Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Hot.Cool.Yours.

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,insider,doci

Avatar
DukeOfWellington
Postovi: 8876
Pridružen/a: 01 mar 2013, 21:27
Lokacija: South Sandwich Islands
Kontakt:

Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la DukeOfWellington » 31 jan 2014, 23:03

Takmičenje u skijaškim skokovima bit će održano na kompleksu za skijaške skokove RusSki, Esto-Sadok, Krasnaya Polyana.

slika

Raspored:

slika

Lokalno vrijeme je UTC+4, dakle kod nas takmičenja počinju tri sata ranije u odnosu na navedeno vrijeme.

Avatar
OnlyUnited
Postovi: 6018
Pridružen/a: 26 jan 2014, 10:32
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la OnlyUnited » 03 feb 2014, 10:43

Nikad jaca konkurencija, timski... Msm da su 4 repke u opticaju za visok plasman: Austrija, Njemacka, Slovenija i Poljska, pa cak mozda i Japan, ako Ito dobro odradi pripreme, i pored Kasaijia i Takeusija, dobiju cetvrtog konkurentnog.
- Ed Woodward for Prime Minister !

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13134
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la Admir_Sa » 03 feb 2014, 11:50

OnlyUnited je napisao/la:Nikad jaca konkurencija, timski... Msm da su 4 repke u opticaju za visok plasman: Austrija, Njemacka, Slovenija i Poljska, pa cak mozda i Japan, ako Ito dobro odradi pripreme, i pored Kasaijia i Takeusija, dobiju cetvrtog konkurentnog.
daj ba :roll: pa šta je bilo prije 10-15 godina, finska, austrija, njemacka, norveška, japan, slovenija :roll:
nema potpisa

Avatar
OnlyUnited
Postovi: 6018
Pridružen/a: 26 jan 2014, 10:32
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la OnlyUnited » 03 feb 2014, 12:20

Koliko znam timski, Austrija je zadnje vrijeme velesila.. Norvezani su bili jaki u periodu Ljoekelsoeya, ali vecinom na letaonicama. Dok je jos Hess vodio Svabe, uvjek su nekako dvojica odskakala (Hanavald, Schmitt), dok bi recemo jedan Duffner i ostali bili tu da popune ekipu, iako su svabe cini mi se u Salt Lake uzele zlato, neocekivano. Finski su bili jaki takodjer, ali mislio sam na formu ekipa trenutno...

Sada Slovenije ima pobjednickog skakaca, Poljska,...
- Ed Woodward for Prime Minister !

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13134
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la Admir_Sa » 03 feb 2014, 12:37

slažem se da je unazad 4-5 godina konkurencija nikada jaca, ali govoriti ikada nije baš zgodno
nema potpisa

Avatar
OnlyUnited
Postovi: 6018
Pridružen/a: 26 jan 2014, 10:32
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la OnlyUnited » 03 feb 2014, 14:35

Msm da se konkurencija zblizila. Naravno da je i prije bilo recemo top 5-7 skakaca koji su bili konstantni sto se uspjeha tice, ne svi za sami vrh, ali podijum i dobri plasmani. Sada se nekako taj krug siri. Recemo 2002.(cetiri skak.) prva tri mjesta: Hanavald, Hautameaki, Holwarth... Znaci nesto kao ocekivano, mada je u tom Austrija imala Widholzla te Loiztela takodjer. Pored nabrojanih, tu su Ahnone, Małysz, te kasnije nadolaze Norvezani, i ova strasna generacija Austrije. Svabe su imala pobjednickog skakaca, naravno, ali tu je jos uvjek bio Schmitt koji je slabio kako je vrijeme prolazio, Uhrman, te par polovnjaka, Hocke, Speath,... Sada je nekako vise izjednacenih, i tu je lista od nekoliko skakaca koji su u stanju cak i pobjediti: Gregor, Morgenstan, Diethart, Welinger, Freund, Stoch, Prevc, Bardal, Amman,...
- Ed Woodward for Prime Minister !

