Koronavirus (COVID-19) - općenito

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,insider

Jeste li prebolili Covid ili se vakcinisali?

Nisam ni prebolio niti se vakcinisao
81
29%
Prebolio sam, nisam se vakcinisao
65
23%
Nisam prebolio, vakcinisao sam se
68
24%
I prebolio sam i vakcinisao sam se
68
24%
 
Ukupno glasova: 282

Avatar
Otelo
Postovi: 33515
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Otelo » 23 jul 2021, 10:44

Odavno se priča da je ogroman broj nedetektovnih slučajeva, neka istraživanja iz SADa su pokazala da je do 6 puta veći, slično i iz Britanije i Indije govore.

Toliko asimptomatskih slučajeva za koje se sazna slučajno. Davno sam pisao da mi je sestrin muž bio pozitivan, a saznao slučajno jer su se morali testirati zbog posla. Oboje 14 dana u izolaciji, nikakvih simptoma.

Više ce nas gripa zajebavati kad krene jer nemamo nikakav imunitet na to.

I na kraju, nije antivax post jer se planiram vakcinisati.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la bombaysaphire » 23 jul 2021, 10:46

AshburtonG je napisao/la:
23 jul 2021, 10:30
Covjek nista nije slagao.

1.
Considering that a large number of cases are asymptomatic (or present with very mild symptoms) and that testing has not been performed on the entire population, only a fraction of the SARS-CoV-2 infected population is detected, confirmed through a laboratory test, and officially reported as a COVID-19 case. The number of actual cases is therefore estimated to be at several multiples above the number of reported cases. The number of deaths also tends to be underestimated, as some patients are not hospitalized and not tested.

If we base our calculation (deaths / cases) on the number of reported cases (rather than on the actual ones), we will greatly overestimate the fatality rate.
Dakle, mnogo vise je nedetektovanih slucajeva, nego neprijavljenih smrti povezanih s covidom. To se ovdje pricalo od prvog dana testiranja i napumpavanja brojki.
So far there has been 1 death every 1,166 people under 65 years old (compared to 1 death every 358 people in the general population). And 89% of the times, the person who died had one or more underlying medical conditions.
Dakle, 0,06% smrtnosti za ljude ispod 65 godina, cak i sa tom kalkulacijom koja ima tendenciju da precjenjuje broj umrlih(postotak smrtnosti).

https://www.worldometers.info/coronavir ... eath-rate/

2.
Segregacije se desavaju. Da li su opravdane ili ne, to je vec drugi par rukava. Pa par zvanicnika je priznalo "prljave igre" te koristenje i namjerno strujanje straha prema narodu kroz medije, kako bi se stvorila panika medju ljudima, te pokorno slusali sve sto im se kaze. Opet kazem, da li je ispravno ili ne, nije moje da komentarisem.
https://www.telegraph.co.uk/news/2021/0 ... 1621024019

3.
Isto tako nista nije slagao. Zasto ti ne prilozis neku statistiku/studiju o dugogodisnjem razvoju vakcine, te utjecaju na organizam domacina? Mozemo se trenutno samo nadat, da je sve ok, jer studija utjecaja iste nema, nit je trenutno moze biti. Faze se mogu ubrzati, ali vrijeme ne.
Druga stvar, imao sam termin, ali se nisam cijepio. Zbog cega bih, kada nemam apsolutno nikakve privilegije, osim testiranja, a ocito je da sam i dalje prijenosnik virusa? U porodici par ozbiljnih nuspojava nakon iste, ne bih da rizikujem. Ne idem nigdje bez testa, tako da nista vecu opasnost ne predstavljam od nekoga ko je vec cijepljen. Dakle, napravili su cjepivo, od kojeg koristi imaju samo ljudi iznad 65 godina, od kojih 90% treba da ima neke postojece zdravstvene probleme, da bi i za njih bilo opasno. Cijepi svu populaciju iznad 65 godina prvo u ogromnom procentu, pa ce i doci rezultati, tj. manji brojevi. Dok se ne cijepi skoro cijela starija populacija, cijepljenje mladjih moze i kontraproduktivno djelovat, jer cijepljeni mladi i zdravi ce popustanjem mjera biti eksplozija zaraza i prenosnika na starije, te automatski najveci okidac za rast smrtnosti kod starijih.

