AS Monaco FC

Moderatori/ce: ribery,Monolog,hammers,geronimo

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41150
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

AS Monaco FC

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 21 maj 2013, 20:37

slika

Fudbalski klub AS Monaco je osnovan u maloj istoimenoj kneževini 1924. godine. Ovaj fudbalski klub je od svog osnivanja mečeve igrao u francuskoj ligi. Ipak, počeci za ovaj klub nisu nagovještavali da će on jednog dana postati bitan faktor francuskog i evropskog nogometa. Tek 1948. godine su se uključili u profesionalnu ligu, a vrlo brzo je uslijedio napredak. Sedam puta su postali prvaci Francuske, što ih čini četvrtim najuspješnijim klubom u toj zemlji. Ispred njih su samo Saint-Etienne i Marseille sa po 10 titula, te Nant sa osam. Crvena i bijela boja su zaštitni znak kneževine Monaco, pa su i njihovi dresovi te boje. Također, u francuskom fudbalu su poznati pod nadimkom “Les rouge et blanc”, što znači crveno-bijeli. Pored sedam titula prvaka države, još pet puta su sezonu okončali kao drugoplasirani, a u evropskim takmičenjima su najdalje došli 2004. godine, kada su igrali finale Lige prvaka koje su izgubili od Porta.

Godine uspjeha za Monaco kreću od 1958. godine, kada je za trenera kluba izabran Lucien Leduc. Leduc je uskoro u tim unio prepoznatljiv karakter kakav do tada nisu imali. Već 1960. godine Monaco je došao do svoje prve titule, kada su u finalu Kupa Francuske sa 4:2 savladali Saint-Etienne. Sezonu nakon toga Monaco dolazi do svoje prve titule prvaka države, a 1963. godine su uspjeli osvojiti i kup i prvenstvo. Do novog milenijuma tim je još pet puta osvajao prvenstvo (1978., 1982., 1988., 1997. i 2000. godine), te su još tri puta osvojili kup (1980., 1985. i 1991. godine). Ipak, u Evropi su prvi put značajniji uspjeh ostvarili 1992. godine, kada ih je u finalu Kupa UEFA njemački Werder savladao sa 2:0. To, međutim, nije njihov najbolji rezultat u Evropi. 1994. i 1998. godine su u Ligi prvaka igrali polufinala, ali su oba puta italijanski predstavnici bili bolji od njih (1994. Milan sa ukupnih 3:0, a 1998. Juventus sa 6:4). No, na iznenađenje mnogih su 2004. godine došli do finala najelitnijeg klupskog takmičenja u Evropi. Ipak, sa druge strane je bio Mourinhov Porto, koji ih je savladao sa glatkih 3:0, ostavivši ih bez titule Lige prvaka.

Monaco prvi puta ulazi u krizu koja počinje početkom 70-ih godina prošlog vijeka. U toj dekadi su tri puta ispadali i vraćali se u prvu francusku ligu. Ipak, zanimljivo je da su 1976/77. godine igrali u Ligi 2, te izborili plasman u viši rang osvojivši prvo mjesto, a već naredne sezone su došli do titule prvaka države. Tako je Monaco od 1977. pa sve do 2011. godine igrao u elitnoj francuskoj ligi, kada su ispali u Ligu 2 završivši sezonu na 18. mjestu u konkurenciji 20 timova. Ubrzo su krenule rasprodaje igrača, te su u jednom momentu bili na putu da ispadnu i iz druge lige. Ipak, tim je u decembru 2011. godine kupio ruski bogataš Dimitrij Ribolovljev, koji ih je preporodio. Tu sezonu su završili na osmom mjestu francuske Lige 2, a ove sezone su izborili povratak u elitni razred francuskog fudbala :D

Par zanimljivosti:

Kuriozitet: -Monaco je 21. oktobra 2003. godine igrao meč Lige prvaka protiv Deportiva iz La Corune koji je završio rezultatom 8:3, što je rekord po broju golova u Ligi prvaka na jednom meču.

-2004. godine je Monaco došao do finala Lige prvaka gdje su poraženi, a te godine su dvojica najboljih strijelaca takmičenja bili upravo iz Monaca. Najbolji je bio Fernando Morientes sa devet golova, a drugi je bio Dado Pršo sa sedam golova.

-Monacov stadion “Louis II” ima kapacitet od 18.500 sjedećih mjesta, a populacija cijele kneževine Monaco je oko 30.500 ljudi. To znači da više od pola stanovništva Monaca može doći na ovaj stadion.

-Monaco je 1960/61. imao 26 pobjeda u sezoni, što je i danas rekord francuske lige.

-Jean Luc Ettori je od 1975. do 1994. godine nosio dres Monaca, te je odigrao 602. meča u ligi. Upravo je on igrač sa najviše odigranih utakmica u historiji Lige 1.

