Svjetsko prvenstvo u fudbalu - Rusija 2018.

Moderatori/ce: Monolog,ribery,hammers,geronimo

Mirko

PostPostao/la Mirko » 23 okt 2017, 23:32

jestamaji WroteColon
Mirko WroteColon
jestamaji WroteColonpreviše.

a igrali su oni često prije toga. ja sam imao sreću gledati sve te mečeve, prvi puta u njemačkoj ‘74, pa onda dosadnih 0:0 ‘78, pa ‘82 kada je maradona dobio crveni, i onda na kraju taj legendarni meč u torinu 1990 .... od tada se čeka slijedeći susret

Pa dobro bilo je 0:0, ali taj mec je percipiran kao polufinale... Nije bio dosadan za gledanje zbog vaznosti.
Meni najdosadnija polufinala: Brazil - Svedska 1994. i Argentina - Holandija 2014.
Brazil - Argentina iz 1990. je bio mec sa samo jednim golom, ali je bio pravo napet... Prethodni mec Brazila sa Skotima je isto bio odlican! A i tu je bilo samo 1:0 - gol Milera pred kraj...

bila je to daleko najlošija utakmica između ova dva tima, i jedni i drugi su igrali preoprezno i samo su se krljali. ali argentincima je to bilo dovoljno jer su se “pobrinuli” da brazil više ne bude imao šanse. prvo je tekma brazilaca u mendozi zbog “sigurnosnih razloga u njihovom interesu” postavljena na dnevni termin umjesto noćnoga, a onda je argentina u rosariju u noćnom terminu pobijedila koliko im je trebalo.
legendarna je bila slet koreografija prije utakmice u mendozi, ko fol zadnja tekma tamo pa neko lokalno zatvaranje, i onda im argentinci napišu na terenu “hvala na posjeti, sretan put kući” iako obje tekme još nisu bile odigrane :mrgreen:
svjetskog u argentini se jako dobro sjećam jer je stari par dana prije kupio tv u boji, i to sa daljinskim!! sve se gledalo po dva puta, uživo i sutradan reprize, boje na televizoru odvrnute do maksimuma (bio je jedan regulator za boju i jedan za kontrast/osvjetljenje) ...pravi teferič :mrgreen:

sve ostale njihove tekme su bile uzbudljive i puno bolje, a daleko najbolja je bila ona u torinu, 90+ minuta apsolutne napetosti, i naravno maradona čije je prisustvo sve upetorostručilo! moja dva jarana su kad su vidjeli parove osmine sjeli u jugu i otišli u torino, pa onda u veronu na našu tekmu protiv španije (onda su se vratili, nisu imali para da odu u firencu). ja i dan danas sebi ne mogu oprostiti da nisam išao sa njima. karte su se mogle relativno lako rezervisati preko turističke agencije u kralja tomislava (ne sjećam se više koja je tačno bila, mislim bh tours)

e, koja su to vremena bila!

Hvala na ovom nostalgicnom postu. :thumbup: :tokralju:
Taj mundijal u Argentini pamtim po par meceva... Ali prije neke cetiri godine nadjem neki ruski jutjub-kanal i ''skinem'' sve meceve u punoj duzini na laptop! A potom odgledam sve! Po mec na dan! Otvaranje Njemacka - Poljska. Mec je bio uzasno nezanimljiv, ali ja sam neopisivo uzivao gledajuci ga. Bukvalno se teleportiras u ranu proslost... Mjesec dana navece iskljucenje na dva sata iz obaveza i briga... Godinu dana posle, opet zimi, isto sa mundijalom u Zapadnoj Njemackoj 1974. A pamtim ga jedino iz prica oca i starijih od mene... Gledajuci oba mundijala, a igrao sam u mladosti stopera, poznajem fudbal i ''uzivo'', stekao sam utisak da price ''kako se fudbal mnogo promijenio u medjuvremenu'' uopste ne stoje! Trcalo se i tada mnogo. Tehnika i taktika na izuzetno zavidnom nivou!
Da nije interneta neizvodivo da to odgledas. Medjutim upravo taj internet je i promijenio mundijal... Tj. pregrst cesto nepotrebnih informacija...
Mi smo upijali fudbal kao igru. Pamtili te meceve. Pamtili poteze i imena fudbalera...
Da su Mesi/Ronaldo/Nejmar ovakvi kakvi su tada igrali, bilo bi: koga briga za njihove privatne zivote, frizure, tetovaze, licne statistike, pesove, pic*e materine... :kafa: Mene to uoci mundijala smara. Unistava pomalo i draz...
Da li se danas igra bolji fudbal nego tada? Odgovor je: Da! Ali ne bas da je preogromna razlika...
BSK-ovci, zavešćemo vam diktaturu!

