima poput Zubizarrete, Urkiage, Nuneza, Salinasa, de Andresa. Te sezone je osvojena i dupla kruna, nakon što su u finalu Kupa Kralja pobijedili Barcelonu, rezultatom 1:0.

Uostalom, pogledajte highlightse sa te dvije velike utakmice.

[youtube][/youtube]

Da ne zaboravim, Bilbao domaće utakmice igra na San Mamésu, stadionu sagrađenom 1913. (u međuvremenu je i dvaput renoviran.) Kapacitet mu je 39.600 sjedećih mjesta, no to će se za dvije godine sve promijeniti, nakon što se sagradi San Mamés Barria, novi dom Athletica, koji će primati 55.500 ljudi.

slika
San Mames.

Eto, nadam se da ovaj uvod liči na nešto. Da saznate još ponešto, tu je wikipedia, tu su razni blogovi, a tu je i kolumna od svima nama dragog @MaGiCe, pa predlažem da je pročitate, ako već niste.

http://sportsport.ba/forum/viewtopic.ph ... 5&start=40" onclick="window.open(this.href);return false;
Zadnja izmjena: Bertrand, dana/u 02 dec 2013, 14:05, ukupno mijenjano 1 put.
Greatness dies
Unsung and lost, invisible to history

Avatar
Romariooo
Postovi: 6914
Pridružen/a: 21 sep 2009, 23:31
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la Romariooo » 08 jul 2011, 19:52

nadam se da ce biti ovdje finih rasprava

drag mi je ovaj klub pogotovo u ovo vrijeme globalizacije fudbala i svega sto gledamo, klub koji ima neke svoje principe od kojih ne odustaje, puno srece klubu i ovoj temi, da bude fino posjecena i zanimljiva
NE DAJTE MI LAGAT' !!!

Avatar
Portillo
Postovi: 3114
Pridružen/a: 08 avg 2010, 00:07
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la Portillo » 08 jul 2011, 20:03

[youtube][/youtube]

Ne simpatisem ih inace (obzirom da su Realu puno puta znali zagorcat' zivot), ali u svakom slucaju jako postujem. Mislim, ljudi su Primeru osvajali sa svim igracima iz vlastite skole (citaj Baskima), ista stvar i sa Kupom. Najveci igrac u povijesti im je Zarra definitivno, a Pichichi je dao preko 300 golova u 200 odigranih tekmi za Athletic. Od ovih novijih, otkako ih ja pratim, po meni je najbolji Julien Guerrero (odbio Real i Barcu 2x) :shock:. Tu su negdje i Erxteberria i Yeste, sada Llorente i sada imaju mozda i najjacu generaciju u zadnjih 20+ godina (ako izuzmemo onu iz 98-me, kada su bili drugi), ali kakogod, mislim da ne mogu ipak do Lige prvaka niti ce u skorijoj buducnosti moci, pero bueno...

Nego, jedna zanimljivost vezana za njihov stadion koju sam odavno procitao. Kaze, stadion im je smjesten uz crkvu San Mames, njihovog svetca kojeg su bacili lavovima a lavovi su ga odbili pojesti.

Nista, potrudicu se da ova tema ostane sto duze vrijeme otkljucana.
O le le, O la la, ser del Barça es ser un subnormal

El FC Barcelona es una moda... El Real Madrid es eterno

Avatar
raul-zakon
Postovi: 2645
Pridružen/a: 25 jun 2009, 17:07
Lokacija: Field of dreams
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la raul-zakon » 08 jul 2011, 20:07

Puno srece sa ovom temom, svaka cast, atletik mi je "plaho" drag,ne znam sto, al vjerovatno je jedan od razloga taj sto gotovo svake godine dobrano namuce barcu u oba meca ! :mrgreen: Kao sto rekoh, ova tema je super, samo mi nije jasno sta ova i ostale teme imaju sto moja tema o Malagi nije imala ??? Al nema veze otvorice je valjda nekad neko drugi pa cemo se raspisati !!! Sorry znam da ovo nije tema za to jbg !!! :oops:
Ima drugih, ima boljih, ali nebo zna - SAMO TI SI MOJA MALENA ! 4.12.2008 - dan kad je počela čarolija !

Ko kaže da je svijet velik? Ja ga mogu zagrliti s dvije ruke !

* Samo jedan od 18 ljudi vjenča se sa svojom prvom ljubavi.

HALA MADRID !