-Monaco je u augustu prošle godine predstavio Lucasa Ocamposa, 18-godišnjeg Argentinca koji je u tim došao iz River Platea za 11 miliona eura. Ovo je rekordna suma novca isplaćena u svim drugim ligama Evrope (vjerovatno i svijeta).

Lucien Leduc je trener koji je tim predvodio do prvih titula. On je Monaco vodio od 1958. do 1963. godine, te u drugom navratu od 1976. do 1979. On je bio trener koji je sa timom osvojio drugu ligu 1977. godine, a sezonu poslije i titulu u Ligi 1. Pored njega, jedan od najuspješnijih trenera ovog kluba je bio i Arsene Wenger i to od 1987. do 1994. godine, te je sa njima osvojio po jednu titulu prvaka i kupa države. Također je predvodio tim u finalu kupa UEFA 1992. godine. Od poznatih trenera treba još istaći i Didiera Deschampsa, koji je u klubu bio od 2001. do 2005. godine. Već pomenuti golman Jean Luc Ettori je u svim takmičenjima za Monaco odigrao 754 meča, te je on igrač sa najviše nastupa za tim, a najbolji strijelac tima svih vremena je Delio Onnis, koji je od 1973. do 1980. godine postigao 223 gola za njih. Od poznatih igrača dres Monaca su nosili: Georg Weah, Youri Djorkaeff, David Trezeguet, Erick Abidal, Fabien Baritez, Ludovic Giuly, Thierry Henry, Patrice Evra, Dado Pršo, Jurgen Klinsmann, Marco Simeone, Christian Vieri, Fernando Morientes, Javier Saviola i mnogi drugi.

slika

slika



Monaco je od osnivanja domaće mečeve igrao na stadionu Louis II, koji nosi ime po bivšem princu Monaca. Orginalni Louis II stadion je otvoren 1939. godine, te je primao nešto više od 12.000 gledalaca. Zbog malog kapaciteta tim je odlučio u okviru svog kompleksa izgraditi novi stadion, kojeg su nazvali po starom. Novi stadion Louis II ima kapacitet od 18.500 sjedećih mjesta, a na njemu su se od 1998. do 2012. godine odigravale utakmice UEFA Superkupa (pobjednik Lige prvaka protiv pobjednika Lige Evrope ili bivšeg Kupa UEFA). 2009. godine je rađena zadnja rekonstrukcija stadiona, u kojoj su na tribinama ugrađena dva velika ekrana.

slika
slika


Tim je 2011. godine kupio ruski milijarder Dimitrij Ribolovljev. Tačnije, Ribolovljev je kupio dvije trećine kluba, a također je obećao da će u naredne četiri godine u tim investirati 100 miliona eura. Da se ne šali pokazao je na primjeru Lucasa Ocamposa, kao i dovođenjem Claudija Ranierija na mjesto trenera ekipe. :D

Trenutno klub broji 31 igrača, čija se vrijednost procjenjuje na nekih 59 mil eura, a najvrijedniji igrač je spomenuti Ocampos, dok je najbolji strijelac tima ove sezone bio Toure sa 18 golova u 35 mečeva, dok su 3 igrača Monaca izabrana u idealnih 11 iz Ligue 2 i to: štoper Raggi, veznjak Obbadi i krilo Gremain ;)
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Rekordmeister
Postovi: 337
Pridružen/a: 16 apr 2012, 16:11
Lokacija: Bihać
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Rekordmeister » 21 maj 2013, 20:42

Stadion sila!Steta sto su deficitrani po broju navijaca al ipak je to grad Kulera i bogtasa nije njima fazon biti ultras ili slicno.Nadam se da ce postati konkurent PSG-u u narednim godinama da se i Francuska liga malo digne.

Avatar
ronaldo99
Postovi: 16502
Pridružen/a: 05 okt 2010, 20:16
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la ronaldo99 » 21 maj 2013, 20:50

eto ga rio hvala ti sto izdvoji vrijeme pa sastavi ovakav uvod :D


nego taj vlasnik rece u 4 godine investirati 100mil eura u tim a evo na dva igraca vec potrosio 70 miliona sve mi se cini da ce uveliko preci tu cifru :D

Avatar
Rekordmeister
Postovi: 337
Pridružen/a: 16 apr 2012, 16:11
Lokacija: Bihać
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Rekordmeister » 21 maj 2013, 20:52

Ljudi ti igraci jos nisu potpisali!Neznam ko objavi al cito sam isto danas kao da su potpisali ako od toga jos nema nista,za njih dvojicu na adresu Porta su dosli mnogi upiti i ponude.

