Bijeli sport

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Odgovori
odsutraopetultra
Postovi: 250
Pridružen/a: 09 jan 2009, 12:00
Kontakt:

Bijeli sport

Post Postao/la odsutraopetultra » 13 feb 2009, 18:14

ATP

Ako volite tenis sretni ste jer živite u današnjem vremenu,vremenu ogromne ekspanzije tenisa,vjerovatno najboljeg tenisera svih vremena i velikog rivalstva Federera i Nadala,pa ste bili u mogućnosti na prošlogodišnjem Wimbledonu gledati kažu najbolji teniski meć u historiji.

Iako je Rafael Nadal stigao i prestigao Rogera Federera na ATP listi i trenutno suvereno vlada teniskim svijetom rijetki su oni kojima "Fedex" nije "najjaci","kralj","tito".Federerovi navijaći početkom ove godine opet su ostali razočarani jer je njihov ljubimac na prvom Grand Slam turniru sezone u Melbourne-u izgubio još jedno finale od Nadala,čak 11-o u karijeri od 19 međusobnih ogleda.Federer je dobio tek 6 njihovih mećeva dok je Nadal bio bolji 2 puta a da to nije bilo finale nekog turnira (2004 u trećem kolu Miami-a i 2005 u polufinalu Roland Garrosa).Shvatljivo je da nekome ne "leži" određeni teniser,ali ne i Federerova tvrdoglavost po pitanju taktike protiv španca koji je između ostalog poznat kao igrač koji se najviše "troši" na terenu,jednostavno leti i sve vraća.Protiv ostalih prolaze jednoručni backhand-i i duga nadmudrivanja,sa Nadalom tako ne može.

Proteklu tenisku godinu definitivno je obilježio "Rafa",osvojio jer Roland Garros i Wimbledon,turnire iz Masters serije:Monte Carlo,Hamburg i Montreal,zatim turnire u Barceloni i Londonu(Queens Club) i sve to začinjeno je onim što je sportistima najdraže,zlatom sa olimpijskih igara u Pekingu.Predvodio je Španiju do finala Davis Cup-a u kojem nije nastupio više zbog iscrpljenosti nego povrede kako je to zvanično objavljeno.Španija je i bez "Rafe" dobila Argentinu kao gost a junak pobjede bio je Fernando Verdasco.Nadal se rodio na Mallorci ali je strastveni navijac Real Madrida,interesantno je da je sam Rafael trenirao fudbal i tenis zajedno do svoje 12-e godine kada se morao odlučiti za jedan sport.Ima dva poznata ujaka,trenera Tonija Nadala kojeg je on proslavio,i Miguel Angel Nadala poznatog fudbalera Barcelone i španske reprezentacije.

Početkom 2008 godine,nakon što je osvojio Australian Open,Novak Đoković je istakao kandidaturu za jedno od prva dva mjesta na ATP listi,do toga nije došlo iako je imao nekoliko prilika da prestigne Rogera Federera.Trenutno je treći,a "velikoj trojki" priključio se Andy Murray koji je imao jako dobru sezonu i godinu završio na četvrtom mjestu.Novak ima dva mlađa brata koja također igraju tenis,Dorđe i Marko sigurno su buduće teniske zvijezde i bilo bi jako zanimljivo vidjeti duel dva brata u budućnosti.

Najpozitivnija iznenađenja u 2008 svakako su Del Potro,Simon i Tsonga koji su uspjeli godinu zavšiti medju 10.
Juan Martin Del Potro,dvadesetogodišnji argentinac,posebno je zaokupio pažnju javnosti svojim sjajnim igrama.Prvi put sam ga gledao na turniru Maters serije u Rimu protiv Murray-a.,kada umalo nije došlo do fizičkog obračuna između njih dvojice,jer je Del Potro u jednom momentu rekao: ( it's always the same..it never change...your manner...),a Murray je riječ "maniri" zbog Del Potrovog lošeg akcenta shvatio kao "mother" pa je jasno zašto je moglo doći do sukoba. Sredinom godine Del Potro je imao fenomenalni niz od 4 turnira zaredom koja je osvojio (Stuttgart, Kitzbuhel, Los Angeles, Washington) što je velika stvar za tako mladog tenisera.Oni su i kao juniori imali jako uzbudljive okršaje i biće posebno zanimljivo pratiti njihove mećeve u budučnosti.Del Potro je po uzoru na Nadala veliki fudbalski fan i strastveni navijač Boca Juniorsa.

U Finalu Australian Opena protivnik Novaku bio je Tsonga,momak kojem je majka iz Francuske,a otac iz Konga,a koji neodoljivo podsjeća na velikog Muhameda Alija.Otac mu je 70-ih godina kao rukometaš došao igrati u francusku gdje je upoznao njegovu majku i tu i ostao.Interesantno je da mu je prvi rodjak,Charles N'Zogbia,ljubiteljima fudbala poznat kao igrac Newcastle Uniteda.
Pomenuti teniseri jako su podigli nivo kvalitete tenisa pa recimo jedan Andy Roddick koji igra u životnoj formi,mnogo bolje nego kada je bio igrač broj 1 na svijetu ne može da se približi tom nivou.