Avatar
famarillo
Postovi: 26
Pridružen/a: 07 jan 2011, 15:17
Lokacija: Bosna
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la famarillo » 08 jul 2011, 20:10

Ovaj klub sto ima navijace :roll: slabo koji ima u svijetu, imam neki original rekvizit iz Bilbaa, tacnije majcu Polo, da se pohvalim :D
Volio bi vise ovakvih klubova.
Klub koji nosi boje, koje se i nalaze na zastavi Bosne i Hercegovine, Villarreal CF.

Avatar
Bertrand
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 apr 2011, 22:08
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la Bertrand » 08 jul 2011, 20:11

Eto odmah za početak, Josu Urrutia (43) je novi predsjednik kluba, nakon što je pobijedio na izborima dosadašnjeg predsjednika Fernanda Macaua. To odmah znači da će i Marcelo Bielsa (55), čovjek koji je preporodio reprezentaciju Čilea, postati novi trener Athletica, i tu će zamijeniti Caparossa, koji je najzaslužniji za trenutno odličnu generaciju kluba.
Greatness dies
Unsung and lost, invisible to history

Dabar
Postovi: 957
Pridružen/a: 27 mar 2010, 11:44
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la Dabar » 08 jul 2011, 20:16

Najdraži klub u Španjolskoj,zapravo jedini koji su mi dragi uz Valenciu u njihovoj ligi,Extebberia i Urzaiz najdraži igrači...

Avatar
famarillo
Postovi: 26
Pridružen/a: 07 jan 2011, 15:17
Lokacija: Bosna
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la famarillo » 08 jul 2011, 20:17

moj prijatelj iz Hrvatske je vatreni navijac ovog kluba, ja ih iskreno gotivim radi patriotizma, al moj haver je lud za njima, godinu dana je skupljao lovu da bi prosle sezone bio tamo desetak dana i gledao je tekmu protiv Malage. Nas frajer, Bosanac, je njihov reporter tamo, novinar, posao mu je samo da prati klub i sve oko njega. Nije Bilbao daleko kako se cini ;)
Klub koji nosi boje, koje se i nalaze na zastavi Bosne i Hercegovine, Villarreal CF.

Avatar
Dylan Dog
Postovi: 6799
Pridružen/a: 01 jul 2009, 04:10
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la Dylan Dog » 08 jul 2011, 20:19

Odlicna i simpaticna ekipa sa velikom tradicijom, poseban tim..

Javi Martinez je nasljednik Xabi Alonsa definitivno..
Tragedija!Bosna i Hercegovina gubi svog najvećeg dragulja??Pogibljeni start znači kraj potencijalno velike karijere?? Pogledati na:
http://www.pohrani.com/f/1h/RC/SsrCfkJ/dajv.gif

Avatar
famarillo
Postovi: 26
Pridružen/a: 07 jan 2011, 15:17
Lokacija: Bosna
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la famarillo » 08 jul 2011, 20:22

evo i moj doprinos temi, pa i vi navratite kod Podmornice ;)

Athletic Club Bilbao je španjolski nogometni klub iz grada Bilbaa u pokrajini Baskiji.

Nogomet je u Baskiju došao posredstvom engleskih trgovaca. Novi je sport polako uzimao maha i počeo potiskivati tradicionalne sportove toga podneblja. Tako nastaju i prvi klubovi Bilbao F.C. osnovan od strane engleskih rudara i lučkih radnika i Athletic Club, osnovan od strane baskijskih studenata koji su se vratili sa studija u Engleskoj. Ova se dva kluba spajaju 1902. godine u jedan pod nazivom Club Vizcaya a 1903. nastaje Athletic Club de Bilbao.

Isprva su klupske boje bile plavo-bijele pruge, no 1910. prihvaća za službene klupske boje crveno-bijele okomite pruge koje su i danas zaštitni znak ovog kluba. Čini se da je razlog za odabir ovih boja bila činjenica što su lučki radnici iz Sunderlanda donijeli vlastite dresove iz svog grada kao poklon domaćinima, a ti su dresovi bili crveno-bijeli. No, postoji i druga verzija da se promijena dogodila iz vrlo praktičnog razloga, a taj je da je u to vrijeme cijena crvene tkanine bila znatno niža od plave. Od samih početaka klub počinje ostvarivati zapaženije rezultate.