Avatar
Sportfanatik
Postovi: 3271
Pridružen/a: 03 dec 2012, 22:56
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Sportfanatik » 21 maj 2013, 20:56

Rekordmeister je napisao/la:Ljudi ti igraci jos nisu potpisali!Neznam ko objavi al cito sam isto danas kao da su potpisali ako od toga jos nema nista,za njih dvojicu na adresu Porta su dosli mnogi upiti i ponude.
to je točno, još nema ništa od te dvojice
Super Bowl champions: 2001, 2003, 2004 Let's go Pats
IN MOYES WE TRUST
RAFA NADAL
LeBRON JAMES
KIMI RAIKKONEN

Avatar
Lillard
Postovi: 26269
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Lillard » 21 maj 2013, 21:07

Iako tada nisam pratio Euro nogomet toliko jer sam bio dosta mlađi, sjecam se one generacije i finala Lige Prvaka. Kad se sjetim polufinala sa Deportivom i 4 gola Prse 8-)
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Avatar
Sportfanatik
Postovi: 3271
Pridružen/a: 03 dec 2012, 22:56
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Sportfanatik » 21 maj 2013, 21:10

Lillard je napisao/la:Iako tada nisam pratio Euro nogomet toliko jer sam bio dosta mlađi, sjecam se one generacije i finala Lige Prvaka. Kad se sjetim polufinala sa Deportivom i 4 gola Prse 8-)
to nije bilo u polufinalu nego u grupi, u 1/2 finalu su izbacili Chelseu
Super Bowl champions: 2001, 2003, 2004 Let's go Pats
IN MOYES WE TRUST
RAFA NADAL
LeBRON JAMES
KIMI RAIKKONEN

Avatar
Lillard
Postovi: 26269
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Lillard » 21 maj 2013, 21:14

Sportfanatik je napisao/la:
Lillard je napisao/la:Iako tada nisam pratio Euro nogomet toliko jer sam bio dosta mlađi, sjecam se one generacije i finala Lige Prvaka. Kad se sjetim polufinala sa Deportivom i 4 gola Prse 8-)
to nije bilo u polufinalu nego u grupi, u 1/2 finalu su izbacili Chelseu
e dobro si...yebiga, davno bilo :lol:
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Avatar
juznjak>
Postovi: 6397
Pridružen/a: 08 maj 2010, 16:49
Lokacija: Benidorm
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la juznjak> » 21 maj 2013, 21:33

Dobra klub,imaju nesto historije za razliku od PSG-a :lol: mada je ovi tajkuni su zlo fudbala,klubovi im sluze kao neka auta,pa se sada oni sada izmedju sebe nadmecu ko ce imati najskuplji . Malo mi se to gadi,tu se gubi svaki smisao fudbala i sporta uopste. Jer ovi klubovi sto nemaju te tajkune nikada nece moci da budu imuni na neke ponude od strane ovakvih klubova koji mogu ponuditi za jednog igraca 70-80 miliona sto je zesci nonsense , tu se gubi taj smisao i draz fudbala . Igraci gube sportske ambicije ,nema vise da igrac ode u neki klub da bi napredovao kao fudbaler i da bi osvojio nesto,sada se samo trci za parama,a to je sve zahvaljujuci ovakvim vlasnicima. Meni je licno Saint Etienne i bio i ostace najveci klub u Francuskoj . Ne mislim pratiti ovu ligu dok se sveci na vrate na stare staze. 8-)
El Glorioso vuelve a ser un grande ! Rap sucks. Rap = Retards Attempting Poetry.
Ser del Madrid tiene precio,ser del barsa tiene precio,ser del atleti no tiene precio para todo lo demás ROJIBLANCO FORZA ATLETI!!!♡♥♡ Bosna Prkosna Od Sna !♥♡

Avatar
francobaresi
Postovi: 5181
Pridružen/a: 26 maj 2012, 19:13
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la francobaresi » 21 maj 2013, 21:49

Znači PSG će dobiti pravu konkurenciju , bit' će to zanimljiv okršaj i vjerujem da će prvenstvo biti zanimljivo . Pravi Rusko-Arapski derbi . :D
"Once Milan flows through your veins. It'll flow forever in your blood."
-Rui Costa-

Avatar
GAL
Postovi: 868
Pridružen/a: 10 maj 2010, 14:14
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la GAL » 22 maj 2013, 14:34

dobar klub drago mi je sto su se vratili stvarno ,moje simpatije su pobrali one sezone kada su igrali finale LP ,drago mi je sto ce PSG imati konkureniju dostojnu borbe za trofej,malo mi je zao yona ali dosta su oni dominirali 5 , 6 sezona su ako se ne varam konstantno bili sampioni.

