AulleTa - Kolumna

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Odgovori
Avatar
AulleTa
Postovi: 1508
Pridružen/a: 27 avg 2009, 08:35
Lokacija: Pijemont
Kontakt:

AulleTa - Kolumna

Post Postao/la AulleTa » 02 apr 2010, 18:38

Pozdrav, došlo je vrijeme da i ja napišem i objavim jednu svoju kolumnu. Inače, to mi u zadnje vrijeme postoji hobi i mogu vam reći da mi se jako dopada pošto mnogo toga znam o sportu. Pa da počnemo:


Fudbal sam počeo pratiti još kao dijete. Mislim da sam imao 3 ili 4 godine kada sam počeo gledati utakmice preko televizije. Ipak, bila su to davna vremena i ne mogu se baš tačno sjetiti. Uglavnom znam, da sam tada bio jako mali. Kao četverogodišnjak, naučio sam čitati i pisati. Znao sam pročitati neku slikovnicu i pokoju manju priču. Inače, kao mali, bio sam vrlo radoznao dječak. Sve što se dešavalo oko mene, zanimalo me je. Volio sam prirodu i druženje. kada cih bio na vikendici, često bih izlazio u jutarnju šetnju na čist zrak koji me je relaksirao i bistrio mi misli. Vazduh mi je pomagao da se odvojim od gradske surove stvarnosti, koja me je izluđivala. Neki bi rekli da sam bio pravi boem. To nije bilo ni tako daleko od istine, ali nije bilo ni tako blizu. Kada bi se nešto dešavalo oko mene ja bih se zabrinuo i pokušavao roditeljima pomoći oko svakodnevnih briga i problema. Sada se vjerovatno pitate, kakve veze ima moj privatni život sa sportom, uopšteno. Odgovor na to pitanje, saznat ćete budete li pomno čitali slijedeći tekst ;

Prvi put na Tušnju, stadionu Fudbalskog kluba Slobode, bio sam još kao vrlo mali. Jedva se toga i sjećam. Razlog što ću vam prepričati ovaj događaj, je zato što mi se on posebno urezao u srce. To je bio nezaboravan trenutak kada sam tu bio, po prvi put. Onoga trenutka kada sam prvi put kročio na Tušanj, bilo mi je neobično. Bio sam sa ocem. On me je upućivao u pravila utakmice i pokazivao mi je stadion. Ja sam sve gledao sam malom dozom uzbuđenja što ću prisustvovati pravom derbiju. To govorim jer su tada igrali Sloboda i čelik, vječiti rivali. Stadion je bio pun. Tu je bilo oko 4-5 hiljada judi koji su bili željni majstorija njihovih ljubimaca. Tako je utakmica počela, a ja sam sjedio na omalenoj crvenoj stolicim, tik pored babe. I on je gledao utakmicu sa isčekivanjem. Kda je pao prvi gol, čitav stadion je ustao. Tako su padali i ostali golovi sve do kraja utakmice. Sloboda je pobjedila rezultatom 2:1. Svi su išli kuću pjevajući, pa tako i ja. Samo što ja nisam pjevao, nego mi je bilo žao što se utakmica završila jer sam želio još malo zabave i provoda. Tako sam postao fanatik Slobode i iz sedmice u sedmicu, iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu pratio slobodu ma gdje bila. Bodrio sam svoj tim svim svojim srcem i dušom. Kada god bi ona dala pogodak, ja bih ustao i ponijela bi me atmosfera i adrenalin koji je bujao u meni. To je moja priča o Slobodi.