Klub nikada nije ispao iz španjolske La Lige od njezina osnutka 1928. godine i time je uz bok velikanima kao što su Real Madrid ili F.C. Barcelona. Klub je jedan od najtrofejnijih u Španjolskoj; osam je puta bio prvak La Lige, a 24 puta pobjednik kupa. Osvojili su još i Superkup 1985. godine te igrali finale Kupa UEFA 1977. godine.

Nadimci kluba su Rojiblancos ili Zurigorri po klupskoj boji, crveno-bijelim prugama i Los Leones po mjestu gdje se nalazi stadion kluba, a koji je smješten uz crkvu San Mames, sveca kojega su bacili lavovima koji su ga odbili pojesti.

Od samih početaka kluba vođeni su krilaticom Con cantera y afición, no hace falta importación tj. S domaćim igračima i navijačima nema potrebe za strancima. Tako cantera postaje službeni stav vodstva kluba iz Bilbaa, ali i ostalih baskijskih klubova tog doba kao što su CD Alaves, Real Union, Arenas Club de Getxo i Real Sociedad. Tih pet timova bili su među deset osnivača španjolske La Lige. Do danas je jedino Athletic ostao vjeran ovom stavu tako da u klubu mogu igrati samo igrači rođeni u Baskiji i/ili oni čiji su bliski preci baskijskoga podrijetla. Ipak su to pravilo ponešto ublažili u osamdesetim godinama 20. stoljeća kada je dopušteno da u klubu igraju igrači koji su nogometno odrastali u Baskiji.

Pod Francom klub je morao mijenjati ime u Atlético Bilbao budući je general Franco odredio kako se ne smiju koristiti strane riječi u imenima klubova i organizacija.

U posljednjih dvadeset godina klub ne uspijeva ostvariti neke značajnije rezultate, ponajviše zbog ustrajnosti u provođenju cantere. Nekoliko puta je klub uspijevao izboriti nastup u europskim kupovima, a 1998. godine pod vodstvom Luisa Fernandeza postali su viceprvaci Španjolske izborivši tako Ligu prvaka. Ipak, u posljednjih nekoliko godina klub tavori u sredini ili pri dnu ljestvice. Protekle dvije sezone klub se grčevito bori za opstanak. Unatoč svemu, prema istraživanjima ugledne novine El Mundo 78% navijača ovoga kluba bi radije vidjelo svoj klub u drugoj ligi negoli da se odrekne stava da u klubu igraju isključivo baskijski igrači. Tako ovaj klub ostaje jedan od rijetkih klubova koji se protive pravilima modernog nogometa i pokušavaju kroz razvoj mladih domaćih igrača ostaviti traga u današnjem nogometu. Mnogi ovakvu politiku nazivaju rasističkom i ksenofobičnom, no oni koji brane ovaj stav naglašavaju kako je njima važnije da igrači na prvom mjestu imaju ljubav prema klubu i da razumiju što klub znači navijačima, a što nije slučaj s mnogim strancima koji dolaze u klubove španjolske lige.


Himna!

Athletic, Athletic, eup!
Athletic gorri ta zuria
danontzat zara zu geuria.
Erritik sortu zinalako
maite zaitu erriak.

Gaztedi gorri-zuria
zelai orlegian
Euskalerriaren
erakusgarria.
Zabaldu daigun guztiok
irrintzi alaia:
Athletic, Athletic
zu zara nagusia!
Altza gaztiak!

Athletic, Athletic
gogoaren indarra.
Aritz zarraren enborrak
loratu dau orbel barria.

Aupa mutillak!
Aurrera gure gaztiak!
Bilbo ta Bizkai guztia
goratu bedi munduan.
Aupa mutillak!
Gora beti Euskalerria!
Athletic gorri-zuria
geuria.

Bilbo ta Bizkaiko gaztiak gora!
Euskaldun zintzoak aurrera!


La Liga: 1930., 1931., 1934., 1936., 1943., 1956., 1983., 1984.

Copa del Rey: 1902., 1903., 1904., 1910., 1911., 1914., 1915., 1916., 1921., 1923., 1930., 1931., 1932., 1933., 1943., 1944., 1945., 1950., 1955., 1956., 1958., 1969., 1973., 1984.

Superkup: 1985




Najveća pobjeda: Athletic Blbao - F.C. Barcelona 12-1 (8. veljače 1931.)

Najveći poraz: F.C.Barcelona -Athletic Bilbao 7-0 (3. veljače 2001.)

