Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
62
58%
Benzin
25
24%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
15
14%
 
Ukupno glasova: 106

soko
Postovi: 3808
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la soko » 22 dec 2023, 15:03

avalPacidoroP je napisao/la:
22 dec 2023, 14:49
soko je napisao/la:
21 dec 2023, 18:15
avalPacidoroP je napisao/la:
21 dec 2023, 18:06


Ne dok stoji u leru, samo pritiskom na kocnicu se jako cuje, i kada pustim motor sam da koci manje se cuje sve dok se ne zaustavi.
Nista jarane, dobro je da ides kod mehanicara. Nadam se da da nije u mjenjacu
Kaze moguce da su plocice.
Narucio je za sutra da mijenjamo.
Kao valjda u ovim starim ima previse metala, ali kaze ako ti ne smeta mogu jos 20 000 km sa njima.
Super onda. Lagano za promijenuti a nije ni tako skupo

Avatar
Asteriks
Postovi: 14377
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 22 dec 2023, 18:44

Od 1. siječnja u Francuskoj više nema subvencija za električne automobile iz Kine. Francuska vlada umotala je ovu uredbu u ekološku ambalažu. Za električne automobile u Francuskoj je subvencija od 5000 do 7000 eura. Razlog za izbacivanje kineskih automobila iz sustava poticaja je činjenica da su u Kini ekološki standardi manje strogi. Barem tako tvrdi francuska vlada. Bonus se sada temelji na količini emisija CO2 oslobođenih tijekom proizvodnog procesa i u sustavu će biti samo električni automobili s CO2 otiskom manjim od 14,75 tona. Budući da Kina često koristi ugljen u proizvodnji (električnih) automobila, subvencija nema.

Jedna žrtva ove mjere nam je poznata – Dacia Spring je među tri najpopularnija električna automobila u Francuskoj s 26.951 prodanim primjerkom između siječnja i studenog. No ona se proizvodi u Kini. Tesla Model 3, Smart #1 i MG4 također gube poticaje i ti modeli također su visoko na ljestvici prodaje električnih automobila. Ova vozila zajedno čine 26 posto francuske prodaje električnih vozila.

Stručnjaci tvrde da je ovo protekcionistička mjera, odnosno zaštita francuske i europske autoindustrije.
Najveći kineski proizvođač automobila BYD planira izgraditi svoju prvu europsku tvornicu automobila u Mađarskoj. Tvornica u Szegedu proizvodit će električna vozila i plug-in hibride za europsko tržište i u njoj će se otvoriti tisuće radnih mjesta, objavio je BYD u petak. Odluka BYD-a dolazi nakon godinu dana izbora lokacije, a u igri su još bili Francuska i Njemačka, piše Bloomberg.

BYD-ov cilj je 10 posto tržišnog udjela u Europi do kraja desetljeća. Tvrtka je prodala nešto više od 13.000 automobila u Europi do kraja studenog, što je zasad skromna brojka. Atto 3 bio je najprodavaniji model marke s gotovo 11.000 prodanih primjeraka. Ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je da će Mađarska dati subvencije za tvornicu BYD, ali će iznos objaviti tek nakon što dobije odobrenje Europske komisije.

– Ovo će biti jedno od najvećih ulaganja u mađarskoj gospodarskoj povijesti – rekao je Szijjarto.

U dekretu objavljenom u četvrtak, premijer Viktor Orban alocirao je 125 milijuna eura iz proračuna za nadogradnju cestovne, željezničke, električne, plinske i vodovodne infrastrukture oko industrijskog parka u Szegedu, bez imenovanja BYD-a u dokumentu.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
bavariapivo
Postovi: 1582
Pridružen/a: 25 sep 2013, 16:26
Lokacija: Salzburg
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bavariapivo » 23 dec 2023, 21:48

jasmin10 je napisao/la:
29 avg 2023, 13:52
Grawe osiguranje.
Ne znam zašto mu je u cilju da uplati direkt mehanicaru a ne meni.
Mada maloprije mi neka žena iz osiguranja istu priču prodavala da bi na kraju rekla da mogu birat.
Da ti nije Miodrag agent?

