Reformiranje ligaskog sistema

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la badblueboylivno » 21 maj 2012, 15:25

To je to, pisao sam već o tome na jednoj temi na pdf-u Premijer liga. Ali, očito da neće još dugo doći do ukidanja entiteta u nogometnoj sferi pa je bolje složiti što je moguće kvalitetniji sistem u Federaciji.
Hayley <3

Avatar
Pasha
Moderator
Postovi: 6037
Pridružen/a: 17 jan 2009, 15:02
Lokacija: Jalija
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la Pasha » 21 maj 2012, 16:09

ja ne znam kako nekome nije jasno. ujedinjenje se podređuje "nacionalnom" interesu. FSRS NEĆE još dugo pristati na jedinstveni drugi rang takmičenja. na ovaj način obezbjeđuju da svake godine ulazi bar jedan njihov klub. kako god na to ko gledao, to je realnost BiH i tu se ne treba raspravljati. sport se nažalost podređuje nacionalnim interesima. dovoljno je pogledati način raspodjele novca sa državnog nivoa. državne reprezentacije se stavljaju u istu ravan sa događajima koji su manje više vašarskog tipa, al' to su već neke druge priče. uglavnom, kad bi se ujedinila druga liga(trenutno 1. entitetske lige), bilo koji niži rang na entitetskom nivou ne bi imao smisla.
ništa mi neće ovaj dan pokvarit', nikakvi crnjaci i ružne stvari,
ništa mi neće ovaj dan pokvarit', ni umišljene ćurke, ni zli komentari!

Vraćamo ti staru slavu, ne damo te zaboravu!

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la badblueboylivno » 21 maj 2012, 16:19

Ma sve je meni jasno, i to me žalosti - činjenica da smo fenomen u svijetu, da se samo takav sistem dopušta u BiH i nigdje više, i izgleda da nitko ne želi dirati u FSRS, da im nitko ništa ne smije - UEFA zabranjuje miješanje politike u sport, na sve strane lete prijetnje o suspenzijama čim se spomene politika i nogomet u istoj rečenici, a kod nas politika kroji sistem natjecanja, koji je, btw, najluđi u svijetu. :(
Hayley <3

Avatar
Bistrik
Postovi: 1466
Pridružen/a: 26 maj 2011, 08:22
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la Bistrik » 22 maj 2012, 08:03

evo stigli su zvanični prijedlozi za reformiranjem. sada je na FSBiH da usvoji jedan od 3 prijedloga a svi predviđaju smanjenje PLBiH na 12 ekipa. po meni je najbolji prijedlog federalnog saveta...

Avatar
NeRi_K
Postovi: 731
Pridružen/a: 26 jul 2010, 16:02
Lokacija: Bihać
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la NeRi_K » 22 maj 2012, 14:57

Bistrik je napisao/la:evo stigli su zvanični prijedlozi za reformiranjem. sada je na FSBiH da usvoji jedan od 3 prijedloga a svi predviđaju smanjenje PLBiH na 12 ekipa. po meni je najbolji prijedlog federalnog saveta...
Jesu li ta tri prijedloga dostupna javnosti? Moze li se to gdje pogledati?
Službena web stranica NK "Jedinstvo" Bihać: www.****

amho
Postovi: 1214
Pridružen/a: 31 maj 2010, 14:24
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la amho » 22 maj 2012, 15:04

NeRi_K je napisao/la:
Bistrik je napisao/la:evo stigli su zvanični prijedlozi za reformiranjem. sada je na FSBiH da usvoji jedan od 3 prijedloga a svi predviđaju smanjenje PLBiH na 12 ekipa. po meni je najbolji prijedlog federalnog saveta...
Jesu li ta tri prijedloga dostupna javnosti? Moze li se to gdje pogledati?
jesu:
http://sportsport.ba/bh_fudbal/tri-prij ... -bih/80906" onclick="window.open(this.href);return false;

petersen
Postovi: 34
Pridružen/a: 15 maj 2012, 03:48
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la petersen » 30 maj 2012, 05:19

u tuzlanskom kantonu imamo 1 kantonalnu sjever i jug takoder imamo 3 druge lige zapad,jug,sjever posljednji rang je treca liga tk,prvaci 1 kantonalne sjever i jug igraju razigravanje na tusnju i pobjednik ide u 2 ligu federacije sjever,u tk imamo 112 registrovanih klubova sto je najvise od svih kantona. :)

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la badblueboylivno » 30 maj 2012, 11:34

Čovječe, 112 komada :shock:
Hayley <3

petersen
Postovi: 34
Pridružen/a: 15 maj 2012, 03:48
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la petersen » 30 maj 2012, 11:54

Opcinski savez zivinice ima 14 registrovanih klubova,sto je puno puno je. :D

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la ASD » 28 okt 2012, 10:38

1.zajednicka liga(12 klubova)

2.zajednicka liga(16 klubova)

1.liga RS (14 klubova)
1.liga FBIH zapad (14 klubova)
1.liga FBIH istok (14 klubova)

Mislim da niej psoteno sto je liga RS u potpunosti ravnopravna sa ligom federacije.