Vi stvarno mislite da ce se vakcinom unistiti virus? Bit ce prisutan zauvijek. Samo nece biti toliki fokus na njemu, kao sto nije ni na milion drugih virusa, od kojih ljudi umiru sirom svijeta.
:salut: :salut: :salut:
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 23 jul 2021, 14:01

BIHfan je napisao/la:
23 jul 2021, 10:35
AshburtonG je napisao/la:
23 jul 2021, 10:30
Covjek nista nije slagao.

1.
Considering that a large number of cases are asymptomatic (or present with very mild symptoms) and that testing has not been performed on the entire population, only a fraction of the SARS-CoV-2 infected population is detected, confirmed through a laboratory test, and officially reported as a COVID-19 case. The number of actual cases is therefore estimated to be at several multiples above the number of reported cases. The number of deaths also tends to be underestimated, as some patients are not hospitalized and not tested.

If we base our calculation (deaths / cases) on the number of reported cases (rather than on the actual ones), we will greatly overestimate the fatality rate.
Dakle, mnogo vise je nedetektovanih slucajeva, nego neprijavljenih smrti povezanih s covidom. To se ovdje pricalo od prvog dana testiranja i napumpavanja brojki.
So far there has been 1 death every 1,166 people under 65 years old (compared to 1 death every 358 people in the general population). And 89% of the times, the person who died had one or more underlying medical conditions.
Dakle, 0,06% smrtnosti za ljude ispod 65 godina, cak i sa tom kalkulacijom koja ima tendenciju da precjenjuje broj umrlih(postotak smrtnosti).

https://www.worldometers.info/coronavir ... eath-rate/

2.
Segregacije se desavaju. Da li su opravdane ili ne, to je vec drugi par rukava. Pa par zvanicnika je priznalo "prljave igre" te koristenje i namjerno strujanje straha prema narodu kroz medije, kako bi se stvorila panika medju ljudima, te pokorno slusali sve sto im se kaze. Opet kazem, da li je ispravno ili ne, nije moje da komentarisem.
https://www.telegraph.co.uk/news/2021/0 ... 1621024019

3.
Isto tako nista nije slagao. Zasto ti ne prilozis neku statistiku/studiju o dugogodisnjem razvoju vakcine, te utjecaju na organizam domacina? Mozemo se trenutno samo nadat, da je sve ok, jer studija utjecaja iste nema, nit je trenutno moze biti. Faze se mogu ubrzati, ali vrijeme ne.
Druga stvar, imao sam termin, ali se nisam cijepio. Zbog cega bih, kada nemam apsolutno nikakve privilegije, osim testiranja, a ocito je da sam i dalje prijenosnik virusa? U porodici par ozbiljnih nuspojava nakon iste, ne bih da rizikujem. Ne idem nigdje bez testa, tako da nista vecu opasnost ne predstavljam od nekoga ko je vec cijepljen. Dakle, napravili su cjepivo, od kojeg koristi imaju samo ljudi iznad 65 godina, od kojih 90% treba da ima neke postojece zdravstvene probleme, da bi i za njih bilo opasno. Cijepi svu populaciju iznad 65 godina prvo u ogromnom procentu, pa ce i doci rezultati, tj. manji brojevi. Dok se ne cijepi skoro cijela starija populacija, cijepljenje mladjih moze i kontraproduktivno djelovat, jer cijepljeni mladi i zdravi ce popustanjem mjera biti eksplozija zaraza i prenosnika na starije, te automatski najveci okidac za rast smrtnosti kod starijih.

Vi stvarno mislite da ce se vakcinom unistiti virus? Bit ce prisutan zauvijek. Samo nece biti toliki fokus na njemu, kao sto nije ni na milion drugih virusa, od kojih ljudi umiru sirom svijeta.
Najbolji post na temi :thumbup: :thumbup:
Najbolji za onog ko voli šuplju priču, izneseni lični stavovi i razmišljanja i to je OK, ali argumenata 0.

