FK Budućnost Banovići

Moderator/ica: GracanicaAA

Avatar
Van Klomp
Postovi: 169
Pridružen/a: 01 nov 2008, 11:52
Kontakt:

FK Budućnost Banovići

Post Postao/la Van Klomp » 20 sep 2009, 22:51

Pisem vecinom iz licnog iskustva posto nisam na internetu nasao puno podataka vezano za FKB. FK Buducnost Banovici je nastao 1947.godine iz teznje rudara da se buduci grad u pocne razvijati i na sportskom planu. Banovici su imali (i jos uvjek imaju) klubove u svim granama sporta ali Buducnost je bila uvijek "gradski miljenik". Nerijetko je glavna tribina gradskog stadiona bila dupke puna cak i u prijeratnoj medjuopstinskoj ligi. Kompletne porodice su dolazile na utakmice a odlazak na gostovanja je uvijek pratio makar jedan autobus i barem 20-tak auta sa navijacima. Na pojedinim utakmicama na strani je znalo biti vise Banovicana nego domacih navijaca. Ipak nezaboravni dogadjaji su bili (prije rata) utakmice Kupa Marsala Tita kada je Buducnost pobjedila u Banovicima slavni Dinamo Zagreb koji je tada trenirao Ciro Blazevic. Poslije te utakmice u cetvrtfinalu Buducnost je izvukla Hajduk Split i u dvije utakmice Splicani su bili bolji (4-1 u Splitu za hajduk a u Banovicima Buducnost dobila 2-1) i te tako prekinuli nase nade da bi Buducnost mogla napraviti podvig. Poslije toga dolazi borba za ulazak u 2.ligu zapad. Medjutim uvijek smo bili blizu ali nikad nismo osjetili slast igranja u tom rangu. Onda dolazi rat i fudbaleri se prijavljuju masovno u ARBiH. Jedan od njih Edib Cergic Cari daje i svoj zivot za domovinu. F.K. Buducnost odrzava Memorijalni turnir da se nikad ne zaboravi nas Cari.
Poslije rat Buducnost se brzo konsolidovala i zaigrala po prvi put u najvisem rangu. Godine 2000. igramo u prvom pretkolu kupa UEFA i izbaceni smo od Ceskog predstavnik Petra Drnovice. To je i bio najveci uspjeh Banovickih fudbalera.
Vazno je jos spomenuti da je Rudnik Banovici uvijek stajao iza kluba a i danas je glavni sponzor.
RED BULL daje ti krila - RAKIJA pogon na sve 4

ademir1993
Postovi: 7
Pridružen/a: 22 jul 2009, 23:19
Lokacija: Banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la ademir1993 » 21 sep 2009, 10:45

zaboravio si reci nesto o ljumanima..... :D
Od ljumana sa tribina poklanjamo rijeci ove nek svi znaju da Buducnost u pobjede ide nove.....

Avatar
Van Klomp
Postovi: 169
Pridružen/a: 01 nov 2008, 11:52
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la Van Klomp » 21 sep 2009, 22:50

ademir1993 je napisao/la:zaboravio si reci nesto o ljumanima..... :D
Pa tema je Buducnost ali nema veze.