Što se tiče Euro fudbala, i za njega me vežu lijepe uspomene. Kao mali, navijao sam za Mančester Junajted. Uživao sam gledajući na TV-u majstorije Veslija Brauna, Gerija Nevila, braće Ferdinand (Lio i Rio), svi oni su bili stubovi odbrane Manče uz naravno, golmane Fabiana Bartheza i Pitera Šmajhela i uživao u njihovim intervencijama i paradama na golu. Vezni red su činili Nicky Butt, Paul Scholes, Rajan Gigs i David Beckham. Napadom su harali Rud van Nistelroj i Ole Gunar Solskjaer i ostale kompanije, koji su bili prijatnja za gol svake ekipe. No moje simpatije prema Mančesteru su se smanjile, zbog samo jednog čovjeka. Ser Alex Fegusona, dugovječnog Škota, koji vodi "Crvene Đavole" više od dvije decenije, tačnije od 1986 godine. Kod njega mi je smetala njegova pretjerana arogantnost koju je unio u cijelu ekipu u kojoj su se svi počeli uzdizati do neba i umislili da su neke zvijezde. Poslije Manče, moj favorit je postao Bayern tada predvođen legendarim golmanom Bavaraca, Oliverom Kanom i ujedno kapitenom, sa Luciom, Klinsmanom, Lizarazuom, Sagnolom, Linkeom, Efenbergom i Scholom koji su bili udarni tandem i kostur ekipe Bayerna. Poslije bavaraca, svoje simptije sam prenijeo na dvije londonske ekipe. Arsenal predvođen Arsenom Wengerom i Chelsi predvođen karizmatičnim Portugalcem Žozeom Murinjom. Bio sam fan Arsenalovih Tierija Henrija Anrija, Roberta Piresa, Patrika Viere, Sola Kembela i Davida Siemena golmana topnika sa Hajberija (Highbury). Iz Chelsea sam najviše volio Gianlucu Vialija, Gianfranca Zolu legendu Čelzija i mog najdražeg igrača, sada trenera, Marcela Desaija, Franka Lebuefa, Emanuela Petita, Karla Kudićinija i ostale raje. Tako sam postajao fan mnogih ekipa tog vremena i divio se partijama Alana Shearera, Ronalda, Kristijana Vieria. Frančeska Tolda, Filippa Inzaghija, Alesandra Del Pijera, Frančeska Totija, Paola Maldinija, Raula, Stivena Džerarda, Zinedina Zidana i ostalih fudbalskih velemajstora. Tako je sve prolazilo, sve osim ljubavi koja je vječno ostala, duboko zakopana u meni. Danas, očekujemo da Lionel Mesi, Cristiano Ronaldo, Frank Ribery, Kaka, Cesc Fabregas, Vejn Runi... opravdaju epitet današnjih velekih zvijezda koje su suvereno vladale prošlim stoljećem.


Reprezentacija Bosne i Hercegovine ;

Za njju me vežu prelijepe uspomene kao i za Koševo. Uživao sam gledati bravure Sergeja Barbareza, Elvira Bolića, Elvira Baljića, Muhameda Konjića, Mirsada Hibića, Kenana Hasagića, Saše Papca,tada mladog i perspektivnog Misketa i svih ostalih, koji su vođeni pod palicom blaža Sliškovića, i koji su u to vrijeme bili ponos nacije. kad se i danas sjetim toga, bila su to zlatna vremena BosanskoHercegovačkog fudbala. BiH je bila par puta na korak do plasmana na neko veliko takmičenje, tačnije na EP i SP koji su nam oduvijek bili neostvareni snovi. Svi stanovnici BiH žive za našu fudbalsku repku i naše mladiće Džeku, Ibiševića, Pjanića, Ibričića, Salihovića... koji, predvođeni malo starijim Spahićem, Muratovićem, Muslimovićem, Misimovićem i Rahimićem, koji daju nadu za bolje sutra, za one dane kada BH postane velika fudbalska sila koju će svi repspektovati i koja će igrati vežnu ulogu u budućnosti na Svjetskim i Europskim prvenstvima i tko zna, možda se i popeti na tron Svijeta i Evrope.




Kolumna by: AulleTa
Spammer

1.000.000 $ Man ! - Maybe in future... #

domineysn
Postovi: 392
Pridružen/a: 20 sep 2009, 18:28
Lokacija: Boston (na čajanki)
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la domineysn » 05 apr 2010, 18:16

Dobra ti je kolumna pravo ;D
Still learning...

Avatar
1921
Postovi: 1317
Pridružen/a: 07 mar 2010, 18:14
Lokacija: Država Željo
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la 1921 » 05 apr 2010, 18:30

AulleTa je napisao/la:. Volio sam prirodu i druženje. kada bih bio na vikendici, često bih izlazio u jutarnju šetnju na čist zrak koji me je relaksirao i bistrio mi misli. Vazduh mi je pomagao da se odvojim od gradske surove stvarnosti, koja me je izluđivala. Neki bi rekli da sam bio pravi boem.

Procitao sam cijelu kolumnu, i sve je lijepo uradjeno izuzev jednog izostavljenog slova kod rijeci ''kada''.
Eh ovaj dio sam namjerno izdvojio, jer te personifikuje kao osobu koja je imala komplekse od gradskog zivota iako si bio maleni djecak od cetiri godine. Mislim da si sa ovim uvodom pogrijesio jer si sebe predstavio kao vec odraslog covjeka koji se razumije u nas kokuzluk.