Avatar
SarcofagoVenom
Postovi: 694
Pridružen/a: 28 feb 2012, 14:35
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la SarcofagoVenom » 28 okt 2012, 15:35

ASD je napisao/la:1.zajednicka liga(12 klubova)

2.zajednicka liga(16 klubova)

1.liga RS (14 klubova)
1.liga FBIH zapad (14 klubova)
1.liga FBIH istok (14 klubova)

Mislim da niej psoteno sto je liga RS u potpunosti ravnopravna sa ligom federacije.
A zbog čega,broj klubova je gotovo isti,teoretski RS može imati samo 1 klub u PL,ni pre nije bilo po volji svima,npr C.Gora sa 50tak klubova davala fiksno drugoligaša,a Srbija,Hrvatska,BIH sa daleko većim brojem klubova takođe jednog.Prvo treba PL smanjiti na 10-12 klubova,takođe i entiteske lige,odvojiti profesionalni fudbal od amaterskog,srediti infrastrukturu,postaviti jasna pravila oko licenci za PL I 1FBIH I 1RS lige,da ne može svako igrati ove lige,a u nekom sledećem koraku,osnovati drugi profesionalni rang,kad se stvori više ekipa koje ispunjavaju profi uslove.
Ulaz besplatan izlaz se plaća

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la ASD » 28 okt 2012, 16:06

SarcofagoVenom je napisao/la: A zbog čega,broj klubova je gotovo isti,teoretski RS može imati samo 1 klub u PL,ni pre nije bilo po volji svima,npr C.Gora sa 50tak klubova davala fiksno drugoligaša,a Srbija,Hrvatska,BIH sa daleko većim brojem klubova takođe jednog.Prvo treba PL smanjiti na 10-12 klubova,takođe i entiteske lige,odvojiti profesionalni fudbal od amaterskog,srediti infrastrukturu,postaviti jasna pravila oko licenci za PL I 1FBIH I 1RS lige,da ne može svako igrati ove lige,a u nekom sledećem koraku,osnovati drugi profesionalni rang,kad se stvori više ekipa koje ispunjavaju profi uslove.
Nije bitan broj klubova,nego je bitan broj kvalitetnih klubova.

Prvo sto treba uciniti je ujediniti druge lige,pa onda skratiti drugu.
Tako bi imali daleko jaci drugi stepen takmicenja.

Avatar
AnelZ
Postovi: 3566
Pridružen/a: 20 okt 2011, 00:41
Lokacija: Hrasno
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la AnelZ » 28 okt 2012, 18:38

Dobro je rekao SarcofagoVenom, treba to nekom "prirodnom" selekcijom odrediti koji klubovi trebaju igrati, tj. preko pravila i zahtjeva za licenziranje klubova za odredjeni stepen lige (infrastrukturu, igraci, strucni stab, omladinske kategorije i sl.) Za Premijer ligu obavezno uvesti da samo smiju igrati igraci sa profi ugovorom, ali i smanjiti na 10 klubova. Vremenom polako pokusati ujediniti drugi stepen u zajednicku ligu od nekih 12 klubova (eventualno 14 ili 16) i neka bude na pocetku poluprofesionalna (maksimalno 10 igraca koji nemaju profi ugovor), a ispod tog ranga i neka bude sve amatersko ako treba, tj. da uopste ne bude potreban nijedan profi ugovor.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la ASD » 28 okt 2012, 22:47

AnelZ je napisao/la:Dobro je rekao SarcofagoVenom, treba to nekom "prirodnom" selekcijom odrediti koji klubovi trebaju igrati, tj. preko pravila i zahtjeva za licenziranje klubova za odredjeni stepen lige (infrastrukturu, igraci, strucni stab, omladinske kategorije i sl.) Za Premijer ligu obavezno uvesti da samo smiju igrati igraci sa profi ugovorom, ali i smanjiti na 10 klubova. Vremenom polako pokusati ujediniti drugi stepen u zajednicku ligu od nekih 12 klubova (eventualno 14 ili 16) i neka bude na pocetku poluprofesionalna (maksimalno 10 igraca koji nemaju profi ugovor), a ispod tog ranga i neka bude sve amatersko ako treba, tj. da uopste ne bude potreban nijedan profi ugovor.
Prvo ujediniti druge lige,pa onda sve ostalo.

Avatar
BEBEK
Postovi: 50
Pridružen/a: 25 maj 2013, 21:50
Lokacija: Ljubuški, HR Herceg-Bosna
Kontakt:

Re: Reformiranje ligaskog sistema

Post Postao/la BEBEK » 13 avg 2013, 17:38

Možda ovako:

1. liga BiH - 12 klubova - (ispadaju 2 kluba)

2. liga BiH - 16 klubova - (u 1.LBiH ulaze 2, ispadaju 4 kluba)

1. liga RS - sjever - 16 klubova
1. liga RS - istok - 16 klubova
1. liga FBiH - jug+zapad - 16 klubova
1- liga FBiH - centar+sjever - 16 klubova

4. rang - sadašnji treći rang natjecanja tj. 2.liga Federacije

5. rang - županijske/međužupanisjke lige
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Naprimjer 1. liga - Zrinjski, Široki, Vitez, Čelik, Željezničar, Sarajevo, Olimpic, Zvijezda,
Borac, Leotar, Slavija, Mladost V.O.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Odgovori

Natrag na “Niže lige”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 16 gostiju.