VensanKasel
Postovi: 2001
Pridružen/a: 28 apr 2023, 17:14
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VensanKasel » 23 dec 2023, 23:53

AshburtonG je napisao/la:
06 dec 2023, 12:46
@Beduin

Jesi ti ono pricao da si uzeo Arteona? Ako jesi, ovaj facelift 2021 i na ovamo ili pre-facelift? Ganjam da uzmem auto sljedece godine, pa se dumam sta su mi opcije. Krenulo je sa A5, dok nisam sjeo u njega i razocarao se prostorom i kvalitetom interijera. Onda A6, ali mi je to nekako preozbiljno auto za mene trenutno. Druge opcije jos XC40, 508 ili Arteon. Od svih mi je Arteon ubjedljivo najljepsi i cini mi se najbolji "bang for the buck", a osim toga ovaj facelift i iznutra ne izgleda lose kao prije.
Volvo XC60 je taman za tebe :kafa:

Probaj Škodu Superb testirati , oduševiće te .
Moja zemlja mala brana velikoj rijeci ludila ...

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 24 dec 2023, 09:20

bavariapivo je napisao/la:
23 dec 2023, 21:48
jasmin10 je napisao/la:
29 avg 2023, 13:52
Grawe osiguranje.
Ne znam zašto mu je u cilju da uplati direkt mehanicaru a ne meni.
Mada maloprije mi neka žena iz osiguranja istu priču prodavala da bi na kraju rekla da mogu birat.
Da ti nije Miodrag agent?
Nije. :D

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6407
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la AshburtonG » 24 dec 2023, 09:28

VensanKasel je napisao/la:
23 dec 2023, 23:53
AshburtonG je napisao/la:
06 dec 2023, 12:46
@Beduin

Jesi ti ono pricao da si uzeo Arteona? Ako jesi, ovaj facelift 2021 i na ovamo ili pre-facelift? Ganjam da uzmem auto sljedece godine, pa se dumam sta su mi opcije. Krenulo je sa A5, dok nisam sjeo u njega i razocarao se prostorom i kvalitetom interijera. Onda A6, ali mi je to nekako preozbiljno auto za mene trenutno. Druge opcije jos XC40, 508 ili Arteon. Od svih mi je Arteon ubjedljivo najljepsi i cini mi se najbolji "bang for the buck", a osim toga ovaj facelift i iznutra ne izgleda lose kao prije.
Volvo XC60 je taman za tebe :kafa:

Probaj Škodu Superb testirati , oduševiće te .
Ma prevelik mi je brate xc60. Ja bih 80% vremena proveo u gradu, a i samac sam. Jednom u BiH godisnje, eventualno 2x negdje na odmor (Italija, Hrvatska) i to je od mojih long-trip kilometara.

Svidja mi se npr 3008 i DS7, ali prvi ima cudnu motorizaciju, dok drugi ima onaj HDI 2.0 motor koji je vjerovatno jedan od boljih dizelskih motora zadnjih 20 godina. U 3008 su ga prestali ubacivat od facelifta 2021 godine.


Mazda 6 i Insignia su mi ljepotom uz Arteona i 508, ali su vec realno unutra zastarjeli. Digitalni instrumenti tj tabla su mi pod must. Pogledat cu Superba, za njega sam cuo samo dobre stvari.

VensanKasel
Postovi: 2001
Pridružen/a: 28 apr 2023, 17:14
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VensanKasel » 25 dec 2023, 10:51

AshburtonG je napisao/la:
24 dec 2023, 09:28
VensanKasel je napisao/la:
23 dec 2023, 23:53
AshburtonG je napisao/la:
06 dec 2023, 12:46
@Beduin

Jesi ti ono pricao da si uzeo Arteona? Ako jesi, ovaj facelift 2021 i na ovamo ili pre-facelift? Ganjam da uzmem auto sljedece godine, pa se dumam sta su mi opcije. Krenulo je sa A5, dok nisam sjeo u njega i razocarao se prostorom i kvalitetom interijera. Onda A6, ali mi je to nekako preozbiljno auto za mene trenutno. Druge opcije jos XC40, 508 ili Arteon. Od svih mi je Arteon ubjedljivo najljepsi i cini mi se najbolji "bang for the buck", a osim toga ovaj facelift i iznutra ne izgleda lose kao prije.
Volvo XC60 je taman za tebe :kafa:

Probaj Škodu Superb testirati , oduševiće te .
Ma prevelik mi je brate xc60. Ja bih 80% vremena proveo u gradu, a i samac sam. Jednom u BiH godisnje, eventualno 2x negdje na odmor (Italija, Hrvatska) i to je od mojih long-trip kilometara.