I kada vidite sva ta imena i zvijezde,kada vidite tenisere iz Srbije i Hrvatske kako bez problema ulaze u Top 20 zapitate se gdje smo tu mi.Doduše,Ivan Ljubičić i Marin Čilić rodili su se u Bosni i Hercegovini ali nastupaju za Hrvatsku.Ljubičićevo opravdanje je bio rat koji ga je zatekao dok je bio u Banja Luki gdje se i rodio,pa je sticajem okolnosti kao izbjeglica završio u Opatiji.Ivan (sin Marka i Hazire) iz Opatije je otišao u Torino na tenisku akademiju i kada se vratio Željko Krajan ga je uzeo "pod svoje".Tada je već bilo jasno da će nastupati za Hrvatsku.2004 godine oženio se dugogodišnjom djevojkom Aidom koja ga stalno prati na turnirima.Tokom svoje karijere nije nešto pretjerano spominjao BiH kao svoju državu,treba spomenuti da je s Goranom Ivaniševićem odigrao revijalni meć u Zetri prošle godine,a prihod je išao u dobrotvorne svrhe.Marin Čilić se rodio u Međugorju ali mislim da nikada ni pomislio nije da nastupa za Bosnu i Hercegovinu.Nemaju naši ljudi sluha a ni finansija da zadrže dobrog sportistu pod našom zastavom (hiljadu primjera je za to,u posljednje vrijeme me fascinirao podatak da navodno Hasan Rizvić i velika nada evropske košarke Emir Prelđić koji imaju slovensko državljanstvo žele nastupati za zemlju u kojoj su rođeni,daj Bože).Marin je prošle sedmice osvojio ATP Zagreb Indoors i tako došao do rankinga karijere,na 20-o mjesto.Veliki uspjeh za mladog HRVATA.Posljednji koji je realizirao "transfer" u Hrvatsku je dvadesettrogodišnji mostarac Ivan Dodig.Važio je za našeg najboljeg tenisera iako ni on ne zna koje je mjesto zauzimao na ATP listi,na margini svjetskog tenisa kao i ostali naši igrači.Međutim "transfer" mu je prijao i na pomenutom turniru u Zagrebu s pozivnicom organizatora kao "domaći" teniser došao je do četvrfinala i upisao svoje prve pobjede na ATP touru.E onda se čovjek zapita,jesu li uslovi toliko bolji da je momak odmah počeo pobjeđivati ili je naša zemlja jednostavno "peh",ili što bi mi rekli "Ne da nama Bog da pobijedimo u nećemu važnom",ili "ne da se usranom do potoka".Sigurno da ima svega ovoga pomalo.A tih "transfera" će biti i dalje zbog opšte poznatih razloga al da ne duljim sada o tome.Bolje je biti šesti ili sedmi igrač u Hrvatskoj nego prvi u BiH riječi su Ivana Dodiga.

Naš najbolje rangirani teniser je Aldin Šetkić na poziciji 580,sve vam je jasno.
Svjetlo na kraju tunela za bosanskohercegovački tenis se nazire.Igrajući rekreativno na zemljanim terenima Zetre primijetio sam na terenu pored dijete od 6,7 godina kako trenira i zaključio sa prijateljima da bi nas dečko ako ne pobijedio onda pošteno namućio.Posebno mi je simpatično bilo kada je nakon jedne duže razmjene sa svojim trenerom stigao skraćenu loptu i postigao poen,Zetrom se zaorilo :"Vamos".U čudu smo gledali "malog Nadala" jer mi tu loptu nikada ne bi stigli i bar na kratko dobili nadu da ćemo jednog dana na velikim turnirima vidjeti našu zastavu.Taj dan bi mogao doći prije nego što mislimo.Mirza Bašić trenutno je deseti junior svijeta i najboljem je putu da postane prvi BH igrač koji će osvojiti jedan ATP turnir,zašto ne i Grand Slam.Talenat posjeduje,najbitnije je nakon što odigra još jednu godinu kao junior kako će se priviknuti na seniorsku konkurenciju.Za mladog tenisera najvažnija je ta prva godina kada se prelazi iz juniorske u seniorsku konkurenciju.Iskren da budem drago mi je što nije prvi,ili među prva tri na juniorskoj listi jer takvi se inaće ne prilagode u seniorima (sujevjerno ali u velikom broju slučajeva to se pokazalo istinito).Nije sve bilo idealno za Mirzu jer je prije par mjeseci u nekim hrvatskim i našim medijima objavljenja informacija kako i Mirza kreće stopama Ivana Ljubičića i Marina Čilića,da se odbrojavaju dani kada će uzeti državljanstvo Hrvatske i zaigrati pod njihovom zastavom.Dok su mediji za demant priče čekali nekoliko dana,nazvao sam prijatelja koji lično poznaje Mirzu i zamolio ga da provjeri informaciju koja je plasirana.Odgovor sam dobio ekspresno,ni Mirza ni niko iz njegove porodice ne bi nikada pomislio da igra za bilo koju državu osim BiH i da nema govora o njegovom igranju za Hrvatsku.Konačno su i naši privrednici prepoznali talenat i moguću veliku sportsku zvijezdu pa je tako Bh telecom potpisao sponzorski ugovor sa Mirzom i pomagaće mu u skladu sa svojim mogučnostima tokom nastavka karijere.Za nadati se da će Mirza donijeti radosti u naše domove i dostojno predstaviti našu zemlju u svijetu,jer je poznato da ovom narodu malo treba da se vesele.
Sretno Mirza!

ps.o WTA touru,Mervani,Emi Burgić neki drugi put,kao i o drugim sportovima.

Avatar
csh
Moderator
Postovi: 1734
Pridružen/a: 21 mar 2008, 17:16
Lokacija: Uvijek gdje treba!
Kontakt:

Re: Bijeli sport

Post Postao/la csh » 15 feb 2009, 19:39

SVAKA CAST,SAMO NASTAVI!
AMAR OSIM!!!

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.