Na internetu se pise sve i svasta i izmisljaju neke verzije koje nemaju veze sa istinom. Navijanja je uvijek bilo u Banovicima, ali tek nastankom Ljumana pocinju se pjevati pjesme o Buducnosti sirom BiH. Postoje i dvije verzije kako je nastalo ime Ljumani. Prva je da je nastalo po rijeci ljumati sto u rudarskom zagonu znaci opijati se do iznemoglosti. Druga verzija opet kaze da je ime nastalo po prijeratnom treneru pionira FKB Sljumi (mada mi ta verzija pije manje vode). I godinama prije na stadionima se vijorile zastave "Rudari iz Banovica" i "2.liga zapad" ali (nek se ne naljute Piva, Serak, Suki, Silva i ostali) to nije bilo ni blizu nekom navijanju. Ljumane kao grupu su osnovali tadasnji pioniri FKB. Po mom misljenju to bi moglo otprilike biti 1988.god. Jedan od prvih Ljumana je bio Alen Mesanovic, po mnogima najtalentovaniji fudbaler sa ovih prostora. Tada su se furali salovi talijanskih i engleskih klubova a pirotehnika je bila veoma cesto improvizovana aparatima za gasenje pozara ;) .Do rata Ljumani i nisu uradili nesto posebno a zanimljivo je da su prva okupljanja vezana za KK Banovici koji se (cini mi se) 1996. plasirao u prvu ligu BiH. Ljumani su bili i uz rukometase i boksere kada je to trebalo. Medjutim usponom F.K.Buducnost i ulaskom u Premijer ligu (1998. ili 1999) pocinje se ponovo ici u vecem broju i na fudbal. Meni licno ce bit nezaboravna pobjeda u tadasnjem Play off-u protiv Zelje u Sarajevu (3:1 za FKB). Tada je klub organizovao 6-7 autobusa a bilo je i 100-tinjak auta. Uzgred, bus u kojem sam i ja bio je bio ponajmanje popunjen (65 ljudi ;) ). Kad se oduzmu oni koji su izli na "ekskurziju" na Bascarsiju, na sjevernu tribinu Grbavice nas je uslo oko 400-450. Poslije utakmice, napravljena je i festa u gradu i slavilo se do zore. Sledece dvije utakmice smo igrali u finalu protiv Brotnja i u Banovicima se na tadasnjem stajanju skupilo oko 500-tinjak Ljumana ne samo iz Banovica nego i iz Zivinica. U Citluk na uzvrat je otislo oko 100-tinjak Ljumana. Medjutim najveci dogadjaj u istoriji kluba (prvo pretkolo Kupa UEFA 2000.god.) je prosao skoro pa bez Ljumana. Uprava kluba nije vise imala toliko obzira prema navijacima tako da nije bilo dozvoljeno da se podjele besplatne ulaznice kao prije. To ce kulminirati u Premijer ligi kada je predsjednik kluba izjavio da im ne trebaju navijaci. Dosta starih Ljumana je tada diglo ruke od svega i preselilo se na Zapad. Od tada pa na ovamo i nije bilo vise neke organizacije na nekom vecem nivou. Ipak vjerujem da bi ponovnim ulaskom u Premijer ligu moglo nesto da se desi i po pitanju Ljumana. Vidim da vec sada klinci pokusavaju nesto. Neka im je sa srecom.
RED BULL daje ti krila - RAKIJA pogon na sve 4

ademir1993
Postovi: 7
Pridružen/a: 22 jul 2009, 23:19
Lokacija: Banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la ademir1993 » 22 sep 2009, 13:12

slika
Ovo su ti klinci........ :) :) :) ;) :ugeek: :ugeek: :ugeek:
Od ljumana sa tribina poklanjamo rijeci ove nek svi znaju da Buducnost u pobjede ide nove.....

Avatar
Baja_Zvjerka
Postovi: 4643
Pridružen/a: 09 jul 2009, 20:20
Lokacija: Grbavica
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la Baja_Zvjerka » 23 sep 2009, 15:52

A ja navijaca u p.m. :D
Tad podiže desnu ruku On, i zapjeva "Željo šampion", Grbavica ust'a cijela, i zastava plavo bijela zaviori južnom tribinom! Đilda LEGENDA !

ŽELJO 1921 ! AMAR OSIM

malibega
Postovi: 44
Pridružen/a: 19 sep 2009, 05:07
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la malibega » 26 sep 2009, 20:37

Baja_Zvjerka je napisao/la:A ja navijaca u p.m. :D
jaki su nema šta ..
:cry: mi se kad ih vidim :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
prva ljubav rudar, vjecna ljubav sarajevo...

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 14 nov 2009, 09:01

nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 14 nov 2009, 09:16

slika
slika
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
katalinski
Postovi: 748
Pridružen/a: 27 okt 2008, 19:56
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la katalinski » 15 nov 2009, 10:29

ima li slika gusara ili ljumana sa jucerasnje utakmice
Ajvatar

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 17 nov 2009, 12:51

nezz ako bude postaviću...
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 03 dec 2009, 20:15

ma gusari su otisli kuci sa sljivama nema tu sta da se priča,.... :mrgreen: :mrgreen:
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
FK Sarajevo
Postovi: 2283
Pridružen/a: 21 jan 2009, 19:14
Lokacija: Bosanska Krajina
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la FK Sarajevo » 25 dec 2009, 13:33

Evo Haskic vam je rekao da ostaje do ljeta u Buducnosti
Mi smo divovi svako nam je plijen nas je cijeli svijet u bordo obojen
Jedna si jedina,moja domovina.
Jedna si jedina,BOSNA I HERCEGOVINA!!!