branimir85
Kontakt:

PostPostao/la branimir85 » 24 okt 2017, 00:14

@jestamaji @mirko :salut: :salut:
do SP u Rusiji želim svaki tjedan bar jedan feljton od vas da se pročita
uhvatite vrijeme do 98 i SP u Francuskoj :mrgreen: ;) ,iako imam neke slike i sa SP 94 znam da sam gledao finale,sjećam se Maradone i njegove frizure i da je izbačen iako nisam znao tada šta je droga :mrgreen: Trifunov je ostao mi u sjećanju ali jbga tko njega ne bi zapamtio(nek počiva u miru) onda Dahlina,Owariana i njegovog gola, rusa Saljenka zbog trpanja saudijaca i da tada sam prvi put lijepio Panini album i vjerovatno zato mnoge i pamtim.
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Mirko

PostPostao/la Mirko » 24 okt 2017, 00:35

branimir85 WroteColon@jestamaji @mirko :salut: :salut:
uhvatite vrijeme do 98 i SP u Francuskoj :mrgreen: ;) ,iako imam neke slike i sa SP 94 znam da sam gledao finale,sjećam se Maradone i njegove frizure i da je izbačen iako nisam znao tada šta je droga :mrgreen: Trifunov je ostao mi u sjećanju ali jbga tko njega ne bi zapamtio(nek počiva u miru) onda Dahlina,Owariana i njegovog gola, rusa Saljenka zbog trpanja saudijaca i da tada sam prvi put lijepio Panini album i vjerovatno zato mnoge i pamtim.

Sa zadovoljstvom... Neka pisu i drugi, ne samo nas dva..
Trifon Ivanov! Ne Trifunov... Bio je uz Spanca Abelarda bas ono ruzan tip. Dobar pozadi, odlican izvodjac slobodnjaka! Hristo je tukao sa 20-25 metara, on sa 30... Bio je nezgodan i glavom kod kornera... Umro je prije par godina... :(

branimir85
Kontakt:

PostPostao/la branimir85 » 24 okt 2017, 00:45

Mirko WroteColon

Sa zadovoljstvom... Neka pisu i drugi, ne samo nas dva..
Trifon Ivanov! Ne Trifunov... Bio je uz Spanca Abelarda bas ono ruzan tip. Dobar pozadi, odlican izvodjac slobodnjaka! Hristo je tukao sa 20-25 metara, on sa 30... Bio je nezgodan i glavom kod kornera... Umro je prije par godina... :(

da Trifon Ivanov-moja greška ,a i Letckov nije daleko od njega :mrgreen: ako je to onaj proćelavi
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Mirko

PostPostao/la Mirko » 24 okt 2017, 01:15

Taj mundijal 94. je do polufinala bio ubjedljivo najbolji do danas...
Top-fudbal, top-mecevi, fantasticni golovi...
Afera Maradona, tragedija Eskobar, tri mega-zvjezde koje su renome opravdale i na terenu: Romario, Badjo & Stoickov...
Nazalost mecevi polufinala i finale su podbacili...