Dok sam ja bio u tim godinama (nesto stariji), nisam imao vremena da obracam paznju na svakodnevni zivot, jer sam po cijeli dan igrao se ''pelje'' sa djecom, po parkovima igrao fudbala i najveca briga mi je bila bolnica ''Delfin'' u kojoj sam haman pa svaki drugi dan primao penciline :mrgreen: . Uskoro i od mene neka kolumna :mrgreen:
Iz daleka gledam ulice tvoje
tamo su slike, djetinjstva moga
tamo je sve što je moje.

Avatar
AulleTa
Postovi: 1508
Pridružen/a: 27 avg 2009, 08:35
Lokacija: Pijemont
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la AulleTa » 05 apr 2010, 18:53

1921 je napisao/la:
AulleTa je napisao/la:. Volio sam prirodu i druženje. kada bih bio na vikendici, često bih izlazio u jutarnju šetnju na čist zrak koji me je relaksirao i bistrio mi misli. Vazduh mi je pomagao da se odvojim od gradske surove stvarnosti, koja me je izluđivala. Neki bi rekli da sam bio pravi boem.

Procitao sam cijelu kolumnu, i sve je lijepo uradjeno izuzev jednog izostavljenog slova kod rijeci ''kada''.
Eh ovaj dio sam namjerno izdvojio, jer te personifikuje kao osobu koja je imala komplekse od gradskog zivota iako si bio maleni djecak od cetiri godine. Mislim da si sa ovim uvodom pogrijesio jer si sebe predstavio kao vec odraslog covjeka koji se razumije u nas kokuzluk.

Dok sam ja bio u tim godinama (nesto stariji), nisam imao vremena da obracam paznju na svakodnevni zivot, jer sam po cijeli dan igrao se ''pelje'' sa djecom, po parkovima igrao fudbala i najveca briga mi je bila bolnica ''Delfin'' u kojoj sam haman pa svaki drugi dan primao penciline :mrgreen: . Uskoro i od mene neka kolumna :mrgreen:

Hehe..., hvala na komentaru, slazem se sa tobom ;)
Spammer

1.000.000 $ Man ! - Maybe in future... #

Avatar
AulleTa
Postovi: 1508
Pridružen/a: 27 avg 2009, 08:35
Lokacija: Pijemont
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la AulleTa » 31 avg 2010, 18:10

Danas fudbal, nije što je nekad bio. Sada rijetko možemo vidjeti da se na terenima igra sa žarom u očima, sa željom u duši, velikim motivom, adrenalinom koji proradi s vremena na vrijeme,... Danas se igra samo za marke, eure, dolare, zelembaće, dinare, funte, keš... Naravno, svako od nas zna da je to novac. Stvar koja je dosta uništila fudbal, isto kao i politika koja ga i danas ruši i odlučuje utakmice prije borbe na zelenom terenu. Malo je danas onih koji će reći NE mitu, koji nisu korumpirani, koji ostave srce na terenu i bore se do zadnje kapi krvi za svoj tim. "Koliko mi daš, toliko ću igrati", moto je današnjih wanna be nogometnih zvijezda (čitaj manekena), koji glume nešto i ne vide stvarnost, nije ih briga za gledaoce, ljude koji ih gledaju, nego samo misle na vlastiti džep. Čim osjete miris para, ubacuju se gdje stignu i uvlače, samo ne bi li zaradili 'pišljivi' novac i potrošili ga na vile, auta, urbane stvari, a niej ih briga što neko na ulici moli za koru hljeba. To je stvarno jadno...
Spammer

1.000.000 $ Man ! - Maybe in future... #

Avatar
AulleTa
Postovi: 1508
Pridružen/a: 27 avg 2009, 08:35
Lokacija: Pijemont
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la AulleTa » 21 jan 2011, 17:40