Najviše nastupa za klub: José Ángel Iribar Kortajarena - 614 utakmica (18 sezona)

Najviše golova za klub: Telmo Zarraonandia Montoya Zarra - 334 gola u 353 utakmice

Nadimci kluba su Rojiblancos ili Zurigorri po klupskoj boji, crveno-bijelim prugama i Los Leones po mjestu gdje se nalazi stadion kluba, koji je smješten uz crkvu San Mames, sveca kojega su bacili lavovima koji su ga odbili pojesti.

Tradicija

Prorok po imenu Euskaldun, još prije osnutka ovoga kluba, predvidio je da će se osnovati jedna institucija u kojoj će građani moći gledati svoje ljubimce, te da ta institucija nikada neće biti niža od ostalih, jedino pod uvjetom ako se bude pridržavala tradicije. Ili u nogometnom kontekstu da će se osnovati Athletic i da nikada neće ispasti iz lige ukoliko u njemu budu igrali samo baskijci.




San Mamés je stadion nogometnog kluba Athletic Bilbao, najstariji španjolski stadion u još u upotrebi.

Gradnja stadiona započela je 20. siječnja 1913. godine. Prva službena utakmica odigrana je 21. kolovoza 1913. godine, dok je prvi gol na novom stadionu postigao legendarni igrač kluba iz Bilbaa Rafael Moreno Aranzadi "Pichichi". Kroz godine stadion se konstantno nadograđivao. Zaradom od prodaje Jesúsa Garaya klub je povećao kapacitet sjeverne tribine koja nosi ime ovog igrača.

Od 28. travnja 1963. godine postavljena je umjetna rasvjeta. Nakon što je Španjolskoj dodjeljeno domaćinstvo svjetsko nogometno prvenstvo 1982. godine godine, stadion u Bilbau je izabran kao jedan od stadiona na kojem će se igrati utakmice prvenstva. Tako 1980. godine počinju radovi popravka i restruktuiranja stadiona za predstojeće Prvenstvo.

Danas je kapacitet stadiona 39.750 sjedećih mjesta. Dimenzije travnjaka su 103x68 metara. U ožujku 2006. odobren je plan izgradnje novog stadiona blizu mjesta gdje se nalazi današnji stadion gdje se nekada nalazio Bilbao International Trade Fair. Novi će stadion imati kapacitet 56.000 sjedećih mjesta. Dosadašnji stadion će se srušiti nakon što budu izgrađene 3/4 novog stadiona na kojem će se tada započeti igrati službene nogometne utakmice.




Navijačka grupa Athletica HERRI NORTE TALDEA postoji još od "davne" 1982. i jedna je od najpoznatijih ljevičarskih skupina uopče. Poznati su po antifašizmu, antirasizmu te punk & skins(SHARP, RASH) pokretu. Njihova glavna obilježja su Baskijske zastave ili razno-razni transparenti sa slikom Baskije, čime se zalažu za veču autonomiju Baskije i time pokazuju netrepljivost prema Španjolskoj, najviše njenom glavnom gradu Madridu, odakle i dolaze njihovi največi nogometni i navijački rivali Atletico i Real Madrid...a zašto je to tako? Valja posegnuti u davnu 1936. i doba Španjolskog građanskog rata kada se Baskija uz Kataloniju i Galiciju...borila protiv Franca i njegovih fašista. Inače, grupa se smjestila na sjever San Mamesa kako joj i samo ime u prijevodu govori "Sjeverna grupa ljudi", a tribina nosi ime "Jesus Garay" po igraču kojeg je Bilbao prodao i od tog transfera nadogradio tu sjevernu tribinu...od ostalih podgrupa koje bodre ovaj klub su Abertzale Sur i Tripuslelak Taldea...

evo i jedna pjesma u izvedbi ove grupe:

Somos un Grupo de amigos,
de lo mas borratxo y animal,
siempre metidos en bronkas,
por las kalles de la ziudad,
si alguien pregunta kien somos,
sabemos siempre kontestar,
invitanos a zervezas,
Herri Norte Taldea
Herri Norte Taldea

Prijevod:
Mi smo grupa prijatelja,
Pijanaca i životinja,
Uvijek smo u neredima,
I na ulici,
Ako nas pitaju o nama,
Mi im odgovaramo,
Dajte nam piva,
Herri Norte Taldea
Herri Norte Taldea
Klub koji nosi boje, koje se i nalaze na zastavi Bosne i Hercegovine, Villarreal CF.