Da se podsjetimo Bugara, da mu eba majkata...
Vrhunac cuvene generacije potekle mahom iz fudbalske skole CSKA 80-ih...
U Bugarskoj su u zatvorima izbijale pobune kaznjenika da bi se gledali mecevi...
Kako su se kvalifikovali? Veliki favoriti Francuzi su poslednja dva meca igrali kuci protiv vec eliminisanog aucajdera Izraela i Bugarske! Za odlazak na mundijal trebao im jedan remi iz ta dva meca, jedan jedini bod! Oba meca su izgubili...
U nok-aut fazi sudije su ''malu'' Bugarsku prosto kasapile. Da je u polufinalu sviran cist penal Kostakurte, ubijedjen sam da bi preokrenuli i protiv Italije u produzecima i da bi tukli i Brazilce u finalu... Bili su najjaca reprezentacija tog jula 1994. u Americi... Cuvena je Penatina recenica: ''u finalu ce igrati zemlje cije ime pocinje sa B, a pobijedice ekipa koja bude nosila crvene dresove''... FIFA i vodece TV-kuce su htjeli Brazil i Italiju u finalu, a ne tamo neku Bugarsku za koju vecina Amerikanaca nije ni cula, nema pojma gdje se nalazi... Zauzvrat su dobili 120 minuta antifudbala u finalu...
Danas je fudbal u Bugarskoj vec odavno mrtav... Amaterizovan...

Besic
Kontakt:

PostPostao/la Besic » 24 okt 2017, 11:09

Italijanske titule treba weightat jer su dvije bile prije II WW , a Brazilske su najvrjednije :kafa:
NBA Champion (2017) , Finals MVP (2017) MVP (2014) Youngest scoring champion ever, 4x scoring champion.

jestamaji
Kontakt:

PostPostao/la jestamaji » 24 okt 2017, 16:51

slika

panini je majka :mrgreen:
posebno je legendaran taj album iz 1974-te, panini je kod nas tada krenuo i odmah revolucionirao kulturu albuma i sličica. do tada nisu postojale samoljepljive sličice, tržištem je vladala kolinska slovan tj "koloys" kako su se zvali ti albumi. tu si dobijao u kesici par sličica i žvaku. prvo su sličice bile crno bijele, a onda od cca 72 u boji ali nisu bile samoljepljive, morao si uzeti karbofiks (ko zna šta je to) i zalijepiti sličicu u album, a onda kada se karbofiks dobro osuši sličica otpadne i morao si je ponovo zalijepiti :mrgreen:
onda se pojavio panini, donio tehnologiju u jugu i odma nakon toga su počele izlaziti "prave" sličice. izdavačka kuća dečje novine iz gornjeg milanovca koja je dobila tehnologiju od paninija je preuzela izdavanje i krenuli su legendarni albumi "fudbaleri i timovi", prvi od njih je izašao odmah poslije svjetskog prvenstva , pokrivao je sezonu '74/'75-te
bila su to jako dobra vremena!

evo jedan od zadnjih koloys albuma "fudbalska/nogometna liga" i prvi "fudbaleri i timovi" album:

slikaslika
Zadnja izmjena: jestamaji, dana/u 24 okt 2017, 16:54, ukupno mijenjano 1 put.

alan_kardec
Kontakt:

PostPostao/la alan_kardec » 24 okt 2017, 16:54

istina, fenomenalna generacija Bugara je to bila. Stoičkov, Balakov, Lečkov, Kostadinov, Ivanov, Penev, Borimirov... Ja ih se malo sjećam sa ep 1996. u Engleskoj i malo bolje sp 1998, poslije te generacije su pali i nigdje ih nema ni dan danas.
Pravo gotivna ekipa su bili Hristo i kompanjerosi. :thumbup:
RIP Adis Selmanović

Tebe volim ja jer si najbolja, jer si mome srcu najdražaa

jestamaji
Kontakt:

PostPostao/la jestamaji » 26 okt 2017, 23:04

badžo mi dobio upravo karte za finale svjetskog, 3 komada!