1. Da ne ulazim u brojeve, bili su na temi, ali broj umrlih recimo u BiH u 2020, ogotovo posljednjim mjesecima drastično veći od prosjeka. Sve da ima milion nedetektovanih slučajeva u BiH, i dalje su ljudi masovno više umirali, što bolest čini opasnom. Ili se ne slažeš s tim? Nekako ti dođe svejedno hoće li se u BiH zaraziti 10.000 ljudi i umrijeti 100% ili će se zaraziti 3.000.000 ljudi i umrijeti 0,3%. Bitan podatak je da ti je umrlo 10.000 ljudi u godinu dana da možeš shvatiti da imaš ozbiljan problem. Ili ti imaš drugo objašenjenje da mi dokažeš da značajan porast broja umrlih nije bitan i nije uzrokovan koronom?

2. Možeš to zvati segregacijom, ja bih lockdown drugačije nazvao. Ali me interesuje kako objašnjavaš činjenicu da je podignut recimo u UK čim su brojevi umrlih pali? MIslim da ako lockdown nema veze sa umiranjem, ne bi bio ni prekinut kad se prestane umirati. Ili imaš neko objašnjenje?

3. I ovo je lični stav nepotkrijepljen ničim. Šta imam ja izdvajati dugoročnu statistiku o razvoju da bih opravdao izjavu da vakcine rade. Sve da su pale jučer s Marsa, činjenica je da rade, to pokazuje broj hospitalizacija u zemljama gdje je visoka stopa vakcinacije. Moja teza da rade je dokazana, također, konkretno dokazana je i teza da nema značajnih posljedica u prvim mjesecima obzirom da je već podijeljeno 3.000.000.000 doza. To što je neko zamislio da moze biti posljedica, bez obzira na sva istraživanja koja govore drugačije i sva dosadašnja iskustva... to je isto ko da ja tebe tjeram da dokazuješ da sutra meni neće cigla pasti na glavu - ne mozes to sad dokazati nikako, a eto, neće se desiti garant.

Izjava da od vakcine imaju korist samo oni iznad 65 je totalna glupost, čak uvrjedljiva za sve nas koji imamo nekog koga volimo a da je stariji od 65. Glupost je iz dva razloga. Prvi je to što nema nikakvog smisla tako razdvajati, "eto nek iznad 65 krepaju, meni nije bitno." Drugi, važniji je opet dokazana činjenica a to je da niko ko je vakcinisan a mlađi od 50 nije umro. Znači, bez obzira što nije pretjerano veliki broj tih koji su ispod 50 a umrli (ja sam poznavao nekoliko, a smatram da imam uzak krug prijatelja), opet ih je vakcinom mnogo spašeno.

Naravno da će virus biti prisutan i dalje i da će zahvaljujući vakcinacijama samo biti smanjen fokus na njemu. Eto otkrio si ti Ameriku. Tako isto je sa većinom zaraznih bolesti protiv kojih se vakcinišemo. Tačnije, samo jedna bolest u istoriji je u potpunosti iskorjenjena, sve ostale se upravo i vakcinišemo samo da smanjimo broj zaraženih i mrtvih na neki prihvatljiv nivo i skinemo fokus s njih.

Možda ja i preskočih u tvom postu neki argument? De molim te, konkretno mi skreni pažnju...

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 23 jul 2021, 15:26

Post koji objašanjava da se vakcinom protiv gripe ubijaju ljudi je uklonjen uz upozorenje. Jestel uopšte normalni da takve stvari postavljate. bože sačuvaj kakve gluposti. Jesil možda razmislio i da broj zaraženih od korone naglo skoči kad rode kesteni? A naglo opadne kad više nema kestena? Znači do kestena je, treba na to skrenuti pažnju doktoru Sladojevu i Semiramidi Osmanagiću, nek upozore puk. Možda zato što je virus sezonski i ima veze sa dolaskom jeseni? Kakva glupost, još ne mogu sebi doći u šta ti sve vjeruješ...

Avatar
Justin
Postovi: 16849
Pridružen/a: 11 sep 2017, 17:34
Lokacija: Ellicott City
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Justin » 23 jul 2021, 15:50

admin je napisao/la:
23 jul 2021, 15:26
-
Pocele su ozbiljne organizacije uvoditi obaveznu vakcinaciju.
FA has decided that by 1 October players and staff of the Premier League clubs have to be fully vaccinated.
Sarmelino † (29.08.2015-20.10.2019.) ⚜
dr. Alem Peterson
Captain4 † (14.05.2014-22.02.2022.) ⚜


Avatar
FKBilder
Postovi: 1741
Pridružen/a: 25 jun 2021, 14:17
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la FKBilder » 24 jul 2021, 23:31

Danas roditelji primili vakcinu, mati nije dobro nikako. Groznica i temperatura skoro 40..
..Zdrava zena ujutro, u krevetu poslepodne.Ne dao im Alah da joj sta bude...Ne dao im dragi Alah.