Avatar
kumkalesic
Postovi: 2124
Pridružen/a: 19 sep 2010, 16:54
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la kumkalesic » 08 jul 2011, 20:27

Ma zlo do kluba, kad god sam ih vodio na menadzeru, dobio sam na kraju sezone nogu :D
Salu na stranu, veliki respekt prema ovoj momcadi...Tolike godine ljudi igraju samo sa igracima iz svoje predivne pokrajine i uvijek se drze u najelitnijem razredu spanskog nogometa...
Biti ce zanimljivo posmatrati rad Bielse sa ovom momcadi, da li ce napraviti napredak u odnosu na rezultate Caparosa koji i nisu bili tako losi.
Ne znam da li ce biti sta od transfera Aduritza i Mikela Artete u ovaj klub. Ako oni dodju, mislim, da bi se ova momcad mogla, pa mozda, i umijesati u borbu za ligu prvaka naredne sezone. Dugo ih tamo nije bilo, vec desetak godina (ako me pamcenje dobro sluzi)...vrijeme je da se vrate u elitu, jer to zasluzuju...
Joint_fc

Avatar
juznjak>
Postovi: 6397
Pridružen/a: 08 maj 2010, 16:49
Lokacija: Benidorm
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la juznjak> » 08 jul 2011, 22:54

Licno ih ne volim ali ih izuzetno postujem(23 kupa :shock: ) mislim u Hrvatskoj imaju dosta navijaca ovdje kod nas u Bosni cini mi se i nisu nesto popularni (pored toliko pusaca marketinga i kako bi ) ,nakon 15-tak godina potrefila im se izuzetno kvalitetna generacija sa Lorenteom,Munainom,San Joseom i ako ostanu na okupu u buducnosti mogli bi napraviti velike stvari u Spaniji ali i u Evropi . Ove sezone pojacali su sredinu sa jako kvalitetnim igracem Herrerom ,koji je dosao iz Zaragoze za 8 mil Eura ,dakle nimalo jeftina kupovina,on je bio jedan od boljih u Zaragozi prosle sezone da bi kvalitet jos jednom demonstrirao sada na Euru u Danskoj gdje se Rojita prosetala na prvenstvu ,kakav ce to tandem biti sa Martinezom.:o Poslije Calderona, San Mames mi je najljepsi stadion u Spaniji , Athletic ima jako odane navijace naime ove sezone su treci najposjeceniji stadion ,odma iz Santiaga Bernabeua i La Rosalede . Athletic 2013 god seli na novi San Mames kapaciteta 55 000 sjedecih mjesta ,dakle u buducnosti mozemo ocekivati jos jaci i veci Athletic koji je sinoc izabrao novog precjednika Josu Urrutia koja je i igracka legenda ovog kluba , umjesto Caparosa na klupi ce od ove sezone sjediti Bielsa .

PS : tema je bila otvarana par puta ali uvijek izbrisana,mislim da je ovakav DIV zasluzio odavno svoju temu no nema frke :)
Zadnja izmjena: juznjak>, dana/u 08 jul 2011, 23:04, ukupno mijenjano 1 put.
El Glorioso vuelve a ser un grande ! Rap sucks. Rap = Retards Attempting Poetry.
Ser del Madrid tiene precio,ser del barsa tiene precio,ser del atleti no tiene precio para todo lo demás ROJIBLANCO FORZA ATLETI!!!♡♥♡ Bosna Prkosna Od Sna !♥♡

Avatar
drinin vuk
Postovi: 1717
Pridružen/a: 25 jun 2010, 13:47
Lokacija: " РС
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la drinin vuk » 08 jul 2011, 23:04

? $ $ $ ' $ ?. ? су $,понос,&,"," $ % $ $ " & " се " &. &,",",' су " $ ? " $ сезона.
" $ & је за ' $ ',а он је " Јесте,$ ?.
" овај ? $ свега " & ?,о ' се $?
" не " " " % ?,$ ' " "," ' $ $ $ " вађења у $ пар ?,стоје & % $ " ",% " " $," ? " ? " су " на ? " та / се & " са / " " $ ' ?,наравно у & $ ?.
? $ " " не $ ? ? & $,& $ је $ овог ? " & $ 6-16 '.
& $ - & " - & - &
ФСРС

Avatar
juznjak>
Postovi: 6397
Pridružen/a: 08 maj 2010, 16:49
Lokacija: Benidorm
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la juznjak> » 08 jul 2011, 23:47

Kako ne spomenuti ovu legendu , nije htio napustiti Athletic i ako su ga trazili Real i Barca.
[youtube][/youtube]
Malaga ga je dovela nedavno da bude trener mladjih selekcija ;)