Avatar
bilino polje
Postovi: 196
Pridružen/a: 12 feb 2009, 12:01
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la bilino polje » 25 dec 2009, 13:36

jusic se vraca u celik
samo celik ale samo celik ale

Avatar
FK Sarajevo
Postovi: 2283
Pridružen/a: 21 jan 2009, 19:14
Lokacija: Bosanska Krajina
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la FK Sarajevo » 25 dec 2009, 20:58

bilino polje je napisao/la:jusic se vraca u celik
Po 30 put :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Mi smo divovi svako nam je plijen nas je cijeli svijet u bordo obojen
Jedna si jedina,moja domovina.
Jedna si jedina,BOSNA I HERCEGOVINA!!!

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 28 dec 2009, 16:22

ja cuo da je jusic otiso u slobodu...sve u svemu lik je stijena... :D :D
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
FK Sarajevo
Postovi: 2283
Pridružen/a: 21 jan 2009, 19:14
Lokacija: Bosanska Krajina
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la FK Sarajevo » 28 dec 2009, 21:35

_amel_13_BHf_ je napisao/la:ja cuo da je jusic otiso u slobodu...sve u svemu lik je stijena... :D :D
Iskustvo heheh Celik,Rudar Kakanj i sad Buducnost iz Celika ga slali na posudbe nisu ga htjeli sad bi ga nazad a Sloboda ga vec odnijela :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Mi smo divovi svako nam je plijen nas je cijeli svijet u bordo obojen
Jedna si jedina,moja domovina.
Jedna si jedina,BOSNA I HERCEGOVINA!!!

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 02 jan 2010, 13:10

FK Sarajevo je napisao/la:
_amel_13_BHf_ je napisao/la:ja cuo da je jusic otiso u slobodu...sve u svemu lik je stijena... :D :D
Iskustvo heheh Celik,Rudar Kakanj i sad Buducnost iz Celika ga slali na posudbe nisu ga htjeli sad bi ga nazad a Sloboda ga vec odnijela :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pa da sam na njegovom mjestu nebi se ni vratio jebu ga cjelo vrjeme..kad se pokaze hajd nazan..e pa nemoj idi za parama...svaka cast jusa....
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 02 jan 2010, 13:16

postoji mogucnost da u buducnost dodju kasap,ili slomic....daoce bar jedan... :) :)
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
FK Sarajevo
Postovi: 2283
Pridružen/a: 21 jan 2009, 19:14
Lokacija: Bosanska Krajina
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la FK Sarajevo » 03 jan 2010, 11:03

_amel_13_BHf_ je napisao/la:
FK Sarajevo je napisao/la:
_amel_13_BHf_ je napisao/la:ja cuo da je jusic otiso u slobodu...sve u svemu lik je stijena... :D :D
Iskustvo heheh Celik,Rudar Kakanj i sad Buducnost iz Celika ga slali na posudbe nisu ga htjeli sad bi ga nazad a Sloboda ga vec odnijela :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pa da sam na njegovom mjestu nebi se ni vratio jebu ga cjelo vrjeme..kad se pokaze hajd nazan..e pa nemoj idi za parama...svaka cast jusa....
To i ja kazem 50 puta su ga otjerali pa vratili
Mi smo divovi svako nam je plijen nas je cijeli svijet u bordo obojen
Jedna si jedina,moja domovina.
Jedna si jedina,BOSNA I HERCEGOVINA!!!

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: F.K.Buducnost Banovici

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 07 jan 2010, 23:18

adnan sarajlic stigo u buducnost...nisam mnogo cuo o njem,znal ko sta o tom igracu kakav je?
:) :)
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Odgovori

Natrag na “Prva liga FBiH”

Online

Trenutno korisnika/ca: prisonbreak i 13 gostiju.