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Drape » 25 jul 2021, 07:41

Nisam uopšte protiv vakcina, predlažem svima da se vakcinišu, ali podržavam proteste protiv covid-propusnica.


slika


25:25 :salut:

Avatar
jagamu
Postovi: 1263
Pridružen/a: 30 mar 2013, 18:51
Lokacija: Steel City
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la jagamu » 25 jul 2021, 08:21

FKBilder je napisao/la:
24 jul 2021, 23:31
Danas roditelji primili vakcinu, mati nije dobro nikako. Groznica i temperatura skoro 40..
..Zdrava zena ujutro, u krevetu poslepodne.Ne dao im Alah da joj sta bude...Ne dao im dragi Alah.
Nadam se da ti je mama vec danas bolje. Tijelo reagira burno valda zato sto stvara antitijela.
Znam dosta slucajeva koji su nakon druge doze imali temperaturu, ali sve je to trajalo jedan dan.
Evo vec mjesec dana kako sam primio drugu dozu pfajzera i hvala Bogu nikakvih simptoma nisam imao. Doktorica mi je rekla ukoliko budem imao povisenu temperaturu da uzmem lekadol, paracetamol ili nalgesin. Medjutim kazem opet nikakve reakcije niti simptome nisam imao.
moSa likCe

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 25 jul 2021, 09:14

Nemas razloga za pretjeranu brigu, povisena temperatura je normalna nakon vakcine. Traje obicni jedan dan, ali moze I do pet. U biti je dobar znak da vakcina radi, vise bi se trebao brinuti da nema temperature.

Vjerovatno ce te umiriti i cinjenica da rijetki slucajevi komplikacija nisu vezani za temperaturu vec za ugruske.

Avatar
VGS
Postovi: 8867
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la VGS » 25 jul 2021, 09:45

Moja mati isto prekjuce primila astru, dan i po bas lose bila. Temperatura, bolovi itd. Evo jutros ko nova. No sikiriki.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 25 jul 2021, 10:01

Podrzavam covid propusnice, to je jedini nacin da se vratimo u normalu. Podrzavam ljudsko pravo da se neko ne vakcinise, takodjer podrzavam ljudsko pravo da sjednes u restoran i znas da su svi gosti odgovorni i uradili su sve sto mogu da se kolektivno zastitimo od bolesti.

Avatar
NEZALAGANJE
Postovi: 25274
Pridružen/a: 04 avg 2011, 23:03
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la NEZALAGANJE » 25 jul 2021, 10:33

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/isla ... /210724070

I gdje je ovdje logika?? Cemu ovaj teror??

Pa ce me sad neki pametnjakovic ubjedjivati je da je sve ovo ok.Al u ku.rcu.

Da ne pricam da se radi o je.benom otoku!!Izolovani sami od sebe.

Avatar
JohnCleese
Postovi: 5747
Pridružen/a: 02 sep 2015, 09:52
Lokacija: zemlja "ciganska"
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la JohnCleese » 25 jul 2021, 10:44

NEZALAGANJE je napisao/la:
25 jul 2021, 10:33
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/isla ... /210724070

I gdje je ovdje logika?? Cemu ovaj teror??

Pa ce me sad neki pametnjakovic ubjedjivati je da je sve ovo ok.Al u ku.rcu.

Da ne pricam da se radi o je.benom otoku!!Izolovani sami od sebe.
Ne znam sta je problem? Ponasas se kao da su te za jedan glas preglasale ostale clanice G7 samita, a ne da si jedan od par milijardi pijuna na planeti.

Preseli se u Turkmenistan, Palau, Mikroneziju ili Kiribate. Neces se nervirati, zivjet ces svoj život.
Nije problem u slijepim vođama, problem je u slijepim sljedbenicima.


Svabo je to...