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la Claus » 03 feb 2014, 20:30

Ne može ovo biti najjača konkurencija. Nema teorije. Da si napisao "najujednačenija", u kojoj niko posebno ne odskače, složio bih se. To što je Austrija u zadnjih dvadesetak godina trenutno najjača, ipak je neka druga tema. Po mom skromnom mišljenju, ubjedljivo najjača je bila epoha Ahonena, Malysza, Hannawalda, Schmitta i Hautamaekija (ne zamjerite, malo sam subjektivan pa sam ga ubacio :mrgreen: ). Uz njih komotno može i Noriaki Kasai, čovjek koji preko 20 godina skače dobro u kontinuitetu. Možda čak i Jakub Janda, koji je s ledenim Fincem bio kreator one spektakularne Novogodišnje turneje. Kada njima dodamo norveške letače, Romoerena i Ljoekelsoeyja, onda dobijemo jednu paklenu grupu skijaša-skakača. Šta mislite zašto Schlierenzauer ima najviše pobjeda (i zašto će taj rekord povećavati u budućnosti) :?: Zato što je lakše dolazio do njih od jednog Adama Malysza, ili velikog Jannea Ahonena. Zašto je Morgenstern poosvajao sve živo :?: Upravo zato jer u periodu svoje vladavine nije imao nikog da mu se suprotstavi (ili ste očekivali da će stara garda i mladi Gregor naštetiti Tommyju!?). Naravno da ne pokušavamo omalovažiti njihove uspjehe, jednako kao ni one jednog Simona Ammanna. Njihova era (koja još uvijek traje), mislim na Schlierenzauera, Morgensterna, Ammanna i Kranjeca (letač), možete im ako želite dodati i Loitzla, Koeflera, Bardala i Jacobsena, druga je po jačini.

Nadam se da ne zamjerite ako sam nekog važnog zaboravio. Kroz historiju je bilo zaista mnogo sjajnih momaka koji su bili dio ovog sporta. Također me ne smatrajte toliko objektivnim, čisto zbog toga što nisam dovoljno star da bih mogao reći kako sam pratio Nykaenena. :P

Btw, što se tiče ZOI, osvajač od mene dobiva big respect. Pogotovo ako svi budu na nivou kakav se od njih očekuje. ;) Ovo je ubjedljivo najzanimljivija Olimpijada, jer imamo toliko potencijalnih osvajača. Nemamo unaprijed utvrđen krug favorita, uvijek neko može iznenaditi i osvojiti zlato (kao što je to Simi uradio 2002. :mrgreen: ).

Avatar
OnlyUnited
Postovi: 6018
Pridružen/a: 26 jan 2014, 10:32
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la OnlyUnited » 03 feb 2014, 20:36

Krug pobjednika se siri... Znaci da konkurencija jaca, tj. postaje ujednacenije, specijalno za ove OI, bar prema pokazanom... Oces podatak, 13 razlicith pobjednika ove sezone.. ;)

Poljsa: Stoch, Ziobro, Biegun,...

Austrija: Gregor, Morgenstan, Diethart, Loitzel

GER: Welinger, Freund, Neuymayer, Freitag (Gaiger)

SLO: Prevc, Damjan, Kranjec, Tepes

Tu je i JPN: Ito, Kasai, Takeusi,...

Dodajmo i Norvezane...

Msm da je akcenat bio na timski, kao sto sam napisao u postu... ;) I Claus druze govorim timski, vidis gore, i za ovu sezonu, znaci od 24. novembra do sada..
- Ed Woodward for Prime Minister !

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la Claus » 03 feb 2014, 21:20

Nemoj se ljutiti što sam krenuo o individualnom, poslužilo mi je kao izgovor da se prisjetim dobrih starih vremena ski jumpinga. :mrgreen:

Vjerovao ili ne, čak se ni timski ne mogu složiti. :mrgreen: Tu je doduše teže procijeniti koja je generacija jača, ali svejedno evo mog obrazloženja (koje ne mora biti tačno).