Avatar
Andrej
Postovi: 6729
Pridružen/a: 10 avg 2012, 16:22
Lokacija: PrileP
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Andrej » 22 maj 2013, 20:21

gadi mi se
"Si può far tutto ma la famiglia non si può lasciare. E la Juve fa parte della mia famiglia" - Giovanni Agnelli

Avatar
darker10
Postovi: 10797
Pridružen/a: 20 nov 2012, 15:01
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la darker10 » 22 maj 2013, 20:54

Al vam se gadi,da mi je znat sta bi rekli da neko kupi Stade de Reims.Ljudi su nekad tamo '56 igrali finale evropskog kupa,bas me zanima da li bi rekli da imaju historiju ili su "naftasi".Ovo je sve zapoceo Real,koji je prvi poceo davati velike novce za igrace,cak i tih 50-ih godina kada su osvojili 5 od 9 evropskih naslova.Bolje se zahvaljivat Bogu sto ovoga ima jer bi inace svake godine gledali monopol jednog kluba tj Reala kojeg niko ne spominje po pitanju kupovanja igraca za velike novce.Zadnji igrac koji je iz njihove omladinske skole uspio uci u prvi tim i tu ostati je Casillas i to prije 10-12 godina.

Avatar
Lillard
Postovi: 26269
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Lillard » 22 maj 2013, 21:18

Od navijaca Chelsea ne bi drugo ni ocekivao :mrgreen:

Monaco se meni ne gadi, ali gade mi se Arapi u europskom nogometu i njihov monopol. Polako to prelazi granice. Danas, sutra igraci ce vrijedit stotine milijuna, a to bi bilo katastrofalno.
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Avatar
darker10
Postovi: 10797
Pridružen/a: 20 nov 2012, 15:01
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la darker10 » 22 maj 2013, 21:47

Lillard je napisao/la:Od navijaca Chelsea ne bi drugo ni ocekivao :mrgreen:

Monaco se meni ne gadi, ali gade mi se Arapi u europskom nogometu i njihov monopol. Polako to prelazi granice. Danas, sutra igraci ce vrijedit stotine milijuna, a to bi bilo katastrofalno.

Odmah ti na Chelsea,a drugi klubovi trose isto tako,ali ispadne da se njima to opravdava samo zato sto su i u proslosti trosili pare i ostvarivali dobre rezultate.

Avatar
francobaresi
Postovi: 5181
Pridružen/a: 26 maj 2012, 19:13
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la francobaresi » 22 maj 2013, 21:52

Nema se tu šta nekome gaditi ili da neko nekoga mrzi . Lijepo je bilo dok su Real , Milan , Barca , United , Liverpool , Juventus i još neki kupovali sve što požele . A sad kad su to u mogućnosti neki manje popularni klubovi odmah se diže buka i galama . Šta je tu je , fudbal se drastično promjenio u zadnjih 10-ak godina .
Čak ni famozni "financial fair play " neće ništa promjeniti . Doduše hoće kad su u pitanju manji klubovi , tipa Malaga koja je izbačena iz Evrope iako imaju dug koji je najmanje 6 puta manji nego što ima Real ili Barcelona . :D
Arapi su našli riješenje kako da zaobiđu to pravilo o FFP-u , jednostavno potpišu sponzorski ugovor sami sa sobom i nitko im ništa ne može . To je uradio City sa Etihadom , također PSG sa nekom Katarskom bankom koja je u vlasništvu čovjeka koji je kupio PSG . :D
"Once Milan flows through your veins. It'll flow forever in your blood."
-Rui Costa-

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36499
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Donnie Darko » 22 maj 2013, 23:33

Moutinho & Rodriguez izgleda u paketu dolaze.

Avatar
Andrej
Postovi: 6729
Pridružen/a: 10 avg 2012, 16:22
Lokacija: PrileP
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la Andrej » 23 maj 2013, 00:54

Donnie Darko je napisao/la:Moutinho & Rodriguez izgleda u paketu dolaze.
Citaj Francuska liga. ;)
"Si può far tutto ma la famiglia non si può lasciare. E la Juve fa parte della mia famiglia" - Giovanni Agnelli

Avatar
soxx
Postovi: 13558
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la soxx » 24 maj 2013, 01:36

Porto wanted 70million euros for Rodriguez and Moutinho, so to avoid paying Sporting 25% sell on fee, sold Rodriguez for 69m and Moutinho 1m

Ne znam da li je istina ali genijalno. :mrgreen:

Avatar
gio10
Postovi: 5678
Pridružen/a: 13 dec 2012, 19:39
Lokacija: 71000
Kontakt:

Re: AS Monaco FC

Post Postao/la gio10 » 24 maj 2013, 09:28

Rodriguez i Moutinho su na ljekarskom u Monacu

Cijena je 55mil €
Ja te volim, volim Željo..

Odgovori

Natrag na “Ligue 1”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.