Avatar
NEZALAGANJE
Postovi: 25274
Pridružen/a: 04 avg 2011, 23:03
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la NEZALAGANJE » 25 jul 2021, 10:49

JohnCleese je napisao/la:
25 jul 2021, 10:44
NEZALAGANJE je napisao/la:
25 jul 2021, 10:33
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/isla ... /210724070

I gdje je ovdje logika?? Cemu ovaj teror??

Pa ce me sad neki pametnjakovic ubjedjivati je da je sve ovo ok.Al u ku.rcu.

Da ne pricam da se radi o je.benom otoku!!Izolovani sami od sebe.
Ne znam sta je problem? Ponasas se kao da su te za jedan glas preglasale ostale clanice G7 samita, a ne da si jedan od par milijardi pijuna na planeti.

Preseli se u Turkmenistan, Palau, Mikroneziju ili Kiribate. Neces se nervirati, zivjet ces svoj život.
Bojim se da te niko nista nije pitao.

Avatar
JohnCleese
Postovi: 5747
Pridružen/a: 02 sep 2015, 09:52
Lokacija: zemlja "ciganska"
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la JohnCleese » 25 jul 2021, 10:51

Ma ne boj se
Nije problem u slijepim vođama, problem je u slijepim sljedbenicima.


Svabo je to...

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 25 jul 2021, 11:21

NEZALAGANJE je napisao/la:
25 jul 2021, 10:49
JohnCleese je napisao/la:
25 jul 2021, 10:44
NEZALAGANJE je napisao/la:
25 jul 2021, 10:33
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/isla ... /210724070

I gdje je ovdje logika?? Cemu ovaj teror??

Pa ce me sad neki pametnjakovic ubjedjivati je da je sve ovo ok.Al u ku.rcu.

Da ne pricam da se radi o je.benom otoku!!Izolovani sami od sebe.
Ne znam sta je problem? Ponasas se kao da su te za jedan glas preglasale ostale clanice G7 samita, a ne da si jedan od par milijardi pijuna na planeti.

Preseli se u Turkmenistan, Palau, Mikroneziju ili Kiribate. Neces se nervirati, zivjet ces svoj život.
Bojim se da te niko nista nije pitao.
Ti bi trebao tamo povesti neke proteste. Obzirom da njima ‘teror’ ne smeta, trebao bi neki edukovan balkanac da im pomogne.

Avatar
BIHfan
Postovi: 10763
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la BIHfan » 25 jul 2021, 11:42

Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

Avatar
NEZALAGANJE
Postovi: 25274
Pridružen/a: 04 avg 2011, 23:03
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la NEZALAGANJE » 25 jul 2021, 11:52

admin je napisao/la:
25 jul 2021, 11:21
NEZALAGANJE je napisao/la:
25 jul 2021, 10:49
JohnCleese je napisao/la:
25 jul 2021, 10:44

Ne znam sta je problem? Ponasas se kao da su te za jedan glas preglasale ostale clanice G7 samita, a ne da si jedan od par milijardi pijuna na planeti.

Preseli se u Turkmenistan, Palau, Mikroneziju ili Kiribate. Neces se nervirati, zivjet ces svoj život.
Bojim se da te niko nista nije pitao.
Ti bi trebao tamo povesti neke proteste. Obzirom da njima ‘teror’ ne smeta, trebao bi neki edukovan balkanac da im pomogne.
Ne bih da olako dijelim svoj intelekt, ali hvala na savjetu i cinjenici da me cijenis. ;)

P.S.Ne rekoh li zadnji put da mi se s tobom vise ne diskutuje? Prema tome, koji me k citiras? Kad pocnes postovati, mozemo diskutovati.

Avatar
jozinho
Postovi: 1349
Pridružen/a: 06 dec 2012, 13:58
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la jozinho » 25 jul 2021, 12:04

Inače je Hrvatska naručila 18 milijuna doza do kraja 2023. godine.
Sad izračunajte koliko je to doza po osobi.
Mislili su da će narod navalit, kad ono došlo do 45% i ide puževim korakom.
Ne pomažu više ni prijetnje ni ucjene, stožer se potpuno pogubio toliko su dali kontradiktornih informacija da im više nitko ne vjeruje.

Zaključano

Natrag na “Arhiva”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.