Svidja mi se npr 3008 i DS7, ali prvi ima cudnu motorizaciju, dok drugi ima onaj HDI 2.0 motor koji je vjerovatno jedan od boljih dizelskih motora zadnjih 20 godina. U 3008 su ga prestali ubacivat od facelifta 2021 godine.


Mazda 6 i Insignia su mi ljepotom uz Arteona i 508, ali su vec realno unutra zastarjeli. Digitalni instrumenti tj tabla su mi pod must. Pogledat cu Superba, za njega sam cuo samo dobre stvari.
Peugeot 508 teško razočarenje ... DS7 je odlična opcija , XC40 mi je nekako ni tamo ni vamo . Ovdje ga žene vole baš :D

Po tvom napisanom za tebe je idealna Cupra Formentor , atraktivna , nije ogromna , za puta top . Eto probaj Formentora i Superba , pa nam javi .
Moja zemlja mala brana velikoj rijeci ludila ...

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6407
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la AshburtonG » 25 dec 2023, 13:15

Sta fali 508? Meni je odlican ovaj 225hp benzinac. Materijali unutra su vrhunski.

Formentor je kao i svaki vw teska plastika. S vana je odlican, dobri su i benzinski motori, ali je interijer smece. Osim toga, imaju ogromnih problema sa elektronikom tj digitalnim sistemom.
Svidjao mi se dok poznanik nije kupio isti i kuburi s njim od prvog dana.
Superb makar mozes dobit u kozi i top opremi za nekih 25k modernih godista od 2020 pa na ovamo. Onaj 4x4 i 270hp je top opcija. Ali kao sto rekoh, to mi je vec i overkill s obzirom da bih vozio uglavnom po gradu uz eventualnih max 5000km godisnje dugih puteva.

Avatar
Sarajlijica1946
Postovi: 8188
Pridružen/a: 21 jan 2016, 11:37
Lokacija: https://www.fksarajevo.ba/bs/
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sarajlijica1946 » 29 dec 2023, 19:22

Gdje uzeti zimske gume u sa da nije pljacka?

meho-medo
Postovi: 3492
Pridružen/a: 16 maj 2011, 19:13
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la meho-medo » 04 jan 2024, 22:45

Pozdrav svima
Do sada sam vozio Opel Astru J karavana 2011 godiste, i mislio kupiti novu Astru K medjutim odustao sam zbog lanca i problema sa istim na dizelskim verzijama.

Eh sad interesuje me Peugeot 308 karavan 2017. godiste 1.6 blueHDI 88kW...

Nikada ranije nisam vozio Peugeota, ovo bi mi bio prvi pa me interesuju iskustva... da li je pouzdan? Da li ima problema sa ovim ADBlue rezervoarom i kako se ova tecnost dosipa, na koliko predjenih kilometara ili kako vec?
Procitao sam da su prethodne verzije imale odredjene probleme sa istim.

I da kolega mi ima 307icu sa pocetka 2000ih pa sam primijetio da prilikom tocenja goriva sa kljucem mora otkljucati rezervoar da li je to slucaj i kod ove 308ice iz 2017e godine?
"Želio sam da se strpim i sustegnem od tebe ali, izdala me je ljubav u srcu koja za tebe od davnina traje. İ znaj da sam se u tebe zaljubio, i sada kad to znaš čini što hoćeš."
(İbn Qajjim)

Avatar
feniksptica
Postovi: 15585
Pridružen/a: 14 nov 2019, 19:12
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la feniksptica » 04 jan 2024, 23:12

meho-medo je napisao/la:
04 jan 2024, 22:45
Pozdrav svima
Do sada sam vozio Opel Astru J karavana 2011 godiste, i mislio kupiti novu Astru K medjutim odustao sam zbog lanca i problema sa istim na dizelskim verzijama.