Jedino Austrija i Slovenija mi se čini jače nego s početka 21. stoljeća. Austrijance nemam potrebe dalje objašnjavati, jasno je. Slovenci su recimo jači za Prevca. Doduše, i Damjan je u nekom usponu forme (ali i prije je znao biti dobar). Tepeš igra po sistemu toplo-hladno.

Poljska nema teorije da je jača od reprezentacije iz vremena Poljskog Orla. Stoch je i dalje miljama daleko od Adama, mora učiniti još dosta toga ako se želi približiti legendarnom sunarodniku (prije svega osvojiti WC i 4HT). U ostatak tima se ne možeš pouzdati, kao što se ni Malysz nije mogao u svoj. Da se razumijemo, imaju Poljaci mlade skakače koji će sasvim sigurno igrati značajnu ulogu u budućnosti, ali ne još.

Njemačka nije jača od generacije Schmitta, Hannawalda, Uhrmanna. I Neumayer se može pripisati toj generaciji. ;) Odnosno, jeste samo ako svi skaču na najvišem nivou, a to je prosto nemoguće kod njih.

Norvešku neću komentarisati. Ni primirisati ne mogu nekadašnjim norveškim letačima, barem ne u trenutnom sastavu u kojem je jedino Bardal ozbiljan kandidat za pobjede.

Što se tiče Japana, oni bi mogli biti bolji od prije. Čisto zbog sjajnog skakanja Noriakija Kasaija. Ali i ne moraju. Znamo da je Noriaki i prije znao sjajno skakati, pobjeđivati, a za Ita da i ne govorim. Rekorder Bischofshofena. Takeuchi je solidan ove sezone, ali ništa više od toga. Bolji nego prije, to da, ali i Watase i Yumoto su ranije imali slične "izlete" (sjetimo se pobjede Yumota u Pragelatu, kada je skakana samo jedna serija :D ).

Dodajmo na sve to nikad slabije Fince, koje nisi spomenuo, pa će stvari biti posve jasne. ;)

Avatar
OnlyUnited
Postovi: 6018
Pridružen/a: 26 jan 2014, 10:32
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la OnlyUnited » 03 feb 2014, 21:51

Govorim statisticki gledano.. Od ovih 13 razlicith pobjednika, 8 iz razlicitih drzava (3 iz Poljske, bez obzira sto je ona Biegunova pobjeda slucajna)... Recemo da Svabe imaju Welingera i Freunda koji su upisali pobjede ove sezone.. U onoj ekipi sa Hanavaldom, Schmitom, Uhrmanom, to je samo bio Hanavald, znamo da je Schmit padao u formi, a Uhrman te nesto pokazivao kada se Sven povukao..

Japan je bio bolji sa Funakijem i Myahirom.. Sada je Kasai skoro u zivotnoj formi, Ito moze mnogo toga( bio treci u Lilehameru), a Takeusi biljezio i drugo mjesto ove sezone..

Da i Poljska iz vremena Adama, imala je samo Adama, timski gledano.. ;)
Zadnja izmjena: OnlyUnited, dana/u 03 feb 2014, 22:03, ukupno mijenjano 1 put.
- Ed Woodward for Prime Minister !

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la Claus » 03 feb 2014, 22:01

Različit broj protivnika meni govori da je konkurencija ujednačena, ne nužno i najkvalitetnija. Tebi? :mrgreen:

I u F1 sezoni 2012. je u prvih 7 utrka pobijedilo 7 različitih vozača, da li to znači da je tada konkurencija bila najžešća :?: Naravno da ne. Suhoparna statistika ponekad zna zavarati, a sada je upravo to slučaj. :mrgreen:

Avatar
OnlyUnited
Postovi: 6018
Pridružen/a: 26 jan 2014, 10:32
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la OnlyUnited » 03 feb 2014, 22:04

Iskreno, timski gledano opet ponavljam, znalo se desiti da pred veca takmicenja (OI, svjetsko) imamo favorita Austriju, te Norvesku u letovima, i FInsku koja se tu prikradala.. Naravno moze svasta biti, ali po meni je konkurencija jaca - timski gledano... ;) :mrgreen:
- Ed Woodward for Prime Minister !