Tako to Čileanci rade

Čileanski fudbal, kao i svaki južnoamerički, poseban je na svoj način. Dugo se nije vidjelo, na fudbalskim terenima, da se igrači bore za svaku loptu, da onako teže za napadačkim stilom igre, da se tako dobro transformišu iz napada u odbranu,... - To nam sve daje Reprezentacija Čilea. Ti momci, bez pravih i istinskih, nazovi "zvijezda" u svom timu rade stvari koje je u ovoj fudbalskoj stvarnosti nezamislivo. Svi, od prvog do zadnjeg, borci su u srcu i sve daju za svoju domovinu, kakva god onda bila. To dokazuje njihov povratak u domovinu gdje su dočekani kao pravi heroji i junaci, što oni, barem po meni, zaslužuju. Alexis Sanchez, Humberto Suazo, Claudio Bravo i društvo, pokazali su na proteklom Svjetskom prvenstvu potpuno novi način igre i uspjeha. Oni svi zajedno čine jednu veliku i snažnu cjelinu (kolektiv) koji ni sa 10 igrača, protiv velike Španije, iako gubi, ne predaje se i postiže počasni pogodak u porazu od 2:1 (da su ostali bili malo prisebniji, posebno Beasejour, moglo se do remija i velike senzacije), mada, i ovo je bilo zadivljujuće. Ti momci, bore se kao ratnici za svaku loptu, nalijeću kao ose i igraju svom snagom uvijek pružajući maksimum, bez obzira na okolnosti. Marcelo Bijelsa, poznatiji kao El locco, svakako ima svojih zasluga u tome, jer igrači u njemu imaju, ne samo selektora, već i prijatelja koji ih uvijek motiviše da odigraju najbolje što znaju. El Locco prije svega voli Čile, iako je Argentinac, te svaki put kad njegov tim eventualno kiksa, možemo vidjeti sjaj i ljubav prema Čileu i svojim momcima kako sija u njegovim očima. Ne boje se nikoga (mislim na reprezentacije), neustrašiva su vojska i u stanju su pobjediti i iznenaditi svakoga i u svakom trenutku. To je ono što me fascinira kod Čileanaca, "ostavljanje srca na terenu" te borba do posljednjeg sudijskog zvižduka te njihov kolektiv u kojem se niko posebno ne izdvaja, svi su jedan cjelina i to im donosi današnji uspjeh.


Kolumnu sam pisao na osnovu "čileanskih predstava" na proteklom SP-u u Južnoj Africi (11.6 - 11.7. 2010.g.)
Spammer

1.000.000 $ Man ! - Maybe in future... #

Avatar
don_burza
Postovi: 5198
Pridružen/a: 09 okt 2010, 00:42
Lokacija: Hellfire Peninsula
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la don_burza » 24 jan 2011, 06:24

sve je uredu i dobro napisano samo mi neide u glavu kakve si majstorije veslija brauna gledo
Thomas Müller - Fußballgott

Avatar
kivi
Postovi: 873
Pridružen/a: 12 jan 2011, 19:18
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la kivi » 03 feb 2011, 00:52

don_burza je napisao/la:sve je uredu i dobro napisano samo mi neide u glavu kakve si majstorije veslija brauna gledo
e jarane hvala ti sto si me nasmijao. pola sata ne mogu doc sebi. :lol: :lol: :lol:
"Ponekad za jedan osmijeh
treba ti suza sto,
da sreća može se kupit
svak bi je sebi platio".

Avatar
AulleTa
Postovi: 1508
Pridružen/a: 27 avg 2009, 08:35
Lokacija: Pijemont
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la AulleTa » 04 feb 2011, 19:04

don_burza je napisao/la:sve je uredu i dobro napisano samo mi neide u glavu kakve si majstorije veslija brauna gledo
Ko je uopće spominjao Wesli Browna ?

On topic: Hvala
Spammer

1.000.000 $ Man ! - Maybe in future... #

Avatar
kivi
Postovi: 873
Pridružen/a: 12 jan 2011, 19:18
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la kivi » 05 feb 2011, 01:13

AulleTa je napisao/la: Što se tiče Euro fudbala, i za njega me vežu lijepe uspomene. Kao mali, navijao sam za Mančester Junajted. Uživao sam gledajući na TV-u majstorije Veslija Brauna, Gerija Nevila, braće Ferdinand (Lio i Rio), svi oni su bili stubovi


svaka cast na kolumni, al ti si spomenuo brauna. :?
"Ponekad za jedan osmijeh
treba ti suza sto,
da sreća može se kupit
svak bi je sebi platio".

Avatar
AulleTa
Postovi: 1508
Pridružen/a: 27 avg 2009, 08:35
Lokacija: Pijemont
Kontakt:

Re: AulleTa - Kolumna

Post Postao/la AulleTa » 05 feb 2011, 11:06

kivi je napisao/la:
AulleTa je napisao/la: Što se tiče Euro fudbala, i za njega me vežu lijepe uspomene. Kao mali, navijao sam za Mančester Junajted. Uživao sam gledajući na TV-u majstorije Veslija Brauna, Gerija Nevila, braće Ferdinand (Lio i Rio), svi oni su bili stubovi


svaka cast na kolumni, al ti si spomenuo brauna. :?
Aha... mislio sam na ovu drugu, a u prvoj sam ga stavio vjerovatno mahinalno. Mada je bio jako dobar odbrambeni igrač.
Spammer

1.000.000 $ Man ! - Maybe in future... #

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.