Eh sad interesuje me Peugeot 308 karavan 2017. godiste 1.6 blueHDI 88kW...

Nikada ranije nisam vozio Peugeota, ovo bi mi bio prvi pa me interesuju iskustva... da li je pouzdan? Da li ima problema sa ovim ADBlue rezervoarom i kako se ova tecnost dosipa, na koliko predjenih kilometara ili kako vec?
Procitao sam da su prethodne verzije imale odredjene probleme sa istim.

I da kolega mi ima 307icu sa pocetka 2000ih pa sam primijetio da prilikom tocenja goriva sa kljucem mora otkljucati rezervoar da li je to slucaj i kod ove 308ice iz 2017e godine?
Isto bitno prije kupovine vidi volan. Izgleda smijesno marginalno. Al ako ti odmah ne sjedne neces se naviknut. Mora ti lec na prvu.
Plavo oko plakalo je.

joker90 nakon gubitka titule i prednosti +13 bodova ''san snova završnica sezone. :opaopa:'' 30.05.2021 00.43h

Avatar
Asteriks
Postovi: 14377
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 05 jan 2024, 13:12

Raspoloženje u Njemačkoj, koja slovi kao zemlja automobila, pomućeno je: dok su njemački proizvođači Volkswagen, Mercedes i BMW najavljivali povećanje prodaje za razdoblje od siječnja do rujna 2023., a izvoz automobila i broj novih registriranih vozila rasli, dobavljači su se žalili na pad proizvodnje i masovno ukidanje radnih mjesta u branši.

"Sada postaje sve jasnije što ta transformacija zaista znači", kaže stručnjak za autoindustriju Stefan Bratzel iz Centra za automobilski menadžment iz Bergisch Gladbacha. Njega ne iznenađuju planovi najvećeg svjetskog proizvođača automobilskih dijelova, firme Bosch, da ukine 1500 radnih mjesta na području razvoja, administracije i prodaje. Ne iznenađuje ga ni planirano zatvaranje tvornice za proizvodnju alata za autoindustriju ZF Friedrichshafen.
"Ako elektromobilnost dobije na značaju, to će imati posljedice na radna mjesta u cijeloj branši", kaže Bratzel. On očekuje da će kroz tu transformaciju biti izgubljeno do 160.000 radnih mjesta. No, njegova prognoza nije ništa novo. "Nju smo dali još prije pet godina." U 2024. godini, smatra Bratzel, taj trend će se još više pogoršati.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Beli98
Postovi: 1325
Pridružen/a: 06 jul 2019, 00:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Beli98 » 07 jan 2024, 14:49

Jedno pitanje za ove moje mostarce,

Ima li negdje blizu stadiona Veleža servis za tehnički pregled vozila?
BOSNA I HERCEGOVINA FK SARAJEVO FC BARCELONA

Avatar
VivaLaStella
Postovi: 1142
Pridružen/a: 29 jun 2023, 08:41
Lokacija: Northeastern Gate, 76250
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VivaLaStella » 08 jan 2024, 08:01

Beli98 je napisao/la:
07 jan 2024, 14:49
Jedno pitanje za ove moje mostarce,

Ima li negdje blizu stadiona Veleža servis za tehnički pregled vozila?
slika
🔴 Zvijezda-Gradačac
🔴 Manchester United

⚜️ 107 ⚜️

Avatar
Beli98
Postovi: 1325
Pridružen/a: 06 jul 2019, 00:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Beli98 » 08 jan 2024, 20:23

VivaLaStella je napisao/la:
08 jan 2024, 08:01
Beli98 je napisao/la:
07 jan 2024, 14:49
Jedno pitanje za ove moje mostarce,

Ima li negdje blizu stadiona Veleža servis za tehnički pregled vozila?
slika
Znam za ovu. Mislio da da možda ima neka koju nisu stavili na mapu :D
BOSNA I HERCEGOVINA FK SARAJEVO FC BARCELONA

Avatar
Asteriks
Postovi: 14377
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 10 jan 2024, 08:29