Urzaiz i Exeberia koji je to tandem bio 8-)
El Glorioso vuelve a ser un grande ! Rap sucks. Rap = Retards Attempting Poetry.
Ser del Madrid tiene precio,ser del barsa tiene precio,ser del atleti no tiene precio para todo lo demás ROJIBLANCO FORZA ATLETI!!!♡♥♡ Bosna Prkosna Od Sna !♥♡

Avatar
L_blancos
Postovi: 3429
Pridružen/a: 15 maj 2010, 11:30
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la L_blancos » 08 jul 2011, 23:52

Klub sa do sad,odkako ja pratim primeru,najjacom generacijom.. Tu su reprezentativci:Iraola,Martinez,Llorente.. I mladi reprezentativci:Muniain,San Josee,Herrera..Gotivim ih ko vecinu spanskih klubova..
Imaju ono sto niko nema,13 igraca.. Navijaci + neki baskijski duh koji ih tjera da tjera da lete po terenu..
Inace za Baske se smatra da su narod atlantide,takodjer slove za najinteligentnije ljude na svijetu..

Avatar
juznjak>
Postovi: 6397
Pridružen/a: 08 maj 2010, 16:49
Lokacija: Benidorm
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la juznjak> » 09 jul 2011, 00:00

Klub koji je inace Forlanova kucka za napucavanje :mrgreen:
[youtube][/youtube]
El Glorioso vuelve a ser un grande ! Rap sucks. Rap = Retards Attempting Poetry.
Ser del Madrid tiene precio,ser del barsa tiene precio,ser del atleti no tiene precio para todo lo demás ROJIBLANCO FORZA ATLETI!!!♡♥♡ Bosna Prkosna Od Sna !♥♡

Avatar
L-Train
Postovi: 18245
Pridružen/a: 10 mar 2010, 23:56
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la L-Train » 09 jul 2011, 00:17

klub kojem se definitivno divim,drze do tradicije,imaju nabolje navijace i poslje Reala (a bgm sad i Malage :mrgreen: ) su mi nekako nasimapticnij u Spanjolskoj primeri 8-)
Okusi strah, bol, mrznju i barut
i zivi u toj nadi da ce sutra ipak svanut,
na sekund nosi teret mojih rana
dok grad ti sapce pricu jezikom oziljaka.

Avatar
messilla
Postovi: 31095
Pridružen/a: 05 jul 2011, 13:30
Lokacija: Times Square, NYC
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la messilla » 09 jul 2011, 20:28

Jedan od dražih klubova definitivno i neka je sretno sa novom temom...
Now the old king is dead! Long live the king!

2nd#Tripl3t

London! Paris! Rome! London! Berlin!
1992 2006 2009 2011 2015

Avatar
juznjak>
Postovi: 6397
Pridružen/a: 08 maj 2010, 16:49
Lokacija: Benidorm
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la juznjak> » 09 jul 2011, 22:02

Jel ko spomenuo Telmo Zarru, 252 gola za Athletic :o
Najveci rivali i: Real Sociedad, Real Madrid, Atletico Madrid 8-) Osasuna i Alaves .
Nadimak: Los Leones (Lavovi)

Sjecam se prije par godina Hayat prenosio tekmu Athletic v Osasuna ,na poluvremenu bilo 0-3 za Osasunu da bi na kraju zavrsilo 4-3 za Lavove :shock: valjda to je taj duh sto neko spomenu San Mamesa koji tjera igrace da lete po terenu i nikada se ne predaju .
El Glorioso vuelve a ser un grande ! Rap sucks. Rap = Retards Attempting Poetry.
Ser del Madrid tiene precio,ser del barsa tiene precio,ser del atleti no tiene precio para todo lo demás ROJIBLANCO FORZA ATLETI!!!♡♥♡ Bosna Prkosna Od Sna !♥♡

Puma
Moderator
Postovi: 14275
Pridružen/a: 01 jan 2011, 11:53
Lokacija: SK
Kontakt:

Re: Athletic Club Bilbao

Post Postao/la Puma » 09 jul 2011, 23:33

Exteberria, Urzaiz, Alkorta, Guerrero to je bila ekipa, a bili su i reprezentativci svi

a od ovih "novijih" meni je bio gotivan Yeste
Call the coroner!
There's gonna be a lot of slow singin' and flower-bringin'
If my burglar alarm starts ringin'

Odgovori

Natrag na “Primera Division”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.