:tokralju: :tokralju: :tokralju:

idemo sad u kafanu da se naroljamo ko guzice!!!

shomypfc
Kontakt:

PostPostao/la shomypfc » 19 nov 2017, 22:02

Dobro prvenstvo je bilo 2002.godine u Japanu i Koreji, bilo je vrh igraca, a mene odusevio Senegal tad kad su u prvom kolu pobedili Francusku, a oni tad svjetski i euro sampioni :) bas se podsetio toga citajuci ovaj tekst
http://www.sportskenovosti.net/tim-koji ... eta-56355/

alan_kardec
Kontakt:

PostPostao/la alan_kardec » 28 nov 2017, 02:00

Nigerijci prosječno najmlađa reprezentacija Mundijala

slika
RIP Adis Selmanović

Tebe volim ja jer si najbolja, jer si mome srcu najdražaa

Derdiyok
Kontakt:

PostPostao/la Derdiyok » 28 nov 2017, 02:58

Mirko WroteColon
Lillard WroteColon
Ramsey16 WroteColonAl ste stari

ma Mirko folira, a jesta je đuturum :mrgreen:

?! Mozel' prevod? :mrgreen:

Usput, moj prvi pravi mundijal: Espanja 82... :D
Ma Lažeš da ne znaš značenje te rijeci :rol:

Poslano sa mog SM-T211 koristeći Tapatalk
My name is Maximus Decimus Meridius,Commander of the Armies of the North,General of the Felix Legions,servant to the true emperor,Marcus Aurelius.Father to a murdered son,husband to a murdered wife.And I will have my vengeance,in this life or the next.

marconato
Kontakt:

PostPostao/la marconato » 30 nov 2017, 09:03

Crveno-bela boja kad se razlije svud', suze mi jurnu u oči, a srce iz grudi nema kud'...

KingJamesMVP
Kontakt:

PostPostao/la KingJamesMVP » 30 nov 2017, 13:49

LeBron James
3x NBA Champion 2012, 2013,2016; 3x NBA Finals MVP 2012, 2013,2016; 4x NBA MVP 2009, 2010, 2012, 2013; Rookie of the year 2004; NBA scoring champion 2008; 13x NBA All-star; 2x NBA All-star MVP

DINAMO ZAGREB - Iznad svih

Alminjo99
Kontakt:

PostPostao/la Alminjo99 » 01 dec 2017, 11:52

Danas u 16h žrijeb grupa.
"Zemljo mojih snova, mojih pradjedova"
VFC!
Mia San Mia

KingJamesMVP
Kontakt:

PostPostao/la KingJamesMVP » 01 dec 2017, 14:34

Bit će jedna skupina smrti, vidjet ćemo. Nadamo se zanimljivome SP-u
LeBron James
3x NBA Champion 2012, 2013,2016; 3x NBA Finals MVP 2012, 2013,2016; 4x NBA MVP 2009, 2010, 2012, 2013; Rookie of the year 2004; NBA scoring champion 2008; 13x NBA All-star; 2x NBA All-star MVP

Riziko
Kontakt:

PostPostao/la Riziko » 01 dec 2017, 14:37

SP je uvijek zanimljivo.
Daleko najveći sportski događaj u vasioni.

Prognoziram, Brazil šampion, taman da skine prokletstvo amerikanca u evropi, fijasko Engleska, ako njih neko uopšte računa za ozbiljno, i evropski šampion Porutgal će se izblamirati.
Слободу си вечно, закржљала раcо,
Чек’о да донесу туђи бајонети,
По горама својим туђа стада пас’о,
Јер достојно не знаш за Слободу мрети.

KingJamesMVP
Kontakt:

PostPostao/la KingJamesMVP » 01 dec 2017, 14:47

Ja baš mislim da će Englezi ostvariti neki rezultat, sad kad se od njih ne očekuje ništa
LeBron James

jopaa7
Kontakt:

PostPostao/la jopaa7 » 01 dec 2017, 15:17

Daj Brazil da se igramo :zviz:

Brazil
Kostarika/Island
Japan/Nigerija
:pray:

Vijadukt
Kontakt:

PostPostao/la Vijadukt » 01 dec 2017, 15:53

Valjda se Italija ne provuce sa laganom skupinom.
"Der Schlüssel zum Erfolg ist Kameradschaft und der Wille, alles für den anderen zu geben!"

Čez poljane požgane tja do bele Ljubljane naša vojska prodre kot vihar

Natrag na “Međunarodni fudbal”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.