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la Claus » 03 feb 2014, 22:08

OK, tvoje mišljenje i to poštujem. Normalno je da se u nekim pitanjima razilazimo. :mrgreen: Lijepo je vidjeti da ima još ljudi koji prate skokove dugi niz godina (pretpostavljam da si jedan od takvih) i koji nešto znaju u ovom sportu.

Avatar
OnlyUnited
Postovi: 6018
Pridružen/a: 26 jan 2014, 10:32
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la OnlyUnited » 03 feb 2014, 22:09

Claus je napisao/la:OK, tvoje mišljenje i to poštujem. Normalno je da se u nekim pitanjima razilazimo. :mrgreen: Lijepo je vidjeti da ima još ljudi koji prate skokove dugi niz godina (pretpostavljam da si jedan od takvih) i koji nešto znaju u ovom sportu.
Od perioda i prije Rista Jusilainena. :mrgreen: Naravno, veoma zanimljiv sport.. Uvjek dvojica znaju vise... ;)
- Ed Woodward for Prime Minister !

Avatar
MElloo
Postovi: 13009
Pridružen/a: 29 nov 2009, 17:23
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la MElloo » 03 feb 2014, 23:40

Aman ovo uzima hladno :mrgreen:
btw Risto legenda :D
Meni je Hanawalda bilo zao na velikoj skakaonici kada je dirao snijeg i nije uzeo zlato :(

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Avatar
OnlyUnited
Postovi: 6018
Pridružen/a: 26 jan 2014, 10:32
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la OnlyUnited » 03 feb 2014, 23:43

MElloo je napisao/la:Aman ovo uzima hladno :mrgreen:
btw Risto legenda :D
Meni je Hanawalda bilo zao na velikoj skakaonici kada je dirao snijeg i nije uzeo zlato :(

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
Dobar letac, timski igrac... :)
- Ed Woodward for Prime Minister !

Avatar
Elki
Postovi: 806
Pridružen/a: 15 sep 2012, 19:29
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la Elki » 04 feb 2014, 00:35

Dragi su mi Morgi,Šliri i Loitzl i vjerujem da ce neko od njih imati i zlatnu medalju.A isto tako bih volio da ljudina Kasai osvoji koju.Uvijek su japanci imali savrsen stil i bilo ih je milina gledati posebno Haradu.
I mrtvi žive za ŽELJU! 1921..TM87..

Forza Željo..forza Inter..!!!!WILD!!!!

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13134
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la Admir_Sa » 04 feb 2014, 00:38

Elki je napisao/la:Dragi su mi Morgi,Šliri i Loitzl i vjerujem da ce neko od njih imati i zlatnu medalju.A isto tako bih volio da ljudina Kasai osvoji koju.Uvijek su japanci imali savrsen stil i bilo ih je milina gledati posebno Haradu.
nije haradu nikada stil krasio, funaki je bio glavni za stil u svoje vrijeme. harada je bio tipicni lovac na daljine i zesci tremaros. kako je samo usrao japancima zlato 1994, nemoguce kratko skocio

[youtube][/youtube]
nema potpisa

Avatar
OnlyUnited
Postovi: 6018
Pridružen/a: 26 jan 2014, 10:32
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la OnlyUnited » 04 feb 2014, 00:42

Taj stil pozajmio Loitzl...
- Ed Woodward for Prime Minister !

Avatar
Tritolone
Postovi: 12314
Pridružen/a: 12 apr 2011, 21:19
Lokacija: Croatia
Kontakt:

Re: Skijaški skokovi (OI 2014 Sochi)

Post Postao/la Tritolone » 04 feb 2014, 00:43

Da hoce Kuningaskotka uzet medalju za kraj, bila bi to divna prica.
Io non rubo il campionato ed in Serie B non sono mai stato!

Urlando contro il cielo

Tu regina di milano
Io son pazzo di te

Go into a room too fast kid, the room eats you.

Odgovori

Natrag na “ZIMSKE OLIMPIJSKE IGRE "SOCHI 2014"”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.