Nova regulativa EU zahtijevat će određene sisteme pomoći vozaču za nova vozila u budućnosti. Ova obaveza se već odnosila na potpuno novohomologirana vozila od 6. jula 2022. godine, a novi sistemi pomoći u vožnji bit će obavezni za nove automobile od 7. jula 2024. godine. Pozadina: Prema statistici EU, do 95 % svih saobraćajnih nesreća može se pripisati ljudskoj grešci. Prema podacima Komisije EU, obavezni sistemi pomoći vozaču na evropskim putevima mogli bi spasiti 25.000 života i spriječiti najmanje 140.000 ozbiljnih povreda do 2038. Treba napomenuti da vozila koja su dobila homologaciju prije 6. jula 2024. ne moraju nužno sadržavati ove pomoćnike.

Među te sisteme pomoći spadaju: crna kutija, aktivni asist za održavanje trake, zaštita od udaraca glave (vani ispod slivnika kod brisača), sistem upozorenja kod umora, pomoć pri hitnom kočenju itd.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
caseres
Postovi: 855
Pridružen/a: 11 nov 2012, 15:04
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la caseres » 13 jan 2024, 07:30

Pozz momci. Prekosutra idem po dugo trazenu vozilicu. E38, 1998, 750 IL, v12, automatik. Bilo kakav savjet na sta da obratim paznju, auto je polu groblje, najvise sto se tice ostecenja s vana. Ko zna sta me ceka iznutra u haubi. Za sad znam da ne radi na svim cilindrima i da nije to taj zvuk. Skopcat cu dijagnostiku iduce sedmice, ali eto bilo kakav savjet, preporuka i sta da prvo saniram ili promjenim, je dobrodosla. Da sam se zaje*o jer sam uzeo problematican model za odrzavanje i projekat, znam, al kad cu opet imat priliku bit Dzejson Stejtam svojoj zeni, makar na dan. Fala
★ 38 SCUDETTI ★ VINTI SUL CAMPO ★
Najljepsa drogo ovoga svijeta, tvoj sam ovisnik!

Avatar
RiNo
Postovi: 5718
Pridružen/a: 09 jan 2009, 21:16
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la RiNo » 18 jan 2024, 19:49




slika

:rol:
100% sportski i krajnje opušten potpis

Avatar
Asteriks
Postovi: 14377
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 19 jan 2024, 07:27

RiNo je napisao/la:
18 jan 2024, 19:49



slika

:rol:
Jedan od nekoliko gorucih problema elektricnih vozila.

Pa domet od cca 400 km za tren se pretvori u 100 km manje sto zbog hladnoce, sto zbog opterecenja i ukljucenih potrosaca.

Onda ovo vrijeme punjenja, dobro je tamo gdje su instalirani punjaci snage preko 100 kW, pa cak i preko 55, ali takvih nemas u vecem broju, bilo u EU ili SAD-u.

Gledao sam guzve na punionicama usred ljeta, tamo gdje su obicni punjaci, pa se do 80 % puni i preko 40 min.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

VensanKasel
Postovi: 2001
Pridružen/a: 28 apr 2023, 17:14
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VensanKasel » 19 jan 2024, 08:41

Asteriks je napisao/la:
19 jan 2024, 07:27
RiNo je napisao/la:
18 jan 2024, 19:49



slika

:rol:
Jedan od nekoliko gorucih problema elektricnih vozila.

Pa domet od cca 400 km za tren se pretvori u 100 km manje sto zbog hladnoce, sto zbog opterecenja i ukljucenih potrosaca.

Onda ovo vrijeme punjenja, dobro je tamo gdje su instalirani punjaci snage preko 100 kW, pa cak i preko 55, ali takvih nemas u vecem broju, bilo u EU ili SAD-u.

Gledao sam guzve na punionicama usred ljeta, tamo gdje su obicni punjaci, pa se do 80 % puni i preko 40 min.
Mislim da je Hertz prije dvije godine naručio 100 hiljada Tesli , ali eto izgleda da neće na dobro izaći :D

Moj drug je naručio dvije Tesle za rent a car , na aerodromu Sarajevo , biće mu veselo :mrgreen:
Moja zemlja mala brana velikoj rijeci ludila ...

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Amazon [Bot], Giuseppe1, Gunner4, Mquc, VensanKasel i 22 gosta.